Chroesjtsjef en Macmillan bijeen SCHEPEH- NOTA OVER UITBREIDING H.O. KOMT SPOEDIG Na lang loonoverleg gunstig resultaat SUBSIDIE-REGENBUITJE VOOR HET ONDERWIJS Heeft een koe uiers Bomaanslag bij thuiskomst Castro DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1960 Voor f 55 miljoen subsidies (Van onze parlementsredactie) Minister Cals zal binnen zeer korte [jd bU de Tweede Kamer een uitvoerige ■ota inzake de uitbreiding van het ho er onderwijs indienen. In deze nota zal bewindsman zyn standpunt neerleg- •n. Tevens zal er uit kunuen blijken it verscheidene vraagstukken op het ge- led van de organisatie en de structuur Toneelsubsidie wordt afgeremd (Van onze parlementsredactie) Minister Cals is voorlopig geneigd de leeds stijgende kosten der toneelgezel- ihappen enigszins af te remmen en geen elangrijke verhogingen van subsidies te staan. In de begroting van o., k. voor 1961 is slechts met een bescher- normale toeneming rekening gehou- Het subsidie voor de Toneelgroep tudio zal worden verhoogd. Dit zegt de énister van o., k. en w., mr. Cals, in toelichting op zijn begroting. Verder is onder meer met de volgende ibsidies rekening gehouden: voor het lolland Festival f 152.000, het Nederlands irorkest f 192.000, het Kunstmaand- Irkest te Amsterdam f 56.000 (tegen 40.000 in 1960), de Nederlandse Opera 1.000, het Operagezelschap Forum 432.000, de Zuid-Nederlandse Opera 32.000, het Nederlands Ballet f 370.000 het Amsterdams Ballet f 84.000. Voor de kunstzinnige vorming van de een hoger bedrag uitgetrokken, laardoor zal het instellingen als Arena, Het Schoolconcert, Jeugd en luziek, V.A.E.V.O. en W.I.K.O.R. moge- jk worden hun werk uit te breiden. De linister is voorts van plan de aanvullen- honoreramg voor medewerkers aan ttterkundige tijdschriften uit te brei- Ook wordit er naar gestreefd voor urs van gedichtenbundels een min aeer vergelijkbare aanvullende hono- ig te scheppen. Toonkunsbkoren zul- subsidie ontvangen. Meer bewakers voor het Rijksmuseum (Van onze parlementsredactie) Na de inbraak in hert Rijksmuseum te imsterdam is men tot de slotsom geko- dat hert personeel voor de dag- en achtbewaking met vijftien bedienden wórden uitgebreid. Bovendien zijn ijftien man nodig voor het bewaken de veertig nieuwe museumzalen die de voormalige westelijke binnenplaajts orden ingericht. Deze uitbreiding zal en 1962 plaats hebben. Subsidie voor gesproken boeken en tijdschriften (Van onze parlementsredactie) In de lectuurvoorziening voor blinden eefit de toepassing van de geluidsband 'n vlucht genomen, dat minister Cals k. en w.) van plan is in overleg met desbetreffende particuliere instanties parate subsidieregeling vast te stel- De minister is ook van plan met ingang januari 1961 een nieuwe subsidie- deling voor het volksontwikkelings in internaatsverband in werking te treden, waardoor dit werk meer nanciële mogelijkheden krijgt. Nota reclame-t.v. nog niet gereed (Van onze parlementsredactie) De reeds eerder toegezegde nota over reclametelevisie zal in dit zlttings- r bö de Tweede Kamer worden in- lediend. Dit heeft minister Cals in zijn taemorie van toelichting meegedeeld. In dit begrotingsjaar zal het hele tele- iisiezenderpark, met inbegrip van de zender in Lopik, gereed zijn. Het traalzendernet is nagenoeg gereed, al- oor wat betreft het distributie iet: straalverbindingen voor het trans- .1 van het beeldsignaal van de studio Bussum naar de vijf televisiezenders. )ok het contributienet (straalverbin- lingen voor het televisieverkeer met lelgië en Duitsland in Eurovisiever- and) nadert zijn voltooiing. Aan de ulling van het reservenet werkt Wat de radio aangaat, zal de in zijnde FM-dubbelzender, ïuwe hoge televisietoren in Lopik al worden gebruikt, waarschijnlijk in s tweede helft van 1961 gereed komen. iwe FM-dubbelzender zal nage- neg heel het centrum en het westen fan Nederland bestrijken. Aan de hand >n de ontvangst zal worden beoordeeld verdere voorzieningen op het terrein »n de FM-uitzendingen nodig zijn. Het iele zender- en antennepark voor 1 lieuwe station van de Wereldomroep s nu definitief gereed. het hoger onderwijs nog nader moe ten worden bestudeerd of uitgewerkt. De minister heeft dit in de toelichting op zijn begroting meedegedeeld. In de naam van de aartgekondigde no ta heeft het woord „spreiding" blijkbaar plaats gemaakt voor „uitbreiding". Mis schien mogen we daaruit afleiden dat de minister voorlopig nog meer aan het uit breiden van bestaande universiteiten dan in het stichten van nieuwe denkt. De minister is voornemens binnenkort commissie maatschappijwetenschap pen-technische studie (commissie-Neher) te stellen. Ook is de bewindsman van plan te on derzoeken of in het studiejaar 1960'61 bij wijze van proef kan worden begon- met het verwezenlijken van een aantal gedachten die zijn neergelegd in het rapport van de commissie-Querido het wetenschappelijk personeel der medische faculteiten. Over de opleiding medische specialisten is overeen stemming bereikt met de Koninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst. Er zal een cen traal college worden ingesteld dat de eisen zal bepalen die bij de opleiding moeten worden gesteld. De specialisten- registratiecommissie. die zal blijven be staan, zal tot taak hebben te beoordelen n aanvrager recht heeft op inschrij ving in het specialistenregister of op er kenning als opleider. Op verzoek van de regering van Suri- ime is een samenwerking tot stand ge komen tussen de rijksuniversiteit te Lei en de geneeskundige school te Para maribo. waardoor deze inrichting zal wor den „geaffilieerd" aan de universiteit. Het onderwijs in de vakken vöör het kandi daatsexamen 7.31 voortaan in Suriname niet meer worden gegeven. Adviesraad Minister Cals vindt het nodig een we tenschappelijke adviesraad in te stellen, die enerzijds zal werken overeenkomstig het ontwerp kernenergiewet en ander zijds de activiteiten op dit gebied zal samenbundelen. Het personeel van de rijksuniversiteit te Leiden zal worden uitgebreid met 165 personen, dat van de technische hoge school in Delft zal stijgen van 2565 tot 2825. Ten behoeve van het Reactor In stituut Delft is rekening gehouden met 50 man personeel tegen 28 in 1960. Het subsidie voor de vier bijzondere instel lingen van hoger onderwijs is op ruim 55 miljoen berekend. Daarvan ontvangt de Vrije Universiteit te Amsterdam ruim 22 miljoen, namelijk 15,9 miljoen voor de bouw en 6,2 miljoen voor de exploi tatie. Een groot deel hiervan is bestemd voor de afbouw van het academisch zie kenhuis, de bouw van het zusterhuis en de polikliniek en de bouw van verschil lende laboratoria voor de B-faculteiten. 'n volmaakt begrip in oliestook Coleman, de grootste organisatie ter wereld op het gebied van olie- stook, fabriceert thans ook in Nederland de beroemde Coleman olie kachels. Een ruim 30-Jarige erva ring - in Amerika is Coleman het meest ge vraagde merk - verze kert U van het grootst mogelijke profijt en de ruimst denkbare service. Gelijkmatig verdeelde warmte kamer, ook langs de vloer. Laag verbruik - hoog rendement. Gemakkelijk en snel regelbaar, slechts éénknopsbediening. levenslange garantie op de branderpot. Vraag demonstratie der verschillende Coleman modellen. De Coleman-producten zijn verkrijg' r bij alle goede erkende handelaren. i >- (Van onze sociaal-economische redactie) Het is gisteren niet meegevallen voor partijen in de metaalindustrie om tot een gunstig resultaat te komen. De Vakraad vergaderde van 's morgens tien tot 's nachts twee uur, uitgezonderd enkele onderbrekingen voor be raad in eigen kring. Er zijn nog verschillende andere voorstellen ter tafe) geweest, alvorens men in principe over de nieuwe loonmaatregelen (zie pag- 1) een akkoord wist te bereiken. (Van onze parlementsredactie) Minister Cals stelt in de toelichting op de begroting van o., k. en w. voor 1961 onder meer subsidie in uitzicht voor: de afdeling H.B.S.-A van de christelijke H.B.S.-B in Rotterdam-noord en Breda, het rooms-katholiek lyceum in Rijswijk en de r.k. H.B.S.-B in Lisse: de afdeling middelbare meisjesschool van het chr. lyceum te Leiden en het r.k. lyceum te Voorburg; de applicatiecursus voor mi- cromoleculaire technologie aan de dag- schoof voor techniek en nijverheid in Dordrecht; de avondschool voor nijver heidskunst te Leeuwarden: de christe lijke uitgebreid technisch school (u.t.s.) te Rotterdam en Drachten, de tweede u.t.s. in Rotterdam en de r.-katholieke u.t.s. in Bergen op Zoom: de christelijke dagschool voor techniek en ambacht te Capelle aan de IJssel en de rooms-katho- lieke soortgelijke school in Oude Wete ring; de christelijke school voor win kelpersoneel te Amsterdam: de applica tiecursus elektrotechnisch installateur aan de avondcursus voor uitgebreid technisch onderwijs in Den Haag; de chr. en de r.k. avondschool te Emmen; de vierde r.k. industrie- en nijverheids school in Den Haag; de gemeentelijke in dustrie- en nijverheidsschool te Vlaar- dingen; de chr. landbouwhuishoudschool te Heusden. V.H.M.O. Over het voorbereidend hoger en mid delbaar onderwijs zegt minister Cals dat het stichten van nieuwe scholen thans in het algemeen nauwelijks verantwoord is ln verband met de beginnende grote stij ging van de bezetting der hoogste klas sen cn de moeilijkheden bij het vinden van bevoegde leraren. Ook ten aanzien van het stichten of subsidiëren van nieu we afdelingen moet men volgens de mi nister zeer behoedzaam te werk gaan. Met het oog op de stijging van het aantal eindexamenkandidaten zullen de zer dagen in het Staatsblad nieuwe re glementen worden gepubliceerd teneinde het dreigende ernstige tekort aan ge schikte gecommitteerden en deskundigen KATWIJK AAN ZEE Christen-vrouwen over kind en gezag Zee De afdeling Katwijk 'uristenvrouwenbond vergaderde Oranjezaal onder leiding van de presl- ïte, mevrouw Offeringa-de Ru, die na 1 meditatie over Marcus 10 vers 46 tot mededelingen deed van huishoudelijke srd. De heer G. Nieuwenhuizen uit Den !aag sprak over het onderwerp- „Heft •*'e handen op voor de ziel uwer kin ken". Daar hij bij de kinderbescher- ing werkt, komt hij elke dag in aanra- mg met de jeugd. Naar de inleider rende, is het kwaad dat de jeugd op aat veroorzaakt vaak te herleiden tot ■t gezin, vooral in de grote steden. De ouders en opvoeders geven hun kin ken te weinig voorlichting, o.a. ten op hite van het seksuele leven. Veel wordt genwoordig gesproken over de „no- ms", maar volgens spreker kwam dit eds in de Bijbel voor in Genesis 33 en in het leven van Jacob. Men zegt ook ;1 eens, dat de jeugd uitvliegt, manr is t niet zo, dat de ouders dit ook doen. wreker had ervaren dat op een avond an de 25 gezinnen de ouders niet aren. Uit de statistieken van de jlitie over het afgelopen jaar bleek, dat wel bij de jongens als bij de meisjes 5n groot aantal met het gezag in aanra- ing was geweest. Ook de woningnood an- funeste gevolgen hebben. De inleider meende, dat het kind veel hebben aan de vader, als deze zich •8t hem bemoeit. Het meisje zal zich 'eer tot de moeder richten. Maar wan- vader en moeder geen tijd hebben het kind aan te horen en te helpen, zoekt het zijn heil bij anderen. In vele geval len gaat het kind dan de verkeerde kant op. Geslaagd Voor het propaedeutisch examen in de economische wetenschappen slaagde te Rotterdam de heer H. Hoek alhier Hoog cn laag water Vrijdag 30 september: hoog water 11.06 en 23.34, laag water 6.15 en 18.55 uur. Hammarskjöld spreekt - volgens Moskou - als Nuvo-woordvoerder Radio-Moskou heeft vandaag ontkent dat Chroesjtsjef de Ver. Naitdes in een crisis gestort heeft en beweert, dat zijn voorstel tot vervanging van secretaris generaal Dag Hammarskjöld door een commissie van drie man alleen tot doel heeft de volkenorganisatte te versterken. „Sommige Amerikaanse commentatoren zeggen, dat deSowjetunie in het alge meen niet gesteld is op de heer Ham marskjöld. Dat is niet waar. Wij zijn van mening dat hij goed werk gedaan heeft in zijn hoedanigheid van secretaris generaal. maar in een dergelijke positie ls het ontoelaatbaar te handelen in het belang van een bepaalde groep landen ln plaats van uit naam van de Ver. Naties als geheel". „Dat was Hammarskjöld fout", aldus radio Moskou. „Hij trad op als woord voerder voor de NAVO". ap te vangen. De minister verwacht dat )ok in het komende cursusjaar in het algemeen geen leerlingen wegens ruim tegebrek behoeven te worden afgewezen Nijverheidsonderwijs Zo spoedig mogelijk zal aan de Tweede Kamer een nota worden aangeboden over de te verwachten ontwikkeling van het uitgebreid technisch onderwijs en het nodige aantal uitgebreid technische scho len. Van de commissie opleiding gerepa trieerde technici tot leerkrachten is ver ia dat de studieresultaten en het aanpassingsvermogen van de 118 als as sistent-leraar tewerkgestelden bevredi gend zijn. Aan een aantal lagere technische scho- n neemt men proeven met afzonderlijke klassen voor leerlingen met een theore tische of een meer praktische aanleg. Aan de hogere technische scholen in Amster dam en Dordrecht is bij wijze van proef met het oog op het onderwijs in kern techniek in 1959 een variatie op het leer programma voor de vierde klassen inge voerd. Gebleken is dat de stof voor de gemiddelde h.t.s.-leerling te zwaar is, zo dat het aanbeveling verdient slechts de beste leerlingen in de gelegenheid te stel- n aan dit onderwijs deel te nemen. Sociaa l-pedagogisch Het overleg over het sociaal-pedago gisch onderwijs heeft reeds enkele posi tieve resultaten opgeleverd. De nieuwe rijksregeling subsidiëring sociaal-pedago gisch onderwijs 1961 zal van toepassing zijn op alle scholen cursussen voor so ciaal-pedagogisch onderwijs die niet in gevolge de Nijverheidsonderwijswet worden gesubsidieerd. Zij zal dus ook gelden voor de hogere opleiding voor verplegenden qn voor de cursussen die thans zonder enige regeling worden ge subsidieerd. RIJNSBURG E.H.B.O.-diploma's In het kader van de B.B.-activiteiten werd vorig jaar op 28 september begon, nen met een cursus EHBO. waarvoor 11 cursisten zich opgaven. Gisteravond reik te burgemeester Koomans de diploma's uit aan dertien van hen. De overige vijf konden niet aan het examen deelnemen. De heer P. Mul, H(oofd) Z(elf) Blescher- ming). leidde de bijeenkomst in met een speeehje. waarin tot uiting kwam dat de gediplomeerden niet volleerd zijn. Het EHBO-diploma schept verplichtingen, die o.m. bestaan uit het bijhouden van de ont wikkeling op dit gebied. Burgemeester Koomans zei verheugd te zijn dat de kleine kring van gediplo meerde EHBO-ers in Rijnsburg sterk is uitgebreid. Nadat hij de heer Mul, die naast andere functies van publiek belang ook de functie van HZB met zoveel verve be kleedt, had bedankt voor zijn stuwende werk. reikte hij de diploma's uit. Daarna bood de burgemeester aan de heer Mul imens de cursisten een plantenbak a De heer Mul bracht dokter Timmers de heer Van Delft dank voor de bijzonder prettige en gedegen wijze waarop zij het onderricht hebben gegeven en bood resp. een schaakspel en een boekenbon aan. De verloofde van dokter Timmers en me vrouw Van Delft werd een Jaoeket rozen aangeboden. De beide cursusleiders spra ken hierna hun dank uit. tern besproken worden. Gaan alle bonds raden en besturen er mee akkoord, dan zal het college van Rijksbemiddelaars ze toetsen aan de richtlijnen, die de re gering daartoe heeft verstrekt in de A1-. gemene Aanwijzing. Maar dat gebeurt niet alvorens het College er advies over heeft ingewonnen bij de Stichting van de Arbeid, waarin het bedrijfsleven in zijn totaliteit is vertegenwoordigd. Hoewel de thans voorgestelde maatre gelen in de praktijk voor de werkne mers in de metaalindustrie globaal ge zien op hetzelfde neerkomen, hebben de metaalbedrijfsbonden niet vastgehouden aan hun aanvankelijke eis van zes pro cent op korte termijn en drie procent in het voorjaar van 1961. Matiging De bonden hebben na het overleg met de regering van maandag kennelijk tiging betracht door rekening te houden met het standpunt, dat de meerderheid van de Stichting van de Arbeid innam, namelijk dat het thans niet gewenst moet worden geacht cao's open te bre ken cn tussentijds loonsverhogingen toe te staan. Uit het feit dat de vakraad in januari aanstaande de lonen verhoogd wil zien, kan worden afgeleid dat het begrip „than s" slaat op een periode van drie maanden cn nadien niet zo urgent i ls. Daarom heeft men voor het laatste kwartaal van dit jaar de eerder 1 gestelde loonsverhoging vervangen door winstdeling, waartegen de regering min der bezwaar heeft dan tegen tussentijdse loonsverhogingen op korte termijn. voor de loon- en prijspolitiek sohil maken, in de praktijk komt een uit kering ineens van anderhalf procent het gehele jaar voor de werknemer op op hetzelfde neer als een loonsverhoging van zes procent voor de periode 1 oktober tot 1 januari. Ook de na de jaarwisseling te treffen maatregelen zullen nagenoeg vooi inkomensstijging in de praktijk eenzelf de effect hebben als wanneer de oude voorstellen gehandhaafd zouden zijn. Over het algemeen is men in werk gevers- en werknemerskring wel tent met de gevonden oplossing, die ook voor het verdere verloop van de loon vorming in de komende periode van in vloed is. Van de zijde van de Christe lijke Metaalbedrijfsbond werd het een alleszins verantwoord resultaat genoemd, dat na moeizaam overleg en met grote inspanning tot stand is gekomen. De extra-uitkering op korte termijn acht men een bevredigende oplossing alle partijen. Het feit dat door de spreiding va maatregelen een schokeffect in de loon vorming kan worden voorkomen, wordt als een voornaam winstpunt beschouwd, omdat nu geen zorg behoeft te bestaan voor een ontwikkeling die tot inflatie zou kunnen lelden. Amateurs klopten militairen op fortuinlijke wijze: 4—1 IN EEN aantrekkelijke en snelle wedstrijd hebben de westelijke amateurs een fortuinlijke overwinning behaald op een goed spelende, maar ove rigens vrij ongevaarlijke militaire ploeg. De amateurs danken hun zege in hoofdzaak aan de voortreffelijk spelende defensie met de beide Sliedrecht- backs De Vries en Bakker, met stopper Molenaar (KFC) en doelman Rui tenbeek (Rapiditas). Wel scoorde de aanval een viertal doelpunten maar deze treffers kwamen, behalve dan de laatste, op zeer gelukkige wijze tot stand. Alle pogingen van de landverdedïgers it een beter resultaat te komen, mis lukten. Geheel in strijd met de krachts verhouding in het veld wisten de ama- eurs kort voor het einde door Koopen (W. Frisia) met een prachtig schot de eindstand op 4—1 te brengen. Reeds spoedig namen de amateurs, danks een militair overwicht, de leiding toen doelman Vianen (ADO) geblesseerd raakte en de bal losliet, waardoor Gaart- man (Feijenoord) gemakkelijk kon sco ren: 1—0. De ongelukkige doelman liet zich ver vangen door Machielsen (HDVS) die even later een schot van Van der Most (RFC) langs zich zag gaan: 2—0, Een duidelijke meerderheid van de mi litairen werd tenslotte beloond door een tegenpunt van Wooning (Stormvogels): ISa de rust Na de hervatting was een vrij gelijkop- gaande strijd met de militairen technisch belangrijk beter. Felle schoten van Hol lander (DWS A) en Valkenhof (SHS) werden echter door doelman Ruitenbeek fraai gekeerd en verder kon de amatetir- defensie vele aanvallen onderbreken. Aan de andere zijde leverde één van de minder gevaarlijke aanvallen een doel punt op. Een klein misverstand in de militaire verdediging bood Bouwman (KHFC) gelegenheid de voorsprong te vergroten: 31. Zonetoernooi voor dames Mevrouw Vreeken verliest weer Het zonetoernooi voor dames in Zuid- slavië, waaraan voor Nederland deelne men de dames Heemskerk en Vreeken, is gisteren voortgezet met het uitspelen van de afgebroken partijen voor de tweede en derde ronde. De uitslagen waren: AkstIvanova VaVi; Asenova- Nepher 1—0; Rinderova—Vreeken 1—0; Claude de Silans—Tranner 1—0; Akst- Nepher 10. De uitslagen van de vierde ronde zijn: AsenovaLazarevic afgebr.: AkstPi- berl 1—0; Bruce—Nepfer 1—0; Vreeken— Ivanova M'i; Chaude de SilansRin- der 0—1; Heemskerk—Trammer afgebr. De stand aan de kop is nu; 1. Akst 3(6; 2. Hinder en Ivanova, beiden 2Va put; 4. Lazarevic en Asenova, beiden 2 punten 1 afgebr. partij; 6. Chaude de Silans en Bruce .beiden 2 pnt. Europese voetbalbeker 1FK Malmoe heeft zich door een over winning met 2—1 op Kamraterna te Helsinki geplaatst voor de tweede ron- het toernooi om de Europese beker. De Zweden hadden de eerste wedstrijd tegen de Finnen gewonnen 1—1. Barcelona won gisteravond met 2—0 van de Belgische kampioen Lierse S.K. Reeds zeker zijn thans van een plaats de tweede ronde: Real Madrid, Ham burger SV, Burnley. Olympiakos Pi raeus «alle vrijgesteld van de eerste ronde). Fredcrikstad (Noorwegen), Ra pid Wien, 1FK Malmoe en Spartak Tsjechoslowakije) Jong Oranje won van Costa Rica Het elftal van Jong Oranje heeft gis teravond in Geleen tegen de ploeg van Alajuense (Costa Rica) een uitstekende wedstrijd gespeeld. Het begin van de vlotte partij, die door ongeveer 7000 toe schouwers werd bijgewoond, was overi gens voor de bezoekers. Rechtsbuiten Car los Herrera was actief en NAC-doelman Van der Merwe moest al in de eerste minuten een schot uit de hoek duiken Middenvoor Ulloa was de volgende, die de Nederlandse doelman op de proef stelde, maar na dit korte openingsvuur- werk nam Jong Oranje het initiatief over. De beweeglijke -aanval sneed met gladde combinaties keer op keer door de defensie van de gasten heen. Het ge hele aanvalskwintet was met uitzonde ring van Bouwmeester in goede vorm Na tien minuten kon rechtsbinnen Lenz uit een afgemeten voorzet van midden voor Goesgens de score met een fraaie kopbal openen. Hoe snel en sluitend het samenspel in de tegenacties ook was, tegen de hechte verdediging van Oranje had Costa Rica geen afdoend wapen. Spil Pronk (Ajax) en linksachter Veldhoen (Feyenoord) waren de uitblinkers in de achterhoede Uit een combinatie tussen de vleugel spelers Swart en Bergholz en midden voor Goesgens pikte Bergholz de bal op en passeerde in de 26e minuut doelman Induni (2-0). Na rust werden Van der Merwe en Bouwmeester vervangen door resp. Jong bloed (DWS) en De Vries (Sparta). Het of fensief werd voortgezet, waarbij zelfs de backs De Groot en Veldhoen aan de beschieting van de Amerikaanse veste deelnamen. Costa Rica vocht verbeten voort, maar elk schot stuitte op Jong bloed en na 26 minuten werd het zelfs 3-0, toen Goesgens De Vries een niet te missen kans bood. Pas in de allerlaatste minuut kwam Costa Rica tot het ver diende tegenpunt toen middenvoor Ulloa onverwacht en hoog inschoot. (Van onze parlementsredaktie) „De aandacht van een aantal leden was gevallen op het voorgestelde ar tikel 455 van het Wetboek van Straf recht, dat handelt over een koe met overvolle uiers. Zij namen aan, dat bij het redigeren van het voorstel over het hoofd was gezien, dat een koe slechts één uier heeft". Deze laconieke opmerking is wel het geringste bezwaar, dat door de Eerste Ka mer in het voorlopig verslag over het wetsontwerp op de dierenbescherming naar voren wordt gebracht Ernstiger zijn de bezwaren, die rijzen tegen het voorge stelde verbod, paardestaarten te couperen. Zeer vele leden hebben bedenkingen tegen dit verbod, dat tijdens de open bare behandeling in de Tweede Kamer in het wetsontwerp is opgenomen, en enige leden betwijfelen zelfs, of zij nu an het ontwerp hun stem nog wel kun- len geven. Het coupeerverbod betekent ■olgens deze leden immers het einde van de trekpaardenfokkerij in ons land. In het voorlopig verslag wordt aan de minister van landbouw gevraagd, een doeltreffender optreden tegen loslopende honden en katten mogelijk te maken. Vele leden zijn het er niet mee eens. lat voor waakhonden minder belasting 'erschuldigd is dan voor andere honden, omdat dit het houden van kettinghonden bevordert. Gaarne wenst men te weten, in welke omvang in ons land vivisectie (experimenteren met dieren) voorkomt Ten slotte blijkt er in de Eerste Kamer geen eenstemmigheid te bestaan over de •enselijkheid van de instelling van een raad voor de dierenbescherming. Ferhat Abbas, hoofd van de Algerijnse rebellenregering, is vandaag per vlieg tuig uit Moskou naar Peking vertrok ken, Abbas was dinsdag in Moskou aan gekomen. VANDAAG zouden Chroesjtsjef en de Britse premier Macmillan elkaar in New York ontmoeten. Waar en hoe laat, was vanochtend nog niet bekend. Gisteren had Macmillan een gesprek van 40 minuten met de Egyptische premier Nasser over een mogelijke verbetering van de betrek kingen tussen beide) landen. STOFZUIGERS Kromhout, Rijnsburg Vliet N.Z. 32, Tel. 3710 De Amerikaanse minister Herter ge looft niet dat het onderhoud Macmillan- Chroesjtsjef de weg zal effenen voor een samenkomst tussen Chroesjtsjef en Eisen hower. Hij zeidc te verwachten, dat het algemene debat in de Assemblee oer Verenigde Naties nog twee weken zal worden voortgezet. Gisteren voerden de vertegenwoordi gers van Uruguay, Panama, Afghanistan, Italië, Bulgarije en Denemarken het woord. De Deen Krag pleitte voor af doende gecontroleerde ontwapenings- maatrcgelen en verklaarde dat zijn land bereid is, hiertoe bij te dragen door het uitgestrekte gebied van Groenland voor inspectie open te stellen, als onderdeel van een gemeenschappelijke inspectie regeling. Het ls nu al een komen en gaan in New York. Castro verdween (voor lopig) naar Cuba, Soekarno zette voet aan wal, Hoessein arriveerde uit Jor danië en Chroesjtsjef zal vandaag of morgen ook wel zijn koffers pakken, om een tussentijds bezoek aan Noord- Korea te kunnen brengen. Over zijn plannen is echter nog niets definitief: bekend. Hij heeft alleen maar gezegd in elk geval zijn beslissing te rullet uitstellen, totdat premier Nehroe vat India gesproken heeft. Twee bommen zijn gisteravond in Ha vanna in de omgeving van het regerings paleis ontploft toen de Cubaanse minis ter-president. Fidel Castro, na zijn terug keer uit New York een grote menigte voor het gebouw toesprak. Er zijn geen doden of gewonden. Na de eerste ontploffing riep de me nigte: „Vuurpeloton, vuurpeloton". Castro zei: „Iedereen weet dat dit de kleine voetzoekers van het imperialisme zijn". De tweede ontploffing ontlokte aan Castro de opmerking: „Het schijnt dat het vanavond een heel dure avond voor zijne excellentie wordt". (Aangenomen wordt dat met zijne excellentie de Ame rikaanse ambassadeur wordt bedoeld). Castro zei in zijn toespraak van twee en een half uur, dat in de Verenigde Staten twintig miljoen negers worden uitgebuit MARC BOHAN NIEUWE HOOFDONTWERPER BIJ DIOR De 34-jarige Marc Bohan is aangewezen als hoofdontwerper van het Parijse modehuis Dior, zolang de 24-jarige Yves St. Laurent zijn dienstplicht vervult. Bohan, die sinds twee jaar bij Dior werkt, was belast met het ontwerpen van de voor Londen bestemde collecties. Bohan heeft indertijd een eigen salon gehad. Sinds 1954 werkte hij achtereen volgens voor Jean Patou in Parijs, een Zwitsers modehuis voor confectie en voor St. Laurent werd begin september in dienst geroepen, nadat hij verscheidene malen uitstel had gehad. Kort nadat hij was opgeroepen, werd hij in een hospi taal in Parijs opgenomen in verband met zenuwklachten. De diensttijd in Frank rijk duurt gewoonlijk twee jaar en drie maanden. Nederland toch in trofeo Italia-toernooi Na het magere resultaat van het Ne derlands waterpolozevental in Rome was men er in KNZB-kringen van over tuigd, dat de ploeg voorlopig niet meer voor deelneming aan belangrijke invita tie-toernooien in aanmerking zou ko men. Uit een uit Moskou afkomstig be richt blijkt echter, dat Rusland het Ne derlands waterpolozevental zal uitnodi gen deel te nemen aan het vierjaarlijkse toernooi om de Trofeo Italia, dat in 1961 in Moskou wordt gehouden. Behalve Ne derland zullen Hongarije, Italië, Zuid- slavië en Roemenië worden uitgenodigd. Uiteraard zal de KNZB zich ernstig be raden over het al of niet aannemen van de invitatie, wanneer deze binnenkomt. REILEN EN ZEILEN fs';.:

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15