Watertarieven moeten in Noord wijk omhoog Centrum voor protestants maatschappelijk werk Commissaris Klaasesz bracht prettig werkbezoek aan gemeente Ter Aar MEUWE LEIDSCHE COURANT Vanavond krijgt de gemeenteraad t< Noordwijk enkele belangrijke besluitei te nemen. In tie eerste plaats wordt eer Ingrijpende wijziging van de verorde iiing op de levering van water voor gesteld. In de toelichting op dit voorstel mer ken B. en W. op, dat het waterverbruik nog steeds stijgt en dat de levering nog altijd tot tevredenheid verloopt. Door de toeneming van het verbruik moet echter reeds nu gerekend worden op belangrijke investeringen om ook voor de toekomst verzekerd te zijn van een vlotte levering. Uitbreiding van de bronnen in het Langeveld zal nodig zijn en ook de ca paciteit van de reinwaterkelder is nog net voldoende gedurende dé piekuren Ook hier is uitbreiding onvermijdelijk. Deze en enkele andere investeringen, zullen in de naaste toekomst een bedra; van 950.000 vergen. De rente en af schrijving worden geraamd op 76.750 en bovendien moet in het komende jaar gerekend worden op een last van on geveer 22.000 wegens precariorechten Voor deze enorme bedragen zijn niet direct dekkingsmiddelen aanwezig en de precaire positie van de algemene dienst laat een uitkering aan het water bedrijf wegens een nadelig saldo niet toe. B. en W. zien zich daarom gedwon gen een wijziging van de tarieven voor te stellen. Vier klassen De huidige tarieven zijn in hoofd zaak gebaseerd op de huurwaarde van de percelen volgens de personele belasting. Dit houdt in dat voor water betaald wordt (in groepen ge rekend) respectievelijk 12%. 15, 20. 25 en 31 cent per m3. Economisch bezien zyn deze tarieven niet langer te handhaven, aldus B. en W„ daar alleen de hoogste groep de kostprijs betaalt. De basis van huur waarde is niet langer als maatstaf te gebruiken, zodat voorgesteld wordt deze volledig te verlaten. Wel wenst het college het vast- rechtsystcem te handhaven. Als maatstaf hiervoor wordt thans voorgesteld het aantal sonen, dat volgens het bevolkings register in een aangesloten per ceel woonachtig is en hierbij, viertal klassen in te voeren, 'melijk I 1 en 2 personen; II 3 4; III 5 6, IV 7 personen. Het toegestane verbruik ware dan te stellen op: voor klasse I 15 m3. II 20 m3; III 25 m3 en IV 30 m3. Teneinde een zodanige opbrengst te verkrijgen dat zowel de precariorechten als de lasten voor de nieuwe investerin gen worden gedekt, ziet het college zich genoodzaakt een kubieke meterprys van 0.40 voor te stellen, waardoor het vast recht per kwartaal zal bedragen respec tievelijk ƒ6, ƒ8, 10 en 12. Er zal dan geen meterhuur meer in rekening worden gebracht. Het college is er zich van bewust dat deze wijziging vooral voor de be woners van de goedkoopste woningen een aanzienlijke tariefsverhoging in houdt. Tot heden kregen zij echter het water voor een abnormaal lage prijs, zelfs ver beneden de kostprijs. Het zal echter niet langer de taak van het bedrijf zijn de minstdraagkrach- tigen tegen verminderd tarief overeenstem ming met de economische opzet van hei bedrijf. Voorgesteld wordt voorts dc tarieven voor oververbruik en voor per celen die niet in de eerste plaats woon huizen zijn. ongewijzigd te laten op 's winters ƒ0.30 en 's zomers op ƒ0.50 per m.3.- Voor waterlevering te Noordwy- kerhout en Voorhout zijn B. en W. voornemens het volgende tarief voor te stellen: Alle verbruikte m3 in het le en 4e kwartaal ƒ0.25 per m3 cn in het 2e en 3e kwartaal 0.45 per m3 en bovendien een vast bedrag van 2.50 per kwartaal. Bij toepassing van deze tarieven wordt een hogere opbrengst van rond 39.000 geraamd. Uit het feit dat de totale ho gere kosten op ƒ98.750 worden begroot, moge blijken, aldus het voorstel, dat met het nieuwe voorgestelde tarief niet tejioog gegrepen is. 5, hierdoor een zeker v bouw en uitbreiding, alsmede van meu bilering en stoffering van dergelijke gebouwen, in bijzondere gevallen zelfs wicht t Subsidiëring In een voorstel betreffende regeling van de gemeentelijke bijdragen aan Kerken en voor jeugdgebouvven word: onder meer door B. en W. opgemerkt, dat de bouw van kei-ken, jeugdge- bouwen en dergelijke, thans vele ma len duurder is dan vóór de bezet tingstijd. De bouwprijzen zijn tenminste vijf maal zo hoog en ook andere factoren zijn oorzaak dal de stichting van dergelijke gebouwen door belangheb benden financieel haast niet te vol brengen is. Daar hierbij echter het algemeen belang in hoge mate is be trokken, heeft het college nagegaan in hoeverre de gemeente hierbij do helpende hand kan bieden. Voorop dient te staan dat de instan ties waaraan hulp geboden wordt, haar vrijheid en zelfstandigheid volledig be houden. Gedacht wordt daarom aan bij dragen a fonds perdu. Het standpunt van de- regering is nog niet bekend, maar daar de provincie Zuid-Holland voor 1960 een algemene regeling voor het toekennen van een bijdrage in de kosten van de stichting van verenigingsgebouwen, jeugd- en dorpshuizen in het leven geroepen heeft. ;n gemeentelijke bijdrage aan deze kosten er wel. De bijdrage van de provincie is 10 pet m de kosten van bouw, herbouw, ver- kerkbouw B. en W. menen by deze provincial- regeling aansluiting te moeten zoeken en stellen daarom een ontvvcrp-regeling voor van gemeentelijke bijdragen ten behoeve van kerken en jeugdgeb i De bijdrage van de gemeente zoi college willen stellen op eveneens 1 Voor jeugdhuizen wordt slechts bijdrage verleend als de provincie hier in voorgaat. Ook komen nog enkele belangrijkf grondtransacties aan de orde, onde erband met de aanleg van eei erbindingsweg Voorstraat—Zeestraat mogelijk geworden door de opheffinr on de tram verbinding. Ten aanzien van öit laatste punt hebben B. en W. onder handelingen gevoerd welke tot over eenstemming hebben geleid. De gemeen te en de heer C. G. J. Alkemade zullen, behoudens goedkeuring van de raad. een ruiling aangaan waarbij de gemeente een elftal huisjes aan de Heilige Geesl- weg verkrijgt en de heer Alkemade vijftal percelen aan de Katwijksest: Hierdoor zal het mogelijk zijn genoem de verbindingsweg aan te leggen en bovendien is deze ruiling van belang voor de realisering van het sanerings- Leidenaars maakten vreemde capriolen Een auto. waarin een drietal jongelui zaten, reed met grote snelheid over d< Voorstraat en sloeg vervolgens een ver boden richting in, namelijk naar de Dou- zasbraat. De gevolgen bleven niet uit Eerst werd een fietser aangereden er vervolgens ramde de wagen de gevel var een manufacturenwinkel. De inzittenden duwden de wagen weei vrij en gingen er vandoor. Het nummei van de wagen was echter opgenomen er na een onderzoek van de verkeerspolitie voerde het spoor naar Leiden. Het bleek, dat de eigenaar de sporen van de aanrijdingen al had laten verwij deren, maar na-dat hij goed aan de tand was gevoeld, viel hij toch later door de mand. De man bleek geen rijbewijs te bezitten; tegen hem werden diverse pro ces-verbalen opgemaakt. Gerei, jeugdappel in Alphen Doel van het jeugdwerk is niet veranderd Wj ALPHEN AAN DEN RIJN Tweemaal zilver Van Oordt De heren P. Schraverus en J. Jansen herdachten gisteren beiden het feit, dat zij 25 jaar geleden' in dienst traden bij de dakpannenfabriek van D. van Oordt N.V. Zij werden in de eerste plaats toege sproken door de oudste directeur, ir. G. J. Lambert, die hun dank bracht voor hun trouw voor het bedrijf in welke dank ook de beide echtgenoten den betrokken. De heer W. S. ve Meent, directeur, sprak eveneens zijn waai'dering uit voor de wijze waarop zij hun arbeid Schraverus als spe cialist voor het vervaardigen van hulp stukken en Jansen bij de vaste laad- ploeg steeds hebben verricht. Hij bood beiden een radiotoestel aan en de echtgenoten een bloemstuk. Namens de HIBIN overhandigde hij de oorkonde alsmede de daarbij behorende bronzen medaille. Namens het personeel sprak de fa brieksbaas K. Vonk die mede uit naam van de jubileumcommissie aan Schra verus een elektrisch scheerapparaat aanbood en aan Jansen een radiotafel. Zowel de heer Schraverus als de heer Jansen dankte vervolgens voor de vrien delijke woorden en de geschenken. Ve len hebben des avonds tijdens de in de kantine gehouden receptie nog blijk gegeven van hun belangstelling voor deze jubilea. Gestegen omzet van De Rijnstreek De coöperatieve aan- en verkoopver- eniging De Rijnstreek heeft in Alphen aan den Rijn haar jaarvergadering ge houden. Voorzitter C. N. van Schaik uit Woerden deelde mee, dat in het vereni gingsjaar 31 nieuwe leden zijn toege treden, Naar uit het overzicht van direc teur D. Markusse uit Woerden bleek is de omzet het afgelopen jaar met een half miljoen gulden toegenomen. Na afschrijving sluiten balans en resulta tenrekening met een bedrag van f 70.015. met een overschot van f 35.448. De re serve met de winst na een 2 °/o bedra gende uitkering beloopt f 89.500. In de laatste vier jaar bedragen de afschrij vingen f 194.000, zodat de coöperatie een stille reserve heeft kunnen kweken. De leden namen het bestuursvoorstel aan twee procent van de afname van krachtvoer aan de leden terug te be talen en het resterende winstsaldo van f 21.000 aan het reservefonds toe te voe- De vergadering, die in Avifauna werd gehouden, werd door ruim honderd leden bijgewoond. Wijziging spreekbeurt Ds. G. van Estrik, die hedenavond om 7.30 uur in het IJsclubgebouw zou spre ken voor de Geref. Zendingsbond, is door ziekte verhinderd. Hij zal worden vervangen door ds. Monster uit Gouda. Het is met de Gereformeerden in onze gemeente (of is het een alge- verschijnsel), een merkwaar dige zaak. Vraag hun om geld: het komt er! Maar kom niet aan hun tijd, want die is, althans voor velen, b stemd voor eigen genoegens. Voor het mogelijk maken van allerlei activiteiten vroeg de Gereformeerde Jeugdcentrale aan de Kerk van Alphen le jeugdzondag een collecte van a zevenhonderd gulden. Er kwam een bedrag uit de zakjes, dat het ge vraagde ver overtrof. Maar het dringen de verzoek om het jeugdappèl, dat gis teravond in de Salvatorikerk werd ge houden, bij te wonen, vond slechts bij nauwelijks tweehonderd ouderen weer klank, van de naar schatting ongeveer tweeduizend van Alphen en Oudshoorn Het probleem van de vrije tijd, zwaar geboomd wordt,is er ir niet, want alle tijd is Gods tijd worden gebruikt in Zijn dienst, Schuring, die sprak over „Werkend wacht ik". Naar aanleiding van het boek van ds, G. van Veldhuizen Janus Massiones zei spreker dat er vandaag honderdduizen den jongeren zijn. die geen uitzicht heb ben. We zien de jeugd als massaprodukt: zonder doel, zonder uitzicht, geen hoop en geen verwachtingen. De kerkjeugd ontkomt niet gevaar van de massificatie. De tijdgeest werkt die in de hand en die geest van onze dagen is het nihilisme. Onverschil lig, eten, drinken, wantmorgen zijn we radio-actief. Bij de jeugd achter het ijzeren gordijn treft men nog de schi- tering der ogen voor het ideaal aan, waartegenover tal van jongeren in de vrije wereld niets kunnen stellen. En nu de Geref. jeugd in de jeugd- week. Kan men er nog warm voor lo pen? Duizenden jongeren zeggen: neen! Velen zeggen, het loopt af! De A.J.C., de socialistische jongerenorganisatie, is op geheven. Er was geen belangstelling meer voor. Het was een strijdorganisa tie: Wij zijn de jonge garde van het proletariaat. Door verderdoorgaande uitwissing der standsgrenzen was niets meer te strijden. Het streven zuiver gericht op het aardse vlak. Getuigen KOUDEKERK A. D. RIJN De heer Van Egmond ter ruste gelegd Onder grote belangstelling werd gis termiddag op de algemene begraafplaats te Koudekerk aan den Rijn het stoffelijk overschot van de heer A. van Egmond ter aarde besteld. Enkele bloemstukken dekten de baar, waaronder een van het gemeentebestuur. Onder de aanwezigen bevonden zioh burgemeester Waverijn en wethouder Van Vegten namens het gemeentebestuur, de oud-bungemeesters Koudekerk aan den Rijn, de heren Kwint en Verheul, vertegenwoordigers de christelijk-bistorische kiesvereni ging, van de hervormde schoolvereni ging, het bestuur van de Hondedijkse polder en dokter Blaauwendraad Op verzoek van de familie werd op de begraafplaats, behoudens door ds. Koer- selman, niet gesproken. De predikant sprak enkele woorden naar aanleiding van 2 Corintihiiërs 4 en 5, waarna hij voorging in gebed. De oudste zoon van de overledene dankte namens de familie de vele blijken van belangstelling. Geen uranium meer in Kalanga De Union Minière du Haut Katanga deelt mede, dat dc voorraden uranium in de mijn van Shinkolobwé uitgeput zyn. De produktie is in april gestaakt. De mijn was de belangrijkste bron van uranium voor de eerste Amerikaanse proeven met atoombommen. verk ook i het Gereformeerde jeugd' ir opheffen? Neen, kort en Want het doel is niet uit de aarde, maar is gericht op de Koning, op Christus, hemelwaarts. Hy roept ons tot Zijn getuigen. Een all-round training in de jeugd is daarom nodig, opdat men kan meespreken op alle terreinen 'des levens. Jeugdwerk, arbeid in Zyn dienst, blyft er tot de jongste dag! Duidelijk gaf spreker de betekenis aan van Verbond, het opgenomen zijn in kring van hen, op wie Hij, God, de hand he-ft gelegd. Werken in de wijngaard. De doelstelling blyft onveranderd. Ieder werke mee, want alle tijd is van Deze avond die ook werd bijgewoond door de predikanten Mulder, Tom en Wijma, werd geopend en gesloten doo* de voorzitter van de Geref. Jeugdcen trale, de heer Jac. Bijl, die dankte voor alle steun in deze week en in het alge meen. De Schriftlezing werd verzorgd door twee M.V.-presidentes. Het Geref. kerkkoor o.l.v. Hans Boelee verleende medewerking met het zingen van een viertal liederen en de heer W. Verduyn bespeelde het orgel. In tegenstelling tot de ouders was de jeugd wel vrij goed vertegenwoordigd. slïSiBS aan den Rijn gehouden paardenmarkt was honderd procent meer dan de drie vorige jaren. Want was er toen ir 'geheel geen aanvoer, nu kwam er paard aan de ujn, aangebracht door de heer C. v. d. Louw uit de Ridderbuurt alhier. De viervoeter was een 6Mi-jarige hengst. Er kwamen wel een zestal ge gadigden voor. maar het paard bleef onverkocht. Afgewacht dient te worden of deze eenling weer het begin was van opgaande lijn. We herinneren ons de jaren, dat er honderden paarden de lijn werden gebracht, waarvooi hoofdstraten Julianastraat en Prins Hen drikstraat gebruikt werden. De viervoe ters stonden van de Postbrug bij Sam- som tot de Stationsstraat. Later werd de markt overgebracht naar de Zaal bergstraat. Na de oorlogsjaren 1940-'45 kwam al-spoedig de klad in de aanvoer. Daarentegen mag de kramenmarkt zich in grote belangstelling verheugen. Mede door het zeer gunstige weer was c drukte, vooral 's middags, in de Oranji straat enorm. En dat er wel wat ve handeld is ook, bleek uit de bergen afval, die de gemeentereiniging te werken kreeg. Druiven en bananen- kooplui werden echter node gemist er was slechts één palingverkoper. Tal van huiskamers tonen thans weer sier van een „plantje van de markt" Fotomontage P. v. Heijningen ALPHEN AAN DEN RIJN „Aktief Oudshooru" De middenstanders, diie zich hebben verenigd in de groep „Actief Oudshoorn' zullen van 27 tot en met 29 september een show houden in het Nutsgebouw. Mevrouw J. J. Bruins Slot-Padding zal dinsdagavond om half acht de opening verrichten. De show is voor het publiek open van 8-11 uur en op woensdag ei donderdag 's middags van 3-6 en 'i avonds van 7-11 uur. Chr.-Hiat. jongerengroep Gisteravond kwamen de leden van d< Christelijk-Historische jongerengroep ir een der lokalen van de Oranje Nassau- school aan de Prinses Irenelaan onder leiding van de voorzitter, de heer J. G Westmaas, bijeen. Uitvoerig is het pro gramma voor het komende seizoen be sproken. Op de i-n okbober of begin no vember in gebouw Nabij te houden fa milie-avond van de C.H. kiesvereniging zal door de jongeren-groep een program ma van tweemaal twintig minuten wor den verzorgd. Het is de bedoeling, een tweetal korte toneelstukjes op te voeren. Vervolgens heeft de heer C. Hartman en-kele interessante films vertoond, over de Bramdaris. de Zuiderzeepolders en handelend over het probleem van de kinderen in de grote stad - DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 ROELOFARENDSVEEN Gezellig feest in Roelof arendsveen Ongetwijfeld zullen vele Veense feest vierders dinsdagavond de sombere weer berichten door De Bilt verstrekt n-iet met blijdschap hebben aangehoord. Maar ge lukkig komen deze voorspellingen niet altijd precies uit, zodat het woensdag alles is meegevallen. Gelukkig, omdat woensdagmorgen juist een belangrijk onderdeel van de feestviering de aan dacht vroeg: de optocht van de school kinderen. Het zou ons te ver voeren alle groepen en versieringen afzonderlijk te bespreken. Het mag dan voor de jury een moeilijke taak zijn geweest tot een juiste beoordeling te komen, het was te- dankbaar werk doordat zij,' dankzij eon royaa-l gebaar va-n het Oran- je-comiité, niet minder dan 80 prijzen mocht toekennen. Een nieuwtrje was de behendrighedds- wedsbrijd op bromfietsen. De prijzen werden gewonnen d-oor: 1. Jan Bakker met 6 strafpunten; 2. Fr. Wesselman met 7 strafpunten; 3 en 4 K. van Ruiten en ~-er v. d. Meer mei ieder 8 strafpunten. Op het feestterrein was hert de gehele ag een gezellige drukte. Rode Kruis-filmavond Gisteravond heeft het Rode Kruis in de grote zaal van de dames Sneeboer filmvoorstelling gegeven. Gedraaid werden een rolprent over de KLMi de Rode Kruis-film „En nog steeds vloeit bloed" en de hoofdfilm „De Citadel". In de pauze hield men een verloting. Sergeant-majoor De Koning vestigde de aandacht van de belangstellenden op de uitgebreide activiteiten van het Rode 5000 ton Deense boter. WOENSDAG werd de gemeente Ter Aar saris der Koningin in Zuid-Holland ei in beslag nam. In verband met het program groot belang cn menigeen, die mét de voi weerbericht met aandacht gevolgd. Precies :erd met een bezoek van de Commis- evrouw Klaasesz, dat de gehele dag waren dc wcersomstandigheder reidingen had tc maken, heeft het i kwart over negen arriveerden de Nadat de Commissaris een bespreking had gevoerd met het College van 7 W„ werden de raadsleden aan de missaris voorgesteld. De voorzitter richtte zich in hartelijke bewoordingen tot de commissaris, waarna een bespreking met de raad werd gehouden Opening te NOORDWIJK TNE DIACONIEËN van de Hervormde Gemeenten en de Gereformeerde Kerken te Noordwijk-Binnen en Noordwijk aan Zee, hebben na uit voerige besprekingen, de handen ineengeslagen en hebben een „Stichting voor maatschappelijk werk" opgericht. Gistermiddag werd in hotel Waikiki het nieuwe centrum van deze stichting aan de Huis ter Duinstraat 28 te Noordwijk aan Zee officieel geopend. Bij de opening waren aanwezig het bestuur van de Stichting, afgevaardig- van de plaatselijke Hervormde ei- Gereformeerde kerkeraden, deputatie; Het Groene Kruis en Het Wit-Gele Kruis, en afgevaardigden van de regen en van „Dalrust". Namens het gemeentebestuur waren tegenwoordig wethouder J. de Geus en gemeentesecretaris B. Ike, benevens de heren J. Oosting en W. van Sprang. Voorts waren aanwezig de directeur in het Gereformeerd maatschappelijk werk ïn Zuid-Holland, ds. J. D. Koers; drs. Visser, directeur van de provinciale Hervormde Stichting voor maatschap pelijk werk, de heer Cox. secretaris diaconale kamer voor Zuid-Holland; enkele plaatselijke predikanten en na- de Noordwijkse huisartsen dokter B. de Beer Kerkmuren De voorzitter van het bestuur, dok ter C. Steketee. opende de bijeen komst en verwelkomde alle aanwe zigen. De totstandkoming van dit centrum is een bewijs voor de stel ling, dat kerkmuren geen verhinde ring behoeven te zijn om praktisch goed te kunnen samen werken op maatschappelijk terrein, aldus spr. De heer Steketee sprak waarderende woorden aan het adres van de provin ciale Hervormde en Gereformeerde Stichtingen voor maatschappelijk werk. die vele waardevolle adviezen ver strekten. Ook dankte hij notaris S. Pasma en diverse anderen voor hun medewerking. Theoretisch zyn vele omschrijvin gen gegeven van het maatschappe lijk werk. Het komt in de praktijk echter simpel neer op het wijzen van de weg aan de mensen in moeilijke situaties op maatschappelijk terrein Het geven van hulp en leiding is wel nodig in allerlei moeilijkheden, waarvan dokter Steketee diverse voorbeelden gaf. Het is gebleken, dat soms gezinnen van de ondergang zijn gered en dit niet alleen bij de minder-gesitueerden. Dit werk vraagt zeer veel tact en hei beroepsgeheim van de maatschappelijk werkster wordt wel omstreden, maar n absdluut noodzakelijk. Ge2 inszovi De Stichting stelt zich ook ten doel de gezinszorg en gezinshulp tfer hand te nemen, onder supervisie van de maatschappelijk werkster. De bedoeling is dat dit werk verricht wordt voor alle bevolkingsgroepen, waarbij uiteraard niet vergeten moet Commissaris en mevrouw Klaasesz aan het gemeentehuis, waar burgci Hoi genboom de hoge gasten ontving in gezelschap van de beide wethouders, de heren H. A. Volgering en N. den Hollander. Greetje Vos, een dochtertje gomeentc-architect bood mevrouw Klaasesz bloemen aan. den met de bouw van een nieuwe lagere school, terwijl ook een plaats is openge houden voor een dorpshuis. Bij de bouw van woningen is de moeilijkheid soVns de curve prijs. De voorzitter ziet een oplos sing in de koppeling van de bouw var woningwetwoningen aan de particulier! De heer Uyttewaal besprak de moei lijkheid van de vestiging van jonge tuin ders op een zelfstandig bedrijf. De voorzitter lichtte de commissari: uitvoerig in over de plannen over de ont sluiting van de bedrijven gelegen langs de kerksloot. Het betrokken gebied wordt reeds in een uitbreidingsplan betrokken omdat verschillende kwekers de wens kennen hebben gegeven daar een huis willen bouwen. Wanneer de enige wei gerachtige eigenaar geen medewerking wil verlenen, zal de gemeente niet aarze len tot onteigening over te gaan. De commissaris informeerde naar d« icratieve waarden van de Langeraarst plassen. Autotocht Nadat over en weer dankwoorden wa in gesproken voor het prettige en onge- .vongen contact, werd per auto een tocht gemaakt door het uitbreidingsplan Aar- dam en oostelijk Korteraar. Bij het wijkgebouw van Het Groene ruis voegde zich mevr. Klaasesz bij het gezelschap, die daar samei Hogenboom een bespreking had gehad met een aantal dames uit de meente, onder wie mevr. Besemer var C.P.B.. mej. Pijpers van de K.A.V.. de echtgenoten van het dagelijks bestuur Het Groene Kruis en de wijkzuster het Wit Gele Kruis. Corrie Costeris bood hier bloemen aan. Mevrouw Klaasesz toonde zich zeer g interesseerd voor het verenigingsleven sprak met de dames ook over een zwer ad en de gelegenheden voor de sport. Het gezelschap bracht hierna een b zoek aan de zuivelfabriek te Aardam. de wnd. directeur, de heer W. Bui tenga, een verklaring gaf van de zuivel bereiding. Onder meer werd een kijkji genomen in de kaas- en botermakerij; in laboratorium demonstreerde de heer Bui tenga enkele methoden van melkonder- Bij het afscheid bood hij de com- •is een grote kaas aan van plm. 12 kg. Bij de toer langs de Kerkweg stonden de kinderen der Chr. Nat. school op het schoolplein opgesteld om het ge zelschap toe te wuiven. Knopje drukken Aan de Coöp. Tuinbouwveiling werd een bezoek gebracht tijdens het veilen. Leden van het bestuur gaven uitleg aan het gezelschap over de veilingklok en de manier van het kopen op de knop. Zo tussen de be drijven door verkocht de veiling meester een kistje met kassnijbonen, die door mevrouw Klaasesz werden afgedrukt. In de kantine werd de koffie gebruikt. De directeur van de veiling, de heer C. Hoogei-vorst, gaf een uiteenzetting over de veiling. De leden van de veiling wo nen verspreid over een groot aantal dor pen in de omgeving, zodat de veiling centraal is gelegen, Er is in de loop der jaren een wijziging in de teelten stand gekomen en het steeds groter dende areaal glas heeft de jaaromzet der veiling belangrijk doen stijgen. De aan- en afvoerwegen zijn slecht en in het ge heel niet berekend op het snelverkeer. De export van glasprodukten vraagt be tere verbindingswegen, waarlangs men sneller de grenzen kan bereiken Hierna mocht de commissaris een grote mand groenten in ontvangst nemen: Me- Klaasesz kreeg bloemen, aange boden door twee dochtertjes van de di recteur. de belangrijkste industrieën in Ter Aar zijn de conservenfabrieken. Daarom werd de fabriek van de fa. L. P. Uyttewaal in de tocht opgenomen. Ook hier werd het gehele bedrijf bekeken en nieuwe kantnor. In de woning van der firmanten werd een korte bespre- king gehouden onder het gebruik van en kele De heer A. Hoogervorst wees o.m. op de noodzaak van het dempen van de langs het kerkpad lopende sloot, zodat de wonende middenstanders bedrijf per as zouden kunnen bereiken. De commissaris zei. dat Ged. Staten steeds nog alle besluiten van de raad hadden goedgekeurd met name die, welke betrekking hadden op de verbetei'ing der sportvelden van Altior en de aanleg van landijsbaan. Hoewel geen der leden hierop nog was ingegaan, bracht de commissaris ook de wens naar voren ir zake de aanleg van een zwembad De heer Egberts bracht het belang naar voren van een goede ontslui ting van de veiling aan Papenveer De huidige verbindingen zijn zeer gebrekkig. Ook een goede verbin dingsweg van Papenveer naar Kor teraar bracht hij ter tafel. Dc commissaris deelde mede van deze materie op de hoogte te zyn. In een dei itvolgende vergaderingen van Ged Staten zal dit onderwerp aan de ordi 'orden gesteld. Nieuw raadhuis De heer Van Harten bracht in het mid den dat verschillende urgente werken vlot tot uitvoering komen omdat de leiding van de technische dienst te ir belast is. Een spoedige uitbreiding het gemeentehuis zou hierin verbe tering kunnen brengen. De commissaris merkte opt dat de bouw ui een nieuw raadhuis tot de competen- e van de raad behoort. De burgemeester lichtte deze zaak na- dertoe. Het plan voor de bouw van een 'euw raadhuis hangt samen met andere oblemen der gemeente. De stedebouw- kundige adviseur houdt zich hiermede bezig. In dit verband vroeg de heer Ko ning de nodige medewerking voor de ver- dere ontwikkeling van het uitbreidings- Denemarken en Oost-Duitsland hebben plan Aardam. De voorzitter deed hierop contract gesloten over de levering van mededeling van de bouw van een nieuwe I kleuterschool. Voorts is rekening gehou- worden dat de rooms-katho mej. Worseling zelf een maat werkster hebben, benevens De stichting telt acht bestuursleden vier Hervormden en vier Gereformeer- den: namens de Hervormde diaconie te Noordwijk-Binnen mej. dokter T. Pou- wels en de heer J. Schoenmaker, na mens de Hervormde diaconie te Noord wijk aan Zee mevrouw J. de Beer-Kooi- stra en de heer A. de Bruin; namens de Gereformeerde diaconieën te Noordwijk- Binnen en Zee de heren C. Steketee. P. W. Vogelaar. J. Bulk en W. Spaan derman. Dank zij de medewerking van de heer A. de Bruin en van het gemeentebestuur konden de huisvestingsmoeilijkheden vlot overwonnen worden. Wat de financiering betreft, ongeveer 30 procent wordt door de diaconieën ge voteerd en 70 procent komt binnen als subsidie van rijk en gemeente. Het is de bedoeling dar in het nieuwe jcntrum spreekuur gehouden wordt. Met een enkel woord installeerde de heer Steketee vervolgens de benoemde maatschappelijk werkster, mej. A. P. Zaastra uit Middelburg. Namens de provinciale instellingen werd vervolgens het woord gevoerd door de heer Cox en namens Het Groene Kruis door mevrouw A. van Gilse-van Geldermalsen. Wethouder J. de Geus toonde zich verheugd, dat naast een rooms-katholiek centrum nu ook een protestants centrum tot stand gekomen was en vervolgens feliciteerde ds. N. J Cupedo het bestuur van de Stichting. Hierna bezichtigden de aanwezigen het nieuwe bureau. De heer J. Egberts hield het varende gezelschap even op om bloemen aan te bieden aan mevr. Klaasesz en om de com missaris te wijzen op de noodzaak van de ontsluiting van dit gebied. Na deze boottocht, die de commissaris zeer in de smaak viel, ging men naar de R.K. Huis houdschool. Caróline Verhaar wachtte hier met bloemen en Liza Bosman met een taart. De inrichting van de school werd bezichtigd en op het terrein buiten stonden de leerlingen van de huishoud school en de kleuterschool opgesteld. Hier bracht de R.K. muziekvereniging „Arti et Religious" een muzikale hulde. Wensen De dag werd afgesloten in het Parochie huis waar een groot aantal vertegenwoor digers van de bevolking bijeen was voor een ontmoeting met de commissaris. Bur gemeester Hogenboom leidde de bespre king waarna de commissaris en mevr Klaasesz zich in de zaal begaven om aan alle tafels een kort gesprek te voeren. In het slotwoord van de commissaris deed hij verslag van zijn bevindingen met deze vertegenwoordigers der bur gerij. Polderbesturen bleken wensen te hebben voor een zuiveringsinstallatie om het water zuiver en bruikbaar te maken voor het spuiten in kassen. Sportmensen hadden hun verlangen naar een zwembad getoond. Vertegenwoordigers van de werkne mers-organisaties hadden de commissa ris gevraagd om meer werkgelegenheid in eigen gemeente, in verband met de vele jeugdigen, die straks in het arbeids proces moeten worden opgenomen Hieraan verbond met de wens om te komen tot stichting van een Ulo-school cn een Technische school. Ook de hoof den ^der scholen hadden hierop geattcn- Dat de bouw van een dorpshuis nodig s voor de uitbouw van het culturele- en 'ereniging$leven, was de commissaris duidelijk geworden. Verdere verbetering der straatverlich- ng was zelfs niet vergeten. En dat het bedrijfsleven om goede we gen vroeg was al niet vreemd meer. Toch is mij ook veel dankbaarheid ge bleken over het huidige peil van de wel vaart. aldus de commissaris, ook al wil men deze tijd van hoogconjunctuur be nutten voor de uitbouw der gemeente. Dat daarbij nog meer woningen nodig "jn is eveneens duidelijk. Er ligt ook in deze gemeente nog een stuk werk te doen waarbij samenwerking tussen de ingezetenen en het gemeentebe stuur noodzakelijk is. Daarvoor zal ook W hisky-affai re Katwijkse schipper in Delft gevonnist Ontsluiting Nadat de lunch was gebruikt In de ambtswoning van de burgemeester, ging in dc boot voor een tocht over de cn en langs de tuinbouwbedrijven. De heren A. J. v. d. Hoorn en P. J. San ders hadden hun groenteschuit versierd met bloemen. Uitgerust met een buiten- Tdmotor werd over de plassen geva- naar de Keetsloot. Op de bedryven langs dc Keetsloot hadden de eigenaars grot' borden geplaatst met leuzen over de ontsluiting van dit tuinbouwgebied door de aanleg van een weg. Enige maanden geleden had een dron ken schipper, die lege whisky-vaten moest vervoeren, in de Schie te Delft met zyn schip enige vaartuigen geramd. De schipper, een 38-jarige Inwoner van Katwyk aan Zee, had zich daarvoor gis teren voor de Delftse kantonrechter, mr, J. A. de Jong, te verantwoorden. Op de zitting bleek, dat niet alleen de schipper zioh te goed had gedaan aan de drank, die nog in de vaten zat, maar dat ook een collega van hem zich de whisky goed had laten smaken. Een der getuigende politiemannen ver klaarde, dat die collega in het ruim had •gelegen en „geheel van de kaart was". Schipper Van Bergen uit Delft, die aan boord was gesprongen en de Katwijker het verder varen had belet, zei. dat het hele schip naar drank rook. De verdachte mompelde iets van een defect roer, maar gaf toch toe wat erg diep in de whisky- vaten te hebben gekeken. De officier van justitie eiste f 175. boete of dertig dagen en een voorwaar delijke hechtenis van zes dagen met een proeftijd va-n een jaar. De kan toni-echter vonniste met f 25,plus een voorwaar delijke straf van zes da-gen hechtenis met een proeftijd van twee jaar. KATWIJK Commandowisseling brandweer In verband mei zijn benoeming bot technisch hoofdambtenaar bij de provin ciale watersbaat van Overijssel te Zwolle per l oktober, is d-oor burgemeester en wethouders op zijn verzoek met ingang van deze datum aan de heer J. Buiten huis eervol ontslag verleend als com mandant van de berandweer. In zijn plaats hebben burgemeester en wethouders tot commandant benoemd de heer J. Verloop, technisch ambtenaar ie klasse bij de dienst van openbare wer ken. De overdracht van het commando zal plaats hebben op een bijeenkomst in het raadhuis wijdag 30 september, 's avonds acht uur. KATWIJK AAN ZEE Spreekbeurt Vanavond 8 uur spreekt" ds. D. van d« Ent Braat in de kapel voor de Gerefor meerde Bond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11