ESSO PETROLEUM DE TIJD 67 Japanners in mijn verdronken ht een onte Pers over troonrede en miljoenennota HET PAROL Bloedzuigers en schaduwen 5 JONGERENPARLEMENT VERGADERT In het gebouw van de Tweede Kamer zal op 1 oktober het Nationaal jongerenparlement bijeenkomen, onder auspiciën van de Politieke jongeren contactraad. In deze raad werken jongerengroepen uit de vijf grote partijen samen. Als ministeriële stukken fungeren pre-adviezen van drs. J. M. Aarden en nir. F. J. Kranenburg, handelend over de ver laging van de kiesgerechtigde leeftijd en Nieuw-Guinea. Vooral het eerste punt zal het gezelschap aanspreken, aangezien de leden van het parle ment niet ouder dan 23 jaar mogen zijn. MOEILIJKHEDEN IN DEVENTER Het Tweede-Kamerlid de heer Lamberts (arb.) heeft minister Van Rooij gevraagd, of hij op de hoogte is van een conflict tussen het personeel en de directie van de psychiatrische inrichting „Brinkgreven" en het St. Elizabeth- ziekenhuis in Deventer. Heeft de minister er tevens kennis van genomen, dat niet alleen de bedrijfsvoering en het personeelsbeleid onjuist zouden zijn, maar dat ook de behandeling van de patiënten onvoldoende zou zijn? Welke voor zieningen denkt de minister te treffen?, aldus de heer Lamberts. VERKOPEN OP AFBETALING Met ingang van heden moet voor een aantal goederen bij het kopen op af betaling een groter bedrag contant worden betaald. Met deze maatregel, gis teren gepubliceerd in de Staatscourant, denkt de regering het verkopen van consumptieve goederen op afbetaling enigszins af te remmen. De voortdurende stijging van het verkopen op afbetaling leidde mede tot conjuncturele span ningen, die door verhoging van de eerste aanbetalings-som kunnen worden tegen gegaan. Aldus de minister van economische zaken. Bij goederen met een waarde tot 150.zal de kassastorting echter door de winkelier worden be paald, uiteraard met inachtneming van de administratieve voorschriften die op afbetalingstransacties van toepassing zijn. SAMENWERKING AAN DE GRENS In een tractaat van 30 mei 1958 zijn Nederland en de Duitse Bondsrepubliek overeengekomen hun grenscontrole samen te voegen en gemeenschappelijke spoorwegstations en grensaflosstations aan de Nederlands-Duitse grens in te stellen. De ratificatie-oorkonden zijn inmiddels uitgewisseld en de overeen komst treedt 28 september in werking. Met België bestaat een dergelijk ver drag al sinds 1948. NEDERLANDSE WALVISVAART Het socialistische Tweede-Kamerlid de heer Egas heeft de minister van landbouw en visserij schriftelijk gevraagd of de regering heeft besloten voor lopig niet tot de „walvisconventie" toe te treden. Hij vraagt de minister voorts, nauwkeurig te willen meedelen onder welke voorwaarden Nederland opnieuw had kunnen toetreden en waarom die voorwaarden niet aanvaardbaar werden geacht. Behoorde, zo vervolgt de heer Egas, tot deze voorwaarden ook de eis dat de deelnemende landen zich zouden moeten onderwerpn aan de uitslag van een diepgaand onderzoek naar de walvisstand? En, zo ja, wil de minister dan meedelen waarom de regering zich aan die uitslag niet heeft willen onderwerpen? ONTSNAPTE PSYCHOPATEN Het Tweede-Kamerlid de heer Van den Heuvel (kath.v.) heeft de minister van justitie gevraagd of het juist is dat het aantal geestelijk gestoorden, dat uit inrichtingen is ontsnapt, 70 bedraagt. Hij verzoekt om inlichtingen over de mogelijkheid van een zo omvangrijke ontsnapping en informeert welke maatregelen de regering denkt te nemen om ontsnappingen in de toekomst tegen te gaan. TEKORT L.E.F. 295 MILJOEN De begroting 1961 van het Landbouw-Egalisatiefonds geeft een nadelig saldo te zien van 295.384.000. Doordat de garantieprijzen voor het jaar 19601961 nog niet zijn vastgesteld en het welhaast ondoenlijk is de ontwikkeling van de marktsituatie op ver antwoorde wijze te taxeren, zullen de werkelijke uijkomsten kunnen afwijken van de nu ingediende begroting. Bij het -opstellen van de begroting is ervan uitgegaan, dat aan de telers van rogge, haver, gerst en gemengd gewas over de oogst 1961 weer een toeslag zal worden betaald, die op basis van het huidige systeem geschat kan worden op maximaal 45 miljoen. Verder zal per ha fabrieksaardappelen aan de telers op de veenkoloniale en daarmee gelijk te stellen bedrijven een toeslag worden verstrekt, die waarschijnlijk in totaal een bedrag van 15 miljoen zal omvatten. Voor de toeslag op de melkprijs i veehouders is ƒ230 miljoen uitgetrokken. CIVIELE VERDEDIGING De minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, tevens minister van algemene zaken, is van plan bij zijn ministerie een staf voor de civiele verdediging m het leven te roepen. Uit de ervaringen die men in 1959 bij de Navo-oefening Side Step heeft opgedaan, is namelijk gebleken dat de minister-president in verband met zijn coördinerende verantw—rfjUjj1— ging de beschikking dient te hebben ovi BEZITSVORMING De belangstelling voor de onlangs gestarte premiespaarregeling rijksambte naren is niet onbevredigend. De rijksregeling heeft vermoedelijk ook provincies en gemeenten geactiveerd. Op 30 juni jl. hadden tien provincies en 510 van de bijna duizend gemeenten een premiespaarregeling ingevoerd, tegen respec tievelijk 7 en 181 eind oktober vorig jaar. Het aantal jeugdspaarders in het kader van het spaarplan „De Zilvervloot" bedroeg eind juni jl. naar schatting rond 323.000, terwijl het gespaarde bedrag ongeveer 83 miljoen was. De regering is van plan over enige principiële kanten van de in voorbereiding zijnde algemene premiespaarregeling mettertijd nog het advies van de Sociaal- economische raad tevragen. STAGNATIE IN P.B.O. De ontwikkeling van de reeds bestaande publiekrechtelijke bedrijfslichamen blijft minister-president De Quay nog met enige zorg vervullen. Vele lichamen zijn niet zo actief als men mocht verwachten. Wat de trage gang van zanen bij de instelling van de lichamen betreft, wacht de minister-president nog op het S.E.R.-rapport over de ooi-zaken van de stagnatie. De regering zal naar zijn mening in elk geval ook ten aanzien van de P.B.O. een politiek moeten voeren, die in de eerste plaats berust op de vrijwillige maatschappelijke krachten. BELGIË Huwelijksdatum van koning Boudewijn nog onzeker t zich verder in stilzwijgen hullen men de geruchten over de datum van het huwelijk van koning Boudewijn en Dona Fabiola hand over hand toe. De meningen variëren van oktober tot begin december. Van de zijde van het Belgische hof wordt meegedeeld, dat er nog niets beslist is over de huwe lijksplechtigheid. Wel staat vast, dat vóór de huwelijksplechtigheid de Spaan se prinses aan de Belgische bevolking zal worden voorgesteld. In de loop van deze maand zou het verloofde paar daartoe een bezoek bren gen aan Brussel. De volgende maand zouden zij naar de steden: Antwerpen, Luik, Gent en Bergen reizen. In Brussel wordt het niet onwaarschijn lijk geacht, dat het huwelijk, zoals te doen gebruikelijk, zes weken na de ver loving, dus in het begin van novem ber zal worden gesloten. Atoombureau iveigert Hongarije en China Communistisch China en Hongarije is gisteren deelneming aan de vierde al gemene vergadering van het Internatio nale atoombureau in Wenen ontzegd. Met zes tegen drie stemmen verwierp de commissie voor geloofsbrieven een Tsjechische resolutie welke vervanging van de delegatie van nationalistisch China door die van rood-China eiste. Bovendien weigerde de commissie de Hongaarse delegatie te erkennen. Overigens zijn op de bijeenkomst van gisteren voor het eerst in het driejarige bestaan van het Atoombureau door de zeventig leden unaniem besluiten ge nomen. De Bulgaarse professor Nadja- kof werd bijvoorbeeld met algemene •temmen tot voorzitter gekozen. Cubaans vliegtuig aan de ketting Een viermotorig Cubaans turbojet- vliegtuig, dat gisteravond met twee Cu baanse V.N.-gedelegeerden aan boord op de vlieghaven Idlewild aankwam, aan de ketting gelegd. Tot de passagiers van de Brittannia m vliegtuig ter waarde van 3 miljoen dollar, behoorden Juan Almeida, staf chef van het leger, en Regino Boti, Cubaans minister van economische za- In totaal zijn thans door schuldeisers drie Cubaanse vliegtuigen aan de ket ting gelegd. De beide andere toestellen zijn een DC4 en een Britannia, waarop door een reclamebedrijf beslag is ge legd om te komen tot voldoening van schuld van 237.801 dollar. Niemeijer Voortrekkers! zachtste! De geurigste Reddingsacties per helikopter Met helikopters heeft men de zwaar beschadigde Aurelische snelweg langs de westkust van Italië afgezocht naar slachtoffers van de overstromingen. Tal van bruggen zijn ingestort en grote stukken van de beroemde weg zijn de zee ingespoeld. Men vond 6 doden, maar neemt aan dat in de auto's die in de modder op of naast de weg vastzitten nog meer lijken zullen worden aange troffen. Het aantal doden was gister avond tot vijftig gestegen, er waren 2000 mensen in ziekenhuizen opge- ïii, van wie ruim 100 met ernstige verwondingen. Inmiddels heeft het noodweer zich in het noorden uitgebreid tot in de Oosten rijkse provincie Karinthië, waar zich Overstromingen voordoen doordat de rivier de Gail buiten haar oevers is getreden. Er is een aantal bruggen weg geslagen, de weg langs de rivier is onbe gaanbaar. Politie en brandweer zijn bezig de bevolking uit het bedreigde gebied te ,Bonn maakt misbruik van speciale status" De Oostduitse minister van buiten landse zaken, Bolz, heeft gisteren ver klaard dat zijn land niet werkeloos zal toezien wanneer de wegen naar Berlijn zouden worden gebruikt voor fascisti sche doeleinden. „Deze wegen lopen door Oostduits grondgebied en wij kunnen niet tolereren dat de buiten gewone status van Berlijn wordt mis bruikt voor de opwekking van oorlogs zuchtige en haatgevoelens", aldus de minister. De bijeenkomsten van Westduitse politieke instellingen in West-Berlijn noemde hij onwettig, ook de vergadering van het parlement. Men vreest in het westelijk deel van de stad dat de com munisten nieuwe beperkingen zullen op leggen aan het verkeer tussen Oost en West. Zij zouden nu bijvoorbeeld de ondergrondse kunnen treffen, die door geheel Berlijn loopt en door de Weste lijken wordt geëxploiteerd. Bolz heeft zich ook uitgesproken voor het sluiten van afzonderlijke vredes verdragen met de beide Duitslanden. Hij voorspelde dat eens de tijd zal komen, waarop heel Duitsland zich voor eeuwig verenigt met de Sowjetunie. De hoop oh 67 mijnwerkers die sinds dinsdagochtend in een mijn te Hosloe, op het Japanse eiland Kioesjoe, van de buitenwereld waren afgesneden, te redden is opgegeven. De mannen ver dronken doordat water van een rivier de mijn binnendrong. Zestig mijnwer kers wisten te ontkomen. De rivier had na hevige regenval een dijk, die door droogte was verzwakt, doorbroken. Ten minste 400 man had den getracht de stroom om te leiden en de mijn droog te pompen maar alle pogingen faalden. Panthet Lao staakt de strijd tijdelijk De pro-communistische rebellenbewe ging Panthet-Lao heeft besloten alle militaire activiteiten in het door de nieuwe regering van prins Soevanna Phoema beheerste gebied te staken om de regering de gelegenheid te geven een politiek van nationale eendracht, vrede en neutraliteit uit te voeren en alle beschikbare krachten te verenigen voor de vernietiging van de opstandelingen- kliek" van Phoemi-Nosavan. Zoals bekend is generaal Phoemi- Nosavan, voormalig minister van binnen landse zaken in de regering Phoi tegen deze regering in verzet gekomen omdat hij haar te links vindt. Premier Soevanna Phoema heeft giste- :n een beroep gedaan op de buurlanden Cambodja en Birma de economische blokkade, die zijn regering zou kunnen torpederen, op te heffen. Sinds de burgeroorlog is de invoer uit Thailand jeheel stopgezet en de rebellen weten jen groot deel van de verdere invoer tegen te houden. Hierdoor is de regering voor grote economische problemen ge plaatst. de haardoiie met het hoogste rendement méér warmte minder roet (£ssoj zuinig* Dr. Robert Servatius, de Keulse advocaat die de ver dediging van de oorlogsmisda diger Adolf Elchmann op zich heeft genomen, vertrekt maan dag naar Israël. „Er zijn in deze zaak nog duizend open vragen", zei de advocaat die er zeker van is, dat Elchmann hem „een paar essentiële din gen" zal vertellen. Het eerste bankbiljet van het losgeld, waarmee de ont voerders van Eric Peugeot werden betaald, werd gisteren ontdekt door een kassier in kleine stad bij Parijs. De serienummers van het meren deel der biljetten (totaal werd 50 miljoen oude francs be taald) zijn bekend. Het ont dekte biljet is 10.000 oude francs waard. De ontvoerders die het jongetje twee dagen na de ontvoering hebben vrij gelaten zijn nog spoorloos. Hoe hoger u leeft, hoe gro ter de kans is om heel oud te worden, zegt de Russische dokter Tsitsisjvill. De Rus maakte een studie van 250 bc- Hij trof per 10.000 inwoners 125 personen aan van negentig jaar en ouder. Hiervan woon den er dertien op een hoogte van 700 tot 750 meter boven de zeespiegel, achttien op 1000 meter. 42 tussen 1000 en 2000 meter en 54 op 2000 meter en hoger. De 31 Zweedse officieren en onderofficieren die zondag geen toestemming kregen door te reizen, zullen alsnog per trein door Zwitserland trekken. Zij gaven de voor keur aan het wachten op een speciale toestemming boven het gebruikmaken van een vliegtuig. In Pisa, Noord-Ita- lië wacht hen een vliegtuig, dat doorvliegt naar Kongo. Bij de schoonmoeder van een van de zeven verdachten werd gisteren het bedrag van 200.000 gevonden, dat dit weekeinde door gemaskerde bandieten werd ontvreemd uit het kantoor van een mjjn in Wittcnheim (Elzas). maskerde mannen, gewapend met machinepistolen en revol vers, met succes een overval uitgevoerd. De buit was 90.000 franc. Het geld was bestemd voor de salarissen van het per soneel van een luchtvaart maatschappij. Dr. Konrad Adenauer, de Westduitse bondskanselier, is gisteren gebruind en in ecu uitstekend humeur in Bonn teruggekeerd na een vakantie aan het Comomcer. „Het voor deel van een vakantie is, dat men de gelegenheid heeft de kleine dingen te laten voor wat ze zijn en in de eenzaam heid alleen maar over de gro te problemen na te denken", aldus de Bondskanselier, die echter niet wilde vertellen wat hij van het Oostduitse op treden in Berlijn denkt. In Kairo stortte gisteren plotseling een groot gebouw In. Van twaalf mensen staat vast dat zij daarbij om het le ven zijn gekomen. Men ver moedt echter dat bij het op- uitspreken. vonden. In Frankrijk vermoedt dat generaal Salan die kri tiek heeft geuit op de Alge rijnse politiek van De Gaulle, geen toestemming zal krijgen om naar Algiers terug te ke ren. Hij is „buiten dienst" er had zich als burger in de Noordafrikaansc stad geves tigd. De Gaulle ontbood hem naar Parijs om hem zijn kri tiek toe te laten lichten. De afgelopen drie maanden heeft zich bijna elke weck een incident voorgedaan, waarbij Hongaarse grenswachten scho ten op Oostenrijkers, die zich naar de zin der Hongaren te dicht bij het IJzeren Gordijn waagden. Naar aanleiding hiervan heeft de regering in Wenen gisteren een scherp protest ingediend bij de Hon gaarse regering. Omdat hij zijn rekeningen niet kon betalen, stal de Ne derlander W. G. E. E., die bij een reisagentschap in de En gelse plaats Hockley werkte, buitenlandse valuta, contanten en travellers cheques ter de van elf duizend gulden. Vandaag zou een Londense rechter zich over zijn vergrijp NIEUWE ROTTERDAMSE COURANT rerrassend is de volkomen onaangckle- de mededeling iu de Troonrede, dat het beleid van gedifferentieerde loon vorming aan de verwachtingen heeft beantwoord. Dit kan waar zijn voor zover men alleen kijkt naar de niet onbelangrijke loonstijgingen waar maar een geringe prijsstijging tegen over staat. Maar herinnering aan verwikkelingen als die in het bouw bedrijf of aan de verwarringen rond om de „richtlijnen" zou het geheel toch wel een wat andere kleur heb ben gegeven. Over het algemeen Is deze Troonrede een document van grote lijnen. Tot de grote beleidslijnen behoort ook wat op belastinggebied in uitzicht wordt gesteld, waarbij verlaging van de in komsten- en loonbelasting vooral aan de voet cn ook wel voor de mid dengroep het meest spectaculaire punt is. Dit zou het hoogtepunt uit de Troonre de kunnen zijn. Maar er wordt eer ernstig voorbehoud gemaakt: de ver laging zal 1 juli 1961 ingaan, „tenzij een verdere verscherping van de con junctuur uitstel noodzakelijk maakt". Daaraan zit ook een aspect van legislatieve beleid. Zeker, het kan gewenst zijn het hele complex fiscale maatregelen, waar van de verlaging van de inkomsten belasting deel uitmaakt, nu al bij de Tweede Kamer in te dienen. Maar dan zou het aanbeveling verdienen de datum van invoering van de lagere inkomstenbelasting nader bij de wet te laten vaststellen. Zou een ontwerp daartoe uitblijven, dan kan de regering een Kamerdebat daarover uitlokken; zou de regering dat vergeten, dan zullen de Kamers mans genoeg zijn om van hun kant voor een discussie te zorgen. Je^ilLsLranl Minister Zijlstra zal de laatste zijn orn te ontkennen, dat zijn begrotingen van 1960 en 1961 soepel gedragen wor den op de wiekslag van een zien voortreppende hoogconjunctuur. De staatsinkomsten die hij mag tonen worden overvdoedig begunstigd door ongedacht hoge belasting-ontvangsten. Dat maakt het financieren der staats uitgaven uiteraard licht. Het is be paald een verdienste van minister Zijlstra, dat hij zich niet al te gemak kelijk laat verleiden de staatsuitgaven aan de vlotheid der inkomsten aan te passen, zijn gerechtvaardigde terug houdendheid in het doen van nieuwe staatsuitgaven (de inkomsten stijgen- met 4,8 percent en de uitgaven met 4 percent) heeft het begrotingsbeeld verfraaid. Daardoor kan een verheu gend deel van het aanvaardbare te kort op de gewdne kapitaaldienst ge financierd worden met het overschot op de gewone dienst. De leningen, die voor het restant nodig zijn, zullen niemand kunnen verontrusten. Bij de botsing tussen de politieke drang tot belastingverlaging van de achter ban cn het economische geweten van prof. Zijlstra heeft kennelijk het laat ste het in eerste aanleg gewonnen. Natuurlijk is er nu een belangwek kende en spannende discussie te wachten over wat dan volgend jaar precies dient te worden verstaan onder die noodzaak tot uitstel, maar wij nemen aan, dat als de conjunc- tuurlijn het komende halfjaar blijft oplopen, de minister van Financiën, onmiskenbaar immers een van de niet al te talrijke bekwame en krach tige figuren in dit kabinet, voet bij stuk zal houden. Spannend wordt het dus zeker ook op dit punt. Wat ons betreft: óls er geen conjuncturele bezwaren meer zouden zijn. tegen een belastingverlaging ea als die dan bo venal aan de voet wordt doorgevoerd en zo inderdaad „brede lagen" ten goede komt, zien wij geen reden ons over die mogelijkheid niet te verheu- 399 De bloedzuiger heeft aan de buikzijde van het lichaam twee zuig nappen, waarvan de voorste in het midden de mondopening bevat, terwijl de achterste uitsluitend als aanhecht- orgaan dienst doet. Deze dieren leven in het water, of op zeer vochtige plaatsen, enkele soorten ook in zee. Door proeven is gebleken, dat bloed zuigers in het water vooral reageren op schaduwen, op waterbewegingen cn op de geur van het naderend bloedreservoir, i.e. het aanstaande slachtoffer. Gewaarschuwd door al deze prikkels, spoedt het dier, welks voedingsinstincten zijn gealarmeerd, zich in de richting van de naderende De in de tropische wouden van Z.O.- Azië voorkomende soorten hebben een Iets gewijzigde aan- calstechniek. Op bla deren van bomen cn planten gezeten, wachten zy hun prooi op, daarbij recht overeind staand op de achterste zuignap. Zodra de prooi door middql van de reuk- zintuigen is waargenomen, laten zij zich recht naar beneden vallen cn wat daarna gebeurt, behoeft geen breedvoerige beschrijving. Deze aan- valsmethode is derhalve gelijk aan die van de teek, waarover we het later nog wel eens zullen hebben. De aanval In volledige slagorde, waarvan enkele reizigers in de wil dernissen van Birma hebben melding gemaakt, is echter aanzienlijk interes santer. De reizigers die zich een weg banen door het meters hoge olifanten- gras, weten zich omgeven door een horde van bloedzuigers die tot ver in de omtrek door de geur van de in aantocht zijnde buit zijn gewaar- TOCH IS HET ZO! scliuwd cn kringvormig komen op trekken. Bloedzuigers hebben welis waar geen poten, maar zU weten zich op deze jacht toch uitstekend te be helpen. In ijltempo trekken zij hun rugeinde bij de kop, richten zich op, laten zich weer vallen cn trekken vervolgens hun lichaam weer krom, gelijk een kat in momenten van wel behagen. Gedurende de worsteling door het hoge gras zullen de reizigers in het algemeen weinig last hebben van dit oprukkende leger parasieten, maar zodra gepauzeerd wordt om even uit te rusten stort geleidelijk aan de hele bende zich op de ver moeide reizigers. Welhaast niets schijnt deze bloedzuigers tegen te houden, want zelfs door de kleinste gaatjes van schoen veters weten zij zich te wringen. In sommige gevallen zijn de reizigers be hoorlijk tegen deze overval bewapend zodat het gevaar met een nicotine- cen zout-, of een inlandse kruiden oplossing tjjdlg kan worden bezwo ren. Deze middelen zijn ln het algemeen voldoende om het onge mak af te wenden. Maar de minder ervaren reiziger, die hierop niet heeft gerekend, kan er in ernstige gevallen het leven bij inschieten want het is voorgekomen dat 1200 tot 1800 kwelgeesten zich ln het lichaam vasthaakten, zodat na verwijdering van deze vampiers, on uitstaanbare pijnen en heftige bloed vergiftiging het gevolg waren. Na dit droevige voorval mogen we ons wel weer eens tot iets opwek- kenders wenden. Weet u bijv. wat het oudste hondenras in Europa is? U raadt het nooit, de Dingo! Daarover een volgende keer. ALGEMEEN HANDELSBLAD Een Troonrede in majeur. Zomerse bul- en, miniatuur-stormen mogen boven de hoofden van dit kabinet losbarsten, ln ieder geval handhaaft het zijn vol ledige gemoedsrust. De regering stelt nu een verlichting van de inkomsten en loonbelasting voor. Dit schijnt ons juist. Want deze verlichting is op zo danige wijze ontworpen, dat zij ook de lagere inkomens ten goede komt. Ook wij achten dc defensie-uitgaven on ontbeerlijk voor een land. dat zijn on afhankelijkheid boven alles stelt. Ove rigens zal het velen teleurstellen, dat ditmaal over dieusttljdvcrkortlng met geen woord wordt gerept. Trouwens er zijn andere zaken, waarvoor dc Troonrede een gordijn van stilte doet vallen. Wat denkt de regering tc doen met de commerciële televisie cn het radiobestel? In stijl en woordkeus is bij deze Troon rede voor het eerst gebroken met de. aloude slaap cn duizelingen verwek kende kanselarijstijl. Hier wordt dc Nederlandse taal gebruikt op een wij ze die voor de gemiddelde Nederlan der begrijpelijk is. Wat innerlijke stijl betreft beschikt dit kabinet blijkbaar over meer veerkracht dan soms uit zijn daden blijkt. In het eerste jaar van dit ministerie hebben wij een aantal aarzelingen en weifelingen gesignaleerd, welke wij ook bij een bevriend kabinet niet wen sen te verdoezelen. Althans te oorde len naar het rustig, evenwichtig proza van de Troonrede heeft het ministerie- De Quay een ongeschokt vertrouwen in eigen innerlijke kracht. DE MAASBODE Wat de keuze van dc regering voor een verlaging van de directe belastingen betreft: dit alles biedt slechts aan leiding tot vreugde op korte termijn. Conjunctureel bezien kan er in 1961 van alles gebeuren. Laat men zich lelden door dc letterlijke tekst van de Miljoenennota, dan Iaat de zaak zich niet zo somber aanzien. Uiteraard moe ten wij met name binnen de perken der firoduktiviteit blijven. Intussen doet de aatste tijd een andere dreiging steeds meer van zich horen, namelijk het ge vaar van een conjunctuurkentering. Wij achten minister Zijlstra's begroting op vele punten bijzonder briljant cn aan vaardbaar. Hier en daar wekt zij echter wel de indruk te zijn opgezet als een middel tegen vrijwel alle kwalen, het geen voor ons overigens een reden temeer is om onze hoop te stellen op een begrotingsjaar met bijzonder wei nig kwalen. ht ®<legratf Een karakteristiek van de begroting voor het jaar 1961 zou als volgt kun nen luiden: Het is een miljoenennota geworden met een sterk sociale in slag, die aandacht schenkt aan het geen de tijd vereist, bescheiden streeft naar een verdere vermindering van dc staatsinvloed, terwijl het geheel op een solide wijze wordt gefinancierd. Deze karakteristiek is dus gunstig, het geen overigens niet betekent, dat het tempo, waarin de vroegere lijn wordt omgebogen, tot volledige tevredenheid stemt en uiteraard evenmin, dat alle wensen vervuld zijn. Frankrijk heeft Duitsland nodig maar toch.... (Van i correspondent in Bonn) Blijkens informaties die men in Bonn van Franse instanties heeft ontvangen, is de Franse communis tische partij bezig met de voorberei ding van acties tegen materieel-de- pots van de „Bundeswehr", die even tueel op Franse bodem zullen wor den aangelegd. De onderhandelingen hierover tussen Parijs en Bonn zijn nog niet beëindigd. De actie der Franse communistische partij zal zich niet beperken tot anti- Duitse propaganda met affiches en vlugschriften. De Franse communisten zullen ook proberen om stakingen te forceren. Als argumenten tegen de sta tionering van „Bundeswehr"-depots in Frankrijk en het daarbij behorende Westduitse militaire personeel zullen vergelijkingen worden getrokken tussen Bondskanselier Adenauer en Adolf Hit ler en tussen de huidige „Bundeswehr" en de voormalige „Wehrmacht". Voorts zullen de Franse communisten er op spelen, dat de stationering der Duitse depots het gevaar van lucht- en atoom- aanvallen op Franse doelen verhoogt. De Franse communistische partij wil proberen om voor deze acties de steun te krijgen van de vroegere maquis en de oudstrijders. In officiële Franse kringen staat men geenszins afwijzend tegenover de West duitse verlangens naar stationering en Inrichting van materieeldepots van de „Bundeswehr", zolang deze de Franse belangen niet schaden. Ook Frankrijk heeft de Bondsrepubliek nodig als „mi litair voorterrein". In Bonn is men cr van overtuigd, dat de Frans-Duitse be sprekingen over dit onderwerp binnen afzienbare tijd tot concrete resultaten zullen leiden. Zodra deze zijn bereikt moet er op worden gerekend, dat de Franse communistische partij met haar actie begint. In Bonn heeft men de ver wachting uitgesproken, dat in een der gelijk geval president De Gaulle „vast beraden" tegen de communisten zal op treden. Maak er geen „toto"van! Een horloge kopen moet geen kanszoet worden... eis zekerheid... I die vindt U alleen bij de vakman... uw eigen horloger! PRISMA het goede Anker-horloge

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5