r Eerste parkeermeters in Nederland Prof. Van Niftrik voor de Rijnsburgse C.H.J.G. over Nederland en Europa" I Oegstgeester arts voor oplichting gedagvaard 1 Teekens' Snelbedieningsslagerij NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1% Burgemeester L. de Kool (links) van Voorschoten overhandigde gistermiddag de jubilerende di recteur van de dienst voor open bare werken, de heer C. Verhey, een enveloppe met inhoud. Foto N. van der Horst VOORSCHOTEN Afscheid en jubileum bij de brandweer Maandagavond heeft in de hal van het Cultureel Centrum de Voorschotense ▼rijv illige brandweer afscheid genomen van de heer H. Schippers, die wegens gevorderde leeftijd de brandweerploeg verlaat. Burgemeester L. de Kool dankte de scheidende brandweerman voor alles wat hij vrijwillig en dikwijls onder moei lijke omstandigheden voor Voorschoten heeft gedaan. De ondercommandant, de heer D. P. LTperlaan, werd diezelfde avond gehul digd in verband met het feit, dat hij 12V4 jaar bij de brandweer is. De bur gemeester overhandigde de jubilaris de oorkonde voor 12 Va -j arige trouwe dienst en een medaille. Ook de commandant van de Voor- •ehotense vrijwillige brandweer, de heer Lekkerkerker, huldigde beide leden van rijn ploeg. Telefooncel Op verzoek van B. en W. zal in Vliet- wijk een publieke telefooncel worden geplaatst. Over het „wanneer" kon PTT nog geen toezegging doen. Wegens ge brek aan de nodige apparatuur zal het geen volautomatisch toestel worden. Burgerlijke stand Geboren: Marieke Beatrix dr van W. den Os en J. P. Trouw. Prins Maurits- laan 31; Olaf Winston Spencer Luberto zn van J. J. L. Heijnen en T. A. E. G. de Meurichij, J. P. Coenstraat 28; Martin zn van H. C. van Ardenne en J. G. Dibbetz, Raadhuislaan 98; Marianne*. Gerdina dr van B. van Vliet en M. Hoogendoorn. Krimkade 45; Johannes Hendrikus zn van P. A. Douwes en M. Querreveld, Bij dorpstraat 17. Ondertrouwd: A. Plaat te 's-Graven- hage (1934) en M. A. van den Broek (1936); P. A. Taal (1932) en C. van Baardwijk (1935); J. Bröker (1935) te Rotterdam en J. H. L. C. v. Rooij (1928). Getrouwd: M. Solleveld (1918) en L. C. van Son (1928) te Leiden; R. A. A. van Loey (1936) te Lier en A. van den Berg (1941). De heer Verhey (Voorschoten) vierde zilveren jubileum Onder grote belangstelling herdacht de heer C. Verhey, directeur van openbare werken, gisteren het feit, dat hU 25 jaar in gemeentedienst was. In de raadzaal werd een feestelijke bijeenkomst gehou den. Burgemeester De Kool complimen teerde de heer Verhey namens het col lege van B. en W. Hij noemde dc jubila ris een zeer bedachtzaam man, wiens taak de laatste jaren wel zeer omvang rijk geworden is. De burgemeester wees erop, dat het goed is even de pas te mar keren. De ervaring is een waarborg voor deskundigheid. De overstelpende belang stelling moge een bewijs zijn van grote waardering. Spr. bracht de jubilaris dank voor de tijd (11% jaar) in de gemeente Voorschoten doorgebracht. In die tijd is ontzettend veel werk verricht. De burgemeester betrok ook mevrouw Verhey in de gelukwensen evenals de kinderen. Hij overhandigde de bekende enveloppe. Namens het gemeentepersoneel sprak de heer Zandee, die de groei van de ge meentelijke diensten releveerde. Hij bood de jubilaris een fototoestel en een boekenbon aan. De groepscommandant van de rijkspo litie, de heer Van Dijk, was erkentelijk voor de goede samenwerking tussen de rijkspolitie en de dienst openbare wer ken. In het bijzonder was hij tevreden met de huisvesting van het politiebureau. Bloemen vergezelden zijn felicitatie. Het korps vrijwillige brandweer, monde van zijn commandant, de heer Lekkerkerker, bracht eveneens een steen tje bij tot verhoging van de feestvreugde. De heer Lekkerkerker hoopte nog eens met de heer Verhey voor de tekening ve X mooie brandweerkazerne te staan. Sportvelden In 1957 zijn de gemeentelijke sportvel- !en in gebruik gegeven aan de sportver enigingen Rouwkoop en St. Laurentius tegen een vergoeding van 1500 in totaal. In verband met de niet onbelangrijk betere financiële positie van deze enigingen sinds 1959 hebben B. ei aangedrongen op verhoging van de goeding tot 1000 voor elk der groepen twee velden. Beide verenigingen ziin hiermede akkoord gegaan. De to tale, ten laste van de gemeente blijvende kosten van de vier velden bedragen, aftrek van de totale opbrengsten ƒ2000, nog rond ƒ24.000 per jaar. Het vijfde sportveld is het aanstaande :izoen nog niet ter beschikking. „Wie Is nou zo dat hU daarvoor zön naam verknoeit," zcl de president va Haagse rechtbank dinsdagmiddag in opperste verbazing. Voor hem stond arts uit Oegstgeest, die samen met de tweede verdachte, een arts J. L. S. uit Den Haag, een misdrijf had gepleegd nog geen twee tientjes. Voor oplichting werd tegen de eerste f 400 boete geëist en voor valsheid ln geschrifte tegen i mer twee f 250. De Oegstgeester arts had op 9 maart de militaire apotheek aan de Fluwelen Burgwal in Den Haag opgelicht voor celstof en wat geneesmiddelen. Hij voorheen militair arts geweest en wist daarom dat deze voor zich en zijn gezin gratis geneesmiddelen kon betrekken uit deze apotheek. Nu was hij burgerarts, zij het dan ook dat hij nog verbonden was aan de militaire herkeuring, waardoor hij dit recht niet meer had. Hij belde echter zijn opvolger, de tweede verdachte op, met het verzoek voor hem een recept te schrijven, met daarop vermeld „gezinslid". De Hagenaar vroeg wel „kan dat zo maar?", maar toen hij antwoordde dat dit wel meer gebeurde, schreef hij op zijn naam het recept en stuurde dit over de post De Oegstgeester arts schreef er nog op dat de medicamenten bestemd waren voor mevr. S. en bovendien voeg de hij er nog wat geneesmiddelen aan toe. Op dit papiertje kreeg hij inderdaad de geneesmiddelen, maar later viel het op dat twee verschillende handschriften op het recept stonden en men herkende het handschrift van de vroegere militaire arts C. De officier van justitie vond het een ernstig feit. Daarom had hij het ook ver volgd, hoewel er van militaire zijde druk op hem was uitgeoefend dit niet te doen. Ten gunste van C. sprak dat hij op zijn beurt bij de militaire autoriteiten had ge pleit ten gunste van zijn opvolger. Ten aanzien van de Hagenaar meende de of ficier dat deze is gezwicht voor het over wicht van zijn voorganger, die hem in zijn taak had ingeleid. Hij geloofde dat verdachte in zijn zenuwachtigheid niet helemaal had begrepen wat hij deed. Ter zitting vestigde hij die indruk ook wel, want hij zei dat hij had gemeend dat het woord „gezinslid" op het gezin van zijn voorganger had geslagen. Zo stuntelig stond deze verdachte te betogen, dat de president uitriep: „Ik begrijp niet i ooit voor één examen bent geslaagd i zo onnozel bent". Even later zei de president nog dat verdachte toch niet al leen de kleuterschool had afgelopen. „Als u niet had begrepen dat het fout was dan moest u maar weer naar de kleuter school." De verdachte zei later dat hij wel begrepen had dat hij iets fout deed. Uit de woorden van raadsman mr. D. A. Slager uit Rotterdam kwam naar voren dat de Oegstgeester arts in moei lijke financiële omstandigheden had ver keerd. Hij heeft een groot gezin. Nu heeft en kleine praktijk kunnen overne- Ten aanzien van de Haagse arts vond raadsvrouwe mr. Nanning-Groene- meyer dat hij niet had begrepen dat hij valsheid in geschrifte pleegde, zodat het oogmerk ontbreekt en er vrijspraak zal moeten volgen. Ze bepleitte dit echter slechts subsidiair. Verdachte is een goede maar er wordt tegenwoordig zoveel administratieve bezigheid geëist dat hij hier niet tegenop kon. Hoewel hij zelf als militair arts wel vrij medicijnen kon krijgen, ging hij die ergens kopen en be talen, omdat hij dit niet wist. Uitspraak 11 oktober. De heer Niersman sprak namens de plaatselijke aannemers zijn waardering uit over de grote eerlijkheid van de ju bilaris. De heer Bakkers feliciteerde namens de bond van hoofden van gemeentewer- De heer Verhey dankte ten slotte voor de goede wensen. WARMOND Plan Zwanenburgerpolder goedgekeurd Gisteravond kwam de gemeenteraad van Warmond in openbare vergadering bijeen. Het plan in hoofdzaak Zwanen burgerpolder der partiële herziening werd met algemene stemmen goedge keurd. Men verwierp het voorstel van B. en W. tot ontbinding van de pacht overeenkomst betreffende de boerderij Jan Steenlaan 36. Over beide punten werd uitvoerig gediscussieerd. In de krant van morgen hopen wij daarvan verslag uit te brengen. LISSE De Bollenstreek Zaterdagmiddag half drie begint voor de laatste maal in dit seizoen een rit van de solexclub De Bollenstreek. Startplaats is weer het HBG-plein. KATWIJK Geslaagd Onze plaatsgenoten de dames J. Kreft en J. W. Lutgendorff en de heren H. Dijkhuizen en J. Dompeling slaagden gis teren te Leiden voor het examen hoofd akte. (Van verkeersredacteur) duizend verkeersslachtoffers tijd onverzorgd langs de kas hulp verlenen, en die tezamen blijven liggen. i- trachten, waar nodig, correcties elk jaar een bedrag van vijfen- brengen: het waarschu- twintigduizend gulden verslinHulpdienst Omstreeks vijftien oktober verent die toch slechts in zullen op een tweetal parkeer- zonderingsgevallen langer terreinen van de luchthaven twee uur op de luchthaven zul- wen b.r. van een wandelaar, di Schiphol parkeermeters in ge- ien blijven. Door het aanbren- aan de verkeerde kant van de bruik worden genomen, die gen van parkeermeters wordt weg loopt, of van een kind, dat VefbcfflddoOS maximaal twee uur kunnen de parkeerruimte er nu eenmaal onvoorzichtig oversteekt, worden benut tegen een gerin- niet groter op, waarbij nog Prinses Wilhelmina, die dt komt, dat moet betalen, meestal niet als het Nederlandse volk deed de service wordt beschouwd. verkeersveiligheid elke Zoals bekend heeft de BOVAt met medewerking van aantal van zijn leden De Gorcumse Auto Centrale menwerking met de K.N.A, ge vergoeding". Als doel opgegeven te „trachten 'n ein de te maken aan het steeds nij pender wordende parkeerpro bleem" op het stationsplein voor het vliegveld. In totaal is Schiphol zeven parkeerterreinen rijk, waarvan er twee in de onmiddellijke na bijheid van het stationsgebouw zijn gelegen. Bij afhalers en webrengers zijn deze uiteraard 't meest in trek, doch langpar- keerders hebben er nog wel eens een handje van de pleinen links en rechts te blokkeren. De directie van Schiphol legt er de nadruk op, dat de zeven tig parkeermeters, die zullen nieuwe bron van inkomsten worden geplaatst, niet als een moeten worden beschouwd, doch genomen tot het bijeenbrengen tu,9in0 gezonden. Er zijn thans van het zgn. handschoenenkastje. Bij de N.V. Uitgeversmaat uitsluitend service aan de lucht- van een categorie chauffeursmeer dan driehonderd leden, Met het materiaal behoeft men schappij Diligentia te Amstet reizigers willen verlenen. „Heeft die, telkens als zij zich op de terwijl het in de bedoeling ligt beslist niet zuinig te zijn. Als dam is een adresboek ernstig y eroep op heeft een auto-verbanddoos op een autohulpdienst georgan! de markt gebracht, die alles seerd ten behoeve van automo wat men bij een ongeval op de bilisten, die met pech langs weg komen te staan na s tingstijd van de garages. Inliet tingen omtrent de dichtsbtj. zijnde garages, die buiten normale werkuren technisch hulp verlenen, worden via het telefoonnummer Oil (Den Haag55.61.03. Geduret de de wintermaanden 1 vèmber tot 1 april teordei deze inlichtingen tot 's auondi negen uur ook gegeven door di Wageninformatiedienst KNAC, telefoon: 070 614241 Na negen uur dus uitsluiten* Witte Ster weer te. betrachten, heeft het weg zoal nodig heeft, ruim- het eerste nummert secretariaat van het aktie- schoots inhoudt. De vorm: bijna In Wijk bij Duurstede werd com'{é (Hoogstraat 12, Wijk bij een kubus, is handig, daar aan- yidrpshopïi - jaar geleden het initiatief Duurstede) al een adhaesie-be- passing is gezocht bij de grootte bezwaren tegen betaling", uieg bevindt, bewust de ,Tm binnenkort plaquettes te het bij verkeersongeval internationale versche stelt zij, „dan kan men op keersveiligheid wil bevorderen, maken, die niet alleen geschikt wordt gebruikt, dan garandeert een der andere parkeerterrei - - - gratis parkeren, doch men dan uiteraard iets verder m ten lopen". terwijl als herkenningsteken De baten uit de verkoop van wat dies meer zij, voor hei le- een witte ster is ingevoerd, die witte sterren zullen voor de ven. Meer verbandmateriaal in met en met medewerking van di d°°r deze veri^edi9ing op de voorruit moet worden hulpposten van het Rode Kruis auto's zou beslist geen luxe zijn. verschillende organisaties zich dan ook afvragen, geplakt. langs de wegen worden bestemd- Bij ongevallen op de grote auto- Instellingen op het terrein momenteel negen- wegen komt het herhaaldelijk het internationaal vrachtver- - dat op de zeevaart, de bin. Een soort morele herbewape- voor auto s, maar ook voor de G.A.C. 'n gratis inlioudsaan- nenvaart, de luchtvaart tiing van de automobilist ligt motoren, bromfietsen en rijwie- vulling, m.a.w.: vervanging van weg- en railvervoer is gericht ïan deze aktie ten grondslag, lengaas, watten, brandwondzalf en Het 690 pagina's tellende werk terwijl als herkenningsteken De baten uit de verkoop van wat dies meer zij, voor het le- t s tot stand gekomen na over let Beleefdheid in het verkeer Er zijn vooral ten de honderd die elk jaar i >r, dat de slachtoffers lange 55' UUROPA is in geestelijk opzicht Aj volkerensamenleving die gegrond vest is op drie steunpilaren: Jeruzalem (godsdienst), Athene (wijsheid en vul- tuur) en Rome (recht). Over dat Europa sprak gisteravond voor de C.H.J.G. de kantine van Van der Vijvers Con- servenfabrieken te Rijnsburg prof. dr. G. C. van Niftrik onder de titel: „Neder land van Europa". De professor kwam uitvoerig referaat tot de conclusie, dat de gehele situatie rondom de ording van Europa eerst wat duide lijker moet worden vooraleer een defi- uitlef standpunt kan worden Ingenomen. Noodzaak is het daarom de ontwikkeling op de voet te volgen. Prof. Van Niftrik stelde allereerst, dat sn bespreking over zaken die landsgrenzen overschrijden nauwelijks verdedigd behoeft te worden. Immers de Troonrede gaat hierin voor. De rege- ,ng staat enerzijds welgezind tegenover Advertentie Teekens I r| Teekens Teekens ^BB Tee KATWIJKOPGELET!!! (rt opent winterseizoen met weer echte i,TAST-TOE"-aanbiedingen. ONGELOOFLIJK... maar waar!!! Alléén donderdag: 500 gram BRAADKRABJES zo lang de voorraad strekt 100 gram Ham extra fijn 100 gram Cervelaatworst tezamen slechts 0.58 0.39 Alléén vrijdag: 500 gram vet gerookt, of kinnebakspek 0.69 200 gram Pekelvlees voor 0.59 Alléén zaterdag: Bij aankoop van f 2.50 of méér, a A r 250 gram Palingrookworst slechts 0.25 Gelderse Rookworst per stuk 0.78 3 pakjes Margarine 0.89 500 gram Rundvet 0.39 Alléén bij: Teekens'-Snelbedieningsslagerij Een klasse apart, zowel in prijs als kwaliteit Princestraat 37 - Tel. 3898 - Katwijk a. Zee I BËH9 Teekens B1HI Teekens B^B Teekens BB3 de eenwording van Europa, anderzijds Europees parlement door het volk wel gevaren met zich brengt. Omdat de overwegend Protestantse staten (Scan dinavië) niet bij de „zes' zijn aangeslo ten, zal er een grote rooms-katholieke meerderheid zijn. Dat neemt niet weg. dat de triomf van de waarheid niet een kv/estie van macht is. De leiding van de avond berustte bij de voorzitter van de C.H.J.G., die in zijn openingswoord ook vele ouderen kon welkom heten. De voorzitter deelde me de dat er op 19 en 20 nov. in Rijnsburg een C.H.J.G.-weekeinde zal worden ge houden. Er was een brief binnengekomen van de heer C. D.' van der Vijver waarin deze bedankte voor de bloemenhulde die hem t.g.v. zijn 40-jarig huwelijk was gebracht Mej. J. Bouwman hield de dagsluiting. De volgende vergadering is op 20 okto- heeft men toch ook wel bezwaren. Zo wordt de E.E.G. van harte toegejuicht en zoveel mogelijk bevorderd, maar daar staat tegenover, dat in de Troonrede de instelling van een door het volk gekozen Europees parlement niet wordt gestimu- Historisch bezien zit de groei naar een grotere eenheid er wel in. Tot de Na poleontische tijd hadden de provincies "erstrekkende bevoegdheden. Daarna kwam de samenbundeling tot grotere eenheden door middel van koninkrijken en keizerrijken. Prof. Van Niftrik vroeg zich af waarom er een streven naar een heid is. Bij de socialisten is dat een duidelijke zaak: zij zien hierin een middel om te komen tot verwezenlij king van hun gedachte over een machtsstaat, waarin de verschillen tussen de mensen gemakkelijker ge nivelleerd kunnen worden doordat er in grotere eenheden wordt ge dacht. In christelijke kring is er ener zijds een neiging tot een sterkere band aan het grote geheel om Euro pa een grotere rol in de wereldpoli tiek te kunnen laten spelen, ander zijds is er een neiging het eigen ka rakter van het land te behouden. Want bij een opgaan in een Europese staat bestaat het gevaar te verame rikaniseren (vervlakking) of te rus sificeren (gelijkvormigheid). Enige resultaten De vraag of er iets van gelukt meende prof. Van Niftrik vooralsnog negatief te moeten beantwoorden. daarbij een bijzonder lastige factor. Deze natie heeft het oog op de omringende gericht en alleen in gevallen vat nood richt men het op Europa. Zij blij in hun isolement en willen daarbij brug zijn tussen Europa en Amerika in Frankrijk wil men wel een ver enigd Europa, doch dit land streeft daarbij naar de hegemonie. Toch zijn er wel enige resultaten be reikt. In 1948 sloten Engeland, Frankrijk de Benelux-landen een verdrag, 1948 ontstond de NATO, en in de vijf tiger jaren de E.G.K.S., de Euratoom E.E.G. Spr. meende dat het verkiezen van VOORHOUT Er komt een ijsbaan De in 1961 zestig jaar oude ijsveren ging van Voorhout kan de laatste jare weinig of niets aan ijsvermaak biede Men kon geen stuk land krijgen vi een baan. In samenwerking met het meentebestuur zal de vereniging nu i voorstel indienen bij de leden om de speelweide van de gemeente een baan te exploiteren. B. en W .werken mee en hebben raad 7000 voor dit doel gevraag Want het college legt liever zelf baan aan, die dan jaarlijks aan de ij vereniging kan worden verhuurd, verlichting is dan voor de verenigii zelf. In november hoopt men werkzaamheden te beginnen. De nieuwe baan wordt 120x80 metei Rondom ligt bebossing. De baan zal één grote mast worden verlicht. Er kon ter financiering een herziene contribute regeling. Morgenavond zal de raad zij: visie geven. ïr. dr. De Vries te Leide: Vanavond worden in de brandweei kazerne door burgemeester Koomans d diploma's van de E.H.B.O. uitgereikt. RIJNSBURG Voorlichtingsavond van Chr. Emigratiecentrale Gisteren hield de Chr. Emigratie-cen trale, afdeling Leiden en omstreken, een openbare voorlichtingsavond in Vliethof. Reverend J. J. C. Westera, predikant bij de Reformed Church te Brisbane, sprak Australië. De predikant begon met te zeggen, dat de belangstelling voor emigratie niet groot is. Nederland is een mooi en schoon land en het gaat hier allen goed. Toch staat of valt emigratie niet met de welvaart. Men bedenke, dat Australië, een land dat 240 maal zo groot Nederland, om mensen schreeuwt. Want op dat oppervlak wonen evenveel .ensen als in Nederland. Daarom blijft de boodschap van de C.E.C. bestaan. De emigrant zal merken, dat Australië een goed land is, maar ook hard land. Nodig is dat men in ver trouwen op God de grote stap waagt. Het moet geen stop in den blinde zijn en daarom moet men zich goed voorberei den. Een van de belangrijkste zaken is dit opzicht het leren van de taal. Mej. H. R. Scholten, maatschappelijk werkster bij het hoofdkantoor der C.E.C. sprak over: De vrouw en haar plaats bij emigratie. Zij betoogde, dat het al of niet slagen van de emigratie grotendeels aan de houding van de vrouw is gelegen. De len willen graag dat ook hun vrou- in hun nieuwe land gelukkig zijn. trouw moet dus moelijkheden goeds moeds dragen. Ze moet leren ln de toe komst te denken, hoe zwaar haar dat aanvankelijk ook zal vallen. vrouw zal veel moeten geven, ook 2n nieuwe vriendenkring op te bou- Dingen die hier heel belangrijk lij ken vallen in het vreemde land weg. Ge lukkig wordt men daar, als men er zich thuis kan voelen. Ook werd de film „Onder eigen dak" vertoond. Spreekbeurt Vrijdagavond 8 uur spreekt in de zaal achter de Chr. Geref. kerk voor de af deling van de Geref. Bond ds. D. J. van Dijk van Nieuwerkerk a.d. LJssel. Visserij golfjes Gunstig weerbericht, maar de vangsten zijn daarmee niet in overeenstemming EEN bij Katwijkse en IJmuidense vissers zeer bekende figuur uit het havengebied van IJmuiden gaat vrijdag met pensioen. Het is de heer A. van Dongen, onderhaven meester bij het Staatsvissershaven- bedrijf, die -na 42 jaar onafgebroken trouwe dienst van een welverdiende rust gaat genieten. De heer Van Dongen begon zijn loopbaan op 15 juli 1918, toen hij als tijdelijk haven knecht in losse dienst kwam bij het Staatsviss ershavenbedr ij f. Op 1 mei 1920 werd hij havenknecht, op 1 de cember 1931 eerste havenknecht, op 1 januari 1945 onderhavenmeester, vervolgens onderhavenmeester B en 1954 onderhavenmeester A. Bij zijn veertigjarig ambtsjubileum in 1958 werd de heer Van Dongen de zilveren medaille van de Orde van Oranje-Nassau verleend. Het af scheid van vrijdag a.s. zal tot intieme kring beperkt blijven. Tijdens de te Hamburg gehouden jaar vergadering van de Westeuropese visse rijconventie een internationale Ver eniging van Zeevisrederijen is door de grote Britse visserijgemeenschap een voorstel gedaan tot het stichten van een Westeuropese vissersgemeenschap. Het Britse voorstel loopt vooruit op een binding tussen de Europese Economische Gemeenschap en de Europese vrijhan delszone. Het plan streeft naar een ge meenschappelijke markt voor de visserij, produkten van alle aangesloten landen, een gemeenschappelijke toegang tot alle visgronden en gezamenlijke industrieën. Tot de taken van een Westeuropese visserijgemeenschap behoren voorts het in het leven roepen van instanties, die de naleving van alle bestaande visserij- conventies waarborgen en die maatrege len tot het instandhouden van de vis stand doorvoeren. Ten slotte zou de ge meenschappelijke Westeuropese vismarkt moeten bijdragen tot een gezonde ont wikkeling van de visserijbedrijv de deelnemende landen. Het voor en tegen van deze Britse aansporing tot het stichten van een westeuropese visserij gemeenschap werd door de leden van de conventie waar toe België, Denemarken, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Nederland, Noorwegen, Portugal en Zweden behoor den diepgaand besproken. De Westeuropese visserijconferentie kwam tot hot eenstemmige besluit het plan voor een gemeenschappelijke visse rijgemeenschap verder uit te werken, het voorstel aan de diverse betrokken rege ringen voor te leggen en hen met alle beschikbare middelen terzijde te staan. Gisteren aan de markt Gisteren losten te IJmuiden vijf traw lers en negen loggers en kotters 5500 kisten vis. Hierbij waren 770 kisten schelvis, 250 wijting, 275 kabeljauw gul, 1250 haring, 2600 makreel, 150 pil chards, 200 sardien, 50 schol en voort! 1130 Stuks stijve kabeljauwen. De Kfl 82 Stadt Enchuysen loste van een september begonnen reis 370 kisten waarbij 135 schelvis en 100 haring, als mede 500 stuks stijve kabeljauwen. Di besomming van deze trawler was 12-900 De IJM 37 Delft was er met 1150 kisten vis, waarvan 875 makreel, 300 kleine kisten haring en 220 stuks stijve ka beljauwen, dit schip maakte de schit terende besomming van 30 500. Van lf september was de HD 108 Machiel aan de markt met 675 kisten, waarbij 471 makreel en 110 haring, de besommin! bedroeg 15-600. De SCH 27 Onderneming II loste 750 kisten makreel en 50 kisten diversen. De KW 121 Brittenburg de markt met 550 kisten, waa 480 haring. De IJM 154 Profanus loste van op 16 september begonnen reis 42( kisten, waarbij 225 makreel en 110 ha ring en 65 stuks stijve kabeljauwen. De KW 81 Albertha Hendrika kon slechts 50 kisten vis lossen, waarvoor nog bijna 1200 werd besomd. -Deze traw ler moest na enkele dagen op de vis gronden terugkeren naar IJmuiden me* een gebroken schroefas. Het schip liep in de nacht van maandag op dinsdag op eigen kracht de Vissershaven bin- De buitenlandse handel nam gisteren te IJmuiden de grote rijen kabeljauw af 120-80, kleine rijen voor 65-40, grote kisten kabeljauw voor 180-150 en kleine kisten voor 145-130. Wi-tte koolvis ging de hand voor 75-57. Grote en groot middel schelvis deden 60-55, middelschol en schol I noteerden 65-58. De tongprij- zen varieerden van 4.20-2,per kilo- De vis bleef in het binnenland tegen de volgende prijzen; gullen 50-35, leng 45-40, zwarte koolvis 54-50, kleine schol II en III 54-25, kleinmiddelschelvis 58, kleine schelvis I 53, kleine schelvis II 35-15, wijting 18-12, makreel 25-15, sar dien 18-15, haring 27-20 en grote tong 5,10 per kilogram. Van de visgronden kwamen gunstige weerberichten, maar de vangsten waren ddar helaas niet mee in overeenstemming namelijk gemiddeld 200-45 manden ha ring per dag. Enkele trekjes; de Fran- twee pakjes en de Huibertje 60 manden haring, terwijl de Arie Ouwe hand een dagvangst maakte van 125 manden haring. Om de noord werd door de trawlers van 250 tot 100 manden schel- is en haring per etmaal gemeld. Vanochtend zouden te IJmuiden lossen de IJM 20 Johannes Polderman en de IJM 57 Medan met 1100 kisten vis, waar bij 800 makreel, 100 schelvis en 100 ha ring. Ook was de HD 87 Pietertje aan de thuisstoom bezig, dit schip moest de reis afbreken wegens machineschade en begon op eigen kracht aan de zeer langzame terugreis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4