3 „Koningin, waarom heb geen kroon op je hoofd? ie ene ni.. Vrijmoedig stelden kleuters de Vorstin tal van vragen Je 99 Elk jaar f 10 miljoen meer voor Nieuw-Guinea P. J. Risseeuw naar Australië en N.-Zeeland Voorlopig niet meer dan n half miljoen kijkers donderdag 22 september 1960 Hartveroverend bezoek aan ziekenhuis (Van een onzer verslaggevers) TTOOGTEPUNT en hartveroverend intermezzo tijdens het bezoek, dat koningin Juliana gistermiddag aan het Juliana Kinderziekenhuis aan de Dr. Van Welylaan te Den Haag bracht, was haar ontmoeting met de grappige kleuter Mathijs van Köningslow (4). Want hij stelde de Vorstin met kinderlijk enthousiasme zoveel vrijmoedige vragen, dat zij spoedig al lachend een drukke conversatie met de kleine man voerde. „Koningin, waarom heb je geen kroon op je hoofd?" wilde hij weten en „Wat zit er in je tas?" en „Wat voor auto heb je?" „Is dat je feesthoed?", vroeg hij,' met zijn vingertje wijzend naar de oranje toque, die haar zacht-oranje wollen japon, witte handschoenen en tas completeerde. Om precies twee arriveerde de Koningin, die was vergezeld van vrouw L. A. J. Baronesse de Smeth geboren Van Pallandt, dame du pa lais, en haar particulier secretaris mr. J. van der Hoeven, bij het kenhuis, dat deze week 75 jaar staat en waarvan zij beschermvrou we is. Burgemeester mr. H. A. M. Th. Kolfschoten stelde geneesheer-direc- dr. W. van Zeben, de vooratter W. W. E. von Hemert, de scheidende adjunct-directrice zuster S. J. Stroink en haar opvolgster zuster T. J. Slin gerland voor. Staande temidden van een grote kping verpleegsters bood de 4-jarige Elsje de Jong, een pa tiëntje, een Biedermederboeketje gele In de bestuurskamer werd een aantal bestuursleden aan Hare Majesteit voor gesteld en sprak ir. Von Hemert een welkomstwoord. Hij memoreerde hier bij. dat op 21 september 1887 koningin Emma het toenmalige ziekenhuis van de vereniging met een bezoek had ver eerd. waarna zij in 1898 in gezelschap van haar dochter Wilhelmina weer op bezoek kwam. In 1930 maakte prinses Juliana met haar grootmoeder een rond gang door het ziekenhuis en in 1937 was het koningin Wilhelmina, die werd ont vangen. De Koningin plaatste haar hand tekening in het jubileumboek. Hierna bezichtigde het gezelschap alle afdelin gen van het ziekenhuis, waar 250 kinde ren worden verpleegd. Alle zalen waren versierd met eigengemaakte slingers en met oranje vlaggetjes. Via de chirurgische afdeling ging men naar de baby-afdeling. De Vorstin was zichtbaar ontroerd, toen zij achter de glazen wanden enkele couveuses zag staan, waarin erbarmelijk kleine en fra giele baby's, onder wie een zesmaands kindje van 840 gram, dat reeds was ge opereerd, rustig sliepen. Uitvoerig liet zij zich voorlichten over de speciale be handeling, die men hier toepast. In de interne afdeling zwaaiden de patiëntjes, die verpleegd worden in afzonderlijk door glas gescheiden kamertjes, omdat hun ziekte besmettelijk kan zijn, met vlaggetjes. Ook de kinderen op de in fectieafdeling hadden zich met mutsen, strikken en sjerpen getooid voor het hoog bezoek. In de speelafdeling had den vele jongens en meisjes zich uit gedost met servetten en sjaals in de vorm van tulbanden om zodoende op Arabieren te lijken en weer anderen waren met hun hoeden en vlechten net kleine Chineesjes. De Koningin lachte, praatte en zwaaide. Burgemeester Kolf schoten bleef nu en dan bij de groep achter doordat hij de patiëntjes ijverig hielp met hun bouwstukken. De Vorstin gaf artsen en hoofdverpleegsters op elke zaal de hand. In de wachtkamer Buiten het programma om wilde zij ook nog graag even een kijkje nemen in de wachtkamer van de po likliniek. De Koningin wandelde er al pratend gezellig binnen en de wachtende moeders en kinderen merk ten het eerste ogenblik niet, dat zij het wasEven later toen het uit gebreide gevolg, inclusief enige re chercheurs binnenstapte, veranderde dit en ging men gauw staan of zitten. Zoals gezegd, hoogtepunt was de komst van de Koningin, in het Irene-paviljoen, de sanatoriumbarakken, waar 35 t.b.c.- patiëntjes worden verpleegd. Het ko ninklijk bezoek werd hier eerst werke lijk ongedwongen. De kindei-en liepen als indianen verkleed om de Vorstin heen. Enige indianen met grote veren tooi en flink geverfde gezichten speel den op accordeon en gitaar, begeleid door castagnetten, enkele liedjes. Konin gin Juliana vond het prachtig: Welbe- dankt voor de mooie muziek, jongens, maar nu ga ik verder kijken, want er is nog een heel kamp, zie ik." Op het grasgazon hadden anderen een blokhut gebouwd, waar ze in een wijde kring als cowboys omheen zaten. Mathijs van Köningslow en Riekje Koerts boden een bosje zelfgeplukte veldbloemen aan. De Koningin ging midden in de kring zit ten en haar werd een zanghulde ge bracht van schone prairie-liederen. Was de Koningin voor de bedpatlën- tjcs een vriendelijke dame geweest, die voorbijkwam met een groot gezelschap, nu was zij als een leuke tante temidden van een blijde schare kinderen, die haar van alles wilde vertellen en vragen. Een klein jongetje pakte bijvoorbeeld haar hand en probeerde de lange handschoen uit te trekken, een ander pakte haar tas, een derde liep alsmaar kijkend langs haar heen. De Koningin scheen even zeer van dit heerlijke intermezzo te ge nieten als de kinderen. Hartelijk nage wuifd door de leuke groep ging zij de cursuskamer om de film „Ziek zijn en toch spelen" te zien. Hier ook stelde zij vele vragen de psychologische zijde van het blijf van de patiëntjes in het zieken huis. Kleine Mathijs met zijn vele vragen scheen ook haar hart te heb ben gestolen, want bij het zien een jongetje, dat wat op hem leek, vroeg ze: „Is dat niet mijn kleine vriend Mathijs van zoëven?" De thee werd gebruikt in de ont vangstzaal, waar ook nog leden de medische staf wei-den voorgesteld. Na ruim tweeëneenhalf uur vetrok de Vorstin, uitgeleide gedaan door een haag van verpleegsters, die haar eei hartelijk „Leve de Koningin" toerie- IN DE EERSTKOMENDE DRIE JAAR: Binnenland in 1965 onder controle (Van c i parlementsredactie) In verband met de versnelde ontwik keling van Nederlands Nieuw-Guinea zal de bijdrage van het rijk ter dekking van het tekort op de begroting van dit ge biedsdeel in de jaren 1962 tot en met 1964 elk jaar met f 10 miljoen moeten stijgen. Op de begroting 1961 is voor Nieuw-Guinea f 94,5 miljoen uitgetrok ken, waarvan f 1 miljoen ten laste van de defensiebegroting. Dit bedrag zal in 1964 dus tot f 124,5 miljoen moeten toene- De regering verwacht niet dat daarna nog een verdere verhoging van de Nederlandse bijdrage noodzakelijk zal zijn. Integendeel, zij acht juist een gelei delijke verlaging mogelijk, mede dank zij de baten die de in 1960 begonnen extra investeringen zullen opleveren. Naast de genoemde bedragen komen nog de bijdragen die voor bepaalde plan beschikbaar werden of worden ge steld door het ontwikkelingsfonds van de Euromarkt. In de toelichting op de begroting van binnenlandse zaken voor 1961 deelt mi nister Toxopeus verder mee dat de in stelling van een tweede streekgemeen- schap op Nederlands Nieuw-Guinea, na melijk voor de onderafdeling Japen, nog Dor het eind van het jaar is te verwacb Versneld tempo De openlegging van het nog niet onder bestuur gebrachte gebied zal in versneld tempo moeten worden aangevat. Het streven is erop gericht om binnen vier jaar, gerekend vanaf I januari a.s., het hele binnenland onder daadwerkelijke bestuurscontrole te brengen. De bosexploitatie ondervindt een toe nemende belangstelling. De cultuur van meerjarige gewassen, in het bijzonder en nootmuskaat, voldoet aan de verwachtingen. De uitvoer van bevol- kingsprodukten neemt toe. Aangenomen mag worden dat bepaalde gebieden langs de zuidkust zich goed lenen voor de ge mechaniseerde natte rijstbouw. Drie ingenieursbureaus hebben een volledig plan voor zo'n bedrijf uitgewerkt. De indiening van een wetsontwerp, waarin machtiging wordt verleend voor het sluiten van een overeenkomst over exploratie en exploitatie van nikkel en kobalt in de bodem is binnenkort te ver wachten. Onderwijs In 1960 zouden 77 nieuwe dorpsscholen en drie nieuwe primaire middelbare scholen worden gesubsidieerd en zou een kweekschool worden opgericht. Voor 1961 gaan de gedachten uit naar een verdere uitbreiding van het dorpsonder- wijs, de opening van enige nieuwe oplei dingen voor dorpsonderwijzers, de ope ning van enige lagere scholen B en/of vervolgscholen en de instelling van een H.B.S.-afdeling in Hollandia die speciaal op de behoeften van Nederlands Nieuw- Guinea is afgestemd. De malariabestrijding heeft nu een ge bied met 200.000 inwoners onder csatrole. De bestrijding van framboesia heeft de hele bevolking in het onder bestuur ge brachte gebied bereikt. Voorts zlin 130.000 personen op tuberculose onder- Trek naar de stad In sociaal opzicht vormt in sommige streken de trek naar de stedelijke cen tra een bijzonder probleem. De overheid tracht het euvel zoveel mogelijk te be perken door liet bevorderen van de ont wikkeling van het platteland enerzijds en het opleggen van beperkingen aan het verblijf in de stedelijke centra anderzijds. Overigens streeft men er naar de sociale toestand van de stadsbevolking zo gun stig mogelijk te maken. Door de bouw goede woningen, het stichten van sociale centra, het houden van ontwik kelingscursussen en het vormen van wijk raden wordt het ontstaan van een ont worteld stedelijk proletariaat tegenge-1 tien en negentie jaar in de werving gaan. den kunnen worden betrokken. ~hNZE fotograaf kreeg gister- middag tijdens het bezoek dat koningin Juliana aan het naar haar genoemde Haagse kinder ziekenhuis bracht, gelegenheid een serie hartveroverende foto's te maken van een verrukkelijk intermezzo een aaneenschake ling van ontwapenende moment jes. De Koningin werd namelijk in het Irene Paviljoen van de t.b.c.- patiëntjes begroet door cowboy Mathijs en zijn vriendinnetje Riekje, die haar een bosje veld bloemen aanboden. Hand in hand liepen zij verder. De vierjarige Mathijs bleek helemaal niet ver legen, integendeel, hij was niet weg te slaan bij de Vorstin, die gezellig met het ventje babbelde, want hij vroeg honderd-uit, zoals in het verslag hiernaast staat te lezen. Als zij naar de cowboy liederen luisterde, trok hij ge woon aan haar arm als om te zeggen: „Koningin, hoor nu eens!" De mooie versiering van de stoel ontging hem niet en de Koningin moest er ook naar kij ken. De geneesheer-directeur dr. W. van Zeben haalde de kleine guit met zijn ondeugende kraal- oqen even later opzij om konin gin Juliana de gelegenheid te geven ook met de andere kinde ren te praten. Met de emigranten, die vandaag per vliegtuig van Schiphol naar Australië en Nieuw-Zeeland vertrokken, reist mee de auteur P. J. Risseeuw, schrijver van de emigrantentrilogie „Landverhuizers" en de historische roman over Nieuw Amsterdam „Anneke Jans". De heer hoopt in beide landen met Nederlandse emigranten te praten en stof op te doen voor het nieuwe boek dat hij in samenwerking met de auteur L. H, Stronkhorst1 van plan is te publi- Het zal eenxbundel verhalen wor- /er Nederlandse pioniers, getiteld »r de wereld reikt". Van dit boek zal t.z.t. zowel een schooluitgave als een uitgave voor ouderen verschijnen. Tekort van duizend man bij de gemeentepolitie (Van onze parlementsredactie) Het aantal vacatures bjj de gemeente politie zal in de toekomst waarschijnlijk nog verder stijgen, doordat de oplei dingsscholen slechts voor de helft bezet z(jn. Op 1 januari 1959 waren er rond 500 vacatures, een jaar later ongeveer op 1 januari a.s. zal dit aantal waarschijnlijk zjjn opgelopen tot rond duizend, d.w.z. ongeveer 7.5 procent van de maximale sterkte. In het laatstge noemde cijfer is de verhoging van de maximale sterkte in verband met do noodzakelijke uitbreiding begrepen. Onderbezet zijn vooral de grote korp- :n. Amsterdam staat bovenaan met een tekort van ongeveer achttien procent. Dit alles heeft de minister van binnen landse zaken, mr. E. H. Toxopeus, in de toelichting op zijn begroting voor 1961 ieegedeeld. Een aanzienlijke verbetering van de personeelssituatie bij de politie zal naar de mening van de bewindsman alleen op langere termijn kunnen worden verkre gen. De heroriëntering op de taak en de dienstuitoefening, die zowel de doel treffendheid van de korpsen als de aan trekkingskracht van het politie-ambt zal moeten verhogen, zal nog belangrijke vooruitgang moeten boeken. De minister onderzoekt of het moge- jk is de politie-aspiranten op jongere leeftijd in opleiding te nemen, waar door ook de leeftijdsgroepen van acht- Tweede Duits programma: Wanneer op Nieuwjaarsdag 1961 de eerste uitzending van het tweede Westduitse televisieprogramma, commercieel van opzet zal worden uit gestraald, kunnen slechts een half miljoen van de ruim drie miljoen televisietoestellen welke in de Bondsrepubliek in gebruik staan, deze opvangen. Er is pas kort geleden een begin gemaakt met de verbouwing van het zendernet en op het gereedkomen daarvan stagneert straks de ont-j vangst. In al het rumc steeds rondom dat tweede programma wordt gehoord (en door tegenstanders lustig aangepord!) treffen de overheid talrijke verwijten. Ook het feit dat geen mogelijkheid einde van het jaar meer zenders en tussenstations klaar te maken voor het uitstralen van een tweede programma, wordt op haar rekening geschreven. Het Bondsministerie voor posterijen, Duitsland nog righeid kan bevredigen bevalt de twee amma eieen half miljoen anderen helemaal tndexs n*et J Wel zal na -1 januari de zenderver-| andering regelmatig voortgaan, het het zal vele maanden kosten het| de zo klagen de zenderbouwers, heeft de reclamevoeren door adverteerders doen ■ntieverdelingsplannen veel lang geheim gehouden. Er had al eerder kunnen worden begonnen de zonderveranderingen, als dit niet Het grote publiek vindt in deze me dedelingen weer heerlijke grond tot klagen en mopperen, want afgezien van de principiële kwesties aangaande het van overheidswege exploiteren van een commercieel programma wil men straks natuurlijk wél dadelijk ku En dat i de deel vt 0 Na het televisiejournaal, om 8.20 uur, is er een programma van de NCRV dat begint met de filmrubriek. Om 8.40 een herinnering aan de bevrij ding van het zuiden van Nederland in 1944: de ronde, maar de maatschappij il „Deutschland Fernsehen GmbH" die de t exploitatie in handen krijgt, houdt t zich over dit alles muisstil, ook al> heeft zij aan de grote klok gehangen! dat zij al voor drie maanden program-! t ma's kant en klaar op de band heeft; vastgelegd Trouwens, al zijn er dan program-! ma's, de organisatie moet in feite nog| officieel worden opgericht. Eergiste-] ren heeft de voorlopige leider, „Minis-i de bus terialdirektor" dr. Reinhold Mercker,! de eerste vergadering met de onrinh-J :en zes- ters gehouden en de raad van toezicht; xwsgie- geïnstalleerd. Deze raad zal op 27 sep-< tember a.s. bijeenkomen om een „in-! tendant" te kiezen. Alle Duitse om-J roeporganisaties staan onder leiding van een beheerder of intendant. In de raad van toezicht zitten beken de persoonlijkheden die organisaties zowel als handel en industrie verte genwoordigen. bestaande Westduitse omroep- iavond alles lede. in programma's te verbete. alleen proberen zij allerlei film over de heldendaden beroemde persoonlijkheden op het Amerikaanse soldaat. Een scherm te brengen, maar zij willen ook kort televisiespel „Hier ben ik thuis" de actualiteit van de programma's op- van Clive Exton komt tussen 9 en voeren. 10.10 uur op het scherm en dan zal ds. A, C. D. van den Bosch de dag besluiten met een ernstig woord. COITl HUGfltflSP Zonder make up Ageclh Scherphuis zich weer in voelde voor de camera te komen gisteravond het uitgestelde AVRO- 0 Als entree voor het NCRV-avond- hetgMS"pole-orkesltt owtaMeidïSg TNr.iT ,w T c w nabij worden uitgezonden. Om te beginnen: alle respect voor Ageeth, die onder zo ernstige persoon- ïióxi Hjke omstandigheden dit programma portseiTmeTLei"Karsêmèyër.'"Öm voorbeeldige wijze presenteerde. Zij 10.10 uur kunt u luisteren fi t Dolf van der Linden, 8.50 uur. Om 9.05 uur is er wee meravondzang onder leiding Kees Deenik en om half tien plaat- Aan het einde van deze maand zul len hun leiders vergaderen over de nieuwsvoorziening. Men wil meer di recte reportages brengen en meer journaaluitzendingen per dag. Programma voor morgen VRIJDAG 23 SEPTEMBER 1960 Hilversum I, 102 m. 746 kc/s. VARA: 7 00 Nws 7 10 Gym 7.23 Gram 8 00 Nwa 8 18 Gram 900 Gym v d vrouw 9 10 Gram 9.35 Wat wijding VARA: 10 20 V d vróuw i-IOOV d kleuters 11-15 Gram 11.40 Gram. AVRO: 12 00 Openluchtklanken 12 20 Regeringsult- zending: Uitz v d land/b 12.30 Land- en tuinbouwmeded 12 33 Sport en prognose 12.05 Pianospel 13 00 Nws 13.ij Meded en gram 13 25 Lichte muz 13-55 Beursber 14 00 Vokale duetten 14-25 Boekbespr 1-f.45 Instrumentale duetten 1505 G&var progr VARA: 16-00 V d zieken 17 00 Orgelspel 17 25 Gram 1.7-50 Act 18.00 Nws 18-15 Pol Jezing 18 25 Lichte muz 13 50 De puntjes op de 1, lezing 19 00 V d kind 19-10 Lichte muz VPRO: 19^30 Nws 19.35 VPRO-rows 19 50 De witte vilila, hoo.rspel 20-50 De wereld vergadert, lezing. VARA: 31 Oo Gcvar progr 22 15 Buitenl weekoverz 22-30 Nws VPRO: 32-40 Zorg s, gesprek VARA: 23 00 Soc Nw 23.10 Gram 23-55—24 du Krebbers en Theo Olof die, te zamen met het Residentie-orkest voor de plaat een concert van Bach spe len en om 11 uur naar een orgelcon cert, dat Kurt Wolfgang Senn in da Grote Kerk te Alkmaar geeft. 0 Over Hilversum II zendt de AVRO eerst een concert uit, dat gegeven wordt door het Radio Filharmonisch orkest, gedirigeerd door Willem van Otterloo. De pianist-componist Hans ook de Henkemans is solist in deed dit niet alleen charmant, ook uiterst bekwaam, aarzelloos en bij zonder bescheiden. Zij verstaat de kunst van het interviewen: nooit treedt zij zelf op de voorgrong en haar vragen zijn regelrecht en „to the Willem O. Duys schreef een boek over musici in hun particuliere leven, „Sterren zonder make up" getiteld. De die hij in dit boek schept, vormde e van deze uitzending, Willem van Otterloo hoor- II. 298 ra. 1007 kc/s. NCRV: 7-00 Nws en SOS-ber 7 10 Gram 7 30 Een woord voor de dag 7 40 Gram 8-00 Nws 8.15 Radiokrant 8 35 Gram 9 Oo V d zieken 9-30 Gram 9 40 V d vrouw 1015 Gram 10-30 Morgenwijding 11-00 Gram 11 15 Pro gramma v d oucdre luisteraars j2 00 Pia norecital 12 30 Land- en tuinbouwmedeb 12.33 Gram 12.53 Gram of act 13 00 Nws 13-55 Gram x „Dagboek v 55 Ik moet wel heel verbaasd hebben gekeken, aar Henk liet me geen tijd voor reacties. „Rook vroeg hij, en hield mij zijn sigarettenkoker xor. Ik accepteerde en het gesprek stokte door de komst van de kelner en de bediening. Maar daarna schoot ik recht op mijn doel af. „Het schijnt je dan nogal hoog te zitten", zei ik. „Maar dan begrijp ik niet, dat je eerst jaren lang taal noch teken van je laat horen. En als je e nu niet had ontmoet, wat had je dan gedaan?" Henk trok sterk aan zijn sigaret en blies een spitse rookwolk uit. „Juist je plotseling weerzien me de schok die ik misschien nodig had om actief te worden. Toen zag ik opeens scherp, de weg die ik was gegaan. Dwaas misschien, maar s dan een dwaasheid die velen vandaag be gaan. Na die oorlogsjaren met hun mooie naspel, had ik schoon genoeg van alles. De rotzooi hing de keel uit. Ik gevoelde zelfs geen lust mijn werk en studie weer op te vatten. De lui die het minste hadden uitgevoerd en de grootste bek hadden zaten in een minimum van tijd in het za del. De stille werkers, die met doodsverachting het vuile werk hadden gedaan werden over het hoofd gezien. Zelfs die stiekum fout waren ge weest plukten de beste baantjes weg. Waarom hebben we ons ingespannen om die oude kliek in het zadel te helpen en die stinkwereld aan het draaien te krijgen? Ik voelde er geen snars voormaar je moet per slot leven n als je leven wil moet je werken. Mijn schoon- ader is uitgever en de rest kun je wel raden Maar me inspannennee". Ik ergerde me aan hem en zei: „Nu doe jij goedkoop. Dat zijn die bexuehte buien van vroe ger. Je pessimistische buien, waarin je alles waaraan te begonnen was maar weer overboord gooide. Naturen als jij vinden altijd wel een reden eigen werken en daarna wordt de den vertellen over zijn hobby's, Rita symfonie in A van Pizzetti uitge- Reys (in gezelschap van haar dochter- yoerd. Om 9.19 uur herhaling van een tje) over haar a.s. huwelijk en haar luchtige thriller „Paul en Ina Vlaan- plannen voor concerten waarin we de deren incognito" en om 11.10 uur nog lmu Amerikaanse violist Isaac Stern 1 een hoorden filosoferen over zijn kunst, maar ook een paar kleine anecdotes vertellen en ten slotte twee van de be gaafde broers Bor hoorden vioolspelen. Dit alles „geïllustreerd" met films en foto's, met een grapje en wat ernst. Aan het einde van de uitzending deed Willem O. Duys er, in een gesprek met de omroepster, zelf nog wat bij op de band öoob neRm. steqqepöa om te verslappen. Dacht je soms dat ik die buien niet kende?" „Was het maar zo", zei Henk somber. „De jon gens waarmee ik gewerkt heb zijn geen stoelr „Dat is geen argument. Je moet nu eenmaal proberen in hot evenwicht te komen, dat doe ik ook, maar ik vermoed, dat je niemand om je heen hebt, die je, zoals ik vroeger deed. een duw geeft, en een flinke!" Henk had er een mat glimlachje voor over. „Ik zou je er overheen hebben geholpen, da's vast", zei ik. „Bovendien alles wat je me verteld hebt is geen nieuws voor me en is voor mij nog geen enkel excuus voor je ontrouw, want daar over zouden we het hebben, of dat moet je ook niet kunnen schelen, maar als dat zo is, dan kan ik beter meteen opstappen, want dan is het toch maar verloren tijd en doen we elkaar pijn voor Henk deed onrustig, stak een nieuwe sigaret aan en zei: „Kom laten we hier opstappen. Ik kan misschien beter praten als we lopen." Daar voelde ik wel wat voor en terwijl ik naar buiten ging, rekende Henk binnen af, maar in datzelfde ogenblik kwam weer de oude strijd in mij op, of ik maar niet beter deed weg te gaan, het leek we zo'n vruchteloos gesprek. Alles weer ophalen, had toch eigenlijk geert zin. Hij was getrouwd en had op een gegeven ogenblik toch meer gezien in die andere vrouw die ik niet kende, die hem misschien overrompeld en van zijn zwakheden een listig gebruik had gemaakt. Ik betrapte mezelf er op. dat ik hem weer ex cuseerde ,en dat ik eigenlijk alles wilde weten om mezelf te rechtvaardigen, want Inge's woor den leefden nog steeds in mij: „Zolang je zo blijft overwegen houd je nog niet genoeg van hem, want anders vroeg je niet en zou je alle lief en leed met hem willen delen hoe dan ook." Ik was niet doortastend geweest, hoeveel schuld droeg ik zelf aan dit alles? „Kom ga mee, deze kant uit", zei Henk opeens achter mij en hij nam mij stevig bij de arm en ik gehoorzaamde zonder meer. Het was nog vrij vroeg in de dag, maar de drukte van auto's en mensen op de boulevard was enorm. Hier kreeg je de indruk dat de wereld werkelijk opveerde en ik ondervond er de weer slag van in een blij gevoel. Henk nam het gesprek weer op en vervolgde alsof er geen hiaat was geweest: „Er is natuurlijk veel waar van alles wat je gezegd hebt maar een feit is, dat alles zo heel anders is gegaan dan we ons hadden voor gesteld toen ik die nacht bij je vandaan ging. Ik voor mij geloof nog steeds, dat we veel te danken hebben aan die kleine gluiper Halzen. Dat man netje was geloof ik veel gevaarlijker dan we dachten." „Ik heb hem nooit onderschat Henk, ik wist wat voor vlees ik in de kuip had en verloor hem nooit uit het oognou ja, totdat hij zo genaamd op reis ging. (Wordt vervolgd.) foto's Een opvallend en heel apart pro gramma, dat we graag nog eens met andere artiesten zouden terugzien. T elevisiespook In Engeland wordt het voor waar verteld: in een oud buitenhuis tn North Shields huist een televisiespook. Nu is een spookverschijning in En geland, vooral op het platteland, niets bijzonders. U weet waarschijnlijk wel dat men er in volle ernst beweert, dat in vele huizen spoken rondwaren die gehoord en zelfs gezien worden. Maar de eigenaar van het bewuste huis in North Shields gaat er prat op, een spook te hebbeji, dat zich speciaal en alleen manifesteert gis het televisie toestel aanstaat. Men ontwaart dan duidelijk de witte verschijning van een Zij komt echter niet altijd kijken, maar bewaart haar belangstelling voor bepaalde programma's. In de gehele streek is men vol van deze moderne spokerij, waarin vast geloofd wordt. Wie aankomt met de bewering van een bepaalde lichtval in de kamer, die aan spokerij zou doen denken, wordt niet eens aangehoord.... En dus heeft Engeland nu zijn eerste televisiespook l Beuteber 17 45 Gra C Visser, hoofd afd Voorlichting vai ministerie van sociale zaken en vol zondiheid 19.00 Nws en weerber 19.10 muz 19 30 Radiokrant 19-50 Lichte m 20 15 Festival van Salzburg I960: V filharm ork en sol 21 45 Gram 2240 Gram 22.45 Avondoverdenking Protestantse liturgie van de toek Wingenet muzik toelichting 23-40 G: Tclevisleprogr NTS: 20-00 Weekoverl VARA: 20.3q Act progr 20-40 KunstJkron 21.10 Anders dan anderen GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over de 4c lijn) Vrijdag 23 september 196o van 18—20 uur: I Amiicare Ponchielli „La Giocon- da (3e en te bedrijf), opera in 4 bedrij- rigo Boito naar Victor ipril 1876 i Hugo Scala J Rolverdeling: La Gioconda. blinde moeder. praan; Alvise Badocro, hoofd van de In quisitie. ^Cesare Slepi. bas; Laura, zijn stuurman cruiao fa- sella bas: een zanger. Edio Peruzzi, bas; Verder: Koor en Orkest van de Maggio Musicale Fiorcntino Dirigent; Gianandrea Gavazzenl II Alfredo CataJani: Prelude WaUy". Orkest van de ujyi. ua.aMi in fiiJKffio mica: 1. uit ,,L arleslana' la sollta storla del pasto re, Leopold SImoneau tenor; Symphorvle Orkest van Radio Berlijn o|v- Lee Schae- Mario dei Mr me olv Alberto Êrede ini uit „Cavallcrla Ri zz°. Philharmonla Ork Karajan. iia ml creda libero e lontano. ionaco tenor; Orkest van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7