Frits Kihirio kende na vijf jaar Nw.-Guinea niet terug Aangiften van Plantaziekte worden vlot afgewikkeld Zes Nederlandse componisten traden naar voren PTT wil meer investeren Drie hengelaars door hoog water verrast NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 (Van een speciale medewerker) TJV augustus 1955 kwam hij voor het A eerst naar Nederland, Frits Kirihio, een Papoese jongeman, op geleid voor dorpsonderwijzer, later leerling van de eerste Primaire Mid delbare School te Hollandia. Hij was de oudste van de eerste groep, die uit Nieuw-Guinea voor verdere studie naar Nederland kwam. Hij was ook de eerste, die na een vlotte studie in 1958 aan het Baudartius Lyceum in Zutfén slaagde voor het eindexamen. Onmiddellijk werd aan de universi- tett van Leiden de studie voortgezet. Onder prof. dr. G. W. Locher ging hij niet-westerse sociale wetenschappen studeren. Daarnaast was hij een goed studentijverig lid van het Leidse corps. Na viereneenhalf jaar zag Kirihio Nieuw-Guinea terug. In januari ging hij met verlof naar zijn vaderland. Dezer dagen arriveerde hij weer in Nederland om zijn studie af te maken. In de eerste acht maanden van dit jaar heeft hij niet alleen zijn ouders zijn vader is onderwijzer op het eiland Japen bezocht, maar ook overal langs de kusten gereisd. Hij sprak met de ontwikkelde Papoea's en met de gewone man, hij logeerde in moderne huizen, goed gemeubeld, waar zijn vrienden wonen, cn in pri mitieve kampongs. Verbluft Verbluft was Kihirio over wat hij zag HU had verwacht overal vooruitgang te zien, maar dat het in die vijf jaar zó sr.cl was gegaan had hij ndet gedacht. Hollandia :s een stad geworden, die ruim rr. planmatig wordt gebouwd. De Ameri kaanse krotten en barakken, die er vijf jaar geleden nog stonden, zijn verdwe nen. Nu staan er moderne huizen, win kels, bioscopen. Maar dat niet alleen. De Papoese jongeren, die in deze stéden wanen en werken, zijn veranderd. Ze spreken meer Nederlands. Op alle kanto ren en werkplaatsen werken ze nadat ze de lagere school en deels ook de PMS hebben doorlopen. Ze léven ook anders, meer westers, dan vroeger. Jongens en meisjes gaan samen naar een voetbal wedstrijd of naar die bioscoop. Men denkt ook bewust mee in de voort gaande ontwikkeling, men spreekt over politieke problemen, onderwijszaken en Ontwikkeling in buitengewoon snel tempo Men heeft uitgerekend, dat er tegen die tijd 25 Papoea's zullen zijn, die na de PMS te hebben doorlopen en een zes jarige besbuursopleiding te hebben ge volgd als Hoofden stuur (HPB) kunnen fungeren dat jaar vijf academisch gevormde Pa poea's resident kunnen zijn. Dan zal ook een einde moeten worden gemaakt aan wat algemeen onder de Papoea's in Nieuw-Guinea als discriminerend wordt gevoeld, dat de uit Nederland in het be stuursapparaat aangetrokken krachten onder betere arbeidsvoorwaarden wer ken dan de Indische Nederlanders, die in Nieuw-Guinea worden aangeworven, en de inheemsen. Men voelt het ais discri minerend, dat de eerste categorie op kleine bedrijfjes cacao of copra kan worden verbouwd. Maar lonend worden deze bedrijven slechts (en daarmee dienst baar aan de ontwikkeling van Nieuw- Guinea), wanneer er mogelijkheden wor den geschapen om deze produkten af te voeren naar de kust. Daarbij is de Parna van mening, dat het toekomstige eigen bestuur van Nieuw-Guinea er ndet terug zal moeten schrikken om de sen min of meer te dwingen langs de te ontwerpen grote wegen te gaan wonen en daar hun landbouwbedrijven te stichten. Om dit mogelijk te maken zal een volks kredietbank nodig zijn, die het benodigde kapitaal beschikbaar moet stellen. Het spreekt vanzelf dat het Nederland- se bestuur moeilijk deze transmigratie kan afdwingen, maar In het belang de mensen, ook al zien die dat nog niet, en in het belang van het land zal het toe komstige bestuur hiertoe moeten over gaan. De ontwikkelde Papoea's hebben veel belangstelling voor deze ingrijpende plannen ook al weten ze dat de m> wie het gaat het zullen verwerpen. Meer kinderen Zo was het de heer Kirihio opgevallen hoeveel kinderen er leven in Hollandia en in Mamokwari. Vroeger kwam het praktisch noodt voor, dat alle kinderen die in een gezin geboren worden, in leven bleven. Gezinnen met vijf levende kin deren zag men sporadisch. Dankzij de kandersterfitebestrijdiing, waarvoor in de grotere kampongs één of twee daartoe speciaal opgeleide meisjes worden gesta tioneerd, is er in enkele jaren zeer veel ten goede veranderd. Zó zeer, dat men tot KirMo's stomme verbazing op enkele plaatsen reeds giimg spreken over geboor tebeperking en doelbewuste gezinsvor ming. En dat in een land, dat een schreeuwend tekort heeft aan arbeids krachten! Hem had ook getroffen hoezeer ieder een wil dat zijn kinderen goed onder wijs krijgen. Daarbij wenst men de Ne derlandse taal te leren, want daarmee komt men het gemakkelijkst vooruit. Dat er dit jaar in Nieuw-Guinea een kweek- 1 school zou worden geopend wilden vele Papoea's niet geloven; reeds in 1954 im mers was de opening van deze kweek school door de regering in uitzicht ge steld. aantal dienstjaren recht heeft op betaald verlof, terwijl de bedde andere groeperin- gen^daarop geen rechten kunnen laten Voor de opbouw- van het land, zei de heer Kirihio met een zekere hartstocht, hebben we de mensen uit Nederland no dig, maar dit discriminerende element Economie Wanneer de Panna in zijn begdnsel-pro- gnam ook stelt, dat grote wegen moeten worden aangelegd en een volkskrediet- bamk moet worden opgericht dan heeft döit direct te maken met de economische ontwikkeling van het land. Er zijn gebie den waar op grotere ondernemingen of Onderwijs Nog andere zaken brengt de heer Ki rihio ter sprake. In de eerste plaats meent hij. dat er in Nieuw-Guinea, naast de be staande HBS cn Muloscholen, waarop be halve Nederlandse kinderen ook Papoese jongens en meisjes gaan, ook dergelijke scholen moeten komen met een gewijzigd lesrooster speciaal voor Papoea's. Laat men op die scholen bijv. Frans en Duits laten wegvallen en in plaats daarvan mee: Engels geven. Waarom moeten ook Pa poese kindoren lastig worden gevallen met de finesses van de Nederlandse derlandse geschiedenis? Toch zullen deze nieuwe scholen de mogelijkheid voor ver. dere studie moeten openen, zoals trou wens nu reeds zes Papoea's met een PMS opleiding in Port Moresby studeren vooi arts met de mogelijkheid van latere spe cialisatie aan een Australische univer siteit. Militairen Ten slotte merkt hü op. dat de Tapoea tevreden is met de komst van me derland.se militairen. Het geeft ht gevoel, dat het de Nederlandse regering ernst is als zy zegt te staan voor de be langen van Nieuw-Guinea. Trouwens: dc Papoea juicht dit ook toe uit zeer mate rlële motieven; de komst van meer mili tairen geeft nL ook meer werk cn be drijvigheid In het land; vooral voor hen die door de oliemaatschappij zijn ontsla- is dit zeer wenselijk. De jongere Papoea's zijn beslist enthousiast over de oprichting van een Papoeabataljon. Zij betreuren het slechts dat niet meer batal- ns worden gevormd. Het gesprek is ten einde. Kirihio moet weg om de Papoea's te ontmoe ten, die voor een bezoek van twee maanden naar Nederland kwamen. Ook beginnen de colleges weer. En de groentijd in Leiden is al begonnen. Hij moet daarbij het oog houden op de tweede Papoea, die zich aan deze uni versiteit liet inschrijven en die thans met een kaalgeknipt hoofd de moei lijke eerste schreden zet op de weg een Leidse studiosus. Gat van 35 meter in Ylissingse dijk Een zeer plaatselijke en onverwachte storm heeft vannacht schade toegebracht aan de nieuwe asfaltdijk te Vlissingen, die de Rijkswaterstaat e[ ter verstevi ging van de boulervardmuur heeft laten aanleggen. Er is een verzakking opge treden, waardoor een gat van vijfender tig meter is ontstaan, vanaf de NAJ.- lijn tot aan de boulevardmuur en met een breedte van twee meter. De diepte van het gat is gemiddeld twee en een halve meter. Men is onmiddellijk be gonnen met het noodherstel. Men heeft indertijd een afspraak met het K.N.M.I. gemaakt dat deze instelling tijdig zou waarschuwen bij opkomende storm. De storm, die gisteren over Zee land raasde, kwam dermate onv wacht, dat het voor het K.N.M.I. r mogelijk was tijdig te waarschuwen. A. C. Verhoef toegelaten als Tweede-Kamerlid (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de heer A. C. Verhoef (soc.) te Utrecht als lid toegelaten. De heer Verhoef neemt de plaats in van oud-minister prof. dr. I. Samkalden, die van de Twee de naar de Eerste Kamer is overgegaan. De heer Verhoef is al eerder Kamerlid geweest. Van mr. J. W. van Gelder (ch.) te Nieuwer Amstel werden de geloofsbrie ven in orde bevonden. De heer Van Gel der kon echter nog niet als lid worden toegelaten, aangezien hij niet aanwezig was. De heer Van Gelder zal in de Tweede Kamer de heer C. J. van Ma- strigt voorzitter van het C.N.V. op volgen, die naar de Eerste Kamer is overgegaan. Viering van een gouden jubileum Haarlem. Niet minder dan zes componisten traden daar naar voren met splinternieuwe werken. Het Genootschap van Ned. Componisten be staat 50 jaar en dat moest natuurlijk feestelijk worden gevierd. Dat zou echt niet beter geschied kunnen zijn, dan met het uitvoeren van eigen werken. Het initiatief daartoe nam de dirigent van het Noordhollands Philharmonisch Orkest, Henri Arends. Het is een toonaangevend initiatief geworden. opening met een werkelijk feestelijke en pretentieloze Intrada Festiva voor koper blazers en slagwerk als eigenlijk In trada zou het stuk iets korter kunnen zijn en dan directer spreken van de 25-jarige componist Otto Ketting, kwam de 35-jarige Robert Heppener met „Deri- vazioni voor strijkorkest". Het was een zeer romantisch geheel in een enigszins modern gewaad en door die tweeslachtig heid werd het werk wat te lang en te weinig zeggend. De componist is er „niet uit" gekomen, hij draaide bij die zeven „afleidingen" steeds om hetzelfde heen en zag slechts in het voorlaatste deel kans tot een eigen en pittig geluid te komen. Dat ene deel was voldoende aan te tonen, dat Robert Heppener Het meest feestelijke van het gehele concert was wel Het Pianoconcert Op. van Delden, prachtig gespeeld door George van Renesse. Ik wil niet gen het meest oorspronkelijke, maar het meest feestelijke. Lex van Delden heeft in dit driedelige werk invloeden Haarlems Orkest op z'11 best Wat natuurlijk het eerst de interesse op wekt, is de vraag: hoe is nu de balans ge worden? En dan kan men in het alge- 1 zeggen: bevredigend. Er zijn gis teravond geen schokkende dingen ge beurd. Maar dat hoeft toch ook niet? Het verheugende was, dat door deze compo nisten is afgezien van het experiment Zy hebben stuk voor stuk muziek ge maakt, zonder psychologische of mathe matische ingewikkeldheden, muziek die om het populair te zeggen in het gehoor ligt. Er was geen Krenek, Stock- hausen, Nono of Boulez bij. Er waren zes eerlijke muzikanten, die ieder naar eigen gaven de toonkunst nieuwe werken schonken. Voor de pauze lag de sfeer eigenlijk' :n beetje in de laat-romantiek. Na de* dergaan van voorgangers (o.a. Dukas, Strawinsky, Sjostakovitsj), maar hij heeft het alles zo knap en zo muzikantesk ver werkt, dat men met genoegen naar dit Pianoconcert luistert. Het is met een ware compositorische virtuositeit geschreven, waarbij Lex van Delden zich echter niet ontzag wat klankeffectjes te maken. Maar goed, het was in ieder geval een stuk muziek. Schadecommissie kreeg geen richtlijnen TAE „commissie A-' ingesteld door Van den Bergh en Jurgens^ (Unilever) die uitspraak zal moeten doen in bepaalde geval len van beweerde schade als gevolg van het gebruik van de Planta-mar- garine, is in wezen te vergelijken met een normaal rechtscollege als een rechtbank, die onafhankelijk recht spreekt. Daaruit vloeit voort, dat het bedrijf zelf geen mededelingen kan doen noch zou willen doen richtlijnen, die deze commissde-van- drie eventueel zou Willen uitstippe len. Het becLdrijf heeft zich bij voor baat gebonden aan de beslissingen, Ook politiek Ook politiek is volgens de heer Kirihio alles in beweging. De meer ontwikkelden spreken over de op te richten Nieuw- Guimearaad, iedereen heeft het op te richten streekraden. De ontwikkel de Papoea's zien hier mogelijkheden oir inee te spreken over de ontwikkeling var het laind en zoeken naar vormen om d< stem vam het volk in politieke groepe ringen naar voren te brengen. Toen Kiri hio in januari in Nieuw-Guiinea terug kwam was dit er al. Niet van hem stichting van die Parna (Partei Nationaal) uitgegaan. Er vroegen om een organisatie, teneinde de stem van het Papoese volk te laten horen, zowel intern in Nieuw-Guinea als ook zo nodig naar buiten wanneer er beslissin gen moeten worden genomen op inter nationaal vlak. Sympathiek Na de stichting van de Parna, die thans 1000 leden telt, kwamen van alle kanten (ook van Nederlanders, ambtenaren cr anderen) hartelijke bewijzen van sym pathie. De Parna staat open voor ieder een, die in Nieuw-Guinea woonachtig is, maar de bestuursleden zullen uitsluitend Papoea's zijn. Het zyn vooral de jongeren die deze partij steunen, waarbij echter anderen als ds. Rumainum cn ds. Mori Muzen dl gaarne van advies dienen, e als erkende Papoea's als Nic. Jouw* Womslwor. Er zijn twee vooraanstaande Papoea's, die zich ondanks een daartoe tot hen ge richt verzoek van de Parna gedistancieerd hebben, t.w. de heren Kaisiepo en Inouri. De Parna heeft thans afdelingen in Hol landia, Biak en Seroei. Ook daarbuiten wordt echter stevig propaganda gevoerd. Men is bezig mensen te polsen voor een ev. kandidatuur voor de Nieuw-Guinea. Weinig aanhang Wat de andere politieke groeperingen op Nieuw-Guinea betreft: van de Demo cratische Volkspartij zijn volgens de heer Kirihio de aanhangers bijna uitsluitend Woonachtig in Hollandia en omgeving.' Zij heeft weinig aanhang in het Papoese volk. De ideeën, die de DVP naar voren brengt, komen voora' van een groep In dische Nederlanders. Het eerste program mapunt is dan ook: versterking van het Nederlandse gezag. Verder pleit de DVP voor een sterk samengaan van Neder lands en Australisch Nieuw-Guinea. De Parna heeft op dit punt nog geen uitgesproken mening, omdat het bestuur uit eigen aanschouwing te weinig weet over de toestanden in het Australische gedeelte. De Parna heeft ook geen stand punt bepaald t.o.v. Indonesië. Zij is niet anti-Indonesisch, maar ook niet anti- Nederlands, maar zeer sterk pro-Papoea. Het gaat haar om de ontwikkeling van Nieuw-Guinea in een zeer snel tempo. In 1970 moet naar haar mening het ge hele binnenlands bestuur en het gehele politieapparaat in Papoese handen zym. Acht Papoea-ambtenaren die ons land bezoeken, waren gis teren ook te gast in de Ridder zaal en getuige van het hoog tepunt in ons staatkundig le- n: de opening van de zitting der Staten-Generaal. Tien jaar geëist in zaak Blonde Jopie Gisteren is in Utrecht tien jaar met aftrek geëist tegen de 26-jarige Utrechtse chauffeur J. C. van D., die in de nacht van 30 op 31 januari de 40-jarige vrouw A. M., bijgenaamd Blonde Jopie, in haar woonschuit in de Utrechtse Vecht door wurging van het leven zou hebben be roofd. De chauffeur ontkende aanvanke lijk iets met het misdrijf te maken te hebben, maar ging ten slotte toch door Verdachte zei niet meer te weten wat precies gebeurd was. „Pas later hoor de ik dat ze dood was", zo zei hij. De raadsman meende, dart er hoogstens Drake was van zware mishandeling. Het is de bedoeling, dat de PTT in het begrotingsjaar 1961 voor f 200 miljoen zal investeren, maar waarschijnlijk zal dit bedrag niet voldoende blijken om in de huidige vraag te voldoen en om >1: nog op de achterstand in te lopen. Er moet dan ook rekening mee worden gehouden, dat in de toekomst een hoger bedrag zal worden aangevraagd. Dit deelt minister Korthals mee in de toelichting op de PTT-begroting voor 1961. In dit zal vooral aandacht moeten worden besteed aan de gebouwenvoorziening bij de PTT, zodat deze niet een knelpunt de verdere expansie van het bedrijf gaat worden. MOEILIJKE REDDING BIJ DE HOEK (Van een onzer verslaggevers) „Wel een dertig keer heb ik 'm een lijn toegegooid en geprobeerd 'm in de vlet te trekken, maar hij kon de lijn niet grijpen omdat hij zich met beide banden stevig moest vasthou den aan het baken. Het was zwaar weer, de golven sloegen over 'm heen. Het regende en er stond een windkracht 9. Maar eindelijk lukte het toch, en toen had ik er twee in de Vlet. De derde had het intus sen gewaagd, nota bene dwars door het Faustusgat heen, over de pier de vaste wal te bereiken" Sdhipper Willem van Seters vertelde dit gisteravond toen hij met de redding- vlet A. J. M. Goudriaan was terugge keerd van de hachelijke onderneming, drie Rotterdammers die, ingesloten door het water, op de Noorderpier te Hoek van Holland gevangen zaten, uit hun zeer gevaarlijke positie te redden. Deze drie Rotterdammers, N. J. van Straaten (37 jaar), J Brcevaart (47 jaar) en J Lussenburg (37 jaar), waren gister morgen vroeg, achter dc vloed aan, de Noorderpier opgegaan om op makreel te vissen. zy zouden de gehele dag op de pier bleven en tegen de avond, bij laag water, weer terugkeren. Maar in de dc namiddag sloeg het weer plotseling om, het water kwam niet zo laag als gewoonlijk cn toen daarna ook de wind opstak en dc zee opzwiepte, werd hun de pas afgesneden. De windstoten werden hoe langer hoo harder en waren tenslotte van een stormachtige kracht. De drie mannen konden niet anders doen, dan in het ba ken klimmen ten westen van het Faus tusgat en te hopen, dat zij van de vaste wal af zouden worden opgemerkt en dat er reddingspogingen zouden worden on dernomen. Hun positie werd beslist ha chelijk. toen de duisternis inviel en later op de avond ook de loodsboot naar bin nen werd gedirigeerd vanwege de storm. Van dc seinpost af had men de drie Rotterdammers een dag lang in de gaten gehouden en toen zij alsmaar niet terugkeerden, was daar ongerust heid ontstaan over hun toestand. Het personeel deelde hun vermoeden mee aan de vertegenwoordiger van de Zuid-Hollandse maatschappij tot red ding van schipbreukelingen, dhr. G. Quint, die onmiddellijk schipper Wil lem van Seters opdracht gaf cr met dc reddingvlet op uit te gaan. „Ik moest", vertelde schipper Van Se ters later, „zo dicht mogelijk onder de pier varen. Dat heb ik ook gedaan. Ik heb nog gevoeld, dat de vlet zelfs een enkele maal de pier raakte, maar goed, ik heb het werk kunnen klaren". Van de vlet uit gooide hij een lijn naar de drie vissers. Een van hen wist de lijn vrij spoedig te grijpen en werd in de vlet getrokken, maar de tweede kon het baken niet loslaten, wilde hij niet vallen en door het water worden gegrepen. Tenslotte eahter was ook hij „Toen ik nog met de tweede visser bezig was", vertelde schipper Van Seters, „zag ik plotseling, dat de derde visser wilde proberen over de Noorderpier zich in veiligheid te brengen. Ik sommeerde hem terug te gaan omdat hij door het Faustusgat moest, wat met dat weer en onder die omstandigheden veel gevaar lijker is dan het grijpen van mijn lijn. Hij heeft mij niet gehoord of niet be grepen. Kruipende door de hoge zeeën is het hem tenslotte toch gelukt het strand te bereiken". Tussen de minister van landbouw en net Landbouwschap is overeenstemming bereikt over een herziening van de uit gangspunten voor de kostprijsbereke ningen ten behoeve van het garantiebe- leid voor de landbouw. De herziening, heeft betrekking op drie onderwerpen: 1. de efficiëncy in de bedrijfsvoering; 2. de waardering van grond en gebou wen en 3. de beloning van de bedrijfs leiding. Binnen grenzen van wet en rechtspraak welke de commissie te zijner tijd zal Dit heeft Van den Bergh en Jur- gens op desbetreffende vragen mede gedeeld. Richtlijnen of opdrachten ders dan in het algemene aanbod voor uitkering van schadevergoeding particulieren, die via een medische verklaring kunnen aantonen te heb ben geleden aan de huidaandoening welke aan het gebruik van Planta wordt toegeschreven, gedaan, heeft de commissie niet ontvangen. Zij kan zetelen waar zij wil en haar eigen staf aanstellen. Op voordracht De hoofdrichtlijn of zo men wel de beperking ligt besloten in de doel stelling: de commissie zal de schade er vergoeding hebben te bepalen en te re gelen „binnen de grenzen van wet er rechtspraak". Wordt bijv. een beroep gedaan op het begrip „smartegeld", dan zal de commissie bij de toepassing uit gaan van de normen, die daarvoor in dt rechtspraktijk gebruikelijk zijn. De leden van de commissie zijn be noemd op een voordracht, op verzoek Van den Bergh en Jurgens verstrekt door de departementen van sociale zaken r volksgezondheid en van justitie. Het bedrijf kan de leden niet af zetten. Zij zijn gekozen op grond van hun kunde, ervaring en onafhankelijkheid ten op zichte van het Unileverconcern, zowel moreel als materieel opzicht Uiter aard is het niet de bedoeling, dat de nissie alle aangiften behandelt: „De gladde" gevallen kunnen zonder 1 worden afgewerkt. Geen beroep beginsel mogelijk, dat gedu peerden ook een beroep doen op de ge- civiele rechter. Zo'n beroep wordt echter wel zeer moeilijk. Men zou dan de rechter ervan moeten overtuigen, dat haar bindend advies zo ingegaan tegen redelijkheid en billijkheid, dat men in strijd met de goede trouw handelt door de weder partij daaraan gebonden te houden. Dit gezien de samenstelling van de sie, moeilijk te verwachten. Er moet dus mede worden gerekend, dal feite de uitspraken van de commissie waarschijnlijk finaal zullen zijn. Doel bewust is niet de mogelijkheid voor een hoger beroep tegen deze uitspraken opengelaten. Vlot en snel Wat de procedure der behandeling van de schadeaangiften in het algemeen be treft, heeft Van den Bergh en Jurgens vlot en snel mogelijke afwerking wordt ge streefd. Daarvoor is een hele staf van personeel werkzaam. Alle formulieren de daarop voorkomende gegevens worden via een Hollerith-ponsafdeling -erwerkt, tot zelfs de postwissels met de uitkeringen toe. Zijn de formulieren goed ingevuld en de nodige bewijsstuk ken toegevoegd, dan wordt door het be drijf reeds direct afgedaan wat zonder aanvaardbaar üjkt. Is* een kleine |va? hoHrüf Drieduizend Een ander markant punt in de rege ling is, dat op de formulieren waarvar de eerste dezer dagen zijn afgezonden, nergens een formule voorkomt, waarir men verklaart het bedrijf „finale kwij ting" te hebben gegeven. Dit houdt na tuurlijk niet in, dat men na bijv. eer jaar nog eens zou kunnen komen met vorderingen en declaraties, die „verge ten" werden. Wel echter wordt hiermee de mogelijkheid open gehouden, dat iemand die na jaren nog nadelige gevol gen in zijn gezondheid zou ondervinden, nog een vordering tot schadevergoeding kan indienen. Proefprocessen Van proefprocessen of andere civiele procedures verwacht Van den Bergh en Jurgens geen enkel nut, gezien het feit. dat by de aangeboden schadevergoe dingsregeling causaal verband en schuld met betrekking tot het ontstaan va huidaandoening buiten beschouwing blyven. Wat dat betreft zou een proef proces voor iemand die aan de huid aandoening heeft geleden dus geen en kele zin hebben, terwyl ten aanzien var de omvang en de schade een gewone civiele procedure een veel kostbaarder en omslachtiger procesgang zou vor dan de voorgestelde regeling, aldus verklaring van Van den Bergh en Jur- Nog een Planta- slachtoff er Vorige week donderdag is in een ver pleeghuis bij Heerenveen een 81-jarige dame overleden. In verband met de om standigheid dat zich in dit verpleeghuis verschillende gevallen van de zoge naamde Plantaziekte hebben voorge daan en dat ook de dame, die hartpa- tiëte was, hieraan heeft geleden, is in opdracht van de officier van justitie te Leeuwarden, sectie op het stoffelijk overschot verricht. Een microscopisch onderzoek zal echter moeten uitwijzen of deze oude dame inderdaad tenge volge van de Plantaziekte is overleden. Plantaziekte (Van onze parlementsredactie) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de Rotterdamse arts dr. J. H. Lamberts (soc.) verlof verleend de minister van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Oh. van Rooy, te interpelleren over de huidziekte dermatitis plantaris. De in terpellatie zal zo mogelijk worden ge houden od donderdag a.s. Jongen houdt vijftig agenten in bedwang informatie nodig, dan kan het bedrijf enquêteurs inschakelen. Zij zullen niet onderhandelen of schikkingen treffen. slechts de juistheid van de ver strekte gegevens onderzoeken. Uitkering Op de juist bevonden gegevens wordt reeds direct een uitkering gedaan. Ver meldt een formulier bijv. vijf posten, er reeds direct drie akkoord worden bevonden, dan wordt voor deze drie posten onmiddellijk een postwissel met het corresponderend® bedrag gezon den. De twee posten, die betwistbaaj zijn of daaromtrent twijfel bestaat, wai betreft de hoogte van de vordering, wor- naar de commissie doorgezonden. Of op welke wijze de commissie van haar beslissing mededeling doet aan de betrokkene, staat ter beoordeling van de commissie. Hendrig G., een 19-jarige Nederlandse immigrant, die vijf maanden geleden uit Amsterdam naar Australië is gekomen, heeft zich gisteren in een klaslokaal van se hoo in een buitenwijk van Mel bourne gebarricadeerd en drie uur lang vijftig politae-agenten met geweerschoten zich af kunnen houden. honderden schoolkinderen zagen de verwoede dediging van de 19-jarige jongen, hoorden de politiemannen met luidspre kers beroepen op de jongen doen. Zij zagen hoe het 15-jar*ige vriendinnetje van de knaap, Daghij a Strazdin uit Letland, naar voren werd gebracht om de jonge man tot betere gedachten te brengen. De jongeman werd gegrepen toen hij om een tweede gesprek met het meisje vroeg. Een rechercheur naderde met het meisje Hendrik G. tot op een paar meter, verraste hem toen met een forse sprong en sloeg het geweer uit zijn handen. Het schijnt dat de jongeman de ouders van het meisje om toestemming heeft gevraagd, met haar te mogen trouwen. Deze toestemming werd niet gegeven. Hoogtepunt TTET hoogtepunt van het concert lag wel Al na de pauze. Allereerst met het „Concerto per strumenti a fiato" van Os car van Hemel (geb. 1892), een kort en sprankelend werk voor 24 blazers. Het vierdelige werk opent met een Passa- caglia op een twaalftoonsthema, dat in do loop der 18 variaties ritmische verande ringen ondergaat. Maar Oscad van Hemel is beslist niet verward geraakt in die 12- toonsmuziek. Integendeel, hij heeft een puntig, expressief en uitzonderlijk knap geschreven werk gemaakt, getuigend van een grote vindingskrachct, zowel harmo nisch als melodisch. Daarna bleef het peil nog hoog met de vier liederen van Rudolf Escher (Lode De vos zong ze voortreffelijk) onder de titel „Nostalgies", 4 gedichten van Henry J. M. Levet Rudolf Escher (geb. 1912» heeft zo zeldzaam mooi de sfeer van die prachtige Franse verzen getroffen, zon der zich te bezondigen aan pathos of op gelegde woorddeclamatie, dat ik die lie deren een werkelijke aanwinst van het liederenrepertoire vind. Elk lied is een volkomen evocatie van het gedicht en is bovendien voortreffeiyk voor de zang stem geschreven. Tot slot was er een werk, dat eigenlijk het minst aansprak en in zijn verwarde klanken eigenlijk een wat tragisch einde van een dankbaar concert werd, „Ana grammen" van Guillaume Landré (geb. 1905). Een anagram is een wisselwoord, dat zowel voor- als achterwaarts gelezen kan worden. De componist zegt, dat het niet zijn bedoeling is in de muziek ook zoiets te bereiken, maar toch geloof ik, men deze muziek wel eens zou kun- omdraaien. Landré heeft een bepaal de componeertechniek, maar hij maakt alles zo troebel en vult de lege plekken zodanig met allerlei slagen en instrumen tale kreten op, dat de eindindruk toch wel onbevredigend is. Hulde voor het Noordhollands Phllh. Orkest en zyn dirigent Henri Arends, die tot zulk prachtig musiceren zUn gekomen. Dat was voor zo'n programma een voor beeld voor alle orkesten. CORN. BASOSKI Astronomisch aantal munten in de maak Er zal in het begrotingsjaar 1961 weer en astronomisch aantal zilveren ryks- daalders, kwartjes, dubbeltjes, stuivers centen worden aangemaakt. Bij het opstellen van de begroting-1961 van het Staatsmuntbedrijf is uitgegaan van het volgende muntprogramma: 8.000.000 zil- rijksdaalders (nominale waarde f 20.000.000) 5.000.000 kwartjes Cf 1.250.000) 15.000.000 dubbeltjes (nominale waarde f 1.500.000), 5.000.000 stuivers (f 250.000L 20.000.000 centen (f 200.000). In totaal zijn dat 53.000.000 munten met een nominale waarde van f 23.200.000. 140 kinderhuwelijken op een dag in Egypte In Egypte heeft een nieuwe wet op de burgerlijke staat nogal wat opschudding verwekt. Volgens deze wet hebben de het recht om van hun mannen te scheiden, de vrijheid van de man nen om te scheiden is beperkt en het aantal vrouwen per man is terugge bracht tot een. De inwoners van het dorp Tall el Ga- rad begrepen dit nieuws verkeerd. Er ontstonden geruchten, dat men twintig jaar lang niet meer zou kunnen trou- Na rijp beraad werd besloten de wet te ontduiken, voordat de nieuwe regeling van kracht werd, het gevolg die dag honderdveertig kin derhuwelijken in Tall el Garad werden gesloten. Jonge Egyptische vrouwen hebben te gen dezelfde wet geprotesteerd, omdat krachtens deze wet huwelijken tussen „juni en december" dat wil zeggen tus- oude en jonge mensen verboden zullen zijn. Vrouwelijke leden van het parlement an de VA.R. zijn van plan de leiding •an de strijd tegen die wet op zich te Auto op trein, dode en zwaar gewonde Op een niet beveiligde overweg in de Poelweg bij 's-Heer Hendrikskinderen, tussen Goes en 's Heer Arendskerke, is gistertavond een personenauto op een uit Goes komende trein gereden. De auto werd ongeveer honderd meter meege sleurd en over een stapel bielzen in een sloot aan de linkerkant van de baan ge duwd. Een inzittende dame was op slag dood. De bestuurder C. Flipse uit Vlissin gen, moest uit de wagen worden bevrijd. ij wer dernstig gewond. De trein kecr- naar Goes terug. SCHAKEN Galvano-toernooi Philidor IV heeft in het Galvano-toer- Doi de leiding behouden door een 64 zege op VTL. Men merke overigens op dat Philidor slechts voor de helft met vierde tientallers was opgekomen. Een eerste, een tweede en drie derde tiental lers completeerden het team. Deze opstel ling wekte niet ten onrechte onder dc concurrentie enig misnoegen. Noordwijk, thans volledig opgekomen, heroverde be langrijk terrein ten koste van Leithen. VTL—Philidor I/I1I/IV: A. Smit-R. A. G. de Graaff 01; J. Brugmans (res.)- C. H. v. d. Bosch 0—1; C. G. v. d. Voorst - F. P. Hemerik 01; C. Verbiest-A. J. W. Kohlbeck 01; P. J. Piket-J. J. A. ter Haar 10; H. J. DingjanJ. G. Bethe 10; A. Momberg-J. de Rooy 10; J. H. Dijk-J. A. v. d. Meyden 1—0; A. Spek- J. Melse 01; J. G. L. Tervooren-H. G. Buren 01; totaal 46. LeithenNoordwyk: Jerry Beij-J. Turk 0—1; J. Koet-J. J. Bizot 0—1; P. J. Planjer-ds. R. C. de Lange 1—0; W. Beij- F. Hoek 10; D. C. Melissant (res.)-A. Veefkind 0—1; J. A. F. Planjer-A. den Boer 01; M. J. de Bock-J. Havenwerken 101; M. C. Schouten-H. Veenstra 0V •ergaidiertog van A. Monteba-W. C. v. Rooyen 0—1; H. 0 september 11 (vorig jaar 9) procent dS-1 Slegtenhorst (res.)-W. Postema 10; to- vidiemd voorstellen. taal 37.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11