r Boeiend schouwspel in de aloude Ridderzaal Leidse raad aanvaardde de precarioverordening omdat het nu eenmaal moest IflEüWE LEÏDSCHE COURANT WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 Heel kort speelden de zonne stralen door het lover van de bomen. De Gouden Koets blonk I toen op in zijn volle pracht. Minder-validen naar 3-oktoberoptoclit Van de zijde van de Algemene Neder- landse Invalidenbond, afdeling Leiden en omstreken, de organisatie die de be langen behartigt van de minder-validen van alle gezindten, ontvingen wij het volgende bericht. Ook dit jaar, evenals voorgaande jaren, zullen de zieken en. minder-validen in de gelegenheid worden gesteld, rustig zittend op één van de mooiste punten van de stad aan de Breestraat in de omgeving van de sociëteit Minerva, de 3-oktoberoptocht gade te slaan, zonder last te hebben in het gedrang te komen of dat het uitzicht wordt belemmerd door personen, die vóór hen zouden kunnen gaan staan. Het publiek wordt verzocht zich In verband hiermede niet op te stellen aan de noordzijde van de Breestraat vanaf de school Breestraat 80 tot het belasting kantoor no. 40. Diegenen, die niet of moeilijk lopen, kunnen worden afgehaald en thuis ge bracht, indien zij dit bij het afhalen der plaatsbewijzen schriftelijk aanvragen. De plaatsbewijzen kunnen worden af gehaald op 'vertoon van een bewijs van invaliditeitsrente, ongevallenrente, lid maatschapskaart van de A.N.IJ3. of van een zusterorganisatie. De prijs van de plaatsbewijzen bedraagt 25 cent. Het afhalen van de plaatsbewijzen kan gesóhieden op maandag 26 september 's avonds van 8—9 uur In het gebouw Ons Centrum, Hooigracht 84 te Leiden. Hier zij nog eens uitdrukkelijk mede gedeeld, dat op 3 oktober géén plaats bewijzen kunnen worden verstrekt en dat deze uitsluitend dienen voor zieken en invaliden en niet voor ouden Inrichtingen, ziekenhuizen enz. dienen zich te wenden tot het secretariaat i de AJg. Ned. Invalidenbond, V. d. Duyn- straat 19, Leiden, tel. 21655. J eugd-kamerorkest Leiden kreeg zijn vaste vorm Gisteravond heeft het Jeugd-kamer- orkest Leiden in de aula van de Her- Vormde u.l.o.-^chool aan de Asserstraat zijn eerste contactbijeenkomst gehouden. De opkomst viel bepaald niet teger.. Er werd gerepeteerd onder leiding vai Henk Briër. Besloten werd, het orkest Jeugd-k» merorkest Leiden te noemen. Het be stuur bestaat uit Rien de Reede jr., voor zitter, Marente Zaalberg, secretaresse, Lenie Mussert, tweede secretaresse, Jan- neke Bouma, penningmeesteresse, Wim Hubeek algemeen adjunct. Spreekbeurt Na de aankomst by de Ridder zaal nijg de de Koningin voor het vaandel van het korps Mariniers. Ondertussen reikt prins Bern- hard zijn dochter Irene de hand om haar behulpzaam te zijn bij het uitstappen. Burgerlijke stand vau Leiden GEBOREN: Cornelia Helena, dr v C J Wifcenburg en M C Piket; Marja Cornelia Maria, dr v T M Bolleboom en M W van Leeuwen; Jan Ronald, zn v J v d Stroom cn W Pijpers; Teu- nis Jan, zn v J M de Koning en C D Vonk; Hedy, dr v G A Mingelen en W Donkers; Maria Christina, dr v J M de Koning en C D Vonk; Jan, zn v D J van Wingerden en M K Braiusch. OVERLEDEN: C Wdllems, 20 j, dochter; T van Twdsk, 64 j, man; J Weijers, 47 j, iman. De koninklijke stoet op weg naar de Ridderzaal. Deze foto werd genomen op de hoek Lange Voor houtKneuterdijk. Tarieven aanpassen! Ned. Marionettentheater Zaterdagmiddag om 3 uur zal in het Leidse Volkshuis aan de Apothekersdijk optreden het Nederlands marionetten theater van Bert Brugman met Dappere Dodo. een zaalvoorstelling van het be kende televisieprogramma. 's Avonds om 8 uur wordt door Bert Brugman de grote komische opera van Gaetano Donizetti ..'1 Elisir d'amore" vertoond. U leest een krant van formaat! Nog een beeld van de sprookjes stoet op weg naar het Binnenhof. Tentoonstelling fa. Van Berge Henegouwen Gisteravond is in de grote zaal van de Stadsgehoorzaal een tentoonstelling ge opend van de fa. Van Berge Henegou wen. Vanavond kunnen belangstellenden daar terecht van 7 tot 11 uur en morgen vrijdag van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur. De fa. Van Berge Henegouwen heeft met deze activiteit de nadruk willen leg gen op een uitgebreide voorlichting aan gaande televisie, radio en stereofonie. Ook is een groot aamtal luxe huishoude lijke voorwerpen te zien. In een bijzaal worden films vertoond. Er was gister avond al veel belangstelling. Eén handelslichaam voor de sierteelt Aan een voor Holland hoogst onge wenste en nadelige toestand op bollen- gebied is een eind gekomen: in plaats van twee Europese handelsorganisaties in de sierteeltsector is nu één groot in ternationaal lichaam opgericht de CIBEP (Commerce International Bulbes Et Plantes). Een duidelijk in het oog sprin gend voordeel is o.m. dat men nog nèt op tijd een verbindingslijn heeft kunnen uitwerpen, die straks naar Brussel zal worden doorgetrokken. Net op tijd om dat na half oktober in de Belgische hoofdstad de besprekingen beginnen over het gemeenschappelijk landbouwbe leid in de EEG-landen. Belangrijk is ook, dat van de twee organisaties die ver dwenen om in de CIBEP te worden op genomen, er één was die de vaderlandse sierteelt nu niet bepaald een warm hart toedroeg. Voordeel drie is dat reeds een top is gevormd, J.at men de grote in vloed van Holland als exportland op het gebied van de sierteelt heeft erkend, dat een Hollander lid van de top-van-vijf- man is en dat het secretariaat van de CIBEP is ondergebracht bij de Bond van Bloembollenhandelaren in Haarlem. Secretaris is mr. F. B. M. Nederveen, de De meeste Kamerleden waren op deze hoogtijdag der Nederlandse democratie gekleed in het stemmige zwart van ja- quet of zilver gebiesd ambtskostuum. De heren Romme (kath. v.) en Oud 'lib.) droegen als oud-ministers een roomkleu rige pantalon met zwarte jas en oranje sjerp en onder de diplomaten boeide vooral dc ambassadeur van Denemarken met een schitterend rood ambtsgewaad het oog. De fleurige toiletten van de da mes zorgden voor een bekoorlijke afwis seling. Tot de mannelijke aanwezigen be hoorden ook acht Papoea's die onder lei ding van oud-gouverneur Van Waarden - burg een studiebezoek aan Nederland brengen. Voor de aanvang van de plechtigheid heerste in de historische zaal het geroeze moes van op fluistertoon gevoerde ge sprekken. Oud-minister-president dr. W. Drees zat tussen oud-minister-president prof. mr. P. S. Gerbrandy en de president van de Hoge Raad, mr. J. Donner, met wie hij zich beurtelings onderhield Omstreeks kwart voor één werd de bij eenkomst door mr. J. A. Jonkman, voor zitter van de Eerste Kamer, geopend. Op zijn verzoek las de griffier, jhr. mr. J. W. Roëll, het Koninklijk Besluit voor, waar in de heer Jonkman opnieuw tot voorzit ter van de Eerste Kamer en dus ambts halve ook tot voorzitter van deze bijeen komst is benoemd. Na de namen van de afwezigen Kamerleden (omstreeks veer tien) te hebben voorgelezen, deelde mr. Jonkman mee welke leden in de commis sie van in- en uitgeleide waren benoemd. Ongeveer een kwartier later schreed dc Raad van State binnen onder leiding van de vice-president, prof. dr. L. J. RL Beel. Enkele hoogleraren onder de leden droegen de professoraio toga. Alle leden van de Raad van State reikten mr. Jonk man en de griffiers de hand. Hetzelfde deden even later ook dc ministers en de staatssecretarissen, die met minister-pre sident De Quay voorop de zaal betraden De bewindslieden waren volgens de na oorlogse traditie gekleed ln jaquet. Een lichte toets ln deze donkere rij vormden het bekoorlijke roomkleurige denx-plèce cn de hoed met blanke struisvogelveren van de minister van maatschappelijk werk, mejuffrouw dr. RL A. RL Klompé. Gedempt klinken van buiten comman do's in de zaal door. Dan weerklinkt het Wilhekni- de aanwezigen verheffen zich van hun rode pluche zetels, een stem roept „De Koningin" en het vorste lijk paar, vergezeld van twee prinsessen en begeleid door kamerheren, hofdames en de commissie van in- en uitgeleide betreedt de aloude Ridderzaal Ter lin kerzijde van Hare Majesteit namen prins Bernhard en prinses Irene plaats, ter rechterzijde prinses Beatrix. Nadat de Koningin onder het gesnor en geklik van radio-, film- en televisie camera's de Troonrede had uitgesproken, hief voorzitter Jonkman het „Leve de Koningin" aan, waarop de aanwezigen met een driewerf hoera antwoordden. Weinige minuten later vertrok a Gou den Koets, onder een luid applaus van het publiek, weer van de Ridderzaal. ter maar om het hebben van een lozing op riool of water. Bij de mogelijke invoe ring van een rioolbelasting, waarop Ged. Staten bij hun goedkeuring van het kre diet voor de demping van het Levendaal hebben aangedrongen, komt het andere aan de orde. Hulde en waardering De voorzitter opende de vergadering met een woord van gelukwens en waar dering aan wethouder Jongeleen, die 25 jaar deel uitmaakt van de raad. In de commissie van advies Woonruimtewet werden de heren P. C. A. ten Broek, B. J. Huurman, B. de Kier, J. J. Meerburg cn J. H. Schüller gekozen. De heer C. Kivit werd benoemd tot tijdelijk leraar in de handelswetenschappen, de heer J. Meijs tot tijdelijk leraar in de Duitse taal en letterkunde en mej. J. E. Koops tot tijdelijk lerares in de Franse taal en let terkunde, allen aan het Rembrandt- lyceum. Dr. J. D. A. Boks werd met Ingang van 1 jan. 1961 eervol ontslag verleend als rector van het Rembrandt-Iyceum. De burgemeester dankte hem voor zijn be langrijke verdiensten. Mej. O. P. van Wier komt als tijdelijk lerares in de wis- en natuurkunde aan de H.B.S. voor meisjes. Alle voorstellen zoals wy ze vorige week dinsdag publiceerden, werden aan genomen. Bij het agendapunt „opheffing armenbakkerij" dankte de heer Questroo het college voor het gemeentelijke aan deel in de oplossing van deze vele jaren oude kwestie. G. M. Seugling 35 jr. korter van de Lutherse kerk Op 1 oktober zal het 35 jaar ge leden zijn, dat de heer G. M. Seugling werd benoemd tot koster van de Lu therse kerk te Leiden. De heer Seug ling is in de Lutherse Gemeente een gewaardeerde figuur die bij alle wisseling van personen en colleges en bij alle uiterlijke veranderingen in kerk en bijgebouw trouw op zijn post is gebleven. Hij maakte vóór de tegenwoordige pre dikant, ds. Haan, de predikanten De Meijere, Bieger, Makkink en Smit Duy- zentkunst mee. Er is in de loop der ja ren heel wat veranderd in de Lutherse Gemeente. En de heer Seugling meent: ten goede. De Gemeente maakt op het ogenblik niet de moeilijkste tijd in haar bestaan mee, ondanks de algemene klach ten van teruggang en toenemende on kerkelijkheid. Ook daarom hoopt koster Seugling, dat hij nog enige tijd als zo danig mag fungeren. De heer Seugling Ss in Leiden ook bekend in zijn kwaliteit van beheerder van de Leidse coöperatieve vereniging voor Uitvaartverzorging. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4 Provincie dringt al aan op invoering rioolbelasting De aankomst bij de Ridderzaal. Van links naar rechts H.M. de Koningin, prinses Beatrix, prins Bernhard en geheel rechts de charmante prinses Irene. DE LEIDSE RAAD liet gister middag de precario-verorde- ning niet zomaar passeren. Maar het resultaat was hetzelfde: zij werd met algemene stemmen aanvaard. De gemeente heeft nu eenmaal geld nodig. Dr.Duyverman van de v.v.d. begon de bespreking met te vragen waarom de rechtskundige commissie niet was ge hoord en hoe groot de verhoging van de opbrengst voor de gemeente is. De heer Lambermont (k.v.p.) merkte op. dat deze belasting vooral wre vel wekt omdat men er niet op rekent Hij had berekend, dat de gemeente f 82.000 meer kan verwachten. Het resul taat zal zijn, dat men nog meer zal trach ten, de belasting te omzeilen. De heer Lambermont stelde ook enkele vragen: waarom is het plaatsen van een naam op een winkelruit niet belast maar een naam op een zonnescherm wel, waarom wordt voor postzegelautomaten, telefoon cellen e.d. geen belasting geheven en voor een telefoonzuil van een taxi-onderne ming wel, wie beoordeelt of iets al of niet ten nadele van het stedeschoon is, wordt een beroep behandeld door de man die de aanslag oplegt? Gezien de financiële positie van de ge meente meende de heer Van Weizen (c.p.n.) de verordening te moeten aan- De heer S a n n e s (p.v.d.a.) viel over het punt betreffende de zonneschermen. Hij vond het niet billijk, dat voor bijv. drie kleinere schermen meer moet wor den betaald dan voor één groot De heer Questroo (prot.-christelijk) had vooral daarop kritiek, dat deze be lasting neerkomt op één categorie van de bevolking: de middenstand. Hij vroeg zich wel af, of het in principe juist is, dat één categorie voor het welzijn van de gehele gemeente extra wordt belast Een interpretatie vroeg de heer Ques troo van het volgende punt: „Voor het hebben van een lozing, hetzij een recht streekse of middelijke, van vuil of water in een gemeenteriool of in gemeentewater ten behoeve van een bedrijf of zelfstandig beroep f 25". Wordt hier geen progressi viteit toegepast? Met andere woorden: moet een eenmansbedrijf dan evenveel betalen als een groot kantoor of bedrijf? Aanpassing vereist De voorzitter antwoordde dr. Duy- verman, dat het niet gebruikelijk is, bij dergelijke zaken de rechtskundige advi seur te betrekken. Wethouder Stolp stelde voorop, dat het college dit voorstel bepaald niet met genoegen heeft ingediend. Er wordt in zekere zin geëist dat Leiden de tarieven aanpast. Het is dus zo, dat Leiden met al deze verordeningen de tarieven slechts op peil brengt. De precarioverordening is wel sterk dynamisch; zij moet regelmatig worden aangepast, juist ook om in vele gevallen de billijkheid te betrachten. Dit jaar zal deze belasting de gemeente f 68.000 ople veren, voor volgend jaar is een bedrag van f 150.000 geraamd; dat is, zoals de heer Lambermont al had berekend, f 82.000 meer. Dit raadslid antwoordend wees hij erop dat een zonnescherm zich boven openbare grond bevindt. Hij meende, dat er prin cipieel geen verschil is tussen met of zon der reclame. Er is slechts een gradueel verschil: daarom is er een graduering ge maakt: voor het hebben van een scherm met reclame of een naam is f 10 verplicht en zonder reclame of naam f 5. De postzegelautomaten en brievenbus sen zijn een punt van overweging ge weest, maar deze heffing is achterwege gebleven uit het oogpunt van openbaar belang. De dienst van gemeentewerken beoordeelt de stedebouwlcundige aspec ten. Tegen de aanslag van de inspecteur kunnen bezwaren worden ingediend; men kan bij het gerechtshof in beroep gaan. De wethouder zegde de heer Sannes toe, te zullen overwegen in hoeverre aan diens bezwaar kan worden tegemoetge komen. In antwoord op wat de heer Questroo naar voren had gebracht legde de heer Stolp uit, dat het in deze verordening niet gaat om de hoeveelheid vuil en wa-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3