PIANTA VERWARD MET PIEPKUIKENS Ruimtevaart géén toekomst J.ft een &OAtée Groei door schildklier 5 r dit jaar minder stro goede hooioogst van de wegens de vele regens slechts bij GEESTELIJK GEHANDICAPTEN De landelijke verenigingen van ouders van geestelijk afwijkende kinderen t.w. de algemene oudervereniging „Helpt elkander", de prot. christ. ouder vereniging „Philadelphia" en de katholieke oudervereniging „Voor het zorgen kind" hebben een telegram gericht aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid, waarin zij de bewindsman mededelen vernomen te hebben dat met ingang van 3 oktober a.s. in opdracht van zijn departement voor de pupillen werkzaam in G.S.W. (gemeentelijke sociale werkvoorziening)-verband op de werkinrichtingen van de stichting A.G.O. (arbeid voor geestelijk onvol - waardigen) te Amsterdam de 48-urige werkweek dient te worden ingevoerd. De genoemde organisaties verzoeken de minister met klem deze maatregel op te schorten teneinde met hen overleg te plegen. In deze Amsterdamse werkinrichting past men geen selectie toe, men neemt ook de grootste stumpers met liefde op. De tewerkstelling (van boven 18-jarigen, dat zijn er thans 165) is aanvankelijk vooral bedoeld als een vorm van therapie, doch aldus de heer B. Ruijtenberg, landelijk secretaris van „Philadelphia" in de kringen der G.S.W. is men deze te zeer gaan zien als liggend in de sfeer van produktie en prestatie. BERGING GRAANOOGST Minister Marijnen (landbouw en voedselvoorziening) verwachj, dat vóór het einde van september de gehele graanoogst geborgen zal zijn. De indruk bestaat, dat op 17 september nagenoeg de gehele oppervlakte granen gemaaid en voor ongeveer 90 pet. geborgen was, aldus de minister in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Kamerlid Van Meel tkath.v.). Alleen in Groningen en de IJsselmeerpolders was op 17 september nog op oppervlakte van betekenis het graan niet binnengehaald. De erwten waren toen bijna overal geheel geborgen. In verschillende gevallen is het stro voorlopig op het veld achtergelaten. Het is nog niet te zeggen in welke mate dan normaal geborgen zal kunnen worden. Na eerste snede in het begin van de z* uitzondering gehooid. De minister neemt aan, dat behalve een zeer belangrijk deel van de brouw- gerst de grote meerderheid van de geoogste granen en peulvreuchten dit jaar kunstmatig zal moeten worden gedroogd. Ondanks de uitbreiding van de droog- capaciteit sedert 1950 is het in het extreem natte jaar 1960 onvermijdelijk, dat sommige partijen niet tijdig gedroogd kunnen worden. In de praktijk wordt reeds al het mogelijke gedaan om de droogcapaciteit zoveel mogelijk te benutten. Zo worden b.v. partijen graan met een hoog vochtgehalte naar meelfabrieken verscheept en aldaar gedroogd. Voorzover bekend blijven gens drooginstallaties onbenut. PLATTELANDSONTSLUITING Het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. W. van Koeverden (kvp) heeft de ministers van landbouw en visserij en van binnenlandse zaken gevraagd of zij kunnen mededelen, hoe de vereenvoudigde subsidieregeling ter ver- bètering van de plattelandsontsluiting, waarvan zij in antwoord op schrifte lijke vragen van ondergetekende mededeling hebben gedaan op 4 november 1959, in haar algemeenheid heeft gewerkt? Verder wil hij weten, hoeveel kilo meters zandwegen op dit ogenblik volgens bedoelde regeling verhard zijn, verhard worden of in voorbereiding zijn, hoeveel de kosten per km bedragen; welke breedte deze wegen zullen krijgen en welke eisen door de C.T.D. ge steld worden om voor subsidie in aanmerking te komen? ADMINISTRATIEVE VERKAVELING Het Tweede-Kamerlid, de heer J. H. W. van Koeverden (kvp) heeft aan de minister van landbouw en visserij gevraagd of deze bereid is een overzicht over te leggen van de gemiddelde begrotingen en de reële kosten per ha administratieve verkavelingen en ruilverkavelingen? Hij vraagt voorts of de minister daarnaast een inzicht kan geven in het nuttig effect van de admini stratieve verkavelingen, mede in vergelijking tot de ruilverkavelingen. Verder wil hij weten of het juist is, dat de administra tieve verkavelingen door de omstandigheid, dat hier de volle 100 pet. medewerking van de betrokkenen geëist wordt, veel moeilijker op gang komen dan gewenst is, en of de minister het niet gewenst acht dat ter bevor dering van de administratieve verkavelingen soepeler eisen worden gesteld, waardoor deze sneller tot stand kunnen komen, en zo ja, op welke wijze denkt hij dit te realiseren? Advertentie Engeland zal niet toetreden Engeland heeft gisteren aan andere Europese lanlen te kennen gegeven, dat het zich niet kan aansluiten bij de continentale gemeenschappelijke markt, indien geen fundamentele wijzigingen worden aangebracht ln de zeslanden or ganisatie. De Britse plaatsvervangend minister an buitenlandse zaken voor Europese angelegenheden, Edward Heath, heeft verklaard in de Raad van de Europese Assemblee, maar hij gaf uiting aan de hoop, dat onderhandelingen Engeland en de gemeenschappelijke markt dichter bij elkaar zullen brengen. Heath zette niet in bijzonderheden uit- :n, welke wijzigingen Londen zou wen- ;n in het verdrag van Rome, waarbij de economische en tolunie in het leven werd geroepen tussen Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg, maar hij liet ze doorsche meren door de redenen, waarom Enge land zich van de Euromarkt afzijdig houdt op te sommen. Engeland, zo zeide hij, wil zijn ban den met het gemenebest niet verbreken, de aanvaarding van een gemeenschap pelijke tariefmuur tegen goederen buiten Europa zou ongunstige, schien zelfs tragische gevolgen hebben voor de Britse handel. Volledig eerherstel voor ex-minister? In Israël wordt opnieuw een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van volle dig eerherstel voor de arbeidsleider Pin- has Lavon, die in 1955 gedwongen werd af te treden als minister van defensie. Premier David Ben-Goerion heeft e commissie benoemd voor een nieuw o derzoek. Deze commissie, onder leiding van rechter Chaim Cohn van het Hoog gerechtshof, heeft reeds opdracht gege ven een ambtenaar van de buitenlandse dienst naar Israël terug te roepen. Deze ambtenaar zou in staat zijn te bevestigen dat de ex-minister Lavon het slachtoffer is geworden van intriges. Van de zijde der Arabische Liga is bekend gemaakt, dat er een verbod is afgekondigd op het vervoer vai raëlische post door het luchtruim Arabische landen. Een woordvoerder van de Liga zei dat onlangs Israëlische post bestemd voor Niger in beslag is genomen aan boord van een Amerikaans vliegtuig, dat een noodlanding moest maken op het vliegveld van Tripolis, de hoofdstad van Libyë. De republikeinse en democra tische kandidaten voor het Ame rikaanse presidentschap, Nixon en Kennedy, hebben in een televisie-uitzending te Chicago hun standpunten uiteengezet en naar de gunst van de miljoenen kiezers gedongen. <By onó te cfaót Duitser in de war Het produktschap voor pluim vee en eieren heeft op een „tele fonische" vergadering de „ver ordening toediening oestrogene en thyreostatische stoffen aan pluimvee" goedgekeurd. Dit haastige besluit is genomen naar aanleiding van een dringend ver zoek van het departement van landbouw. Aangezien de admi nistratieve constructie van het Produktschap nog niet gereed was, heeft de voorzitter zijn be stuursleden telefonisch om goed keuring van de verordening ver zocht. De oorzaak van al deze haast is de verwarring die er in Duitsland is ontstaan over het eventuele gevaar de gezondheid dat verbonden het Vechtpartij in gevangenis te Bogota: 14 doden Bij een vechtpartij in de „La Picota- gevangenis te Bogota zijn gistermiddag veertig gevangenen gedood en achttien gewond. De politie vermoedt dat de ge vangenen een vechtpartij zijn begonnen om de aandacht van de bewakers af te leiden en een ontsnappingspoging te ondernemen. De politie heeft geen en kel schot gelost. In ,,La Picota" zitten 500 misdadigers gevangen. Het mysterie van verdwenen auto Na een dag nauwgezet speurwerk heeft de recherche van het Amsterdam se politiebureau Lodewijk van Deijssel- straat „Het mysterie van de verdwe nen auto" opgelost. Het mysterie ont stond in de nacht van maandag op dins dag, toen de rode sportwagen op de Vel- serweg een geparkeerde auto ramde. De sportauto draaide enkele malen om zij'n eigen as en verdween daarna met de beide inzittenden (een man en een vrouw) in het water langs de weg. Deze feiten werden overigens pas in de loop van dinsdag bekend, want een vrouw die „iets had gehoord" en „twee perso nen" op de weg had zien lopen, had ver zuimd de politie te waarschuwen. De eigenaar van de aangereden auto Tiet er, toen hij gisteren zijn beschadigde auto zag, geen gras over groeien. w" waarschuwde meteen de politie, evenwel van de sportwagen geen spoor meer kon vinden. Bij stukjes en beetjes is het mysterie daarna opgelost. Eerst vond men in het water een wieldop (merk MG), een sleepkabel, een lantaarn en een raam. Maar van de auto ontbrak elk spoor. Gebleken is dat de inzittenden na hel ongeluk een kraanwagen hebben gechar terd, die de sportwagen heeft opgeta keld. Ook de inzittenden vertrokken met de noorderzon. De wieldop en de bloed sporen zijn de eigenaar evenwel nood lottig geworden. De beschadigde sportauto vond de po litie gisteravond terug in een Amster damse garage, waarna de eigenaar be zoek kreeg van een hoofdagent. Hu maakte proces-verbaal op, omdat de mysterieuze „brokkenmaker" een aanrijding is doorgereden. De dan tevens een verklaring moeten afleg gen voor zijn vreemde gedrag. Mariniers oefenen in Noorwegen In het kader van de NAVO-oefening in noordelijk Noorwegen, heeft een batal jon Engelse mariniers met amphiebie- vaartuigen en ondersteund door detache menten van het Nederlandse mariniers- korps een succesvolle landing uitge voerd op het eiland Andoeya. Op het eiland is een vliegveld gelegen. Na de landing verklaarden de scheids rechters, dat de aanvalstroepen in een echte oorlog voor de landing vernietigd zouden zijn. Onder de bezoekers waren onder i aanwezig de opperbevelhebber van NAVO-strijdkrachten in noordelijk- Europa, de Britse generaal Sir Horatius Murray en luitenant-generaal T. Ander en vin de Deense luchtmacht slachtkuikens, die voer met hor moonpreparaten hebben gegeten. In een radio-uitzending las de Duitse nieuwslezer namelijk een bericht over de „plantaziekte" en een over de hormoonkwestie vlak na elkaar voor. Vele Duitse huisvrouwen haal den deze zaken door elkaar en gin gen met hun piepkuikens terug naar de poeliers, die op hun beurt weer bij de importeurs aanklopten. Denemarken, Nederlands grootste concurrent op pluimveegebied, maak te van deze ingewikkelde situatie ge bruik, door zijn produkten te propa geren als volkomen onschadelijk. In vele landen bestaat reeds eer fotmèel verbod vin hormoonprepara ten in pluimveevoeders. In Neder land was een verordening met zelfde strekking in de maak, die ech ter pas noodzakelijk zou worden, wanneer op grond van een nieuwe Duitse levensmiddelenwet, controle maatregelen zouden worden inge- Overigens is nog steeds niet vast gesteld. of de hormoonpreparaten in derdaad gevaar opleveren voor de gezondheid van de consumenten. Een rapport van de gezondheidsraad hier over is nog steeds niet gereed en hel probleem is al enkele jaren hevig in discussie. Aperte ziektegevallen na het eten van met hormoonprepa raten gevoerde kuikens en kippen, zijn nog nooit gemeld. Bestedingsbeperking bij Zuiderburen Premier Eyskens heeft het Belgische parlement gisteren een overzicht gege ven van het lang verbeide zuinigheids- program, dat een rechtstreeks gevolg -—n het Kongolese drama. Het voor in extra belastingheffingen ten be drage van 475 miljoen gulden en be perkingen van overheidsuitgaven met ")0 miljoen gulden. Kongo heeft België 320 miljoen gul den gekost plus nog een 160 miljoen aan gederfde belastingen. Eyskens zei niet, hoe hoog het eindbedrag van de begro ting zal worden, maar men verwacht dat het ongeveer 8.8 miljard gulden zal ndaag zou het program in de Ka- worden behandeld en morgen zal waarschijnlijk oVfer een mötie van trouwen worden gestemd. Indonesische pers aan banden gelegd President Soekarno heeft gisteren het eest anti-communistische Indonesische dagblad „Noesantara" in beslag geno men en de persen waarop het gedrukt wordt verzegeld. Batarghari is de zeven de drukkerij die gesloten wordt. Afge lopen zondag werden zes drukkerijen gesloten en acht anti-communistische rechtse bladen in beslag genomen. On der de getroffen bladen bevinden zich Pedoman en Abadi, de meest uitgespro ken critici van het Soekarno-regime de Indonesische communisten en communistische politiek in het alge meen. In een ander decreet trekt de re gering ook de vergunning in van Moe- rantara, het voormalige Nederlandse dagblad Nieuwsgier. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Selin Sarper, komt op 20 oktober in Athene aan voor een officieel bezoek van twee dagen als gast van de Griekse regering. Naar van gezaghebbende zijde in Athene wordt vernomen, zal hij daar na een officiële rondreis van twee dagen door Epirus maken. Prof. mr. dr. G. v. d. Bergh IEDERE DAG kan of uit Rusland ruggekeerd. 6/ uit Amerika de tijding tot -i venae gesidcni. ue luiiincvadiuci, komen: „Voor liet eerst neejt (je eerste omcirkelaar van dp maan, de wereldruimte bereikt en is weer levend op aarde terug gekeerd. Het tijdperk der ruimte vaart is begonnen." Laat u, lezer, door deze ver moe- zal aanschouwen. Geheel uitgeslo ten acht ik het echter niet: het is denkbaar, dat ten koste van hon derden miljoenen of miljarden dol lars (of roebels) en met opoffering van verscheidene, misschien tien- delijk weldra te verwachten tijding tallen mensenlevens tenslotte ,,suc- niet verblinden. Het tijdperk der zal .worden bereikt en een ruimtevaart is niet aangebroken zal nimmer aanbreken. Is zulk tijding dan onwaar? Ja, in we: maanomcirkelaar levend op aarde terugkeert. De grens tussen „mo gelijk" en „onmogelijk" is vaag en onbestemd. Men wil thans in Ame rika raketten bouwen, ter hoogte Waar is dat het vermoedelijk van een hoge kerktoren; bouwduur: weTdra iukkenzaleen mensopge- «w® - tien jaren; kosten; waan- w'^eTr^nkrieTonSr: "wLartoe deze waanzin? Geen den kilometers (waarschijnlijk on geveer tweehonderd) omhoog te schieten: de cabine zal dan weer naar de aarde terugvallen, een pa rachute zal zich ontplooien en on geveer vijf mi nuten na het schot valt de ca bine vrij zacht in zee, waarna de vermoedelijk nog levende mens er uit kan worden bevrijd. eDze mens zal dan of in West of in Oost als een held worden be jubeld: voor het eerst heeft hij de wereldruimte be reikt! Het is boeren bedrog. De straal van de aarde be draagt ongeveer 6500 km. Twee honderd kilome ter is minder dan een dertigste daarvan. Neemt u eens een passer en trekt u een cirkel met een s'raal van drie cm. dus met een middellijn van 6 cm. En dan zet u een stipje op een afstand van één milimeter buiten de omtrek van de cirkel. Zó tevaarder" geko men! Hij heeft de aarde in het ge heel niet verla ten, even weinig als een gewone luchtreiziger of als de Amerikaan, die onlangs met zijn vliegtuig kei wetenschappelijk, ja zelfs geen enkel militair belang wordt erdoor gediend. Er is slechts angst, dat „de ander" eerder slagen zal en dat een psychologische nederlaag in de koude oorlog zal worden geleden. De maan Sowjetunie blijft verantwoordelij k De drie westelijke mogendheden heb- ben opnieuw nadrukkelijk laten weten, dat zij de Sowjetunie verantwoordelijk stellen voor de veiligheid in de lucht- corridors naar de geïsoleerde stad Ber lijn. Zij houden vast aan de viermo- gendhedenovereenkomst, die bepaalt, dat Berlijn onder bestuur van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en de Sow jetunie staat. Het schrijven van de westelijke bevel hebber in Berlijn was een antwoord op een brief van de Russische comman dant Zacharof, waarin vaag werd ge dreigd met mogelijke consequenties van wat hij misbruik van de corridors door de westelijke geallieerden noemde. Om trent de aard van deze consequenties werden echter geen aanwijzingen ver strekt, ook niet in de nieuwe Russische protestnota, die gisteren met betrekking tot de Berlijnse kwestie aan de weste lijke grote drie werd overhandigd. reeds omcirkeld. Fotografieën van de achterzijde zijn reeds geno men, met behulp van elektronische instrumenten in een kleine kunst maan, waarvan de kosten nog niet één percent bedragen van de zo juist genoemde fantastische geld sommen. Zulke proefnemingen hebben weten schappelijke be tekenis, kunnen die althans heb ben. Het ruimteon derzoek met be hulp van deze in strumenten kan de zijn, mits men van dit ruimteon derzoek geen ruimtevaart ma ke, mits men geen mens de ruimte invoere. De mens is de slechtst denkbare ruimteonderzoe ker; hij moet eten, drinken, zuurstof ademen- hij moet op aarde terugkeren. De ruimtevaartuig is er erger aan toe dan een vis op het droge. --De mens is met duizenderlei ban- £Tam Wat mafw S in beginsel J™ 1daff1?EfSirP"' «JT mens 40 200 beSvell S d,f maan Jis voor hem erger dan een hel. Het kan DE SCHRIJVER Trof. mr. dr. George van den Bergh, die op 2 juli van dit jaar afscheid nam als hoogleraar in het staatsrecht van de Ge meentelijke Universiteit van Am sterdam, nadat hij enkele maan den daarvoor zeventig jaar was geworden, is een veelzijdig man. Behalve staatsgeleerde, is hij ook politicus (lid van de Am sterdamse gemeenteraad van 1923 tot 1932 en lid van de Tweede Kamer van 1925 tot 1933 voor de toenmalige S.D.A.P.) èn een gezaghebbend amateur-astro noom, onder meer door zijn ontdekking van een wet over de periodiciteit van zons- en maans verduisteringen. Van zijn vele publikaties wil len wij in dit verband alleen de belangrijkste noemen, welke zich bezighouden met de problema tiek van de kosmos: Aarde en Wereld in Ruimte en Tijd, Regelmaat en Wisseling bij zonsverduisteringen en: Eclipses in the Second Millenium B.C. Nog enkele weken geleden verscheen prof. Van den Bergh voor de televisie, toen zijn leven werd ontrafeld door Bert Garthof in de rubriek „Anders dan anderen". km omhoog komt? Evenmin kan men van ruimte- paart spreken, wanneer een mens het voorbeeld van de hondjes Bjel- ka en Strjelka zal volgen en binnen wetenschappelijke waarde hebben elektronische instrumenten op de maan te brengen, al is het een bij na onuitvoerbare heksentoer ai.-,.- ij uuuil-vuciuaie iien-aemuci. ffïaf J™ onbeschadigd te doen neerda- owam nn een nnrt o xror» mens ]even(J 0p (Je BlSan aarde, wederom op een hoogte van jevcilu w uc ulM11 enige honderden kilometers met t'^Wen^en en'hémïvend £p aü'de' razende snelheid zal omcirkelen om te docn6tenlgkeren acht ik voorals vervolgens met behulp van remra- uitgesloten; een poging daartoe u,1.5e,.°P£"ï!Sie beichouw ik als zinneloos en mis- dadig. En over ruimtereizen naar Mars of andere planeten om van andere zonnestelsels maar te zwij- - - gen acht ik een ernstige gedach- Een ruimtevaarder is hij, die de tenwisseling ternauwernood moge- aarde werkelijk verlaat en dus t e n- „jk He, w\ a r o m hiervan heb ik reeds uitvoerigbehandeld. de aarde weer te bereiken. Het is mogelijk, dat hij deze nacht: merrie zal overleven, maareen ruimtevaarder is hij niet. maan bereikt. Omcirkelt hij Ik ben i overtuigd, dat er in met zijn vaartuig de maan en keert het HeelaI taiten ons zonnestei. hij daarna weer levend op aarde miljoenen „levenseenhe- don b™ w„ h.m al= e.r. bestaan. De gedachte, dat er ;erug, dan kunnen wij hem als »te ruimtevaarder begroeten. Ik ver lang niet eens, dat hij de maan heeft bereikt, daar enige dagen is geweest en vervolgens weer is te- I Een Zwitserse radio-tech nicus beweert, dat hü de stem van een Russische ra ketpiloot heeft opgevangen op de frquentieband, die de Russen voor de zenders van hun satellieten gebruiken. Hij kan uiteraard geen be wijs voor de juistheid van zijn bewering leveren. I Volgens Newsweek zal dit ook moeilijk gaan, omdat het jongste schot in de ruimte zou zijn mislukt. Ameri kaanse luisterposten hebben nl. waarnemingen gedaan, die op een grote ontploffing duiden. Klaarblijkelijk ging er kort na de start iets mis, want verder heeft men niets meer kunnen raadselachtig man, niet al leen voor uw advocaat, maar voor mij evenzeer", zei de rechter. De 50-jarige Schot Andrew Clark heeft gisteren na een I enerverende wedstrijd het wereldkampioenschap Schot se whiskey-schenken op zijn naam gebracht. Hij versloeg in de finale de 26-jarige Engelsman Young, terwijl een Ier als scheidsrechter fungeerde. De „strijders" hadden tot taak, tien glazen achter elkaar tot een be paalde hoogte vol te schen ken en kregen strafpunten voor morsen, voor te kleine doseringen cn voor te royale De vader van de U-2- I piloot Francis Powers heeft Chroesjtsjef niet te spreken kunnen krijgen. Via de tele visie heeft hij nu nogmaals een beroep op de Rus ge daan, zijn zoon vrij te laten of zijn straf te verminderen. Ook een telegram aan Chroesjtsjef heeft geen enkel resultaat opgeleverd. Een man, wiens enige op winding bestaat uit het ste len van boeken Is gisteren voor de negentiende keer in Londen voor zo'n vergrijp veroordeeld. Het is Edgar Austing, een 58-jarige em ployé van de Londense ef fectenbeurs. De rechter ver oordeelde hem tot een maand gevangenisstraf. „U bent een gaan, sloeg hij aan het ver maken. Er ging 45 cm. af. In minder dan een uur tijd kocht een klant er een paar honderd I Een twintigtal dames, leden van de afdeling Brummcn van de Ned. bond van platte landsvrouwen heeft zich be last met het bakken en ver kopen van 8000 oliebollen ten bate van de stichting van een zwembad. Na het bakken kwam een der dames tot de ontdekking, dat zij haar trouwring kwijt was. Later op de dag beet de 10- jarige Jopie van Koeveringe, zoon van de adjudant der rijkspolitie, ln een oliebol cn voelde iets hards. Het was de trouwring. Een zak olie bollen was zijn beloning I De Japanse kroonprins is met zijn gemalin, prinses Mitsjiko xoor een bezoek Gisteren hebben de Belgl- van drie dagen in Washing- sche ambassadeur ton aangekomen. Zij werden met 21 saluutschoten en vol ledige militaire eer ontvan gen. I De Britse meisjes, die haar rokken korter dragen dan de meeste vrouwen elders doen, willen geen verandering. Mode-ontwerper Victor Joss- lyn heeft dit ondervonden. HR dacht dat de meisjes dit najaar lange avondkleding wilden. Hij liet de japonnen daarom hjjna tot op de grond komen. De meisjes wilden er echter niet aan. Toen hü zich de zekerheid verschafte, dat kortere rokken wel zouden baronesse Van der Straten Waillet in hun ambtswoning een ontvangst gehouden, tijdens welke de Britse ambassadeur en Lady Mason, die ons land gaan verlaten, namens het Corps Diplomatique een afscheids cadeau werd aangeboden, bestaande uit twee fraaie zilveren hanen. Op 5 oktober hoopt me vrouw Heynen-De Greef te Grave honderd jaar te wor den. Mevrouw Heynen, die Nijmeegse is, woont sinds enige tijd ln een bejaarden tehuis in Grave. Dit jaar zal in België geen talentelling worden gehou den, omdat de regering het ogenblik niet geschikt acht, het land bloot te stellen aan politieke verwikkelingen. Vooral van Vlaamse zijde bestaan bezwaren tegen eventuele talentelling. Te Addis Abeba is gisteren op 79-jarige leeftijd leden Miss Estella Sylvia Pankhurst, oudste dochter van Emmeline Pankhurst, de leidster van de Britse kiesrechtdames. Ook zü een groot voorvechtster de rechten der vrouw. Tus sen 1914 cn 1925 heeft zü herhaaldelük gevangen ge zeten. Miss Pankhurst heeft een zoon. Hü is lector as universiteit van Addis Abe ba. Vandaag is na hc nierreces in de Westduitse hondsdag de behandeling be gonnen van een wetsontwerp op de noodtoestand, dat in eerste instantie bedoeld is om maatregelen tegen putsch-pogingen van c mi nistlsche zijde mogelük maken, ofschoon ln de tekst van communisten geen ge wag wordt gemaakt. Op woensdag 5 oktober worden ln het stadhuis Breda negen Nederlandse slüters-wünhandelaars introniseerd als „Maitrc chanson". Tevens zal de titel „Membre compaignon" wor den verleend aan de burge> meester van Breda, mr. dr M. A. A. Geuljans en aan d< schrijvers Bertus Aafjes, Henri Knap en Edmond Ni- TOCH IS HET ZO! We zün aan de juiste functionering van ons lichaam zó gewend, dat we de honderden vreemdsoortige proces sen die zich in het organisme vol trekken niet eens opmerken. En zo dit al het geval mocht zün, dan vinden we dit allemaal toch heel nor maal. We staan er zelden een ogen blik bü stil. Van kleine baby tot de volwassen leeftüd groeien we cn tot de dagen van de ouderdom behouden we zo ongeveer dezelfde lengte. Zelden komt het echter in ons op, dat alleen al de groei een uiterst merkwaardig proces is. Hetzelfde kan overigens worden gezegd van het ver- schünsel, dat de groei op het juiste moment weer op houdt. Geen enkel mens groeit uit tot de lengte van een kerktoren, noch wordt er één gevonden ter grootte van een muis. Deze en talloos vele andere pro cessen in ons lichaam worden ge regeld door hormonen, welke (meest al) door bepaalde klieren worden ge vormd. Een van die klieren, t.w. de schildklier kennen we allen hü name; hierin worden de stoffen ge vormd die ojn. invloed uitoefenen op de stofwisselingssnelheid. Nu ls gebleken, dat de schildklier bü kikkers en salamanders ook in vloed heeft op de gedaanteverwisse ling van de dieren. Neemt men büv. bü een kikkervisje dat reeds achter poten lieeft en tevens nog in het bezit is van een staart, de schildklier weg, dan staat de gedaanteverwisseling stil, maar de groei zet zich voort. Er ontstaan dan larven die de grootte hebben van een volwassen dier. Krügen deze grote larven schildklier- hormonen toegediend, dan wordt de eertüds afgebroken gedaanteverwisse ling weer voortgezet, maar de lar- vale organen die afgebroken hadden moeten worden, blüven behouden. De larve van de axolotl die ln Mexico door onbekende oorzaken nooit tot een gedaanteverwisseling komt en dus waterdier blüft, blükt bü toediening van schildklierextract echter een gedaanteverwisseling te ondergaan en wordt een landsalaman- der. De mysterieuze metamorfose die de axolotl ln een Parüs aquarium onderging waarvan wc de laatste keer melding hebben gemaakt moet daarom even eens aan verhoogde werking van de schildklier worden toegeschreven. De hoeveelheden schildkl ierextract, die voor het onder gaan van deze ge daante verwisselln g nodig zün, vormen onbegrüpelük kleine quanta. Een axolotl-larve van omstreeks 20 gram gaat na 11 dagen tot gedaanteverwis seling over na inspuiting van één- tiendulzendste gram hormoon, na 27 dagen bü toediening van één- hon derdduizendste gram en na 6 a 7 weken by gebruik van één-drie- honderdduizendste gram. De lezer houde hlerbü wel in het oog, dat uit het voorgaande alléén biykt dat de schildkllerhormoon de gedaanteverwisseling beïnvloedt. Hoe dit in zün werk gaat ls vooralsnog een onopgelost raadsel. Een raadsel is ook maar dat Is weer een ander onderwerp de nauwkeurig geregelde levensgemeen schap van een kleine mot en de Yucca-lelle in Florida en Noord- Mexico. Daarover een volgende keer. dit onmetelijke Heelal met zijn biljoenen of triljoenen zonnen al leen op dit nietige aard-stofje le ven zou zijn, is voor mij en voor vrijwel alle deskundigen volstrekt onaanvaardbaar. Maar de Voorzie nigheid heeft het Heelal zo ge bouwd, dat alle contact tussen die evenseenheden voor altijd onmoge lijk is. Onze mensheid hoort thuis ip onze aarde en is daarmee onaf scheidelijk verbonden. Vandaar dat alle werkelijke ruim tevaart voor de mens voor alle tijden is uitge sloten. Ibfs shag - wat 'n shagl de halfzware shag om nooit te vergeten., OOMELMANN •iLEKKeR MAM

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5