Jlicuwe feïhstbittCouran! VAKRAAD METAAL Hammarskjöld slaat terug Commentaar 9 li F j neemt morgen beslissing Debat van Kennedy en Nixon voor TV NIEUWS in één oogopslag- Bedrijfsleven voor hoger loon per bedrijf DINSDAG 27 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e! Advertentie-afdeling Tel. 31441 Directie: F. DIEMER CHRIST ELIJK-N ATION AAL DAGBLAD Eenenveertigste jaargang no. 11982 „Staatvasticfi is ahebltoea tngn hert in teghenspott" Geen WAARBORG VREDE Zie pagina S De spanningen op het loonfront zullen deze week een hoogte punt bereiken. ïn een gesprek tussen ministers, staatssecretaris en Vakraad metaal heeft de regering gisteravond onverkort vastgehouden aan haar standpunt dat de c.a.o.'s niet open gebroken mogen worden. De Stichting van de Arbeid heeft inmiddels haar opvattingen per brief aan de regering doen toekomen. Meerderheid en min derheid zijn het er over eens dat loonsverhogingen per bedrijf mogelijk moeten zijn. De meerderheid spreekt zich echter beslist uit tegen loonsverhoging per bedrijfstak, de minder heid (waartoe het C.N.V. behoort) meent dat er omstandig heden kunnen zijn die een dergelijke loonsverhoging wel rechtvaardigen. Moboetoe schijnt het toch te winnen van Loemoemba: de Ghanese V.N.-militairen die dit weekeinde de Kongolese (ex-) premier beschermden tijdens diens autotocht door Leopold- stad, moeten hun kwartieren verlaten, hun bevelhebber heeft streng arrest en zal zich moeten verantwoorden. Hammarskjöld heeft gisteren op felle wijze zijn beleid ver dedigd in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties. Chroesjtsjef en zijn trawanten wisten niet beter te doen dan hard met hun vuisten op tafel te slaan. Op de persconferentie waarmee de K.R.O. gisteren haar win- terprogramma heeft toegelicht, is de vraag naar voren ge komen of er niet een schadelijke „verstarring" gaat optreden in de radioprogramma's. J7R ZIJN DUIDELIJK moeilijkheden in de sociaal-economische sector. Hoe de arbeiders mee te laten profiteren van de welvaart, die in bepaalde bedrijfstakken nog steeds stijgende is? De regering is gekant tegen loonsverhogingen. Zij vreest daarvan toenemende spanningen. Span ningen van allerlei aard. Zij meent slechts te kunnen instemmen met verbeteringen in de dusgenaamde secundaire arbeids voorwaarden. Hieronder pleegt men te verstaan: winstdelingen, spaarregelingen, uitkeringen ineens en dergelijke. Het C.N.V. vindt dit standpunt te star. Ook het C.N.V. geeft de voorkeur aan deze secundaire arbeidsvoorwaarden, maar XJOUDT U van puzzelen? Behoort u tot die mensen die gezellig in een hoekje bij de kachel kun nen kruipen met een kruis woordraadsel of eenkryp- togram? Bent u iemand die gefascineerd kunt kij ken naar dam- of schaak bord waarop een pro bleem is voorgetoverd van bijzondere klasse? Onthoudt u bij bridge soms nog dagenlang de verdeling van een be paald spel en piekert u er dan over hoe nu toch de downslag voorkomen had kunnen worden? Voor zulke mensen is ei vandaag goed nieuws in de krant: in de kolom „Na-spel" krijgen zij al len datgene wat hun hart begeert: de ene dag een schaakprobleem, de vol gende dag het antwoord: de ene dag een dam pro bleem, de volgende dag de uitwerking; de ene dag een bridge-vraag, de vol gende dag een bespreking hiervan. E>n iedere dag een kruiswoord- of letter raadsel. Hiernaast blijven de schaak- en damrubriek en het grote kruiswoord raadsel in ons zondags blad gehandhaafd. Naar onze mening is dit een verbetering van de krant. Nieuws geven, de achtergrond van nieuws en het commentaar op nieuws het zijn de be langrijke functies van een krant. Maar daarnaast is de krant toch ook een huisvriend. En het is wt^l heel erg vermoeiend als u met uw vrienden alléén maar over zwaarwichtige problemen praat. Er moet ook tijd zijn voor ontspan ning. Ontspanning die onze krant al sinds lang geeft in de vorm van feuilletons en kinderver halen en die ze nu ook wil geven aan de puzzelende lezers. We zijn er wel zeker van dat velen van u dit de best bestede plaatsruimte zullen vin- Zo is er weer iets nieuws toegevoegd in het raam van de veranderingen in onze krant. Onze vraag is: „Waar blijft uw (inge vulde) bon?" Er zijn steeds meer redenen aan '.e voeren waarom u uw vrienden en kermissen op onze krant attent behoort te maken. Velen deden dat al, zonden de bon aan ons op en ontvingen van ons het handige boek Tip- parade. U kunt het ook wadht er niet te lang mee! (woonplaats) Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- ls) Als bewfls van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: De barometer loopt iets terug met wolkenvelden, die ook in de nacht nu en dan overdrijven. De kans op regen blijft gering. Wel komt een depressie, die nu boven óe randstaten is gelegen, iets naderbij en ook een storing die van de Golf van Biscay e naar Zuid-Frankrijk is getrokken breidt rijn invloed nog naar het noord oosten uil. Het weer in ons land zal daarbij echter nog overwegend bepaald worden door de zwakke rug van hogere luchtdruk tussen beide systemen in. De Bilt verwacht tot woensdagavond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden en op de meeste plaatsen droog weer. Koude nacht. Morgenmiddag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit oostelijke richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Woensdag 28 september: zon op 06.35, onder 18.26; maan op 14.44, onder 23.46. 28 september eerste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Station Rcsteldh Temper. li\ II Z5 '15 02 0.2 Ypenfbu rg Vl'iss. Eelde De Bdfl t Twen the 1. bew, 16 7 16 8 ■16 4 16 4 v Stockfholn Oslo 1. bew. ■windstil ono 7 1,7 2 16 3 ,1,1 6 15 7 '16 9 0 A/berdeen gh. bew. windstil 1.1 6 16 J» 0 Bruseel mist windstil 16 4 0 Parijs 1. bew. ono 18 6 0 Grenoble misl windstil 22 9 0 Bemin regenb. wnw 16 6 0.1 Müneben mist w 2 ;5 2 0 *h t£w wine stil 19 7 20 :o 0 Innsbruck WTW .1 windstil M 7* 0.3 Athene Rome 7,w"hSi 10 12 5 Aijaccio Madrid Mail ore a zw. 1bew. 1 l ,26 dS 21 13 26 18 22 15 wil de mogelijkheid van loonsverhogin gen niet uitsluiten. Het is kennelijk van oordeel dat een verwijzing van het be drijfsleven naar de secundaire arbeids voorwaarden een gebrek aan vertrouwen betekent in het bedrijfsleven. Wij voor ons zijn geneigd, het C.N.V. in dit standpunt te ondersteunen. Waarbi j men mag bedenken, dat ook verbeterin gen in de arbeidsvoorwaarden die men secundair noemt de uitwerking knnneu hebben van een loonsverhoging. Een oorzaak van de moeilijkheden zit. dunkt ons, hierin, dat men zich eraan ge wend heeft gemaakt om de loonvorming een primaire arbeidsvoorwaarde te noe men en de andere arbeidsvoorwaarden secundair. Deze kwamen dus op hel tweede plan. Welnu, zij zijn dan veelal ook wel op het tweede plan gekomen en zij laten zich. tot op vandaag toe, blijkbaar moeilijk verwerkelijken. Daarvan is het C.N.V. geen verwijt te maken. Het C.N.V. heeft ten allen tijde bijzonder veel gedaan om de gemeenschap van onderneming en be drijf gestalte te laten krijgen. En juist in het vlak van de dusgenaamd secun daire arbeidsvoorwaarden lagen hier grote mogelijkheden. Er behoort niet zulk een distantie te bestaan tussen „primaire" en „secundaire" arbeidsvoorwaarden. Die „secundaire" arbeidsvoorwaarden zijn helemaal niet zo secundair. Ze hebben bovendien veelal een zeer primaire werking. Vandaar dat wij kunnen inkomen in de bezwaren van het C.N.V. tegen het rege ringsstandpunt, wanneer dit loonsverho ging zonder meer tot taboe verklaart en juist daardoor aan deze „primaire" ar beidsvoorwaarde een zwaar aceent geeft. Het Zwitserse parlement heeft zich uitge sproken voor verhoging van de benzine prijs om geld te krijgen voor de aanleg van autowegen. Van januari af zal de ben zine aan de pomp in Zwitserland 52 in plaats van 45 centimes gaan kosten. De autoclubs hebben geprotesteerd en de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat een referendum zal worden uitgeschreven. Een Mohammedaanse nieuwslezer van de Franse nationale radio is gisteren in een bos bij Parijs dood gevonden. Hij was door het hoofd geschoten. Op zijn lijk was een briefje gespeld, luidende: „Het is genoeg, wij willen niet gehinderd worden". (Van onze sociaal-economische redactie.) TAE VAKRAAD voor de metaalindustrie, het overlegorgaan van werk- AJ gevers en werknemers in deze bedrijfstak, zal morgen een beslissing nemen over de loonvoorstellen, die de drie metaalbedrijfsbonden de werk gevers hebben gedaan. Het gesprek dat de regering gisteravond met de vakraad voerde, zal geen koerswijziging in het overleg tot gevolg hebben. .ikvilBolletje/' de échte eierbeschuit Vice-president Nixon en se nator Kennedy hebben gister avond hun eerste televisie- presidents-verklezingen-'60 ge voerd. Kennedy sprak eerst, daarna kwam Nixon aan de beurt en ten slotte was er nog een vraag- cn antwoordspel. Beide kandidaten moeten voor deze ongekende gebeurtenis, die door miljoenen kijkers ge volgd werd, wel enigszins ner veus geweest zijn, de kans om de gunst van de kijkers te win nen of hen met een enkel woord te kwetsen, stond op het spel. Kennedy herinnerde eraan, dat Abraham Lincoln verklaard had, dat het de vraag was, of de wereld half slaaf half vrij kon bestaan. Thans is het de kwestie of de wereld half vrij en half slaaf kan zijn. „Indien wij falen, faalt de vrüheid", aldus Kennedy. De senator ge loofde, dat er niet genoeg ge daan wordt en dat de vorde ringen van Amerika zeker niet tot voldoening stemmen. Nlxon meende, dat er wel degeiyk van een Amerikaanse opmars sprake is en dat het programma van Kennedy tot stagnatie zal leiden. Bovendien, aldus Nixon, zullen de kosten van bet democratische program ma dertien miljoen dollar ho ger zyn dan die van het pro gramma, dat de republikeinen bepleiten voor de V.S. Er be staat geen onenigheid over de totale doelstellingen, maar al leen over de wUzen, waarop die bereikt moeten worden. De vraag aan Kennedy wat hy dacht van het gezegde, dat hy naïef en onrüp zou zyn. beantwoordde de senator met de verklaring, dat hy al veer tien jaar lang een rol in rege ringszaken speelde en te gelo ven, dat zyn ervaring vergelijk baar was met die van Nlxon. Voor het grootste deel van het debat waren de belde kan didaten doodernstig. Geen van beiden stak een groots vuur werk af. Kennedy leek over het algemeen het meest op zyn ge- Het televisie-debat tussen de beide presldents-kandidaten zal morgenavond, na afloop van het NCRV-programma, door de NTS op het scherm worden ge bracht. De interessantste frag menten voorzien van een letter- ïyke vertaling, zullen tc vol gen zijn. De minderheidsgroepering van het be stuur, omvattende de vertegenwoordigers van het centraal sociaal werkgevers-ver bond. het C.N.V. en het N.V.V.. heeft haar standpunt als volgt geformuleerd: „Een c.a.o. is van zo grote maatsohappeiyke (Zie vervolg op pagina 7) Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 301655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoeter- woudseweg 3, Leiden. De regering bleek tüdcns deze visite, die de vakraad op uitnodiging van staats secretaris Roolvink op het departement van sociale zaken bracht, nameiyk hele maal niet de bedoeling te hebben in het overleg tussen de partijen te willen i: grijpen. Toch heeft zij bij monde van c heer Roolvink en de ministers Van Rooy en De Pous er geen twijfel over laten be staan dat het College van rüksbemidde laars niet akkoord zal gaan met een tus sentydse loonsverhoging, ook al hebben partyen juridisch het recht de c.a.o. open te breken. Zoals bekend hebben de metaalbedrijfs bonden in de vakraad voorgesteld de lo nen op korte termijn met 6 procent c het voorjaar nogmaals met drie procent te verhogen en daartoe van de openbreek- clausule in de c.a.o. (die tot 1962 loopt) gebruik te maken. Zoals reeds eerder in een gesprek met de centrales van werk- TTAMMARSKJöLD, de secretaris- AA generaal van de Ver. Naties, heeft gisteren onverwacht in een rede voor de Assemblee geantwoord op de aanvallen, die Chroesjtsjef op hem en zijn functie heeft gedaan. Hij verklaarde, dat het optreden van de Russische premier niet alleen zijn eigen toekomst, maar ook die van de organisatie zelf op het spel heeft gezet. Voorts zeide hij, liever het ambt te zien breken op het vasthou den van een beginsel, dan dat de be kleder steeds moet schipperen om alle partijen te vriend te houden. De secretaris-generaal betoogde, niet be reid te zijn tot een compromis op het ge bied van de hoge beginselen van zijn ambt, ondanks de oppositie, die tegen hem gevoerd wordt. Hy behield zich het recht voor, zonodig later nog een ver klaring af te leggen. De keuze, die ge maakt moet worden, zo zeide hij, is be slissend voor de toekomst. Toen Hammarskjöld was'uitgesproken, begon Chroesjtsjef met de vuisten op ta fel te slaan. De figuranten uit de satel lietstaten volgden zijn voorbeeld. Dat deden zij trouwens herhaaldelijk, ook toen Fidel Castro van Cuba vier en een half uur achtereen zijn boodschap voor las, die de Russische premier wel voor hem geschreven zou kunnen hebben. Op het ogenblik, dat Castro zei, niet alleen te staan, als hij zou worden aangevallen, applaudisseerde Chroesjtsjef wild en stak hij vervolgens beide vuisten in de lucht om zijn instemming te kunnen betuigen. Het is zonde van het papier, nog verder aandacht aan deze „toespraak" te be- Voordat Castro sprak, richtte premier Diefenbaker van Canada het woord tot de vergadering. Hij daagde Chroesjtsjef uit, de Oosteuropese volkeren vrijelijk over hun eigen toekomst te laten beslis sen. Deze opmerking werd met een har telijk applaus begroet. Diefenbaker ver oordeelde verder soherp het optreden van Chroesjtsjef tegenover Hammarskjöld en gevers, werknemers, boeren en midden standers, heeft minister De Pous erop gewezen dat een tussentijdse loonsver hoging in de metaalindustrie het gehele loonfront in beweging brengt, waardoor moeilijkheden ontslaan voor de handha ving van het prijsniveau en waardoor het gevaar van overbesteding zou kunnen gaan dreigen. Voorts werd de vakraad gewezen op het standpunt dat de meerderheid van het bestuur van de Stichting van de Arbeid inneemt, nameiyk dat tussentüdse loons verhogingen op dit moment niet wense lijk zijn en dat welvaartsverdeling ook wel kan worden gerealiseerd in maatre gelen ter bevordering van de bezitsvor ming, welke geen gevaar voor inflatie inhouden. De vakraad schaarde zich echter una niem achter het standpunt van de min derheid van het stichtingsbestuur (C.N.V., N.V.V. en C.S.W.V.) dat van mening is, dat er zich tijdens de duur van een c.ao.. omstandigheden kunnen voordoen, die wijzigingen in het contract wenselijk en rechtvaardig maken, hoewel daarmee voorzichtig moet worden omgesorongen. Gisteravond vergaderde ook de loon- cömmissie van de Stichting van de Arbeid. Zij besprak wat er dient te ge beuren met de c.a.o.'s die tegen 1 januari aflopen en voor de tweede keer sinds de invoering van de vrijere loonvorming opnieuw moeten worden aangegaan. Het gaat hier om ongeveer 23 contrac ten. die voor de jaarwisseling expireren. Vrijdag zal het bestuur van de stichting zich hierover beraden en verwacht mag worden dat dan gesproken zal worden over de interpretatie, die in de tweede ronde van de vrijere loonvorming aan de spelregels zal moeten worden gege- Voorts zal, naar verwacht mag worden, de kwestie van de loonsverbetering voor de zogenaamde „achterblijvers", die nog steeds niets hebben ontvangen, wel ter sprake komen. Hierover heeft het stich tingsbestuur voorstellen ontvangen van tie drie centrale werknemersbonden. Premier Chroesjtsjef en presi dent Tito schudden elkaar harte lijk de hand voor de aanvang van de bijeenkomst der Alge mene Vergadering in New York. Macmillan: geen bemiddeling Van Britse zyde is nadrukkeiyk tegen gesproken, dat minister-president Mac millan naar de 15de zitting van de Alge mene Vergadering der Verenigde Naties gekomen is om te bemiddelen tussen pre- ier Chroesjtsjef en president Eisen- Het is meer de bedoeling van Mac- illan, zo werd verklaard, om te antwoor den op Chroesjtsjefs aanval op de „impe rialistische" mogendheden en om nog maals te verklaren, dat Groot-Britannië een hervatting wil van de ontwapenings besprekingen op hoog niveau. Zijn antwoord op de aanval van Chroesjtsjef zal gegeven worden in de rede, die hij donderdag in de vergadering zal uitspreken. Koning Bowdewijn en Dona Fa- biola hebben gistermiddag in de kerk van Laeken een mis bijge woond ter nagedachtenis aan koningin Astrid, die 25 jaar ge leden bij een auto-ongeluk om het leven kwam. In de koude lucht, die om het hoge- driikgebied nabij dc kust van Noorwegen naar ons land is gestroomd, daalde de temperatuur vannacht in ons land op enkele plaatsen tot om hel vriespunt. Ook de komende nacht zal de tempera tuur weer aanzienlijk dalen, maar de minimumtemperaturen zullen van plaats tot plaats nogal verschillen in verband (Van onze sociaal-economische redactie.) DE BRIEF, waarin de Stichting i de Arbeid aan de regering h: itandpunt kenbaar maakt, inzake dc tussentijdse herziening van collec tieve arbeidsovereenkomsten, is gis teren in de ministerraad ter sprake geweest. Achteraf blijkt dat de op vattingen van de meerderheids- en de minderheidsgroeperingen, zoals deze ten slotte in de brief zijn vast gelegd, materieel minder ver uit el kaar liggen dan na de vergadering van het stichtingsbestuur van vrij dag werd vermoed. Op een zeer belangrijk punt is het be stuur van de stichting van de arbeid, waarin alle centrale werkgevers- en werknemersorganisaties zijn vertegen woordigd, zelfs unaniem. Eenstemmig is men n.l. de gedachte toegedaan dat de mogelijkheid van loonsverhoging per bedrijf niet van te voren moet worden uitgesloten. Het sterkst lopen de menin gen uiteen bij de vraag of ook loonsver hoging voor een gehele bedrijfstak moet worden toegestaan. Hier zegt de meer derheid resoluut „nee". De meerderheid omvat dc vertegen woordigers van het Katholiek verbond van werkgevers-vakverenigingen, het Verbond van prot. chr. werkgevers in Ne derland, de drie centrale landbouw-or- ganisaties, de drie centrale middenstands organisaties en de K.A.B. Deze groepering acht, gelet op het ge- lar van economische repercussies, tus sentijdse verbeteringen van lonen in col lectieve arbeidsovereenkomsten thans on wenselijk. Een extra produktiviteitsstu- ging zal volgens dit deel van het bestuur naast een wenselijke verlaging van de prijzen aangewend kunnen worden voor 'erbetering van de secundaire arbeids voorwaarden van de werknemers, met die, welke de bezitsvorming stimu leren. Alleen in bijzondere omstandighe- ware te denken aan de invoering van beperkte, ondernemingsgewyze, dif ferentiatie in de lonen, aldus het advies de regering. Minderheid

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1