Katwijk straks gaat zijn vissershaven wellicht zelf betalen Europese samenwerking visserij belangrijk in Voorstellen inzake stichting kleuterschool en benoeming andere architect Kans op succes wordt nu aanzienlijk groter Ds. Den Boer sprak voor Sassenheimse NCVB nieuwe leidsche courant woensdag 21 september 1960 Achter de schermen verzet men veel werk (Van een onzer redacteuren) 17"ATWIJK geeft zijn zeehavenaspiraties niet op. Al heeft men dan lange tijd van officiële zijde niets meer vernomen en al fluistert men hier I en daar dat er geen schijn van kans meer is, achter de schermen wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een plan, waarvan veler oren straks zullen j tuiten. De bewindslieden in Den Haag hebben zich steeds achter elkaar verscholen. Waterstaat zei Visserij zal beslissen en Visserij deelde mee, dat de beslissing van Waterstaat afhing. En zo zijn de hardnekkige po gingen van Katwijk schier verzand, is een lange lijdensweg ontstaan van ontelbare vergaderingen, commissies, rapporten en brieven. Thans is het de Katwijkers echter te gortig geworden en men heeft gezegd: nu of' nooit. De zaak is over een andere boeg gegooid, binnenkort zal men de regering kunnen zeggen: hier is het geld voor de aanleg. Gij hebt slechts uw toestemming te geven. Wij zorgen zelf voor de betaling aan de vissers geen bestaansmo Hoe dit financieringsplan precies tot stand is gekomen, is nog niet duidelijk. Een sluier van geheimzinnigheid ligt over tietgeen achter streng gesloten deuren werd besproken. In dit stadium is dc havencommissie niet bereid iets li laten. Men zegt: de zaak is nog niet he lemaal rond, het overleg is nog ga Wij zijn zeer verbaasd, dat er iets is gelekt. Afwachten is nog steeds de bood schap. Misschien kunnen er over paar weken mededelingen worden ge- Zand Alle geslotenheid ten spijt echter schijnt het wel vast te staan, dat de zandwin ning in het nieuwe plan een belangriike rol gaat spelen. Reeds in 1946 werd enigs zins in deze richting gedacht. Men schreef toen, dat een haven te Katwijk op be scheiden schaal een bijdrage zal kunnen leveren in de zandproduktie, omdat hier goede scheepvaartverbindingen met het achterland zijn, waar permanente afne mers wonen. Voorlopig zo stelde men, wordt deze bijdrage gesteld op de ge middelde capaciteit van het ten behoeve van het onderhoud der haven aldaar te stationeren baggervaartuig (150.000 ku bieke meter per jaar). De jaarlijkse be hoefte van de in de nabijheid van Kat wijk gelegen-kalkzandsteenfabrieken al leen is reeds beduidend meer. Bij bespre kingen met grote baggermaatschappijen bleek, dat een zandbedrijf te Katwijk technisch heel goed te verwezenlijken Ruw geschat komt er bovendien bi; de aanleg een twee miljoen ku bieke meter duinzand vrij, waarvan ie prijs in de handel ongeveer 7,- tot 8,- per kubieke meter be draagt. Er zou dus voor veertien miljoen gulden aan zand kunnen worden verhandeld Natuurlijk is ook het hoogheemraad schap van Rijnland bij de havenaanleg geïnteresseerd. Men neemt daar thans geen duidelijk standpunt in. Gezegd wordt: het hangt helemaal van de vorm geving af, of wij een Katwijks haven plan toejuichen of afkeuren. Mogelijk is haven te maken, die voor ons voor- g is, anderzijds kan men zich haven plannen voorstellen, die de zeewering schaden. Wij doen geen uitspraak, voor dat wij precies weten, wat er te gebeuren staat. Lange weg Begin 1946 besloot het provinciaal be stuur van Zuid-Holland een commissie in te stellen tot onderzoek en bestudering van het vraagstuk van de aanleg van een zeehaven te Katwijk aan Zee. Thans schrijven we september 1960 en nog steeds gaat de Katwijkse vloot van IJmuiden uit zeewaarts. Dat komt niet doordat do Katwijkers al die jaren hebben stilgeze ten Men heeft moeite genoeg gedaan. In maakte Katwijks burgerij gebruik het recht bij artikel 8 van de Grond- aan een ieder toegekend en zij richt te zich met een verzoekschrift tot de re gering om haar steun te vragen in do strijd der gemeente tegen de ernstige ge varen, die Katwijk bedreigen In die petitie, waarbij lijsten met bandtekeningen waren gevoegd. de kwestie scherp gesteld. Katwijk, zo heette het, voert reeds jarenlang een strijd, die of sterke lijkheden tot opbloei der ge beente zal openen, of haar neer- gang tot een verschrompelde, kans- kustgemeente betekent. De krachtige vissersbevolking dreigt k zullen worden verstrooid, wan eer het Katwijkse visserijbedrijf te ondergang zou wonden gedoemd gelijkheid kan bieden. Het Katwijkse vissersbedrijf kan zich niet ontplooien en de natuurlijke ontwik keling van het bedrijf, die grotere en dieper gaande schepen vordert, niet vol gen, want de Katwijkse vissersschepen moeten zich wringen door voor deze sche pen ongeschikte binnenvaarwegen, voor zien van niet minder dan 29 bruggen, om de zee te bereiken. Het Katwijkse vissers- bedrijf is gedwongen op de meest on economische manier te werken Tweede Kamer In november van hetzelfde jaar wend de men zich tot de Tweede Kamer, nadat bekend was geworden dat bij de rege ring de vraag was gerezen of de kosten verbonden aan de aanleg van een vissers haven voor Katwijk wel gewettigd zijn, hoewel de door Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland ingestelde commissie tot de slotsom was gekomen, dat aanleg van een vissershaven te Katwijk sociaal en eco nomisch noodzakelijk en financieel vol komen verantwoord is. In 1955 werd een open brief aan de regiering: geschreven. er volgde een bezoek aan de Kamerfracties, ln de Tweede Kamer werd met een motie gedreigd, de minister zegde een rap port toe. Steeds weer werd geschre ven en gesproken, maar een besluit werd niet genomen, zodat sommigen in Katwijk ten slotte verzuchtten: laat het dan nee zijn, maar geef in vredesnaam uitsluitsel. Laat ons niet honderd jaar in onzekerheid. Wil de Katwijkse vloot het zee gat uit, dan dient een reuze grote omweg te worden ge maakt. De vaartuigen moeten tal van nauwe bruggen passeren en zich figuurlijk gesproken in al lerlei bochten wringen om ein delijk het ruime sop te bereiken. Ook voor de bevoorrading van de loggers moet van deze om slachtige vaarweg gebruik wor den gemaakt. Hiermee zijn grote sommen gelds gemoeid. Een ha ven in Katwijk zal al deze pro blemen in een oogwenk oplossen. Hoop Nu is na veel moeite cn strijd dus weer een belangrijke ontwikkeling te ver wachten. Het lijkt veel op een laatste krachtsinspanning, op een alles-op-alles Heel rustig treft men de voorbereidin gen, om straks zo beslagen ten ijs te ko men, dat een mislukking haast niet mo gelijk, zal zijn. Katwijk hoopt, dat ein delijk het langverwachte succes zal wor den bereikt. Nogmaals zet men de schou ders eronder. Het is de moeite waard. Want nog altijd gelden de conclusies reeds jaren geleden na een zorgvuldig onderzoek getrokken: 1. De bevolking van Katwijk heeft onder alle omstandigheden een krachtige verbondenheid met de zee getoond De geaardheid der bevolking verzet zich te gen verplaatsing. Het is mede in het be lang van de Koninklijke Marine en van de handelsvloot, dat Katwijk als centrum van zeevarenden niet ten onder gaat. 2. De haringvisserij, de hoofdbron van bestaan voor de Katwijkse bevolking, is van groot belang voor de levensmidde lenvoorziening van het Nederlandse volk en voor de handel. Het is een Nederlands belang dat die visserij door de beschik king over een eigen zeehaven in stand wordt gehouden en tot grotere bloei wordt gebracht. 3. Er is een zodanig complex var langen bij de aanleg van een zeehaven te Katwijk betrokken, dat het vraagstuk niet alleen kan worden beoordeeld op grond van het belang der gemeente, doch als van meer algemene betekenis dient te worden erkend. En binnenkort zal het wellicht ook zijn, dat de regering niet meer hoeft te overwegen, of de kosten wel gewettigd zjjn. Dan zegt Katwijk: wij betalen onze haven zelf. KATWIJK AAN ZEE Pluimveehouders gaau eeu jubileumexpositie houdeu De pluimveehoudersvereniging Ko Plu Ko vergaderde onder leiding van de lieer L. A. Kreft. Deze schonk in zijn openingswoord aandacht aan de binnen kort te houden jubileumtentoonstelling. Er moet hiervoor in de komende maan den nog veel werk worden verzet. De uitslag van de tafelkeuring is: Mooiste klasse A., Alaska Z.Z.G., D. de Bruin; mooiste grote rassen, Vlaamse reus met Z.Z.G., K. van Loe; mooiste midden-rassen, Alaska met Z.Z.G., D. de Bruin; mooiste kort- en langharige ras sen, Angora Z.Z.G., mevrouw Van Loe- Smit; mooiste tekening-rassen, Hollan der Z.G., Th. van der Velde; mooiste kleine rassen, Black and Tan Z.G., P Hommel; mooiste van klasse B., Wener Z.Z.G., J. Schaddé van Doorn; mooiste grote rassen, Vlaamse reus Z.Z.G., C Zuidhoek; mooiste grote rassen op één na, Vlaamse reus Z.Z.G. Fl. van Duij- venbode; mooiste middenrassen, Wener. J. Schaddé van Doorn; mooiste kort- en langharige rassen, Angora Z.Z.G., mevr. Van Loe-Smit; mooiste tekening-rassen, Hollander Z.G., mevrouw Van Egmond; mooiste nest Weners Z.G., J. Hus, en mooiste nest op één na. Zilvervos met G.G., P. Kr alt. Opbrengsten De in de Hervormde kerken gehouden collecte voor de kinderbescherming heeft 856,85 opgebracht. De collectie 'voor de zondagsschool bracht ƒ710 op. Hoog en laag .water Donderdag: hoog water 4.01 en 16.21 uur; laag water 12.13 uur. KATWIJK AAN DEN RIJN Christenvrouwen Vrijdagavond om kwart voor acht wordt in de zaal Rijnstraat de eerste ver gadering in het nieuwe seizoen van de Ned. Chr. Vrouwenbond gehouden, Ds. C. A. van Harten uit Delft hoopt dan te spreken over het onderwerp „Geloofs zekerheid". Filmavond Morgenavond om 8 uur is er in de Geref. Kerk een filmbijeenkomst, uit gaande van de Geref. jeugdclubs. De Cefafilm „De onvoltooide opdracht" wordt vertoond. Met deze filmavond wordt het winterwerk van de jeugdver enigingen geopend. HIILEGOM Prijsuitreiking van schaakclub De Uil Als inleiding op het komende schaak- seizoen werd maandagavond een leden vergadering gehouden van de schaak, club De Uil in huize Weltevreden dé Van den Endelaan te Hillegom. Een van de belangrijkste punten van de agen da was het uitreiken van de prijzen aar de winnaars van de onderlinge compe titie en de voorjaarswedstrijd 1960. In de ze onderlinge krachtmeting behaalde de heer Fl. v. d. Berg de eerste prijs en daarmede kwam hij wederom in het be zit van de wisselbeker en wel voor de vierde maal. De tweede prijs werd gewonnen door de heer W. F. v. d. Berg en de derde door de heer H. J. Vledder. De prijswin naars van de voorjaarswedstrijd w in groep A: 1. de heer Hulsman. heer Brauckman. In groep B: 1. de heer V. d. Zwet, 2. de heer Andeweg. Zij den allen verrast met een rokertje. Bij de bestuursverkiezing werd 3e heer J. v. d. Berg ontheven van de fi tie materiaal-commissaris. De voorzitter dankte hem voor de bewezen diensten en in zijn plaats werd gekozen de heer Th. Brandsma. Over het winterprogram- ma werd uitvoerig gediscusieerd. Beslo ten werd in een grote groep een selectie, wedstrijd te spelen. Daarna zal uit de ge vonden rangorde der spelers een aantal kleinere groepen worden gevormd. Deze zullen daarna elk op hun niveau strij den om de ereplaatsen. Uit de groep van de spelers met het hoogste aantal punten zal dan de kampioen van de club te voorschijn komen. Het belooft weer een spannend schaak seizoen te worden. Door een tiental spe lers zal weer worden deelgenomen aan de bondsoomipeti'tie. Ook staan weer de wedstrijden om het clubkampioenschap van de Bollenstreek op het programma. Liefhebbers van de schaaksport in clubverband zijn bij de De Uil op de clubavonden die 's maandagsavonds wor den gehouden in huize Weltevreden, al tijd welkom. Bromfietser raakte meisje De 16-jarige bromfietser W. d. G. uit Hillegom passeerde op de Weerestein- straat enige fietsende meisjes. Daarbij raakte hij een meisje, de 16-jarige W. A. v. N., aan de arm, met het gevolg dat zij viel. Zij kwam op haar mond terecht die erg bloedde en één van haar tanden zat in het jeugdhuis. Mevrouw Brandenburg, presidente, sprak de wens uit dat in het komende seizoen zegenrijk werk mag worden verricht op de vergaderingen. Spreker van deze avond was ds. L. S. den Boer, predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk ter plaatse. Het onderwerp was: vreugde in de Bijbel. De wereld van 1960, zo begon hij, kent geen vreugde. Steeds meer hangt men de existentie-filosofie aan, wat wil zeg gen: wij moeten het kwade, de zonde, aanvaarden en uitleven. Dit voert naar een lege, verschrikkelijke wereld. Te meer bedroevend is het dat de Kerk zo weinig vrome vreugde beleeft. Men is niet voldoende intens verheugd. En reli gie die niet blij maakt, verdient de naam religie niet. Beleven we de godsdienst echt, dan is er vreugde. De Bijbel is vol van het woord en de zaak vreugde. Centraal ge nomen, verheugde Israël zich juist daar waar het de hoogst ernstige zaken be trof. God wil de vreugde in ons. Hij geeft perspectief in het geloof namelijk door de bruiloft van het Lam. Daarom moet het voor ons contrabande zijn, als wij niet verheugd zijn, van binnen uit, geestelijke vreugde. Wanneer er tijdverdrijf voor nodig is om blijdschap te vinden, dan is dit arm. Wij moeten blij zijn in de wereld te staan, alles te mogen beleven omdat de wereld van God is, de wereld waar wij thuis horen. Niemand is zo maar op de aarde, ieder heeft een persoonlijke taak. De Heiland is een kosmische Heiland, die de wereld geneest, zo vervolgde ds. Den Boer. De wereld vergaat niet, zoals er wel gezegd wordt, maar zal worden gelouterd. Alles wat niet in harmonie is met God, zal worden uitgebannen. Wij zijn voor de aarde geschapen en niet voor de hemel. De hemel is een intermezzo, wachtend op de jongste dag, waarna wij weer op de nieuwe aarde zullen zijn. De vreugde in dat geloof is niet wisselvallig, maar per manent. De christen moet de blijdschap uitdragen naar zijn naasten. Leven we eenmaal in deze vreugde, dan kunnen we ook de humor zien, waarvan ds. Jager in zijn boek Humor vkn de Bijbel sohrijft. Geloof en humor zijn de facto ren die ons bij moeilijkheden op de been houden. Natuurlijk is ook de christen niet on gevoelig voor leed en verdriet, vervolg de spreker. Job vervloekte zijn geboorte dag en zo vraagt een ieder zich wel eens af, God waarom? Leed kan evenwel vaderliefde zijn. Achter al het verdriet moeten we de Heiland zien die ons leidt en éénmaal zal verlossen. Dan kunnen we toch biy zijn in de geest, levend Na de pauze volgde een verloting ten bate van het Magdalenafonds. De volgen de vergadering zal worden gehouden op 10 oktober, waar mevrouw Gr. Gilhuis- Smitskamp zal spreken over: De zegen van de arbeid. Burgerlijke stand GEBOREN: Anna Maria Christina, d v P H Homan en H G Does; Gerrit Hendrik Antonie. z v G van Breda en R Geldcr- ONDERTROUWD: J H J Noordover, 23 j. Wassenaar en Ch E M de Goeij, 22 j; J C Natzijl, 26 j en E Lugtigheid 23 j: J C Lycklama, 33 j, Hillegom en M J C Hubers, 31 j. GETROUWD: B Hammes, 25 j en M Ch Visscher, 23 j; W Oskam, 28 j en C H Jansze. 27 j, Voorhout; J G A M Waas dorp, 27 j en M C J van Noort, 24 j, Noordwijkerhout; G J M Wesseling, 29 j en P M M van der Voorn 25 j, Lisse. RIJNSBURG Gevonden voorwerpen Gevonden in de periode van 11 sep tember tot 18 september de volgende voorwerpen: een gekarteld broodmes, Katwijkerweg 6; kaki-kleurige regen broek, Sandtlaan 12; zilveren kettinkje met 7 bedeltjes, Brouwerstr. 124; 2 huis sleutels, Smidstr. 34; 1 huissleutel (Lips) Burgem. Meijboomstr. 19. De voorwerpen kunnen op vermelde adressen worden afgehaald. Visserij golfjes TN HAMBURG hebben vertegenwoordigers van Nederland, West-Duits- A land, België, Denemarken, Frankrijk, Groot Britannië, Noorwegen, Portugal en Zweden 15 en 16 september deelgenomen aan de Westeuropese visserij conferentie. Tijdens deze conferentie is zeer veel aandacht geschon^ ken aan de verhouding van de Euromarkt met de Europese vrijhandels zone de „Zes" en de „Zeven" dus. Aanbevolen werd om te trachten Westeuoropese visserij gemeenschap te stichten, waarin deze landencombi- naties voor economische samenwerking elkaar kunnen ontmoeten. Behalve dit onderwerp stonden uiter aard ook de Peruviaanse concurrentie op de vismeelmarkt en de uitbreiding van de visserijzone's op de agenda. De schade, die door de Peruviaanse concurrentie aan "sserijbedrijven nu al is toegebracht an de regeringen worden medege deeld, waarbij voorstellen tot verbetering in de situatie zullen worden overgelegd. De conferentie was het er voorts over :ns. dat de Noord-Oost-Atlantische con ventie van 1959 zo spoedig mogelijk dient Maximumsnelheid op bepaalde wegen (Van parlementsredactie) Minister Korthals wil de mogelijkheid openen op bepaalde wegen een maxi mumsnelheid in te voeren. Een wetsont werp tot wijziging van de Wegenver keerswet, dat het mogelijk zal maken een maximumsnelheid op bepaalde wegen bü ministeriële beschikking in te voeren, is vergevorderd stadium van voor bereiding. Een algemene maximumsnel heid op wegen buiten bebouwde kommen wordt overwogen. Een wijziging van het Wegenverkeers reglement, waarin een betere regeling is vervat voor de bescherming van voet gangers op oversteekplaatsen, zal spoedig tot stand komen. In het begin van het nieuwe parlemen taire zittingsjaar is de indiening te ver wachten van een wetsontwerp tot wijzi ging van de Motorrijtuigenbelasting, dat ren van parkeermeters mogelijk zal maken. Met een studie van alle kanten der verkeersveiligheid is een begin gemaakt. De resultaten van het overleg met een Faillissementen L v d Fruit: M A Joi Bur Le Ri). cur. mr J R Voüte. A'dam; aannemer, Zwaluwstraat 41. I mr A W Slnnighe Damsté; Bouwbedrijf N V J Jonkerstn cu-r. mr. F B Keulen; A A vertegenw Veerplcin 1. Rhen H B Kanters (a R'dam; H Velthi loodgieter. Pers Geëindigd: itohandcl). Krekel Veltho' 65 R-dam - Pater van Llth- 3, Rijswijk (Z-H): C Mouthaan -heepsbenodigdiheden). Westcretraat 13b. Uit NOORDWIJKS raadsagenda De gemeenteraad van Noordwük k donderdagavond een bijzonder g rieerdc agenda af te handelen. In de vacature F. Rippen moet lid worden gekozen in de zogenaamde tramcommissie, waarin momenteel al leen nog de heer Sedelaar zitting heeft Dan is er een aanvrage om toeken ning van halfwezengeld en een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelijke regeling inzake het Instituut Ziektekos ten ambtenaren. Er komen drie verzoeken ter tafel besturen van plaatselijke kleuterscho- De neutrale kleuterschool vraagt me dewerking voor het vernieuwen van de vloer en het plaatsen van een kinder toilet. De christelijke kleuterschool te Noord- wijk aan Zee verzoekt medewerking de plaatsing van aanrechtjes. Op het ontbreken hiervan heeft de inspec- trice van het kleuteronderwijs gewezen en W. stellen voor de gevraagd* medewerking te verlenen. De Geertruidabewaarscliool te Noordwjjk-Binnen ten slotte, ver zoekt om medewerking voor de stich ting van een nieuw schoolgebouw. Aan de wettelijke voorschriften blijkt te zijn voldaan; gevraagd wordt een ge bouw van 3 leslokalen en een speello kaal, bestemd voor 93 kleuters. De school is thans gevestigd Voorstraat 13. doch dit gebouw voldoet in geen enkel opzicht aan de eisen. Bovendien zijn de lokalen veel te klein, waarom B. en W de raad voorstellen de gevraagde mede werking te verlenen. Hotel-restaurant Voorgesteld wordt het onlangs aan gekochte pand Gooweg 11 in te brengen in het grondbedrijf. Dit perceel is aan gekocht met het oog op de mogelijkheid de De la Bassecour Caanstraat te zijner tijd door te trekken naar de Gooweg. Daar deze doortrekking nog wel enige tijd op zich zal laten wachten, achtten W. het gewenst de gronden en het woonhuis in te brengen in het Grond bedrijf Ook komen in behandeling enkele grondtransacties in het Dobbelmannduir achteruitgangen van woningen en afronding van enkele andere percelen Ook wordt voorgesteld aan de heer M. C. Hulsebos te Noordwijkerhout, de Dulndamseweg een perceel grond te verkopen voor de bouw van een hotel restaurant. Gedeputeerde Stater, hebben ten zien van de verordening op de week markt, enkele opmerkingen gemaakt daarbij de wens te kennen gegeven en kele wijzigingen aan te brengen. Deze wijzigingen zijn van ondergeschikt b. lang en B. en W. stellen voor aan d wens van de Staten gehoor te geven. Architect Voor dc gemeentelijke woningbouw 1961 stellen B. cn W. voor als architect te wijzen de heer J. van Tubergen Gedurende de laatste jaren heeft de architect T. N. J. A. Geels te Leiden de gemeentelijke woningbouw verzorgd. W. verklaren, dat het college steed* bijzonder veel waardering heeft gehad het werk van de heer Geels en met hem steeds zeer prettig te hebben samengewerkt. Vooral ook om het feit, dat de heer Geels de woningwetbouw in onze ge- ite weer op gang heeft gebracht, is het college hem bijzonder erkentelijk. De wenselijkheid van vai'iatie in de architectuur van grotere com plexen woningen heeft het college echter voor de vraag gesteld of niet eens een andere architect dient te worden aangezocht, mits natuurlijk deze ook een succesolle bouw mag worden verwacht De Noordwijkse architect Van Tuber- gen heeft in andere gemeenten reeds met :s woningwetplannen tot uitvoering gebracht en hij heeft laten blüken een opdracht van zijn woongemeente zeer op prijs te zullen stellen. en W. zijn van mening, dat deze architect een kans verdient en zij stel- 'oor de heer Van Tubergen aan te wijzen als architect voor het ontwerpen een plan voor de bouw van het 1961 te verwachten contingent wo ningwetwoningen. De commissie voor openbare werken heeft zich met dit voorstel akkoord verklaard. Ook wordt een voorstel van B. en W behandeld tot verhuur van grond aan en nabij de Jan Kroonsweg. Bij een ruil- transactie heeft de gemeente in eigen dom verkregen een perceel, dat mede bevat de ondergrond van de garage van het Palace-hotel. Ingevolge het wederopbouwplan Is dit perceel bestemd voor de herbouw van een café-restaurant en voor aanleg van de parallelboulevard. Daar voorlo pig hiertoe nog niet zal worden over gegaan, stellen B. en W. voor het hui dige gebruik van de grond te continue- Vuurtorenwachter zag hen bezig Twee zeventienjarige Wassenaarse knapen, die op alle mogelijke manieren geld bij elkaar wilden stelen om daar mee om de een of andere duistere reden de wijk te nemen naar Duitsland, had den in de vorige nacht op alles gere kend, behalve op de nieuwsgierige blik ken van de Noordwijkse vuurtorenwach ter hoog boven hun hoofd. Deze man zag de jongens op verdachte wijze bezig bij een patatzaakje op de Boulevard. Hij belde de politie en binnen de kortst mogelijke tijd was de hoofd inspecteur zelf ter plaatse. Een der knapen kon nog wegrennen, maar de tweede bevond zich nog in de patattent toen de politieman verscheen. Via de mobilofoon vroeg de inspecteur assisten tie voor het zoeken van de tweede in breker, die toen ook spoedig kon wor den gegrepen. Ze bleken ook nog te hebben geprobeerd een automaat te forceren. Postzegelverzamelaars bijeen De postzegelverzamelaars te Noordwijk vergaderden gisteravond in Flora onder leiding van de heer J. Vink. De heer J. C. van der Voort deelde bijzonderhe den mede over de nieuwe methode van rondzending; er zijn nu kleinere secties gevormd. Hierna hield hij een instruc tieve lezing over het inplakken van post zegels, waarna onder zijn leiding een veiling volgde. Ten slotte sprak de heer W. Braun ver zegels uit de Beneluxlanden. te worden geratificeerd door de regerin gen, omdat een internationale controle op de visserij in het gebied van deze cor tie noodzakelijk is. Dit was er Vier treilers, tien loggers en een kotter zorgden dinsdag voor een aanvoer 6330 kisten verse vis aan de IJmuidense visafslag. Er waren 670 kisten schelvis. 75 radio. 240 wijting, 275 gul en kabel jauw, 45 koolvis, 2275 haring, 850 pil chards, 1795 makreel, 351 schol, 70 diver sen en 600 stijve kabeljauwen. Recordvangst De Emma IJm. 15 kwam met eet cordvangst aan de markt. Dit schip had ruim 2200 kisten verse vis. waarbij 1475 makreel, 375 haring, 120 schelvis 30 gul en kabeljauw, 20 koolvis en 40 stijve kabeljauwen. De Ariadne IJm. 18 was aan de markt met 225 schelvis, 45 gul en kabeljauw, 100 haring, 240 makreel, 25 diversen e stijve kabeljauwen. De Arle Ouwehand Kw. 122 zorgde Dor 85 wijting. 85 schelvis. 390 haring 10 makreel. De prijzen De Emma IJm. 15 boekte gisteren de fraaie besomming van 34.340 gulden. Ook de kleine Arladnc IJm. 18 behoorde weer tot de beste besommers met 16 450 gulden. Dit schip maakt al van zijn indienststel- ling af zeer goede reizen. Het «eheepje heeft uitstekende kwaliteiten ais zee schip. Het kan vissen tijdens de slechtste weersomstandigheden. De prijzen waren gisteren weer rede lijk. Voor haring betaalde de handel f 16 tot f 21 per kist van 50 kilo. Een uitste kende prijs zelfs. Makreel noteerde f 17 tot f 20 en de pilchards deden fit tot f Kleinmlddel schelvis bracht f 38 tot f 44 ïr kist van 50 kilo op. Wijting ging weg voor f 16 tot f21. de grote regels kabeljauw voor f 130 tot f 150, de kleine regels voor f 50 tot f 70 de kisten grote kabeljauw zelfs voor f 200 tot f 224 per 125 kilo. En vandaag? Voor vandaag waren de verwachtingen in IJmuiden wat betreft de aanvoer niet erg hoog gespannen. De Toronto IJm. 79 was met haring, makreel en wat schelvis od weg naar IJmuiden en lost vandaag. Voorts rekende men op de komst loggers en kotters voor de woensdag- Op zee Om de noord is het afgelopen etmaal weinig veranderd. Nog altijd jaagt enorme armada van treilers achter de haring aan. En waar zovele schepen kans wagen op de Doggerbank wordt de kans om iets te vangen uiteraard kleiner. De Nederlandse schippers doen echter hun best en blijkens de vangsten, die ze mvoeren doen ze dit met succes. Uit de onderlinge gesprekken op de visserijband blijkt, dat ze echter de laat ste dagen heel wat minder haring vangen dan vorige week. Gisteravond meldden zij uitstekend weer op de visgronden, aar vangsten, die heel erg uiteenlopend beneden de maat waren. De schepen moesten het doen met et maalresultaten van 40 tot 250 manden haring, makreel en diversen. De Medan IJm. 57 meldde een trek van 60 manden. De Amsterdam IJm. 28 haalde in twee trekken 160 manden scheep. De loggers en kotters langs de kust lieten zich niet veel horen. Duitse visserij De Westduitse zeevismarkten kunnen deze week rekenen op een redelijke aan- van roodbaars, kabeljauw en kool vis. De treilers, die bij Groenland en IJs land vissen meldden voor een deel zeer bevredigende vangsten. Een groot aantal treilers moest echter met half gevulde n naar de thuishaven stomen, zodat ook daar de vangsten wisselvallig en uit eenlopend kunnen worden genoemd. On der IJsland en Groenland hebben veel schepen met zwaar weer te kampen ge had. Over het verloop van de haringvisserij op de Noordzee zijn de Duitse schippers tot nu toe niet ontevreden, maar ook niet geheel tevreden. OEGSTGEEST Arjos vergaderde De Oegstgeester ARJOS hield gisteren de eerste vergadering in dit seizoen. Voorzitter W. van Til las een gedeelte van 1 Petrus 4. Hij gaf een overzicht van de politieke gebeurtenissen van de laat ste tijd. Sprekers van deze avond waren de heren J. P. Brouwer, raadslid, en L. van Veen, voorzitter van de ar. kies vereniging. De heer Van Veen sprak over de ver kerkelij king van het politieke leven en haalde als voorbeeld daarvan de SGP en het GPV aan. De heer Brouwer sprak over de algemene politieke toestand. Er was een uitgebreide discussie. VALKENBURG Spreekbeurt Ds. C. van den Bosch te Bodegraven spreekt morgenavond om 8 uur in zaal De Vries voor de Hervormde Evangeli- VOORSCHOTEN Toneelavond Voor het Nut werd gisteravond een opvoering gegeven van Harivaux's blij spel „Spel van liefde en toeval", een iuchtig Frans spel, dat door het gezel schap „Studio" met elan over het voet licht werd gebracht. Het viel op, dat het decor het op dit eigenlijk te kleine to neel uitstekend deed. De talrijke aan wezigen leefden hartelijk mee. Dr. Sirks opende. Hij verwelkomde ipeciaal een aantal bestuursleden van het Leidschendamse departement Hij deel- dat onlangs het 300ste lid was toegetreden. De heer L. J. van Aken kreeg daarvoor een groot boeket dah lia's. Burgerlijke stand GEBOREN: Cornelia Jacoba Wllhel- ina, dr van Johannes Jacobus Stefanus m der Meljden en Hendrika Catharina Johanna Hogervorst, Prof. Asserlaan 25; Sonja, dr van Mattheus Bavelaar en Tre- Johanna Maria van Ballegoijen, Prof. Asserlaan 23; Wouter Jan. zn van Jan Rudolf van Reek en Wilhelmina Hen- riette Berdenis van Berlekom, Narcisstr. 30; Franciscus Joannes Henricus. zn van Cornelis Andreas Bastiaan van der Peet en Apolonia Jacoba van der Bijl. Voor straat 53; Menno Erik, zn van Ruurd van Rees Vellinga en Ingrid Willemina Fran ken, Papelaan 75; Yvonne Regina Anna. dr van Simon Jacobus van Kins en Geer- trulda Dina Theresia de Jong, aan boord woonschip Leidseweg 202. ONDERTROUWD: Guy Jozef Yvon Debrock, geb. 10-10-34, te Oostende in België, Frans Musicnstr. 22 en Teresia Gerarda Olsthoorn, geb. 18-1-40, Prins Bernhardlaan 41, datum huwelijk 30 sep tember; Leo Johan Gerard Zilverentant geb. 28-8-07, Noortheystraat le en Mar tina Nagtegaal, geb. 9-12-16, Noorthey straat le, datum huwelijk 30 september; Pieter Marinus Manni, geb. 28-1-36, te Huizen, Karei Doormanlaan 87 en Ina Noordhoorn, geb. 6-4-37, Pr. Irenelaan 20, datum huwelijk 8 oktober; Theodoor Willy Hardi, geb. 6-7-30, te Delft, van Leeuwcnhoeksingel 28 en Elzo Maria Kris, geb. 11-11-30, Pr. Bernhardlaan 42, datum huwelijk 4 oktober. GEHUWD: Jan Ramaker, geb. 9-12-32, te Berkel en Rodenrijs, Herenstraat 20 Jacoba Anna van Veen, geb. 17-3-40, te Voorschoten, Nw. Voordorpstraat 7, adres na huwelijk Hardenberg, Johan Clemmesstraat 19; Jan Adriaan Rietmul der, geb. 26-3-26, Louise de Colignylaan Constantia Catharine Kramer, geb. 30-9-37, Wijngaardenlaan 29, adres na huwelijk Louise de Colignylaan 17.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 13