ïlicutuc £ciitsd)c ÖTöurant Commentaar Chroesjtsjef omhelst Castro in V.N. HERFST-ELEGIE Nu iedereen T.V.! „Commissarissen" lossen kolonel Moboetoe af NIEUWS in één oogopslag Cocktailparty" komt pas op 4 oktober in Kamer WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 CHRISTELIJKE A TIONAAL DAGBLAD Eenenveertigste jaarg; „Stantvasticfi is gfjebleuen mgn hert in Icgljenspotf Voor en tegen van ONTGROENEN Dit is een diep ontroerend ondergaan. De nadroom van een warm, hartstochtelijk leven, dat alles heeft geproefd en alles heeft bedreven en in verschoten kleed voor God komt staan. Het Kyrie heeft nu zijn fLuist'ring aangevangen. Een late vogel roept een verre groet. De dorre blaad'ren knist'ren aan mijn voet. Een man doolt als een monnik in gebed door Het leven heeft geen drift meer noch verlangen. Van groen naar geel, roodbruin naar zwart Zo diep verzadigd voelt geen smart en als het valt zal God het vangen. 't Licht valt in kleuren door de spitsboog bomen. Ave, ave die zo berustend sterven gaan. De rozen strooien blaad'ren waar mijn voeten staan. Dit is de ene weg, waarlangs wij aan de aard' ontkomen. God heeft de reuk van dorrend hout en blad geroken en aanstonds dekt Hij alles met een witte vacht. Dan wordt het dood'lijk stil terwijl Hij wacht en wacht totdat het leven weer herkiemt en is ontloken. Minister Zijlstra naar Den Haag: verhuisd Engeland Drie gemaskerde bandieten hebben gisteravond de postzakken geplunderd van een trein, die van Londen i Brighton onderweg was. Zij ontkwamen toen de trein 1 een signaal, dat door medeplichtigen op onveilig was gezet, moest stóppen. De overval was met grote precisie uitgevoerd. Toen de trein het station Haywards Heath, 20 km. voor Brighton verliet, liepen de rovers door de corri dors naar het postrijtuig. Zij knevelden de conducteur en stopten hem een prop in de mond. Vervolgens sneden zij zes postzakken open. Enkele ogenblikken later kwam de trein bij het onveilig signaal tot stilstand. De bandieten sprongen eraf en holden naar een wachtende auto. Gevreesd wordt, dat de rovers een buit van duizenden pon den gemaakt hebben. Morgen.... Dit is een welgemeende raad: vul vandaag de bon hieronder niet in. Herhaal: niet in. Zorg er wel voor dat u vanavond een kandidaat hebt, een vriend of kennis die graag onze krant wil gaan lezen. Maak daar van avond een kwartiertje voor vrij. En ga dan slapen met het prettige gevoel, dat het morgen een bijzondere dag zal zijn. Morgen. Gespannen verhouding tussen Tunesië en Frankrijk De betrekkingen tussen Tunesië en Frankrijk zijn plotseling opnieuw gespan nen geworden. In Tunesische kringen te Parijs acht men de spanning zodanig, dat de mogelijkheid van een verbreking der diplomatieke betrekkingen niet wordt uitgesloten. De Tunesische ambassadeur in Fran krijk, Habib Bourguiba Jr. is door zijn re gering teruggeroepen en vertrok vanmid dag naar Tunis. De spanning is het gevolg van een wei gering van generaal De Gaulle Habib Bourguiba Jr te ontvangen. Laatstge noemde heeft vorige week bij zijn terug keer uit Tunis te kennen gegeven, dat hij een boodschap van de Tunesische pre sident voor de Franse president bij zich had en een audiëntie bij het Franse staats hoofd had aangevraagd. Graetz, G run dig. Telefunken, Saba, Schaub-Lorcnz 43 cm tegen de fantastische PRIJS v.a, ƒ495.00 53 CM v.a 695.00 Edly-Radio Service Morsstraat 20 - Tel. 33975 Leiden TN het regeringsgebouw van Leo- poidstad zetelt sinds gistermiddag een „raad van hoge commissaris sen", die is gevormd uit jonge aca demisch gevormde Kongolezen en die in opdracht van kolonel Moboe toe en president Kasavoeboe het land voorlopig zal besturen. Van de raad maakt onder anderen Bomboko, minister van buitenlandse zaken in de regering-Ileo, deel uit. Aangezien ook een hoge commissaris voor de defensie is aangewezen, heeft Moboetoe verklaard zijn taak als ge ëindigd te beschouwen en van nu af bevelen te zullen aannemen van df> hoge commissaris. De raad heeft zich in een verklaring tot de bevolking van Kongo gericht. Er wordt een beroep op haar gedaan, een eind te maken aan de broederstrijd in Kasai. Wij zullen de Baloeba niet laten uitmoorden, aldus de verklaring. Omtrent deze „uitmoording" doen vreselijke geruchten de ronde. Gendar mes van de Kantangese president Tsjom- be zouden op wrede wijze zijn opgetre den in Baloebadorpen. De Baloeba zijn over het algemeen trouw aan Loemoem- ba. Er zouden honderden doden zijn. In een dorp, Luena, werden volgens de geruchten 68 mannen, vrouwen en kin deren door de gendarmes doodgeschoten. Het is nog niet duidelijk in hoeverre de OVERSTROMINGEN IN OOSTENRIJK In Karinthië". een zuidelijke provincie van Oostenrijk, hebben zich vandaag ern stige overstromingen voorgedaan doordat de rivier de Gail buiten haar oevers is getreden. Een aantal bruggen zijn weg geslagen en de weg naast de rivier is gedeeltelijk vernield. De politie en de brandweer zijn bezig de bevolking uit het bedreigde gebied te evacueren. De elektriciteits- en telefoonnetten zijn in een paar streken onklaar geraakt Het regende pijpestelen, maar de Koninklijke rijtoer door Den Haag, traditionele toegift op de opening der Staten-Generaal, ging gistermiddag door in ópen rijtuigen. De duizenden toeschouwers konder het zeer waarderen. (Verslag zie pag. 7) Veel nieuws uit de Nederlandse politieke sector: de begro tingen van de departementen komen na de aanbieding van de miljoenennota los en daaruit kan men zien welk beleid de betrokken ministers, voor wat hun afdeling betreft, willen Om de verkoop van z.g. consumptieve goederen enigszins te remmen, heeft de regering met ingang van vandaag voor geschreven, dat de eerste storting bij aankoop op afbetaling van een aantal goederen hoger moet zijn. Het schijnt, dat in de situatie in Kongo wat meer tekening gaat komen. Kolonel Moboetoe heeft een „raad van hoge commissarissen" gevormd, die het land voorlopig zal besturen. Loemoemba krijgt geen V.N.-vliegtuig om naar New York te gaan: er vliegen genoeg lijntoestellen, zo werd hem te ver staan gegeven. Veertien nieuwe (hoofdzakelijk Afrikaanse) leden zijn tot de Verenigde Naties toegelaten. De ontvangst, welke Chroesjtsjef, Tito en Castro in New York ten deel valt, kan niet direct hartelijk worden genoemd.... Van den Bergh en Jurgens (Unilever) heeft antwoord gegeven op een groot aantal vragen, welke zijn gerezen naar aanleiding van het aanbod tot vergoeding van door de befaamde huid ziekte geleden schade. Italië wordt opnieuw zwaar getroffen door overstromingen. Er zijn al meer dan 50 doden gevallen en de schade is enorm groot. Ook in Oostenrijk hebben de stormen huisgehouden. Voor de opheldering van het „misverstand" over Ned. Nieuw- Guinea zal men moeten wachten tot de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer op 4, 5 en 6 oktober. rniROESJTSJEF kent wel de „waarde" van het uiterlijk vertoon. Hij gunt dit zichzelf meer dan het aan zijn volk is toegestaan. Geen poging laat hij onbe nut om in het nieuws te komen. Reeds de eerste dag van zijn verblijf in Ame rika heeft daarvan de bewijzen geleverd. Het is daar een geïsoleerd verblijf, zo als het overigens ook aan zijn makker Fidel Castro van Cuba is opgelegd. Bei den zijn vrienden in gelijke omstandig heden, en Chroesjtsjef heeft dan gisteren de solidariteit, die tussen de heren be staat, gedemonstreerd door bij zijn com pagnon op visite te gaan. Een kalme vLsite kon het niet worden, en we kunnen ons indenken, dat het dc politie heel wat werk heeft gegeven. Uiterlijk vertoon dus volop, maar houdt het iets in? Zet het zoden aan de dijk, ook voor Chroesjtsjef zelf? Voor Fidel Castro houdt het in elk ge val in, dat deze door dit soort van atten ties van de kant van Chroesjtsjef meer en meer gecompromitteerd raakt. Gecom promitteerd vooral in de ogen van het Amerikaanse halfrond. Binnen dit Ame rikaanse halfrond heeft deze visite, die Chroesjtsjef zijn makker heeft aange daan, Fidel Castro ook in dit milieu nog eens temeer geïsoleerd. Wij moeten hopen, dat de Verenigde Naties, wier zitting dan thans is aange vangen, tot belangrijker zaken geroepen mogen blijken dan tot 't gedwongen aan schouwen van zulke aangelegenheden. De aanwijzingen zijn daarvan, ook in de donkere situatie welke wij beleven, niet ongunstig. Daar is immers het uiterst belangrijke feit, dat de Verenigde Naties zich dadelijk hebben uitgesproken ten gunste van het beleid, zoals het door se cretaris-generaal Hammarskjöld in Kon go was geoerd. Dat beleid was door Rusland scherp gekritiseerd, maar die kritiek is binnen de Verenigde Naties niet geschraagd ge worden. vooral ook niet en dit is teke nend door de landen van Afrika en Azië. Derhalve een nieuw isolement voor het communistisch blok; een isolement nu eens niet in New York, maar in de wereld. Moge het een voorteken ten goede be tekenen van de arbeid die de Verenigde Naties verrichten. Het kon wel eens zijn. dat, hoe meer Chroesjtsjef en de zijnen zich aan goedkope uiterlijkheden gaan overgeven, de nadenkende volken zich te overtuigder van hem afwenden. Die vol ken hebben ten slotte ander en beter werk te doen. (Van onze parlernentsredactie) JQE TWEEDE KAMER heeft beslo ten de kwestie van de verklarin gen die minister-president De Quay tijdens een cocktailparty over Neder lands Nieuw-Guinea heeft afgelegd pas aan de orde te stellen bij de al gemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting voor 1961. Dit de bat begint op din.sdag 4 oktober a.s. Donderdag a.s. behandelt de Tweede Kamer het wetsontwerp tot herziening van de bewindsregeling voor Nieuw- Guinea, waarin onder meer de instelling van een Nieuw-Guinea-raad (een soort parlement) wordt voorgesteld. Bij dit debat zal de kwestie van de cocktail party „Er schijnt een incident te zijn geweest", zei voorzitter Kortenhorst niet ongeestig niet aan de orde worden ge steld, omdat hei hier meer over een in terne regeling dan over de internationale kanten van het vraagstuk gaat. De Eerste Kamer zou volgende week de begroting van Nederlands Nieuw- Guinea voor 1960 behandelen. Deze be handeling is nu uitgesteld tot de Tweede Kamer zowel met de herziene bewinds regeling als met de algemene politieke beschouwingen gereed is. Een en ander is gisteren besloten na dat de vergaderingen van de Eerste en Tweede Kamer ongeveer een uur lang waren geschorst en de voorzitters onder ling overleg hadden gepleegd. Een kleine depressiekern, die zich gis teren bij de Waddeneilanden vastliep, trok daarna langs de Hollandse kust naar het zuiden om zich via onze omgeving naar het oosten te bewegen en zo werd vanmorgen de kern in de buurt van de Veluwe aangetroffen. Vooral aan de zuidzijde, in Zeeland en Limburg is daar bij de laatste 24 uur zeer veel regen ge vallen. In Axel 71, Vlissingen 61, Goes 45, Heerlen 35, Vaals 46 mm. Achter de kern stak een harde wind op tussen west en noordwest, die wat koudere lucht aan voert. Daarbij komen naast buien ook opklaringen voor. Een volgend regenfront van de Oceaan bereikte vandaag Enge land en zal voor morgenavond ons land kunnen bereiken, zodat het weer ook de komende dagen voor september niet al leen te koel blijft, maar ook regenachtig. De Bilt verwacht tot donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige RUIM een half uur te laat is gisteravond om 20.34 uur de vijftiende zitting van de Algemene Vergadering der Verenigde Naties begonnen. De staatsleiders hadden uitgebreid de tijd genomen om elkaar te begroe ten. Chroesjtsjef omhelsde Fidel Castro, Hammarskjöld ontving bij een zijdeur Tito, die gekleed was in een zwart pak met een knalrode das. Ook Chroesjtsjef droeg een donker kostuum. Castro was in battledress regen, maar tijdelijk ook opklaringen. Aanvankelijk vrij krachtige tot matige later matige tot zwakke wind uit weste lijke richtingen. Iiets minder koud. (Op gemaakt om 11.15 uur). HET WEER EN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Veertien nieuwe landen lid Met 46 stemmen voor, vijf meer dan het vereiste minimum, is de Ier Frederick Boland tot voorzitter van de assemblée gekozen. Kameroen, Togo, Madagascar, Somaliland, Da homey, Opper-Volta, Ivoorkust, Tsjaad, Gabon, Centraal-Afrika, Cy prus, Niger, Kongo en (voormalig Frans) Kongo zijn toegelaten als nieuwe leden. De kwestie van de ver tegenwoordiging van Kongo is naar de commissie voor de geloofsbrieven i verwezen. De V.N. hebben nu 96 Treinoverval in

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1