Boudewijn toonde zijn verloofde $Jie ene mnl.. Televisiebelasting in Engeland brengt 150 miljoen op Voor Ambonezen 2000 huizen in aanbouw Man en jongen verdronken 9 maandag 19 september 1960 Ciergnon had de primeur (Van c Ciergnon, zaterdag speciale verslaggever) (Van een onzer verslaggevers) Van de drieduizend woningen, die de regering voor de in Nederlandse kampen verblijvende Ambonezen laat bouwen, zijn er thans tweeduizend in aanibouw of gereed. Verwacht wordt dat in 1962 de laatste woning zal worden opgele verd. Dit vertelde zaterdagmiddag drs. A. J. van Kaalte, commissaris van Am- bonezenzorg, op de vijfde weekend-con ferentie van de stichting Door de Eeuwen Trouw in het conferentieoord Woudscho- ten. Volgend jaar, aldus drs. Van Raalte, zal een derde deel van de bewoners van deze kampen verhuizen naar de nieuwe woningen, die op verzoek van de Ambo nezen zélf zijn geconcentreerd in wij ken bij verscheidene Nederlandse ge meenten. De woningen zullen gestoffeerd worden opgeleverd, wat het Rijk onge veer duizend gulden per woning zal kos ten. Voor het gehele bouwplan heeft de regering, zoals bekend is, twintig miljoen uitgetrokken. Het is de bedoeling dat in elke wijk een kerk en een kleuterschool zal worden gesticht. Hoewel de Ambonezen voorlopig nog in wijken zullen wonen, hoopt de regering, zo zei drs. Van Raalte, dat er een tendens zal groeien naar het individueel wonen, temidden van de Nederlandse gemeen schap. Deze wens past geheel in het huidige regeringsbeleid dat erop gericht is de staatsverzorging van de Ambonezen- zorg om te buigen naar zelfzorg. In dit verband zullen de Ambonezen met ingang van 1 oktober o.m. ook de huurverhoging van 1 april moeten gaan betalen. Zij zullen hiervoor worden gecompenseerd óf door de werkgevers óf door een aan vulling op de steun door de overheid. Voor wat het onderwijs betreft zal de staatszorg voorlopig gehandhaafd wor den. Soepeler dan bij de Nederlandse kin deren zal de selectie worden uitgevoerd onder hen. die na de lagere schooloplei ding verder willen studeren. Men zal hier bij, aldus drs. Van Raalte, rekening hou den met de handicap, die de Ambonezen bij de vooropleiding hebben gehad. Naar aanleiding van een vraag waarom Ambonezen in de woonoorden geen vrije artsenkeuze hebben antwoordde spreker dat dit een zaak is van het ziekenfonds. Ket is begrijpelijk dat voor deze afge legen streken één bepaalde arts wordt aangesteld. Dat is ook het geval in de kleinere Nederlandse gemeenten. De tweede spreker op deze middagver gadering, het Kamerlid J. H. Scheps, legde er de nadruk op dat men de Ambo nezen alle mogelijkheden zal moeten ge ven om de eigen nationale kracht te be waren en te concentreren. Nederland kan Noodlijdend St.-Maarten liielp Auguilla De dertienhonderd merendeels arme bewoners van Sint Maarten hebben ten gevolge van de orkaan Donna een zuiver particuliere schade geleden van bijna an derhalf miljoen gulden. Zij hebben voor al geld en technische bijstand nodig. Voedsel, kleding en zelfs materialen zijn daarentegen in voldoende mate aan wezig, zodat de zwaar getroffen inwo ners niet geaarzeld hebben een schip vol kleding en voedsel naar het naburige Anguilla te zenden. De overige Nederlandse Antillen heb ben reeds watermolens, bouwstoffen technici naar St. Maarten gezonden, leerlingen van de ambachtsschool op Curasao Het voorstel om een procent van het maandsalaris af te staan voo Maarten vond ruime instemming en len deden nog meer. Ook zendt Bruynzeel-woningen. De plantengroei herstelt zich enigszins en de regens hebben het zout van de opgezweepte golven weer tendeels weggewassen. Een ernstige tegenslag is dat het schip Gloria, hetwelk de orkaan had doorstaan, later door een hevige onweersbui op de rotsen van Saba is terecht gekomen en vernield, zodat de verbinding met Saba en St. Eustatius zeer moeilijk is gewor- den. Hulp is dringend nodig voordat november het toeristenseizoen begint, nooit genoeg voor de Zuid-Molukkers doen, maar laat het zich daarbij vooral voor ogen houden dat de Zuid-Molukkers TAAT was daar zaterdag een belevenis in Ciergnon. In het lieflijke Ardennen-plaatsje tussen Dinant en Marche werd Dona Fabiola door koning Boudewijn aan haar toekomstige onderdanen voorgesteld, na een wel zeer vreemde ontmoeting met persfotografen en jour nalisten. De plaats van handeling was het jachtslot van de Sachsen-Coburgs, dat op 't laatst van de vorige eeuw in opdracht van „Kongo'-koning Leopold II werd ge bouwd. De gelukkigen waren met uitsluiting dan van de krantenmensen leden van het in de omgeving wonende huispersoneel, boswachters, houtvesters en ar beiders, zomede hun vrouwen en kinderen. De primeur van de ontmoeting hadden vooral de kin deren. In schoolklasverband en gezien de vuile knieën en de smoezelige .bloesjes blijkbaar onver wacht, waren ze naar het kasteel gekomen, onder lei ding van twee schoolmeesters, twee nonnen en de dorpspastoor. Inderhaast hadden ze nog wat asters en late gladiolen geplukt en tot kleurige boeketten met zelfs nog een lintje geschikt Een van de zusters droeg de jongste peuter op de arm, terwijl een gehandicapte jongen, die door polio getroffen was, op een houten wagentje met vier fietsbanden lag. jagersgroen Wat haastig heen en weer lopende officials, wat gedempt klinkende laatste orders en wat zenuwachtige gebaren met armen en handen, en daar was het koninklijk paar. Uit de oprijlaan met de tinten van de herfst in de kruinen der bomen zweefde een zwarte Cadillac aan. die met knarsende banden op het grint stilstond. Eruit stapte koning Boudewijn in een jagersgroen colbertjasje, onmid dellijk gevolgd door Dona Fabiola de i y Aragon in een oranje-rode ja pon met geplisseerde rok en een azuur blauw vestje aan. De kinderen hieven het „Vive le roi!" aan, en ook achter hoge hekken, waar de volwassenen zich bevonden, werd luid gejuicht. De Spaanse freule hoorde kreten, die ze, voor zichzelf althans, nog nooit had gehoord, en die in België sinds de tragische dood van koningin Astrid zijn verstomd. „Vive la reine!" riep een oude vrouw met overslaande stem, en een ander, die dit kennelijk te overhaast vond schreeuwde: „Vive la reine future!" Een derde meende zelfs „Vive la dynas tie!" te moeten roepen, een vierde „Vive l'Espagne!" doch deze wóórden werden door niemand overgenomen. Dona Fabiola, rijzig en slank, en met een kapsel, dat een rossige gloed leek uit te stralen, begaf zich, gevolgd door haar bruidegom, naar de kinderen, die alles behalve verlegen waren. Hier was een handje, dat ze drukte, daar streek ze een meisje over de wang,ginds wreef ze speels over de ragebol van een jongenskopje. En toen ze zich bukte om een klein, blond meisje een kus te ge ven, kende het enthousiasme van de mensen achter het hek geen grenzen meer, want het gejuich en de kreten bleven in de lucht. Alleen hierdoor besloot de jonkvrouwe iets te doen, waarvoor het protocol geen voorzieningen getroffen had. Gevolgd door koning Boudewijn, die steeds voor de beminnelijkste glimlach had gezorgd, liep ze, met de bosjes bloemen onder de arm, naar het hek en begon hier links en rechts handen uit te delen. Ook de vorst deed er spoedig aan mee, mannen en vrouwen, die dit nooit had den kunnen dromen, kwamen plotseling vis a vis met het gelukkige en stralend» bruidspaar te staan leien in een nevelachtige waas gehuld waren. De natuur had haar eerste bla deren reeds bleek en verschrompeld af geworpen. Een colli, een prachtig lang harig exemplaar, sprong verwoed tegen de tralies van zijn loophok op en bleef maar aanslaan. Onder de balustrade van het bordes ging toen de hoofddeur open en ietwat schuchter daalde koning Boudewijn d" trappen af, Dona Fabiola aan de arm Er werd over en weer gebogen en ge knikt, maar toen, mogen we wel zeg gen, brak de hel los. Als een zwarte, compacte batterij namen de fotografen het paar onder vuur. Het was één mon- stergrote blitzlamp, die men bij wijle zag, één wit en verblindend licht, dat de razend geworden groep leek uit te spuwen. Weg schreden de koninlijke mikpunten eer door dezelfde deur. die ze uit wa- .jn gekomen. Geen woord was er ge wisseld, kon niet worden gewisseld ook. daar de klikkende sluiters van de ca mera's en de zoemende transportbanden de filmtoestellen op fortissimo leken te staan Koning Boude wijn met de aan staande vorstin der BelgenDona Fabiola, zoals zij zaterdag op het kasteel Ciergnon te zien waren. On danks de drukte was er toch nog wel even tijd voor een wandelingetje. De fotografen hadden hun kastjes nog maar net opnieuw geladen, of de vorst en zijn verloofde schreden door een zij uitgang voor de tweede maal naar bui ten. Het ging nu langs een dikke haag journalisten heen. van wie een enkele het „Vive le roi!" aanhief, doch die voor 't overige op 't hart gebonden waren niets te zeggen. i van hen, een vrouw, kon het echter niet laten. Nogal zenuwachtig stapte ze op Dona Fabiola af en vroeg haar de verlovingsring te mogen zien. die koning Boudewijn haar vrijdagavond In het palels Laeken aan de vinger geschoven had. Met een vriendelijke glimlach toonde de Spaanse freule haar rechterhand, waaraan een platina ring een grote, ovaalvormige smaragd fonkelde. De batterij fotografen kwam toen weer In actie, alsof er nog"-geen enkel plaatje gemaakt. Het geblits der lampen bleef aanhouden, vooral toen koning Leopold, tezamen met prinses Llliane en de prinsesjes Marie Christine en Esme ralda het voorplein betrad en zich naast het bruidspaar opstelde. Kilometers film werden aan dit tweede hoogtepunt be- Zuid Molukkers b 1 ij v e n met een eigen kuituur. De heer H. A. Lunshof, hoofdredacteur in Elseviers Weekblad was sprekend /er 't Indonesië-beleid van de Nederland- regering van mening dat het verlies m Indonesië voor Nederland als gevolg heeft gehad dat het thans economisch ge zien een stukje West-Duitsland is gewor den, een land, dat in de wereldpolitiek van weinig betekenis meer is. Wat er met Nieuw-Guinea zal gebeuren zal uit eindelijk worden beslist door de twee grote machten: Amerika en Rusland. Ons doel moet dan ook zijn, aldus de heer Lunshof, door een goed beleid ons een positie in de V.S. te veroveren. Voorts concludeerde spreker, dat Nieuw Guinea zolang mogelijk moet worden gehouden en dat Nederland zo spoedig mogelijk de republiek der Zuid-Molukken én de In donesische rebellenregering zal moeten erkennen. Aan de politie cn de reddingsbrigade van Zandvoort werd gistermiddag ge- meid, dat een man in eze om hulp had geroepen. Toen men op de plek arriveer de, was er van de drenkeling niets te be speuren. Wel trof men de' kleren en de bromfiets aan van de 36-jarlge magazijn bediende T. F. Bulting uit Hillegom. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. 0 Bij het zwammen in de Waalhaven te Rotterdam is gistermiddag de 13-jarige H. Kaak verdronken. Bij het duiken van een zelf gemaakte springplank was h' bewusteloos geraakt. Een politieboot nam de jpongen aan boord, waar men vergeefs kunstmatige ademhaling toepaste. 0 Onder Grevenbicht in Limburg, is uit de Maas het lijk opgehaald van de mili tair P. van Dokkum, die verleden zondag verdronk. Begrafenis van Hans Hermans In de rJt. kerk van het rectoraat Evertsoord (gemeente Sevenum) is zater dag onder grote belangstelling een rouw dienst gehouden voor de 11-jarige Hans Hermans, die de zondagmiddag ervoor werd vermoord en wièns stoffelijk over schot woensdag in een asperge-akker werd gevonden. De kerk was te klein om alle belang stellenden uit het ontginningsdorp Everts oord en uit omliggende gemeenten te be vatten. Ook de justitie en het gemeente bestuur waren bij de droeve plechtigheid vertegenwoordigd. Na de rouwdienst volg de de begrafenis van het slachtoffertje, ïn de plechtigheid gedToeg een man. die uit Deurne afkomstig was, zich zodanig, dat men daain aanleiding vond hem nader aan de tand te voelen. Het bleek dat de man in zijn familie een soortgelijke tra gedie had meegemaakt, waaraan zijn emotie bij de plechtigheid was toe te schrijven. Lagere heffing op uitvoer van kaas (Van een medewerker) Met ingang van zaterdag 17 sept. i960 is de heffing op de uitvoer van kaas naar West-Duitsland verlaagd tot 6 en 4 cent per kg voor volvette en 40 kaas. Vorige week vond een verlaging plaats tot resp. 19 en 8 cent. Deze verlagingen zijn noodzakelijk geworden in verband met de stijging van de kaasprijzien. De heffingen immers hebben uitsluitend tot loei de prijs in Duitsland tot een voor 1e producenten in Duitsland aanvaard baar niveau op te trekken. „Wat gewoon" „Ik heb haar gefeliciteerd!" zei vrouw triomfantelijk, toen het gedrang wat minder geworden was en koning Boudewijn met zijn verloofde naar zijn wagen was teruggekeerd. „Wat charmant is ze! Wat gewoon!" Een andere vrouw, die door haar schort de Indruk wekte zo uit de keuken weggelopen te zijn, verklaarde nit grond van haar hart: „Ze is een schat!" „Heb Je haar ogen gezien?", bracht een derde naar voren. „Groot en licht bruin. Je zou niet zeggen, dat ze een Spaanse is." Aan deze ongedwongen en hartverwar mende ontmoeting, eigenlijk zo maar langs de weg, was een bijeenkomst met enkele honderden journalisten en pers fotografen voorafgegaan, die misschien wel uniek in de wereld is. Op het voor plein van het grijze kasteel, dat met zijn plompe torens trots op een heuvel staat, waren de krantenmensen door nerveuze hofdignitarissen in lange rijeen opgesteld, terwijl detectives de gazons bewaakten. Eiken, beuken- en pijnbo men reikten met hun lange stammen naar de hemel, terwijl de bosrijke val- lement achtte de zaak billijk en dus ging het door en de eigenaars van tv- apparaten betaalden bovenop een dik kijkgeld ook de belasting. Inmiddels ging het de bioscopen slechter en slechter en de bond van bioscoopexploitanten klopte bij de over heid aan en deed zijn beklag. Men voerde aan dat verlaging van de en treeprijzen het bezoek wel zou stimu leren en na veel wikken en wegen werd het parlement een voorstel tot op heffing van de vermakelijkheidsbelas ting op bioskoopkaartjes voorgelegd. Afschaffing van de belasting deed de I prijzen behoorlijk dalen en het parle- dat wel iniag hoe het ene theater Sinds 1957 wordt in Engeland op televisietoestellen een soort verma kelijkheidsbelasting geheven, die de staat het lieve bedrag van plm. 150 miljoen gulden 's jaars op brengt. En hoe moeilijk het is van zulk een belasting ooit weer af te komen, is dezer dagen in een parlements- zitting duidelijk gebleken. De belasting werd drie jaar geleden ingesteld omdat de inkomsten i Nogmaals bioscopen duchtig terugliepen. Televisie was de schuldige: zij hield een groot deel van het bioscoopbezoek thuis en dus meende de Britse over heid dat het redelijk was indien die televisietoestellen het gebrek aan vol doende gelden uit de vermakelijkheids belasting dan maar compenseerden. Ergo werden de toestellen, i.e. de toe- stelbezitters, belast met deze heffing. Er ontstond wel protest, maar het par- Nog een Avro-forUm Behalve de reeds aangekondigde AVRO-programma's met discussiegroe pen die verschillende reeksen van on derwerpen zullen behandelen, staat bij deze omroepvereniging nog een radio forum op stapel. Gedacht wordt aan het samenbrengen van bekende vertegenwoordigers van politieke partijen, die echter geen po. litieke, maar maatschappelijke proble men welke het Nederlandse volk bezig houden, gaan bespreken. De bedoeling is, dat elk der gesprekspartners het on derwerp dan naar eigen politieke in. stelling beschouwt. Mr. G. B. J. Hil- termann zou uitgenodigd worden om als gespreksleider op te treden. De plannen zijn echter nog vaag en men weet ook nog niet, wanneer zulk "en rubriek zal starten. het andere moest worden gesloten, nam het voorstel tot heil van de bios coopexploitanten aan. Een slim parlementslid kwam toen met het voorstel, dan ook de verma kelijkheidsbelasting op televisietoe. stellen maar af te schaffen. Deze was immers ingesteld om het verlies van inkomsten uit de bioscoopbelasting te Het Britse parlement keek op van dit voorstel en sloeg aan het rekenen. Afschaffing van de televisiebelasting zou derving van 150 miljoen gulden (15 miljoen pond) voor 's Rijks kas be tekenen enwelke andere belasting zou zulk een som dan moeten opbren- Commentaar- De bar pianist Zo hebben we dan zaterdagavond do pianist Cor Lemaire als acteur zien op treden in de eenacter „De barpianist", geschreven door Ted Allen en ver taald en geregisseerd door Berend Bou dewijn, die hiermee als tv-regisseui niet onverdienstelijk debuteerde. Debuut dus vóór en achter de ca mera's en dat met vrij goed succes, ook voor de VARA, die het experiment van de „ongeschoolde acteur" waagde. Nu bleef Cor Lemaire door als pianist op te treden, dicht bij zijn stiel, het geen de opgave wel iets gemakke lijker maakte. Maar we mogen toch lof hebben voor de wijze waarop hij zich door deze voor hem geheel nieuwe ar tistieke taak heensloeg. Het spel op zichzelf, direct voor te- levisie geschreven, was niet groots en had een al lichtelijk versleten thema met een alles-cgaliserend slot, zoals dat past in een zaterdagavond-amusements. programma. Als onderdeel daarvan kon het geheel best mee. Via de radio liet de VARA ons har telijk meegenieten van „the last Prom"; het ging weer heerlijk enthousiast toe in Albert Hall in Londen, alle traditio. nele programmanummers plus de al éven traditionele herhalingen werden afgewerkt en de beminde en enorm toegejuichte dirigent Sir Malcolm Sar gent had weer een allergeestigste speech aan het slot van het concert. Bijzonder plezierig om mee aan te ho ren, al was het ook van verre. Met meer ceremonieel dan an ders is zaterdagmiddag de zit ting van de Staten-Generaal door de minister van binnen landse zaken gesloten. Mr. E. H. Toxopeus arriveerde in de traditionele gala-berlmer op het Binnenhof,, waar hij een erewacht der rijkspolitie in ce remonieel tenue inspecteerde. Na de inspectie werd de nieuwe defileermars van de rijkspolitie steed, nieuwe kilometers, die bij de reeds gebruikte kwamen. Twee keer deed het vorstelijk gezel schap een poging om de hoofdingang van het jachtslot te bereiken. Twee keer werd het dit belet door in dichte rijen aandringende camera-mensen, die er .aar niet genoeg van konden krijgen. Op 't laatst werd het de zich zeer lankmoedig tonende koning Boudewijn toch net iets te gortig. Zijn glimlach ver dween en ongewoon heftig gebaarde hij naar dè heen en weer rennende hof- lignitarissen, wie deze voorstelling ge heel uit de hand gelopen was. Dit teken werd door elke aanwe zige goed begrepen. De rijen weken en de vorst en zijn familieleden kon den zich ongestoord in de besloten heid van het kasteel terugtrekken. „Bye Bye", zei de weer glimlachen de Koning nog, toen hij in de hal met de vele hertegeweien verdween. Hei waren de enige, voor de pers ver staanbare woorden, die hij tijdens de .ontvangst, die een bezoeking voor hem moet zijn geweest, uitte. Arbeidstij dverkor tin g in de schoenindustrie Het bestuur van het Bedrijfschap voor de Nederlandse schoenindustrie zal in zijn vergadering van 21 oktober de kwes tie van de arbeidstijdverkorting in de schoenindustrie gaan behandelen. niet zonder meer worden afgeschre ven. Het parlement rekende, wikte cn woog, bezon zich twee dagen en. stemde het voorsteI af. Dus zullen de Britten waarschijnlijk tot in lengte van dagen televisiebelas, ting moeten betalen, goedkopere bios koopkaartjes ten spijt. Galapreniière van „My fair lady" Als de befaamde musical „My fail lady", op zaterdagavond 1 oktober a.s in Rotterdam .zijn galapremière be leeft, zal de VARA erby zijn met de microfoon. Zij zal die avond hn het radio programma "t Is allemaal show" delen van de Nederlandse opvoering uitzen den en in de pauze vraasgesprekjes houden met enkele artisten. De VARA hoopt dat zij ook de regisseur Lars Schmidt en, indien zij aanwezig is, diens echtgenote de beroemde filmactrice Ingrid Bergmaan voor de microfoon zal krijgen. „Strange Interlude" Het plan van VPRO en AVRO om tezamen, op twee achtereenvolgende avonden, het belangrijke toneelspel ..Strange Interlude" op de televisie te brengen, schijnt maar niet tp mogen Nadat het al eenmaal nodig was de opvoering uit te stellen wegens gebrek aan de juiste acteurs voor de zware rolbezetting, blijkt nu dat de geplande opvoering in februari ook hièt kan doorgaan en wel om dezelfde reden. Toch blijft de hoop, dat Het plan eenmaal zal slagen, er wordt tenminste voortdurend aan gewerkt 52 Vandaag ben ik dan naar mijn kamer op de gracht met het uitzicht op de toren en het uur werk dat ononderbroken de mens zijn tijd wijst, teruggekeerd en ik heb mij laten controleren met alles wat geweest is, met alles wat ik heb moe ten leren om mens te zijn. Hoe anders had ik mij dit alles gedacht en gedroomd. Daarin sta ik, dat wist ik al lang, niet alleen want de ouderen spreken van dezeL'de ervaring. Maar wat maakt dat voor mij uit? Dit is mijn leven. Is dit eigenlijk niet de diepste tragedie, dat, wat het leven had kunnen rechtvaardigen tot een schuld werd tegenover je beminden, vrienden en naasten en tot een berouw....? Hier staan de dode koffers aan mijn voeten, die een geschiedenis op zichzelf vormen, met de klei ne blauwe waarin ik op een dag de revolver vond. Daarnaast staat Samu's vioolkist geleund, waarin ook de erfenis van Martha geborgen ligt. Ze spreken een eigen, sombere taal. Ik wil er van daag afscheid van nemen. Ik had aan het naspo- ringsbureau beloofd, dat ik ze onder mijn beheer zou houden, totdat ze een spoor naar een of an dere verre verwant hadden gevonden Het is vandaag al tien jaar geleden dat we Mar tha uitdroegen. Mevrouw Krol juffrouw noemde we haar al tijd omdat zij dat wilde en waarom is me van daag nog niet duidelijk de oude, goede ziel was ontroostbaar. Ik hoor het haar nog zeggen: ,,'t Is of ik een kind van mezelf heb begraven juffrouw De Jong, waarachtig, 't is eerlijk" en ze veegde de tranen van haar rimpelig gezichtje. Ik heb niet gehuild, maar er is om haar en alles wat zich om haar figuurtje in huize Krol heeft afgespeeld iets smartelijks overgebleven. öoor heem. steqqeRös wat mij soms in uren van eenzaamheid kan over rompelen en wat zich niet in tranen kan ont laden. Ruim vier jaar na Martha's dood ging ook Inge uit mijn leven en ik heb lang nodig gehad daar overheen te komen. Zij heeft geloof ik de goede weg genomen, die haar toen werd geopend, tenminste, uit de brieven die ik nog wel eens van haar ontvang kom je iets tegen, dat op geluk lijkt en ik wil nog altijd geloven, dat zij te eer lijk is om een andere waarheid achter haar woor den te verbergen, tenminste voor mij. Zij is naar het land van onbegrensde mogelijkheden overge stoken met een Amerikaans officier. Ik heb hem enkele malen ontmoet bij mijn moeder, waar wij na Martha's dood waren inge trokken. Tante vond het gelukkig best. „Hoe ze en ze wist een sfeer te scheppen die zo goed meer zielen hoe meer vreugd in mijn huis", zei was, dat het behelpen wat we moesten doen, zo zwaar niet woog. Misschien leefden we onder dr druk van die dagen toch dichter bij elkaar dan Ik heb hét altijd in Inge's man gewaardeerd, dat hij nimmer wou praten over wat des oorlogs was. Hij zei altijd: „Als we nog een paar jaar ge lukkig willen zijn en leven, dan moeten we pro beren te vergeten wat we gezien en doorleefd hebben, anders hebben we geen mogelijkheden meer. Wie niets geleerd heeft, zal het nooit leren en wie wel iets geleerd heeft, zal zijn les niet meer vergeten." Maar toch heb ik tot vandaag het gevoel, dat we niet kunnen vergeten, omdat de geschiedenis, waarin we allen zijn betrokken niet ten einde is. Er is geen aanwijsbaar rustpunt vanwaar je opnieuw kon beginnen te leven. Dit punt hadden we lang vooruit vermoed en verwacht in de bevrijding maar we zijn er in een roès en een vaart aan voorbijgeleefd, als trein reizigers die hun doel voorbijreden voor zij er erg in hadden. De spanningen braken en veel lieve dingen, die we node hadden gemist keerden in ons leven terug, maar achteraf gezien domi neert die tijd niet als rust-, het keerpunt, waarop alles zich verbeterde en vernieuwde en zich ge louterd verhief. In feite wachten wewachten en het waarop laat zich niet precies om schrijven. De lijn van diepe ernst en opgedrongen droeve ervaringen heeft zich achter de uiterlijke ver schijningen eenvoudig voortgezet en alle woorden en beloften van de „groten" ten spijt, blijven alle pogingen naar wereldverbetering maar schijn bewegingen, want we vermoeden achter dit alles, de ene grote tragedie, namelijk, dat we gefaald hebben. Gefaald, omdat we wel weten, dat nooit nog het sterkste wapen heeft beslist, maar wel de gezindheid van het hart. Dat dit geen verbeelding is wordt elke dag be wezen door het feit. dat we blijven zoeken naar een brok houdbaar geluk, naar iets positiefs in het leven. Dat doe ik en dat doen de anderen ook. (Wordt vervolgd Allemaal wat uit de reclamepot Om wat olie op de woelige golven van het protest der Lander tegen het tweede door de overheid geëxploiteerde Westduitse televisieprogramma te gie ten, heeft Bondskanselier Adenauer een plan tot winstverdeJing gepubliceerd. Hierbij zal iedereen wat krijgen uit de pot van de netto-winst, welke de commerciële televisie gaat maken. Om te beginnen komt 2 pet ten goede aan wetenschappelijke instituten voor re- searchwerk en de overige 98 pet wor den gelijkelijk verdeeld tussen dc Bondsregering en de Lander. Kijken we thuis of gaan we uit? De Fransman is er de persoon niet naar om 's avonds veel thuis te zitten. Hij eet veel buitenshuis (zelfs met het gezin) en drinkt 's avonds graag ergens een glaasje wijn. Dientengevolge bezit Frankrijk een groot aantal televisie toestellen, welke in cafe's, wijnhuizen, restaurants of hotels staan en daar als publieke vermakelijkheid dienst doen, evenals dat in Italië het geval is. Van de 1.7 miljoen toestellen welke Frankrijk heeft geregistreerd staan cr 15.000 in dergelijke etablissementen. Hierbij houdt Toulouse met 5.150 ont vangers het record, gevolgd door Lyon met 3.300. In Parijs en zijn voorsteden, waar de helft van de televisieonitvainigers uit het gehele land zijn geconcentreerd. p vrtndt men echter slechts 2AOO „publieke" i tv-apparaten, vanavond 0 Met een verzoekplatenprogramma (serieuze muziek) tussen 750 en 850 uur opent het NCRV-programma voor de avond. Daarna kunt u weer in of uit de Muzeval geraken en om 9 uur is er een klankbeeld over het werk van het Ned. Bijbelgenootschap in Cameroen. Om 11 uur begint een Italiaanse uitvoering van de korte opera „Rita" van Donizetti. 0 De VARA vraagt qm 855 uur aan dacht voor een uitzending over het menselijk prestatievermogen in de sport, naar aanleiding van de Olym pische Spelen. Om 9 uur begint dan een concert van de Salzburger Fest- spiele, waarin Dimitri Mitropoules de Wiener Filharmoniker, het Weens staatsoperaorkest en solisten dirigeert in de Be symfonie van Mahler. Om 10.40 uur: hedendaagse jazzmuziek. Programma voor morgen DINSDAG 20 SEPTEMBER 1960 (50 Dagopening AVRO: 8 9.55 WaU'ul -j ïit' s. avro: n- vpko: uJ^ioen- u-20 Kegenngauiito: Udte voor tie I oouw Na ir_»naal PROGRAMMA. Nws en land- en Gram ±13 55 Rep 6 La ten-Generaal ±13. ia rroonrt tldd Koainggin Juliana in de K te 6-Gravennage. AVRO: ±13. ork 13.5a Beursoer 14 vO Kamei orgel 14 40 Scnoolraddo 15 00 me 15 zo Gram 15.30 Boekbespr 15.4 18 00 Nws 18 15 ■hanospei i8-30 Llehi wCFom 0 W at_ lede ree ig 8-OU Nws 8 15 Gram 8.50 V d lo Schoolradio 10 00 V d kiou- Uehlbaken, lezing 10-25 Gram 1 vrouw 11 30 Gram 11.50 Vol— ooruu, lezing 1200 Middagkmk- ruamoi12^^ nationaal pro gramma. [2-30 Nws en iano- en tuln- oouwmeded 12-45 Gram ±12 55 Rep v d opening v d Staten-Generaal ±13.15 Troon rede door HM Konutgin Juliana In Bhfderzaal to 'e-Gravenhage kro: ij 45 Gram 14.05 Schoolradio 14.35 v d plattetandevrouwen 14 45 Waar u Mr. MU- öurryjt .hoorspel 15.20 Gram 16.00 V d Jeugd Zeven Smarten te Voorhout 18.00 Zang 18 20 Re gering sultz: Natio nale recJasser ln gedag ;960. Een Jubnarea- Bi-S",„m± u« recital 21 45 Kamermi Algem Vergadering New York 22-10 Gra 22 30 Nws 22 40 Grerr 2.00 Rep Opening 3 03 Gram 23.55— Televlsleprogr. NTS: 12-50 Rop opening rmbjoeneavmota St^te?.~<?en€raa1 21 10 De prof dr J Zijlstra 21.25—22.55 Film.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9