Vleesbrug naar Engeland nu al „bouwvallig" Anti-honger-actie gedurende 5 jaar OFFICIER PROTESTEERT TEGEN INDELING BIJ MOBIELE COLONNES Driehonderdvijftig man naar Nieuw-Guinea Nieuw beroep van NOVIB Economie en Financiën Meer goud en I HollaiuJ Fund uaar deviezen Geen fooien bij kapper, wel compensatie Evenwichtige collectie vol variaties nieuwe leidsche courant 9 woensdag 28 september i960 (Van een onzer ZESTIENHOVEN en Southend, 69 minuten vliegen van elkaar ver wijderd, verschillen 's avonds en r nachts in niets van andere lucht havens. Ze zijn donker, koud en winderig. Het luchtverkeer is er zelfs niet stiller. Vooral niet gedurende it laatste dagen, nu Zestienhoven en Southend evenals in 1958 weer de robuuste pijlers zijn van een lucht brug, die aan deze kant van de Noordzee al „vleesbrug" wordt ge noemd en in Engeland „meat-lift". Nog zeker een week a tien dagen krij gen de Londenaren runderlappen op hun bord, die een bijzonder merkwaardig port hebben gehad. Het zal de in woners van de Engelse hoofdstad hoogst waarschijnlijk maar matig interesseren, dat hun vlees uit Argentinië afkomstig is ia Londen en Rotterdam in Londen afgeleverd. In de Rotterdamse Merwehaven en op de vliegvelden van Zestienhoven en Southend maken ze zich er wel druk om. Sedert zaterdagmiddag vijf uur kennen daar maar één probleem, namelijk op welke manier krijgen we de lading vlees tweeduizend ton uit het Engelse koelschip Brasil Star zo snel mogelijk uit het havengebied, in het vliegtuig, uit het vliegtuig, in de auto en op het spoor naar Londen. Al die hoofdbrekens en moeilijkheden zijn ontstaan door de staking van de Londense ladingklerken. De Brasil Star aan het eind van de afgelopen week /an de 150 schepen, die door de sta king werd getroffen. Het vlees moest uit de koelruimten, staking of geen staking, redeneerde de rederij. En daarom werd besloten hpt koelschip naar Rotterdam te sturen en het vlees met behulp van vliegtuigen naar Engeland te vervoeren. Rotterdam Air kreeg de opdracht. Zo van zorgen jullie effe, dat die schuit leeg komt? Het telefoongesprek uit Engeland was het startsein voor een grootse char ter-campagne van vliegtuigen. En de toe stellen kwamen, de Amerikaanse en Lu xemburgse DC 4 vliegtuigen, de lompe Engelse Bristol Freighters en de Neder landse Dakota's. Vijftien in totaal op dit ogenblik. Twee jaar geleden werd de Londense haven ook getroffen door een staking. Toen was er ook een koelschip, dat zijn lading vlees niet in Londen kon afleveren en daarom naar Rotterdam kwam. De luchtbrug, die toen werd ingesteld, was echter veel omvangrijker dan die van de laatste dagen. Zeker voor wat betreft de frequentie. Met enige fantasie zou men kunnen zeggen, dat de huidige luchtbrug een enigszins bouwvallig gevaarte is. Vijftien vliegtuigen kunnen dag en nacht (met wisselende bemanningen) tussen Rotterdam en Southend heen en weer vliegen. Tot nu toe heeft de prak tijk echter laten zien, dat overdag slechts enkele vluchten worden gemaakt en nachts aanzienlijk meer. De grote moeilijkheid zit in de Rotter damse Merwehaven. De Brasil Star is oud schip, dat geenszins geschikt is snelle lossing. Daarom staan vracht auto's vaak uren langs de kade, voordat an beurt zijn om te worden geladen. Deze grote vertraging doet zich uiteraard >k voor bij het laden van de toestellen. Zo gebeurde 't dinsdag, dat een Bristol Freighter een hele dag op het platform moest blijven staan, omdat geen vlees werd aangevoerd. Pas tegen de avond vertrok het toesteL Het was gisteren bovendien een dag, waarop alles tegenzat. De radio-instal latie van een Amerikaanse DC 4 raakte defect, zodat de piloot boven Brussel uit kwam in plaats van boven de Maasstad. Een andere DC4 stond geladen en wel op het punt het luchtruim te kiezen, toen de vlieger ontdekte, dat zjjn radio in een ander toestel was geplaatst. Op het vliegveld van Southend, waar De centrale raad van beroep in Utrecht behandelde gasteren het beroep van de minister van defensie tegen de beslissing van het militair ambte narengerecht te Den Haag, dat de overplaatsing van de reserve-luitenant van de artillerie J. B. A. uit Delft naar het Korps mobiele colonnes nietig had verklaard. Luitenant A. lichtte zijn standpunt uit voerig toe. Hij achtte zijn overplaatsing onrechtmatig en in strijd met de wette lijke voorschiften. Overplaatsing van of ficieren naar een ander deel van de krijgsmacht kan zijns inziens uitsluitend geschieden op eigen verzoek. De heer A. achtte zich door zijn over plaatsing naar de mobiele colonnes ge schaad in zijn promotiekansen aangezien hij slechts bevorderd kan worden op grond van zijn capaciteiten bij het wapen, waarbij hij oorspronkelijk diende en hij tevens op de ranglijst van de artilleristen moest gehandhaafd blijven. Hij zou na melijk in de huidige situatie niet in de gelegenheid zijn zijn bekwaamheid in artilleristisch werk te demonstreren, zoals promotie nadrukkelijk wordt ver eist. Weliswaar bestaan er ook voor de of ficieren van de mobiele colonnes promo tiekansen, maar deze zijn, volgens de lui tenant, niet wettelijk gebaseerd omdat zij niet steunen op de vereiste demon stratie van vakbekwaamheid in het wa- dan zou, zijn inziens, de encanering var het korps mobiele colonnes ernstig ge vaar worden gebracht, zou althans eer wetswijziging nodig zijn. De centrale raad zal 18 november uit spraak doen. reeds zevenhonderd ton (bevroren) vlees is aangevoerd, kan men de drukte zonder veel moeite aan. Uit de vliegtuigen wordt het vlees in op vrachtwagens gemonteer de laadkisten gestouwd. De laadkisten worden op het station van Southend op treinwagons gezet voor het laatste ge deelte van de reis naar Londen. De staking in de Londense haven le vert in Engeland voldoende stof tot pra ten. Iedereen sprak dinsdagavond hon derduit over de tv.-uitzending van een ontmoeting tussen de stakers en hun werkgevers. „Dat betekent, dat het einde in zicht is", zeiden ze in Southend. De ladingmeesters, die voor het vleesvervoer verantwoordelijk zijn, spreken met buitenstaanders het liefst niet over de wilde staking. Zij zijn uiterst bang voor publiciteit, die er toe kan levdei}, dat de stakers de truckchauffeurs zullen trachten over te halen uit solidariteit ook het werk neer te leggen. „En wat moeten wij dan doen met al dat vlees. We zijn net zo blij, dat het hier keurig wordt afgeleverd", zeggen ze op Southend. VLIEGVELDPERSONEEL HEEFT WERK HERVAT Het luchtverkeer op Orly en le Bourget is na de staking van technici van de controletoren, gisteravond weer normaal hervat. De staking, die om zeven uur is begonnen en tot negentien uur heeft ge duurd, was slechts gedeeltelijk effectief. Niet-stakers, gesteund door de radar installaties van een naburig militair vliegveld en begunstigd door goed zicht, hebben tal van vliegtuigen binnenge loodst. Air-France heeft bekend gemaakt, dat slechts dertig van de honderdtwintig normale opstijging en landingen moesten worden afgelast. MASSAGRAVEN IN POLEN ONTDEKT Twee massagraven waarin zich de stof felijke resten bevinden van geallieerde krijgsgevangenen uit de Tweede Wereld oorlog, zijn nabij Zielona Gora in Polen ontdekt. De graven werden aangetroffen onder een woud dat zestien tot twintig jaar geleden door de Duitsers moet zijn aan geplant. De graven bevatten de lichamen van Polen, Fransen, Nederlanders, Bel gen, Engelsen, Canadezen, Italianen en Russen. Farewell Blues der Koninklijke Ludhitmadhit is vanmorgen de Keerkring vertrokken met 350 man tecihiniLsoh perso neel der Koninklijke Luchtmacht, bestemd voor Biak in Nederlands NSeuw-Gutoea. De reis zal zeven weken duren en door het Panam akanaal gaan. Heit detachement staat onder bevel van luitenant-kolom el M. S. Kreft. De dienst plichtigen blijven een jaar van huis, het beroepspersoneel anderhalf jaar en de ge huwden indien hun gezin overkomt drie jaar. Het standpunt van de minister van de fensie werd uiteengezet door luitenant kolonel A. B. Muiderman van de mili taire administratie bij het departement defensie, die in eerste instantie ver- es naar zijn uiteenzetting voor het mi litair ambtenarengerecht te Den Haag. Zou het militair ambtenarengerecht door de centrale raad gesanctioneerd worden, (1600) Arabische olie onder Arabische vlag Volgens het dagblad Al-Goumhouriya te Cairo zal de volgende conferentie van Arabische olielanden te Beiroet een plan i de Arabische liga behandelen, om in Aralbië gewonnen olie in tank schepen onder Arabische vlag te doen vervoeren. Men zal een algemene Ara bische maatschappij voor het vervoer van aardolie oprichten, doch het plan in drie fasen uitvoeren om de oliemaatschappijen i rederijen niet onmiddellijk de schrik op het lijf te jagen. Chr. kleuterleidsters in A'dam De Vereniging van leidsters bij het christelijk kleuteronderwijs (landelijk! groep P.C.O.V.) hield haar algemene ver gadering te Amsterdam. Deze jaarlijkse toogdag van kleuter leidsters was zeer goed bezocht: ren naar schatting 1600 aanwezi_ De presidente, mejuffrouw A. Tak (Den Haag) leidde de vergadering sprak een openingswoord waarii vreugden en noden van het christelijk kleuteronderwijs werden behandeld. In de morgenvergadering sprak drs. C. van der Zwet, paedagogisch-didacfcisch medewerker van het Christelijk Paeda- gogisch Studiecentrum over „Sprookjes als Spiegel". 's Middags demonstreerden leerlingen van de opleidingsschool voor kleuter leidsters te Amsterdam onder leiding van de heer L. H. R. Rutgers ritmische gymnastiek. De heer Jan Bronk (Amsterdam) hield een causerie over „Pantomimi toonde verschillende pantomin Het slotwoord werd gesproken door de heer D. H. Dutmer, voorzitter va P.C.O.V. Een tentoonstelling van uitgaven het k.o. was aan d^ze samenkomst bonden. Mejuffrouw mr. M. Th. Rit meester, inspektrice bij het k.o., opende deze voor het begin van c gadering. Sfeer in 'i qezin De „Nieuwe Leidsche1' i (Van onze speciale verslaggever.) F de laatste week van oktober zal de Stichting Nederlandse Organi satie voor Internationale Bijstand (NOVIB) een landelijke inzameling houden onder het motto: „Anti- Honger-Actie". Verwacht wordt, dat dit geheel nieuwe initiatief een pe riode van vijf jaar zal omspannen, waarbij in elke oktober-maand een nieuw beroep op de Nederlandse be volking zal worden gedaan. Op Eer ste Kerstdag zal tevens in alle ker ken een collecte worden gehouden •De landelijke inzameling in de laatste week van oktober is slechte een facet van wereldomvattende actie tegen de hon- die op 1 juli 1960 door de directeur eraal van de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Naties (FAO), dr. B. R. Sen, is ingeluid. Het ligt in de bedoeling gedurende vijf jaar een bedrag van in totaal vijftig miljoen dollar bijeen te brengen (ongeveer 180 miljoen gulden) ten behoeve van enkele honder den voedingsprojecten, verspreid over de hele wereld. Mocht het zo zijn. dat dit streefbedrag eerder wordt bereikt, dan wordt de actie ook eerder beëindigd. SCHIJN VERMIJDEN Daar machtspolitieke verhoudingen tegenwoordig in velerlei hulpprogram ma's zijn geslopen, zal, ter vermijding ook maar de schijn, uit particuliere bron nen worden geput. Duidelijk werd giste ren in Den Haag gesteld, dat de profite rende landen tenminste het twintigvou dige van de verstrekte hulp binnen het kader van de „Anti-Honger-Actie" zullen moeben fourneren. Met deze actie, die onder auspiciën staat van het Nationaal Nederlands FAO-Co- mité ,en die in samenwerking met het Unesco Centrum Nederland en het Ne derlands Comité Unicef wordt uitge voerd, heeft de NOVIB een totaal nieuwe taak op zich genomen. Voor de projec ten in Griekenland en Soedan zullen geen nieuwe beroepen op het Nederlandse volk worden gedaan. In Athene heeft men het reeds uitgevoerde Nederlandse hulpprogram geheel kunnen opvangen, terwijl voor Khartoem een fonds is ge vormd, dat zal worden aangesneden, zo dra aan het grote Soedanese plan zal worden begonnen, waarvan het Neder landse project een onderdeel is. De. „Anti-Honger-Actic" heeft de warme sympathie van II.M. de Koningin en de regering, zomede van kerkelijke, bc- drUfs- en charitatieve organisaties. Onkos ten voor propaganda zullen niet uit de ingezamelde gelden worden geput, net ligt in de bedoeling, dat deze door giften van particuliere instellingen gedekt wor- Onze wereld telt op 't ogenblik 2800 .iljoen mensen. Zeker de helft hiervan lijdt honger, of wordt eenzijdig en daarom slecht gevoed. In de „Anti-Honger-Actie", die door vele landen zal worden gevoerd, wil men de mensheid van deze wantoe stand doordringen en opwekken tot het nastreven van gerechtigheid, ook ten en van de voeding. Het doel van deze wereldactie is ook de mogelijkheden te benutten, welke de moderne wetenschap en techniek bie- voldoende voedsel van de juiste soort voor iedereen te produceren. Te gelijkertijd wil men de koopkracht dus danig verhogen, dat alle wereld zich de nodige calorièn kunnen verschaffen voor een gezond en krachtig Aan het laatste mankeert, schandelijk genoeg, nog veel. Drie van de vijf mensen op deze aarde is op deze of gene wijze ondervoed, of sterft zelfs van honger. Tus- de 85 en 90 procent van alles wat wordt voorbgebraahtt, wordt uitsluitend ten dienste van het rijke derde deel der mensheid benut. In Nederland is de ge middelde levensduur 71 jaar; in India bedraagt zij (slechts sinds kort) 42 jaar Birma nog maar 28 jaar. Een grote zuigelingensterfte en nog niet onder drukte volksziekten als tuberculose, me laatsheid en framboesia zijn hier niet al leen oorzaken van, maar ook een ont stellende armoede en daarom honger. Informatie en opvoeding, research, zo mede actie, zijn de drie fronten, waarop deze wereldcampagne zich zal richten. Er zal worden voortgebouwd op program ma's, die reeds in voorafgaande jaren zijn opgezet, of in uitvoering gebracht. Alle activiteiten en projecten zuilen echter deel uitmaken van een algemeen plan tot ontwikkeling, waartoe uiteraard ook commerciële, industriële en sociale pro jecten behoren. MIDDEN-OOSTEN De gelden van de landelijke irn ling, waarmee Nederland als een v; eerste start, zullen dit jaar worden ge bruikt voor het zgn. graanverbeterings- project van het Midden Oosten. Door zaaizaadveredeling en voorlichting trent moderne landbouwmethoden waarschijnlijk te geven door een tiental Nederlandse specialisten wil men trachten tot een oogstverbetering van vijfentwintig procent te komen. Het hulpaandeel van het project is be- P groot op rond drie miljoen gulden. Door Soedan zullen geen de Nederlandse bakkersactie „Brood Een Afrikaans kindje, lijdende aan kwashiokor, de naam voor ondervoeding door gebrek aan proteïne. Om de militaire zwemtitels Gisteravond zijn in het Amerfoortse SDontfondsenbad de nationale militaire zwemkamjioenschappen gehouden. bij de resultaten nogal aan de magere kant bleven. De belangrijkste uitslagen n: 100 meter vrije slag: 1 serg. A. C, Dorp (luohtm.) 1.01.9: 2 Eehrlich (laindm.) 1.02.0. 400 meter vrije slag: 1 serg. Van Dorp (luchtm.) 5.09.8. 200 meter schoolslag: 1 Vega (landm.) 2.57.6. 100 meter vlinderslag: 1 sold. A. C. Ter- hoeven (luehtfn.) 1.12.6. 100 meter rugslag: 1 Ernst (luchtm.) 1.10.5. Academische examens september Ge- Daar de vliegtuigen en vliegers reeds met de Karei Doorman zijtn overgebracht, ontstaat binnenkort een volledige ge vechtseenheid op Biak De Keerkring is van de KPM gevorderd i is de vroegere Riemsdijk, die bi) Verolme verbouwd is tot een hotelschiiip vier slaapzalen, een wasinrichting, nieuw kombuis en eet- en ontspan- Het zal te Biak blijven liggen als verblijf voor het liuchtmachtpersoneel. Minister Visser sprak een afscheids woord, terwijl tien straaljagers over het schip vlogen. Hij zedde, dat het de taak het personeel zou zijn Nederlands Nieuw-Guinea te beschermen opdat de bevolking een eigen plaats in die wereld zal kunnen innemen. Nederland is volgens ister vastbesloten het ontwikke lingswerk met kracht voort te zetten. De chef-luchtmachtstaf, luitenant-generaal H. Schaper, was ook aanwezig. Schaken Philidor won tocli Galvano-toernooi Ondanks een nederlaag in de laatste ronde heeft Philidor het Galvano-toer nooi gewonnen. Opvallend \^as de regel matige overwinning van C. H. v. d. Bosch op Jerry Beij. V.T.L. verzekerde zich van de tweede plaats ten koste van Noordwijk. Hier was de nederlaag van Turk tegen Verbiest dé grote verras sing. PhilidorLeithen: C. H. v. d. Bosch- Jerry Beij 10, n.o.J. Koet 01, F. P. HemerikM. Boekkooi 01, J. G. Bethe- W. Beij 0—1, J. ter Haar—P. J. Planjer 1—0, J. de Rooy—J. A. F. Planjer 0—1, A. TeeuwM. J. de Bock 01, P. Stikkelorum—D. C. Melissant 1—0, J. MelseJ. v. Dissel 10, H. G. v. Buren- J. Ligtvoet totaal 4M5J/é. NoordwijkV.T.L.J. SleeboomA. Smit 01, P, Bedijnn.o. 10, J. J. Bizot C. G. v. d. Voorst 10, J. TurkC. J. Verbiest 01, F. HoekJ. G. L. Tervoo- ren 01, J. v. d. BosH. J. Dingjan 0-1, H. VeenstraA. Momberg 10, W. van RooyenJ. H. v. Dijk 01, C. de Putter A. Spek Vz, H. PostemaH. van Haasteren 01, totaal: 3%6M. De eindstand: 1. Philidor 4 mpt., 18 brdpt. 2. V.TL. 3 mpt., 15 Vz brdpt., 3. Leithen 3 mpt., 13\4 brdpt., 4. Noordwijk 2 mpt., 13 brdpt. de wereld" is reeds tweehonderdduizend gulden opgebracht, terwijl uit Amerika en Canada ongeveer 1,2 miljoen gulden is gekomen, zonder dat het grote publiek overigens nog ingeschakeld werd. Voor elke gulden, die Nederland voor zijn minder bedeelde naaste in het Midden Oosten offert, kan, volgens de bereke ningen, 250 kilo graan meer worden ge oogst. Een gulden, ,zo wordt dan ook wel eens gesteld, is een jaar leven 1 Het gironummer van de „Anti-Honger- Actie" is 100-200. Aan de colleges var B. en W'. van alle gemeenten is reeds ve-- zocht een huis-aan-huis en/of een straat- collecte in de laa'ste week van oktober te h uden, waarop tot nog toe gunstig ls beschikt. J M Moors, Amsterdam. Doet. van Noord (cum laude). Hilver iciologle: A vgn Dijk, Bloemend •cio-logie: mej. M C N van Loc Jor semi-arts: J C Grafhorst, Bilthove i H H M van der Meer, Nijmegen. AMSTERDAM, G.U., 27 september Gc slaagd lej. J E Barth, A G M Behi en Bergih, mej. P C G M Blank, G Doi e iff en, mevr. T Dozeman, mej. N L Th ïeke, PPGKra J Njiokiktjier ïej. I L N Oh, mej. overweg, F Portier, G Reui M Ruhe, W J M Schulrte. J D Amsterdam); A W van Stey- m. Doet. geschiedenis; ïeloord en G G den Ho-lli Af val wedstrijd L.S.B. De vier finalisten van de L.S.B.-afval- wedstrijd 'zijn bekend. Het zijn: A. Smit (1. V.T.L.), die niet al te veel moeite had met Th. Piket (16), J. J. Piket (6, Phili dor), die in een partij met wisselende kansen M. D. Etmans (8) versloeg, C. van Dijk (9, Philidor) via een zege op G. P. Sluyts (30), die ondanks taaie te genstand het loodje moest leggen, en A. J. W. Kohlbeck (21, Philidor), in een wilde partij overwinnaar van C. M. v. d. Bosch (24). Met ingang van volgende week zal de finale-vierkamp op drie achtereenvolgende woensdagen op de clubavond van de S.V. Leithen worden o beurs Blijkens de weekstaat der Nederland- sche Bank van 26 dezer is de goud- en deviezenvoorraad toegenomen van f 5675 miljoen tot f 5803 min, waarvan goud met f 113 min tot f 4977,9 min, en convertibele deviezen met f 16,6 min tot f 846 min Het delingspercenitage daalde van 97,73 tot 95,75. Behalve door deze overdracht van de viezen werd de geldmarkt verruimd door dat op 22 september f 126 min verviel aan schatkistpromessen, die in augustus door de Ned. Bank uit haar portefeuille waren verkocht. De staat heeft thans een zelfde bedrag aan schatkistbiljetten aan de Bank verkocht zodat de portefeuille van f 70 min tot f 196 min steeg. De bankbiljettenomloop nam door de nadering van de ultimo met f 4515 min tot f 4585 min toe. Het saldo van de schat kist vermeerderde met f 42,5 min tot f 506,1 min. en de rekening andere inge zetenen met f 8 min. tot f 160,9 min. Hierdoor steeg het tegoed van de banken met f 132 min. tot f 764,1 min of f 200 min. boven de gemiddelde verplichte kasreserve. De geldmarkt merkte niets van de ultimo-onttrekkingen. Zij bleef ruim en daggeld bleef 1 Vz I.K.I. leed weer flink verlies Da Internationale Kunststoffenindu- strie te Voorschoten heeft in 1959 een verlies geleden van f 257.000 (1958 f 123.000 winst), waardoor het gehele verlies is gestegen tot f 1,75 miljoen of f 183.000 minder dan het kapitaal. Bin nen- en buitenlandse concurrentie ver oorzaakte een grote prijsdaling. De geld- omzet nam desondanks met 18 procent ♦op. De banksohuld vermeerderde tot f 1.3 (1,2) min. Het nijpend gebrek aan liquide middelen belemmert de ontwik keling. Een eigen verkooporganisatie is opgebouwd en de geldomzet stijgt, doch de resultaten zijn nog niet gunstiger. Neratoora benoemt adiunct-directeur De heer W. D. J. Gestel, kapitein ter zee van de technische dienst der konink lijke marine, is met ingang van 1 septem ber benoemd tot adjunct-directeur var de N.V. Neratoom te Den Haag. Het ligt in de bedoeling, dat hij te zijner tijd ir H. W. van Tyen als directeur van Nera toom zal opvolgen. De N.V. Neratoom is opgericht door zes grote Nederlandse industriële onderne mingen, die geïnteresseerd zijn op het terrein der kernenergie en verenigt er coördineert hun werkzaamheden en ver kenningen op dit nieuwe industriële ge- Erhard ontvouwt hulpplannen De Westduitse minister van financiën Erhard heeft gisteren op de jaarvergade ring van de Wereldbank verklaard, dat zijn land nu de wederopbouw is voltooid, armere volken kan gaan helpen. Er zijn thans reeds vaste plannen van het West duitse economische leven om meer negen honderd miljoen gulden bijee brengen voor buitenlandse hulp. Ook de regering wil aanzienlijke bedragen be schikbaar stellen. Zijn Britse ambtgenoot, Selwyn Lloyd, heeft verklaard dat het Verenigde Ko ninkrijk niet in staat is zijn wederkerige verplichtingen tot hulpverlening belang rijk uit te breiden. Vorig jaar werd voor I,3 miljard gulden hulp verleend aan het Gemenebest en dit jaar wordt het bedrag waarschijnlijk meer dan 1.7 mil- De Japanse minister Mikio Mizoata deelde mede dat Japan een fonds voor economische samenwerking met landen in Zuidoost-Azië en elders wil oprichten (Van onze sociaal-economische redactie) Het is te verwachten, dat binnen enkele weken het verstrekken van fooien in het kappersbedrijf zal worden afgeschaft. Deze afschaffing zal hoogstwaarschijnlijk gepaard gaan met een compensatie, waardoor het publiek een prijs krijgt te betalen, die 10 tot 15 pet boven het oude tarief ligt- Het publiek blijft dus ongeveer hetzelfde betalen, de tarieven worden alleen van exclusief „inclusief". Op 4 oktober zal de beheerder Hope Co ter beurze participaties aan toon der introduceren van het Holland Fund. Dit is een gemeenschappelijk bezit van goede Nederlandse aandelen en obligaties (geen internationale fondsen) dat in sep tember 1959 werd opgericht onder da Beleggingsfonds 1959. Het vermo- vas toen f 1,5 miljoen en het aantal participaties 1500. Op 20 september was dit opgelopen tot f 5,93 min. en 14.221 participaties, zodat het vermogen per participatie f 417,50 is. Op 30 juni 1960 geschiedde de eerste uitkering van f 61.410 of f 30 per parti cipatie. De vermogensaanwas wordt ge accumuleerd en alleen zuivere inkomsten worden uitgekeerd, d.w.z. dat dividenden in aandelen slechts tot nominale waarde als inkomen worden beschouwd en alleen zover zij ten laste van de lopende winst worden geboekt. De beleggingen geschieden op lange termijn om voordeel te trekken van de krachtige economische groei in Neder- Wereldbank leende vijf miljard uit De Wereldbank heeft in het afgelopen boekjaar 659 miljoen dollar uitgeleend, waardoor de uitgeleende bedragen de vijf miljard hebben overschreden. Hiervan werden in Azië en het Midden Oosten f 273 min dollar uitgeleend in Afrika f 183 min, Latijns Amerika 134 min en Europa 69 min. Het geplaatste kapitaal werd ruim verdubbeld tot 19,3 miljard. Het aantal aangesloten landen bleef 68. Het personeel werd uitgebreid van 605 tot 650 personen uit 53 landen. Het netto-inkomen der bank kwam op ?n record van 59 min, de reserves amen met 86 min toe tot 596 min. an de leningen werd 243 min bij an dere beleggers geplaatst. De vaste sohuld steeg met 168 min tot 2073 min, waarvan het merendeel in dollars en 53"/« buiten de Verenigde Sta- Leningen werden verstrekt voor een oliepijpleiding in de Sahara, voor het kanaal, een snelverkeersweg in n, vervoer in India, Pakistan, Kongo, opwekking van elektriciteit in 7 landen, kernenergie in Italië, ijzerertswin ning in Mauretanië, de Japanse staal- nijverheid en 60 min voor landbouw. Een onderzoek werd ingesteld naar delfstoffen in Suriname. Transportband van een uur gaans Mevrouw S. DelpratVeth heeft heden ;n vijf kilometer lange transportband an de N.V. Overslagbedrijf Amsterdam gebruik gesteld. Deze maakt vol gens het feestprogramma het bedrijf tot het modernste in Europa voor de be handeling van massagoederen. De president-commissaris, mr. D. A. Delprat zeide, dait tevens de kaderuimte belangrijk is uitgebreid. Terwijl hij vast stelde dat de regering de IJmond aanpast le eisen van de tijd, sprak hij zijn on gerustheid uit over een mogelijk ten ach ter blijven van het Amsterdam-Rijnka naal bij de eisen voor de duwvaart, waardoor het nut van de nieuwe haven inrichtingen zou te loor gaan. Wall street lager De New Yorkse effectenbeurs onder ging gisteren een matige daling tot een nieuw laagterecord sinds twee jaren, doch de omvang van de handel was be langrijk minder dan de vorige dag. De opening was iets hoger en levendig en de koersen verbeterden gedurende het eerste uur, doch daarna begonnen zij langzaam uit te slijten, waarna zij bij het slot iets lager waren. Het was de vierde achtereenvolgende daling. De meeste verliezen liepen uiteen van enkele centen tot een dollar. Staal, nuts bedrijven, auto's, spoorwegen en chemi sche fondsen daalden, doch vliegtuigen, enige farmaceutische fondsen en bouw stoffen gingen vooruit. Van de 1228 ver handelde fondsen sloten 623 lager, 381 hoger en 224 onveranderd. Er waren 142 laagtepunten en 7 hoogtepunten voor het jaar. De index van Standard and Poor voor 500 aandelen ging 0,12 achteruit tot 52,94, de laagste stand sinds 9 december 1958. Het gemiddelde van A.P. voor 60 waarden viel 1,30 tot 8 205,70, dat van Dow Jones voor 30 industriëlen 2.33 tot 574,81 punten. Faillissementen feven door Van der Graaf Co) tigd: W F H Blokipoel-, Noordelnde 'erleend). B De vakraad voor het kappersbedrijf, waarin zowel vertegenwoordigers van de werkgevers- als werknemersorganisaties zitting hebben, verwacht door de afschaf fing van het fooienstelsel het aanzien van het bedrijf te verhogen en het kappers bedrijf tot een volwaardig bedrijf te ma- De afschaffing van het fooienstelsel zal (Van onze moderedactrice) DICK HOLTHAUS heeft in een show zijn visie gegeven op de mode 1960-1961. De hoofdlijn is een lange torso met een korte rok, schou ders rond en, natuurlijk, borst geaccentueerd noch verdoezeld, terwijl de halspartij sobere ronde lijnen volgt. De kracht van deze modellen is, dat ze volkomen uitgebalanceerd zijn en bij het lopen tot hun volle recht komen. lijven hebben een eigen Lanvin Castillo i jong is, welke indruk nog versterkt wordt door de waaiering der rokken en de plooienval. Kleine zak ken, meestal drie, soms twee en vier, ergens tussen maag en heup willen even een rustpunt geven. Dit silhouet wordt op verschillende wijze gevarieerd. Vooral in de rok: nu eens aangezet, geplooid of gerimpeld, soms op een rouleau gezet, dan weer met een ouderwets „hoofdje". Mantels en japonnen vertonen deze zelfde lijn. Sluitingen voor of opzij met grote knopen. De kragen van bont zijn vrijwel steeds losse accessoires. Later op de dag gaan de rokvariaties de kant op van de tuniek, even bollend op de heup) openvallend midden-achter of aan beide zijkanten. In het laatste geval worden de paniers opgehouaen door een bloem of strik van stof. Ook zien we de uitlopende rokken die bij de zoom nauwer toelopen. Het idee van i waterdruppellijn Een andere lijn, die Hollaus propage is de tweeledige japon: hesje, sweat of blouson op een rechte rok. Het 'lijf maar iets gerekt door de even verlaagde taille. Voor de vrouw boven de 35 jaa zijn er vooral gedrapeerde asymmetrisch middagjaponnen en japonnen met jasjes in met gouddraad doorweven stoffi een garnering van bont langs de heup of langs de hals. Overdag wollen stoffen gedragen: voor 's avonds kant. satin, taffetas, co*on d'hiver e.d. overdag, tweed, laken en wol met zijde. De hoeden van Holthaus zijn volumi. neus. Mutsen, cloches en barets, verder frivolités van kant, bloemen en char mante grotr strikken achter tegen hel haar Bij alle modellen werden hele lange snoeren, veelal van parels, vele malen om de hals gewonden, gedragen. De kleuren van de coll ctie bruin, grijs en groen. niet ongunstig werken voor de kappers bedienden en de kapsters, omdat in dt onlangs afgesloten nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst een volwaardig loon vastgesteld, aldus verklaarde mer n werkgeverszijde. De werknemer zal zelfs geen fooi meer mogen aannemen op straffe van ontslag op staande voet. Wanneer over enkele weken deze nieu- e situatie zal zijn geschapen, zal het pu bliek toch nog wel gelegenheid krijgen, zijn waardering voor de verleende diensten te doen blijken. Aangevoerd wordt dat men de bediende of kapster kan vragen een volgende keer weer door hem of haar bediend te mogen worden. De bediende of kapster, die al enkele dienstjaren heeft, ontvangt namelijk pro visie van de omzet, die zij maakt. Ook krijgt het personeel nog provisie ve artikelen, die het verkoopt. Baruch bevreesd voor ineenstorting De financier Bernard Baruch, die in 1929 de Ineenstorting op de New Yorkse effectenbeurs had voorspeld, waarschuwt dat er op het ogenblik vele gevaren drei gen. Hij ziet tal van punten van overeen stemming met 1929. De Amerikaanse staatsschuld is tot een duizelingwekkende hoogte opgelopen. „Wij genieten het goede leven van het afbetalingsstelsel. De deelneming van het publiek aan de aandelenmarkt over treft alles wat wij gekend hebben. De belastingen zijn geweldig hoog en toch komt het zelden vóór dat een regering haar begroting in evenwicht kan krij gen", schrijft hij Rotterdam: Burgemeester en wethou ders stellen voor bij de Bank voor Ne- derlandsche Gemeenten f 2,86 miljoen te lenen voor 25 jaar 99"/o tegen een rente van 4Wi voor kapitaalsuitgaven geduren de het eerste halfjaar var. 1960 en scho lenbouw. i-der, Heesterstraat 80, Den Haag; N.V. BouwmiJ. Laakkwartier, R'dam; W Ttegenw., Olymplastraat 12, H Plat- Breda. Geëindigd: N. Expl. Mij .Héb moubelhandel, J Ligthartetra N C Ente-Kaslan- dockshai Den Haag, cur. mr. M Lodder R W J D Tex. Surséance: voorl. aan W F H Blokpoel, Noordeinde 12f7-137, Den Haag, bewindv. mr. H O Thunlftson, verhoor 13/,10 lil uur; Ploeg, Dreef ia. Don Haag, vindv. lenging door M M Kolk-Jans- vertioor 3/1,1 13 t De Eerste Ncderlandschc Coöperatieve Kunstmestfabriek Vlaardingen boekte over 1959/60 f 6.7 (vorig jaar 5,95) mil joen exploitatiesaldo, tegenover f 5,3e (2.61) min. afschrijving. De winst was f 1.08 (1.87) min. Voorgesteld wordt f 10 (10) per aandeel bij te schrijven waardoor dit op f 180 komt en het ledenkapitaal met f 419-720 tot f 7,55 min. verhoogd wordt. De totale aflevering van mest stoffen was 320.000 (266.000) ton. De re sultaten in het lopende boekjaar zullen lager zijn door concurrentie in het bin nenland en de Euromarkt. De Britse betalingsbalans zal over het tweede kwartaal een tekort aanwijzen van 98 miljoen tegen een overschot van 1044 min. in het eerste kwartaal en 470 min. een jaar tevoren. Het tekort op de handelsbalans was ƒ418 min. te gen een overschot van ƒ128 min. in het eerste kwartaal en ƒ1. min. een jaar tevoren. De waarde vrn de uitvoer was ƒ288 min. lager dan in het eerste kwar taal, doch 577 min. hoger dan een jaar tevoren, terwijl de invoer 1167 min. hoger war dan een jaar tevooen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9