Rectoraatsoverdracht aan Leidse Universiteit Geref. organisten over de berijmingen Verslag kring Boskoop schoolartsendienst kdpmUmfl^ Bestrijding nihilisme gewenst In Leiden een Institute of Advanced Studies Kringen AlphenDen Haag en Leiden Alphens zwembad trok 155.000 bezoekers(sters) [Mm® ZWITSALETTEN Afscheid evangeliste van Geref. Kerk Oegstgeest NIEUWE LEIDSCIIE COURANT 4 MAANDAG 19 SEPTEMBER I960 "DIJ DE AANVANG van het studiejaar draagt de rector magnificus zijn waardigheid aan zijn opvolger over en geeft dan een verslag van de lotgevallen der universiteit in het afgelopen jaar." Aldus luidt artikel 115 der Hogeronderwijswet, en zo heeft vanmiddag de rector magnificus der rijksuniversiteit te Leiden, prof. mr. J. E. Jonkers, zijn waardigheid over gedragen aan zijn opvolger, prof. mr. J. V. Rijpperda Wierdsma. Een plech tigheid, die elk jaar weer boeiend is door haar waardig karakter, doch vooral ook doordat wat helaas zelden gebeurt in zo groten getale vertegenwoordigers van de gehele civitas academica, in al haar geledin gen bijeen zijn om te zamen een oud jaar af te sluiten en een nieuw in te luiden. Temeer wordt de plechtigheid van deze bijeenkomst gemanifesteerd door het zwart der toga's van ongeveer 200 hoogleraren, hier en daar verfraaid met de fel afstekende kleuren van cappa's en linten, behorend bij de ver worven eredoctoraten van andere universiteiten. Voor de scheidende rector was deze rectoraatsoverdracht in bijzondere mate zinvol, omdat hij hiermee tevens zijn loopbaan als hoogleraar afsluit wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Wat kan men meer wensen dan de arbeid neer te leggen, nadat men bekleed is geweest met het illus tere ambt van rector magnificus van 's lands oudste universiteit? De ^vaderlijke ^gemoedelijkheid, ver- Augustinus. zij het pro parte, zich aan- „j jjSj j. "TÉ| "dienen als gezelligheidsverenigingen, ter wijl Catena een eigen gezelligheidsleven oropageerde. op saillante punten afwij kend van dat van het Corps. Het aantal leden van Catena is gestadig gestegen, allerminst opzienbarend, maar alle be gin is nu eenmaal moeilijk, en momenteel beschikt deze vereniging over een eigen verenigingsgebouw, de sociëteit Horus, bescheiden van opzet, maar het is er toch. Verder is er nog de Haagsche Studenten Vereeniging. waarvan zowel Leidse als Delftse studenten lid zijn, die gezien het nijpend gebrek aan studentenhuisvesting, een nuttige taak vervult, en het naar ik hoor goed doet. Onder deze omstandigheden heeft het geen zin meer zich vast te klampen aan één gezelligheidsvereniging voor alle mannelijke studenten. Men erkenne dan ook, gelijk het advies van senaat en Prae sidium voorstelt, de jure naast de WSL en het Corps de andere gezelligheidsver- enigingen, hetgeen de facto allang hel geval is. Uiteindelijk gaat hei bij de be strijding van het nihilisme niet zozee eenheid van het sociëteitsleven, maa: de vorming van een ware universitaire gemeenschap, een eenheid ondanks schcldenheid. Universiteit en gemeen- 'hap, belde hebben er belang bij dat de afgestudeerde niet alleen met een di ploma in de hand de maatschappij bin nentreedt. maar bovendien en vooral dat hij zich heeft weten te vormen tot ware civis academicus. Senaat en Prae- sldium zijn van oordeel dat voor de be reiking van dit doel de oprichting var een algemene vereniging, zoveel moge lijk leden omvattend, van grote beteke- kenis kan zijn. Binnen dit algemeen verband bevor- dere men de mogelijkheid het gezellig heidsleven zo gedifferentieerd tot ont wikkeling te brengen als met de wensen en behoeften van verschillende studen tengroeperingen in overeenstemming Zulk een overkoepelend lichaam, dat zijn totaliteit een stuwende kracht kan zijn, kan zich bewegen op alle terreinen, die voor de vorming van een student van belang zijn. Wil een dergelijke vereniging uitgroei en tot een organisatie waarvan kracht uit gaat, dan zal samenwerking niet alleen met alle universitaire studentenorganen nodig zijn. maar evenzeer zullen overheid en maatschappij van het belang hiervan doordrongen moeten zijn. Dit initiatief eist gebouwen en ruimten, waar georga- niseerden en niet-georganiseerden elkaar kunnen ontmoeten en vinden. Ten tijde van de bezoeken, die ik bracht aan Dijon, Brussel en Londen, is het mij opgevallen dat het buitenland hier grote sommen voor uittrekt. Voor deze ver nieuwing zal rustig overleg en uitwisse ling van elkanders inzicht nodig zijn. Gaan we opleggen, dan treffen we de universiteit in haar hart en is de poging tot mislukking gedoemd. Bij het beraad moet men er echter wel van uitgaan, dat het tot daden moet komen". mengd met aansprekende ernst -WH kwikkende humor, die de persoon van prof. Jonkers steeds heeft gekenmerkt en ook zijn rectoraat heeft gestempeld, viel eveneens te beluisteren in zijn rede. die klare en duidelijke taal sprak. Der tra ditie getrouw herdacht de rector aller eerst hen, die de universiteit door de dood waren ontvallen: De Sopper, De Buck, Kuypers, Goddijn en De Haas, be horende tot de staf van hoogleraren en oud-hoogleraren. Voorts dr. A. Kessen, de directeur der bibliotheek, en de stu denten Van Rijckevorsel, Aldersma en Verstraten. Geschiedschrijving, hoe kort die ook zij, bestaat uit droefheid en ver heuging. en behalve door de dood ont vielen nog anderen de Leidse academie, hetzij door aftreding, hetzij door vertrek. Zij allen werden met een kort woord her dacht. Hiertegenover staat veel dat tot vreugde stemt. Nieuwe hoogleraren deden hun intrede, onderscheidingen werden verleend, eredoctoraten uitgereikt. Civitasgedachte Uitvoerig stond prof. Jonkers stil bij het bestuur van de universiteit, waarvan kan worden gezegd dat het raderwerk, dat aanvankelijk na de oorlog nogal eens stroef liep, thans door allerlei wijzigingen goed functioneert, zowel in- als exlern. Sprekend over de beleving van de Ci vitasgedachte. wees de scheidende rector op de brand van de sociëteit Minerva, die aanleiding gaf tot een spontane manifes tatie van saamhorigheid, waaruit bleek dat de Civitasgedachte toch nog waarlijk wel leeft Een nieuwe loot aan de universitaire stam is het bureau van pers en voorlich- j ting, waarmee dr. M. Schneider werd be last. In deze tijd van sterk groeiende be hoefte der maatschappij aan academisch gevormden en de daarbij rijzende be hoefte der maatschappij gevormden en de daarbij rijzende wetenschappelijke, onder wijstechnische en financiële vragen is een systematische voorlichting noodzakelijk geworden. Nadat prof. Jonkers de aandacht van zijn gehoor had gevraagd voor de lustra van VVSL en universiteit, schetste hij de ruimtelijke noden van de universiteit. De uitbouw van de b-faculteiten zal naar het zich laat aanzien, slagen, doch be klemmender wordt de situatie in de bin nenstad. waar de uitbouw der a-facultei- tcn moet plaats hebben. Hiervoor zal het zogenaamde Doelenterrein moeten wor den aangewezen. De betrokken ministe ries lijken bereid hieraan mede te wer ken, cn deg emeente in principe ook wel. maar zij stelt daarbij de voorwaarde dat de koksschool binnen de grenzen der ge meente zal blijven, welke voorwaarde door ruimtegebrek praktisch niet te ver wezenlijken is. „Nu draag ik." aldus prof. Jonkers, „de koksschool een goed hart toe, ik zou haar graag binnen Leiden willen houden, maar de belangen der universiteit moeten hier. naar mijn oordeel, zwaar wegen. Intussen zijn wij verheugd over het feit dat de bouwwerkzaamheden aan het Stationsplein voortvarend zijn aangepakt, waardoor tijdelijk in zekere huisvestingsmoeilijkheden zal kunnen worden voorzien. Ik begrijp zeer wel dat de universiteit voor de stad Leiden naast een lust ook wel een enkele maal een last is. Dit geldt in het bijzonder voor het bouwvo lume. De expansie van de universi teit is echter van vitaal belang voor het welvaartsniveau, waarop wij thans leven. Het is een zaak van op gang of neergang. Het belang van het gehele Nederlandse volk is hierbij betrokken. Daarom zullen naar mijn oordeel de centrale en gedecentrali seerde overheid de handen moeten ineen slaan om tot een redelijke op lossing te komen". Op uitvoerige wijze wijdde de rector voorts aandacht aan het Praesldium der universiteit, dat in het afgelopen jaar zijn interede deed en dat hij in oktober van vorig jaar installeerde. Het heeft, zoals te verwachten was, de taak van de rec tor aanmerkelijk verlicht De werkwijze is als volgt: de ondervoorzitter en de pro- secretaris van de senaat, die tevens secre taris van het Praesidium is. bereiden de onderwerpen voor. die in de vergadering ter tafel komen. Het niet te groot aantal leden, dertien, schept de mogelijkheid tot vruchtbare gedachtenwisseling. Nihilisten Ten aanzien van het zogenaamde nihi listenprobleem. schetste prof. Jonkers de zienswijze van senaat en Praesidium. Zij gaan hierbij uit van het feit dat de te genwoordige organisatie van het gezellig heidsleven onder de mannelijke studen ten onbevredigend is. Een te groot ge deelte staat erbuiten. Het naoorlogse ideaal van twee gezelligheidsvergunnin gen, WSL en LSC. is wat betreft het Corps niet verwezenlijkt. De WSL heeft haar eenheid weten te bewaren. „Als ik het goed zie", zo zei prof. Jonkers, „js dit een gevolg van het feit dat het patroon van dit gezelligheidsleven anders is dan dat van het Corps." Naast het Corps gingen successievelijk ook de confessionele verenigingen SSR en Advanced Studies Nadat prof. Jonkers vervolgens had stilgestaan bij de buitenlandse contaacten der universiteit, schetste hij de druk be zette tijd der hoogleraren, als gevolg van het groot aantal examens en colleges, pro moties en congressen, waardoor er voor de hoogleraar weinig of geen vrijt tijd overblijft voor voldoende creatieve ar- heid. Ii dit verband verwees hij naar een artikel van prof. Polak, die hiervoor aan beveelt instellingen als het Institute of Advanced Studies te Princeton, waar de besten van alle geleerden vrij van alle beslommeringen en administratieve zor gen zich geheel kunnen wijden aan studie en researchwerk. Van dit onderlinge con tact zal een inspirerende kracht uitgaan, die zal leiden tot nieuwe initiatieven en ontsluiting van nieuwe gebieden. Ook het Europa van heden, zoe kend naar meer eenheid en samen werking, heeft aan een soortgelijk Europees werkcentrum dringend be hoefte. Bij de besprekingen over dp oprichting van een Europese univer siteit heeft Nederland zich achter deze gedachte gesteld. Aan deze uni versiteit zal een dergelijk instituut niet worden vferbonden. Prof. Jon kers zei met prof. Polak van oordeel te zijn dat hier Nederland zijn kans moet grijpen. „De Leidse universi teit," zo zei hij, „vanouds de pleis terplaats van vele buitenlandse ge leerden, met zijn Europa Instituut, welks activiteiten nationaal en inter nationaal veel belangstelling trekken en zijn leerstoel van het recht van de internationale organisaties, is van nature aangewezen een dergelijk in stituut tte herbergen. Uit een derge lijke daad van onze zijde zou tevens duidelijk blijken dat Nederland ver trouwen heeft in de voortduring van de Europese samenwerking. Neder land drale niet!" Ten slotte richtte prof. Jonkers zich tot zijn opvolger, aan wie hij het rectoraat 1960-'61' overdroeg met de traditionële woorden: Salve Rector Magnifice, iterumque salve. De Gereformeerde Organistenvereni ging hield zaterdagmiddag een gecombi neerde vergadering van de kringen Alphen aan den Rijn, Den Haag cn Lei den. Deze werd gehouden in de Gerefor meerde kerk van Sassenheim. Omdat de voorzitter van de kring Leiden, de heer Hanegraaff, verhinderd was, werd de vergadering geleid door de voorzitter van de kring Den Haag, de heer Jel- gersma. Uit de notulen van de heer Boersma. secretaris bleek, dat de organisten ge woonlijk buitengewoon levendige ver gaderingen hebben. Ds. P. D. Kuiper, voorzitter van de Interkerkelijke stichting voor de Psalm berijming, hield een causerie over: Be rijming van psalmen en gezangen. Hij begon met in het kort de geschie denis van de psalmen te releveren. Na de berijming van 1773 is er nog een po ging gedaan om te komen tot een betere berijming. Dit was de berijming van ds. Hasper. De kerken werden verplicht, deze berijming aan te bevelen, maar ze is nooit met enthousiasme aanvaard. De reden was in hoofdzaak, dat men in de Gereformeerde kerken andere psalmen zou zingen dan in de andere Kerken. De meeste ouders vonden het, en terecht, uit den boze dat men bij het zingen van de kinderen onmiddellijk kon vaststellen, van welke school zij kwamen. Het is dan ook zeer verheugend, dat thans de nieu we psalmberijming interkerkelijk is. Vanzelfsprekend zijn de moeilijkheden wel groter om tot een goed resultaat te komen, maar óók al zou deïhterkerlce- lijke berijming wat minder zijn dan die van één Kerk, dan nog móeten wli vóbK" de interkerkelijke zijn. Er zijn bezwaren. Dikwijls evenwel komt dit ook nit onbegrip voort. Bijna ieder heeft de verzen vroeger op schooi domweg uit het hoofd geleerd en we zingen ze later nog vaak zonder erbij na te denken. Doet men dat wèl, dan komt men tot de ontdekking hoeveel onbegrij pelijks in de 150 psalmen staat. Beelden worden gebruikt die volkomen oosters zijn en ons niets meer zeggen, woorden die zo verouderd zijn, dat men niet meer weet, wat ermee bedoeld wordt. Er is een generatie in opkomst die dit niet meer neemt, terwijl het ook voor een buitenkerkelijke soms een raadsel moet zijn wat wij zingen. De nieuwe berijming is noodzakelijk. De proefbundel van 110 psalmen is al enige tijd in omloop, de resterende 40 zullen binnen afzienbare tiid verschijnen Gezangen Wat de gezangen betreft, de is begonnen met een uitbreiding van 30 gezangen. Het deputaatschap is evenwel aan het werk gebleven en op de laatste synode zijn er in totaal 130 ingeleverd in de hoop" dat men met een eindresultaat van 100 gezangen zal komen. Ook voor de gezangen is men tot interkerkelijke samenwerking gekomen. De grote gezan genbundel van de Hervormde Kerk zal wel nooit in de Gereformeerde Kerken komen; de oorzaak zit voornamelijk in de historische groei. „Maar laten alsje- KOUDEKERK A. D. RIJN A. van Egmond (94) overleden Zaterdag overleed te zijnen huize de oudste inwoner dezer gemeente, de heer Ant. van Egmond. De heer Van Egmond werd geboren op 12 oktober 1865 en heeft een vooraanstaande plaats ingenomen in het politieke, maatschappelijke en kerke lijke leven in deze gemeente. Van de op richting van de christelijk historische kiesvereniging af was hij gedurende vele j gren- Voorzitter-V an 1919 tot 1948 did vah de raad van Koudekerk aan den Rijn, waarvan dó-' laatst» 20 jaren 'als Wéthóu- der. Van 1925 tot 1Ö35 was hij lid van de provinciale staten van Zuid-Holland. In 1895 werd hij bestuurslid van de Honds- dijkse polder, waar hij 39 jaren voor zitter is geweest. Gedurende 45 jaren was. hij voorzitter van het burgerlijk armbestuur, terwijl hij 25 jaren het voor zitterschap bekleedde van de plaatselijke, ifdeling van Het Groene Kruis. Ook de Hervormde Gemeente heeft hij vele jaren gediend als diaken en ouderling. Vele iaren had hij z'itting in het kiescollege van deze Gemeente. Zijn vele werkzaamheden vonden een bekroning in zijn benoeming tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De begrafenis zal dinsdag plaats heb ben op de algemene begraafplaats te Koudekerk aan den Rijn. blieft die 100 gezangen gelijk zijn, opdat de geestelijke uitdrukkingsvorm de zelfde is', aldus ds. Kuiper. In het sa- menspel tussen de Kerken is het geven emen. Het is ook voorgekomen dat veto werd uitgesproken over één regel, zelfs over één woord. Bovenal moet de Schriftgetrouwheid in het oog worden gehouden. Op de vraag van één der organisten of de belangstelling voor de nieuwe be rijming niet erg matig' is, antwoordde de predikant: „Ook al is men niet zo enthou siast, we moeten het niet maar laten zoals het is. De kérk moet positief zijn: nieuwe berijming tot eer van God. vormend voor het geestelijk leven, dan het de verantwoordelijkheid van de Kerk om ermee door te gaan. Ook de nieuwe Bijbelvertaling heeft ingang ge vonden.' Hierna speelde heer S. de Zee de Suite Medieval van J. Langlais, een stuk opge bouwd uit Gregoriaanse thema's. Dit stuk werd gekozen om alle aspecten van het onlangs gerestaureerde 3-klaviersorgel te Als onderdeel van de openings week van het Geref. jeugdwerk te Leimuiden is aldaar zaterdag avond een mooie fakkeloptocht gehouden, waaraan de jeugd veel plezier heeft beleefd. Foto N. van der Horst LEIMUIDEN Jeugd was actief De gereformeerde jeugdweek in Lei; muiden is zaterdagmiddag begonnen me: een gebedssamenkomst in de gerefoj meerde kerk. Om drie uur startten zesti; deelnemers voor de snorren-speurtoeh: De eerste prijs werd gewonnen door d> groep onder leiding van H. van Borst!, jlen, de tweede prijs door de groep va 1 Geiri de Vos. In de christelijke school zat m een broodmaaltijd, waarbij ds. Koi frie tafelpraeses was. Hij gaf elke deel nemer een zilveren gulden met het zoek met dit talent te werken om meervoudig terug te kunnen geven, zoali In de gelijkenis uit Lucas 19. Het gel-; zal worden bestemd voor de bouw va an jeugdhuis. Na de fakkeloptocht werd een jeugd appèl gehouden. ALPHEN AAN DEN RIJÜ P.V. Alphensc Vriendenclub Zaterdag werd deelgenomen aan laatste vlucht vam Maastricht, 168 h De duiven werden gelost om 12 uur rr, zuidwesten wind. Aankomst eerste dit om 1-56-24 uur. Uitslag: 1, 5, 9 C. Vewfe: 2 J. den Ouden; 3 KI. Vergun®t; J. Rooda; 6, 9, 11.' 14 J. Hogenes; 8, 12,) A. Dissel; 15 A. Bloos; 17 C. Maarten 18 Gebr. Groenendijk; 19 D. Verkadi Kampioen na/vluchten: 1. C. Verdol; J, Rooda; 3. A. Dissel. Kampioen ge» raai over alle vluchten, eindstand: 1. c Verdol 4328 punten; 2. A. Diss©] 4328 pui ten; 3. B. Hoogerovoröt 3377 punten. Typerend voor het verschil in de zomers van 1959 en 1960 is wel, dat i: eerstgenoemd jaar 260.000 bezoekers de controle van Alphens zwembad „D; Hoorn" passeerden tegen 155.000 in 1960. De jeugd was daarbij uiteraart het best vertegenwoordigd. Er waren 376 particuliere leerlingen; 593 kinde ren behaalden een school-zwemdiplama, nl. 282 A, 237 B, en 80 C. Het aan tal K.N.Z.B.-diploma's dat uitgereikt werd was 234, nl. 105 A, 57 B, i8 C 28 D, 16 E, 9 F. Gezien deze zomer, schrijft de chef badmeester, de heer J. Kaltenecker, die met al deze dingen zijin veelomvattende bemoeienissen had, is dit een prachtig resultaat, vooral voor het zware diplo- ïa F. De geslaagden voor het KNZB-diplo- Henk van Harskamp; Annemieke Buis; Marjo Brink; Marian Ketel; Leny van Gilo; Hans de Bruin; Piet Burgers; Man- ti van Nimwegen; Gerhard Boot; Koos Vogel; Candy Duiker; Hgnk Grimbergen; Gré v. d. Laken; Ria Kok; Greetje Hart; Willem Planksma; Hans van Wieringen; Nico Verkerk; Marian Dozy; Bep Geer- HAZERSW O LI DE Toezegging van beroep RIJNSATERWOUDE Bekerwedstrijden R.T.G. Hot eerste herenibeiam van R.T.C speelde tegiem Unit as uit Den Haag en won deze wedstrijd met 72. Het tweed© herentearn .speelde tegen Maandag 19 '"se^mibérV'^.SO ii'. lit V. W.-K.F. uit Deflifif én "wist duit 'té winnen Ora et Labo ra" achter de Geref kerk;11101 8—1 H©t derde barenteam u- Hervormde Van da' Hervormde Gemeente te Coldjns- plaat heeft: ds. Gbr. van der Leedien een toezegging van beroep ontvangen. Agenda-nieuws Meisjeschib in de Herv. school, 7.i Hervormde M. V. op G.G. „Lydna", 8 u. mannenkoor „Excelsior" in lokaal School d. Bijbel; donderdag 22 september: 730 dameskirans „Wees een Zegen" in Herv. sohoofl: 730 u. zendling^skrans .jDor- Ongeluk De 5-jarige Theo Ammerlaan, s aan de Rijndijk, was op een tractor an de landbouwer Van der Winden ge klommen. De jongen viel van de trac- kwam zo ongelukkig terecht dat hij zijn rechterarm brak. Hij werd naar het academisch ziekenhuis te Leiden ge bracht. Na te zijn behandeld, kon hij huis terugkeren. Kritiek op de aanwezigheid van kinderen op ouderavonden TN HET JAARVERSLAG van de kring Boskoop (waaronder ressorteren. -*• Benthuizen, Hazerswoude, Moerkapelle, Boskoop, Reeuwijk en Wad- dinxveen) van de schoolartsendienst, merkt de districtsschoolarts, mej. E. J. Nagel, onder meer op, dat de werkzaamheden in het afgelopen jaar een vlót verloop hadden. Er is een nieuwe regeling ingevoerd ten aanzien van de controle.. In 1959 zijn nu alle kinderen van de eerste en zesde klassen volledig onderzocht alsmede de min of meer gebrekkige kinderen uit de andere klassen, die jaarlijks moeten worden onderzocht In totaal werden 2968 kinderen geheal onderzocht, ondier wie 536 kleuters, 2301- leerlingen van Lagere soholen, 102 uJ.o.- leenldngen en 29 leerlingen van tuinbouw scholen. Gedeeltelijk onderzocht werden "543 kinderen. Van de 2968 onderzochte leerlingen hadden er 1607 een goed gebit, 923 een matig en- 438 een slecht gebit. Gebleken is, dat de meeste kinderen niet regelma tig hunden tanden poetsen; vele onders blijken de grote noodzaak hiervan nog steeds niet in te zien. In Hazerswoude en Boskoop werd in het afgelopen jaar by het onderzoek veel aandacht besteed aan de gebitten van de kleuters. Bij 2754 van de 2968 kinderen werd een goed© voedingstoestand geconstateerd. Er waren weer veile gevallen van slechte houdingen. Mej. Nagel concludeert hier uit, dait het gymnastiekonderwijs nog veel te wensen overlaat. In Boskoop Is in dit opzicht-de toestand het gunstigst doordat hier les wordt gegeven door een vaikkon- derwijzer voor de verschillende scholen In andere grotere plaatsen zoals Hazers woude zou een dergelijke vakonderwij zer zeer op zijn plaats zijn. Zwemonder- riphit kon niet voldoende worden gegerven door het grote tekort aan zwembaden. Öp de toestand van de meeste school gebouwen 'valt eveneens nog genoeg aar te merken. Het sleohitst is de Banneux- schooil (218 leerlingen) aan de Rijndijk U Hazerswoude er aan toe. Ook de hygiëne wordt nog niet overal in voldoende mate in acht genomen. Er is eohfer wel uitgang te .bespeu-ren. Op verscheidene scholen gangen.nu bijvoorbeeld pa-pieren hapddóeken. Het is, begrijpelijk, dat op ■scholenmet goede wasgelegenheden er papieren handdoekenminder gauw be smettelijke ziekten zoals geelzucht wor den verbreid. Helaas Is h©f b.lo.-onderwijs bij vele ouders niet populair. Eherzijds is dit begrijpelijk, anderzijds getuigt h©t van' kortzichtigheid aangezien met deze vorm van onderwijs de belangen van de ervoor in aanmerking komen de kinderen -het beste worden gediend. Mej. Nagel heeft in haar verslag ook aandacht geschonken aan de ouderavon den. zy betreurt het, dat dergeiyke by- eenkomsten vaak ook toegankelük zyr zelfs opgeluisterd worden door d< kinderen zelf. Moeiiyk kan dan byvoor— beeld een goed gesprek worden gevoerd de lichameiykc en psychische toe stand van de kinderen. volgende ronde door- niet" opkomen van Wilhelmus uit Voorburg. Het vierde herentearn won im de ver liezers-roerde van M.J.Ö. uit Den Haag mot 72. Het eerste damesteam heeft ook ge wonnen van Scyl-la uit Leiden met 72 C. Kinkel blijft 'nog Steeds de ongeslagene Zaterdagavond is de bazaar ten bate van de Herv. Gemeente ten eind© geko men. Nadat het er vrijdagavond en za terdagmiddag nogal slecht had uitgezien :s het zaterdagavond een giroot succes ge worden. Het was er erg druk en verschei dene stands hadden volop werk. De op brengst die nog niet bekend gemaakt zal worden, zal niet gering zijn. BENTHUIZEN Spreekbeurt Woensdagavond hal-f acht spreekt ds. A J. Wijnmalen, Hervormd predikant te Maartensdijk, in die kerk van de Gere formeerde Gemeente een tijdrede uit voor de plaatselijke afdaling van de S.G.P. Raad vergadert Volgende week dinsdagavond -verga dert de gemeenteraad. De heer A. Post. chef van de afdeling Stedenbouw van het architectenbureau Kuiper, Gouwetor en De Ranitz zal het herziene uitbreidings plan toelichten. Dé raadsagenda telt 25 punten. Aanrijding Vrijdagavond 7 uur reed de 17-jarige bromfietser L. van der H. uit Hazers woude op een Bleiswijkse personenwa gen. De bromfietser werd niet gewond; zijn voertuig werd zwaar beschadigd. De auto had een deuk en schrammen. SASSENHEIM Verkoop Zaterdag werd een bericht geplaatst over een te houden bazaardaarin ,s een onjuistheid geslopen. De dames- handwerkclubs besloten, evenals twee jaar geleden, een verkoop te houden ten bate van de Prot. wijkverpleging. De datum van de verkoop is nog niet be paald. lof; Hans 't Hart; Joke Eikerbout; Rj Eikerbout; Aria van 't Wout; Corriè Dijk man; Nelly Pols; Joke Duyndam; Geré Duyndam; Kok de Vos; Arnold Lentini Janny de Hoog; Daan den Ouden; Ne Goedemont; Adri Haverkamp; Gom; Pols; Sari van Ofwegen; lGerry Ove vliet; Riet van Doorn; Theo Hoogerwert Jurny Bleyenberg; Frits van Geen; Jar ny Braster; Paula Bloemberg; Henk Mi gré; Ella Ketel; Elly Houweling; Hilc Bontekoe; Tom van Egmond; Leo Vrif sekoop; Mary Hofmijster; Nora Faber; Mien Kapteyn; Corrie Kapteyn; Lei van Woerde-, Mieneke de Rijk; Maarte Overvliet; mej. H. A. Kraan; mej. D. I v. d Horst; mej. N. Lekx; mevr. H. Gee: lof-Susterse; Kees Kempenaar; Mar; Kempenaar; Birgitt Elvenberg- Are: de Hoog; Jan Blok; Tonny Jebbinl Leonne Helmus; Nelly Broekman; Hem Oltfoort; Henk Rademaker; Sjaak Radt maker; Gerry de Wit; Jaap Jongen-bui ger; Ida van Egnom; Kees Dijkstra; Bet nie v. d. Graaf; Dirk Jan Magré; F Didde; Gert van Gent; Rineke van'I. mond; Johnny v. d. Sluis; Petro vai Deuren; Piet Verbree- 'Lidia- Dy-kmai Willy Wind; Anke v. d. Sluis; Teut Doeland; Janette Wtfbega; Jaap Tolt Huibert Bleyenberg; RLgtje Enghardl Joke Krotje; Miep Strik; Hetty Wine Renée van Elk; Dick Wentink; Annf mieke van Dijk; Ebeke Slobben; Pi Kooy; Rinus de Jong; Nel Hogene mevr. E. R. Bontekoe-Laan; Diploma B; Kees van Kreuningen; Jat ny van Harskamp; Lia van Veen; Jcxs Bruinsma; Ineke Koster; Willem Blanfc ma; Hans van Weiringen; Henk vï Harskamp; Karin Lemkes; Hans Lemkei Marian Ketel; Gré Otte; Benny Bloei berg; Mary Hofmijster; Nico Verkerk; Se ri van Veen; Leny van Gils; Jurry F" enberg; Jan v. d. Kruk; Adrie Sprej Janice v. d. Hurk; Hilde Bo-ntekoé; A. H Kasbergen; Nel Goeremon-dt; Groeneweld- Ria den Ouden; Tom va Egmond; Willy Broekman; Margrit; Groot; Marian Dozy; Henk Rademaker Nora Faber; Wim van Ofwegen; Arii Geerlin-g; Bep Geerlof; Leen Sprey Jaaj Jongenburger-, Bennie v; d. Graaf; Paul Bloemberg; Adri de Bruin- Johnny Sluis; Hans van Deuren; Walter Ben stein; Ria den Ouden; Anke v. d. Sluis Teuni Doeland; Janette Wiibega; Jofc Krotje; Rietie Enahardt- Heieen Mo! Renée van Elk; mej H. A. Kraan- Pirl Jan Magré; Rinus de Jong; Nel Hogens- DlDloma C; Jaainy van Harskamp Jooie van Dam- Corrie de Keijzer: Anni' L'AmI- Janny Otto; Tonnv de Voge! R'da Kolkman- Ans de Wit; Lia Star; Ursela Ehrenberg- Tim de Her Anneke SchiDner; Lvda van Ommeret Jack Heemskerk; Lida Heomskerl Wout Demoet; Ank van Doorn; Wim v Ezdom. Dinloma D- Henk Demoet; Siors v. i Heuvel- Cok Hofland; Anneke vai Elly Ofweeen; Ineke Lefeber- Marian di Hoog- Bert van Leeuwen- Jins Koste.' Janny van Harskamp; Silvia va veren- Ida Kers- Jannv Otto- Willi Goedhart- Gerry Visser- Corrie de Kei- ze; Lia Hogenes; Dinie van Rijswijk Tonny de Vogel- Lia Bleven-berg- Toxoneus-Koeknek; Jan Boxma- Tineki van Zw'eten- Ko van Doorn; Annie o Haan- Piet Boot. THnlnma F- Gerhard Tuinenburt Dioki den Ouden- Nel len Oudei Staoner- Thijs v d Kruk- Maarte ker- Dinie van Rijswijk- Ineke Lekx L'a Hogenes. 1V"ADAT de jengd vrijdagavond in Irene afscheid had genomen van mejuf frouw M. L. Fleurbaay, heeft de Gere formeerde Kerk gisteravond deze evan geliste uitgeleide gedaan. Na de dienst die werd geleid door de plaatselijke predi kant H. J. Kappers, die sprak over Mar cus 10 13 „Laat de kinderen tot Mtf ko men", sprak de scheidende evangeliste. Als kind had zij plannen gehad naar het Zendingsveld te gaan. Maar Indonesië en Nieuw-Guinea kwamen niet in aan merking. Oegstgeest werd de plaats. Deze tweejarige periode werd gekenmerkt door zondajgsschoolwerk, clubs, Jeugd en Evangelie en vooral door persoonlijke contacten. Mej. Fleurbaay meende dat de Kerk haar islement had doorbroken door te gaan samenwerken met de plaatselijke Hervormde Gemeente. In de gezinnen die vreemd tegenover de Kerk stonden, was vaak een open deur en werd soms veel bereikt. Aan het slot van haar toespraak wekte zij een ieder op contacten te leg gen en te onderhouden. De voorzitter van de evaragelisa-tieconi' missie, de heer E. Broekema, sprak' e£ dankwoord. Enkele tientallen jaren word1- er vanwege de Gereformeerde Kerk ge wenkt onder de buitenkerkelijke jeuffi Een viertal jeugdleidsters heeft goei werk verricht. Enkele jaren geleden In sloten de -aden van de Hervormde Ge meente en de Gereformeerde Kerk be werk te combinoren. In vijftien clubs worden nu meer dan tweehond-er kinde ren opgevangen. Het zouden °r vierhon derd kunnen zijn, maar er is geen ruim te en er zijn geen financiën. Vaak is hel jeugdzoi 0werk met een maatschappelijke inslag. Hieruit komen contacten met tk gezinnen voort Voor pongelui boven de achttien 'jaa? werd het J. en E.-werk begonnen roe kampen en week-ends. De heer Broeke ma richtte zich tot descheidende evan geliste, die hij dank bracht voor hi energie en haar enthousiasme. Een veloppe-met-inhoud onderstreepte de« dank. In de bovenzaal van de kerk heb* ben velen persoonlijk afscheid genomen-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4