Timinni! MOORDAANSLAG CHROESJTSJEF? Commentaar Chroesjtsjef heeft huisarrest £dhsrt|e (Garant NIEUWS in één oogopslag- BON beraamd op premier - Geen behoefte aan een onpartijdige commissie Moboetoe: terugtrekking Ghanesen en Guineërs DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- e Advertentie-afdeling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11978 CHRlSTELlfK-NATIOISAAL DAGBLAD „Stantoasticlj is ahfbltuen tnyn hert ia tegljcnspoct" Koningin cowboy Bijzonder ontstemd is de Russische premier Chroesjtsjef over zijn „vrijheidsbeperking" in Amerika. Geruchten over een aanslag op zijn leven doen hardnekkig de ronde. Vanaf het balkon van zijn verblijfplaats gaf hij een drie kwartier durende „persconferentie". Kongo's grote man van het ogenblik, kolonel Moboetoe, heeft de terugtrekking van de V.N.-troepen van Ghana en Guinee geëist. Zij zouden gemene zaak met de afgezette premier Loemoemba hebben gemaakt. Scherpe kritiek op het Comité van ministers is in Straatsburg geuit in de najaarsvergadering van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa: de ministers laten zich blijkbaar weinig gelegen liggen aan de wensen van de afgevaardigden. Minister To^opeus, die al enkele gemeentelijke grenswijzigin gen op zijn naam heeft staan, heeft nog heel wat meer plannen in deze richting: verschillende voorstellen tot opheffing van gemeenten worden voorbereid. Nog wekenlang zullen de patiëntjes van het Haagse Juliana- Kinderziekenhuis spreken over het bijzonder prettige bezoek, dat koningin Juliana gisteren heeft gebracht. Margarine mag „natuurzuiver" heten althans, minister Van Rooy heeft daar geen bezwaar tegen. De warenwet wordt echter herzien om iets als de Planta-ellende te voorkomen. ,3 TIP U... voor TN deze krant vin'dt ge een advertentie waar in de lof bezonigen wordt van een boek. Tip-Para de" heet .dlit boek en in die naam ligt de inhoud besloten: het geeft (let terlijk) duizend-en-een tips op al die terreinen des levens die ons wel eens zorgen baren. Neen geen problemen. Dat woord komt er in z'n zwaarwichtige betekenis ge lukkig niet in voor. U mag het de „huis-, tuin- en keu- kenzorgen" noemen en dan letterlijk, want het gaat over die duizend-en-een klei nigheden die in huis, tuin en keuken nu eenmaal moeten gebeuren. Maar waarom zouden we u verder van de inhoud van dit boek vertellen. U kunt het zelf lezen in de adver tentie en wat in deze adver tentie staat is waar en als de redactie dat van een ad vertentie schrijft kunt u vei lig aannemen dat het ook in derdaad waar is. En I tip zorg dat dit boek in uw be zit komt. Niet door naar de boekhandel te stappen en het te bestellen hier is dan iets dat u zelfs in deze wel vaartsstaat niet kopen kunt. U moet het boek verdienen. Op deze heel gemakkelijke manier: u brengt via onder staande bon een nieuwe abonnee aan en de zaak is rond. „Tip-Parade" wordt bij u bezorgd en zal vele jaren tot uw meest geraadpleegde handboeken behoren. Want omdat het ook een mooi boek is om te zien geeft u het een goede plaats op uw boekenplank of in de boe kenkast. Zelfs iets verdienen het is altijd een aantrekkelijke gedachte. Vooral als het niet moeilijk is. Maar het meest zal u toch aantrekken de ge dachte dat u op deze manier onze krant (die ook uw krant is) de gelegenheid biedt haar vleugels steeds verder uit te slaan. Onze eigen krant: een goede krant een christelijke krant een onafhankelijke krant. (woonplaats) Betaling geschiedt per week raaand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet vaD toepassin Is) Als bewijs van dankbaar heid uwerzijds, ontvang ik graag het boek „Tip-Parade" op onderstaand adres: (straat) (woonplaats) Ambonese jongen in zand gestikt Een dertienjarige jongen is gisteren achter de Nieuwe Kerk in Someren in het zand gestikt toen een gat, dat hij met vier speelkameraden had gegraven, instortte. Het gat, dat met graszoden was afge dekt, stortte in terwijl de jongen, de 13-jarige Paul Bastiaans, er in was Een arts heeft nog kunstmatige adem haling toegepast, maar de jongen, oudst van vier kinderen van een Ambonees gezin, bleek enkele minuten na de storting reeds te zijn overleden. i \M HALF VIER is vanmiddag de Algemene Vergadering van de Ver- Nv enigde Naties weer bijeengekomen en tijdens deze bijeenkomst zal zo als bekend president Eisenhower zijn redevoering houden, waarin vermoe delijk een hulpverleningsprogramma voor de Afrikaanse landen en een herziene versie van zijn plan voor inspectie uit de lucht zal worden ge opperd. Toen de Algemene Vergadering gisteravond om 22.16 uur Neder landse tijd uiteenging, was een drukke en rumoerige dag achter de rug, waarvan de volgende gebeurtenissen vermelding verdienen: 1. Chroesjtsjef, die in New York Afrikaanse en Aziatische vrienden tracht te maken, werd in de Alge mene Vergadering steeds ongedul diger toen hij de ene Afrikaanse staatsleider na de andere president De Gaulle hoorde prijzen. De Rus sische premier was de zaal vrolijk binnengekomen, hij verliet haar met een donker gezicht. 2. Een Russische handelsmissie in New York meent te weten dat Het NEVEDA breiboek is uit 1.95 iüfSi Vraag uw winkelier of stuur een postwissel/postgiro (no. 3Ö1655) aan de Leidsche Wolspinnerij N.V., Zoetér- woudseweg 3, Leiden. Minister Van Rooy over Planta: (Van onze parlementsredactie) TNE minister van sociale zaken en A-J volksgezondheid, dr- Van Rooy, heeft geen behoefte aan het instellen van een onpartijdige commissie, die verslag zou möeten uitbrengen over de gebeurtenissen met de Planta- margarine. Het Tweede-Kamerlid De Ruiter (c.h.) had om een dergelijke commissie gevraagd. In antwoord op schriftelijke vragen van deze volksvertegenwoordiger schrijft minister Van Rooy, dat hij uit de versla gen van de diensten voor de volksgezond heid en van de keuringsdienst van waren te Rotterdam een volledig beeld heeft gekregen van de Planta-gebeurtenissen en van de onderzoekingen, die met grote voortvarendheid onder de coördinerende leiding van de directeur-generaal van de volksgezondheid werden ingesteld. Waar het overgrote deel van mar garine uit produkten van natuurlijke herkomst bestaat, ziet de minister ook in tegenstelling tot de heer De Ruiter geen reden om een wet telijke regeling te ontwerpen, die het propageren van margarine als „na tuurzuiver" zou verbieden. Verder wijst de bewindsman er nog eens op. dat er met alle ten dienste staande middelen voor is gezorgd, dat de ver- Kent U de waarde van f55.-? TOP-VOORDEEL VAN-DE-WEEK REGENJAS 55,- -2 - LEIDEN schillende margarine-merken (af komstig van Van den Bergh en Jur- gëns) die verdacht zouden kunnen zijn, niet meer worden verhandeld. Deze margarine wordt in beslag ge- De heer De Ruiter had de minister ook nog gevraagd hoe het mogelijk was, dat ondanks uitdrukkelijke beloften, dat ge vaarlijke Planta uit de handel zou wor den genomen, toch nog een hoeveelheid van 5000 kg door andere margarinesoor- len is gedraaid. Tijdens het normale fa bricageproces van margarine, aldus de minister in zijn antwoord, worden klein* hoeveelheden naar de raffinaderij terug gevoerd, die, na opnieuw geraffineerd te zijn, weer als grondstof worden gebruikt. Dit is ook gebeurd tijdens de produktie van Planta-rood, dus tot 22 augustus. Op deze wijze is tussen 4 en 22 augustus een hoeveelheid van in totaal ongeveer 5 ton Planta Rood teruggegaan naar de raffinaderij, waar deze, vermengd mei andere vetten, opnieuw is geraffineerd. Er is,dus in dit geval geen sprake van vermenging met andere margarinesoor ten, terwijl de emulgator slechts, in concentratie van l/3600ste van die Planta Rood in het mengprodukt Van deze gang van zaken was de direc teur-generaal van de volksgezondheid niet op de hoogte, toen hij op 25 augustus en nogmaals op 10 september voor radio en televisie sprak. De directie van Uni lever N.V. maakte er eerst op 11 septem ber melding van in aanwezigheid va ministers van landbouw en van sociale zaken en volksgezondheid. In antwoord op schriftelijke vragen liet Eerste-Kamerlid prof. dr. A. Querido (soc.) schrijft minister Van Rooy nog, dat hy oi crweegt (los van de uitslag van het justitiële onderzoek) of en zo ja welke verdere preventieve en repressieve waarborgen in het stelsel en de uitvoe ring van de Warenwet dienen te woidcn opgenomen, opdat gebeurtenissen als die met de Planta zoveel mogelijk worden voorkomen. Het advies van de Advies commissie Warenwet is over dit punt reeds gevraagd. men een aanslag op premier Chroesjtsjef wil plegen. Er zou daarvoor gebruik worden gemaakt van een vuurwapen dat verborgen is in een foto- of in een filmtoe stel. Het komplot zou worden ge pleegd door leden van de voorma lige Duitse Gestapo. Men zou in Zwitserland achter het nieuws zijn gekomen. President Eisenhower heeft beslo ten om New York niet een-twee drie te verlaten, zodat hij gelegen heid heeft voor verschillende ge sprekken. Hij lunchte vandaag met de vertegenwoordigers van de J.i- tijns-Amerikaanse landen (zonder Castro) en zou voorts president Tito van Zuid-Slavië en de leiders van Ghana, Napal eri Libanon ont moeten. Mogelijk ontmoet de pre sident nog meer delegatieleiders, maar het is onwaarschijnlijk dat Chroesjtsjef daarbij zal zijn 4. De Russische premier Chroesjtsjef en de leiders van c(e ^.es satelliet- landen die'met hem "ïn^ New York zijn. zullen de Véfenigde Staten in de eerste week van oktober ver laten. Dit is van communistische zijde meegedeeld. 5. In een Newyorks restaurant is het lot een schietpartij gekomen tus sen voor- en tegenstanders van de Cubaanse premier Fidel Castro. Een negenjarig meisje werd ge wond door een verwdaalde kogel. Drie tegenstanders van Castro wer den gewond. H.M. de Koningin heeft gister middag het Juliana-Kinderzie- kenhuis in Den Haag bezocht. Aandachtig en met kennelijk plezier luisterde zij naar The Far West Band", die tbc-pa- trentjes in het ziekenhuis heb ben gevormd. (Verslag op pa- Nog 28 dorpen in Italië onder water Twintig van de vijftig doden ten ge volge van de overstromingen, die Italië geteisterd hebben, waren inwoners van de Camon-icavallei, ten noorden van Brescia in het centrum van Noord-Italië Door het dal kronkelt zich de gewoonlijk kalme Ogliorivier, een van de zijrievie- ren van de Po. De zware regens, die vrijdag begonnen, hebben de Oglio anderd in een woedende 9broom die hui zen, oogsten en bruggen vernielde. Gis teren zijn nog achtentwintig dorpen met 18.000 inwoners door het water over stroomd. Het enige contact met de bui tenwereld wordt onderhouden door heli copters en boten, die voedsel en genees middelen Men heeft het peil van hat wate kunnen laten zakken, door wat uit het Iseomeer te laten lopen. Als gevolg van overstromingen en grondverschuivingen in Noord-ltalië liep ook het Cavourplein in Como onder water toen het Comomeer buiten zijn oevers trad. Veel stormschade in Zeeland De storm, die over Zeeland trok, heeft behalve aan de zeewering in Vlissingcn ook grote schade toegebracht aan de op het strand staande strandhuisjes in het gebied tussen Vlissingen en Domburg. Naar raming zijn circa honderd van deze huisjes, die gemiddeld een waarde van 500 vertegenwoordigen, door de zee in elkaar geslagen. Meer dan de helft is wrakhout. Storm en hoge waterstand waren er ook oorzaak van, dat de nieuwe sluis in de afsluitdain tussen Noord- en Zuid- Beveland bij Kats defect raakte. Kolonel Moboctote heeft gister avond verklaard dat hij de terug trekking van de Ghanese en Guinese V.N.-troepen uit Kongo heeft ge- eist. Hij heeft de volkenorganisatie laten weten dat deze landen zich in de binnenlandse aangelegenheden van Kongo mengen. De kolonel heeft niet uiteengezet wat Ghana en Guinea precies hebben misdaan. Wat Guinea betreft zal mo gelijk het feit dat Loemoemba zich twee dagen lang- in zijn ambassade kon verbergen toen men hem wilde arresteren, meespreken. Hoewel van de zijde der V.N. tegen gesproken is, dat er iets bekend is Over een moordpartij in Katanga, h-eeft secretaris-generaal Hammars- kjöld bij president Tsjombe gepro testeerd tegen het optreden van zijn gendarmes. Inmiddels hebben zich elders in Kongo incidenten voorgpdaan, waar- .verd geschoten. Ten zuiden van Loeloeaburg hebben V.N.-troepen le den van de Kanyokostam onder vuur genomen. Zij hadden opdracht gekre gen een spoorlijn onklaar te maken en vielen de V.N.-soldaten aan met pijlen en messen. JJET IS NIET gebruikelijk, taar te leveren op een redevoering, die nog moet worden uitgesproken. Dit is alleen mogelijk, wanneer de tekst van tevoren beschikbaar wordt gesteld. Het kan ook, wanneer men, om redenen van politieke aard, van „betrouwbare zijde" de voornaamste inhoud van een toespraak aan de openbaarheid prijsgeeft. Dit laatste is wellicht het geval ge weest met de rede, die president Eisen hower tegen de avond zal uitspreken voor de Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties. Twee gerenommeerde Amerikaanse dagbladen, de New York Times en de New York Herald Tribune, brachten gisteren reeds de belangrijkste punten uit de speech van de Amerikaanse president. En de ervaring heeft geleerd, dat zij over het algemeen bijzonder goed ingelicht zijn. Het heeft dus wel degelijk zin, de in houd van Eisenhowers redevoering aan een korte beschouwing te onderwerpen, vooral omdat de belangrijkste onderde len ervan betrekking hebben op de groot ste problemen, waarvoor de vrije wereld zich op het ogenblik geplaatst ziet: De vrees voor een verrassingsaanval (die er steeds is geweest, maar de laatste tijd is toegenomen als gevolg van de agres sieve houding van de Sowjetunie) en de toekomst van de ondeif»ntwikkelde lan den, in het bijzonder die op het Afrikaan se continent. Als bedoelde bladen de inhoud van Eisenhowers plannen goed hebben weer gegeven, valt onmiddellijk op, dat de Amerikaanse president aan de Verenigde Naties een veel belangrijker rol wil toe bedelen ter handhaving van vrede en vei ligheid in de wereld. Dit geldt voor zijn voorstel, de Verenigde Naties te belasten met inspectie uit de lucht ter voorkoming van verrassingsaanvallen, maar ook voor zijn plan de onderontwikkelde gebieden toe te vertrouwen aan de zorgen van de Verenigde Naties. Het luchtinspecticplan van Eisenhower is niet nieuw. Hij heeft het voor het eerst gelanceerd op de Gencefse confe rentie, die in juli 1955 werd gehouden. Het inschakelen van de Verenigde Naties heeft het evenwel nieuwe betekenis ge geven en zal de Sowjetunie wellicht in een moeilijke positie brengen, wanneer de meerderheid van de V.N.-leden zich er achter zou scharen. Van even groot belang is het ontwikkelingsplan voor Afrika en andere ontwikkelingsgebieden in de wereld. De gebeurtenissen in Kongo hebben ons geleerd, dat alleen door mid del van de Verenigde Naties kan worden voorkomen, dat volken, die nog geen raad weten met hun pas verworven onafhan kelijkheid, ecu prooi worden van liet internationale communisme. Eisenhower kan met name in dit geval rekenen op de steun van de Afrikaanse en Aziatische landen, die hier vrijwel alle rechtstreeks bij betrokken zijn. De wijze, waarop zij de Sowjetunie nog maar enkele dagen geleden van repliek hebben gediend met betrekking tot Kongo, houdt een belofte in voor de naaste toekomst. Een depressie, die ongeveer een weck liet weer in West-Europa heeft beheerst en die daarbij veel regen heeft gebracht is belangrijk minder diep geworden en vult verder op. Haar rot is nu uitge speeld. Aanhoudende luchtdrukstijgin- gen boven West-Europa brengen een ver-, binding tot stand tussen een lagedruk gebied boven Rusland en een maximum bij de Azoren. Door deze ontwikkeling verliest een oceaanfront boven Enge land aan betekenis. Het zal dan ook waarschijnlijk maar weinig invloed op het weer in Nederland kunnen uitoefe- weet het niet, ik zie niets Chroesjtsjef heeft gisteren den open, Chroesjtsjef een balkon-scène opgevoerd, scheen in hcnidsmouwci die de Amerikaanse journalis- naar beneden en riep: „Goe- is mijn Amerika' ten niet gouw zullen ver- denavond". Gromyko, de mi- op Manhattan, dat hij" getcn. De verslaggevers had- nistcr van buitenlandse zaken, mag - da.8: iang gewacht kwam erbij, maar Chroesjtsjef arret wilde blijkbaar niet gestoord aan worden en riep lachend: „Weg ncn met Gromyko". De man ver dween inderdaad, maar ver scheen later weer aan de zijde van zijn leider. land?" Verslaggevers ber de Verenigde Staten. Dit innerden hem demonstratie bij de Amerikaan- ambassade in Moskou, twe erlatcn. „Ik heb huis- jaar geleden. „Dat gebeurde het Toen men informeerde naar de gevangen genomen Rb-47 vliegers, zei hij: „Vlieg in jul lie eigen luchtruim en niet in voor het gebouw van de Ru: sischc delegatie bij de V.N. om de gedragingen var Chroesjtsjef op de voet te vol- voegde hy Het was een saaie dag, de Russische premier liet zich slechts een enkele keer zien. Tot gisteravond, toen kregen journalist „dus zijn myn plan nen beperkt. En dat, terwijl het Amerikaanse volk meer dan ooit ontvankelijk is voor mijn bezoek." („Ter staving" bewering begon woord op hetgeen hier Op Hongaarse betogers (tegen Kadar) vyl l.ü i vroeg de Rus Wijzend op de demonst slaggevers het volle zijn plannen. Chroesjtsjef hief ten, zei Chroesjtsjef: „Hebt werd gedaan; tand riep de premier terug. Chroesjtsjef hij vandaag naar de Algemene Vergadering zou gaan, maar of hy de redevoering van Eisenhower zou bijwonen ver- ov„. v telde hij niet. Hij gaf snelle gaf de verslaggevers erklaarde dat hoop paardevijgen: kun je daarmee vergeiy- pond. De balkondeuren zwaai- zyn handen op Drie kwartier duurde het balkon-praa' «e. Chroesjtsjef - - gaf de verslaggevers een goede antwoorden op alle vragen die raad mee: „Ga naar huis en 'erden gesteld. Wel waren het probeer de vrede en de vriend- riep terug: ooit iets dergelijks gezien in vaak zonderlinge antwoorden, schap te bevorderen." Het weer wordt rustiger en minder koud dan de afgelopen dagen het geval is geweest, 's Nachts kan zich hier en De Biiilt verwacht bot morgenavond: Enkele opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. In de nacht cn ochtend hier cn daar mist. Overwegend zwakke wind uit zuidclykc richtingen. Iets hogere temperaturen overdag. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 23 september: zon op 6.27, on der 18.37, maan op 9.08, onder 19.58; 28 sept, ears te kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Temper. Station ïesieldh e^l I.! II gh bew onbew h bew

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1