Koningin aanvaardde mooie paleistuin Minister Beerman beraadt zich op stakingsrecht dvjrJ.. i Ongedwongen gesprek met de persvertegenwoordigers Taal van de Troonrede is veel beter geworden Nieuwe leden Eerste Kamer geïnstalleerd woensdag 21 september 1» (Van onze verslaggevers) MET BAKKEN viel het water uit de lucht. Aan de kanten van wegen en straten werden paraplu's te voorschijn gehaald en wie niet in het bezit daarvan was, dook nóg dieper in de regen jaskraag. Zó was het gister middag in feestend Den Haag, waar duizenden probeerden een glimp op te vangen van de Koninklijke open calèches, waarin Koningin, Prins en vier Prinsessen nog bruin gebrand van de vakantie een rijtoer door de stad maakten. Een tocht, die werd onderbroken bij het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal, waar patiëntjes het Koninklijk gezin een spontane en warme hulde brachten. Het was allemaal nog goed begon-1 Een feest ook vooral voor patiënten nen. Bij Huis ten Bosch, stoet zou vertrekken, was even voor de start nog geen druppel gevallen. "De Koningin en de Prins hadden er 'samen op het bordes gestaan om uit te kijken over de pas nieuw aange legde tuin. Dat was een geschenk van het Ne derlandse volk. Een bij liet koperen jubileum van het Koninklijke echt paar gegeven belofte: naast het kost- bare Loosdrechtse porselein zou ei voor Koningin en Prins een nieuwe tuin komen. Nu, elf jaar later (bomen en struiken schieten nu eenmaal niet op bevel direct uit de grond), werd die belofte ingelost „Werkelijk, een prachtige tuin", zei de Koningin tot de ontvangsthal, die Zij wel raste door onverwacht een je met hen te beginnen. Een onge dwongen praatje, waarbij de Prins een sigaar rokend belangstellend toehoorde„Het is helemaal natuur- \lijk gehouden. We zijn er erg blij 'mee", voegde ze eraan tce. Een in 1949 opgericht comité had het aanbieden van het geschenk op initiatief van de toenmalige commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kes- per, voorbereid. Prof. dr. ir. J. Th. P. Bijhouwer maakte de plannen en jhr. E. C. A. de Jonge voerde ze uit. Het resultaat werd een fraai aangelegde tuin, die door Koningin en Prins enige tijd lang met bewondering in ogenschouw werd genomen. Lang kon dat echter niet duren, want al gaiuw kwamen de calèches voorrijden. Ook de vier Prinsessen traden nu op het bordes en stapten even later in de open rijtuigen. Het was nog droog en de koet siers op de bok konden de paraplu's onder de bank houden. Regen Maar nog maar juist was de stoet, die geopend en gesloten werd door Rijks politie te paard, het grote hek uitge reden of de al lang verwachte regen kwam. En mèt de regen de paraplu's, die behulpzame handen boven de Ko ninklijke inzittenden openden. Vriendelijk wuifden Koningin, Prins en Prinsessen (in dezelfde toiletten gekleed als 's morgens, behalve de Prins die het generaalsuniform van de Ko ninklijke Luchtmacht droeg) naar de honderden achter de hekken. Want al viel dan de ragen, de belangstelling was Vrolijk en opgewekt werd er gezwaaid met de wat slap hangende papieren rood-wit-blauwe en oranje vlaggetjes. Door kinderen, maar ook door ouderen. Het werd ondanks al dat water een jeesttoch,t. personeel van het ziekenhuis Zuidwal. Lang hadden zij binnen en buiten gewacht op de Koninklijke Om half drie al werden de eersten van vele patiënten naar buiten gebracht. Verpleegsters en broedprs reden onge veer 50 van hen in bedden naar de voor zijde van het gebouw, terwijl enige honderden anderen warm ingepakt op stoelen achter de hekken een plaatsje kregen. Plaids, regenjassen, plastics paraplu's bleken al spoedig geen over bodige luxe te zijn, want het begon zachtjes te regenen. Maar de zieken werden het lange wachten niet moe; zij keken maar naar de drukte en speldden hun oranjestrikje op het laken, op hun pyjamajasje, jas of vest. Intussen liepen dokters en zuster R. L. van Voorthuv- sen, de directrice, ijverig van de ene kant naar de andere om alles te regelen voordat het hoog bezoek zou arriveren. En toen de wijzers van de klok half vier aanwezen waren de rijen belangstellen den aan beide zijden van de gracht aan gegroeid tot een dikke haag. De zieken, onder wie een aantal poliopatiëntjes, wachtten en wachtten, terwijl de regen druppels in steeds sneller tempo neer vielen en het asfalt met een weinig zand bestrooid voor de paardenhoeven langzamerhand helemaal nat werd. Zij waren de gehele dag al „in feeststem ming" voor de koninklijke visite, zelfs de maaltijd had hiertoe bijgedragen: in het ziekenhuis-menu voerde namelijk de oranjekleur de boventoon. De patiënten hadden tomatensoep en worteltjes gegeten, het personeel had abrikozen als dessert. De stoet Omstreeks tien over vier verscheen de stoet om de hoek. Voor de witte bedden hielden de open rijtuigen shiL Enkele verpleegsters traden naar voren om de kleintjes, die bloemen aanboden, een handje te helpen op dit grote moment. De 5-jarige Frikje Ronkes bood koningin Juliana een mooi boeket geel-gouden „Tanny-gold rozen aan. De Vorstin boog zich over het meisje heen om haar hartelijk te bedanken. Mevrouw H. Hoekstra-Van Essen, die reeds geruime tijd in het ziekenhuis verblijft, overhan digde prins Bernhard een door enkele patiënten vervaardigd mozaïek, voorstel lende drie zwarte paardencontouren op een gebroken wit fond. Ook de Prins dankte spontaan voor het huldeblijk. Koningin en Prins wuifden lachend naar Grote vraag naar telefoons Het laat zich aanzien, dat bij voortzet ting van de gunstige conjunctuur de vraag telefoonaansluitingen in 1960 en 1961 die van 1959 aanzienlijk zal over treffen. De aanleg van nieuwe aansluitin gen zal vermoedelijk niet in dezelfde mate kunnen toenemen omdat de uit breiding van de interlokale verkeersappa- ratuur voorrang moet hebben boven de uitbreiding van de nummercapaciteit. Met een geringe verhoging van de wacht lijst moet daarom rekening worden ge houden. Aldus minister Korthals in de P.T.T.-begroting voor 1961. Het aantal draadomroepaansluitingen, dat nog steeds een dalend verloop te zien geeft, zal vol gens de minister nog enkele jaren een verdere teruggang vertonen. De vraag naar girorekeningen zal in de komende jare nvermoedelijk op ongeveer 40.000 liggen. Het aantal handelingen bij de giro zal waarschijnlijk met ongeveer 9 pet. stijgen. Nieuw vissersdok in IJmuiden (Van onze parlementsredactie) De begroting 1961 van het Staatsvis- sershavenbedrijf te IJmuiden is evenals de begroting 1960 sluitend. De baten zo wel als de lasten worden op ruim f 3.224.000 geraamd. Voor vernieuwing van dokgelegenheid is f 1,1 miljoen opgenomen. Het nieuwe dok krijgt grotere afmetingen en meer hefvermogen dan het bestaande, omdat de nieuwe eenheden van de vissersvloot groter dan voorheen zün. Dr. Kortenhorst weer nummer 1 voor het voorzitterschap (Van c parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gisteren be sloten aan de Koningin de volgende no minatie voor de benoeming van de voor zitter van de Tweede Kamer aan te bieden: 1. dr. L. G. Kortenhorst (kath. v.), die ook thans reeds voorzitter is; 2. mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaf- ten (lib.), die reeds vice-presidente is; 3. mr. A. B. Roosjen (a.r.), die reeds tweede plaatsvervangend voorzitter is. Bij de stemming over nummer 1 brach- ten 122 van de 123 aanwezige leden stem uit. Daarvan kreeg dr. Kortenhorst er 79, jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall i Stoetwegen (c.h.) één en mr. K. T. M. van Rijckevorsel (kath. v.) eveneens één stem. Er werden 41 stemmen blanco uit gebracht, kennelijk door de socialisten en de communisten. Bij cje stemming o de voordracht kreeg mevrouw Stoffels— Van Haaften 71 stemmen, de heer J. Bommer (soc.) 49, mr. A. B. Roosjen (a.r.) 1 en werden twee stemmen blanco 1 uitgebracht. Mr. Roosjen kreeg bij de stemming over 3 van de voordracht 91 stemmen, terwijl 2 stemmen werden uitgebracht j op dr. L N. Th. Diepenhorst (c.h.), 2 op de heer J. Maenen (kath. v.), 1 op jkvr. Wttewaall van Stoetwegen (c.h.), 1 op mejuffrouw Knol (kat. v.), 1 op de heer F .H. van de Wetering (ch.), 1 op de heer Bommer (soc.), 1 op de heer Kodde (s.g.) en 19 blanco. w 'IE zich de troonrede van 1959 herin- 1960, kan niet aan de indruk ontkomen, dat de klachten over de taal ervan, welke zelfs in de Tweede Kamer wer den geuit, hun invloed hebben gehad. Kort gezegd: de taal is beter, de zinnen zijn duidelijker en de lintwormconstruc ties zün verdwenen. Dit betekent niet dat de troonrede geheel vlekkeloos is. Maar, indien ze elk jaar zoveel beter wordt dan haar voorgang ster, als nu het geval is, komen we do volmaaktheid heel wat nader. Enkele vingerwijzingen voor de opsteller van de troonrede in 1961, mogen hier plaats vinden. Ten eerste konden we nog wel wat lijdende vormen missen (wordt verwacht, kan worden verwacht, worden gedaan, worden ingediend). Verder komt in het eerste gedeelte twee maal het woord „verhoudingen" voor, waar blijkbaar aan het Duitse „Ver- haltnisse" is gedacht. Omstandigheden, toestanden of verstandhouding zal wel bedoeld zijn. In „een aansporing te meer om mede te helpen" had „om" gevoeg lijk kunnen wegblijven. Gelukkig zijn we de uitdrukking de „be treffende" ontwerpen van wet thans (naar ik hoop voor altijd) kwijt en is het juiste „desbetreffende" daarvoor in de plaats gekomen. „De verwezenlijking van haar doelstel ling" is niet bepaald fout, maar wat pruikerig. Doel of streven was juister geweest. Voor: het behoud van de bereikte wel vaartsverbeteringen liad de schrijver beter kunnen gebruiken het behouden, vooral in verband met het volgende: het scheppen. In „ondernemingsgewijze activiteiten" ia de geest van 1959 over de schrijver vaardig geworden. Niet geheel duidelijk is de bedoeling van: „voor de bij deze ontwikkeling behorende culturele maat schappelijke begeleidin g". De stijl van 1959 komt nog even te voor schijn in: .jnoge Gij tot zegen van de wereld werkzaam zijn". Maar ondanks deze onvolkomenheden, zijn we dankbaar voor de verbetering. Als de opsteller in 1961 de troonrede nog een extra keer overleest, komen we stellig waar we zijn willen. Men is aan Hare Majesteit verschuldigd te zorgen dat Zij, die Haar moedertaal zo goed kent, geen brabbeltaal moet Voorlezen. Dr. F. C. Domlnicus Jhr. E. C. H. de Joruge d/roeg gis teren namens het in 1949 t.g.v. het koperen huwelijksfeest van Koningin en Prins gevormde co mité, het vernieuwde park rond om Huis ten Bosch over. Op de trappen van het paleis wijst jhr. De Jonge Koningin en Prins op enige bijzonderheden. (Van onze parlementsredactie) In de Eerste Kamer zijn gistermid dag de 37 senatoren geïnstalleerd, die op 3 augustus jl. door de provinciale staten van Groningen, Drenthe, Gel derland, Overijssel en Zuid-Holland zijn gekozen. Onder hen bevonden zich zeven leden, die nog niet eerder lid van de Senaat zijn geweest, t.w. oud-mi nister prof. dr. I Samkalden (soc.) het oud-Tweede Ka merlid C. J. Van Mastrigt (ebt.), prof. dr W. F. De Gaay Fortman (a.r.), mr. dr. O. F. A. H. Van Nispen tot Pannerden (kathjv.), mr. J. L. M. Nders (kath.v.), dr. P. G. Van de Vliet (lib.) en het oud- Tweede-Kamerlid mej. mr. J. Zeelenberg (soc.). Eén der debutanten, mr. M. Van der Stoel (soc.) die buitenlands ver toeft, zal later worden geïnstalleerd. De voorzitter der Eerste Kamer mr. J. A. Jonkman, wees er in een rede op dat de Senaat in de na-oorlogse jaren nogal wat veranderingen heeft ondergaan. Er hebben in dit college nog slechts twee voor-oorlogse leden zitting, de K.VP.- fractieleider mr. Kropman en zijn ohristelijk-historische collega mr. Polie- ma (eerstgenoemde was juist eergisteren 25 jaar Kamerlid). Van de 50 senatoren, die in 1946 werden geïnstalleerd, zijn er nog slechts 9 overgebleven. Van de 75 leden die er bij de uitbreiding van 1956 m kwamen, hebben 21 de Kamer weer verlaten. Mr. Jonkman deelde nog mee, dat nu prof. Anema afscheid heeft ge nomen, mr. Vixseboxse als oudste sena tor de voorzitter bij voorkomende gele- genheden zal vervangen. Over taak cn positie van de Eerste Ka mer haalde mr. Jonkman een uitspraak aan van mr. Pollema: „Het is in wezen allereerst de taak van de Eerste Kamer om elke machtspositie, die in deze staat te groot dreigt tc worden, te breken". „Ik weersta de verleiding", aldus de Senaatc- voorzitter, „om dc verwerping van d* V'Uzlging van de Loterljwet cn het ont- werp-Archlefwet aan deze woorden te toetsen." overeenkomst te behandelen. De N. Gui nea-begroting voor i960, die aanvankelijk ook op 27 september aan de orde zou komen, zal nu eerst in oktober worden behandeld, omdat de Senaat eerst het Tweede-Kamerdebat over de Bewinds regeling N. Guinea en de algemene poli tieke beschouwingen in de Tweede Ka mer wil afwachten. alle kanten, ook naar boven, waar velen achter de ramen zaten, toen de koet» zich weer in beweging zette. Het begon steeds harder te regenen en de Koningin sloeg vlug een grijze bontstola om. De Prinsessen hadden inmiddels al bescher ming voor de nattigheid gevonden on der twee grote zwarte paraplu's. De Kroonprinses ontving bloemen van de 6-jarige Truusje van den Beukei en de 5-jarige Keesje Goenewegen, beiden poliopatiëntjes, alsmede een zelfgemaak te tekening van de Gouden Koets, de Ridderzaal en enkele bevlagde huizen. Nellie van Berkel (8) overhandigde prin ses Irene een boeket. De prinsessen Mar griet en Marijke kregen respectievelijk van Bernard de Vries (8) en Jan Hart- stra (6) een schattig Biedermeierboeket je, waaraan een Zuidwal-lepeltje was bevestigd. Ook de vier Prinsessen drukten de kleine gevers en geefsters hartelijk de hand. Een van de paarden van hun rij tuig scheen kennelijk genoeg van de natte tocht te hebben, want het stampte langdurig en krachtig met zijn been op het glimmende asfalt. Gelukkig stapten de paarden daarna weer netjes in het gareel verder. Men rekte de halzen, dromde naar voren en keekEerst nu klonk hoerageroep, want bij de aan bieding van de attenties was het alleen maar stil geweest. Voor gemeentefonds f1399 miljoen (Van parlementsredactie) De parlementaire behandeling van het ontwerp der Financiële Verhoudingswet 1960 is nu zover gevorderd, dat de wer kingsduur van de geldende regeling niet opnieuw behoeft te worden verlengd. Het is voldoende de mogelijkheid te scheppen om aan de gemeenten voor lopige uitkeringen te doen ten einde de dienst gaande te houden. Dit zeggen de ministers Zijlstra (financiën) cn Toxo- peus (binnenlandse zaken) in hun toe lichting op de begroting van het ge meentefonds voor 1961. De middelen voor het Gemeentefonds worden, uitgaande van het voor i960 geldende aandeel in de opbrengst der aangewezen rijksbelastingen, gesteld op 14,33 procent van f 9.764 miljoen. Dat komt neer op ruim f 1.399 miljoen. De ministers zijn voornemens over de voor lopige vaststelling van de uitkeringen het advies in te winnen van de Raad Advies voor de gemeentefinanciën. De provincie Zuid-Holland krijgt in 1961 uit het Provinciefonds een voor lopige uitkering van ruim f 10.347.000. Dit blijkt uit de thans ingediende be groting 1961 van het Provinciefonds. De totale inkomsten van het Provinciefonds (0,76 procent van de zuivere opbrengst van een aantal belastingen) worden od ruim 174 miljoen geraamd. Fernandel op de Amerikaanse t.v. De grote Franse filmspeler Fernan del, die wereldvermaardheid kreeg door zijn fijn-humoristische rollen (om. die van Don Canxillo) is bezweken voor het aanbod van een Amerikaanse televisie maatschappij die hem een miljoen dol- Com mentaar Prinsjesdag Heel jammer was het voor de NTS, dat de televisiereportage van de plech tige opening der Staten-Generaal her haalde malen door technische storin gen werd onderbroken. Des te meer, nu de reportage zeker de beste was die we ooit zagen. Daarbij viel ook het mistige, zeer duidelijke com mentaar op. Dat de televisietechniek vooruitgaat valt goed op, wanneer traditionele uit zendingen worden verzorgd: we merkten op dat de herhaling 's avonds van veel betere kwaliteit was dan vorige jaren. Wie hiernaar keek miste de gestoorde beelden, die er netjes uitgehaald waren. Ook het radiocommentaar kwam 's middags goed door. al hadden de ver slaggevers het hier weer moeilijk om de wachttijd vo te praten. Maar op die manier horen we dan weer eens leer zame brokjes historie van het Haagse Binnenhof en dat is ook wat waard! 's Avonds kregen we via beide media ruime toelichting te horen op Troon rede en Miljoenennota. In het AVRO- programma was een zeer geslaagd de bat opgenomen, waarin, onder leiding van mr. G. B. J. Hilterman, niet alleen het gedegen inzicht van twee specialis ten „te rechter" en te „linkerzijde" dr. E. Diemer en mr. N- Cramer) werd gehoord, maar ook het jeugdig enthou siasme in pro en contra van jongeren op het politieke vlak. Er was veel tijd uitgetrokken voor dit gesprek, waardoor het aan belangrijk heid won. Men kon nu eens vrijuit spre ken en discussiëren. Vrijwel terzelfder tijd gaf minister Zijlstra voor de televisie gemoedelijk en duidelijk toelichting op de Miljoe nennota en het financieel regeringsbe leid. Oriëntatie voor de leek was er dus voldoende. DE minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, heeft onlangs van enige deskundigen op het gebied van het arbeidsrecht het gevraagde ad vies over het stakingsrecht ontvan gen. In de toelichting op zijn begro ting voor 1961 deelt de bewindsman mee dat hij zich op dit advies thans beraadt. De commissie ondernemingsrecht, die tot taak heeft advies uit te bren gen over de herziening van de rechts vorm en van de structuur der onder neming, is met haar werk begonnen. Binnenkort is de indiening te verwach ten van het wetsontwerp tot invoering van de verplichte verzekering tegen wet telijke aansprakelijkheid voor eigenaren van motorrijtuigen. Een nieuwe regeling voor het tarief in strafzaken wordt voor bereid. Een wetsontwerp tot invoering van een nieuw bewijsrecht in burgerlijke zaken zal waarschijnlijk in de loop van dit zittingsjaar kunnen worden ingediend. Over het ontwerp van rijkswet waarin een geheel nieuwe regeling van de natio naliteit van de gehuwde vrouw wordt voorgesteld, is nog interdepartementaal overleg gaande. Ook wordt nog overleg gepleegd over de instelling van een com missie die tot taak zal hebben het vraag stuk van een nieuwe Vreemdelingenwet te onderzoeken. Rechtspraak Een commissie onder voorzitterschap 54 Ik wist me te beheersen, stapte af en accep teerde zijn toegestoken hand. Hij keek me onder zoekend aan en tastte geloof ik naar mijn gevoe lens over deze plotselinge ontmoeting. „Dat is lang geleden", zei hij. „Dat is het", zei ik stroef. „Ik dacht eigenlijk dat je allang dood was. Als ik niet wijzer was geweest was ik nu een pilaar in die lunchroom waar we elkaar zouden ontmoeten, weet je nog? Daar liggen maar zes jaar tussen, meer niet." „Maar je bent niets ouder geworden, alleen maar mooier", lachte Henk. „Vertel eens.... vakantie? Op weg naar zee?" Ik knikte alleen maar en vroeg toen: „En jij?" „Ik? Och, ik reis tegenwoordig. Ik zit in de boeken en ik moet toevallig vandaag een paar klanten bezoeken aan de zeekant, maar dat kan wel even wachten. Natuurlijk babbelen we samen, maar hoe doen we dat?" „Daar ben ik niets op gesteld, Henk", zei ik bits. „Waarom zouden we dat doen? Oud zeer ophalen? Voel ik niets voor. Wij hebben elkaar niets meer te vertellen van enig belang, geloof ik." Ik had de gouden ring aan zijn vinger gezien en ik voelde me diep beledigd. Waar haalde hij de moed vandaan om me zo onder de ogen te komen, er was nu toch niets meer tussen ons? „Kom, kom", suste Henk. „Weet jij wat er al lemaal gebeurd is?" „Dat weet ik niet en ik ben er ook niets nieuws gierig naar. Er kan niet zoveel gebeurd zijn, dat je je ontrouw tegenover mij kunt goedpraten en laat me de pijn van die vergissing van m'n leven alsjeblieft niet nog eens voelen, daar heb ik genoeg van, ik groet je." Ik zette mijn fiets weer op het pedaal om weg te rijden maar op dat ogenblik zag ik hoe goed verzorgd Henk er uitzag, zijn golvend haar, zijn gebruinde huid, zijn slanke hand op het stuur waarmede hij mij tegenhield. „Meen je dat nou?", vroeg hij met een glim lach op zijn gezicht. „Nemen we op die manier öoor heRm. steqqeRöè afscheid voorgoednee toch? Onzin. Ik weet het goed gemaakt. Je kunt je fiets hier natuurlijk niet kwijt, maar je zit zo aan zee. Ik ontmoet je op het terras links naast de afrit naar het strand. Afgesproken?" Ik zei beslist: „Nee." Maar Henk hield vol en wist er een: „Ik zal er eens over denken'' van te maken. Toen zag ik hem wuivend naar zijn auto teruggaan. „Dwingen kan ik je natuurlijk niet", had hij gezegd, „maar ik weet dat je komt en dat je het begrijpen zult als ik je alles heb verteld en daar stel ik grote prijs op." „Dan heb je er wel erg lang mee gewacht", zei ik, waarop Henk antwoordde: „Schuldgevoel meisje, schuldgevoel, dat is alles." Toen hij wegreed leek het wel of hij ook mijn goede bui in zijn wagen had meegenomen. Mijn gedachten stormden dooreen en ik was in mijn diepste wezen besluiteloos. Ik reed naar de eerste de beste oversteekplaats en begon boos mijn weg terug. Bah,weer die oude strijd, maar nu nog met een ernstiger kant. want het had nu geen enkele zin meer om tot klaarheid over hem te komen want hij had een vrouw getrouwd, daar kwam alles op neer en daarmee was het verhaal tussen ons radicaal uit. Dat ik opzij was gezet voor die an dere was de ene bittex-e werkelijkheid waarmee ik me moest verzoenen. Als ik gehoord had, dat hij ergens was gesneuveld of naar het buitenland was gevlucht had 1 »t mij niet zo diep getroffen als dit. Ik was op een gegeven ogenblik afgedankt ondanks de schone beloften waarin ik had ge loofd toen hij bij mij wegging die nacht. Wat zou ik nog zoeken, nieuwe pijn? Nieuwe teleur stellingen? Het enige wat mij nog diep in mijn hart boeide was, welke ernstige réden hij gehad moest heb ben om die andere vrouw te trouwen. Misschien was dat om mijn eigenwaarde te redden van de gevoelige slag die hij me had toegebracht. Ik schold hem voor slappeling, die altijd, naar zijn oude kwaal, de weg van de minste weerstand ging. Maar wie kent zijn gehele hart? Laat ik eerlijk zijn, niet alles in mij was dood voor hem, daarvoor was er toch teveel tussen ons geweest. Twee uur later stalde ik mijn fiets en zocht ik een plaats op het afgesproken terras cn een kwartier later zag ik Henk aankomen ei hij joeg me desondanks een gloed over mijn ge zicht en ik hoopte, dat hij het niet had gezien. „Zo", zei hij, „ben je toch gekomen! Ik ben blij dat je jezelf kon overwinnen. Ik zag je o steken en ik dacht, die zie ik nooit meer en dan had ik je gelijk moeten geven." Hij schoof intussen een stoel naar achteren kwam naast me zitten. Hij was opvallend erxxstig en dat betekende bij Henk altijd, dat hij dan op z'n best was. „Vindt je het hier wel geschikt om rustig te praten", vroeg hij, „anders zoeken we wel een rustiger plekje uit." Ik vond het beslist verstandiger om da. xiiet in te gaan en hoewel ik het met hem eens was zei ik: „Och ja, ik houd wel van drukte om me heen. Hier vallen we niet op ook. en dat is misschien beter voor jou, want als je vrouw hoort, dat je met een ander op een terras aan het stryid zit terwijl je werken moest, „Je doet goedkoop. Zo ben je niet", bitste Henk opeens. „Ik ben niet op een nieuw avontuur uit, als je dat soms bedoelt. Het is alleen nodig dat elkaar spreken." (Wond/t venvolgld.) bepaalde procedures wenselijk zijn anzien van het aantrekken van zgn. buitenstaanders in de rechterlijke macht Minister Beerman blijft er namelijk naar streven dat de rechterlijke colleges vol doende nuancering in hun samenstelling vertonen. Daarvoor is nodig dat de rech ters uit verschillende kringen van de maatschappij komen en dat niet eenzijdig de voorkeur wordt gegeven aan jurister, die hun opleiding hebben gekregen via de griffie of het parket, meent de minis ter. Zorgen over politie Het toenemend personeelsverloop bij het Korps Rijkspolitie en de ongunstige resultaten van de werving vervullen mi nister Beerman met zorg, zo geeft de be windsman in de toelichting op zijn be groting te kennen. Over een eventuele positieverbetering, die hij als een belang rijke maatregel ziet om de tekorten te verminderen, pleegt de bewindsman over leg met ambtgenoten. Ditzelfde geldt ook de mogelijkheid om aspirant-politie- ïen vry te stellen van eerste mili taire oefening. Mede met het oog op het personeels gebrek zullen nog in de loop van dit jaar 225 bromfietsen voor de surveillancedienst bij de landgroepen van de Rijkspolitie worden aangeschaft. Bovendien is de mi nister van plan in het komende jaar nog 250 bromfietsen en ongeveer honderd mo toren met zijspan aan te schaffen- Nieuive gevangenissen De ministerraad heeft zich in beginsel akkoord verklaard met het rapport bouw kundige voorzieningen gevangeniswezen. De nieuwbouw van strafgestichten zal echter geruime tijd vergen. Daarom heeft de ministerraad slechts de eerste fase van het plan aanvaard. De uitwerking daar van is inmiddels begonnen. Het is de be doeling mettertijd over deze kwestie een afzonderlijke nota aan de Staten-Generaal te zenden. Omdat de meeste strafgestichten nog tien a twintig jaar in gebruik moeten blijven, zijn tijdelijke voorzieningen nodig. Daarbij denkt de regering onder meer aan de veiligheid. In dit verband ver meldt minister Beerman dat het aantal ontvluchtingen zich in dalende lijn blijft bewegen. Aan de materiële en hygiënische om standigheden van de gedetineerden wordt veel aandacht besteed. Geleidelijk worden oude huishoudelijke artikelen vervangen door modern plastic materiaal lars heeft geboden voor het maken van een filmstrip. Hij heeft een contract getekend voor 39 films van een half uur, die in Frank rijk worden opgenomen door een Ame rikaans team. Taalmoeilijkheden spelen geen rol, want Fernandel treedt in de serie, dia „The Frenchman" heet, op als een Fran se toerist die op reis door de V.S. voort durend in moeilijkheden raakt. CON. NICOLAÏ BIJ AVRO-TELEVISIE De Amsterdamse journalist en thea tercriticus Con Nicolaï zal bij de sectie televisie van de AVRO in dienst treden als produktieleidcr van informatief- culturele programma's. Hij wordt belast met de programmering van documen taires, culturele en actuele rubrieken. De heer Nicolaï zal de functie van organisator aan een der grote in Am sterdam verschijnende weekbladen, welke hij sinds 1949 bekleedde, neer leggen. Wel blijft hij balletmedewerker en toneelcriticus voor enige bladen. Zó lucratief is reclame-t.v. Om u een kleine indruk te geven, hoe lucratief de exploitatie van reclame in de televisie is: fabrikanten van was- poeder besteedden gedurende het eer ste halfjaar 1360 meer dan 53 miljoen mark voor hun reclame in de regionale uizendingen van de Duitse televisie. De reclameboodschappen duurden nooit langer dan een halve minuut achter een, maar werden wèl dagelijks her haald in het halve uur dat aan het of ficiële avondprogramma vooraf gaat. Zwitserse t.v. schiet maar niet op Het is werkelijk geen wonder, dat de Zwitserse regering het bezit van een televisietoestel als een luxe-verschijn sel gaat aanmerken, want het schiet maar niet op daar. Na elf jaar officiële uitzendingen heeft men nauwelijks 100.000 toestellen kun nen registreren en aangezien de inkom sten uit kijkgelden laag blijven en men over weinig klasse-a rtisten beschikt, komen de programma's ook niet op ho ger niveau. De vereniging „Pro Television", ge vormd door Zwitserse fabrikanten en radiohandelaren gaat daarop intensief propaganda voeren voor televisie, in de hoop dat er meer toestellen zullen worden verkocht. In 25 steden van het land gaat men demonstraties hou den en debatavonden organiseren. Ook wordt bij de overheid aangedron gen tot het vaststellen van een wet op auto-ontstoringen. Hopelijk zal dit de Zwiserse televisie een stootje in de goede richting geven. Een van de grootste opis takels in dit land zijn de hoge béngen, die op vele plaatsen de ontvangst slecht of onmoge lijk maken. Het AVRO-televisieprogramma, dat om 8.20 uur na het NTS-journaal be gint, biedt eerst weer een film van he echtpaar Denis op reis in Vietnam, Malakka en Singapore. Na de actuali teitenrubriek volgt om 9 uur een kort muziekprogramma met spirituals en songs en om 9.20 presenteert Ageeth Scherphuis het uitgestelde program ma „Muzikanten van nabij", naar een boek van Willem O. Duys. De avond wordt besloten met een nieuwe vlieg- film, gemaakt in samenwerking met de Amerikaanse luchtmacht. Psychopaten vanavond! avond van het Geref. Jeugdcentrum, waarvan wij al eerder melding maak ten. Om 9.30 uur concerteert het Om roeporkest onder leiding van Henk Spruit. Er staan werken van Borodin, Scriabin en Ysjaikowskl op het pro gramma. Na de avondoverdenking om 11 uur: platennleuws. I Om 8.05 uur spreekt voor de VARA de heer H. J. Hofstra over de Mil joenennota en na een half uurtje mu ziek door het Metropoleorkest wordt, om 8.50 uur, het hoorspel „De man van Thermopyllae" van Ada Kay uit gezonden. Om 11 uur begint eeh ge sproken portret van Kennedy en om 11.15 uur een poëzieprogramma. Programma voor morgen DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1960 Hilversum X. 402 n>. 746 kc/s. AVRO: 7.00 Nws 7 10 Gym 7 20 Gram VPRO: 7-5o Dagopening AVRO: 8 00 Nws 8.li 1100 Kookkunst, lezing Pianorecital 11-43 Vo< muz 12 30 Lan Dansmuz 1300 1320 Metropol Planoduo i4 30 Logboek 1929 i Sportpraatje 20 00 Nws 20-01 Ten gevolge van gebrek aan deskundig personeel kunnen de ter beschikking van de regering gestelden niet voldoende ver pleegd worden. Een groot aantal ter be schikking gestelden kan daardoor niet terstond naar een geschikte inrichting worden gebracht Dikwijls moeten zij ver scheidene maanden als passant op op name wachten. Minister Beerman noemt dit in de toelichting op zijn begroting een „zeer ongewenste toestand". De minister heeft zich genoodzaakt ge zien bij de directies der verplegingsinrich- tingen aan te dringen op de grootst mo gelijke voorzichtigheid bij het toestaan van vrijheden en op zoveel mogelijk con trole om ontvluchtingen te voorkomen. Bij het verlenen van proefverlof of on voorwaardelijk ontslag moeten de direc ties nauwgezet acht slaan op het risico dat daarin zou kunnen schuilen. Deze maatregelen zullen de doorstroming in de inrichtingen remmen. Daardoor zal de uitbreiding van de laatsruimte die door de thans bijna voltooide verbouwing van het gesticht in Doetinchem ontstaat waar schijnlijk weer worden opgeheven. 19 00 Nws en weerber 1910 Zang red tal 19 30 Radiokrant 19 50 Polit lezing 20 00 Metropole-ork 20-50 Aziatisch Mozaïek, lezing 21-05 Samenzang 21.30 Lichte muz 22 00 Periodieken parade 22 10 Gram 22-30 Nwe 22 40 Gram 22 45 Avondoverdenking 23 00 Orgelconc 23-20 Gram 23.30 Jazzmuz

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7