Jlicuuic £rifc5die ÜTourant UNILEVER duchtig nummer op gezet Commentaar Chroesjtsjef wil gesprek met Ike NIEUWS in BON Oplossing in zicht voor het totoprobleem MOBOETOE WENST R.T.C. IN KONGO WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwartaal: 2,55 per maand; 0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 11983 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD „5tantwastfcfi Is gfjebleoett trign hert ia UgijeaspotT RUIMTEVAART WAANZIN... Zie pagina 5 een oogopslag- Van alle kanten is gisteren in de Tweede Kamer tijdens een interpellatie van dr. Lamberts scherpe kritiek uit geoefend op de houding van Unilever in het Planta-drama. Om herhalingen te voorkomen, wordt wijziging van de warenwet overwogen. De Novib doet een dringend beroep op het Nederlandse volk zich in te zetten voor de bestrijding van de honger, die als een harde realiteit nog altijd vele miljoenen in zijn greep heeft. Minister Van Aartsen heeft de Tweede Kamer een uitvoerige „nota inzake de ruimtelijke ordening in Nederland" doen toe komen. Daarin vertelt hij o.m. welke beleidslijnen de regering wil volgen voor een zo harmonisch mogelijke ontwikkeling van het gehele land. Minister Beerman is bereid onder zeer beperkende voorwaar den vergunning te verlenen voor de voetbaltoto, O.m. zullen de prijzen slechts uitsluitend uit goederen mogen bestaan. Vandaag uw aandacht voor een veelzijdige gast, nl. de Am sterdamse prof. mr. dr. G. van den Bergh, die als zijn mening te kennen geeft, dat het tijdperk van de ruimtevaart niet is aangebroken en nimmer zal aanbreken. Nog deze week zal de hele graanoogst geborgen zijn, heeft minister Marijnen verklaard. Een groot deel zal kunstmatig gedroogd moeten worden, en men vreest dat niet alles tijdig klaar zal zijn. Laos bestrijden, Goed voorbeeld „regeringskringen" beslist met vreugde be keken wordt en misschien heeft minister Toxopeus wel een goedkeurend klopje op de schouder ge kregen van zijn collega's van Financiën en van Economische zaken. Want sparen is een magisch woord in een tijd waarin we op het topje van een hoge hoogconjunctuur balanceren. Onze minister van binnen landse zaken was gisteren in Zutphen, omdat daar het vijftigste nieuwe hoofdkan toor, dat sedert de oorlog gebouwd is, geopend kon worden. De spaarbankver- sniging „Zutphen" had voor 3e minister een groot spaar varken laten maken en Zij ne Excellentie was zo goed niet of hij moest er een worp in doen en zo op de foto. Wat hij met vreugde gedaan zal hebben. Sparen een magisch woord. Op het ogenblik leest u weer alles in de krant over loonperikelen. Over nogelijkheden van loons verhoging per bedrijf en per bedrijfstak. Over winstde ling en over premie-spaar regelingen, bezitvörmende maatregelen die mede tot doel hebben „bestedingen af te remmen" en „over spanning" tegen te gaan. Het is de krant die u in deze doolhof van termen enigszins wegwijs maakt. Die standpunten uiteenzet, verduidelijkt, commentari eert. En die dus zo haar lezers beïnvloedt. Want men realisere zich wel dat deze spanningen niet maar „lief hebberijtjes" zijn van meer of minder „hoge pieten". Die spanningen kunnen lei den tot een dikkere huis- houdportemonnaie ze kunnen ook leiden tot be stedingsbeperking en werk loosheid. Ieder van ons is daar rechtstreeks bij betrok- Het zal u wel duidelijk zijn dat het vooral nu een groot verschil maakt wat voor krant u leest. En dat het juist nu van groot belang is dat een christe- lijk-nationaal blad als het onze zijn eigen geluid kan laten klinken. In onafhanke lijkheid. Slechts gebonden aan de rijke normen die in die woorden „christelijk- nationaal" verborgen liggen. Om die invloed te vergro ten is het noodzakelijk dat u onderstaande bon niet on ingevuld laten liggen. (straat) K.A.B. is tegen een tussentijdse herziening e.a.o.'s De Katholieke arbeidersbeweging meent aldus heeft de voorzitter, de heer J. A. Middelhuis gisteravond in een radiotoespraak v erklaard, dat de goede ontwikkeling op het punt van de arbeidsvoorwaarden ernstig verstoord dreigt te worden door het drijven naar tussentijdse herziening van Ionen en cao's, die nog lopende zyn. De K.A.B. zal daarom, in het belang van alle Nederlandse werknemers, aan dit spel niet meedoen. Twee motieven voerde de heer Middel huis voor het K-A.B.enstandpurït aan: uit tussentijdse herziening van cao's kan in korte tijd een toonbeweging groeien, die veel lijkt op een loonronde en die ongetwijfeld het prijspeil in beweging brengt en daarmee de heilloze cirkelgang van lonen en prijzen van vroeger terug brengt. In de tweede ulaats zal de nieuwe loon politiek, die eindelijk een werkelijke ver betering van de lonen bracht, tot mis lukking worden gedoemd. Zwarte Lijst. De Jordaanse regering heeft vier schepen op de zwarte lijst ge plaatst wegens schending van de Arabi sche boycot tegen Israël. Hierbij is het Nederlandse schip Provencierssingel uit Rotterdam. (Van onze parlementsredactie.) TN HET TWEEDE-KAMERDEBAT over de Planta-ziekte is gistermiddag scherpe kritiek op de Unilever uitgeoefend. De Rotterdamse huisarts dir. J. H. Lamberts (soc.), die een interpellatie over deze kwestie hield, ver klaarde niet te geloven dat er bij de Unilever misdadigers werken, maar wel dat men er door een gebrek aan organisatie en coördinatie tot leugens is gedreven. vullen, zei de minister van justitie, mr A. C. W. Beerman, aan het adres van dr. Lamberts (soc.) die meende dat de of ficier in feite als „advocaat" van de Uni lever was opgetreden. Op het ogenblik is de zaak in handen bij de onafhankelijke rechter, de rechter-commissaris te Rot terdam. Alle Kamerleden die het woord voer den. vroegen maatregelen om herhaling van zoiets als de Plantaziekte te vo komen. Dr. Lamberts onderstreepte dit verband dat aan de levensmiddelen steeds meer chemische hulpstoffen worden toegevoegd. De grote-stadsbe- woner in ons land nuttigt jaarlijks reeds twee a drie kilogram vergif. Minister Van Rooij deelde mee dat ziging van de Warenwet wordt ove gen en dat spoed zal worden betracht met de aanpassing van het Margarinebesluit. (Zie verder pagina 7) Europese prijs voor prins Bernhard De heer Lamberts meende dat zijn be toog nog gematigd was vergeleken met dat van de minister van sociale zaken volksgezondheid, dr. Chr. van Rooy, die duidelijk had gemaakt hoe de Unilever bü het onderzoek naar de huidziekte stukje voor stukje over de streep is trokken. Een andere socialist, de heer C. J. Lienden, vond dat de minister veel te mild over de Unilever had geoordeeld. De bewindsman zelf verklaarde daarop: „Ik sta hier bepaald niet om de Unilever te verdedigen". Het zou volgens de mi nister inderdaad beter zijn geweest in dien de Unilever de nodige gegevens snel ler en spontaner had verstrekt. Overigens meende de bewindsman dat de medewer king van het concern ten dele is ver traagd ten gevolge van administratieve moeilijkheden. Misschien zou zo'n groot bedrijf ten aanzien van organisatie doelmatigheid nog iets van de overheid kunnen leren, zei de minister. In vier sterfgevallen, die aan het eten van Planta werden toegeschreven, is ge bleken dat het eten van Planta niet d« directe doodoorzaak was. Wat de schuld vraag betreft, wilden zowel de bewinds man als de Kamerleden de uitspraak v de rechter afwachten. De officier van justitie te Rotterd; heeft op geen enkele manier de indruk gewekt dat hij zijn plicht niet zou (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is). Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (naam) Prijzen in goederen tot f 50.000 parlementsredactie) Er is gisteravond tussen de regering, de Nederlandse Sportfederatie en het Co mité Sportprijsvragen in belangrijke mate overeenstemming bereikt over de vraag hoe, na de verwerping van de wijziging der Loterywet door de Eerste Kamer, op basis van de bestaande wet het toto-pro bleem moet worden opgelost. Tijdens een bespreking op het departe ment van justitie hebben minister mr. A. C. W. Beerman (justitie) en staats secretaris mr. Y. Scholten (o„ k. en w.) aan vertegenwoordigers van genoemde organisaties laten weten, dat in beginsel een vergunning kan worden verleend voor een loterij-aanvrage, waaruit blijkt: 1 dat de geldprijzen uitsluitend in goe- deren worden uitgekeerd en dus niet in geld of geldswaardig papier. 2 dat de loterij van beperkte duur is. o dat de belangen, die de loterij wil be- hartigen, niet te zeer uiteenlopen. In verband met het bijzondere karak ter van de sportprijsvragen werd boven dien door de bewindslieden de eis ge steld, dat de aanvrager zich bereid moet verklaren tot registratie van de deelne mers, terwijl de maximumprijs in goede ren ten hoogste een waarde van f 50.000 mag bedragen en de inzet per deelnemer maximaal f 2. Uit het gesprek bleek, dat het in het kader van deze eisen denkbaar zou zijn, dat een aanvraag wordt ingediend namens de Nederlandse Sportfederatie en ten tweede namens het Comité Sportprijsvra gen, op grond waarvan aan beide instel lingen achtereenvolgens een vergunning voor het organiseren van sportprijsvra gen zou kunnen worden verleend. De tijdsduur van deze vergunningen zou kunnen worden afgestemd in de verhou ding van drie staat tot één. Dit betekent dat de toto bij wijze van spreken drie weken voor de sport (N.S.F.) en één week voor charitatieve doeleinden enz. (Comité Sportprijsvragen) zal draaien. (Advertentie) 58936 is het nummer van onze postreke ning. Als u daarop vóór 1 okt. het abonnementsgeld voor het 4e kwar taal 1960 a 7.50 overschrijft, dan voorkomt u dat er bij u een kwi tantie wordt aangeboden en het is gemakkelijk voor onze admlni- Wilt u er vooral op letten dat het juiste adres, waar de krant be zorgd wordt op het strookje wordt vermeld? De betaling kan ook geschieden aan ons loket: Steenstraat 37. Bij voorbaat vriendelijk dank voor uw medewerking. DE ADMINISTRATIE Aan de Koninklijke Nederlandse Voet balbond zal dus geen vergunning worden verleend. Zowel de Nederlandse Sportfederatie als het Comité Sportprijsvragen achten de door de regering voorgestelde tijde lijke oplossing in de huidigesituatie in principe aanvaardbaar, hoewel hun ver tegenwoordigers gisteravond verklaarden zich in eigen kring nog nader te willen beraden. Voor genoemde organisaties geldt als overweging, dat zelfwerkzaam heid van de sportverenigingen voor alle doeleinden, die het verworpen toto-wets ontwerp beoogde te behartigen, zou kun nen worden bestendigd. Straatsburg de Europese F.V.S.-prijs ontvangst genomen. De Prijs is hem toe gekend wegens zijn verdiensten als i zitter van de Fondation Europeènne de la culture en bestaat uit 10.000 Zwitserse franken, een gouden medaille en een konde. De voorzitter van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa reikte de Prins de prijs uit. Indonesiërs ontslagen in Nieuw-Gninea De correspondent van het Indonesische persbureau Antara op de Molukken be ert dat d" Nederlandse autoriteiten in Nederlands Nieuw-Guinea deze maand 104 Indonesiërs hebben ontslagen op be schuldiging van anti-Nederlandse poli tieke handelingen. Zestig hunner zouden n dienst van de KLM zijn geweest. Van de zijde der KLM wordt echter /ernomen, dat deze mededeling volko- nen uit de lucht gegrepen is, daar het :otale KLM-personeel nog geen zestig nan telt. De ministers Beerman en Van Rooy, wier aandacht, voor de sprekers in het Plantadebat van het gezicht te lezen is. Het is er warm toegegaan in de New Yorkse wijk Harlem, waar de Cubaanse premier Fidel Cas tro met zijn gevolg heeft gelo geerd. Voor het hotel kwam het steeds weer tot botsingen tussen voor- en tegenstanders. Een man en een vrouw zijn slaags geraakt, en de Newyorkse po litie moest er met haar welbe kende houten knuppels aan te pas komen. is parlementair bestel heeft onze Tweede Kamer dan gisteren in de gelegenheid gesteld, met de regering een openhartig gesprek te voeren over de vervelende affaire met bepaalde margarine. Aan die openheid was behoefte. Het Is uit de mededelingen van gisteren wel ge bleken, dat het bedrijf zelf nogal terug houdend is geweest in het tijdige ver strekken van inlichtingen. Zulks moge tot op zekere hoogte verklaarbaar heten, een prettige indruk heeft het niet ge maakt en het was ook niet in overeen stemming met de ernst van het geval. Ons parlementair bestel heeft dan nu een open gesprek op hoog niveau moge lijk gemaakt. Nog op een gelijksoortig hoog niveau speelt de zaak zich af, aan gezien ook de rechter zal worden geroe pen een oordeel uit te spreken. Dat de regering haar verantwoordelijk heid besefte, stemt tot dankbaarheid, al ligt het anderzijds voor de hand. We leven in een ingewikkelde tijd, waarin de en kele mens spoedig in de verdrukking komt. We leven om een hier essentieel aspect te noemen in een tijd van pre paraten en van mengstoffen, en dan zou de enkele mens weerloos staan, indien zijn bescherming niet in acht werd genomen. Tot zijn bescherming dient de wet, en een van de resultaten van de betrokken affaire zal zijn een herziening van de wetgeving en een aanpassing van de wet aan de nieuwe gebleken omstandigheden. De affaire zelf is ecu bij uitstek ver velende ook voor het bedrijf zelf. Men mocht wensen, dta deze ervaring zowel ons volk als dit bedrijf bespaard ware gebleven. Waarbij het gebeurde voor het overige nuttig is tot het ontlenen eraan van zekere lessen. Wij vermoeden, dat dit ook geschieden zal. Voor haar deel heeft de regering de volksvertegenwoordiging ook op dit punt niet in het onzekere gelaten. Het weer in ons land staat nog steeds onder Invloed van een uitloper van een voor de westkust van Noorwegen gele gen hogedrukgebied. Aan weerszijden van deze rug deden depressies de lucht druk verder dalen. De westelijke depres sie. die van Ierland nu weer naar het noordwesten beweegt, bracht veel regen in Ierland en Zuidwest-Engeland. Maar initiatief moet van Ver. Staten komen /^HROESJTSJEF heeft gisteravond vj gezegd, dat hij met Eisenhower wil praten, maar dat het initiatief van de Amerikaanse president moet uitgaan, omdat die verantwoordelijk is voor de verslechtering van de be trekkingen tussen de Sowjetunie en de Ver. Staten. Op een bijeenkomst tussen Eisenhower en Chroesjtsjef wordt door steeds meer staatslieden aangedrongen. Ook president Nasser van de V.A.R. vroeg er om in een lange redevoering voor de V.N.- Assemblée. Gisteren hebben Eisenhower en Mac- millan langdurig met elkaar gesproken. Zij waren het eens over de noodzaak, secretaris-generaal Hammarskjoeld te steunen bij de uitvoering van zijn taak. Het is niet bekend, of Macmillan spoedig een onderhoud met Chroesjtsjef zal heb ben. De Russische premier zinspeelde er gisteren wel op, maar er is nog geen tijd en plaats bekendgemaakt. Intussen heeft de Sowjetunie formeel Rusland keurt ruimtevaarder Ecu commissie van medische des kundigen is in Rusland zeer zorgvul dig een kandidaat voor een ruimtereis aan het uitzoeken, zo is vanochtend in Moskou bekendgemaakt. Er werd echter niet bijgezegd of het Lanceren van een bemande raket op handen is. Men zoekt een kleine slanke man. Het meest geschikt voor het beroep van ruimtevaarder is volgens een van de des kundigen een straaljagerpiloot, vanwege De deskundige verklaarde ook: „Op het ogenblik bestaan er geen problemen neer met betrekking tot een ruimte- ducht, die niet door de huidige weten schap kunnen worden opgelost. De be- uande ruimtevlucht is in zicht." voorgesteld, India, Indonesië, de V.A.R., Ghana en Mexico toe te voegen aan de ontwapeningscommissie van tien landen, die in Genève tot juni in conferentie is geweest. Totdusver bestond de commis sie uit vijf communistische staten en vijf landen van de vrije wereld. Premier Fidel Castro van Cuba zal vandaag naar zijn eiland terugkeren. Het bevalt hem daar blijkbaar beter dan in de wereldstad New York. Ten slotte heeft president Nkroemah van Ghana voorgesteld, dat er een neu- tralistische groep in de V.N. wordt ge vormd, die moet optreden als een krach tige derde macht tussen Oost en West. Een dergelijke groep zou morele druk op de twee grote blokken in de wereld kunnen uitoefenen en verhinderen, dat deze „ons allen" in een rampzalige ereldoorlog storten, aldus Nkroemah. SCHILDER ZELF MET DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEMA PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPEN AERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn Wat frisser weer. bijbehorende front drong ook West- Frankrijk binnenmaar kan ons land niet bereiken. De oostelijke depressie ioos vanmorgen by Berlijn aangekomen- Alleen vlak bij de kern van deze depres sie viel regen van betekenis. De storing neemt in betekenis af. Wol kenvelden die ermee samenhingen dron- genvannacht het noorden van het land binnen, zodat het daar minder koud was dan elders in het binnenland waar weer plaatselijk minimum-temperaturen van 1 graad Celsius werden gemeten. In de komende 24 uur zullen de wolkenvelden uit het noorden zich verder uitbreiden, maar er zal slechts op enkele plaatsen een bui uitvallen. Het blijft tamelijk koud De Bilt verwacht tot donderdagavond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twen the Eindhovei Zd.-Limb Abe r cicer A'dam Brue6el Mündhei ZUrich Gerhève Leopoldstad bijeen te roepen voor een rondetafelconferentie over de toekomst van zijn land. Naar verluidt heeft hij ech ter Locmoemba niet uitgenodigd en dit heeft onmiddellijk tot moeilijkheden ge leid. Er Is.namelijk een aantal inheemse leiders dat de afgezette premier per se by de besprekingen wil ontmoeten. Locmoem ba zelf heeft laten weten dat hij alleen komt wanneer men zUn positie als pre mier onaangetast Iaat. De rust die thans in Leopoldstad heerst, is gisteravond onderbroken door een bom ontploffing in het gebouw van „Kongo", het laatste blad dat Loemoemba steunde. Een kleine plastic-bom vernielde het ge bouw voor een groot deel. Sedert 14 sep tember, ds dag waarop Moboetoe de baas werd, was het blad overigens al niet meer verschenen. In New York hebben de westerse mo gendheden vanochtend kunnen voorko men dat de crisis in Kongo, vla een debat over de Russische beschuldigingen aan het adres van de Belgen, in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zou kunnen worden besproken. De Sowjetunie had de agendacommissie verzocht op de agenda de beweerde „be dreiging van de politieke onafhankelyk- heid en integriteit van Kongo" op te ne men „om de Belgische agressie tegen de republiek stop te kunnen zetten". De Britse afgevaardigde kon het debat dat hierdoor over Kongo zou worden ge voerd, echter voorkomen door onmiddel lijk voor te stellen de kwestie voor onbe paalde t(jd te laten rusten. Toen hierover werd gestemd kreeg Engeland tien van de zeventien andere leden op zyn hand. Engeland, de Verenigde Staten en Rusland hebben gisteren in Genève hun overleg over een verbod voor kernproeven hervat De onderbreking van vijf weken is, aldus een westelijke woordvoerder, benut voor intensief overleg tussen Londen en Wash ington. Bondskanselier Adenauer van West-Duits- land heeft gisteren verklaard dat ieder een die er zich tegen verzet dat de Bun- deswehr wordt uitgerust met kernwapens „een gek of erger" is. De socialistische oppositie is zoals bekend tegen deze atoom bewapening van het Duitse leger. Amerika heeft vandaag leningen tot een bedrag van 350.000 dollar aan Zuid-Slavic bekendgemaakt om dat land te helpen met de ontwikkeling van atoomenergie voor vreedzaam gebruik.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1