'yf-rM ré> - VELPON Kotynos Uw probleem is het onze Voorzitter Clir. Geref. mannen nam afscheid Meningen van anderen Theologische opleiding in Rusland verbeterd Een woord voor vandaag G.Z.B. beaint zending Natal en Kenya in Enkele kanttekeningen TOT SPREIDING GEHOUDEN? "\/OOR het hoger onderwijs schijnt spreiding van dat hoger onderwijs in de lucht te zitten. Van regeringswege ingestelde commissies hebben haar rapporten ingediend, en niet zonder spanning wacht men af, welke voorstellen de regering zelf zal gaan doen. Buiten de universiteitssteden welke wij reeds hebben heeft de ene stad na de andere zich beijverd om te laten uitkomen, dat zij voor de stichting van hetzij een universiteit hetzij toch op zijn minst een hogeschool in aanmerking komt. Intussen zijn ook waarschuwende stemmen niet uitgebleven. Geheel over bodig leken de waarschuwingen niet. Zeker, spreiding van het hoger onder wijs kan de aantrekkingskracht ervan verhogen. Het is nog altijd gemakke lijker om te studeren aan een inrichting die, laten we zeggen, een half uur van de eigen woning verwijderd is, dan een verder verwijderde. Maar moeten nu werkelijk alle afstanden naar universiteit of hogeschool zó worden over brugd? Het hoger onderwijs is duur in onze tijd. Bovendien neemt de specialisering toe, vrijwel evenredig aan de mate waarin het moeilijk is, in voldoende aan tal bekwame docenten te vinden. Bovendien, ons land blijft even beperkt van omvang. Wij leven niet in Ame rika. De verbindingen worden nog altijd beter. Weshalve de vraag blijft rijzen, of de oplossing niet beter gezocht kan worden in een richting, waarin reeds zoveel wordt gedaan. Te weten door het studen ten financieel gemakkelijker te maken, het hoger onderwijs te volgen. Tegenover de gedachte van een nog verder gaande spreiding van het hoger onderwijs dan thans reeds het geval is, staan wij dus met een zekere terug houdendheid. Niettemin, zij zit in de lucht, die spreiding, en mocht zij inderdaad verdere voortgang hebben, dan zal het ook voor een instelling als de Vrije Universi teit onvermijdelijk zijn, dat óók zij aan deze ontwikkeling aandacht wijdt. Zij zal dan, zoals wij destijds reeds terstond na het uitkomen van de rapporten hebben geopperd, de vestiging van zekere „dépendances" moeten overwegen. Inmiddels is gebleken, dat in Friesland deze gedachte reeds leeft. Bovendien is uit de afscheidsrede van de afgetreden rector gebleken, dat men aan de Vrije Universiteit voor deze ontwikkeling niet blind is. Er is alle reden, om die ontwikkeling ook verder met aandacht te volgen. Studentenmaaltijdeii duurder door nieuw subsidiebeleid Het streven der regering om de sub sidies in de consumptieve sector ge leidelijk te beëindigen is een van de factoren geweest, die tot de prijsverho ging der studentenmaaltijden geleid heb ben, zo heeft de minister van o., k. en w., de heer Cals, onder meer geant woord op schriftelijke vragen van het tweede-kamerlid de heer Vermeer (P. d. A.) de De tweede factor is de mening minister, dat aan de uitgaven voo teringskosten, met name van bouw of verbouw en van keukenoutillage. rang behoort te worden verleend boven het subsidie op de te verstrekken maal tijden. Van deze investeringen, die leiden tot verbetering van de eettafelaccommo datie. mag een stijging van het eettafel- bezoek worden verwacht. Een eventuele daling van het aantal maaltijden, die een gevolg zou kunnen zijn van een ver hoging van de verkoopprijs van 1,1( tot 1,30 per maaltijd, zou daardoor ge heel of gedeeltelijk kunnen worden ge compenseerd. Door de prijsstijgingen en de stijging der lonen in de laatste jaren is de studenteneettafels een verhoging de sedert 1956 op 1,50 gehandhaafde ge middelde kostprijs per maaltijd tot 1.60 noodzakelijk gebleken. Bij een ongewij zigd subsidie van 0.40 per maaltijd be tekent dit een verhoging van de maxi mum verkoopprijs van 1,10 tot 1.20 per maaltijd. Deze verhoging zal met in gang van 1 oktober kunnen worden toe gepast. Wanneer met ingang van 1 sep tember 1961 het subsidie tot 0.30 oei maaltijd teruggebracht wordt, zal de prijs per maalijd 1,30 bedragen. Prof. Boelens benoemd aan S.U.-Amsterdam De gemeenteraad van Amsterdam heeft vandaag met drie en dertig tegen negen stemmen tot gewoon hoogleraar ln de fysiologie aan de Gemeentelijke Universiteit als opvolger van prof dr. J. ten Gate: dr. J. Th. F. Boeles, sinds 1946 verbonden aan het fysiolo gisch laboratorium te Amsterdam, laat stelijk als wetenschappelijk hoofdamb tenaar. Nieuwe Europese scholen gesticht De ir. 1953 opgerichte Europese School van Luxemburg en die van Brus sel, daterend van 1958, hebben hun deu ren geopend voor een nieuw schooljaar. Zij tellen respectievelijk ongeveer 870 en 850 leerlingen die uit een vijftiental landen stammen. Verder zijn dit jaar nog twee Europese scholen geopend na melijk te Mol in Belgie en te Varese- Ispra in Italië, bestemd voor kinderen van ingenieurs en technici, die bij de Europese centra voor kernonderzoek werken. Die twee laatste scholen vatten thans behalve de klassen lager onderwijs ook die voor de drie eerste jaren middelbaar onderwijs. Najaarsconferentie van de N.Z.V. Op de regionale najaarsconferentie van de Nederlandsche Zondagsschool- vereeniging, die op 8 oktober te Delft in de Bethlehemkapel, Florisstraat (aanvang 3 uur) wordt belegd zal o. een inleiding worden gehouden door mevrouw Eberlé-Gotlieb over het derwerp: ,.Is het Joodse volk nu Gods uitverkoren volk?" Behalve ruime gelegenheid tot dis cussie, waarbij ook vragen in het al gemeen kunnen worden gesteld, zal de film „Dusty en het blinde meisje" worden vertoond, waarin een kind zeer veel moeite heeft om vertrouwen te geven aan zijn beste vriend, de hond Op de conferentie wordt een tentoon stelling ingericht van hulpmiddelen studie-werken. Allen die belangstelling hebben zijn hartelijk welkom. M (Van i onzer verslaggevers) Na 29 jaar lang de leiding van de Chr, Geref. Mannenbond te hebben gehad, waarvan 24 jaar als voorzitter, heeft Ds. C. v. d. Zaal te 's-Gravenmoer gisteren op de bondsdag te Zwolle afscheid van de bond genomen. Het was geen definitief afscheid: met alge mene stemmen werd hij tot erelid benoemd. Zijn opvolger als voorzitter is Ds. I. de Bruyne te Rotterdam-C, die als zodanig bij acclamatie werd benoemd. De scheidende bondsvoorzitter werd toegesproken door de vice-voorziter, de heer D. Kiljan te Haarlem. In de derde plaats noemde spreker het relativisme, dat het bestaansrecht van eigen kerk betrekkelijk maakt. Veel kwaad doet een verkeerd ingestel de oecumenische houding, waarbij af scheidingen in het verleden en huidige verschillen worden gerelativeerd en ge- Het openingswoord van de voorzitter as ook nu weer aktueel. Het hoofdken merk van de tijdgeest is, dat deze zich voorstelt als de waarheid, terwijl hij de leugen voorstaat en dient, aldus ds. Van der Zaal. Op brutale wijze wordt dit openbaar. Is er bijvoorbeeld wel iemand, die het geloof kan opbrengen, dat de 43 Russische gouden medailles op de Olympische Spelen te Rome door amateurs zijn behaald en niet door be roepsspelers? Als tweede voorbeeld zei spreker: Chroesjtsjef beweerde onlangs, dat zijn land nimmer spionage bedreef. Dat is een grove leugen. Er is geen land ter wereld, dat overal volgens een tot in details uitgewerkt systeem spio neert als Rusland. Ontevreden Maar niet alleen buiten on: wordt de bodem rijp gemaakt vi zaad van de revolutie. We leven in een tijd van ongekende welvaart, maar te gelijk van toenemende ontevredenheid. Er is maar één vraag: om meer geld, welvaart en genot. Steeds meer wordt God vergeten. Is het niet tekenend, dat men aan de te veroordelen staatslote rij niet meer genoeg heeft en vecht om toto's met mogelijkheden tot onbegrens de prijzen? Konden we nu maar zeggen, dat de kerk in deze tijd als een pilaar der waarheid onwrikbaar in de branding staat! Wie durft dat vol te houden, als hij ziet, waar de Wereldraad van Ker ken op aanstuurt? Ook onze kleine kerk mist het recht zich op de borst te slaan. Moge onze bond toch de waarheid voor staan en bevorderen. Dat is een zware taak, maar Hij, die de Waarheid is, heeft beloofd: ,,Zie ik ben met u tot de vol einding der wereld en de poorten der hel zullen mijn gemeente niet overwel- Kerkelijk besef In de middagbijeenkomst hield ds. J. J. Rebel van Haarlem-N. een referaat over Kerkelijk besef". De bezinning hierop blijft helaas nog altijd aktueel. Spreker noemde drie redenen voor deze noodzakelijke bezinning. In de eerste plaats het feit, dat bij velen het rechte inzicht in het gezag en de betekenis van de kerk als bijzondere woon- er werkplaats van de Heilige Geest ont breekt. Men verwacht de werking var de H. Geest niet door de kei-k in haar ambten, maar op een directer wijze. Vooral de prediking is in het geding. Als tweede reden noemde ds. Rebel de materialistische levensinstelling, die de geestelijke waarden acjiter ^stelt^ bij niet er werd niets gemist. Er is zoveel, dat het leven vult. van Ceta-Bever RESOLUTIE De resolutie van de Afrikaans-Aziati sche landen in de V.N. die met grote meerderheid in de Algemene Vergade ring van de volkerenorganisatie is aan genomen en rechtstreeks gericht is te gen het optreden van Rusland in de Kongolese kwestie buiten de V.N. om, plaatst de Sowjet Unie voor diploma tieke moeilijkheden. Enkele commenta toren vragen zich daarom af wat Chroesjtsjow in de Algemene Vergade ring zal gaan ondernemen. Trouw schrijft in dit verband: ..Nog voordat Chroesjtsjow zelf dus in New York een poging had kunnen doen deze landen van de goede bedoelingen van zijn land te overtuigen heeft Zorin kans gezien daaraan (nog meer) twij fel te wekken. De hele affaire die uit liep op de resolutie is voor dc Rus sische premier zeker geen winstpunt. Hij zal al zijn niet geringe politieke en en diplomatieke kwaliteiten moeten aan wenden om alsnog het zwarte wereld deel van zijn eigen goede bedoelingen en van dc kwade der anderen te over tuigen. Juist omdat hij zich daarop tot het uiterste zal toeleggen zal Berlijn waarschijnlijk de dreiging blijft nochtans bestaan toch nog niet op nieuw in een crisissituatie komen te ver keren. Uiteraard alleen als Chroesj tsjow zo redelijk is als wij aanne dat hij is en als zijn grote doelwit Het wordt in elk geval een specta culaire strijd daar in de V.N." In haar buitenlands commentaar schrijft Het Parool dat Chroesj tsjow na de aanneming van de Azia- tisch-Afrikaanse resolutie van een pro pagandistische veroveringstocht in de V.N. zal moeten afzien en gedrongen zal zijn zich te concentreren op een toe nadering tot de Verenigde Staten. Het blad merkt op: ,,Zo worden de vooruit zichten voor Chroesjtsjow om iets te verwezenlijken als hij werkelijk goede voornemens heeft, steeds beter. Hij zal echter terughouding moeten uitoefenen in zijn grote rede voor de Assemblée en het denkbeeld van ontwapening niet al te plomp propagandistisch moeten hanteren. Dit kan te minder omdat Zo- ri» het geloof in de oprechtheid van Ruslands angelische bedoelingen zelfs bij de meest onervaren leden moet heb ben geschokt." KERKSPLITSING „Wanneer een gemeente boven de 2500 zielen uit is gegroeid kun nen we rustig zeggen dat er van een gemeenschap geen sprake meer is", aldus stelt ds. D. A. Zijlstra in de Provinciale Kerk bode" het probleem waarvoor de Gereformeerde Kerk van Amers foort zich ziet gesteld. Uitvoerig zet hij uiteen wat de problemen zijn van een grote stadsgemeen te en,vervolgt dan: BIJ dit alles komen dan, in de kerkeraad nog twee punten: a. het grote getal ambtsdragers en b. de veelheid van zaken, die een ker keraad van een grote gemeente krijgt te behandelen Allereerst: het grote getal ambts dragers. Ieder die iets van de ver gadertechniek weet, weet dat het ideaal vergaderen kan gelegen zijn in 'n kring van 10 25 mensen. Ieder kan in zo'n vergadering zijn oordeel geven. En ook kan men zich tenslotte gemakkelijker vinden in een ..gemiddelde" als dat geoor loofd is. Maar met een vergadering van plm. 100 ambtsdragers valt schier niet te werken. De discussies du ren dan eindeloos lang, of de brs. zwijgen omdat het anders niet tot een eind komt. Maar onderwijl: Men draagt dan toch maar de verantwoordelijkheid over een beslissing die genomen Menige ambtsdrager heeft het daar in een grote gemeente, vaak moeilijk mee. Moeite, dat hij in een bepaald geval gezwegen heeft, en toch: voor spreken wilde hij zich ook weer met opgeven. Hij had wel willen meedoen in een gesprek om tot een conclusie te komen, maar hij was te bescheiden om te menen dat hij met zijn eigen oordeel de vergadering op dat moment zou dienen. En dan: de veelheid van zaken Wie is bekwaam om verantwoord -te spreken in een zo grote ver scheidenheid van zaken, die als re gel. aan de orde gesteld worden? TK weet wel dat over wat ik hierboven schreef, nog wel het een en ander te zeggen zou zijn. maar in grote lijnen ligt hier dan toch een probleem. Het probleem van de grote stadskerken. In de Synodes van de voorafgaande ja ren is dit ook besproken en al-s allereerste oordeel is steeds weer uitgesproken: gemeenten, die niet meer ..hanteerbaar" zijn, moeten staan naar splitsing. Splitsing is: dat één grote gemeente gedeeld wordt in twee of meer zelfstandige kleinere gemeenten. Nu lijkt splitsing heel eenvoudig, maar in werkelijkheid zit er ontzet tend veel aan vast. Meerdere grote gemeenten in on ze Geref. Kerken zijn er in de loop der jaren toe over gegaan. Ik denk aan de kerk van 's-Gravenhage, Utrecht, Groningen. Leeuwarden. MAAR de overgangsvormen wa ren lang niet altijd eenvoudig, en ook nè de splitsing was men er nog niet altijd. De kerkeraad van Amersfoort heeft ook de mogelijkheid van split sing onder de ogen gezien. Een deskundige commissie heeft hier langdurig op gestudeerd en heeft de kerkeraad een rapport aangebo- In dit rapport staat o.a. het vol gende: „Het zal u uit het voorgaande duidelijk zijn dat bij al de genoem de grensafbakingen de bezwaren groter lijken dan de voordelen. Kerksplitsing is een weg waarop geen terug meer mogelijk is. Oplos sing van de huidige moeilijkheden is daarom niet het enige waarop we moeten letten. Vooral moet er voor gezorgd wor den dat geen enkele belemmering geschapen wordt voor een gezonde groei in de toekomst. Weliswaar zijn de plannen om de uitbouw van de stad tamelijk gedetailleerd uit gewerkt, maar het is nog niet vol doende te overzien welke de gevol gen van deze groei van de stad zul len zijn voor de verdeling van de leden van de Geref. Kerk van Amersfoort over de verschillende stadswijken. Tot onze spijt moeten wij u daar om adviseren voorlopig niet over te gaan tot kerksplitsing. HET RAPPORT. waarin deze woorden voorkomen, is geda teerd 30 nov '59, en de kerkeraad neeft in het voorjaar 1960 langdu rig aandacht aan dit rapport ge schonken en zich o.a. met de ge citeerde woorden akkoord ver daard. Wel heeft de kerkeraad, in over eenstemming met het rapport daar bij ook uitgesproken dat het aan beveling verdient om de gedachte aan kerksplitsing levendig te hou den. De kerkeraad droeg het mo- deramen op in deze diligent te blijven. Maar intussen zitten we als gemeente van Amersfoort nog met de zorgen. bagatelliseerd. Een evenwichtige visie op wat de kerk bewaart ons er voor, dat we bepaalde facetten niet verabsoluteren ten koste andere. Wie de kerk alleen maar als een planting,des Heren en niet ook als de Moeder der gelovigen, ver tekent haar, evenals degene, die de on zichtbare zijde der kerk overaccentu- eert ten koste van haar zichtbare open baring of andersom. De kerk is anders dan welke levens kring ook en daarom .onvervangbaar. wonder Gods en een groot voorrecht. Buiten haar is geen zaligheid. de kerk niet tot zijn Moeder begeert, begeert tevergeefs God tot zijn Vader te hebben (Calvijn). Dit brengt een hoge mate van ernst en verantwoordelijkheid mee t.a.v. de kerk. Ze behoort o.a. een gemeenschap van elk-verantwoordelijke-individuen te zijn. Een gedegen historisch besef van de strijd der kerk in het verleden en oog voor de taak der kerk in de toekomst zijn mede noodzakelijk voor een schrif tuurlijk en confessioneel besef in het heden. De tweede spreker op deze bondsdag was dr. J. Venema te Amsterdam. Hij refereerde over het onderwerp „Schuld Aan de vooravond van de eigenlijke bondsdag werden de huishoudelijke za ken afgehandeld. Besloten werd de con tributie met 2 per lid te verhogen. De leden zullen dan voortaan het bonds blad ,,De Saamwerker" ontvangen zon der daarvoor apart abonnementsgeld te moeten betalen. Beroepingsiverk NED. HERV. KERK Beroepen te Bruinisse: L. Emmerzaal te Zwijndrecht. Aangenomen naar Finsterwolde: D. van Goeverden, pred. voor werkzh. te Mijnsheerenland. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Twijnzel: W. Kats te Tiel. EVANG.-LUTHERSE KERK Drietal te Pekela-Winschoten: P. Kas- telijn te Zeist, J. van Theylingen, pro ponent te Amsterdam en G. C. C. Vis ser te Utrecht. H.G.O.-fonds belegt vergadering 2.30 1 het H.G.O.-fonds, studiefonds t.b.v. herv.- geref. kwekelingen aan de Chr. kweek school te Ede, een landelijke vergade ring te Utrecht te houden. Op deze vergadering zullen de reeds voorbereide plannen van het fonds be sproken worden. Er zullen o.m. een tal zeer fraaie kleurendia's worden toond die het onderwijs aan de kweek school te Ede laten zien en de bedoe ling van het H G.O.-fonds weergeven. Er zal vergaderd worden in de grote zaal van het wijkgebouw der Ned. Herv. Kerk, Boothstraat 6. Utrecht. Tent was te klein 35.000 mensen in Grabam-sanienkomst te Hamburg De eerste samenkomst van de zes daagse campagne die de Amerikaan se evangelist Billy Graham in Ham burg is begonnen trok bijna twee maal zoveel mensen als er zitplaat sen waren in de grote tent. De 9000 vierkante meter tentoppervlak met de 20.000 zitplaatsen bleek veel te klein te zijn om de 35.000 mensen die de dienst wilden bijwonen te be vatten. Er waren zelfs groepen aan wezig uit Denemarken en Zweden. Onmiddellijk werden 15 grote luid sprekers ingeschakeld, die van deze tentcampagne een machtige openlucht samenkomst maakten, een muziek corps van 150 leden verzorgde de sa menzang terwijl een massaal koor van 1200 stemmen enkele geestelijke liede ren zong. Toen Graham de mensen opriep om voor Christus te kiezen en hen uitno digde om naar voren tc komen voor een persoonlijk gesprek, bleek dat de 600 nazorgwerkers die waren opgeleid de geweldige stroom niet konden ver werken. Meer dan 4000 mensen kwa men naar voren zodat iedere nazorg werker met zes of zeven mensen moest spreken. Prof. dr. J. de Graaf terug uit Moskou Prof. dr. J. de Graaf, hoog leraar in de theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, is verleden week teruggekeerd van een veertiendaagse reis naar de Sovjet-Unie. Hij is de gast ge weest van het Moskouse Patriar chaat en heeft zich gedurende zijn verblijf in Rusland in het bij zonder op de hoogte laten stellen van de stand van de theologische opleiding aldaar. In Rusland zijn momenteel acht minaria en twee theologische acaden- Vijf jaar geleden is prof. De Graaf ook in Rusland geweest. Hij heeft op aeze reis geconstateerd, dat de opleiding van de theologen sindsdien aanzienlijn is verdiept en verbreed. Het is hem opgevallen, dat de universitaire bibho- Advertentie Alléén een tandarts reinigt Uw tanden beter dan r SUPERWHITE TANDPASTA theken veel meer Westerse theologi literatuur bevatten dan enkele jaren geleden. Prof. De Graaf vertelde dal de Rus sische jeugd onder de achttien jaar geen enkele vorm van publiek godsdienston derwijs krijgt. De leerlingen van de scholen zijn grotendeels lid van de com munistische jeugdbeweging. Dit lid maatschap is niet verplicht, maar de jeugd die geen deel uitmaakt van de communistische beweging staat overal buiten: Zij kan geen sport beoefenen er heeft ook geen toegang tot andere vor men van ontspanning. Van een belemmering van de gods dienst door de overheid is in Rusland echter, volgens prof. De Graaf, geen sprake. In de kerken die nog open zijn, worden iedere dag twee diensten ge houden. De kerkgebouwen zijn steeds afgeladen vol. De Russische-Orthodoxe Kerk is veel vrijer dan men in het Westen gelooft. De contacten van Russische Kerk met de Wereldraad Kerken zijn in de afgelopen jaren stevigd en de Utrechtse 'hoogleraar wacht dat de Orthodoxe Kerk binnen afzienbare tijd lid zal worden van deze De misverstanden die er in het Wes ten, volgens prof. De Graaf, heersen aanzien van godsdienstvrijheid en per soonlijke vrijheid in Rusland, wordc*i. naar zijn oordeel, veroorzaakt doordat men de Sovjetrepubliek op een lijn stelt met Oost-Duitsland en. bijvoorbeeld Tsjechoslowakije, waar de situatie ge heel anders ligt. Nederlandse Protestantenbond zal zijn algemene vergadering op 24 en 25 in het Oolgaardthuis te Arn hem houden. De voorzitter, dr. C. v. d. Berg, stelt zich niet herkiesbaar In zijn plaats heeft het hoofdbestuur kan didaat gesteld de heer A. A. H. Hoy- tink, voorzitter van de afdeling De Bilt (U) „Gij dan zult volmaakt zijnHet is een bevel, ongetwij feld. Bevel van Christus, gezalfde Gods, tot christenen, zij die Zijn Naam dragen. Want wie zich christen noemt, wie tot een kerkgenootschap behoort, wie meewerkt in welke christelijke organisatie ook, die zal moeten beseffen dat het dragen van die Naam ook waar gemaakt moet worden. Half christen zijn kan niet het is een belediging van God. Daarom zal met dit bevel tot volmaaktheid ernst gemaakt moeten worden. Men is niet klaar met te zeggen: „Wij zijn maqr mensenEn het is God-onterend bewust in zonden te blijven voortleven en dan gedachteloos te bidden: „Vergeef ons onze schulden „Gij dan zult volmaakt zijnHet is ook een belofte. Een belofte dat God naast ons zal staan als wij in ernst naar die volmaaktheid streven. Dat God ons iedere dag de kracht zal geven om de dagelijkse strijd om die volmaaktheid te voeren. Dat Hij het ons vergeven zal als wij falen, zodat we niet bij de pakken behoeven neer te zitten. Endat onze strijd bekroond zal worden met hemelse volmaaktheid. Eens zullen er zijn de nieuwe hemel en de nieuwe aarde; daar zal de zonde uitgebannen zijn. Leeft ge als christen naar dit perspectief? Drs. Tigchelaar wordt binnenkort uitgezonden (Van een onzer medewerkers) f^ISTEREN hield de Geref. Zendingsbond in de Neder lands Hervormde Kerk haar jaarvergadering te Utrecht. Een groot deel van het programma stond in het teken van nieuw zendingswerk in Afrika. Reeds eerder was hierover gesproken en geschreven, maar op zeer de mocratische wijze werd nu het besluit van het hoofdbestuur om in Natal (Zuid-Afrika) en Kenya te gaan werken aan de vergade ring ter bespreking en goedkeu ring voorgelegd. Na de opening van de voorzitter, ds. Meyers, gaf de zendings-direcotr, ds. de Lange, in zijn jaarverslag een. uitge breid en uitgewerkt overzicht van de toestand van de Toradja-kerk op Ce lebes, van ouds het zendingsterrein van de G.Z.B. Thans telt deze bloeiende het overwegend moham medaanse Indonesië ongeveer 150.000 zielen, waarvan een deel echter elk kontakt met de buitenwereld mist daai dit deel onder de macht van de Darcel- Islam leeft. Ruim 35.000 vluchtelingen uit de on rustige gebieden verzwaren de proble men van de kerk in het toch al zeei dure Indonesië. Toch leeft het geloof het sterkst in de- gemeenten van de vluchtelingen. Het werk van de scholen is in de Toradja-kerk, die ongeveer 550 gemeenten telt, van zeer groot belang. Ook op dit punt is de hulp vanuit Ne derland zeer nodig, zodat de G.Z.B. ook enkele belangrijke bijdragen schenkt. Na de onmogelijkheid om de zendings predikanten voor de opleiding naar Ce lebes te krijgen, dreigt ook het niet langer kunnen handhaven van het Ne derlandse medische personeel van de ziekenhuizen. Beide nog aanwezige art sen zullen volgend jaar in Nederland komen. In het financieel verslag werden naast opgewekte klanken ook waarschuwingen geuit tegen tevredenheid en onverschil- Groninger kerken bestaan 125 jaar De Gereformeerde Kerken in L. Noorden van ons land behoren tot de -oudsten van het kerkverband en ver schillende van hen zijn door ds. H de Cock, de vader van de afscheiding van 1834, geïnstitueerd. Negen van deze ker ken vieren in deze weken hun 125 ja rig bestaan. De kerken van Appinge dam, Delfzijl en 't Zandt hebben dit jubileum reeds gevierd. De eerste twee zijn uitgegroeid tot grote kerken mei twee en drie predikantsplaatsen D« gemeenteleden van de kerk van Appin- gedam hebben een feestgavè var f 29.500 bijeengebracht De kerk van Appingedam is tal van Jaren zendende kerk geweest voor de Soembazending, die var Delfzijl is zendende ke'rk voor de geestelijke verzorging van opvaren den ter koopvaardij, daarom is haar derde predikant te Liverpool woonach tig In de classis Appingedam, die 18 kerken omvat, vieren vijf kerken hun 125 jarig bestaan. 25 sept zal de kerk van Spijk dit doen en 24 okt. die van Garrelsweer. In de classis Warffum be staan kerken van Uithuizen, Uithuizer- meeden. Roodeschool en Warffum de- week 125 jaar. hgheid ten opzichte van de zendingsroe ping. De totale inkomsten over 1959 be droegen bijna 500.000, ongeveer 10 procent meer dan het vorige jaar. Een aanzienlijke som werd reeds gereserveerd voor het toekomstige werk in Afrika. Het hoofdbestuur is doordrongen van de moeilijkheden die het werk in Afrika met zich mee zou brengen, maar meent Gods roepstem en de verantwoordelijkheid van de kerk niet te mogen ontlopen. In de roerige wereld van Afrika kan alleen het Evangelie rust brengen. Op een reis die de voorzitter en de director dit voorjaar in Zuid-Afrika maakten, bleek hem, dat de apartheids politiek een eigensoortige ontwikkeling van elk der daar levende volkeren be oogt. Na uitvoerige besprekingen met de kerken in Zuid-Afrika was het resul taat dat de G.Z.B. als arbeidsterrein het oudste deel van de zending van de N. H. kerk van Zuid-Afrika gelegen in Natal ter werking kan overnemen. Daarnaast, maar waarschijnlijk eerst volgend jaar te verwezenlijken, zal ge werkt worden in Kenya, rond de gemeen te Eldoret, waar het oorspronkelijke van die gemeente grote uitbreiding belooft. Deze voorstellen, toegelicht met licht beelden, hadden grote belangstelling bij de ongeveer 150 afgevaardigen van ge meenten en klassikale zendingscommis- De vergadering hechtte haar goed keuring aan deze plannen, zodat met de medewerking van de synode bin nenkort de eerste zendingsarbeider, drs. Tigchelaar, predikant van de hervormde gemeente van St. Antho- nypolder, zal kunnen vertrekken. Kort daarna zal dan een taalgeleer de volgen. Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. FELISOL écht kleurecht Het Nederlandse gevangeniswezen in de jaren 1958 en 1959. Uitgave Staats drukkerij- en uitgeverijbedrijf, 's-Gra venhage. Het gebruikelijke verslag over het gevangeniswezen, van belang on der meer voor wie in de reclassering werkzaam zijn. Het waaierverkoopstertje van Sevilla, door Paul-Jacques Bonzon. Vertaling Alice Koopman. Uitgave H. ten Brink N.V., Amsterdam-Meppel. Deze Kern pocket voor de jeugd is bestemd voor oudere meisjes. De ontdekkingsreizen van Henry Hud son, door Nina Brown Baker. Vertaling ir. P Telder. Uitgave H. ten Brink N.V. Amsterdam-Meppel. Kern-pocket, be stemd voor de oudere jeugd. Een wonderlijke zwerftocht, door Ri chard Parker. Vertaling Wijmie Fijn van Draat. Uitgave H. ten Brink N.V.. Amsterdam-Meppel. Kern-pocket voor jongens en meisjes van 8 tot 12 jaar. Grishka en zijn beer, door René Guil- lot. Vertaling Hermien Manger. Uitga ve H. ten Brink N.V Amsterdam-Mep pel. Kern-pocket voor oudere jongens. De verzonken stad, door Yette Jean- det. Vertaling Titia Jelgersma. Uitga ve H ten Brink N.V., Amsterdam-Mep pel. Kern-pocket voor oudere jongens en Als verstekelingen naar New York, door Dolf Himmel. Vertaling ir. P. Tel der. Uitgave H ten Brink N.V.. Am sterdam-Meppel Kern-pocket voor oude re jongens. Niki in Afrika en Niki in Tahiti, tekst en foto's van Dominique Darbos. Uitgave H. ten Brink N.V Amsterdam- Meppel. Twee bijzonder fraaie fotoboe- ,,voor de jeugd en alle volwas- i, die jong gebleven zijn". Vraag: Wanneer moet men eigen lijk inkomstenbelasting gaan betalen? Is er een grens tussen inkomsten- en loonbelasting? Is er niet een kans dat men door het aftrekken van de pen sioenpremie of van de 5 pet, verwer vingskosten weer beneden die grens Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. Antwoord: U valt belasting hoger is dan de inkomsten- zuiver inkomen M__i u valt ook in de inkomstenbelasting als onder het onzui /er inkomen meer dan 6900 aan loonbelasting onderworpen bruto loon voorkomt. In dit laatste geval blijven verwervingskosten hele inboedel op zijn huishoudster? Voor goed be grip diene dat de man een dochter en een kleindochter heeft, kind van een overleden zoon. laten zetten minderjarige) kleinkind. Vermoedelijk loftsdag heeft hij deze stap nog niet gedaan, want anders zou hij wel door de taris op de vingers zijn getikt! talen en de ander die dat werk uit voert moet ook vier pet. omzetbelas ting betalen Op uw derde vraag is het antwoord ontkennend: ontvangen schadevergoedingen zijn vrij van om- Vraag: Kunt u mij meedelen hoe tegenwoordig de onkosten van een brui loftsdag over de beide families ver deeld worden7 deze kwestie buiten beschouwing. helft verdeeld onder de dochter, het klein kind erj de weduwnaar, die dus di1 Vraag: Soms lig ik tot 's nachts drie uur of half vier wak mijn benen zo prikken. Ik probeer het dan wel met een slaaptablet, maar dat helpt ook niet altijd. Is hier iets tegen te doen? Antwoord: Uiteraard kunnen wij de ze vraag niet beantwoorden. U dient voor zijn overleden zich tot uw huisarts te wenden. Hij tj-eedt)^ook kan u onderzoeken en de juiste diag- Vraag: Moet men als juwelier-hor logemaker omzetbelasting betalen voor -eparaties (kleine ïeparaties aan zil verwerk). die men door een ander laai litvoeren7 Tweede vraag: moet om netbelasting betaald worden van repa o___.raties. verricht voor ee' andere on drie" delen diende te worden -iernemer? En slotvraag: Moet omzet belasting betaald worden over een door een verzekeringsmaatschappii dat'ik Antwoord: Bij het overlijden van de «chtgenote moet er boedelscheiding hebben plaats gevonden, waarbij de boedel in twee delen gesplitst diende o te worden. De helft was voor de over wnkkpr omdat levende echtgenoot, terwijl de ónder» watcxer omuai Antwoord: Gebruik is dat de ouders van de bruid de bruiloft betalen. Et- kunnen zich echter omstandigheden voordoen die ertoe brengen dat men die onkosten in onderling overleg re gelt Tegenwoordig komt dit dikwijls derde deel krijgt boven zijn helft. Ook uitgekeerd schadebedrag ter vergoe de plaats tuto een ravage in de winkel niet onterven of tekort richtte)? doen. Wanneer hij iets wil laten be- Antwoord: Op schrijven op naam van zijn huishoud- het antwoord bevestigend luiden ster, dan heeft hij hiervoor toestem- op uw ming nodig van zijn dochter Vraag: Ik graaf grond af van een eigen stuk land. gro^t 1 hectare. Die •nnd zal 10.000 opbrengen Tk weet omzetbelasting over moet betalen moet ik nu ook nog inkoms tenbelasting en eventueel vermogens belasting betal*"-? Antwoord: Aangezien u dit geld ont eerste vraag moet vangt moet u inkomstenbelasting be talen. Of het ook onder de vermogens belasting zal vallen, hangt af van het feit of u u buiten dit bedrag nog ka- het (vermoedelijk nog hierover vier pet. omzetbelasting be- pitaal bezit.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2