GRANT Raad van Europa contra „stap" ministerscomité Doel van een onderneming Jn een. bonte, Kij, Waar komt hond vandaan? 5 EMIGRANTENSCHEPEN De regering heef de Tweede Kamer voorgesteld een maatschappij tot voort zetting van de exploitatie der Nederlandse regeringsschepen op te richten en deze ,,N.V. Scheepvaart Maatschappij Trans-Oceaan" te noemen. Oprichters zijn de Staat der Nederlanden en de N.V. Scheepvaart Participatie Maat schappij, gevormd door de N.V. Stoomvaart Mij. Nederland te Amsterdam en de Kon. Rotterdamsche Lloyd N.V. te Rotterdam. Voorgesteld.wordt dat de staat voor 30 procent zal deelnemen in het aan delenkapitaal van 1.000.000. De nieuwe maatschappij zal de drie regeringsemigrantenschepen Groote Beer, Waterman en Zuiderkruis exploiteren, waardoor enerzijds de staatsbemoeiing met deze schepen tot een minimum wordt teruggebracht en anderzijds deze schepen voor de Nederlandse scheepvaart alsmede voor het emigrantenvervoer per schip kunnen worden behouden. De schepen zullen op basis van een huur koopovereenkomst met een looptijd van tien jaren worden overgedragen. MINISTERSSALARIS TE LAAG Het salaris, dat de minister van maatschappelijk werk, mej. dr. M. A. M. Klompé, over het dienstjaar 1959 had moeten ontvangen, is rond 200 te laag geraamd. De bewindsvrouwe had dat jaar recht op 37.600, maar op de begroting-1959 was voor haar een bedrag van 37.400 uitgetrokken. In een wetsontwerp tot begrotingswijziging stelt de minister nu aa Tweede Kamer voor de bewuste 200 alsnog aan de begroting-1959 toe te voegen. TEKORT L.E.F. VIEL MEE Het nadelig saldo van Het Landbouw-Egalisatiefonds over 1959, oor spronkelijk geraamd op 567.152.000, wordt thans geschat op 382.647.000, hetgeen een verlaging betekent van 184.504.400. De uitgaven zullen vermoedelijk 182.226.800 minder bedragen dan aanvankelijk werd raamd, terwijl de inkomsten 2.277.600 hoger worden aangenomen dan oorspronkelijk werd verwacht. De in de landbouwbegroting opgenomen bijdrage van het nadelig saldo van het L.E.F. is daarom verminderd met 184.502.000 tot 382.650.000. Minister Marijnen stelt deze wijzigingen voor in een wetsontwerp tot wijziging van de begroting-1959 van het L.E.F. NIEUWE WATERWEGGEBIED Een wetsontwerp over het vraag stuk van de Rotterdamse agglome ratie zal in het thans begonnen par lementaire zittingsjaar de Tweede Kamer bereiken. Dit geeft de mi nister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, als zijn verwach ting te kennen in de toelichting op zijn begroting voor 1961. Het vraagstuk is in het afgelo pen zittingsjaar nader tot een op lossing gebracht door het rapport van de commissie-Nieuwe Water weg. Het verheugt de minister dat dit rapport door de gemeentebestu- GRENSWIJZIGINGEN Er is een groot aantal wetsont werpen tot gemeentelijke herinde ling in voorbereiding. Verwacht kan worden dat in dit zittingsjaar ont werpen zullen worden ingediend waarbij betrokken' zijn Leiden en omliggende gemeenten; Gouda, Bos koop. Woerden. Oudewater en tus senliggende 'gemeenten; Breda, Nieuw-Ginneken en Teteringen; Ber- DECENTRALISATIE De commissie ter voorbereiding van een rapport over de algemene kanten van het vraagstuk der de centralisatie zal waarschijnlijk in het thans begonnen zittingsjaar aan de minister van binnenlandse za ken, mr. E. H. Toxopeus, verslag HERZIENING GEMEENTEWET ren gunstig is ontvangen. Op zijn verzoek heeft de commissie hem na der advies uitgebracht naar aanlei ding van de opmerkingen en bezwa ren der gemeentebesturen. Met in achtneming van dit nader advies en van het advies van gedeputeerde staten van Zuidholland bereidt de bewindsman nu een wetsontwerp Wat de Haagse agglomeratie be treft, verwijst de minister naar de reeds verschenen woord. gen op Zoom en Halsteren; Made en Drimmelen' en Oosterhout; Nee- de en Borculo; Goes en Kloetinge; Amersfoort, Leusden en Stouten- burg; Leeuwarden en Menalduma- deel; Leek, Marum en Olderkerk; het eiland Walcheren; de noord west Veluwe; het westelijk deel van het land van Maas en' Waal en de Vechtstreek. uitbrengen. Inmiddels heeft de be windsman aan de ministerraad op nieuw een nota gezonden over de vraag in hoeverre taken, die tot dusver door de centrale overheid worden behartigd, aan de lagere or ganen' kunnen worden overgelaten. De studiegroep onder leiding van Staatsraad mr. J. M. Kan is tot de slotsom gekomen dat er thans geen aanleiding is de gemeentewet op een geheel- nieuwe leest te schoeien. Ook minister Toxopeus ziet geen re den om de grondslagen van het ge meentelijk bestel ingrijpend te wij zigen. De bewindsman heeft de stu diegroep daarom, overeenkomstig haar verzoek, ontbonden. De minister stelt zich voor te be vorderen dat eerst de belangrijkste wijzigingen van de gemeentewet, waaraan thans behoefte bestaat, worden tot stand gebracht. In een later stadium zal dan de opzet en de formulering van de wet kunnen worden vernieuwd, waardoor tenslot te een geheel nieuwe en moderne gemeentewet zal worden verkegen. Met de voorbereiding van de nodi ge wetswijzigingen is inmiddels be gonnen. Een wetsontwerp over wijk raden en bijzondere raden kan in' het aangevangen zittingsjaar wor den tegemoet gezien. In dit ont werp worden ook de thans in de ge meentewet opgenomen bepalingen oyer commissies betrokken. Het is de studiegroep-Kan geble ken dat er wel verschillende punten zijn die in plaats van in de gemeen tewet zelf bij gemeentelijke struc tuurverordening zouden kunnen wor den geregeld. Ook indien deze ge dachte zou worden gevolgd, zou de opzet van de gemeentewet echter in beginsel kunnen worden gehand- GEMEENTEFINANCIËN De regering is tot de slotsom ge komen dat gestreefd kan en moet worden naar een uitbreiding van het gemeentelijk belastinggebied met een bedrag van 150 a 175 miljoen per jaar. Uit de mogelijk heden daartoe, waaronder een woonplaatsbelasting, hebben de mi nisters van binnenlandse zaken en financiën, de heren mr. E. H. To xopeus en prof. dr. J. Zijlstra, nog geen keuze kunnen doen. Zij zullen zo spoedig mogelijk een wetsont werp indienen. Voorts is nog dit jaar de indiening te verwachten van een wetsontwerp ter verbetering van de uitkeringen in de kosten van wegen- buiten de bebouwde kom met ingang van 1961. Het overleg over wettelijke regeling van gemeentelij ke investeringen is nog niet ge ëindigd. Voor gemeentefonds ƒ1399 miljoen De parlementaire behandeling van het ontwerp der Financiële Verhoudingswet 1960 is nu zover gevorderd, dat de wer kingsduur van de geldende regeling niet opnieuw behoeft te worden verlengd. Het is voldoende de mogelijkheid te scheppen om aan de gemeenten voor lopige uitkeringen te doen teneinde de dienst gaande te houden. Dit zeggen de ministers Zijlstra (financiën) en Toxo peus (binnenlandse zaken) in hun toe lichting op de begroting van het ge meentefonds voor 1961. De middelen voor het Gemeentefonds worden, uitgaande van het voor 1960 gel-" dende aandeel in de opbrengst der aan gewezen rijksbelastingen, gesteld op 14.33 procent van 9.764 miljoen. Dat komt neer op ruim 1.399 miljoen. De ministers zijn voornemens over de voor lopige vaststelling van de uitkeringen het advies in te winnen van de Raad van Advies voor de gemeentefinanciën. De provincie Zuid-Holland krijgt in 1961 uit het Provinciefonds een voorlo pige uitkering van ruim 10.347.000. Dit blijkt uit de thans ingediende begroting (Advertentie 1961 van het Provinciefonds. De totale inkomsten van het Provinciefonds (0,76 procent van-^de zuivere opbrengst Trekautomaten op Schouwen in beslag Vier trekautomaten in de plaatsen Bruinisse, Renesse en Zierikzee op Schouwen-Duiveland zijn in beslag ge nomen en zullen nader worden onder zocht De maatregel is het gevolg var ie ontdekking van een fraude door eer ambtenaar in Zierikzee. Hij zou 3500 hebben „vergokt" in een automaat in een café in zijn woonplaats. De officier van justitie bij de rechtbank in Mid delburg, mr. "G. J. B. van der Dussen, heeft de rijkspolitie opgedragen alle gokautomaten, die op 'het eiland as zig zijn, in beslag te nemen en te zegelen. Nader onderzoek zal moeten uitwijzen .of met dit soort automaten ook hazard-spel kan worden bedreven. OVERSTROMINGEN BIJ ANTWERPEN De onophoudelijke regenval van de afgelopen 24 uur heeft in België giste ren aanzienlijke schade aangericht. In het gebied tussen Antwerpen en Brus sel konden enkele zijriviertjes van de Schelde bij vloed het overtallige water niet meer verwerken en op enkele plaat sen werden de dijken overspoeld. Tus sen Puurs en Hingene werd zelfs de dijk van de Vliet op twee plaatsen doorbroken. De gevolgen berperkten zich tot materiële schade. Talloze kel ders en landerijen, waarop hier en daar nog de oogst stond, liepen onder water. Ook de Rupel trad bij hoog wa ter buiten zijn oevers en het lager gelegen gedeelte van het dorp Rumst werd volkomen overspoeld. Van ver schillende woningen liepen kamers on der water. De grote weg tussen Brussel en Ant- erpen is op een aantal plaatsen even eens overstroomd. Het verkeer moest over een enkele rijbaan worden geleid. Een Nederlandse vrachtauto met opleg ger kwam in de berm terecht, nadat de chauffeur door het water was mis leid. In enkele dorpen langs de Rupel steeg het water tot een halve meter in de straten. die lekkere shag jj^in de handige doos Oostelijk deel straks ook voor diplomaten verboden terrein? De communistische regering van Oost- Duitsland heeft laten doorschemeren, dat zij van plan is om westelijke diplo maten de toegang tot het oostelijk ge deelte van Berlijn te ontzeggen. Over ze kwestie is namelijk geschreven het partijblad Neues Deutschland. >it zou een nieuwe stap zijn om communistische bewering te staven dat Oost-Berlijn deel uitmaakt van Oost- Duitsland en niet langer onder controle staat van de vier grote mogendheden. Het communistische voornemen werd van Westduitse en geallieerde zijde vol komen onwettig genoemd. Oost-Berlijn maakt officieel namelijk geen deel uit van de „Duitse democratische repu bliek". De Westduitse politie heeft gisteren meegedeeld dat Oostduitse grenspolitie de afgelopen nacht een uur lang de be langrijkste verkeersweg tussen Berlijn en de Bondsrepubliek had afgesloten. Deze maatregel zou in verband gestaan hebben met de vlucht van twee commu nistische politiemannen naar het Westen. Amerikanen lanceren Blue-Scout-raket De Amerikaanse luchtmacht heeft gis teren met succes een nieuw type raket, de BlueScout, gelanceerd. De twaalf meter lange viertraps-raket functioneer de voor zover men heeft kunnen contro- lereii uitstekend. Doordat de radiozender te vroeg uitviel heeft men echter niet de gehele vlucht kunnen controleren. Er is echter geen reden om te betwij felen of de Blue Scotit de gewenste hoog- in 26.500 km. heeft gehaald. Aange- dit de eerste lancering was, waren de deskundigen in Cape Canaveral bij zonder tevreden. Door middel van de Blue Scouts die bijna twee miljoen gul den zullen kosten en worden uitgerust een groot aantal instrumenten, hoopUmen in de toekomst regelmatig gegevens te verzamelen over stralings verschijnselen op verschillende hoogten. Verscheidene afgevaardigden verwe ten de ministers, dat ze geen leiding geven en tekort schieten in de taak, die hen werd toevertrouwd. Zij volstaan met doorzenden van de aanbevelingen besluiten van de assemblee aan de re geringen en aan gespecialiseerde orga- maar zelf doen zij niets. Zij verge- dat zij hebben toe te zien wat er de uitspraken van de assemblee wordt gedaan, aldus de kritiserende af gevaardigden. De Oostenrijkse socialist K. Czer- netz typeerde de situatie zo: In de elf jaar dat de Raad van Europa nu be staat werd slechts 23 maal het advies de raadgevende vergadering ge vraagd. De voorzitter van het minister comité, de Deense minister van buiten landse zaken, J. C. Krag, gaf toe dat de contacten tussen ministers en raad verbetering vatbaar zijn en beloof de beterschap. In de vergadering werd vervolgens de vraag gesteld of een regering afgevaar digden die nog niet zijn berecht, mag verhinderen hun Europees mandaat als lid van de raadgevende vergadering uit te oefenen. Deze vraag werd gesteld naar aanleiding van de staatsgreep in Turkije. De Turkse afgevaardigden, al len lid van de democratische partij, zijn op beschuldiging van onderdrukking der oppositie, gevangen gezet en zullen nog Advertentie Kies voor het zelfde geld Zwaardemaker jam EEE1 IELH3 Neemt vaker Zwaardemaker De raadgevende vergadering van de Raad van Europa is gisteren haar najaarsvergadering in Straatsburg begonnen met een stroom van kritiek op het ministercomité. deze maand voor een speciaal tribunaal verschijnen. De afgevaardigden stelden voorop, dat zij zich niet wilden mengen in de binnen landse aangelegenheden van Turkije, doch, zoals de Zweedse conservatief Hechscher zei, een afgevaardigde in de Raad van Europa heeft niet alleen een nationaal, maar ook een algemeen Eu ropees mandaat te vervullen. Van de Belgische socialist Bohy kwam de sug gestie, de Turkse autoriteiten te vragen tussentijdse delegatie te zenden. Fusie met Algerije op komst? In Parijs acht men de betrekkingen tussen Tunesië en Frankrijk zo gespan nen, dat een verbreking van het diplo matieke contact tussen beide landen niet onmogelijk moet worden geacht. Deze veronderstelling is gebaseerd op de terugroeping van de Tunesische am bassadeur in Frankrijk, Habib Bour- guiba jr. Dit gebeurde gistermiddag na dat generaal De Gaulle geweigerd had Bourguiba, zoon van de Tunesische pre sident, te ontvangen. De Gaulle had de secretaris-generaal van het Franse mi nisterie van buitenlandse zaken verzocht Bourguiba te ontvangen. Volgens Tunesische kringen had Bour guiba jr. met De Gaulle willen spre ken over het Algerijnse vraagstuk en in het bijzonder over een Algerijns-Tune- sische fusie". Reeds eerder heeft presi dent Bourguiba verklaard, voorstander te zijn van een dergelijke fusie indien dit een oplossing van het Algerijnse pro bleem zou bevorderen. Wordt de fusie werkelijkheid dan is het Algerijnse probleem niet langer een binnenlandse aangelegenheid van Frank rijk. Van Franse zijde werd verklaard, dat De Gaulle de Tunesische ambassa deur zal ontvangen indien deze een werkelijke geschreven boodschap bij zich heeft. Radiozender contra generaal Franco Een clandestiene radio-zender i;, Pyreneën roept sinds enkele dagen de Spaanse bevolking op tot verzet tegen het regiem van generaal Franco. In een uitzending, die gisteravond door een ra dioamateur in Middelharnis werd opge vangen op de 27-meter-band, werd de Spanjaarden aangeraden Barcelona voortaan als hoofdstad van Spanje te beschouwen. Verder werd het Catelaan- se dialect aanbevolen als voertaal. Advertentie Zet niet door! Een opkomende pijn, gevatte kou of griep zet niet door bij tijdig gebruik van de veelzijdig samengestelde Sanaplrln (Mijnhard» Koker90en 60 ct Grotere ivelvaart in komende jaren Bij het schetsen der grote lijnen va de begroting 1961 voor de Franse Na tionale Vergadering heeft de minister van financiën, Baumgartner, gisteren, onder voorbehoud van de internationale ontwikkelingen, voor het komende jaar grotere welvaart voorspeld. Er is voor zijn optimisme een aantal redenen. De minister deelde mede, dat de laatste maanden de toevloeiing goud en dollars de oorspronkelijke mingen had overtroffen. Ondanns de afwikkeling van de geconsolideerde schuld van Frankrijk aan de landen der Europese betalingsunie en van oor logsschulden aan Engeland, hebben de goud- en dollarreserves thans de grens van twee miljard overschreden. Bevre digende oogsten en hogere lonen heb ben de koopkracht vergroot. De indus triële expansie zette zich voort, zodat verwacht mag worden, dat de in het „kleine" Franse ontwikkelingsplan ge stelde doelen dit jaar bereikt zullen worden. oh<) te cjaót Prof. dr. H. Thierry fJET LIJKT ONS zinvol de lezer eens de vraag voor te leggen, wat nu eigenlijk het doel van een onderneming is. Hier over bestaat, vooral bij degenen, die niet zo in het bedrijfsleven thuis zijn, vaak veel misverstand. Bovendien spelen de doelstellin gen bij de organisatie van de onderneming een zeer belangrijke rol. Elke organisatie van bedrij ven, verenigingen, kerken enz. moet zich bewust zijn van en zich bezinnen op de stellingen, die zij door middel van haar organisatie tracht te verwezen lijken. De taak van elke functionaris, die in een werkplaats of afdeling van een bedrijf werkzaam is, moet af gestemd zijn op de doelstellingen van het bedrijfsonderdeel, waarvan hij deel uitmaakt. De doeleinden van de verschillende bedrijfsonder delen worden weer bepaald door de doelstellingen van het bedrijf als ge heel. Over deze laatste willen wij in dit artikel enige opmerkingen maken. Voor velen is de vraag naar het doel van een onderneming snel be antwoord: het gaat alleen om het maken van een zo groot moge lijke winst. Men kan het ook wat mooier uitdruk ken: het doel van de onderneming is het kapitaal, dat men daarin gestoken heeft, zoveel mogelijk renderend te ma- Zo eenvoudig is de zaak echter niet. Zij, die de ze mening zijn toegedaan, maken zich schuldig aan de verabsolute ring van één as pect. Wij zullen dit in het vervolg van dit artikel nog nader toelichten. Zij verge ten, dat de onderneming niet meer gezien kan worden als een zuiver economische instelling. Zij is te beschouwen als een sociale een heid met economische, sociale, ju ridische, psychologische en ethische aspecten. Wie aan één van deze as pecten een absolute betekenis toe kent, doet de werkelijkheid geweld aan en staat daardoor het bereiken van het eigenlijke doel van de on derneming jnin of meer in de weg. Wij zouden het doel van een on derneming zo eenvoudig mogelijk willen omschrijven als het produce ren en verkopen van bepaalde goe deren of het verlenen van bepaal de diensten ten behoeve van der den. Het gaat b.v. bij een meubel fabriek om het maken en verkopen van meubelen van allerlei soort. Voor het verwezenlijken van dit doel bouwt zij een organisatie op, die zich o.m. bezig houdt met de in koop van grondstoffen en materia len, het aantrekken van arbeids- DE SCHRIJVER Prof. dr. H. Thierry is ge woon hoogleraar in de bedrijfs- linishoudkunde aan de Vrije Uni versiteit, in hoofdzaak belast ganisatie van het bedrijftelc Hagenaars zullen «hem kennen als hun oud-leraar aan het Chr. Lyceum Zandvliet in de hof stad. De schrijver is o.m. lid van de docentenraad van de Stichting Interacademiale Op leiding Organisatiekunde te Delft. In C.N.V.-kringen tenslot te is hij geen onbekende. Immigratie-autoriteiten in achttiende i oorlog in Algerije worden de Canadese stad Toronto vangen de laatste steeds groter wordend aantal acht maanden, mensen, die naar het oude derland wensen terug te len keren. Er zijn daarvoor twee dienen, redenen, zeggen zfj: de berich ten over de welvaart in West- Europa en de naderende Cana- penindustrie di dese winter. van de twintigste jaar menebest i Deense, Britse, Belgische Canadese troepen deel. De inspectie van de volks gezondheid op de Nederlandse Antillen heeft na overleg met de desbetreffende instanties in West-Europa tot Den Haag en Rotterdam be de verkoop van alle margarit de oprichting te-club" te komen, o door de searchorganisatie op het ge- toe te staan. Slechts pakjes i-:_jruim- Blueband en Planta zijn hier- bied van ruimtevaart crplicht 27 maanden te tecommunlcatiemiddelen, aldus van uitgezonderd, de Britse minister voor lucht vaart, Thorneycroft. Engeland raket meebrengen; de slepers zullen taanden zes Het bestaan Duitse geleerden werken m een elektronisch brein rarvan de cellen Israël zijn leger gelijk aantal cel- mogelijk kan uitrusten, aldus bestuderen len als de menselijke hersenen het l bevatten in een vijflitervat kan Israëlische regering. Zo be- orden ondergebracht. De taalt dus het buitenland hebben al de menselijke Israëls leger voor een deel. Nederlandse en Japanse zee- t de komende it de Tweede Wereldoorlog stammende vliegdekschepen van Amerika over de Stille Oceaan naar Japan slepen. De schepen, die hebben deelgenomen aan de het lawaai dat strijd tegen de Jappen, zullen structuur hersenen is in de machine pre cies nagemaakt. Het apparaat temperatuur 270 graden onder tingstijd i In leren jassen geklede Ie- het den van een jeugdbende dron- als haar gen gistermiddag tegen slui- liegtuigmotoren, vooral die straaljagers, maken. Zij en al 200 miljoen gulden uitgegeven voor i" van het lawaai, maar resul taat is er niet geboekt. i door hen worden gesloopt. De wordt gehouden. n- N.A.V.O.-oefenlngen in West- I oktober zullen in de bestrijding Reykjavik besprekingen be ginnen over het visscrügescltil, dat de betrekkingen tussen IJsland en Groot-Britannië nu dusver grootste al twee jaar lang vertroebelt. Het aandeel dat de Ver- toonstelling te West-Berlijn Duitsland zjjn gisteren begon- cnigde Staten hebben in de In Frankrijk dienstplichtigen op hun twin- in" tigste jaar onder de wapenen geroepen. Een regeringscom missie heeft nu echter voorge steld de jongelui zelf te laten Engeland zal trachten ival v Brit kiezen v r zij tussen hun met de landen van het Ge- tigduizend nieuwe Europese voorspoed, een volledige schadeloosstcl- r de uitgaven via het N.A.V.O., W. Randolph Bur gess, in een lezing voor Ame rikaanse bankiers gezegd. TOCH IS HET ZO! Er is een tijd geweest dat deskun digen en leken het zicli nogal ge makkelijk maakten met allerhande afstammingstheorieën. We zullen daarop thans niet dieper ingaan, want er zullen zich waarschijnlijk nog ge noeg gelegenheden voordoen om daar over het een en ander te zeggen. Voldoende zij, dat zo'n halve eeuw geleden verschillende lijsten werden geproduceerd, waarin haarfijn werd aangetoond, dat de mens en de aap in nauwe familierelatie tot elkaar stonden en de gemeenschappelijke voorouders werden in sommige ge vallen zelfs bij name genoemd. Zoais gezegd, wc zullen ons daarin thans niet verdie pen, want al te ge makkelijke theo rieën sterven een natuurlijke dood en de meeste onder zoekers zy'n reeds tot het inzicht ge komen dat het leven mysterieuser is dan oorspronkelijk werd aangenomen. We zouden het vandaag hebben over de hond. Immers, wanneer de afstamming van de mens zo nauw keurig uit de doeken kon worden gedaan, zou de afkomst van de hond toch wel helemaal geen moeilijk heden hebben opgeleverd? Inderdaad, de zaak leek aanvankelijk gauw be keken, want er werd als vanzelfspre kend aangenomen dat de wolf de over-over-overgrootvader van de hond was. Dit dier zou destijds door de mens getemd zijn en in de loop van vele duizenden jaren zouden uit deze getemde wolf de verschillende hon denrassen en -typen zijn voortge komen. U ziet, de theorie was gauw opgesteld. Maar zoals met vele vraag stukken op dit gebied, was ook in dit geval de kwestie minder eenvoudig dan velen gemakshalve hadden ver ondersteld. Laten we kort zijn: zelfs van een zo simpel schijnend iets als de af stamming van de hond kan totaal niets worden aangetoond. Bij alle goede eigenschappen die de hond sieren, heeft hü één bezwaar en wel, dat zijn geraamte snel verteert. Daarom zijn de overblijfselen van dit huisdier uit het verre verleden betrekkelijk zeldzaam. In de collec ties van miljoenen versteende over blijfselen die de onderzoekers van alle mogelijke diersoorten in de laat ste anderhalve eeuw met grote zorg en nauwkeurigheid uit oude aardlagen hebben opgediept en gesorteerd, ont breken die van de hond echter niet geheel. In de buurt van Frankfurt am Main is bijna veertig jaar geleden een schedel gevonden die op een ouderdom van 9000 jaren wordt geschat en daardoor bet oudst bekende overblijfsel van de gedomesti ceerde hond vormt. Deze schedel ver toonde de meeste overeenkomst met die van de Dingo, het verwil derde hondenras dat thans al leen in Australië wordt aan getroffen Ook in de buurt van Nowgorod is een dingoschedel gevon den, die slechts weinig jonger is dan die van Frankfurt. Nog sterker: uit het plioceen en het vroeg-diluvium van China zijn beenderen en gebit ten opgegraven, die precies met die van de Dingo overeenkomen. Daar om zijn er onderzoekers die de Dingo als de vertegenwoordiger van het oudste hondenras beschouwen. An deren gaan echter nog een stapje verder cn menen, dat de Dingo de stamvader van alle hondenrassen is en dat hij als een aparte vorm in het wild heeft geleefd, lang voor er van andere hondenrassen sprake was. Door deze opvatting is de wolf dus als stamvader uitgeschakeld. Nu zijn er weer andere onderzoe kers die van mening zijn, dat de Keeshond de oudste hondensoort Is. krachten, de eigenlijke fabrikage, de verkoop en het zich verschaffen van de gelden, nodig om dit alles te fi nancieren. De handelingen, die plaats vinden om de doeleinden van de onderne ming te verwezenlijken, hebben ech ter verschillende aspecten. Vanzelfsprekend is het bedrijfs economisch aspect hierbij van zeer grote betekenis. Zeer algemeen zou men als kenmerk hiervan kunnen aanduiden: het streven naar een po sitief verschil tussen de waarde van de voortgebrachte goederen en de waarde van de goederen, die daar voor zijn opgeofferd. De grens wordt gevormd door de gelijkheid van deze twee waarden. Bij de on derneming kan men in de grote meerderheid van de gevallen de in houd van dit aspect omschrijven als het streven naar winst, met als grens kostendekking. Wij hebben met opzet de inhoud van het be drijfseconomisch aspect zo alge meen geformuleerd, omdat dit as pect niet alleen bij bedrijven, maar bij alle organisaties een rol speelt. Ook liefdadige of kerkelijke instel lingen mogen dit aspect van de werkelijkheid niet verwaarlozen. Dit gebeurt helaas nog maar al te vaak. Vele leiders van kerkelijk of chari tatief werk, hebben de neiging om het economische als iets van lager orde te beschouwen. Zij vergeten, dat het econo mische even zeer een bepaald as pect van de wer kelijkheid is als b.v. het sociale of ethische. Ver waarlozing van dit aspect richt elke organisatie op den duur te gronde. Geen en kele liefdadige of kerkelijke instel ling kan blijven bestaan als de kosten tenslotte niet worden ge dekt door de op brengsten. Hoe veel waardevolle arbeid van deze aard is in de loop der jaren al niet gestaakt, omdat met dit aspect van de werkelijkheid onvoldoende reke ning was gehouden! Echter niet alleen het verwaarlo zen, maar ook het verabsoluteren van het bedrijfseconomisch aspect, doet de werkelijkheid geweld aan. Hoe belangrijk het maken van winst voor een onderneming ook mag zijn, hij die dit als het enig doel van de onderneming ziet, maakt zich aan deze verabsolutering schuldig. Hoewel niet ontkend kan worden, dat lang niet alle ondernemingen reeds zo ver zijn, is het evenmin voor bestrijding vatbaar, dat tal van ondernemingen zich steeds meer bewust geworden zijn van b.v. de sociale en ethische aspecten van het algemene ondernemingsdoel. Dit zal duidelijk worden als wij nog iets over deze beide aspecten opmerken. Dit aspect heeft een werking naar buiten en naar binnen. Naar buiten brengt dit b.v. mee, dat het product, dat de onderne ming maakt, goed is en in een wer kelijke behoefte tegen een redelijke prijs voorziet. Vele ondernemingen zijn zich van dit aspect veel meer bewust, dan de buitenstaander meent. De wijze, waarop het Unile- verconcern op de „Planta-affaire" heeft gereageerd, is naar onze me ning hiervan een voorbeeld. Naar binnen brengt dit o.m. me de, dat voor de bedrijfsgenoten vol doende sociale voorzieningen van al lerlei aard worden getroffen. Geen onderneming die zichzelf respec teert, gaat in deze tijd hieraan voor bij. De zorg voor het behoud van vol doende werkgelegenheid is een uit vloeisel van het sociaal aspect, dat zowel voor de maatschappij als ge heel, als voor degenen die in de on derneming werkzaam zijn, van groot belang is. Het zegt toch wel iets, dat deze zorg in de statuten van het Philipsconcern uitdrukke lijk onder de doelstellingen is opge- In verband met de plaatsruimte hierover slechts een enkel woord. Ieder, die niet volkomen een vreem deling in dit Jeruzalem is, weet dat de zorg voor goede menselijke ver houdingen een steeds groter plaats gaat innemen in de moderne on derneming. Het respecteren van de menselijke persoonlijkheid, het reke ning houden met de eigengeaard heid en het ontwikkelen van de ver antwoordelijkheid om nu maar enkele dingen te noemen speelt bij de moderne bedrijfsleiding vaak een rol, die niet onderschat moet worden. De werkelijkheid is een eenheid met tal van aspecten. Daarom is het nodig in elke concrete situatie te streven naar een integratie van de verschillende aspecten. Daar God de normen, die deze aspecten be heersen, bepaalt, moet het in prin cipe mogelijk zijn de verschillende doelstellingen van de onderneming tot een harmonieus geheel te ver enigen. Dat dit vaak moeilijk is, komt door de gebrokenheid waar in wij leven. Dit ontheft ons echter niet van de noodzaak daarnaar te streven. WESTEN BESCHULDIGD VAN INMENGING De Russische regering heeft de Ver enigde Staten cn hun bondgenoten in de Zuidoostaziatische verdragsorganisatie gisteren beschuldigd van „grove in menging" in de binnenlandse aangele genheden van Laos, door steun te ver lenen aan degenen die zich verzetten tegen de huidige regering. De Z.O.A.V.O wordt gewaarschuwd voor de ernstige gevolgen die deze „schending van 't helpt en... 't is lekker

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5