Unilever stap de streep voor stap over getrokken ^jie ene miib.. Scherper toezicht van overheid gevraat WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 Zwart: 10, 11, 12, 13, 17, 19, 20, 21, 23. 24. 25 en 27. Wit: 28, 30, 32, 34, 35, 37, 38, 41, 43, Schaakvraag I De oplossing van het gisteren gepu bliceerde eindspel luidt als volgt: Stand: Wit Kb6, pi c7; Zwart Kal, Td6. 1. Kb6—b5 (Het is duidelijk, dat zwart door Td7 remise maakt, wan neer wit Ka7 of b7 speelt; de pion wordt gepend en de volgende zet ge ruild voor de toren. Ka6 of a5 is uiteraard uit den boze wegens Tc6 en Kc5 faalt op Tdl; wit is dan nl. mach teloos tegen de volgende zet Tel, waardoor hij zijn pas-verworven da me weer verliest.) 1Td6d5f (De geschiedenis herhaalt zich). 2. Kb5—b4; Td5—d4t 3. Kb4b3; Td4—d3t 4. Kb3c2 (Nu kan zwart niet meer achter de witte koning komen en haalt wit zijn dame, wat normaliter na tuurlijk van een toren wint. In dit geval echter niet, omdat na c8D zwart Tc4f speelt, wit moet nemen en zwart dan pat staat 4Td3d4 (Om op c4 schaak te kunnen geven). 5. c8T (Nog verrassender; het pat gaat nu niet door, maar de partijen staan weer op gelijke voet. Echter, wit dreigt Ta8 mat.) 5Td4a4 (Het enige) 6. Kc2b3. (Zwart geeft op, want èf hij verliest de toren èf hij gaat mat op cl). BriSge (oplossing) het speelprobleem van gisteren luidt als volgt: Zuid heeft in de dummy een rentree nodig, om de drie hoge ruiten te kun nen maken, waarop de 3 verliesslagen in klaveren kunnen worden afge gooid. De enige kaart, die voor een rentree in aanmerking komt, is har ten 10. Om zich nu te wapenen tegen een 3—1 verdeling in troef, moet Zuid in slag 3 een kleine harten spelen. De tegenpartij mag gerust hartenboer maken, maar harten 10 is daarna een zekere rentree en Zuid wint het spel. Mocht de tegenpartij weigeren de slag met hartenboer te nemen, zo bent U met harten 9 aan tafel, waarna de ruiten worden gespeeld en de klave ren in de hand worden opgeruimd. Troeft Oost of West op een bepaald moment met hartenboer (de laatste overgebleven ruiten incasseren. Ook troef) zo kunt U later met harten 10 wederom de dummy bereiken en de dan is het spel gewonnen. Jack Diamond. Invulpuzzel Horizontaal woorden invullen die be tekenen 1. Europeaan, 2. onder elkaar, 3. ongerust, 4. partijgenoot, 5. ontsluieren, 6. groots, 7. booglamp die licht uitstraalt rijk aan ultraviolette stralen, 8. soldaat bij het geschut, 9. stad in het noorden Bij juiste oplossing leest men op de cirkeltjes de naam van een gem. in N.H. Te gebruiken letters6 x a; 1 x b; 3 x d; 10 x e; 7 x g; 3 x h; 4 Tweede-Kamerdebat over Plantaziekte igd parlamentsredactie.) De autoriteiten op het gebied van de volksgezondheid zijn hij het op treden van de Planta-ziekte niet in zorgvuldigheid te kort geschoten. Dit zei de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Chr. J. M. A. van Rooij, gistermiddag in de Tweede Kamer bij het debat over de Planta ziekte. Aan de hand van de feiten toonde minister Van Rooij aan dat de mede werking van de Unilever, om het nu maar zacht uit te drukken, een en ander te wensen heeft overgelaten. te gaan. Dit onder- Op 26 augustus vroeg de met het onder zoek belaste inspecteur aan de N.V. Van den Bergh en Jurgens of de emulgator reeds eerder (d.w.z. alvorens de Planta in nieuwe samenstelling werd vervaar digd) in margarine was aangewend. Deze vraag werd ontkennend beantwoord. Later verklaarde het bedrijf, dat proef voorraden Planta van de nieu we samenstelling, maar in oude ver pakking, reeds eerder in omloop wa ren gebracht. Men voegde eraan toe dat deze proefvoorraden beperkt wa ren geweest tot Rotterdam en een gedeelte van de provincie Zuid-Hol land. Weer later deelde men mee. dat de voorraden zich over heel Noord- en Zuid-Holland en Utrecht hadden uitgestrekt. Ten slotte bleek uit de gegevens dat zij over het hele Op 29 augustus werd tijdens een be spreking terloops aan de directeur-gene raal voor de volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam, meegedeeld dat mogelijk zeer kleine hoeveelheden Plantarood met sporen emulgator door achtergebleven delen in ketels en buizen vóór 22 augus tus nog als verontreinigingen in andere merken zijn terechtgekomen. Na dit onderhoud werden de heren Tempel en Van Hengel, respectievelijk president van de Board en van Unilever Nederland, door minister Van Rooij ont vangen. Het bleek dat de heren wilden spreken over een zekere medewerking van de minister bij het instellen van een commissie die moest nagaan welke fou ten er eventueel- gemaakt waren. De minister meende die medewerking te moeten weigeren, omdat ieder zijn eigen verantwoordelijkheid had. Teleg rammen Op 5 september heeft de waarnemend farmaceutisch hoofdinspecteur tijdens een werkvergadering twee telegrammen voorgelezen, die het departement van landbouw aan verscheidene ambassades had verzonden. In een van deze telegram men stond dat de nieuwe emulgator niet in andere merken dan in Planta was ver werkt. De vertegenwoordigers van de N.V. Van den Bergh en Jurgens hebben zich met de inhoud van dit telegram niet oneens verklaard. - Op 6 september vroeg de genees kundig hoofdinspecteur aan de direc tie van Van den Bergh en Jurgens of de emulgator ook in het merk Lo carno aanwezig kon zijn. Het ant woord luidde: neen, alleen in Planta! In de loop van dezelfde dag deelde de directie echter aan de directeur-gene raal voor de volksgezondheid mee dat op 6 juli een proefzending Blue *Band, waaraan de nieuwe emulgator was toegevoegd, in de handel was gebracht. Publikatie 1; 3 16 10 s: 2 x t; 1 x OPLOSSING VORIGE PUZZEL Verticaal: 1. Maori-oven. 2. aat-ami-Ida. 3. kit-A.M,-reep. 4. roede-drie. 6. ei-fat-gems. 7. lorre-Edam. 8. koe-gene-Ne. 9. Tito-lende. 3. otter-fret. 4. raad-kar-go. 5. immer-te-el, 6. oir-de-gene. 7. vier-Meden. 8. Ede-iemand. 9. nap-Ens-mee. Kans op akkoord in Laos De twee rivaliserende regimes in Laos zijn het vandaag eens geworden over het voeren van vredesbesprekin gen om te trachten de zeventien dagen oude burgeroorlog tot een einde te brengen. Afgevaardigden van beide partijen zijn op weg gegaan naa koninklijke hoofdstad Locang Pra- bang. De burgeroorlog wordt gevoerd tussen de neutralistische regering van prins Soevanna Phoema en de rechtse rebellen onder generaal Phoemi Nc savana. rebellen zouden tot besprekingen dwongen zijn door verschillende o winningen van de regeringstroepen. Prins Soevanna Phoema heeft voorts beloofd naar vrede met de pro-communistische Panthet Lao te streven. West-Duitsland en Frankrijk zullen moedelijk de volgende maand tot een koord komen over het vestigen van c voor de Bundeswehr op Frans grondge bied, zo- wordt in Parijs gemeld. de De directeur-generaal deelde aa vertegenwoordigers van de Unilever mee dat een Dublikatie over de proefzending Blue Band bezwaarlijk achterwege kon blijven. De directie van de Unilever ver klaarde dat zü, tengevolge van de reac- an het publiek, dan de hele voor raad Blue Band uit de markt zou moeten n. Het gevolg zou zijn dat de Ne derlandse bevolking gedurende een ol weken van een derde van zijn broodsmeersel zou zün beroofd. Op 8 september deelde een directielid in Van dep Bergh en Jurgens directeur-generaal voor de volksgezond heid mee dat nu gebleken was dat ook margarine van De Gruyter en Albert Hein, geproduceerd vóór 22 augustus, de emulgator bevatte. Deze merken zouden uit de omloop worden genomen. Andere merken De volgende dag liet de geneeskundig hoofdinspecteur aan de directie opnieuw weten, over sterke aanwijzingen te be schikken dat ook andere merken besmet tl. De directie antwoordde dat de mogelijkheid in beginsel bij alle 61 nv ken aanwezig was, maar dat zij niet was gedetailleerde gegevens te v strekken. Opnieuw werd de directie volledige opheldering gevraagd. Opnieuw hield de directie vol dat andere dan de door haar genoemde merken slechts technische ver ontreinigingen zouden kunnen bevatten. Later bleek dat de margarine die de emulgator bevatte in grote hoeveelheden met andere margarine was vermengd. Ernstig Minister Van RooU onderstreepte gis termiddag in de Tweede Kamer dat de vermengingen, die uit een oogpunt gezondheidszorg als ernstig moeten den beschouwd, pas aan het licht zjjn ge komen als resultaat van een onderzoek dat de geneeskundige hoofdinspectie cu de keuringsdienst van waren hebben in gesteld. Al heeft het bij het onderzoek In de fabriek aan geen medewerking ont broken, beter was het toch geweest indien al deze gegevens spontaan aan de direc teur-generaal en de geneeskundige hoofd inspectie waren verstrekt", aldus de minister. Een enkele exportpartij blijkt ook aan de besmetting met Plantarood te hebben blootgestaan. Het betreft hier leveranties aan de Nederlandse Antillen, Suriname, Nederlands Nieuw-Guinea, Spaans Ma rokko en de Britse kantinedienst NAAFI. De verdachte partijen werden geblok keerd voordat zij in consumptie kwamen, met uitzondering van enkele zendingen voor de Nederlandse Antillen, Spaans Marokko en NAAFI. ja tot vervolging zoek vergt tijd. De Keuringsdienst van Waren heeft reeds op 25 augustus de substituut-offi cier van justitie ingelicht. De controle op de handhaving van de voorschriften der Warenwet is geen rijkstaak, maar in handen gelegd van de autonome keu ringsdiensten, die inter-gemeentelijke lichamen zijn. Een eventueel in beslag nemen van de produktieschema's en het instellen van een onderzoek in de fabriek behoort dus tot de bevoegdheden van de ambtenaren van de Keuringsdienst. De minister zou zich een wijziging van de Warenwet kunnen voorstellen waardoor enwerking tussen de directie van de keuringsdienst en de farmaceutische hoofdinspectie een juridische grondslag krijgt. De minister zal zich ten spoedigste be raden over de maatregelen die in het kader van de Warenwet moeten worden getroffen. Aan de Adviescommissie Wa renwet is reeds advies gevraagd. Een wij ziging van het Margarinebesluit in de het Duitse stelsel (limitatieve op somming van de toevoegingen en verder niets) zal ernstig worden overwogen. Hetzelfde geldt voor de door dr. Lamberts voorgestelde wijziging van de Warenwet Amerikaanse zin: verplichte vermel ding van alle toevoegingen aan levens middelen. Het aantal patiënten dat aan dermatitis plantaris leed, bedroeg volgens de mtnis- de eerste week naar schatting 59.000 tot 100.000. Na de oproep van de geneeskundig inspecteur z(jn in totaal 15.507 gevallen aangemeld. De minister hield vol dat de emulgator inderdaad de oorzaak van de ziekte is. Aan het adres van de lieer J. de Rui ter (c.h.), die de mogelijkheid had ge opperd dat een smaakverbeterend mid del de oorzaak van de ziekte is, zei de bewindsman dat de ziekte is opgetreden bij personen die margarine hadden ge- waaraan alleen de emul- toegevoegd. Het aantal ge vallen waarbij het verband tussen de huidziekte en het eten van margarine niet kon worden vastgesteld, bedroeg minder dan een procent yan, het totaal. De ziekte kwam meer bij vrouwen dan bij mannen voor en meer bij blonde dan bij donkere vrouwen." De minister beloofde te zullen over wegen na afloop van de hele affaire een rapport aan de Kamer toe te zenden Overigens had minister Van Rooij, die zich zeer in de zaak had verdiept, het jevoel dat hij langzamerhand zelf wel met de produktie van margarine zou Stap voor stap Dr. J. H. Lamberts (soc.) verklaarde dat de Unilever-technici een rookgor dijn rond de Plantakwestie hadden ge legd. Stap voor stap moest de waarheid uit de Unilever worden getrokken. Het departement van sociale zaken had zijn mening een hyper-gentleman-ach- tige houding tegenover de Unilever aan genomen, terwijl velen gaarne het op treden van een barse politieman zouden hebben cezien. Dat de Unilever de emulgator heeft gebruikt, was onverantwoord, want het was In str(jd met waarschuwingen de wereldgezondheidsorganisatie, de reldvoedselorganisatie en opvattingen vele wetenschapsmensen. De Uni lever heeft prachtige laboratoria en be- wetenschapsmensen, maar d« verkoopmanagers lopen dwars door hur verantwoordelijkheden heen. Zij heb ben maar écn doel: verhoogde tie, verhoogde produktie, dus verhoogde winst, aldus de heer Lamberts. Steeds meer worden schadelijke stoffen, die be doeld zijn om de kooplust op te wekken, maar op goed geluk geprobeerd. Mr. W. J. Geertsema (lib.) informee' de of minister Van Rooy wel zeer grote zekeriheid had over de samenhang tus sen die emulgator en de Plantaziekte. Hij verwees naar een artikel van de Amster damse huidarts Simons, die meent dat de oorzaak noig niet is aangetoond. Wat de schuldvraag betreft, moet Kamer, vinden. Mr. J. Th. M. de rechter het antwoord de Vreeze (kath. vroeg welke risico's ons volk nog meer -loopt door -toevoegingen aan levens middelen. Met de grootst mogelijke voortvarendheid moet een sluitend sys teem voor de beveiliging worden opge steld. Mr. W. Aantjes (a.r.) wenste niemand zonder bewijs te veroordelen. Ten aan zien van de fabrikant van Planta moet men goede trouw veronderstellen. Maar dit sluit niet uit dat wellicht niet de nodige zorgvuldigheid ls betracht. De rijksdienst voor de volksgezondheid heeft te grote risico's genomen en door de wijze van publikatie verwarring ge slicht. Spreker wierp de vraag op of "even niet veel meer dan wij vermoe- in de handen van enkelingen ligt. Er schuilt in dit alles Iets apocalyptisch. De heer J. de Ruiter (c.h.), die 20 jaar scheikunde heeft gedoceerd, had zich de scheikundige sbructuurformule de emulgator, die minister Van Rooij aan de Kamer had overgelegd, verbaasd. Hij trof in de formule een organisch zuur aan, dat voor het ver zepen van vetten geen zin heeft. Was de emulgator wel de voornaamste toe voeging aan de margarine? De heer De Ruiter informeerde waarom in de „snert- zaak" te Nijbeets terstond de hele worstproduiktie in beslag kon worden genomen en waarom zoiets in de mar garinekwestie niet is gebeurd. De 'heer M. Bakker (comm.) vroeg of de Unilever het departement contro leert mplaa-ts van omgekeerd. Als de P.v.d.A. ernst met de zaak had willen maken, had zij een motie moeten indie- waarin overheidscontrole op de Unilever en eventuele andere „gifmen gersconcerns'' werd geëist. De heer Bakker bracht dit in verband met het feit dat oud-iminister-presiderut dr. W. Drees in de adviescommissie voor de Planta zaak zit. Ds. N. van der Veen (pac. soc.) meen de dat de eigenlijke oorzaak van de Plantakwestie in de concurrentiestrijd van .de kapitalistische concerns ligt. Onderzoekreactor R.C.N. kritisch De onderzoekreactor welke in maart door het Reactorcentrum Nederland werd gekochft, is vandaag voor de eerste maal kritisch geworden. Deze lage „lage flux reactor" werd door een Engelse firma geleverd en is in het onderzoekcentrum te Petten in de afgelopen maanden in sa menwerking met personeel van het R.C.N. geïnstalleerd. Kritiisch worden van een reactor be tekent dat in de reactor een zichzelf onderhoudende reactie van kernsplijtin gen optreedt. Zonder invloeden van bui ten af blijft in een kritische reactor het aantal kernsplijtingen per seconden en dus ook de energieontwikkeling, con stant. Dit is de eerste keer in Nederland, dat een kernreactor voor wetenschappe lijke doeleinden in gebruik wordt geno- Terug naar Nederland Ongeveer honderd en veertig Neder landers zijn dezer dagen met de Zuider kruis uit Soerabaja vertrokken. Een In donesische woordvoerder in Oost-Java deelde mede, dat in Soerabaja nog zeven honderd Nederlanders op vertrek wach ten. Natuurreservaten op Nieuw-Guiuea De Amerikaanse vogelkenner prof. Dil lon A. Ripley van de Yale-university te Newfaaven in Connecticut keert eind sep tember uit Hollandia naar Amerika te rug. Een maand lang is hij de gast ge weest van de zendelingen der Christian and Missionary Alliance in het Nagadal en hij wist met hulp van de daar wonen de Povo Dani's en Oehoendoeni's zijn vogelverzameling met 570 exemplaren uit te breiden. Hij merkte op dat de bengpapoea's gezond en leergierig waren. Zij werkten hard op huh akkers. Prof. Ripley was reeds in 1937/38 en in 1954 in Nieuw-Guinea. In dat laatste jaar ontdekte hij op de Radja Am pateilanden een vliegenvanger die hij de Monarch a Juliana noemde. Zijn museum werkt nauw samen met musea in Leiden en Amsterdam. Prof. Feabody heeft aan de regering enkele plaatsen als natuurreser vaten aanbevolen. Strijd in Noord-Celebes De Indonesische legervoorlichtings- dienst te Menado verklaart dat de rege ringstroepen in juli en augustus 171 op standelingen in de Minahasa en Bolaang Mongondow gedood en 135 gewond wer den. Volgens deze dienst zijn deze land streken „eens het bolwerk geweest van de permesta-opstand" Er hadden zich 135 opstandelingen overgegeven. Volgens deze zelfde verklaring zijn aan regeringszijde 8 man gesneuveld, 9 gewond en één ont voerd. Ook zouden er 303 opstandelingen zijn overgelopen. De Helena, een Nederlands vrachtschip, is maandagavond ten zuiden van Jamaica op een zandbank gelopen. Twee Ameri kaanse schepen zijn onmiddellijk op weg naar de plaats gegaan om hulp te verle- Prof. dr. P. Muntendam, direc teur-generaal van de volksge zondheid, volgde gisteren het Kamerdebat over de Planta- affaire in een der logés. Leocadia dronk champagne en at orchideeën Leocadiazij was een beroem- doen? Niels anders dan J Leocadia precies te gelijken en in de danseres die er van louter gratie de onwerkelijke sfeer van het Franse en charme vreemde gewoonten op kasteel de illusie van de dode danseres nahielld. Zij dronik champagne en at orchideeën.... want koffie en brood kende zulk een etherisch wezentje natuurlijk niet. Maar helaas, zij stierf aan de ge woonte, haar sjaal dicht om haar blanke hals te slaan. Weest U niet gechoqueerd om zulk spotten met een gewelddadige dood U moet er niet meer in zien dan het lot van de boze heks die door ons aller Hans en Grietje tot innige tevredenheid van ganse generaties kinderen in de be ruchte oven van het pannekoekenhuisje werd gestopt. Met andere woorden: het is maar een verzinsel, waarop een van de grootste moderne toneelschrijvers, de Fransman Jean Anouilh een illusiespel heeft ge bouwd. Een verbeelding tussen droom en werkelijkheid, waaraan U niet te zwaar moet tillen, anders zal het U zeker niet bevallen. Trouwens, het is helemaal niet gezegd-dat deze Franse komedie, heel gewone Parijse midinetje, een meis die de VARA morgenavond op het je van nü, in werkelijkheid een nutte- beeldscherm brengt, U werkelijk zal iOZe „Leocadia" te maken, bevallen. In dat geval draait U zonder Hoe het allemaal afloopt Neen. de knop om, want zeker, Laten we het niet. verraden. Kijkt U mgaan op 0 sl" zelf hoe Jean Anouilh, de Franse dro gistenzoon die zo'n opvallend literair talent aan de dag legt, de geschiedenis tot een einde brengt. Alles voor mevrouw In Scandinavië is men niet. bang. een goed deel van het avondtelevisiepro gramma zo nu en dan te spenderen aan een goede vrouwenuitzending Dat gaat daar oprecht en fris van de lever en het wordt niet aangekondigd als een „programma dat óók voor me neer wel aardig en interessant is". Zo ging dezer dagen voor de gehele ordvisie een vrouwenprogramma de lucht in, dat gepresenteerd werd door de dames Kampmann. Erlander. Ger- ;n en Sukselainen resp echt- ;s van de Deense, Zweedse, Noor- Finse minister-presidenten indien U tuaties. bedenkingen. Anouilh schreef dit stuk in 1939 en in Nederland is het niet onbekend; De Nederlandse Comedie had het op reper toire met Mary Dresselhuys in de rol van de hertogin, evenals U haar mor genavond zult zien. Dat geeft er een familietrekje aan. want haar man, A Viruly. vertaalde het stuk. Die hertogin dan vertegenwoordigt een reeds lang tot verval gekomen zeer Franse volksgroep: de oude adel die teruggetrokken leeft op eenzame bui tens. ergens in Bretagne. Zij Is een fraaie, canricieuze, nutteloze en puissant riike vrouw en haar neef prins Albert, Nordvlsie" (Ramses Shaffy) die zjj onder haar welwillende hoede heeft, lijdt evenzeer aan nutteloosheid, rijkdom, overdadige luxe en verveling. Hij beminde op rozenvoeten de schone, aan haar sjaal overleden danseres Leo- cadia. het derde verfijnde, nutteloze ,,]\1EI\CLJli. Om hem weer in zijn geluksstaat te rug te brengen behoeft tante de her togin maar in haar onuitputtelijke beurs te tasten herleven. Zij arrangeert Leocadia in de persoon van een schattige, overigens heel frisse en nor male arme modiste cn hiermee krijgt Anouilh kans tegenover heel die ver fijnde nutteloosheid een stukje heerlijk echt jong leven te zetten. Dit is het doel van zijn stuk: die levens tegen elkaar uit te spelen. Wat modiste Amanda (Ellen van He- BREIDT UIT i t. x - _i jDe „piratenzender" Radio Mercur, dat dL onder Panamese vlag opererende schip dat sinds enkele jaren voor de Deense kust reclame-radio uitzendt, gaat uit breiden. Met ingang van 1 oktober a.s. zal er onafgebroken dag cn nacht wor den uitgezonden. Daartoe is in het grootste geheim een nieuw schip, viermaal zo groot als het huidige, met dubbele zenders uitgerust. Er zullen dan drie ploegen werken aan de uitzendingen. Niettemin meent Denemarken nu een formule te hebben gevonden om het schip te kunnen verwijderen: uitbrei ding van de grens der territoriale wate- nieuw „Tuffy radiofiguurtje Jaap ter Haar, die met zoveel succes Saskia en Jeroen, Ernst-Jan en Snab- beltje in de NCRV-kleuterprogramma's tot leven heeft gebracht, heeft nu een nieuw radiofiguurtje verzonnen. Dat is „Tuffy", een klein mannetje dat „in alle radio- en televisietoestellen zit en altijd in de meest wonderlijke situaties terechtkomt. Hij heeft een machientje bij zich, dat alles, wat voor hem en de luisterende kinderen onverstaanbaar is, verstaanbaar kan maken. Het wordt een langlopende serie, waarin Piet Ekel het mannetje Tuffy een stemmetje zal geven en die door Johan Bodegraven wordt geregisseerd. De auteur heeft al 40 afleveringen kant en klaar liggen en men kan dus. bij wekelijkse uitzendingen, haast ec.n Tuffy komt het eerst in de huiska mers op maandagmiddag 3 oktober a.s Zo gaat dat... Een van de leden van de West-Duitse Bondsdag. Walter Menzel, heeft voor een pijnlijke situatie in de Bondsdagzit ting gezorgd. Hij stelde de minister van posterijen, die belast is met radio- en televisiezaken een vraag over het feit dat in de gemeente Schierke een Oost- Duitse televisiezender zó wordt ver sterkt en gericht, dat de signalen goed in West-Duitsland kunnen worden ont vangen. En dat, terwijl de (televisie-)toestand tussen oost en west zozeer gespannen De vraag luidde of het waar is dat deze nieuwe installatie is geleverd en gebouwd door een met name ge noemde West-Duitse firma. De minister kon niet ontkennen /anavond De NCRV zendt het televisiepro gramma uit, dat na het NTS-journaal om 8.20 uur' begint met Pi Scheffer's rubriek „Pas geperst". Piet Römer draagt daabna het verhaal „Eerlijk als goud" van Antonia Ridge voor en om 9.10 uur komt Peter van Campen met zijn actualiteitenrubriek. De dagslui ting wordt gehouden in het gerei Zendingscentrum te Baarn, waar ds. W. Fijn van Draat voorgaat. ^I&xcice? avond 9 Met de NCRV kunt U tussen 8 en 9.10 meeluisteren naar een interker kelijke samenkomst, ter gelegenheid van de Nat. Reclasseringsdag in de Nieuwe kerk te Groningen te houden. Sprekers zijn ds. G. N. Lammens, ger. predikant te Rotterdam, pater S. Jels- ma uit Den Haag en prol dr. P. A. van Stempvoort, hoogleraar te Gro ningen. Mr. W. A. Offerhaus, commis saris van de koningin in de provincie, opent de bijeenkomst, die met veel muziek en zang wordt opgeluisterd. Van 9.30 tot 10.30 concerteert voor de NCRV het Radio Kamerorkest o.l.v. Maurits van den Berg. Werken van Rossini, Chopin en Fauré. Na een grammofoonplatenprogram- ma met melodieën van Robert Stolz tussen 8.05 en 8.40 uur zendt de VARA het vrolijke hoorspel van Erich Schön- lank „Een mannetje en twee vrouw tjes" uit. Om 11 uur: gesproken por tret van de beeldhouwer Zadkine. 60 „En wat voor afleiding", hoonde ik. „Ik wist, dat ik het risico liep, dat je met niet zou willen begrijpen." „Ik liep een veel groter risico door in je to gelo ven", zei ik scherp. „Wat je deed, had ik nooit van je gedacht en zeker na die ene avond niet". „Dat heeft ook nog een andere oorzaak. Maar misschien stel je er geen belang meer in". „Toe maar", zei ik. „We zijn nu toch eenmaal zover". We waren intussen voortgewandeld de drukke boulevard achter ons en een stil duinpad in en liepen tot we plek hadden gevonden. Daar streken •oelde me Justitie In zijn antwoord op de vragen die dr. J. H. Lamberts (soc.) bij zijn interpellatie stelde, zei minister Van Rooij dat de justitie dient na te gaan of er strafrech telijke overtredingen zijn begaan e hadden rustige teer. Ik dat ik languit op mijn rug ging liggen en kon opkijken naar de strakblauwe hemel, die me plotseling doorstroomde met een gevoel van blijdschap. Alleen mijn ooghoeken vin gen de scherpe uitlopers van helmsprieten, die als speerpunten omhoog wezen, zodat even door mijn gedachten flitste: ach, wie uit de hemel daalt komt terecht op de speerpunten van de aardse samenleving. Wat zijn wij wonderlijk geharnast, dat ze ons niet altoos pijnlijk treffen. Verder was er alleen de heerlijke ruimte en naast me was er de stem van Henk, waarin ik elke nuance duide lijk hoorde. Het viel me weer op, dat hij zonder opwinding en zonder enig enthousiasme vertelde. „Ik wil heel eerlijk zijn", vervolgde hij. „Wat doe je als je heel de dag op bed ligt zonder je be paaldelijk ziek te voelen en dan een jonge vrouw om je heen waarvan je weet dat je maar een vin ger hoeft uit te steken, om haar in je armen te hebben als een spinnende poes. Soms met jurkjes aan die niets te raden overlieten, zeker niet bij tegenlicht? Een ander was misschien sterker ge weest, goedmaar zij schiep gewoonweg een droomsfeer van verliefdheid waarin je alles wel öoor heRm. steqqeRö& moest vergeten. Natuurlijk het is alles opzettelijk spel geweest, doordachte verleiding, maar het was te veel om er tegen bestand te zijn. Toch heb ik alles kunnen tegenhouden totdat de bevrijdings troepen in het Zuiden doorstootten. De dagen vol opwinding toen,, kan ik je eenvoudig niet ver tellen. Die hebben jullie later in het Noorden meegemaakt. Voor Dana was het huis te klein, ze leefde permanent in een sfeer van stralende opwinding, waarvoor zij eigenlijk geen uitlaat had. Ze werd uitdagend en fel en zo gaf zij zich ook.... en ik nam. Drie weken later vertelde zij mij, dat zij zwanger was". Ik richtte me verbaasd op en vroeg: „Wat? Heb je een kind?" Henk keek me lachend aan. „Zou het zo'n won der zijn". „Dat niet, maar ik had even moeite om me jou voor te stellen als vader". „Ben ik ook niet. Zal ik nooit worden ook". Henk's woorden schokten me zo, dat ik recht overeind schoot. „Hoe zo", vroeg ik. „Is het kind dood gegaan?" „Nee", antwoordde Henk stroef. „Het is nooit geboren Dat ze me opzettelijk bedrogen heeft wil ik niet beweren, maar dat ze het erop had gezet mij nooit meer los te laten was heel duidelijk. Naar ik later te weten ben gekomen van de dok ter was er inderdaad een begin van zwangerschap geweest. Hoe het ook zij, alles was later weer heel normaal, maar toen hield ze mij aan mijn belof ten. De rest van het verhaal kan ik me zeker wel sparen? We trouwden zo gauw de omstandighe den het toelieten en ik keerde naar de stad terug. Dat was in september na de bevrijding. Ik be wonderde haar om haar aanpassingsvermogen. Thuis waren ze niet erg ingenomen met mijn hu welijk, maar ik mag niet zeggen dat het een mis lukking is. Ze trekt wat veel naar huis, maar mag ik haar dat kwalijk nemen? En nu, de laatste tijd, hééft ze een nieuw thema, want ze wil emigreren naar Zuid-Amerika, waar het grootste deel van haar familie woont. Ik geloof dat haar vader daar achter zit. Ik heb er alleen van gezegd, dat het niet anders is dan de zucht naar vernieuwing na alles wat we hebben doorgemaakt. Zij en zovelen willen een nieuw begin maken, omdat het er niet is. Ik weet niet hoe jij dat aan voelt, maar dat is mijn ervaring. Daarom wil ik voorlopig geen kinderen hebben ook. Ik wil voor lopig alleen maar leven en nemen wat er te ge nieten valt en voor de rest interesseer ik me nergens meer voor. Werken moet je om te be staan, maar anders ging ik vissen cn liet de hele boel waaien." Henk lachte smadelijk om zijn eigen theorie, tenminste, zo heb ik het opgevat. Hij trok nerveus vuur in een nieuwe sigaret. „Ik sta verstomd van je en hoe je dit alles met je christelijke geweten in overeenstemming wilt brengen begrijp ik niet. Ben je gelukkig met haar?" Ik steunde op mijn elleboog en keek hem aan. Ik wilde niet dat hij op dit ogenblik zou liegen. Henk ontweek mijn blik niet en keek me glimlachend aan. Zo was hij knap en aantrek kelijk VOOr mij. 4wcreU (Wordit vervolgd.) 2 progr Programma voor morgen DONDERDAG 29 f 7.00 NWTLIO GyrnSjfO Gram^VPRO^ La) Gram 12.00 Orgel cn viool 12.30 Land- cn u.nibouwmed 12.33 Gram 12.50 Uit het bedrijfsleven, lezing 13.00 Nws 13.15 Meded en gram 13.25 Theater-ork 13.55 Beursber 14.00 Gram 1(4.30 V d vrouw 15.00 Zang recital 15.30 Gram 16.00 Gevar progr 17.00 V d Jeugd 17.45 Gram. 13.00 Nws 18.15 Lichte muz 18.45 Journ 18.00 Gevar progr 19.4; 19.50 Sportpraatje 20.0C gestelde richting, hoorspel 22.15 Zang" en piano 22.30 Nws. beursber van New York 22.45 Lichte muz 23.00 Sportact ^grootvader, hoor- 7.00 Nws 7.15 Gram 7.45 Morgengebed en verweging 8.00 Nws 8.15 Gram 8.50 V d vrouw 9.40 Schoolradio. NCRV' 10.00 Gram 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V d zieken 11.45 Gram Ii2.00 Middagklok-noodklok 12.03 Pianospel 12.25 V d landb 1235 Land- 13.00 Nws 13.15 Zonnewijzer 1820Lichte muz 13.40 Idem. NCRV: 14.00 Gram 14.25 .tadio filiharm ork en solist 15.30 Dubbel- kwartct 16.00 Verkenningen ln de Bijbel 16.20 Pianorecital 16.50 Gram 17.00 V d Jeugd 17 30 Gram 17.40 Beure-ber 17.43 Vo- kaal enspmble. 18.15 Sportrubr 18.30 Vrouwenkoor 16.50 Gram 18 00 Nws en weerber 19.10 Gram 19.30 Radiokrant 10.50 Pol lezing 20.00 Tctropolo ork, solist en koor 20.45 Panay, ellandv an orkanen, lezing 21.00 Kamermu* 21.30 Lichte muz 22.00 Periodieken parade 22jI0 Gram 22.30 Nws 22.40 Gram 22 45 'denking 23.00 Orgelconc 23.30 spel" 23.45 °Gr am II.OO Leocadia. TV-epcl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7