Mathesis kreeg veel geschenken 175-ste verjaardag Dubbele feestavond in foyer en gehoorzaal Prof. Sellin ere-doctor Leidse Universiteit Hobby van velen bracht zon in Leidse ziekenhuizen NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 19 SEPTEMBER 1960 Eèn grote wens: een nieuwe school Agenda voor Leiden IMaandag Pieterskerk, 8-30 uur n.m.: Orgelcon cert door Adriaan Blankenstein t.g.v. 60- jarig bestaan Ned. organistenverenigiing Schouwburg, 8 uur: Chr. Toneelgroep Podium met De Jeugd vliegt uit, Jah de Vries. Dinsdag Zomerzorg 7-45 uur n.m.: Ned. Kaith. Kapperspaitroonbond, K. Morak, Breda, over De huidige ontwikkeling in hel persbedrijf. Stadhuis, 2 uur; Gemeenteraad. Korpszaal Leger des Hells, Hooigracht, 3 «MO uur n.m.: Bazaar voor wereld- Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Acad. ziekenhuis, 12-50-1.20 uur: mli pauze bijeenkomst. Korpszaal Leger des Heils, Hooigracht, 3^uW-30 uur n,m.; Bazaar voor wereld- Donderdag Waaggebouw, io uur: Opening 25ste Vebo door secr.-gdheraal van Landbouw en Visserij. Veemarktterrein, 6.30-8.30 uur Aanvoer Vebo-showdieren, 9-1 uur: ring. Marktterrein, 2 uur: Défilé kampioens- dieren voor Commissaris der Koningin Zuid-Holland, uitreiking vaantjes. Waaggebouw, 11-6 uur: Zuivelshow. Schouwburg, 8 uur; Ned. Comedie met Cyprienne, van Victoriën Sardou, voor K en O. Studio, 10.30 uur: Vertoning bedrijfs film „Je vois tout". Vrijdag Zomerzorg, 8 uur: Kynologenvereni ging Rijnland, mevrouw P. Grondrezon— Ives Browne over verkenningen in de kynologie; F. A. J. Alofs over kynolo- gische ervaringen in Tsjechoslowakije Schuttershof, 8 uur van. Opening Vebo- jongerendag. Veemarktterrein, 8.30-1 wedstrijden. Jongeren- uur: Paarden- ponyshow (gratis toegang). Sohuttershof, 3 uur; Prijsuitreiking Jongerenwedstrijd. Waaggebouw, 2-6 uur: Zuivelshow. De Doelen, 5.30 n.m.: Rijnlandse Club van het verbond van prot.-chr. werkge vers in Nederland, dr. G. A. Kohnstamm. Arnhem, over Democratisering van het bedrijfsleven. Schouwburg, 8 uur, Ned. Comedie met Cyprienne, van Victoriën Sardou, K. en O. De Burcht, 8 uur: Algemene vergade ring Kon. Ned. Voetbalbond afd. Leiden. Clubhuis Oosterkwartier,8 uur: Dah lia-avond D.E.V. Zaterdag Ons Centrum, Kaasmarkt, 2—3.45 uur. Start wandeltochten t.b.v. nazorg t.b.c.- patiënten. Jeugdhuis De Moriaan, HoogL Kerk- gracht 44, 2.30 uur; Opening weekeinde winterwerk Centrale raad Jeugdwerk, Herv. Gemeente Leiden; 8 uur: Causerie ds, P. Lugtig'heid, Den Haag. Antondus clubhuis, 8 uur: Cabaretavond SR.O. Stadsgehoorzaal, 10 uur: Nationaal Zit- volleybaltoernooi sportclub De Sleutels, bond Ned. Mil. Oorlogsslachtoffers: Die- lenkazerne, 8 uur: Sportshow. Waaggebouw, 8-30-6 uur: Zuivelshow. Stationsplein, 2 uur: Excursie N.C. Reis- •V. naar staatsbossen van Noordwijk. Films Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur) Mag ik deze óans van u? (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur) Hongkong affaire (14 jaar); donderdag: 's Nachts langs de trottoirs (18 jaar). Luxor (2-30. 7 en 9.15 uur) Totale oorlog (14 jaar). Casino (2.30, 7 en 9.15 uur) De grote ont snapping (14 jaar); donderdag: Bolskoi-ballet (14 jaar). Lldo (2-30, 7 en 9.15 uur) Doctor in love (18 jaar). Studio (2.30, 7 en 9.15 uur) Hiroshima, mon amour (18 jaar). Tentoonstellingen Lakenhal, oude en moderne grafiek uit verzameling Taeveroier te Gent (tot 17 oktober). Rijksmuseum van Oudheden, Rapen burg 28. Panorama der prehistorie (tot 35 december). Zitvolleybal in Stadsgehoorzaal Ontvangst van deelnemers in de Stadsgehoorzaal: 10.00 uur: Opening; 10.15 uur: Aanvang van het toernooi; 14.00 uur: Aanvang van te finales; 16.30 uur: Einde van het toer nooi; 17.00 uur: Prijsuitreiking. Gezellig de Doelen- foor het per- Kokssdhooi. I uur: Sportshow in de grote de Doelenkaizerae afgewisseld de bekende band van de Kon. Grofsmederijen „The Metal Music «syeiW*. TVE OUDSTE technische school in West-Europa, de Leidse school van het Koninklijk genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix (wiskunde is de moeder der wetenschappen) heeft zaterdag het 175-jarig bestaan ge vierd met een plechtige herdenking in de foyer van de Stadsgehoorzaal, een aansluitende receptie en een bonte feestavond voor de leerlingen. Kern van alle 's middags gehouden toespraken was de wens dat M.S.G., onder welke letters ieder in Leiden en wijde omgeving de school kent, heel spoedig in een nieuwe omgeving en in een modern gebouw zal wor den ondergebracht. Men hoopt in het komend jaar de eerste paal voor een nieuwe school te slaan, maar in de toespraak van loco-burgemeester Van Schaik was daarover, zelfs tussen de regels door, geen definitieve toezeg ging te horen. 's Middags sprak de voorzitter van het M.S.G^bestuur, ir. M. C. de Jong, de vele genodigden toe, onder wie de inspecteur van het nijverheidsonder wijs, ir. G. Slot. Ir. De Jong leverde er het bewijs van dat hij de notulen en verslagen van vele vergaderingen goed had bestudeerd. Men kreeg twintig minuten college in het historisch overzicht van technisch lesgeven in Leiden. Aan het eind van de achtteinde eeuw behoefde onze maat schappij noodzakelijk verbetering en to zijp. er toen verscheidene organi saties opgericht, die op het ogenblik nog bestaan en die onder meer to doel hadden de maatschappij weer tot een redelijk niveau te brengen. Zo werd onder meer één jaar voordat M.S.G. werd opgericht de Maatschappij tot nut van 't Algemeen in het leven geroepen Enkele burgers en studenten hebben op 17 september 1785 het Genootschap gesticht om werkzaam te zijn voor de opleiding van de minvermogende jeugd. De oprichters gaven les zonder enige ver goeding en de ruimte werd gratis ter be schikking gesteld door één der oprich ters, Pieter Rijk. Koninklijk De leerlingen waren hoofdzakelijk jon gelui uit weeshuizen en kinderen van minvermogende burgers. „Opdat de luiaard niet in de school kome, worde niemand aangehomen dan hij die in of ander handwerk is en voorneemt het zelfde te blijven waarnemen gedurende zijn leertijd', zo stond in het reglement te lezen. Veel moeite hebben de oprichters ge daan om belangstelling te vragen bij stadhouder Willem V. De erfstadhouder aanvaardde in 1788 het beschermheer schap. Als koning Willem I stond de school nog in zijn volle belangstelling. In de loop der jaren was er geregeld contact met het Koninklijk Huis. BU het honderd- vijftigjarig bestaan van M.S.G. verleende koningin Wilhelmina het predikaat Ko ninklijk. De voorzitter stelde voor een telegram te zenden aan onze Koningin. De ambachtsschool, in 1833 opgericht als praktische ambachtsschool, is begon- in nauwe samenwerking met Mathe- In 1900 werd aan M.S.G. een cursus geopend voor de opleiding van leerling monteur en monteur in de elektro-tech- niek. Deze cursus heeft een grote vlucht genomen, onder meer door het stimule rende werk van de heer H. A. Blom. Na nog enkele feiten te hebben aange stipt wees de bestuursvoorzitter op de tweede wereldoorlog. In het begin kon- Oliestook alléén is niet voldoende, 't Moet Coleman oliestook zijn. Vraag Uw leverancier. INDUSTRIE N.V., ENERGIEWEG i. POSTBUS 119 NIJMEGEN ludien u de krant eens niet mocht ontvangen kunt u tussen 6 en 7 u \s avonds onze klachten dienst bellen: telefoon no. 31441. Wij pogen dan alsnog u van dienst te zijn. Directie N.L.C. den de lessen vrijwel ongehinderd voort gang vinden. Op sommige momenten werd gedreigd met inbeslagneming van de school, maar zover is het nooit ge komen. In de laatste oorlogswinter was men al door het verplichte uur van binnen komen in september genoodzaakt de school te sluiten. In 1940 werd de heer Van der Hoogt, die reeds jarenlang aan de school had les gegeven, benoemd tot directeur. In september 1954 heeft hij de school verla ten. „Wij verheugen ons", aldus de heer De Jong, „dat ir. Engels bereid was de lei ding van de school op zich te nemen." In het begin was M.S.G. een geheel par ticuliere school en voor de financiën diende door het bestuur zelf te worden gezorgd. In de loop der jaren is hierin verandering gekomen en op dit ogenblik is M.S.G. een geheel gesubsidieerde schóól. Ir. De Jong, die de hoop uitsprak dat in 1961 de eerste paal voor de nieuwe school kan worden gesla gen, dankte allen die de belangen van de school behartigen en hoop te dat het zal gelukken in de toe komst aan Mathesis een goedje plaats te geven ten gunste van allen die de lessen zullen volgen. Prijzen Voordat er enkele toespraken werden gehouden, reikte de voorzitter een twee tal prijzen uit ter gelegenheid van een vijfjaarlijkse prijsvraag. De eerste prijs, medaille, een oorkonde en een enve loppe met inhoud, was voor de heer C. J. Mosseveld. De tweede prijs was voor de heer A. van Nood, die, wegens ziekte, door een zuster van de winanar in ont vangst werd genomen. Loco-burgemeester J. C. van Schaik noemde de 175 jaar oude school nog springlevend. Zij is een begrip in Leiden omstreken geworden. Mede door .S.G. heeft deze streek een technische ontwikkeling gehad. Het leerlingental stijgt en daardoor kan de industrie zich uitbreiden. Als Katw(jk cn Alphen aan den Rijn geen verlichting hadden gegeven, dan het leerlingental zijn vervijfvoudigd. Deze grote expansie heeft het bestuur veel werk gegeven. De wethouder wenste met de voorzitter in 1961 de plechtigheid van de eerste paal voor een nieuw gebouw. Gedenkpenning De voorzitter van het departement Lei- »n van de Maatschappij voor Nijverheid Handel, de heer J. G. J. Verhey van Wijk, die zelf 65 jaar geleden leerling van Mathesis was, dook diep in de his torie terug en haalde onder grote hilari teit oude notulen aan. Als blijk van mee leven van het Leidse departement bood een foto-kopij aan van de notulen de eerste vergadering. Het landelijk hoofdbestuur van de Maatschappij had hem opdracht gegeven een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigde erepen ning te overhandigen. Mr. C. J. Goudsmit, raadadviseur van het departement van sociale zaken en olksgezondheid, eertijds secretaris van M.S.G., herinnerde aan de twee branden óór de oorlog en de crisistijd. In dank bare herinnering bracht hij de voorzit ters prof. Keesom, ir. Hoogenboom en piof. Van der Woude. De heer J. B. Volkers sprak als voor zitter van de Leidat schilder- en teken- Aan het begin van de herdenking van het 175-jarige bestaan van Mathesis overhandigde ir. M. C. de Jong aan de heer C. J. Mosse veld de oorkonde, behorende bij de eerste prijs van de vijfjaar lijkse Mathesis-tekenprijsvraag. Foto N. van der Horst academie Ars Aemula Naturae, in wiens schoolgebouw een deel van Mathesis gast vrijheid geniet. Ir. A. Engels, de directeur, getuigde van zijn genegenheid voor deze bloeiende schoolgemeenschap. De heer C. Sweris sprak als voorzitter van de Vereniging van oud-leerlingen van Mathesis. Hij zegde voor het nieuwe gebouw een draad plastiek of ceramiek toe. Ir. J. Westra, leraar van Mathesis, wees erop dat de school wordt ge dragen door het bestuur, dat op zijn beurt de leerkrachten waardeert. Hij overhandigde ir. De Jong een enve loppe met f 525 inhoud, bestemd voor de bestuurskamer van de nieuwe school. De heer K. M. F. Koopman, voorzitter gen van Mathesis, hield een geestige toe spraak, waarna hij ruim f 527 aanbood voor de verfraaiing van de nieuwe school. Hij huldigde ir. Engels, die een speciaal voor deze gelegenheid ontworpen bloem- Na een dankwoord van ir. De Jong werd gerecipieerd. Ir. J. Schreuder, oud- bestuurslid van M.S.G., bracht dank na mens de Leidse industrieën voor het werk van Mathesis. Meegedeeld werd dat de staatssecretaris van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer G. C. Stubenrauch, was verhinderd. In een bestuursvergadering had een zoon van de heer J. N. Doornberg de medaille aangebo den die vele jaren geleden zijn vader kreeg bij Mathesis. Ook de bekroonde tekening was een wel kom geschenk voor het bestuur. De penning droeg als opschrift „Vanwege den Koning". In de grote zaal en in de foyer (zo groot was het aantal belangstellenden) werd 's avonds een feestprogramma opge voerd door het cabaret van Roland Wag- ter en quizmaster Jan Boots. Onder lei ding van dansinstituut Van Wijk werd een groot slotbal gehouden. L. d. Heilszaal, Leiden werd geschilderd In de ter gelegenheid van het oogst feest met vruchten getooide zaal van het Leger des Heils aan de Hooigracht te Leidien .is gisteren door de gast-offbeie ren., kaipitein J. W. Geilderman en zijn vrouw, jeugdleiders van De Toorts in Amsterdam, met eem dankwoord, spe ciaal aan de heren De Water, Schtcmeveld en Van der Mey, het berSbel van het podium en het schilderwerk van de sa- menikomstzaal gememoreerd. In een lied werd dieze dlanik onder woorden gebracht In de morgensamenJComst werd meege deeld dat kajpitein Söhurirtk deze week naar zijn korps in Leiden terugkeert. De evangelisatiecampagne van het Leger des Heils. waar hij aan meewerkte, is ten einde. Kapiteine Van Engelen, die in het Leidse korps assisteerde, gaat nu naw een andere post Br was zowel voor de morgen- ails voor de avondsamenlkomst flinke belangstel ling. 's Morgens leidde kapitein Gelder man de samenkomst, dlie het motto van Heiligmaking haid. 's Avonds sprak zijn Prof. Dijksterhuis Aan prof. dr. E. J. Dijk*^ ontslag verleend als buitengewoon hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Leku u met dankbetuiging voor de belangrijke deze betrekking bewezen dienst. Hij nu benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de geschiedenis van de wiskunde n de natuurwetenschappen. Prof. dr. E. J. Dijksterhuis, die op 28 oktober 1892 werd geboren in Tilburg. Is thans buitengewoon hoogleraar aan de Plechtigheid in Pieterskerk \7"OORAFGEGAAN aan de rectoraatsoverdracht had vanmiddag, even- eens in de Pieterskerk, de erepromotie in de rechtsgeleerdheid plaats van prof. dr. Th. Sellin, hoogleraar in de criminologie aan de universiteit van Pennsylvania. De plechtigheid werd bijgewoond door het curatorium der Leidse universiteit, de vrijwel voltallige academische senaat, tal van andere hoogleraren, studenten in de rechtsgeleerdheid en andere belang stellenden. Bijzonderlijk werd aan deze bijeenkomst luister bijgezet door de tegenwoordigheid van de ambassadeur van Zweden en België, S. W. Dahlman resp. F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet. De promotor was prof. mr. W. H. Nagel. i de VVM, de Vereniging van leerlin- Utrechtse universiteit. Prof. Sellin, die aan de universiteit Upsala heeft gestudeerd en aldaar ir rechtsgeleerdheid promoveerde, is auteur van een serie zeer belangrijke juridische publikaties, waarvan de eer ste in 1922 verscheen. Zijn studie Cul ture Conflict and Crime (1928) heeft ei in hoge mate toe bijgedragen dat het crimonologisch onderzoek in nie banen werd geleid. Bovendien heeft hij een essentiële bijdrage geleverd aa totstandkoming van de Zweedse wet tot beveiliging tegen de misdadigheid, een wet, die volgens vele deskundigen de gehele Westeuropese wetgeving ten voorbeeld kan strekken. In het bijzonder dient vermeld zijn boek Pioneering in Penology (1944), ovei het Amsterdamse rasp- en spinhuis, waardoor aan de Engels sprekende we reld is duidelijk gemaakt de betekenis van het Amsterdamse rasphuis voo ontwikkeling van de opvattingen het straffen. Prof. Sellin schreef dit boek aan de hand van de her en der ver spreide literatuur en eigen archiefstu die, ten behoeve waarvan hij Nederlands Sellin en Nederland In zijn toespraak wees prol Nagel, zoals de traditie dat wil, op de redenen die de senaat der Leidse universiteit ertoe bewogen hebben prof. Sellin de hoogste onderscheiding die de universi teit kent, te verlenen. Deze zijn niet in de eerste plaats Sellins belangstelling voor het Nederlandse volk en zijn cul tuur. Reeds in 1945 verscheen van zijn hand een publikatie The Netherlands during German occupation, een uitgave van de Annals of the American Academy of Political and Social Science, in sa menwerking met wijlen prof. Posthumus en de Leidse oud-hoogleraar R. D. Kolle- wijn, die met zijn artikel The Dutch Universities under Nazi Domination hierin een uiterst belangwekkende bij drage leverde. Doch ook om deze reden werd niet besloten aan Sellin het eredoctoraat te verlenen. Ook niet het feit dat hij Ne derlands ging leren, zodat hij Coornhert en Spieghel in de oorspronkelijke tekst kan begrijpen, waardoor zijn werk Pio neering in Penology ontstond, dat be- kentenis gaf aan de bijzondere betekenis van het 16-de en 17-de eeuwse humanis tische protestantisme in Nederland, ten aanzien van de ontwikkeling vai penologie. Het is het totaal van de tenschappelijke arbeid op het gebied van criminologie en penologie en he, pionierswerk op dit terrein, dat de se naat der Leidse universiteit heeft be wogen het doctoraat eershalve aan Sel lin te verlenen. Uitvoerig schetste prof. Nagel hierna Sellins wetenschappe- Volkstuinders hadden bloemendag BLOEMENDAG dag van vreugde voor velen. Want het Algemeen Verbond van Volkstuindersverenigingen in Nederland organiseert reeds meer dan tien jaar in september een groots bloemenfestijn. In alle afdelingen en verenigingen worden bloemen bijeengèbracht, geselecteerd en in goed verzorgde boeketten geschikt, die dan aan hulpbehoevenden een fleurige noot in het dagelijks leven brengen. De Leidse Bond van Volks tuinders, die een zestal verenigingen overkoepelt, ontvangt ieder jaar de medewerking van velen. Hier is de belangloze beschikbaarstelling van ver huiswagen en chauffeur (de heer F. van Mossevelt) door de firma Brandt niet op de laatste plaats te noemen! helianten in een bonte mengeling van rood, geel, wit, lila, paars, oranje, rose, bruin en zalmkleur. De zon, die de hele middag al haar best had ge daan, deed dat ook nu en toverde een warme gloed over alles heen. Na de overdracht aan de verpleegsters, die de verdere verzorging en uitde ling onder de patiënten op zich na men, werd onder veel dankzeggingen afscheid genomen. Vervolgens reed men naar het Eliza- beth-ziekenhuis, waar de ceremonie werd herhaald. Ook daar stond een grote branoard klaar om te worden beladen „Volkstuinders Bloemendag voor zieken n ouden van dagen", stond er op het spandoek, dat langs de zijkant van de vrachtwagen was gespannen. En terwijl de auto in de loop van zaterdagmiddag door Leiden en omstreken reed, lazen vele voorbijgangers deze woorden. In de laadruimte, achterin, werden bloemen vervoerd; voorin zaten om. de heren J. van der Zwart en A. J. Lagerberg, resp. Ie en 2e secretaris, en de penningmeester, de heer C. Baart Klokslag 2 uur was men vertrokken, op weg naar de „Roomburg" in Zoeter- woude. Sinds een jaar bezit daar een zestigtal natuurliefhebbers een stukje grond, waarop zij groenten, fruit en bloemen kweken. Deze middag stonden enkele blikken en kisten bij de ingang het terrein, die gevuld waren met bloemen in velerlei tint en soort Zoals gerangschikt in boeketten (104 stuks, elke bos voorzien van een bescheiden kaartje en dun omslagpapier) bijeen stonden en geladen werden in het ach terruim van de vrachtwagen, boden ze een fleurig en boeiende aanblik. De tweede en derde vereniging, „Tuin- lust" en „De Slaagh/Zuid-West/De Mul", die beide aan de Lage Morsweg hun ge bied hebben, boden resp. 56 en 114 bos sen van flora's kinderen, eveneens keu rig verzorgd, aan. Voort ging het weer. Langs „Het Zon neveld" bij de Nachtegaallaan (43 boe ketten), „Ons Buiten" aan de Marnix- straat (130) en ten slotte „Nut en Genoe gen" (einde Trompstraat), waarvan het tweede het grootste complex volkstui nen in Leiden is. Het bezit dan ook een prachtig clubhuis ten behoeve van de leden, waar in de laatste drie weker maar liefst twee tentoonstellingen zijr georganiseerd van eigen teelt. De laatste teilen bloemen 57 bossen werden daar ingeladen en nadat de voorzitter de heer A. Zaalberg, en mevrouw Kou- denijs, lid van „Nut en Genoegen", zich bij het gezelschap hadden gevoegd, werd koers gezet naar het Diaconessenhuis. Warme gloed In de hall van het ziekenhuis werd de groep ontvangen door leden van de directie en huishoudelijke staf. Daarna begon het pas goed. Bloemen alle kleuren en van menige soort werden op brancards en stoelen ge legd dahlia's, asters, chrysanten, zonnebloemen, zuidewindlelies en met fleurige najaarsboden. Op drie toch ten door dp gangen van het gebouw werden de boeketten aan patiënten en zusters uitgedeeld. Dankbare en ver heugde blikken volgden de stoet, die van zaal tot zaal trok en overal een glimpje zon en frisheid bracht. Veel verpleegden lazen verrast de kaartjes in hun boeketten, waarop de naam van de Leidse Bond en een korte heilwens vermeld stonden. Er heerste in het ge hele huis de opgetogen en vreugdevolle stemming, die bij een onverwachte at tentie behoort. Het dankwoord en de aangeboden versnaperingen na afloop van de rondgang vormden een gewaar deerde tegengift Zo hebben de volkstuinders door deze hartelijke en bijzonder goede geste op hun jaarlijkse bloemendag zeer veel zieken, ouden van dagen en verplegen- den een gelukkige middag bezorgd. Een middag, waaraan de medewerkers (on danks alle zorg en arbeid, die zij eraan hebben besteed) met recht voldaan zullen terugdenken. lijk werk, vooral in de jaren na de oor log. Zo wees Sellin reeds in 1938 op de kettingreactie: economische veranderin gen-sociale veranderingen-toeneming van criminaliteit. In 1953 refereerde het pro gramma van de Sociaal-economische Raad van de United Nations aan deze uitspraak ten aanzien van economische en sociale veranderingen in minder ont wikkelde gebieden. Nadat prof. Nagel de „jonge" doctor de bul had uitgereikt dankte prof. Sellin met een korte rede voor de hoge onder scheiding, hem ten deel gevallen. Ons Toneel speelde actueel stuk "P^E toneelvereniging Ons Toneel heeft haar grote repertoire weer met een stuk uitgebreid. Zaterdag avond vertolkte men in Den Burcht „Van ander ras". Het verhaal speelt zich af in het zuiden van de Verenig de Staten en stelt het rassenprobleem aan de orde. Senator Langdon is een Zuidelijke aristocraat. Hij ziet op al die „nikkers" neer. Zijn oudste doch ter Alice heeft de neger Bret van jongsafaan opgevoed en zij is als het verhaal begint er zeer benieuwd naar hoe hij het maakt, want Bret heeft drie jaar in Europa gevochten. Hij is opgeklommen tot officier en heeft in dienst gezien, dat blanken en zwarten goed met elkaar kunnen om gaan; zijn beste vriend en kamergenoot was een blanke. Het blijkt dat men in het zuiden van de Verenigde Staiten nog lang zover niet is. Als Howard, de toekomstige echt genoot van Alice, het familiehorloge van de Langdons kwijt is, beweert senator Langdon dat Bret het wel gestolen zal hebben. Alice gelooft het ook, omdat z(j merkt, dat Bret niet meer precies doet wat zij wil en zijn eigen leven wil leiden. Alleen Alice's zuster Genvra, blijft met Ho ward aan Bret geloven. Bret wordt door de sheriff gearresteerd en opgesloten zonder dat er een aan klacht tegen hem is ingediend. Door ge brek aan bewijs wordt hij vrijgelaten en op een trein naar het Noorden gezet. Later keert hij terug om Alice te ver moorden. Zijn moeder weet gelukkig nog juist op tijd tussenbeide te komen. Het blijkt, dat Langdon het horloge in zijn zak heeft. Bret verklaart, dat hij nu geen blanke meer vertrouwt, maar toch blijkt hij van Genvra te houden en zij van hem. Op Howard kan Bret zijn verdere leven ook rekenen en Alice weet haar trots te overwinnen en schudt Bret nu als gelijkwaardige de hand. Het motief van het toneelstuk is ac tueel. Maar heit verhaal was soms lang dradig, wat geroezemoes in de zaal deed ontstaan. Het kwam niet helemaal unit de verf, misschien doordat de spelers voor een zeer slecht gevulde zaal moes ten spelen en door de binnenkomst van een paar nozems. Toch speelde Ven Kastermans zeer overtuigend de rol van Genivra, terwijl ook Maarten Rijnbeek als Bret en Gré Heiligers als Bella zijn moeder, goed spel lieten zien. Burgerlijke stand van Leiden Geboren: José A A M, dr v J W Klaver :n F Witteman; Anita M, dr v K Ver loop en A Kozijn; Ingeborg, dr v L Hols- huijsen en K Lunenborg; Marianne G, dr v B van Vliet en M Hoogendoom; Robertius G, zn v C J A Kamphues en J M v d Boogaart; Alida Ch, dr v B J Houwer en A C J Blansjaar- Mangaretha JGG, drvAvd Meij en A C Weijers; Frances, dr v W Huge en C E J Gumther; Irmgard R, dr v S Mud en A M v d Wa ter; Marcel Linus E C, zn v E C West en M W C Hooijmans; Martijn P, L Meermans en G C Caro; Arool- dus Th M, zn v W C Nederstigt en W P Dobbe. Gehuwd: Jhr G W Verspijck en A Ver aart; G W J Drewes en M C Eversdijk Binnenkomst van de bloemen weelde voor verpleegden in het Diaconessenhuis te Leiden. Zie voor stadsnieuws ook pagina 4

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3