CHRISTFLUK VenkcJe. C.H.-vrouwen in het zilver Uw probleem is het onze Verhouding protestanten tot rooms-katholieken J Meningen van anderen Een woord voor vandaag Resten van oudere kerk onder de „Oude Kerk" NATIONAAL RUIMTELIJK BELEID J7R Is dan even tijd nodig geweest om aan een dringend verzoek van de Tweede Kamer te voldoen het resultaat van de interne studies en be- raads'agingen mag dan ook gezien worden: de „Nota inzake de ruimtelijke ordening in Nederland" is een goed werkstuk, helder van stijl, overzichtelijk van inhoud. Over de noodzaak van een duidelijk ruimtelijk beleid behoeven we niet uit te weiden. Onze bevolking neemt sneller toe dan in enig ander land van West- Europa, en ons grondgebied is en blijft beperkt, ondanks de vele duizenden hectaren, die de nieuwe polders ons zullen opleveren. Welke winst overigens weer voor een belangrijk gedeelte ongedaan wordt gemaakt door stadsuit breidingen, industrieterreinen enz. Men zal begrijpen, dat de aanpak van de problemen, waarvoor die groeiende bevolking overheid èn volk stelt, van beslissende betekenis voor de toekomst is. Als op dit punt een goed doordacht, behoorlijk uitgebalanceerd beleid ont breekt, groeit Nederland in velerlei opzicht scheef. Er leeft bij velen toch al een groot ongenoegen over het ontbreken van een werkelijk beider beleid op het punt van de ruimtelijke ordening, die en dat dient men vooral niet te vergeten in wezen een zaak is van schier alle levensterreinen en die alles te maken heeft met de totale bestemming en vormgeving, in het brede na tionale verband. Met de thans verschenen nota levert de regering een belangrijke bijdrage tot de discussie en de meningsvorming. Zij formuleert niet slechts de beginselen of uitgangspunten (waarbij het primair gaat om een harmonische spreiding van economische activiteiten en bevolking), maar ook een aantal beleids lijnen. Waarbij en dit zal sommigen misschien teleurstellen aan die beleidslijnen voor wat allerlei onderdelen betreft geen concrete uitwerking wordt gegeven. Minister Van Aartsen heeft in dit verband opgemerkt, dat ruimtelijke ordening geen statisch geheel kan zijn, maar dat een zekere be wegelijkheid geboden is en blijft. Dat het de regering ernst is met de spreiding, bewijst zij door haar daad werkelijke aandacht voor de zogenaamde probleemgebieden. Uiteraard gaat het hier slechts om een overigens toch wel belangrijk onderdeel van haar beleid. De opvatting, dat het Westen, nader de Randstad Holland, een centrale functie vervult en niet specifiek aan die Randstad gebonden activiteiten naar elders moeten worden afgeleid, onderschrijven wij gaai..e. Men zal zich echter wel moeten realiseren, dat de interpretatie van deze opvatting in bepaalde ge vallen tot grote meningsverschillen aanleiding zal kunnen geven. Dat de regering niet wil weten van verbodsbepalingen voor vestiging van nieuwe industrieën in het Westen, juichen wij toe. Zij heeft vertrouwen in het gezonde oordeel van het bedrijfsleven. Men kan slechts hopen, dat zij daarin niet beschaamd zal worden en op een gegeven ogenblik toch zal moeten overgaan tot het instellen van een vergunningenstelsel of iets van die aard Over de coördinatie op rijksniveau van alle ruimtelijke activiteiten zegt de nota ook iets. Wat dit betreft, willen wij nu niet direct pleiten voor de be noeming van een staatssecretaris, dië speciaal met de zaken van de ruimte lijke ordening zal worden belast en wiens taak voor een overwegend gedeelte een coördinerende zal zijn (staatsrechtelijk zou zo'n functie de allergrootste puzzels geven), maar wij geloven toch wel, dat een goed ruimtelijk beleid staat of valt met een straffe coördinatie van het beleid, dat de verschillende departementen voeren en waarvoor de betrokken minister als eerste verant woordelijk is. Men moet ons maar niet kwalijk nemen, dat wij op die coördinatie op het hoogste niveau nog altijd niet zo gerust zijn. Maar er is natuurlijk geen en kele reden om te veronderstellen, dat het in de toekomst niet goed zal gaan! Tenslotte staat het zeer duidelijk als programmapunt van de regering in de zojuist verschenen nota. Evangelischen Bund besprak Op de slotbijeenkomst van de 53ste algemene vergadering van de „Evangelischen Bund" heb ben maandag voorgangers van de Protestantse Kerken van Italië en de zes nabuurlanden van West-Duitsland in de Johannis- kirche te Düsseldorf het woord gevoerd. Veel aandacht werd dit maal besteed aan de over geheel Italië verspreide dertigduizend Waldensers, de meest actieve groep van de honderdduizend protestanten in Italië die in Rome ook een eigen theologische facul teit heeft. De Deense volkskerk rapporteerde be langrijke initiatieven van de „op mis sionering ingestelde" 26.000 rooms- katholieken in Denemarken. Over de 400.000 protestanten in Oosten rijk werd gemeld dat zij door .de op komst zijnde nieuwe „protestanten- wet" op verbetering van hun om standigheden kunnen hopen. Wel za gen zij zich tegenover krachtige ac ties van de rooms-katholieke kant ge steld. In Zwitserland met zijn protestantse meerderheid bevindt de meest actie ve protestantse groep zich in het Franssprekende deel om Genève, de stad van Calvijn. Ook van daar werd rooms-katholieke activiteit gemeld. j Frankrijk ligt het protestantse zwaartepunt in de staatskerken van Elzas en Lotharingen. De betrekkin gen met de Rooms-Katholieke Kerk, die in de afzonderlijke gevallen niet altijd slecht zijn, worden hier door „onverdraagzaam fanatisme" ver troebeld. De kleine protestantse kerken in België worden welwillend geduld. Ook in Ne derland, waar „de protestantse ker ken even sterk als de Rooms-Katho- lieke Kerk zijn, is het confessionele anderzijds DE KADT Het Nieuw-Guinca-dcbat blijft coramen- - taren uitlokken. Trouw vindt de houding van de socialisten met betrekking tót de regeringsvoorstellen niet sportief en richt zich vooral tegen dc socialistische woord voerder de beer De Kndt: „De aanval van de P.v l.A.-woordvoerdcr, de heer De Kadt, op de bcwindsregeling-Nieuw-Cuinen vinden wij niet sportief. Het ontwerp-bewindsregeling toont dui delijk aan dat bet de regering ernst is dc verantwoordelijkheid van het beleid en bet lot van dat land in handen van de autoch tone bevolking te leggen. Iedereen weet dat dit in do wereld van vandaag niet zulk een eenvoudige zaak is. De bevolking is er per heden nog niet rijp voor. En we we ten ook dat we niet kunnen wachten tot de bevolking er naar onze maatstaven, rijp voor is. We zullen dus moeten impro- Wat wil de P.v.d.A.? Zij spreekt over internationalisatie. Maar men moet zicb afvragen wat dat betekent. En als men weet wat dat betekent moet men zieh af vragen of die internationalisatie mogelijk Denkt men dat met Indonesië op de achtergrond dc Verenigde Staten, India of Australië bereid zijn ook maar iets van de verantwoordelijkheid van Nederland voor het lot van Nederlands Nicuw-Guinea •ver te nemen? De kritiek van de heer De Kadt, na mens de P.v.d.A., over het ontwerp-wijzi- ging bewindsrcgcling Nicuw-Guinea was dan ook louter destr ••ief". Het Parool vindt heer Dc Kndt ook niet dó aangewezen figuur om tegenstan ders te overtuigen, maar heeft toch meer waardering voor de concrete inhoud van de meeste van zijn opmerkingen. Het blad zegt: „Het socialistische Tweede-Kamerlid is onder zijn fractiegenoten zeker niet dc- geen, die het meest uitmunt door de gave politieke tegenstanders, zoal niet te win nen voor, dan toch te brengen tot rustige en redelijke overweging van dc door hen verdedigde standpunten. Intussen willen wij niet verhelen, dat wi.i niet over alle voorstellen van de beer De Kadt even grestdriftg zijn. Zo bevelen wij do aanvaarding van zijn motie, die er toe strekt, dat Nicuw-Guinea uiterlijk in 1970 behoort vrij to zijn, van harte aan, over tuigd als wij zijn dat zo er iets is, dat op het internationale forum misschien nog ge wicht in dc schaal kan leggen, het dit is: ons binden aan een (uiterste) termijn. Aan zijn tweede motie zal doodvonnis worden voltrokken, zullen wij voor ons minder ronwig om zijn: Als wij weinig gevoelen voor bet voorge stelde regeringscommissariaat is dat echter vanwege de praktische bezwaren, die wij voorzien, en niet omdat wij met de bewinds lieden zo diep doordrongen zouden zijn van het brandende verlangen van het Neder landse bestuursapparaat in Nieyw-Guinca aan dc verwerkelijking van het zelfbe schikkingsrecht mee te werken". MOET KUNST NUTTIG ZIJN? In „De Strijdende Kerk" schreef ds. Okke Jager over de vraag of kunst nuttig moet zijn. Hij wil een opwekking voor de kunst, maar zeker niet op de basis van het „nut" -of de ^nood zaak" en vervolgt dan: dat nuttig en nodig, dat de le liën groeien op het veld! Alleen de bloemenkoopman kan er aan ver dienen. Maar er zijn duizenden bloemen op de wereld die nooit door een mens gezien worden. Hoog in de bergen bloeien ze alleen voor God. De diepste oorzaak van ons ge mis aan belangstelling voor de kunst is, dat wij Gods werken al leen maar bewonderen, alleen om dat het Zijn werken zijn. En- daar om behoren die twee bij elkaar: de christen en de kunst. Wat is dan eigenlijk de kunst? Wij kunnen dat nooit precies defi niëren. Vele deftige discussies over het „begrip kunst" zijn even dwaas als een twistgesprek van verloofde jongemannen die de liefde probe ren te definiëren, terwijl hun da mes dan zo lang maar op de uit slag moeten wachten. Men heeft gezegd: kunst is ge kristalliseerde ontroering. Of: kqnst is transponering van het alledaagse tot een beleving van schoonheid. Eigenlijk kunnen alleen de kun stenaars zeggen wat kunst is. Niet in een definitie, maar in een flits. Zo zegt Martien Beversluis in „De Hamer Gods": Kunst is... alleen te stijgen tot enkel schouwen en tot bijna zwijgen Kunst is niet: kunnen! Maar: zijn gegrepen-zijn, kunnen worden als „nut" en „noodzaak" alleen maar misverstanden wekken. Men kweekt dan één van de meest er gerlijke soorten van mensen: men sen, die zich verplicht voelen om er kunstgevoel op na te houden. Wie over kunst wil spreken, moet spreken over vrijheid, spel, spon taniteit en vervoering. Wie over plicht, beschaving, opvoeding en vorming begint, komt nooit goed bij de kunst terecht. Een mens op weg helpen naar de kunst bete kent: de kunst op weg helpen naar plicht, die ons wordt opgelegd. Als christenen zijn wij wel eens geneigd om dat te denken. Wij, die Iemand bóven ons hebben, laten ons eerder iets óp- leggen. Zo kan men christenen ontmoe ten die ijveren voor „de kunst" omdat Christus immers Koning is op alle terreinen van het leven in dezelfde krampachtigheid, waar mee sommige intellectuelen zich in spannen voor de culturele vor ming „omdat het zo nuttig en nodig is". De roep om kunst en kunstgevoel komt dall niet voort uit hun hért, maar, uit hun sys- Is er wel iets afgrijselijkere te bedenken dan een kunstgevoel, dat men zich verplicht gevoelt er op na te houden, ook al zou men die verplichting op bijbelteksten funde ren? Zoals de „beschaving" van velen stijf loopt van citaten loopt de „christelijke beschaving" soms stijf van teksten. Wij moeten dus een andere kant uit. Ook christenen moeten zich voor de kunst interesseren, maar vlak bij Jezus Christus krijgt het woord „moeten" een geheel an dere betekenis. i de catechismus wordt UJ: „Waarom moeten wij nog goede werken dóen?" Het antwoord is verrassend: „Omdat Christus ons vernieuwt". Het on derwerp is hier plotseling verspron- Wij, die in de vraag nog in de eerste naamval staan, vallen in het antwoord terug tot in de vierde naamvaL Wij „moeten" goede wer ken doen, omdat Christus ze doet. Wij „moeten" het, omdat wij het niet laten kunnen. Wij „moeten" het, in dezelfde zin waarin dit blad „moet" gallen als u het loslaat, ook al zou u bevélen, dat het moét blijven zweven. En dit is óók het „moeten" van de kunstenaar. Hier is alle kramp achtigheid verdwenen. Hier gaat het niet meer om een opgelegde, opgeplakte, opgelapte, opgedron gen. opgeschroefde beschaving. Hier is een inspiratie, waarbij men bijna zou vergeten te spreken over dc prestatie. Het is geen prestatie om verliefd te worden. Iemand zei: „Het is nonsens een dichter te prijzen voor zijn gedichten. Men kan evengoed een vrouw huldigen, omdat zij zelfs in de biechtstoel bekoorlijk is. Men moet het haar ook niet kwalijk nemen". Daarom kan ik de christenen niet opwekken om toch vooral meer „aan kunst te gaan doen". Maar wij kunnen wel elkaar op wekken om werkelijk échte christe nen te zijn. Dan komt onze culture le vorming en onze aandacht voor de schoonheid met onze goede wer ken „vanzelf". Want alle mis verstanden en karikaturen ten spijt het christelijk leven is een na tuurlijk leven. Het sluit zich als her-schepping geheel aan bij dc Advertentie lcH(ux£ Ontslag kapitein beroert bevolking Noord-Bevelancl Het Noordbevelandse Brugcomité heeft een request gezonden aan gedeputeerde staten van Zeeland, waarin het namens de bevolking van Noord-Beveland ernstig protesteert tegen de gang van zaken bij het ontslag van de veerbootkapitein J. van de Voorde Zaterdag a.s. zal de dam tussen Noord- en Zuidbeveland officieel In gebruik genomen worden en zal de veerdienst tussen Kortgene en Wolfaarts- dijk overbodig zijn geworden. Het perso neel van de veerboot is overgeheveld naar andere provinciale diensten, op de kapitein na. Deze kreeg een brief t' waarin hem per 3 oktober eervol on was aangezegd. Op de vergadering, die het comité dit ontslag belegde, werd o.m. blijk ge geven van een gevoel van wrevel, dat het ontslag met slechts een briefje ge- rcgeld was. Voorts werd gezegd, dat het lea. onbegrijpelijk was, dat de heer Van de Voorde na 34 jaar gediend te hebben en een reputatie te hebben verworven van bekwaamheid en hulpvaardigheid, niet een bevredigender oplossing geboden was. Het Brugcomité stelde in het request niet in de beleidsvoering van gedepu teerde staten te wülen treden, en ver zocht het college te streven naar een betere oplossing voor de kapitein. Vereniging van gereformeerden In Capelle a.d. IJssel belegt de Ver eniging tot Herstel van de Kerkelijke Eenheid der Gereformeerde Belijders een vergadering op zaterdag 15 okto ber waar gesproken zal worden over de noodzaak van een samenspreking. De spreker is ds. H. J. Zwarts gerefor meerd (vrijgemaakt) predikant, die als onderwerp 'al inleiden: „Samenspre king, eis der Schrift." Er zal gelegen heid zijn om schriftelijke vragen te stel- klimaat beter geworden, maar de grenzen zijn niet verschoven", aldus de rapporten. Zaterdag blijft hele verlofdag Gisteren heeft de centrale raad van beroep te Utrecht uitspraak gedaan ir het geschil tussen de griffier van de Staten te Utrecht en de ambtenaar J. Bakker te De Bilt over de vraag of een op zaterdag genomen verlofdag a!a er hele of een halve vakantiedag dient te worden beschouwd. Het ambtenarengerecht heeft vorig jaar de griffier in het gelij'; gesteld, dat deze dag als een hele verlofdag aan merkte. In hoger beroep bevestigde de centrale raad deze beslissing, waarbij onder andere werd overwogen, dat on der de in het ambtenarenreglement ge noemde dagen kalenderdagen moeten worden verstaan. Advertentie BiB' "iM voor Brandend Maagzuur Als U maar Rennies bij de hand hebt. LSan dooft U 't vuur in 'n oog wenk, stilt U de snerpendste pijn nog vóór ze goed kan door zetten. Steek daarom altijd 'n paar Rennies bij U. Ze zijn een voor een hygiënisch verpakt en U kunt ze innemen zonder dat iemand er weet van heeft. Geen glaasje water, geen vieze smaak. Integendeel, doodgewoon laten smelten op Uw tong. En als Uw speeksel met de wondere Rennies-oplossing 1 Uw maag bereikt, is de brand op slag ge- nieuw \RATTEN- muizén-\pasta VLOKKEN MDSNf ROEIT ZE GENADELOOS UIT Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: lot vicaris te Kapelle (Zee land). J. Bezemer, kandidaat te Waalwijk. Beroepbaarstelling: J. H. ten Broeke, vicaris, Johan de Withstraat 75 te Uit- GEREF. KERKEN Beroepen: te Kootwijkerbroek, J. var Drie, kandidaat te Leusden; te Vlaar- dingen (8e predikantsplaats) H. J. Kou- wenhoven te Rotterdam-Delfshaven. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal: te Woerden (vac. M. Over- duin), P. H. Seggeling te Maarssen en van Wilsum te Dedemsvaart. GEREF. KERKEN (VRIJGEMAAKT) Beroepen: te Urk, J. G. Meijer te Ondenvijsbenoemingen Prenger te Zeist. Benoemd bij het ulo: aan de Chr. ulo te 's-Gravenzande, de heer L. de Waard te 's-Gravenzande; aan de van Hoog- stratenulo te Den Haag, de heer A. A. Hoogendijk te Rijssen. Benoemd tot onderwijzeres: aan de Geref. school (de Kraneweg) te Gronin gen, G. Boer, te Klazinaveen; aan de Ned. Hervormde school te Klundert, N. Dudok te Hooge Zwaluwe; aan de Ete- neas Mackayschool te Utrecht-noord, A. Cornells te Zeist. Benoemd tot onderwijzer: aan de Ju liana van Slotbergschool te Wezep, W. Andringa te Boertange; aan de Prinses Wilhelmina Bloschool te Amersfoort, C. van As te Gouda; aan de School met de Bijbel te Vollenhove, A. v. d. Kooi te Emmercompascuum; aan de School met de Bijbel te Nieuwlande, J. de Haan te Amsterdam; aan de Chr. Lage re Landbouwschool te Metslawier (Fr.), M. Heida te Nieuwlande. Rectoraatsoverdracht in Apeldoorn Gisteren heeft prof. dr. B. J. Ooster- hoff het rectoraat van de Theologische School dér Christelijke Geref. Kerken in Apeldoorn overgedragen aan 'prof. dr. J. van Genderen, nadat hij een rede had ge- houden over „de Oudtestamentische pro fetie en haar vervulling". Hij memoreerde de voornaamste ge beurtenissen uit het afgelopen school jaar en herinnerde daarbij aan het over lijden van de van de curator ds. W. Meynhout, wiens plaats nu bezet wordt door ds. M. Drayer uit Drachten. De cursus 196061 begint met negen tien studenten in de theologie en zeven leerlingen die de vooropleiding volgen. De opening van de nieuwe cursus ge schiedde door de president-curator, ds. M. W. Nieuwenhuyze uit Amsterdam. Het werk van de Heilige Geest loordt door Jezus aldus om. schreven: En als Hij komt zal Hij de wereld overtuigen van zonde en van gerechtigheid en van oordeel. Van zondt omdat zij in Mij niet geloven; van gerechtigheid omdat 1\ heenga tot de Vader en gij Mij niet langer ziet; van oordcel omdat de overste dezer wereld geoordeeld is." Er is één woord, dat wel heel bijzonder opvalt in deze om schrijving: het woord „overtuigen". Merken we er iets van, dat „de wereld zich laat overtuigen van zonde en van gerech tigheid en van oordeel"? Met onze mensenogen beschouwi zien we er bitter weinig van. De zonde woekert voort ah onuitroeibaar onkruid en de wereld is er helemaal niet van onder de indruk integendeel. Gerechtigheid is een mooi woord, dat in hoogdravende redevoeringen van politieke en maatschappelijke leiders graag gebruikt wordt maar he! is een zeepbel die uit elkaar spat zo gauw het licht van de werkelijkheid er op valt. En oordeel daarom wordt alleen maar gelachen. ,JJa ons de zondvloed!" is nog altijd een wijs heid die hoog staat genoteerd. En toch staat er, dat de Heilige Geest de wereld zal over tuigen Jezus is er volkomen zeker van. Waarom is de christen dan zo vaak bang te moede? Openingsrede van Jkvr. Wttewaal van Stoetwegen (Van een onzer verslaggevers) ZANDVOORT, woensdagmorgen Tj^EN GROOT AANTAL Christe- lijk Historische vrouwen wa ren vanmorgen in hotel Sonne- vvende te Zandvoort bijeengeko men ter viering van het 25-jarig bestaan van de Centrale van Chris telijk Historische vrouwen. De presidente, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaal van Stoetwegen, opende de jaarvergadering, welke aan de Historische ontdekking in Amsterdam Bij de opgravingen in het ka der der restauratiewerkzaamhe den, die in opdracht van het be stuur der „Stichting de Oude Kerk" en onder auspiciën van het genootschap Amstelodanum worden uitgevoerd, is een belang rijk gedeelte van de noordmuur van een bakstenen voorganger van de oude kerk blootgelegd. Het betreft hier een kerkgebouw, waarvan prof. dr. A. E. van Grif fen in 1955 het bestaan vaststelde. Het oudheidkundig bodemonderzoek de zer fundamentresten van een gebouw, waaromtrent uit de schriftelijke overlevering niets bekend is, zal een belangrijke bijdrage kunnen leveren tot de kennis van de vroegste bewo- ningsgeschiedenis van Amsterdam. De opgravingen zullen in de komende jaren worden voortgezet onder leiding van de heer H. H. van Regteren Al- tena, conservator bij het Instituut voor Prae- en Protohistorie van de Gemeentelijke Universiteit te Amster dam, die speciaal belast is met het onderzoek naar de vroegste bewo- ningsgeschiedenis van de hoofdstad. De restauratie van de Oude Kerk, wel ke plaats vindt in nauw overleg met de Rijksdienst voor de Monumenten zorg onder leiding van de architec ten prof. ir. Wegener Sleeswijk, ir. A. J. van der Steur en J. P. L. Pe tri, zal na het voltooien van het ge deelte tussen dwarsschip en westge vel in de loop van dit jaar worden voortgezet in het gedeelte ten oosten van het dwarsschip. feestelijke bijeenkomsten (een receptie, diner en toneelavond) voorafging, met een rede, waar zij naast herdenken ook de heid vond de huidige politieke situatie in binnen- en buitenland te belichten. Zij herinnerde aan de oprichtingsda- gen van de Centrale, waarin de „drie B's", de dames J. E. Boering, J. M, Bogers-Visch en E. M. E. Buys-Klein, een belangrijke rol speelden. Zij von den het toenmalige vrouwelijke Kamer lid mr. Frida Katz bereid de leiding van de jonge Centrale op zich te ne- De Centrale werd opgericht met dt gedachte tot scholing en propaganda on der de vrouwen, die zich in de gewone kiesvereniging niet steeds thuis gevoel den. Hoewel de meeste kiesverenigin gen thans wel een vrouw in het bestuur hebben, kan nog niet gesproken worden van wezenlijke invloed. Overgaande tot een beschouwing de politieke situatie waarschuwde spreekster voor de wolken aan de Euro pese hemel. In de Troonrede staat deze regering van harte zal meewerken aan een verdere en versnelde uitvoe ring van het verdrag inzake de E.E.G. De vooruitzichten voor de Europesi eenwording hebben echter een gevoeligt knauw gekregen door de uitlatingen van de Franse president, generaal De Gaul le, die geheel iets anders inhielden dan in de verdragen van de Europese Atlantische gemeenschappen is vastge legd. WELVAART Intussen leven we, vervolgde jk van Stoetwegen, in Nederland in v vaart. Toch zijn er nog wensen. I name blijft het onbevredigend dat de Algemene Weduwen- en Wezenwe: leeftijdsgrenzen zijn gesteld, waardoor schrijnende gevallen buitengesloten wor den. „Ik heb me afgevraagd", aldui spreekster, „of het ministerie van So ciale Zaken Wét "eens onderzocht heeii hoe groot het getal is van hen, die bui ten de gestelde grenzen vallen." Zij steunde de gedachte van de he« Van Mastrigt, de voorzitter C.N.V., om vrouwen reeds op 60-jarige leeftijd ii de A.O.W. te doen vallen, waardoor de periode tot 65 jaar brugd zou worden. Voorts noemde jkvr. van Stoetwegen drie punten van belang, die het politieke leven bezig houden. De toto, de Karei Doorman en de uitlatingen van de mi nister-president ten aanzien van Nieuw- Guinea. »E TOTO Bij de toto-kwestie heeft de V.V.D, fractie in de Eerste Kamer het wets ontwerp doen vallen. Was het kabinet consequent geweest, dan had samenwerking met de V.V.D. voorval moeten verbreken. „Dan was deze r'-geringscombinatie ten einde geweest, want in protestants- christelijke kring zou men niet bereid zijn als ik het goed taxeer in kabinet zitting te hebben, waarin met een onbeperkte toto zou optreden. De consequentie slechts een andere regeringscombinatie opleveren. En aangezien K.V.P. i" V.V.D. niet over een meerderheid de beide Kamers beschikken zou slechts de K.V.P. met P.v.d.A.-oplossing tot de mogelijkheden behoren en dus ook de V.V.D. er naast komen te staan. Of dit de bedoeling van de heer Van Riel en de zijnen was, weet men niet Maar de minister van justitie en met hem het kabinet, heeft de consequentie niet getrokken. Er wordt wel gezegd, dat de Eerste Kamer niet tot 'Tak heeft een derge lijke politieke rol te spelen. Ik ben het daar niet mee eens. Zolang de Eerste Kamer het recht heeft wetsontwerpen aan te nemen of te verwerpen, draagt ook dit college politieke verantwoorde lijkheid en kan het m.i, een kabinet doen vallen,,' aldus jkvr. van Stoetwe- ~?n. Tot slot stelde de presidente voor telegram van aanhankelijkheid te zenden aan H.M. de Koningin, waar vergadering van harte mee instemde, waarna het eerste gedeelte Vraag: Hoe komt het dat 's-Graven- ha ge ook wel Den Haag genoemd wordt en 's-Hertogenbosch ook wel Den Bo3ch? Zijn er meer plaatsen met zulke „dubbele namen"? Antwoord: Den Haag heeft officieel 's-Gravenhage de haag of tuin des graven en Den Bosch heet officieel 's-Hertogenbosch het bos tog. Den Haag en Den slechts afkortingen. In het buitenland komen dergelijke bekortingen voor: Frisco_in plaats Vragen op elk gebied kannen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. noorden als het zuiden kan ze Den Bosch zijn in het laatste geval heeft ze and meer behoefte aan water: op ook dagen moet u wel tweemaal per dag nemen het zonloos venster dien neemt de zoutconcentratie water op grote diepten toe, waardoor het soortelijk gewicht nok weer iets toeneemt. Een zinkend voorwerp ondervindt dus een iets toenemende opwaartse druk op grote diepten. Als nu e ten wrak, dat juist iets te z om te blijven drijven, in een z krijgt pe zee zinkt, is het denkbaar dat het de officiële gieten. plaats maal per dag. In de groeiperiode Ja- maart tot omstreeks zes weken nj bloei verdient het aanbeveling gedijen, le in een potje te zetten r_M echter dan veel eerder een volle plant. Als de bo'dem""nie't haalt* zichzelf niet vertakken de kop eruit - - - men en deze eventueel gebruiken. paalde hoogte blijft z op be- Het wordt Vraag: Hoe krijgt r Ster Vraag: Als een schip vergaat is het dan mogelijk dat het wrak niet heie de veertien dagen vloei- of kunstmest maal naar de bodem zinkt verschil in behan- toe te dienen, 's Winters 6nijdt u de gens op Bethlehem op haar mooist, hangend stengels terug en bewaart u de plant in ven? Tr" u;' een koel, zonnig vertrek. Slechts ma tig water geven. Zonodig wordt zij in het voorjaar verpot in een mengsel van twee delen bladaarde, eei kleizodengrond of oude koemest bepaalde hoogte blijft als stek dan door de zeestroming meegesleurd en strandt soms op zeer grote af star' op een wat minder diep gedeelte i. de bodem. De hedendaagse stalen sche pen zijn echter veel te zwaar o kunnen zweven. Zij zullen zelfs i diepste oceanen tot op de bodem zinken. Vraag: Kunt u mij de adressen ge- deze vliegtuigfabrieken: Lock- Vickers Arm- met behulp van latjes of deel scherp zand. ijzerdraadjes tot een piramide omge toverd. Naar onze smaak is de spronkelijke vorm het mooist, m als de plant groot is neemt ze en< veel ruimte 6 tot het volle licht een vaste gen in i Door kopstekken ter lengte vt 10 cm kunt u haar gemakkelijk verme nigvuldigen. Zet de stekken in voch tige bladaarde met scherp zand overdek Antwoord: Of een wrak blijft drij- cn, zinkt of ergens in het water gaat heed, Douglas, Fiat, deel zweven is een kwestie van soortelijke strong en Fokker? i een gewichten, zeewater heeft in de regel een soortelijk gewicht van 1,02 tot 1,04 en is in normale omstandighedi samendrukbaar. Op - - a 700 atmosferen met een glazen potje. Stek- der een dergelijke druk wordt het wa genomen kunnen dezelfde ter wel een weinig samengedrukt, wat mooier gepaard gaat met een geringe toena- Antwoord: Lockheed Aircraft Corpo- ration, California Div. Burbank, Cal grote diepten U.S.A.; Douglas Aircraft Compagnie reeds bloeien. Het Incorporation, 3000 Oceanpark Boule vard, Santa Monica, Cal. U.S.A.; Fiat. Corso Marconi 10, Turijn, Italië; Vick ers Armstrong Aircraft Limited, Wey bridge, Engeland; Fokker Vliegtuigfa* i drie tot vijf stekken dan één enke- me van het soortelijk gewicht Bovea- brieken, Schipholdijk 231, Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2