Zoologisch laboratorium krijgt nieuw gebouw Wanneer kan Yebo écht op nieuwe Leidse Veemarkt toosten? Drie onderscheidingen bij „Zaalberg" Mevr. Blankenstein-Offenberg cantor-organiste van Lutherse kerk in Leiden (PIKEUR NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 21 SEPTEMBER I960 Agenda voor Leiden Woensdag: Pieterskerk, 7.30 uur; Avondstilte. Korpszaal Leger des HeiLs, Hooigracht, 3 en 7.30 uur n,m.: Bazaar voor wereld werk. De Turk, 8 uur; Tuinbouw- en Plant kunde, bespreking winterprogramma Donderdag Waaggebouw, io uur: Opening 25ste Vebo door secr.-generaal van Landbouw en Visserij. Veemarktterrein, 6.30-8.30 uur vun. Aanvoer Vebo-showdieren, g-l uur; jure ring. Marktterrein. 2 uur: Défilé kampioene- die ren voor Commissaris der Koningin ir Zuid-Holland, uitreiking vaantjes. Waaggebouw, 11-6 uur; Zuivelshow. Schouwburg, 8 uur; Ned. Comedde met Cyprienne, van Victoriën Sardou, K. en O. Studio, 10.30 uur: Vertoning bedrijfs film „Je vois toot". Wijk achter Zijlsingel, 7.30 uur; Lam pionoptocht speeltuinvereniging Ons Eiland. Wijkgebouw Bethel, Stille Rijn 13, 8 uur: hulpverendging Leiden van de Geref. Zenddngsbcund in de Herv. Kerk, da. Gerssen te Utrecht bespreekt een zen- din®soniderwerp. VrUdag Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni- ging Rijnland, mevrouw P. Grondrezon— Ives Browne over verkenningen in de kynologie; F. A. J. Alofs over kynolo- gische ervaringen in Tsjechoslowakije. Schuttershof, 8 uur vm. Opening Vebo- jongerendag. Veemarktterrein, 8.30-1 uur; Jongeren- wedstrijden. Schuttersveld, 1-3 uur: Paarden- ponyshow (gratis toegang). Schuttershof, 3 uur; Prijsuitreiking j ongerenwedstrijd. Waaggebouw, 2-6 uur: Zuivelshow. De Doelen, 5 30 n.m.: Rijnlandse Club van het verbond van prot.-chr. werkge vers in Nederland, dr. G. A. Kohnstamm, Arnhem, over Democratisering van bedrijfsleven. Schouwburg, 8 uur, Ned. Comedie met Cyprienne, van Victoriën Sardou, K. 1 O. Academie 4.15 uur: Inaugurele rede prof. dr. A. E. Cohen. De Burcht, 8 uur: Algemene vergade ring Kon. Ned. Voetbalbond afd.. Leiden. Clubhuis Oosterkwartier, 8 uur: Dah lia-avond D.E.V. Speeltuin Koetenaerstraat, 7 uur n.m.: Tuinkermis. Zaterdag Ons Centrum, Kaasmarkt, 23.45 uur: Start wandeltochten t.b.v. nazorg t.b.c.- patiënten. Jeugdhuis De Moriaan, Hoogl. Kcrk- gracht 44, 2-30 uur: Opening weekeinde winterwerk Centrale raad Jeugdwerk, Herv. Gemeente Leiden; 8 uur: Causerie ds. P. Lugtigheid, Den Haag. Antonius clubhuis, 8 uur: Cabaretavond S.R.O. Stadsgehoorzaal, 10 uur: Nationaal Zit- volleybaltoernooi sportclub De Sleutels, bond Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers; Die- lenkazerne, 8 uur: Sportshow. Waaggebouw, 8-30-6 uur: Zuivelshow. Stationsplein, 2 uur: Excursie N.C. Reis- -V. naar staatsbossen van Noordwij'k. Speeltuin Kontenaerstraat, 211 uur: Tuinkermis. Leidse Volkshuis. 3 uur: Kinderpro gramma Dappere Dodo; 8 uur: Poppen- opera 'lElisir d'amore, van Donizetti. Films Trianon (2-30, 7 en 9.15 uur) Mag ik deze dans van u? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur) Hongkong affaire (14 jaar); donderdag: 'sNachts langs de trottoirs (18 jaar). Luxor (2-30. 7 en 9.15 uurj Totale oorlog <14 J331")- Tï Casino (2 30. 7 en 9.15 uur) De grote ont snapping (14 jaar); donderdag: Het Bolskoi-ballet (14 jaar). Lido (2-30, 7 en 9-15 uur) Doctor in love Studfo (2.30, 7 cn 9.15 uur) Hiroshima, mon amour (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taevernier te Gent (tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28, Panorama der prehistorie (tot 15 december). Mtuea, Instituten, leestalen e.d. Inlichtingen kantoor V.V.V., Steenstr lb: elke dag geopend van 9 tot 5 uur, «p zaterdag tot 1 uur. Academisch-Historisch museum Rapen burg 72, elke dag geopend van half 10 tot half 1, uitgezonderd op dinsdag en vrij dag van 2 tot 5 uur. RijksherbariumNonnensteeg 1: elke dag geopend van 8.30 tot 12.30 en van 2 tot 4 uur (behalve zaterdagmiddag). Aanrijding L. Rijndijk- Herensingel Gisteren had een aanrijding plaats op de wegkruising Lage Rijndijk—Heren singel tussen twee wielrijdsters, die bei den in de richting van de Zijlpoort re den. De 57-jarige mevrouw G. Jellema van de Zljloordkade te Leiderdorp werd door een onbekende wielrijdster inge haald, die plotseling naar rechts de Herensingel opreed en dus geen voor rang verleende. Mevrouw Jellema werd met een gebroken linker enkel naai Academisch Ziekenhuis gebracht. Werk van anderhalf miljoen r^OALS zo vele gebouwen van de rijksuniversiteit te Leiden, is ook het zoölogisch laboratorium in de loop der jaren te klein geworden. Nieuwe richtingen van onderzoek werden ontwikkeld, studenten-aantallen namen toe, groter instrumentarium werd nodig. Prof. Van der Klaauw heeft in de laatste jaren vóór zijn emeritaat met grote voortvarendheid gestreefd naar uitbreiding. Als gevolg van zijn activiteit verrees in de afgelopen jaren aan de Kaiserstraat het 8 verdiepingen hoge gebouw, dat zo markant in het stadsbeeld oprijst. fallen studenten te verwerken, maar veel is er niet. De bouw is uiterst compact en een efficiënte indeling maakt, dat de bouwkosten zo laag mogelijk zijn gehouden. Als over twee jaar het gebouw in ge bruik kaïn worden genomen, zal de staf van het Zoölogisch laboratorium na vele jaren van moeizaam passen en meten in volkomen ontoereikende ruimte eindelijk de gelegenheid krijgen op verantwoorde wijze zijn anderwijs en onderzoekstaak te vervullen. Binnenkort zal cr een oud en ver trouwd beeld aan de Witte Singel een grondige verandering ondergaan. Het zoölogisch laboratorium tussen de Ster- rewacht en de Kaïiserstraat zal onder-slo- pershanden vallen en door een geheel nieuw en modern gebouw worden ver vangen. Alleen de fundering van het middelste gedeelte en de collegezaal zul len in de nieuwbouw worden opgenomen. Het nieuwe gebouw zal lager en korter worden dan het bestaande en van een veel eenvoudiger hoofdvorm zijn. Het ontwerp is in opdracht In dit nieuwe gebouw, werden twee afdelingen van het laboratorium gehuis vest, de morfologische en ethologische afdeling en enkele centrale diensten, zo als administratie, bibliotheek, werkplaats en klimaatcellen. Voor de andere afde lingen, fysiologie, cekologie en histologie wordt nu op de plaats van het ourie ge bouw een nieuwe vleugel gezet. Hierin zal op de benedenverdieping de afdeling fysiologie vain prof. dr. H. P. Wolvekamp komen. Een behoorlijke practicum zaal, een aantal kaïmers voor de staf en enkele kamers, die voor opstellingen van appa raten voor verschillende typen van on derzoek zijn ontworpen, zullen hier wor den ondergebracht. Op de eerste verdieping komt een grote practicumzaal voor de biologen, medici, >gen en farmaceuten, met de berg ruimten voor materiaal ten behoeve van het onderwijs. De collegezaal, die voor het merendeel zal worden gespaard, zal van moderne hulpmiddelen bij het an derwijs worden voorzien. Op deze verdieping zal ook worden ge huisvest het Instituut voor Theoretische Biologie, dat onder leiding staat van prof. dr. H. R. van der Vaart. Ruimte Op de tweede verdieping komen de af delingen histologie (dir. K, F. A. Ross) en cekologie (prof. dr. D. J. Kuenen). Hier zijn kamers voor stafleden en verder per soneel en tevens enkele ruimten voor gevorderde studenten, die aan het onder zoek medewerken. Verder donkere ka- kweekruimten voor dieren enz. Het gehele gebouw biedt voldoende ruimte de komende jaren, tenminste als de bevolking van Nederland zich wil hou den aan de verwachtingen, die het C.B.S. heeft uitgesproken. Is de toevloed van studenten aanzienlijk groter dan werd verwacht, dan zullen er natuurlijk toch eer moeilijkheden komen. Enige mogelijkheid is er nog wel binnen dit gebouw om grotere aan- Burgemeester opende benzinestation Aan de Haagweg even voorbij de Chur- chilllaan is hedenmorgen elf uur een benzinestation door burgemeester jhr mr. F. H. van Kinschot geopend. Na een korte rede waarin de burgemeester on der andere zei, dat het de eerste keer was dat hij een benzinestation opende en waarin hij de eigenaar veel succes en veel klanten toewenste, opende hij het station door een lint door te knippen. Daarna werd de Nederlandse driekleur gehesen. De heer A. J. Kuselbos sprak hierna de aanwezigen toe en dankte de burgemeester voor zijn woorden. Aan de heer F. Wareman droeg hij vervolgens het benzinestation over. De heer Ware man dankte alle sprekers en aanwezigen. Onder de aanwezigen bevonden zich wethouder A. J. Jongeleen, brandweer commandant S. W. Hagedoorn, commis saris van politie J. Dreeuws en enige autoriteiten van de Rijkswaterstaat. godgeleerdheid Groningen (cum Jaude); voor het kerk. voorber ex.: mej Ui Barnard te Leiden: voor het doet ex. Siavlsche letterkunde: de heer H Hamibur- scfhelkundede heren N G Mlnnaard te Leiden (cum laude) en W Bloemhoff te Oegstgeeet (cum laude); voor het doet ex. biologie: de heer J C Rinner t« Leiden; voor het kartd ex- A wie- en natuurkunde: de heren P G Vroegindewey te DordTecht en W Verwey te Leiden: voor het kand- ex. A' was- en natuurkunde: de lieren G H Cohen Stuart te Leiden en P Verhoeven te Leiden: voor het kand. ex F wis- en natuurkunde: de heren D F NIJIhoff. H W van Meeteren. J W Scheeren en S J Oldenburg, allen te Leiden; voor het kand ex F" wis- en natuurkunde: d« heer C A M Vingerhoede te Den Haag: voor het J (ÏM Beijersbergen en J J H torms beiden te Leiden; voor het kand x- L wie- en natuurkunde: me) C W S [entte te Leiden en de heer D R Braakman e Noordwjjk- In Leiden aangehouden De Leidse politie heeft een 23-jarige monteur uit Bodegraven en een 21-jarige koopman, eveneens uit Bodegraven, aan gehouden, die verdacht worden van dief- arohltectenibureaiu Van Oerle- Schrama- Bos, dat reeds eerder de uitvoering var. het door de Rijksgebouwendienst ont worpen torengebouw had overgenomen. Het wenk is opgedragen aan het I. Geen gebrek net ontwerp is in opairacnt van dei rijksgebouwendienst gemaakt door hetl Beide gebouwen samen zullen lange tijd de accommodatie vormen het onderwijs in de zoölogie en ei daardoor een einde komen aan i jarenlang bestaand gebrek aan ruimte voor het onderwijs en het wetenschappe lijk werk van deze hoogleraren. Aanvankelijk heeft het plan bestaan, het bestaande gebouw geheel te verbou wen en het nieuwe doelgeschikt te ma ken. In de praktijk is dit niet uitvoer baar gebleken. Laboratoria stellen zulke dringende eisen aan de afmetingen der lokaliteiten en in het bijzonder aai flexibiliteit van de indeling, dat dit moeilijk in een dergelijk oud gebouw met zware binnenmuren is te realiseren. De daartoe opgestelde plannen bleken zo kostbaar te zijn', dat nieuwbouw a reweg de voorkeur verdiende. Door de geringe verdieping-hoogte de nieuwbouw en de veel efficiëntere indeling kan in een geringe inhoud veel meer en doelmatiger werkruimte worden ontworpen. Een factor was, dat liclittoetreding van buitenaf onvoldoende bleef voor het werk, dat in een laboratorium moet wor den verricht. De totale stichtdngskosten zullen be ugen circa f1.600.000 en het werk moet 1962 gereed zijn. Leidenaar veroorzaakte dodelijk ongeluk Vijftig gulden boete of tien dagen, w weken voorwaardelijke gevangenisstraf en ontzegging van de rijbevoegdheid ge durende een jaar heeft de officier justitie bij de Haagse rechtbank geëist tegen een radiomonteur uit Leiden. Deze had op 19 januari op de Rijksweg no. 4 van Den Haag naar Amsterdam der de gemeente Oegstgeest een aanrij ding veroorzaakt waarbij een dode te betreuren en waarbij twee me zwaar werden gewond- De Leiidcnaar was op weg naar Am sterdam. Nabij de Sikkens -Laik f a briek eo wilde hij met zijn bestelauto een veiliragkisten beladen vrachtwagen halen. Die dag stond er een stevige wand en verdachte had te laait bemerkt dat hij bij het inhalen in de luwte kwam, zodat hij geen tegenstuur meer moest geven. Dit deed hij eohfrer toch, waardoor hij bijna de vrachta-uto raakte. Als reactie hierop stuurde hij snel naar links, i hierdoor kwam hij op de linker-weghelft terecht, waar juist uit de tegengesteld» richting een zwarte personenauto andere wagen aan het passeren wa: ontstond een hevige botsing, waarbij de bestelauto totaal werd vernield. De Lei denaar was op de linker-bermkant tot bewustzijn gekomen. Deze botsing kostte het leven aa 35-jarige Amsterdamse vertegenwoordi ger A. Brughuis, die naa9t de bestuurder van de zwarte personenauto had gezeten De bestuurder zelf, de 38-jarige hoofd vertegenwoordiger D. v. d. Stam uit Am sterdam, kreeg ernstige verwondingen aan zijn ogen, waarvoor hij thans nog steeds onder behandeling staat van specialist Ook heeft hij momenteel nog vaaik veel pijn aan zijn benen, waa de pezen waren geraakt. De 26-jarige vertegenwoordiger P. P. Liefrink uit Amsterdam, die achterin de personen auto zat, werd eveneens zwaar gewond- Twaalf dagen had deze vertegenwoordi ger buiten kennis dn het ziekenhuis ge legen. Hij had een zware hersenschud ding en een diepe hoofdwond. Thans heeft hij nog last van evenwichtstoornds- sen, waardoor hij enigszins ongelukkig De officier van justitie vond dat dachte hoogst roekeloos, onvoorzichtig en onbekwaam had gereden. In zijn eis wilde hij tot uitdrukking laten komen dat de Leidenaar onbehoorlijk heeft ge reden, maar wel rekening houden met het blanco strafblad en met financiële Raadsman mr. J. M. Gasille uit Den Haag verzocht geen ontzegging vaa rijbevoegdheid op te leggen. Uitspraak 4 oktober Afscheid custos Smit Het afscheid van oustos Smit van de Leidse universiteit is bepaald op don derdagmiddag 29 september in het acade miegebouw. Tijdens een gezellige bijeenkomst heeft de Koninklijke dekenfabriek Zaalberg gisteravond in Den Burcht de jubilea gevierd van acht werkne mers, t.w. de heren P. Chaudron, J. Schouten en J. Bckooy, die veertig jaar bij dit bedrijf in dienst waren en de bronzen ere-medaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau kregen uitgereikt en van de heer P. Blansjaar, die 35 jaar in dienst is terwijl vier werknemers hun 25-jarig dienstverband herdachten, nl. de he ren P. Benning jr., J. Flippo, D. Berg man jr. en B. Jasperse. De bijeenkomst werd geopend met eer» welkomstwoord van de personeelschef, de heer H. Bokern. De heer H. I. J. Schrandt, directeur, sprak bij afwezigheid van zijn vader, de heer W. A. Schrandt, het eerst -tot de jubilarissen. Hij verheugde zich erover, dat in de loop der jaren zich een kern in het bedrijf had gevormd, waarvan hij nu enige werkers kon huldigen. De heer Chaudron noemde hij een verfmeester le klas, die zich dit werk geheel in de prak tijk eigen heeft gemaakt, waarvoor spr. de grootste waardering had. Wat hem het meest bij de heer Schouten, getouw steller, was opgevallen, was zijn bijzon der aangename karakter, waardoor hij ook veel aan anderen had gegeven. De heer Bekooy, als laatste „40-jarige" dankte hij voor zijn trouw aan het bedrijf. Toen de spinnerij, waar hij eerst werk zaam was, werd opgeheven, heeft hij zich spontaan tot dekenruwer omgeschoold. Hij reikte namens de directie een enve loppe met inhoud uit. Onder dc aanwezigen bevond zich ook wethouder A. J. Jongeleen, die niet al leen uit belangstelling was gekomen. Hii kon deze drie jubilarissen meedelen, dat het Hare Majesteit bad behaagd, bun de eremedaille iu brons verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau te verlenen. Namens B. en W. bood htf de jubilarissen gelukwensen aan. waarna bij overging tot de uitreiking van deze medailles. De heer Schrandt, die eerst de genoem de jubilarissen met hun onderscheiding complimenteerde, richtte zich vervol gens tot de heer P. Blansjaar, voorman dekenruwerij, 35 jaar in dienst en tot de heren Benning, stoker. Bergman jr„ dekenwever, Flippo. stukkencontroleur, en Jasperse, baas eindcontrole, die 25 jaar >'n dienst waren. Allen dankte hij voor hun trouw aan het bedrijf. Namens de Ondernemingsraad sprak dc heer J. Bavelaar een woord van geluk wens. Hij bood tevens namens het perso neel een enveloppe met inhoud aan en een kist sigaren, terwijl hij de dames verrastte met een bouquet bloemen. Bo vendien reikte hij de jubilarissen van 40 jaar de draagmedaille uit voor hun Koninklijke onderscheiding. De heer A. Thorn feliciteerde vervol gens namens het administratieve perso neel en bood sigaren aan. De districtsbestuurder van de Alge mene Bedrijfsbond in de textiel „De Een dracht", de heer P. Kruit, sprak naast een algemene felicitatie een speciaal woord van gelukwens tot de vier jubila rissen, die lid zijn van het N.V.V., de heren Bekooy, Bergman jr, Flippo en Jasperse. Hij overhandigde hun een boekwerk. Dc heer Philippo schonk namens de afdeling weverijen de heer Schouten, die een bekwaam sportvisser is, viskleding, zodat hij zijn geliefde sport onder uiteen lopende weersomstandigheden kan be- Wethouder Jongeleen temidden van de jubilarissen: v.l.n.r. de heren Chaudron, Bekooy en Schouten. Als speciale verrassing kon hij hij inlijk kampioen was geworden van de Leidse hengelcompetitie. De voorzitter van de Leidse afdeling textiel van het C.N.V., de heer S. Stokkel, bood mede namens de districtsbestuur der de heer L. Oosterom, die verhinderd was, gelukwensen aan aan de heer Chaudron, die lid is van „Unitas". Tijdens de huldiging kwam een ge lukstelegram binnen van de heer \V. A Schrandt, directeur, die zoals gemeld op een zakenreis in het buitenland ver bleef. De muziek in deze jubileumbijeen komst werd verzorgd door dames en he ren van de administratie, onder leiding van de heer A. J. Peltenburg. In onze toonzaal kunt U kiezen uit een keur van kleine piano's. Piano's die „passen" in elk Interieur... en in elk budget! Bel of schrijf om onze uitvoerige fotobrochure nr 60 A. BENDER Hoogewoerd 90, Leiden - fel. 20097 Iji;-.., Amsterdam - Arnhem - Breda - Rott BESLOOT de Leidse raad in augus tus 1958 een bedrag van f 50.000 beschikbaar te stellen voor het laten maken van een uitgewerkt plan voor de nieuwe veemarkt, nu stelt het college van B. en W. de raad voor, voor de bouw van een veemarkthal op het terrein ten oosten van de Haarlemmerweg, nabij Groenoord, een bedrag van f 6.647.808 te vote ren. De bouwkosten bedragen f 3.239.808, de kosten voor de inven taris f 308.000 en de grondkosten f 3.100.000. Dat Is het voornaamste in het stuk B. en W. aan de raad ter grootte var pagina's over de bouw van deze hal, dat vandaag is verschenen. Overigens bevat het na alles wat wij in de afgelopen ja ren al over deze veemarkt ten beste heb ben gegeven niet veel nieuws. Het uitgewerkte plan verschilt van hei voorlopige daarin, dat de hal 90 graden gedraaid is en dat de hoofdingang nu niet langs de Willem de Zwijgerlaan maar de oostzijde is gelegen. Drie zijden de hal kunnen nu voor het lossen ei den worden benut, wat zeker een vlottere gang van zaken bij het aan- en afvoeren van het vee tot gevolg zal hebben Bo vendien is bij de terreinindeling zoveel mogelijk rekening gehouden met de sen van het bestuur der Drie-October- vereeniging. Het stuk van B. en W. houdt zich dan eerst bezig met de vraag, of de veemarkt op de plaats waar zij nu wordt gehouden kan worden gehandhaafd. Vanzelfspre kend antwoordt het college ontkennend. Het is, dunkt ons, niet nodig, daar nog eens op in te gaan. Evenmin op de vraag, of het gewenst is. de markt in Leiden te handhaven. Modernisering B. en W. geven de betekenis van veemarkt concreet aan met de vermel ding dat zij de laatste jaren op de ze de plaats staat en wat de schapen en lam meren betreft op de eerste. Aangenomen kan wórden, dat de rundveestapel in het Leidse achterland ongeveer gelijk zal blijven en- dat de varkensstapel in rayon Leiden in de komende jaren niet groter zal .worden. Leiden staat boven aan in de rij van schapenmarkten. aanvoer van schrammen en biggen neemt eerder toe dan af. Bij de gestage toene ming van de bevolking in West-Neder land is een verhoging van de vleescon sumptie te verwachten, die tot uiting kan komen in een stijging van de vraag naar slachtvee op dc Leidse markt. Al met al kan worden geconcludeerd, dat verwacht mag worden dat dc Leidse veemarkt in de toekomst haar positie ker kan handhaven Dan stellen B. en W. dat de moderni sering van de veehouderij en het handels verkeer een dienovereenkomstige modei nisering van de markten tot gevolg moet hebben. Van moderne markten zal grote zuigkracht uitgaan. Met betrekking tot elke diersoort gaat het gemeentestuk vervolgens het nut van een overdekte hal na. Ook wordt weer aan de sport Het ligt voor de hand. dat de markt- gelden in de toekomst worden herzien. B. en W. hebben becijferd, dat de netto ten laste van de gèmeente komende uit gaven voor de veemarkthal gedurende vorig jaar f 311,263 zullen bedragen. De uitgaven zijn thans f 42,000. Wat de financiering betreft hopen en W. dat de hoge overheid, die hst geld moet verstrekken, voldoende rekening zal houden met de centrumpositie Leiden. „Het is vanzelfsprekend thans nog te vroeg om te dien aanzien voorspellin gen te doen, temeer daar de nieuwe fi nanciële verhoudingswet rijk-gemeenten nog in de Staten-Generaal moet worden behandeld". Aldus B. en W. Onderhandelen Tellen w(j niet mis. dan is dit het derde gemeentestuk na 1950 over de nieuwe veemarkt: oktober 1954, augustus 1958 er nu dit. Na de lezing van het grootste stuk, Naar w(j vernemen, Blankenstein-Offenberg, de echtgenote van de organist van dc Pieterskerk, met ingang van 1 oktober benoemd tot can tor-organiste van de Lutherse kerk te Leiden als opvolger van de heer Verhuist, -die enkele weken geleden afscheid nam. Het is de bedoeling ,dat mevrouw Blan- kcnsteln op zondag 30 oktober ln deze functie wordt bevestigd. Mevrouw Blankenstein werd in 1928 geboren. Zij doorliep het Conservatorium te Amsterdam in de jaren 1945 tot 1950. Haar praktijk op het orgel begon zij als assistente in Zaandam en Amsterdam. Zeven jaar is zij organiste geweest in de Lutherse kerk te Haarlem, waar zij in 1954 afscheid nam. De invoering van het nieuwe dienstboek van de Lutherse Kerk stond toen voor de deur. Zij verklaarde ons, er verheugd over te zijn, dat zij nu kan gaan medewerken aan een eredienst, waarin dit dienstboek volledig wordt gebruikt. Mevrouw Blankenstein heeft bij ont stentenis van de heer Verhulst al ver scheidene malen in de Lutherse kerk ge speeld, zoals zij in de Hervormde kerken in Leiden vele malen haar man aan het orgel heeft vervangen, met name als deze het Hervormd kerkkoor moest lei den. Ook het registreren van het orgel bij concerten e.d. is haar toevertrouwd Mevrouw Blankenstein wordt dus can tor-organiste. De vorming van eer in de Lutherse Gemeente wordt ogenblik voorbereid. dat van nu, zijn wij echt niet optimlstl- scher geworden. In weerwil van de minu tieuze uiteenzetting is er voor on geen enkel perspectief geopend. En wij kunnen ons moeilijk voorstellen dat dt mensen van de Vebo-tentoonstelling die morgen en vrijdag in Leiden wordt ge houden op deze vooravond tot een hoera stemming worden gedrongen. Want i dat al is elk antwoord op de wezenlijkt vraag naar het wannéér een slag in dt lucht. En dus geldt ook na de lijvige B en W.-nota van vandaag: „Wanneer j Lelden nu eens een nieuwe veemarki krijgen?" En om het op deze agrarischt feestdagen toe te spitsen: „Wanneer z de Vebo werkelijk op de nieuwe ve markt kunnen toosten?" Naar ons gevoel is het daar morgen de tijd nog niet Als de raad het besluit heeft genomeu gaan B. cn W. onderhandelen tot spoedig mogelijke realisatie van de plannen". Wij hopen van harte dat dt laatste loodjes niet zo zwaar wegen, dal wü over twee of vier jaar een vlerdt stuk van B. en W. op tafel krijgen. Dse zouden wij geneigd zijn geen letter r aan deze zaak te wijden voordat er eerste paal geslagen is. Ritmeester U rookt er ifjieesiè^ 20 stuks 2.50 in het heldergele blikje! Levensgevaarlijk gewond bij ongeluk op hoek Da Costa- Kneppelhoutstraat Twee slachtoffers van een ongein); dat gistermorgen omstreeks half 12 ge beurde op de hoek van de Da Costs- straat en de Kneppelhoutstraat verkeren in 't Academisch Ziekenhuis nog steeds in levensgevaar. Zij zijn nog niet bewustzijn gekomen. Het was een ai rijdintg tussen een bestelauto en e motor. De auto kwam uiit de richting Frederik van Eedenlaan cn de moto: uit de Kneppelhoutstraat aan de kan! van de Boshuizerkade. De bestuurde; van de motor, een 24-jarige chauffeur, verleende geen voorrang. Hij en zijn duo-passagier, de 22-jarige hulpconduc- teur J. Idcma uit de Kneppelhoutstraat werden ernstig gewond. Ze werden va: hun voertuig afgeslingerd en eei meegesleurd. De bestuurder v auto, die uit zijn wagen werd gesmakt de 35-jarige H. M. Opdam uit Zoeter- woude, werd aan het hoofd gewond. Materiële schade op de Rijnsburgerweg Om half zes gisteravond gebeurde o] de Rijnsburgerweg een ongeluk, wa3r bij een vrachtauto, een rijdende perser ncnauto en een stilstaande personenauto waren betrokken. De stilstaande auto stond voor perceel Rijnsburgerweg 1'- Van de vrachtwagen werd de voor bumper vernield en het rechter voor- spatscherm ingedrukt, van de rijdende personenauto werd de rechterzijde ge heel ingedeukt en van de stilstaande de linkerkant. Persoonlijke ongelukken de zich niet voor. R.k. kappcrepalroonsboml Leiden bijeen Zomerzorg vergaderde de afdeli». Leiden van de Nederlandse r.k. kappers patroonsbond onder leiding van de heer E. M. Langezaal. De heer K. Morak, hoofdbestuurslid, wekte op tot medewer king aan de oprichting van het vakblad Studio. Penningmeester N. Döfferhof! meldde een batig saldo. De voorzit ecretaris werden in het bestuur herk» :n; als nieuw lid koos men de heer J- Korve, Boskoop. Na de pauze sprak dt Morak over de tariefregeling, dl en het afschaffen van het fooien- stelsel. De bijeenkomst was goed bezocht

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4