1 HONDERD JAAR BILLITON Na romantiek en avontuur volgde wereldvlucht Kampbewakers staan terecht alsnog Suikerindustrie wil voorschot geven Juli tamelijk goede tijd voor winkeliers NIEUWE LEIDSCHE COURANT 10 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1960 Jubileum roept verleden op 't Begin: steen in het oerwoud "JVTERKWAARDIGER en boeiender dan romans kan soms de geschiedenis •L*-"- van grote bedrijven zijn. Vooral in de mijnbouw, die immers altijd een avontuur is. Want wie weet wat de aarde verborgen houdt? Hoe ge heimzinnig is het speuren in de diepte zoals dit reeds zo prachtig in het hoek Job beschreven is. Ook het eeuwfeest van de N.V. Billiton Maat' schappij te 's-Gravenhage roept herinneringen op, die de geest ver weg doet zweven van dorre cijferreeksen en balansen. De titel van het door mr. A. F. Kamp verzorgde gedenkboek „De standvastige tinnen soldaat" herin nert ons aan de sprookjessfeer en diepe wijsheid van Andersen. Maar ook aan het grote aandeel dat het tinmetaal heeft gehad in vele oor logen en niet alleen aan de verwoede maar onschuldige veldslagen op kindertafels. Vele legers hebben gemarcheerd op blik, of liever op het voedsel dat in dat blik verpakt zat. En blik wordt weer bereid uit tin. Tin, het eerste produkt van de Billiton, roept herinneringen op aan de felle gloed van het magma, aan uitkristalliserend tinerts diep onder de aardkorst. Aan bergketens, die hoog boven de zee wer den uitgeheven en daarna in de loop van onnoembaar veel eeuwen weer door wind en water werden afgeslepen. Tin werd reeds duizenden jaren voor Christus gewonnen en een van de be roemdste uitvindingen in voorhistorische tijden was het brons uit een vermenging van koper en tinerts. Tin kwam ook uit geheimzinnige eilanden in het Verre Westen, en ook het woord zelf is vermoe delijk uit die streken afkomstig. Zeeroversnest Het eiland Billiton, dat op tinhoudende lagen berust, was reeds bekend in de dagen van de Mongoolse veroveraars. Veel en veel later begint de ge schiedenis van de Billiton Mij., maar ook deze is rijk. Zeerovers en bu reaucraten spelen daarin een rol, stoutmoedige onderzoekers en een hoze resident, Chinese koelies reusachtige baggermachines, die in stoutmoedige sleepreizen om de halve aardbol werden vervoerd door wilde stormen, het goud van de Lutine, schepen met vluchtelingen, die door de Japanners tot zinken worden ge bracht, Engelandvaarders, enz. Twee eeuwen is er gestreden over de vraag of Billiton ook tin zou bevatten. Eindelijk in 1852, een jaar nadat zag op dat zeeroversnest wat steviger was gevestigd dan voorheen, kwam de officiële uitspraak: Op Billitqp is geen tin aanwezig. Verpletterend Ditwas een welhaast dodelijke slag voor twee stoutmoedige onderzoekers, Vincent Gildemeester baron Tuyll van Serooskerken en John Francis Loudon, die dit vernamen op de rede gapore onder weg naar Billiton. Zij had den Prins Hendrik (de zeevaarder) ge wonnen voor de indiening van cessie-aanvrage, die twee jaar in Den Haag had liggen wachten. Bij Van Ho boken haddeen zij een krediet kunnen krijgen van een half miljoen tegen zeven procent Ondanks de ontmoedigende tijding hiel den zij voL Op Bangka aangekomen wer den zü ontvangen door de resident die geen tijd had, hun geen prauw kon af staan en niet kon helpen. Op Biliton aangekomen ontdekten zij dat de vorst de aanwezigheid van tin geheim wilde houden. Een Billitonees bood aan hen te helpen. Hij ried hun aan een wandeling te ma ken. Zij zouden dan wel zien dat hij in de verte ergens een steen in het bos zou gooien. Op dié plek moesten zij zoeken. Dit gebeurde dan ook en zij vonden tin. De vorst, die tevoren had verklaard: Als de Compagnie zegt dat er tin is, dan i: er tin. „Als de Compagnie zegt, dat ei geen tin is, dan is er geen tintoonde zich zeer verbaasd. Dit was het eerste begin van een werk, dat meer dan een eeuw heeft geduurd en van de Billiton Mij., die in 1860 werd op gericht en van een tinbedrijf dat uit groeide tot een wereldconcern. Koelies en machines Chinese koelies togen naar het eiland. Niet als afzonderlijke arbeiders, maar ge organiseerd in groepen met eigen be stuur. Na in enkele jaren twee- tot drie honderd gulden gespaard te hebben, keer den de werkers weer naar huis terug. Hun voorbeeld was propaganda nieuwelingen. Allen waren zij dan ook afkomstig uit één landstreek, Ka Yin Kanton. Tegenover deze primitieve werkwijze stonden de grote machines. De reusach tige baggermolens, die in Nederland wer den gebouwd en gevaarlijke sleepreizen maakten, en de graafmachines, die ge heel gedemonteerd verscheept werden er op Billiton weer werden opgebouwd. Berl kend is hoe voor de oorlog de enorme Karimata te vergeefs baggerde naar hei legendarische goud van de Lutine bij Ter schelling. Reeds voordat het bedrijf in Indonesië werd afgebroken, groeide de Billiton Mij. uit. Andere bedrijven werden begonnen in het toenmalige Nederlands-Indië, nieu we produkten werden gezocht en gewon nen. Een smelterij verrees in Nederland. Bauxiet werd gezocht in Asahan. Oorlogsgraven Ook in de oorlog speelde Billiton een belangrijke rol, want tin en bauxiet wa- onmisbaar in de strijd tegen de vijand. Toen de Japanners kwamen, den de installaties vernield. Vele trouwe employés vonden de dood, toen de sche pen, waarop zü de wijk namen, in de grond werden geboord. In Texas werd smelterübedrüf door Billiton in be heer genomen met behulp van gegevens, die in 1941 door de Duitse bewaking heen uit Nederland gesmokkeld werden. Toen de roof der Indonesische bezittin gen kwam, heeft Billiton de Indonesische belangen afgekapt om ongehinderd ver der te varen op nieuwe koers. Bij een overeenkomst behield Indonesië de In donesische activa en Billiton de rest. nu een wereldconcern met be langen in Suriname, Rhodesia, Tanga nyika, het zoekt in Portugees Guinee en Canada. niet het enige metaal meer. maar Koning verkocht zijn aandelen In 1882 ontstond een grote storm in de Tweede Kamer te gen de verlenging van Billi- tons concessie, die reeds was toegestaan. De betrokken minis ter moest aftreden. De gouver neur-generaal vroeg en ver kreeg zijn ontslag. Beweerd werd, dat de Ko ning van de in 1879 overleden Prins Hendrik een groot deel van Billitons aandelen had ge- erf d. Zodra deze beweringen rucht baar werden, verkocht de Ko ning onmiddellijk met groot verlies de toen nog incouran te aandelen. De concessie bleef echter voortbestaan en is sindsdien regelmatig verlengd. aluminium, niobium, tantalium en wolf ram worden gezocht en gewonnen. Er zijn smelterijen in Arnhem en Zuid- Rhodesia. Naast het mijnbedrijf neemt ook de chemische industrie een steeds voornamer plaats in, o.a. bij de Zaanche- mie en de Chemische Fabriek v.h. dr. A. Haagen te Roermond. De dochter Stannum vervaardigt isola tiemateriaal In samenwerking met Al batros wordt een grote fabriek van titaan- dioxyde gebouwd in de Botlek. Zo is de Billiton gegroeid tot een wereldbedrijf met vele vertakkingen, dat het grootste deel van zijn activa reeds buiten Indonesië had toen het daar zijn werk moest staken, die rustig doorgroeit. IN Düsseldorf is gisteren het proces begonnen tegen drie vroegere be wakers van het concentratiekamp Sachsenhausen, de SS-ers August Hoehn, Otto Boehm en Horst Hempel. Zij worden verantwoordelijk gesteld voor moord op ten minste driedui zend gevangenen. Alle drie verklaarden in de jaren 1932- 1933 tot de SS te zün toegetreden. Zij gaven zich veel moeite de indruk te wekken dat zü in feite brave burgers zün, die slechts, door de omstandigheden gedwongen, bewakers van een coi tratiekamp zün geworden. Hoehn zeide zelfs een complex te hebben omdat hü in dronkenschap een auto-ongeluk had veroorzaakt. Hoehn en Hempel werden in mei 1945 door de Amerikanen gevangen genomen, aan de Russen uitgeleverd en tot levens lange dwangarbeid veroordeeld. Na hun terugkeer in 1956 werden zij in West- Duitsland gevangen genomen. Boehm verklaarde dat de Amerikanen hem wege zijn hoge leeftijd hij was toen 5b zijn sterke bril en zijn baard niet t kampbewaker aanzagen, werd spoedig vrijgelaten en vestigde zich Oberlahnstein als acquisiteur, in 1957 werd gearresteerd. Hempel werd na zün arrestatie in 1956 weer gelaten en is thans ook nog op vrije voeten. (Van onze sociaal-econom. redactie.) IV Werkgevers en werknemers in de W beetwortelsuikerindustrie heb ben eendrachtig de beslissing, die het college van rij'ksbemiddelaars giste ren nam over de ingediende c.a.o. deze industrie, afgewezen en hebben afgesproken de overeenge komen loonsverhoging toch uit te ke ren. maar dan in de vorm van een voorschot. c.a.o. voor de beetwortelsuikerin dustrie is de eerste, die voor de tweede maal sinds de invoering van de vrijere loonsvorming wordt gewyzigd. Het oude contract was maar voor de duur van een jaar aangegaan en liep op 1 augustus af. Partyen kwamen in juli overeen in, le nieuwe c.a.o. enkele verbeteringen in de secundaire sfeer aan te brengen (waaronder een uitkering ineens van f75) en de tarieven te verhogen. Deze maatregelen zouden samen neerkomen op een loonsverhoging van ongeveer procent. Het college van ryksbemiddelaars liet gisteren echter weten dat het slechts eer loonsverhoging van 3% procent zou kun nen goedkeuren. Het geschil is een gevolg van de on enigheid, die er bestaat over de te han teren prodiuktiviteitsgegevens in de be- dryfstak. Terwy'l partijen mede nog kening willen houden met de veel n toegenomen produktiviteit tijdens de loopduur van het oude contract, heelt het centraal bureau voor de statistiek cijfers opgesteld, die veel lager liggen met de afgelopen achterstand reke ning houden. Na de beslissing van het college heb ben partyen de regering een telegram Hempel zei dat de gevangenenbarak- ken altyd „byzonder schoon" waren ge weest, omzoomd met bloembedden. Hoehn, een vroegere „Untersturmführer" en „zweite Lagerführer", zei nog nooit een barak van binnen te hebben gezien en bekende slechts schoorvoetend dat in het kamp een galg, een schietbaan, een gaskamer en een bok voor het afran selen van gevangenen waren. Het proces zal ongeveer twaalf dagen duren. Er zullen 65 getuigen worden ge- In het proces treden de weduwen van vijf in Sachsenhausen vermoorde gevan genen als mede-aanklagers op. Zij heb- den de steun van het internationale Sachsenhausen-comité, dat niet is inge nomen met het feit dat het onderzoek vier jaar heeft geduurd, hoewel reeds in 1956 enkele honderden oud-gevange nen zich vrijwillig als getuigen opgaven. Prins vergat zijn papieren bij huwelijk Prins Welf Heinrich van Hannover, een kleinzoon van de laatste Duitse kei zer, zoch vandaag tijdens de burgerlijke voltrekking van zyn huwelyk vergeefs zyn zakken na naar zyn identiteitsbe- wys. De ambtenaar van de burgerlijke stand zag het verzuim door de vingers en de prins kon met zijn lieftallige Duitse prinses trouwen. De 37-jarige prins, jongste broer van koningin Frederika van Griekenland, trad in het huwelyk met prinses Alexan. dra van Ysenburg en Büdingen (22) in het stadhuis van het middeleeuwse stad je Büdingen. Koningin Frederika, koning Paul e_ de andere leden van de Griekse konink lijke familie, die bij de plechtigheid aan wezig waren, barstten in lachen uit toen de prins nerveus naar het verlanfcds document zocht. „Ik geloof dat we het ook zonder hei bewys kunnen stellen," zo besliste di ambtenaar ten slotte. „Uw identiteit i al in ons register opgenomen" VOOR DE MEESTE takken van het winkelbedrijf is juli een goede maand geweest met hogere omzetcijfers. Maar er zijn enkele uitzonde ringen. Zo ziet men by het kruideniersbedrijf, hetwelk geen grote vooruitgang boekte, dat de omzet van middelbare en grote zaken in de grote steden achteruitliep, terwyl in middelgrote steden het juist de kleinere zaken waren, die achteruit gang toonden, terwül de grotere vorde ringen boekten. De kleine stadjes, grott dorpen en het eigenlyke platteland sloe gen over de gehele linie een goed fi guur. Zelfsbedieningszaken gingen met grote schreden vooruit. By textiel verloor herenmode wat ter rein tegen een grote winst bij heren- jongensconfectie. Ook stoffen bleven achter. Bij niet-gespecialiseerde zaken zag men een achteruitgang in de kels met een tot twee ton omzet, doch een vooruitgang by de kleinere en gro tere bedrijven. Schoenreparatie profiteerde van ho- gestuurd, waarin zy zeggen het besluit niet te kunnen accepteren. De werk gevers zijn in een dwangpositie geraakt u de suikercampagne is begonnen. Daarom zien zij zich genoodzaakt een voorschotregeling te treffen op basis de door partüen overeengekomen loonvoorstellen. Stagnatie in de suikercampagne met :en aan bederf onderhevige grondstof zal niet te overziene gevolgen hebben, aldus het telegram. De omzetstijging bij melk en zuivel viel gezien de prijsverhoging tegen. De verhoogde broodprijzen droegen tot de omzetstyging by de bakkers by. De c zet van sigaren en tabak ging niet voor. uit. Dranken gingen vooruit tengevolgei van de kleinere omzet van alcoholische dranken in juni en juli 1959, die wee een gevolg was van de droogte. By drogisten zag men een achteruit gang, waarop alleen kleine zaken in grote steden een uitzondering maakten. De omzet in uurwerken pleegt in juli te stygen in verband met cadeaus voot geslaagde kandidaten. De 32.000 ton metende tanker Caltes Napels voor de Nederlandse Pacific Tank- vaartmij, is zaterdag bij Wilton Fijenoord uit het bouwdok gesleept na gedoopt te zijn door mevr. P. A. Fentener van Vlis- singen-Marston. De deuropening van het dok moest daartoe verbreed worden. Het schip heeft Wilton Fyenoord-pametra- voortstuwingsturbines met 16.000 a.p.k vermogen, een schroef met 6,8 meter doorsnede en een vrij hangend roer. Dej Caltex-vloot heeft nu 460.000 ton draag-1 vermogen en men hoopt eind 1961 op de half miljoen ton te kopien. Voor gouden leesuurtjes in het gezin HET GOUDEN VOORLEESBOEK W. C. VAN DE HULST Meesterlijke kindervertellingen in een magnifiek uitgevoerd bock. Met 158 kleurentekeningen en 8 grote platen in vier kleuren van W. G. v. d. Hulst Jr. EEN BOEK ALS EEN WONDER Ukunt uw kinderen geen groter verrassing bereiden dan ze uit dit boek voor te lezen. in luxe kunstleren band f 17.50 In da boekhandel verkrijgbaar Benut voor uw advertenties EEN KRANT VAN FORMAAT Adverteer daarom regelmatig in de NIEUWE LEIDSCHE COURANT Bij 250 gram koffie of 50 gram Oploskoffie een pak MOKKAWAFELS voor 25 cent Een fijne koffiereclame I Kies de soort die U wenst en neem zo'n heerlijk pak mokkawafels mee: normale prijs 58 ctdeze week maar een kwartje. flesje AROMA voor HALVE PRIJS Kijk er Uw voorraad eens op na deze twee neemt U toch altijd mee? Beide artikelen uit De Gruyter's eigen soep- fabriek. Besparing 18 ct. I Elk tweede pak G0UDMERKCACA0 voor HALVE PRIJS r 33 ct. (Speciaal voor U: deze week de siertrommel met 500 gram cacao van f. 375 voor f. 2751) het Snoepje van de Week voor slechts 15 cent bij aankoop van f.4,- De Gruyter-artlkelen. Altijd een kassabon voor 10°/o korting. Oók bij de weekreclames. Personeel gevraagd 0 Nette hulp in de huish. gevraagd. Liefst van 8-5 uur. Mevr. Verlinde. Van Slinge- landtlaan 9, Leiden. 0 Gevraagd voor het kan toor van onze afd. Brand stoffen, nette mannelyke medewerker, voor het a >n van bestellingen het bijhouden van een e voudige administratie. Zeer geschikt voor gepensioneer den. Soil, uitsluitend schr. ons adres, Coöp. „Voor- u.a., Korevaarstraat 30. 0 Gevraagd in modernste kapsalon van Nederland, kapster, zelfst. kunnende werken, en aank. kapster, goed kunnende permanenten Dameskapsalon J. Barends- i, Princcstraat a, Katwyk i Zee. Tel. 3123. Werkster gevraagd voor enkele ochtenden of midda gen. Mevr. Lubbe, Terwee- weg 152, Oegstgeest. 0 Meisjes gevraagd bij was serij Dingjan, Hoge Rijndijk 1, Leiden. Gevraagd wegens huwe lyk der tegenw. hulp voor 't werk. Willem de Zwyger- laan 6, Oegstgeest. Gevraagd net meisje, voor hulp in de huishouding, zelfstandig kunnende werken Van 8 tot 3 uur. Salaris na- vereen te komen. Mevr Bekooy, Uiterstegracht 149 Leiden. Personeel aangeb. _j Heer, middelbare leeftijd zoekt werkzaamheden ris magazijnmeester, opzichter. Woningruil 0 Aangeboden mooie nige 4 kamerflat Huur f 13.30 met tuin, omgeving Hoge Ryndijk voor grotere woning met tuin te Zoeterwoude Leiderdorp of Hoge Rijndyk. Brieven no. 6203 bur. blad. Te koop gevraagd Bremmcr vraagt antieke meubels, koperwerk, kristal, porseleinen groepen, goud zilver. Verder alle soorten antiek. Bremmer, Goegerrit- steeg, telefoon 22791. 0 Inkoop goud, zilver juwelen tegen de hoogste waarde. Het adres waartoe u zich met het volste ver trouwen kunt wenden. Het Ringenhuis - Morsstraat 9.' Leiden Voor Oegstgeest, Geversstraat 47. 0 Te koop gevraagd schryf- rium met inhoud, geheel compl. Brieven aan Graaf v. Bloisstraat 5, Benthuizen. Te koop aangeboden 0 Een z.g.a.n. grijze uit- neembare kinderwagen met bedje. T.e.a.b. Karei Door manlaan 48 Oegstgeest. 0 Door de bank in beslag genomen wasmachines en wascombinatie w.o. zeer be kende merken worden tegen lagere prijs aangeboden Inl. Postbus 2, Zoeterwoude. 0 Autokoopjes. 2 Vauxhall Velox 1956 per stuk f 2.000. 1 Renault Fregate 1955 f 2000 1 Opel Record 1954 1750. 1 Volkswagen 1956 f 2850. Gar. Meer, Hoge Rijndyk 4A. Tel. 25259. 0 Bromfiets met 2 versnel lingen in zeer goede staat Prijs f 160. Oudenhoflaan 8, Oegstgeest. 0 Te koop 3-zitsbank, 3 fau teuils, ronde lage tafel, ko lenhaard, gashaardje, prima staat, na 18 uur. De Sitter- laan 86. 0 Enige wollen smyrna vloerkleden door groothan del op jaarbeursstand ge bruikt f 150.- p. st. Grote maten. Evt. thuis te bezich tigen. Br. no. 6194 bureau v. dit blad. 0 Klein driepits gasfornuis 38-86, met oven „Etna", zeer goed vloerkleed z.g.a.n. 2.28 x 3 m. erg voordelig, l-pers. springveren matras, na 7 u. Adm- de Ruyterlaan 8, Qegst- 0 Aangeb. Singer en Pfaff handnaaimachines f 65, f 75, en f 85. Trapnaaimachines in salonkast f 145 en f 185. Ver koop met garantie, Haagweg 172A Leiden. Tel. 32833. 0 Moderne Singer hand naaimachine in zeer g. st, met garantie, f 75. Naumann handnaaimachines, in prima staat, met garantie f 65, f 55. f 45. Herenstraat 23, Leiden. Telefoon 32027. 0 Grote Beckers-haard- kachel aangeboden voor de prij.s van f 7-5- Berkenkade 7b - Leiderdorp. 0 Scooter 150 cc, bill, prijs, goed onderhouden. Brieven onder no. 6205 of tel. 25133. - 0 Te koop aangeb. wegens Dlaatsgebr., huisorgel, merk Worchester, zeer geschikt voor zaa l, li reg. E. Kuyt, Vinkenweg 11a, Katwijk Rün. Diversen 0 Rooyackers en naaimachi nes een begrip! Levenslange garantie en gratis service Geen woorden maar daden Leiden Leemansstraat 31 Tel 31324. Alphen a.d Ryn. Iepstraat 12. Tel. 37.53. 0 Goede vrlend(inn)en vindt u by de Algemene Corres pondentieclub! Inlichtingen gratis. Box 6077, Rotterdam- West. 0 Nagelbijten? U leert het binnen enkele dagen af met BITE-X 1.35. Bij apotheker en drogist. 0 De grootste keuze in bin- nenveringsmatrassen vindt u bij De Kleine Winst, Haar lemmerstraat 51: l-pers. v.a. 46-75, 2-pers. v.a. f -74.50. 0 Strijkinrichting Ozon voor uw fijne was. H. Ryn dijk 34. Tel 22675. 0 „Ars Aemula Naturae" Pieterskerkgracht 9. In schrijving geopend voor de cursussen Modeltekenen f 30 per kwartaal. Tekenen, aquarelleren en boetseren f 20 p. kwartaal. Aanmelden dagelyks van 6—7.30 uur 's avonds bij het secr. Tul penstraat 12- Aanstaande bruidsparen! Noteer dit adres Wij verzor gen eerste klas uw bruids stoet met pr. 7 pers. auto's Zeemanlaan 12a, Tel 23055 0 Iedereen Is enthousiast als wij uw matras overtrek ken met damast, l-pers. v.a. f 19.50; 2-pers. f 2650. Smit Bedden - Tapijtenmagazijnen Mare 98 - Vrouwensteeg 9. Telefoon 23913. 0 Verhuur van nieuwe luxe automobielen, o.a. Mercedes, Opel, Simca, V.W. en DAF Bierman's Automobielbedrijf Oude Singel 66, Leiden. Tel. no. 34403. 0 De Slentelkoning. Byma- ken van alle sleutels, repa reren, veranderen en openen van elk slot. Haarlemmer straat 273. Tel. 33958 (bij de Overdekte). Levering aan Ryk en Gemeente Maandag morgen gesloten. 0 Japonnen geheel pasklaar f 450. (Knippatronen na maat). Duinhof 30, Leiden. 0 Al brandt het maagzuur nog zo fel een RISP-tabletje blust het wel 0 Wü kunnen u leveren pr. hangkasten met bergvak 60-50, legkasten 6 vakken 66-50, wandkastjes f 37-50. lste klas timmerwerk. Spe ciaal adres voor kasten. De timmerwinkel. Uiterstegracht no 168. 0 Tandem bromfiets ILO, in zeer goede staat, aantrekke lijke prijs, te zien by Valk aan de Haagsche Schouw, Voorschoten, tel. 25191-01710. onder garantie Ook no iron „Smits" Over hemden en kousenreparatie- bedrijf Nieuwe Ryn 94 tel. no. 25391. 0 Gerecht 10, telef. 23007. Warme maaltijden en lun ches van 12.30-2 uur. Diner van 5.30-7 uur. Groepsmaal- tyden en koffietafels voor disputen en andere gezel schappen Logies voor tijde- lyke gasten. 0 Wasmachines f 135. Nog enkele dure machines, iets beschadigd f 155.—. Centrifu ges. Fa. Dusoswa, Turfmarkt 1—3 Telefoon 24409. 0 Nieuwe auto's zonder chauffeur Ford Consul. Tau- nus 17M. Nw. Anglia 1960 Opel Rekord, Volkswagens en V.W -busjes. Telef 22300 en 22735. Maredijk 34A, Lei- 0 Bcrini M 23 met vaste en met verende voorvork uit voorraad leverbaar bü Valk,, aan de Haagsche Schouw 296-300. Voorschoten. Tel. no. 25191—01710. 0 Marktterrein Noordwyk. Vanaf donderdag 22 septem ber staan wij elke week op de markt met verse zeevis tegen dagprijs t.o. Lido Theater. C. Springer. 0 Houthandel Morspoort biedt u latten en planken hardboard, tegelboard, bo- top en clairet voor tafels. Fabion het plakplastic. Col- vinyltegels. Morsstraat 58. 0 Dokters- en tandartass.. dierenartsass.. leerl. med. en chem. anallst(e), apothekers- ass., laborant, amanuensis, kinderverz.. pedicure, ma nicure, algem. ontw. v. ana list en apothekersass. Gratis orospectus bij I.Me.Vo, afd N., Baljuwenlaan 22, Am stelveen. 0 Goed tehuis gezocht voor Bouvier waakhond lief voor kinderen. Batenweg 15 Wou- brugge. PRIJZEN VOOR KOERIERS 1 tot 2 0 woorden 1. Van 20 tot 30 woorden 150 HOOGOVENS IJMUIDEN De Koninklijke Nederlandsch* Hoogovens e fabrieken N.V. te IJ muiden vraagt voor de Elektrotechnische Afdeling een. elektronicus Eigenhandig geschreven sol- llcitaties mei beschrijving van opleiding en lev 1. Leiding geven aan een groep gespecialiseerd personeel 2. het ontwerpen en het onderhoud van Industriële elektronische apparatuur; 3. persoonlijk contact met leveranciers. H.T.S. elektrotechniek of gelijkwaardige opleiding met belangstelling voor elektronica; bij voorkeur enige jaren elektronica-ervaring. Minimum leeftijd: 25 j Op onze Verkoop-afdeling kan voor spoedige in diensttreding geplaatst worden een NETTE JONGSTE BEDIENDE Sollicitaties worden gaar ne ingewacht bü N.V. v.h. R. M. Beuth Zonen, Kaiserstraat 25, Leiden. H. E. van der Heide Zonen, Leiden, vraagt MAGAZIJNBEDIENDE/ CHAUFFEUR OUDE KRANTEN in pakken van 5 kg 75 cent per pak Afgehaald aan ons bureau Steenstraat 37.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 10