CETALAC Rectores magnifici droegen verantwoordelijkheid over Uw probleem is het onze Zendingsplannen Ref. Churches in Australië W etenschappelijk onderzoek raakt in de knel Meningen van anderen Atoomtechnici Een woord voor vandaag Protestantse journalisten vormen eigen secretariaat Herv.-geref. evangelisaties willen kerkelijk leven Enkele kanttekeningen RECTORAATSOVERDRACHTEN "yANDAAG is het de dag van de (meeste) rectoraatsoverdrachten. Vroeger gebeurde dat op de derde dinsdag van september en had de opening van de Staten-Generaal plaats op de derde maandag. Tegen dit laatste is toen bezwaar van uit het parlement gerezen. Opening van de Staten- Generaal op een maandag betekende in de situatie van toen, dat velen op zondag zouden moeten reizen. Daarom heeft men toen stuivertje gewisseld met het hoger onderwijs, waar het probleem minder klemmend was. Vandaar dan ln onze tijd de opening van de Staten-Generaal op de derde dinsdag van september en die van het universitaire jaar op de derde Die overdrachten van de rectoraten vormen een zaak, die voor het gehele volk haar betekenis heeft. Niet voor niets schrijft de wet op het hoger onder wijs voor, dat deze plechtigheden openbaar dienen te zijn. Dit is uiteraard geschied, opdat het hoger onderwijs zich niet al te zeer in het verborgene zou voltrekken. Maar er zit ook deze goede en positieve kant aan, dat althans op deze dag heel ons volk aan het hoger onderwijs enig deel kan hebben en er iets van vernemen kan. Dat ons volk er deel aan heeft is overigens toch reeds in sterke mate het geval. De stroom van studenten naar de universiteiten en hogeschool neemt nog immer toe. Hier openbaart zich een „democratisering" van het hoger onderwijs, waar veel goeds over te zeggen valt. Zeker, het is ons bekend, dat men er zijn bedenkingen tegen heeft, maar onze tijd heeft ook in dit opzicht) toch veel vóór boven die tijden, waarin alleen het bezit van geld tot studeren in staat kon stellen. Er is toen heel wat intellect voor ons volk verloren gegaan. De toestroom van studenten heeft wel problemen. Een hoogleraar heeft tweeërlei functie. Hij moet doen aan wetenschappelijke stndie èn hij moet opleiden. De vraag rijst nu, of het al groter wordend getal studenten niet vaak zoveel van zijn aandacht vergen gaat, dat de wetenschappelijke studie erbij dreigt in te schieten. Intussen, uit de jaaroverzichten, vandaag door zulk een keur van geleerden uitgesproken, blijkt wel, dat men aan de universiteiten en hogescholen tevreden is met de steun die men van rijkswege geniet. Het aantal klachten is een bescheiden aantal geworden en er is ruimte gekomen voor voldaanheid. Advertentie Verf met gemak en.. van Ceta Bever Beroe pi ngswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Colijnsplaat (toez.), Chr. d Leeden te Hazerswoude: te Gene- muiden. J. Wieman te Oudewater. Op de laatste generale synode van de Reformed Churches van Australië werd bijzondere aandacht geschonken aan het zendingswerk. Tot dusverre werd de steun verleend aan de 'gereformeerde zending op Su matra. Besloten werd deze steun in te trekken. Verder werd besloten contact op te nemen met de Reformed Chur ches van Nieuw-Zeeland en een onder zoek in te stellen naar de bekwaamheid en geestelijke overtuiging van de heer Erkilla, die onder de Papoea's in Australisch Nieuw-Guinea werkt voor de Unevangelized Fields Mission. De heer Erkilla is lid van de vroe gere Presbyteriaanse kerk te Buck- lands Beach, Nieuw-Zeeland, die zich enige jaren geleden onder leiding van haar predikant ds. Scarrów losmaakte uit het presbyteriaanse kerkverband en voegde bij de Reformed Churches van Nieuw-Zeeland. Indien deze besprekin gen en dit onderzoek bevredigend verlo pen, wil men zich bij de Australische regering aanmelden als een zendings kerk en toestemming vragen om in Nieuw Guinea te arbeiden. Men wil een fonds vormen waaruit de heer Erkilla kan worden gesteund om zich door verdere studie nog beter voor het zendingswerk te bekwamen en in 1962 hoopt men, in samenwerking met de Nieuw-Zeelandse kerken een eigen zendingspost volledig te kunnen onderhouden. De voorzitter van de synode sprak de grote dankbaarheid van de vergade ring uit dat het mogelijk was dat deze kerken, dien nog zo jong waren, reeds plannen konden maken voor een eigen zendingsveld. GEREF. KERKEN Aangenomen: naar Tzum, I. Vergeer, kandidaat te Woerden, die bedankte Dor Andel, Exmorra-Allingwier, s-Gra- enmoer en Wissekerke. Bedankt: voor Berkel en Rodenrijs, A. Corporaal te Edam. CHR. GEREF. KERK NED. PROT. BOND Examens: Voor het diploma A-j dienst van de Ned. Prot. Bond slaagden: vr. D. J. Koops-Pijpers te Bilthoven de heren J. D. Aafjes te Den Haag P. v. d. Laarse te Apeldoorn. Voor het diplima B-voorganger (ster) va Ned. Prot Bond slaagden: mej. J. Hes sels te Den Haag en de heer B. Cupe rus te Huis ter Hei.de. GEREF. GEMEENTE Van een onzer redacteuren De universiteiten hebben hun poorten weer geopend. Hoog leraren, lectoren en studenten dromden vanmiddag in de uni versiteitssteden samen voor de eerste officiële plechtigheid van de nieuwe cursus. Aan alle uni versiteiten en hogescholen met de uitzondering van de Vrjje Universiteit die wacht tot haar dies, gaven de rectores magni fici een overzicht van het afge- WIE - WAAR Rectores magnifici hebben bun verantwoordelijkheid overgedragen AMSTERDAM: Prof. dr. L. Kok blijft echter aan. DELFT: Prof. dr. R. Kronig blijft ook nog aan. EINDHOVEN: Prof. dr. H. II Dorgelo ook. GRONINGEN: Prof. dr. P. J. Bouman wordt opgevolgd door prof. dr. Ph. II. Kuenen. LEIDEN: Prof. mr. J. E. Jonkers wordt opgevolgd door prof. mr. J. v. Rypperda Wicrdsma. NIJMEGEN: Prof. mr. L. G. A. Schlichting wordt opgevolgd door prof. dr. mag. J. P. M. van der Ploeg. ROTTERDAM: Prof. dr. J. H. van Stuijvenberg wordt opgevolgd door prof. H. W. Lambers, de eerste meerjarige rector magnificus aan de Economische Hoogcschool. Hij is voor vier jaar met dit ambt belast. TILBURG: Prof. dr. W. R. Hcere wordt opgevolgd door prof. dr. D. B. J. Schouten. UTRECHT: Prof. dr. J. F. Nuboer wordt opgevolgd door prof. dr. H. Th. Fischer. WAGENINGEN: Na het overlij- den van prof. ir. W. de Jong werd deze opgevolgd door prof. Ir. W. F. Eijsvoogel", die als rector magnificus Glanzend, gezond en goedzittend haar -haarcrème ANDERZIJDS PLANTA Do Planta-affaire heeft ook in de week bladen verschillende reacties doen verschij nen, waarin uiteraard vooral de schuldvraag en de nogal wonderlijke voorlichting over al of niet „besmette" margarine dc aan dacht hebben. Elseviers Weekblad noemt het een weinig verheffend feit, dat Volksgezondheid en de Unilever elkaar in het kieliog van de verwarring de bal heb ben toegegooid voor wat betreft de ver antwoordelijkheid van het niet direct ver binden van consequenties aan de „geringe bijmenging". „Unilever had deze veront reiniging van andere merken zelf opgespoord en deze omstandigheid daarna direct ge meld. aldus zei de raad van bestuur. De directeur-generaal voor Volksgezondheid kaatste dc .verantwoordelijkheid echter terug door xyn woordvoerder te laten verklaren, dat het hem wel en passont mondeling was medegedeeld, maar dat hg er eigenlyk geen bevredigend antwoord kreeg op desbetref fende vragen aan Van den Bcrgh en Jur- gens. Hjj had er vervolgens pas consequen tie* aan verbonden toen men aanwijzingen kreeg dat die kleine concentraties niet on schadelijk waren De vraag is en blijft, of Volksgezondheid het daarop had mogen la ten aankomen, aldus het blad." Vrg Nederland «chryft het volgen de: „Dc ellende is bijna geleden, naar men ons verzekert, maar dc zaak laat een nare nasmaak achter. Weinigen van de betrok kenen zijn er goed vanaf gekomendc Uni lever niet, wegens de onvolledigheid van de inlichtingen die aij heeft verstrekt, de directeur-generaal van de volksgezondheid, prof. Muntendam, niet, want, hoe karig ook ingelicht, het halve woord van de Unilever had voor hem voldoende moeten zijn om drastische maatregelen te treffen. Nu ver scheen de man die verantwoordelijk is voor de volksgezondheid, voor de televisie, onop recht, schichtig alsof by veel te verbergen had. En het leek of hg de officier van jus titie zgn maatregelen kwalijk nam. Een akelige zaak, waarvan door de verkeerde codenummer* fabrikanten, die hun handen in onschuld wassen, het slachtoffer dreigen te worden. En liet. Nederlandse volk heeft even een blik geworpen in dc geheimzinnige wereld waaruit het pakjo margarine rolt De jeuk 1* byua weg, maar het laatste woord ia nog niet gevallen." OECUMENISCHE SCHOOL Zeer ernstige kritiek oefende de schrijver van de rubriek „Met en zonder commentaar" in het blad „De Oud Katholiek" dit weekend uit op de plannen om in Rotter dam te komen tot een oecume nisch lyceum. De Oecumenische Raad ter plaatse schijnt volgens de schrijver bemoeingen te heb ben met de stichting: ZOWEL het plan zelf als het feit, dat genoemde raad er in be trokken is, doen bij ons enkele vra gen oprijzen. Laten we met het laatste begin nen. Is het juist, dat een oecume nische raad zich met een derge lijk plan inlaat? Wij menen, dat dit niet het geval is. maar dat hij zich er integendeel verre van moet houden. De stichting toch van een ..oecumenisch lyceum" betekent de oprichting van een „bijzondere school", zoals er naast de .open bare" inrichtingen van onderwijs vele in ons land bestaan. De paci ficatie van het onderwijs, die na de felle schoolstrijd reeds jaren lang in ons land bestaat, mogen wij een zegen noemen. Wanneer we thans nog de narigheden van school strijd zien in landen als Frankrijk en België, dan kunnen we ons ten opzichte van die landen gelukkig voelen. Maar dit neemt niet weg, dat ondanks de pacificatie er zo wel principiële voorstanders van het openbaar als van het bijzonder onderwijs gebleven zijn, die elk voor hun principe blijven strijden. Daar is niets tegen. Wat echter betekent het nu, wan neer de Rotterdamse oecumenische raad zich met de stichting van een bijzondere school inlaat? Dit, dat hij zich partij stelt en geporteerd blijkt te zijn voor het bijzonder on derwijs en deze verkiest boven het openbare onderwijs. Aangezien ech ter de raad niet uit particuliere personen bestaat, maar uit verte genwoordigers van kerken, betekent dit tevens, dat deze kerken zich partij stellen, zich wel partij moe ten stellen. Dit nu dunkt ons on juist. Natuurlijk weten wij wel, dat er kerken zijn die zich principieel voor het bijzonder onderwijs uitge sproken hebben, zoals b.v. de ker ken van gereformeerde signatuur. Maar van weer andere kerken is dit niet het geval. Wij denken on middellijk aan de eigen kerk, maar ook b.v. aan de Remonstrantse, de Lutherse, de Doopsgezinde en de Hervormde kerk. Zeker, het is waar dat er noch- thans tal van hervormde scholen zijn, maar toch zijn dit geen scho len. die van de kerk als zodanig uitgaan. WANNEER thans te Rotterdam de oecumenische raad bemoeie nis neemt met de stichting van een „oecumenisch lyceum", dan houdt dit, zoals gezegd, in dat de betrok ken kerker in feite zich uitspreken tegen het openbaar onderwijs en ta gen zijn voorstanders. Dat hiertegen bij deze voorstanders verzet kan rijzen, dunkt ons begrijpelijk en zelfs aanvaardbaar. En dan het plan op zichzelf. Wat is de bedoeling daarvan? De stich ting noemt als doelstelling het vol gende: „De bevordering van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Zij weet zich gedragen door het gebed en de arbeid der kerken in oecumenische verbonden heid en door allen, die tot dit doel met haar willen samenwerken." Dat klinkt erg fraai en verheven, maar het munt tevens uit door gro te vaagheid. We kunnen niet aan de indruk ontkomen, dat ook hier wederom, zoals dit op allerlei ge bied tegenwoordig helaas zoveel ge beurt, het woord ..oecumenisch" als een soort appetijtelijk sausje wordt gebruikt. Een sausje, dat gegoten wordt over iets, dat niet duidelijk omschreven kan worden, zoals uit de bewoordingen der doelstelling wel blijkt. MISSCHIEN ligt hier de kern van de gehele zaak. Immers wat zou men precies onder „oecumenisch" onderwijs moeten verstaan? Wij weten het waarlijk niet. Gezien de verhoudingen in de oecumenische beweging, waar men de richtingen van positief christendom als van vrijzinnig christendom kan aantref, fen, is in dit soort dingen slechts vaagheid te verwachten: een vaag heid die ter. slotte niemand bevre digt Of anderzijds dreigt de over heersing van één bepaalde groep, wat natuurlijk ook niet de bedoeling kan zijn. maar in feite wel kan plaats hebben. In zo'n geval is het woord „oecumenisch" niet meer dan een verwarrend vlagvertoon, dat het echte oecumenisch werk niet kan dienen, maar veeleer weer standen oproept, wat toch ook weer niet bedoeld wordt. lopen jaar. Velen grepen de ge legenheid te baat om hun opvol gers reeds enigszins in aanraking te brengen met de problemen die hen te wachten staan. De allereerste indruk is dat de afge lopen cursus betrekkelijk rustig is ver lopen. De problemen die worden opge roepen door de komende stroom van studenten zijn al zo vaak besproken dat zij dit jaar niet langer een centrale plaats in de redes innamen zoals enke le jaren geleden. Aan alle universitei ten wordt hard gebouwd. Vele rectores magnifici zullen dan ook de woorden van prof. dr. J. F. Nuboer van Utrecht onderschrijven die zei dat „in de afge lopen cursus aan materiële voorzienin- i aan oude gebouwen zoveel tot stand gekomen, dat een opsomming wel haast onmogelijk is." Problemen Dat wil niet zeggen dat niet iedere universiteit welhaast zijn eigen per soonlijke problemen kent. ft- Utrecht voorziet een groeiend tekort aan hoogleraren in de nabije toe komst. Prof. Nuboer wijdt dit aan een onvoldoende honorering, devaluatie van de titel en onvoldoende gelegenheid tot wetenschapsbeoefening, ft. Wageningen worstelt met een ko mend overschot aan studenten, waardoor prof. ir. W. F. Eijsvoogel zelfs vreest dat de Landbouwhoogesohool in de toekomst aan de stroom van stu denten paal en perk zal moeten stel len. Hij wil het aantal wel niet tot een bepaalde grootte terugbrengen, maar wil wel een beperking die zal leiden tot een langzamere en regelmatigere toeneming van het aantal studenten. In Rotterdam heeft de gemeenteraad zojuist, ondanks het feit dat senaat en curatoren zich tot de raad wendden voorstel van B. en W. verworpen in Blijdorp aan de Stadhouderslaan terrein van 5 ha voor de Economi sche Hoogeschool te reserveren, zodat het nijpend ruimtegebrek een zorgelijk karakter begint te krijgen, ft. De rooms-katholieke Economische Hogeschool in Tilburg worstelt weer met een geheel ander probleem. Daar baarde de rector magnificus prof. dr. W. R. Heere de grootste zorg dat er onder de studenten een te oude top is. Vijf en twintig procent van hen is reeds zesdejaars. ft- In Delft is men niet gelukkig met het plan van de Mammoetwet om de H.B.S. tot een zesjarige opleiding om te en. Prof. dr. Kronig meende zelfs dat dit plan in het bedrijfsleven wre vel opwekt. Afgestudeerden moeten op Research Verschillende rectores magnifici zien in de nabije toekomst moeilijk heden op het gebied van de research. Prof. dr. P. J. Bouman noemde de vraag dubieus, welke rol de Neder landse universiteiten is toegewezen in de internationale wetenschappelijke wedloop. Hij acht het vrijwel onmo gelijk om met de te verwachten stroom van nieuwe studenten de on derwijstechnische en pedagogische problematiek te combineren met het streven het hoger onderwijs dienst baar te maken aan het wetenschap pelijk onderzoek. Er zal een uiterst slagvaardig en beweeglijk beleid dig zijn om de universiteiten op peil te houden. het fundamentele onderzoek op land bouwkundig gebied geheel aan de Ho geschool moet toevallen is volgens prof. Eijsvoogel door de vorderingen van de wetenschap achterhaald. Een groot aan tal instituten voor toegepast onderzoek werd in de afgelopen naoorlogse jaren opgericht. Het gevaar is echter nu men langs elkaar heen zal werken, dat het noodzakelijk wordt te zoeken een vorm van coördinatie. Bestuursvorm In een aantal gevallen kwam ook de noodzakelijke vernieuwing van de bestuursvorm ter sprake. In Leiden heeft het nieuwe presidium uitste kend voldaan. De taak van de rector werd erdoor ontlast en het contact met het curatorium verbeterd. Gro ningen is echter nog niet zo ver. Daar vragen de huidige bestuursorganisa ties zich niet zonder zorgen af of zij wel berekend zijn voor hun taak nu de regering overweegt om meer auto nomie toe te kennen aan de universi teiten. Prof. Bouman was van me ning dat het huidige bestuurssysteem nog te veel de trekken draagt van de negentiende-eeuwse beslotenheid stabiliteit. In Rotterdam is reeds een oplossing gezocht zoals ook reeds elders in een verlenging van de ambtstermijn van de rector magnificus. De opvolger van prof. dr. J. H. van Stuijvenberg, prof. H. W. Lambers zal deze functie namelijk vier jaar lang bekleden. Aan de rooms-katholieke universiteit an Nijmegen is men echter minder gelukkig met een dergelijke verlenging van de ambtstermijn. Een groot deel van de rede van prof. dr. L. G, A. Schlichting was aan dit onderwerp ge wijd. Hij stelde de voordelen (efficiën tie en continuïteit) tegenover de nade len (suprematie van de rector over zijn collega's en te zwaar voor de weten schappelijke taak die hij ook moet richten). Prof. Schlichting was echter van mening dat de bezvyaren kunnen worden ondervangen 'door andere voor zieningen, met name door een actieve functie v^n de rectorale raad, waarir in toenemende mate dagelijks bestuurs taken kunnen worden opgedragen. De Delftsc rector magnificus, prof. dr. R. Kronig, maakt zich ernstige zorgen om wat hy noemt de beangstigend snelle groei van de afdeling der technische natuur kunde. Hy vroeg zich af of bier de verhoudingen niet scheefgetrok ken worden. Volgens de hoogleraar spelen bg de keuze van de studie richting vaak allerlei romantische of mode-overwegingen, aangewak kerd door pers en populair-weten- schappeiyke literatuur een al te grote rol. De ongezonde ophef, die men, gestimuleerd door de uitvinding van de atoombom, van deze onder werpen gemaakt heeft, wekt by het publiek een geheel verkeerde voorstelling van zaken. Volgens prof. Kronig zullen in de toekomst atoomkernreactoren als energiebron een toenemende betekenis krygen, maar naar zyn mening hebben de laatste jaren duidelijk geleerd dat het daarmee heus zo'n vaart nog niet zal lopen. Met de economie daarvan is het nog niet zo gunstig gesteld als de enthousiasten eerst hebben willen doen geloven. In verband met de bouw van de kernreactor in Delft vertelde prof. Kronig nog, zyn de veilig heidseisen zo sterk opgeschroefd dat zy, indien aangelegd op het terrein van het gemotoriseerde verkeer, dit radicaal zouden vér- Indien dan uw rechteroog u tot zonde zou verleiden, ruk het dan uit en werp het van u, want het is heter voor u dat één uwer leden verloren ga en niet uw gehele lichaam in de hel geworpen worde. En indien uw rechterhand u tot zonde zou verleiden, houw haar af en werp haar van u; want het is beter voor u dat één uwer leden verloren ga en niet uw gehele lichaam ter helle vare." Nogal krasse maatregelen!, is misschien uw commentaar. Het gaat hier in de bergrede over de zonde van de echtbreuk, het „aanzien om te begeren" - dat Jezus hier heel concreet ogen en handen als „de verleiders" aanwijst, is wel heel begrijpe lijk! Want er zijn ook christenen met „begerige ogen" en er zijn ook christenen die hun handen moeilijk thuis kunnen houden. Het heeft geen enkele zin dit te verbloemen Die christenen moeten zichzelf eens ernstig onder handen nemen. Mannen zo goed als vrouwen want het „begeren opwekken" is een vrouwelijke eigenschap die niet minder zondig is! Dan is het goed om iedere dag vol overgave'te bidden: „Leid ons niet in verzoeking!" Maar dat gebed is een leugen als ge telkens weer die verleiding zelf opzoekt! Neem eens radicale maatregelen. Om wille van uw eeuwig geluk! Euroversiteit Natuurlijk kwam hier en daar ook de Europese Universiteit ter sprake, een plan dat zeker niet ieders instemming heeft. In Amsterdam werd dit plan ge heel afgewezen. Daar ziet prof. dr. Kok liever dat Europa alleen maar kele instituten opricht voor voortgezet te studie. Leiden echter heeft deze in stituten vanmiddag voor zichzelf opge ëist, omdat een dergelijk instituut toch niet aan de Euroversiteit zal worden verbonden. Ds. Klijn voorzitter W erkgemeenschap De leider van het Open Deur werk, ds. G. P. Klijn. is voor het komende jaar tot voorzitter benoemd van de werkgemeenschap voor protestant se Informatie in Europa. Deze werk gemeenschap zal voorts in Amster dam een permanent secretariaat ves tigen, Dit werd zaterdag tijdens de in de N.C.R.V.-studio te Hilversum gehouden jaarvergadering besloten. Tot secretaris werd benoemd de heer J. E. Kroese, pers-chef van het Ne derlands Bijbelgenootschap. Advertentie l PINDAKAAS Is rijk aan vitaminen, een bron van kracht en gezondheid; de fijnste pindakaas komt TUcTlUfflan, Spreiding Ook de spreiding van het hoger on derwijs kwam nog even ter sprake. Zo meende de rector magnificus van Delft dat de stichting van nieuwe technische hogescholen op korte termijn achterwe ge dient te blijven. Amsterdam maak te echter van de nood een deugd door erop aan te dringen dat de IJmond- T.H. die ih het plan van dé minister opgenomen, het beste gerealiseerd kan worden in nauwe samenwerking met de. Gemeentelijke Universiteit. Ook prof. Bouman in Groningen be streed de gedachte dat we nieuwe versiteiten moeten stichten om de gionale belangen te dienen. Voorop moet staan dat op verantwoorde wijze versitair onderwijs wordt geboden. Hij zag als huidige noodzaak een concentra tie van beschikbare middelen en schikbare personen. Specialisten ten in de gelegenheid gesteld worden hun vakkennis aan zoveel mogelijk stu denten door te geven. (Van een onzer redacteuren) Tijdens de vergadering van het Verband van Hervormd-gerefor- meerde Evangelisaties en Min derheden, die zaterdagmiddag in Utrecht werd gehouden, werd sterk beklemtoond dat het nood zakelijk wordt dat voor deze evangelisaties een kerkelijke op lossing wordt gevonden. Hoe de ze oplossing zal moeten zijn, wist men echter in vele gevallen niet. Spreker was ds. A. Vroegindeweij van Veenendaal die vast stelde dat de evan gelisaties geboren zijn uit de nood der prediking. Hij betreurde het dat de ker keraden niet J zgn, tegemoet komen. Er moet echter een grote aarzeling zijn eer men tot eigen diensten over gaat, en een nog grotere vreugde als de evange lisatiediensten gestopt kunnen worden. Men mag beslist niet om persoonlyke re denen of om een accentverschil in de prediking overgaan tot eigen diensten; alleen als men werkelijk niet schrif- tuuriyk gevoed wordt. De grote moeilijkheid met vele kerke raden is vaak dat wanneer de diensten eenmaal zyn begonnen de kerkeraad wel gewillig is om per jaar een aantal dien sten voor de hervormd-geref. prediking af te staan. Dan wordt het echter moei lijker om tot een oplossing te komen, omdat de herv.-gereformeerden dan ge wend zijn aan dc wekelijkse diensten. Ds. Vroegindewey was van mening dat deze moeilijkheid aan de kant van gerefor meerden groter is dan bij andere groepe ringen in de Hervormde Kerk, omdat zij nog altijd prijs op stellen om twee leden, die toch voluit hervormd willen maal per zondag een schriftuurlijke pre- Dit nieuwe secretariaat heeft ten doel n het contact tussen de Europese jour nalisten die werkzaam zijn bij dagbla den en kerkelijke bladen te verbeteren. Het zal de journalisten in staat stellen om onderling gegevens uit te wisselen en elkaar voor te lichten voor actuele problemen op oecumenisch en kerkelijk gebied. De vergadering werd geleid door de aftredende voorzitter van de werk gemeenschap Stan Ingemark, die de hoofdredacteur is van de persdienst van de Zweedse staatskerk. Hij drong in zijn openingsrede er op aan dat de journalisten vrijelijk van hun stand punt moeten kunnen getuigen. In dit verband schonk hij in het bijzonder aandacht aan de apartheidskwestie in Zuid-Afrika. De ongeveer zestig journalisten wer den vervolgens op de hoogte gebracht van de Nederlandse situatie op het ge bied van de radio. Zy werden toege sproken door de programmaleider van de N.C.R.V., de heer G. H. Hoek, door ds. L. H. Ruitenberg die het werk van het l.K.O.R. uiteen zette en door na mens de V.P.R.O. De heer A. Borstlap zette het werk van het C.N.V. uiteen. Gisteren werd een bezoek gebracht aan Carré in Amsterdam waar „Open Deur-dienst werd gehouden der leiding van ds. G. P. Klijn, terwijl de middag werd doorgebracht op het instituut „Kerk en Wereld" Vandaag waren de gasten in Rotter dam, waar zij een bezoek brachten aan het dagblad „De Rotterdammer". De hoofdredacteur dr. E. Diemer gaf een overzicht van het werk van de christe lijke pérs in ons land. Om vijf uur den de journalisten ontvangen door de burgemeester van Rotterdam rar. C van Walsum. Jaarvergadering van „Spaanse Ev. zending" De stichting „de Lr Zending" hield zaterdag te Utrecht, der presidium van dr. ir. R. I. Borkent van Leidschendam haar algemene verga dering, die goed *- De secretaris-penningmeester G. Zwart Sr., te Utrecht bracht het Jaarverslag uit, dat werd goedgekeurd. De heer C. van Neeser te Den Haag heeft uitvoerig gerapporteerd over stand van zaken van de actie in v schillende landen. Besloten werd om st pen te ondernemen om het orgaan deze stichting tot groter bloei te bren gen. De heer J. Vermeulen, te Alblas- serdam, sloot de vergadering met dank gebed. Met nadruk wees deze predikant op dat als de kerkeraad een oplossiu wil, de groep niet het knusse van de eigendiensten in stand mag houden. Men moet zyn legitieme plaats in de kerk in nemen. Wel was het gevoel sterk in de vergadering dat dit lang niet altijd moge- Ujk is- De vergadering die zeer druk be zocht was, ging uitvoerig in op dit referaat. Ds. Vroegindeweij vertelde ons naderhand dat hij van mening was dat sterker dan voorheen het verlan gen uitgesproken werd dat de huidige toestand niet langer mag blijven voort bestaan. Er is een groot verlangen naar een echte kerkelijk leven t vooral naar de sacramenten die dergelijke evangelisatiediensten niet kunnen worden bediend. De vraag werd herhaaldelijk gesteld of er geen echt kerkelijke oplossing is, terwijl meerdere malen werd uitgesproken dat men zich kerkelijk verlaten voelde. nieuwe woning het 0 nieuwe wijk. En zoals in vele nieuwe wijken: vóór mijn huis was een strook nog braakliggende grond, die bij regenval veranderde in een modderpoel. Meegedeeld werd dat de gemeente deze ruimte zou beplan- Vragen op elk gebied kannen worden Ingezonden aan bet bureaa van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. Aangezien ook de ramen van buiten af en toe gezeemd moeten worden, leg de ik een grintpad aan langs de geve van mijn huis, op dat stukje braak liggende grond dus, opdat mijn vrouw- de modder behoefde te staan. recht. Het stuk grond behoort niet bij uw huls en als de gemeente uw initia tief om op die grond een grintpad aan te leggen en er bloemetjes te voor een zonnig raam. Eerj stek, in juni gewonnen, kan in augustus of september van het volgend jaar een bloeiende plant geven. Oppotten in voedzaam grondmengsel, terwijl u een paar potscherven legt op de bodem van de bloempot. Zet de pot op een zonnige plaats. Door af en toe een top uit de plant te nemen, be vordert u het vormen van zijscheuten, alle kosten geheel voor Alleen indien opname op doktersadvies geschiedt kunt u de kosten niet kan waarderen, dan moet u zich kenhuisverpleglng vergoed krijgen In het voorjaar kwamen werklieden 6rlIn de gemeente stekjes planten overgebleven stuk grond. Op mijn grintpad maakten zij geen enkele aan- merking. Ruim de helft van de stekjes 8a.?A houden, ging na korte tijd dood, de nog levende heb ik opnieuw gegroepeerd en in vrije stuk toen zelf wat bloemen Iedereen was tevreden tot vorige het"*g'e'val Is "zit week iemand van de gemeentelijke te gehoorzamen! zult u inzien als u bedenkt dat Waarbij de vergoeding afhankelijk is De bloei valt over het algemeen tus- sen juli en oktober. Als zich knoppen vormen, zijscheuten onder de knoppen wegnemen, In voorjaar en j buurman wel het initiatief kan de gesloten overeenkomst Het- dSgïn Wtoest -veuuc Maar.... niemand kan u beletten om in het *en Senieentehuize een verzoek in te dienen, met redenen omkleed, om dat plaatselijke"regeling grintpad te mogen behouden. Misschien gaande bij u ter wille. Maar als dat niet waarbij u niets anders op zich hiermede Winters mag de Adef,en jVer^11" Ple^ met vol°P licht en 'de tempera- Tfr uitgekeerd. Ook tuur mag niet dalen onder de vijf gra- die ontvangt u niet, tenzij er een den. Weiniv lauw water op die grond kippen te zelfde geldt voor de tegemoetkoming plant niet te 1. enz' in de bevallinesknsten die een werVne. -1-1-1 zijn dienaan- de organisaties bent aangesloten. U dient verbinding te stellen. plantsoenendienst ons kwam vertellen dat grintpad en bloemen ten spoedig- sten verdwijnen. Toen wij den. Weinig lauw water geven. De oleander wenst een grote pot; i ze daar uitgegroeid dan overgaan o. een kuip. Vooral letten op wolluis en schildluis. Plekjes aanstippen met spi- naspuiten met een nicotine- dig), niet aangesloten bij i uiteraard wat tegensputterden was zijn fonds, wel in een kruisvereniging voor resultaat antwoord dat, als ik er niet voor zorg- ziekenhuisverpleging. Nu is mijn vrouw je in ee 1-4 voor de bevalling van ons eerste kind maar (vrijwillig) in een ziekenhuis opgeno- Wat is de juiste behandeling? men. Heb ik nu nog recht op een of andere uitkering of vergoeding? de. de gemeente alles zou laten dwijnen op mijn kosten. Mijn vraag; kan dat zo maar en wat moet ik nu Vraag: Eind juni heb ik uit Italië Dr€Darnat of' met o Ara™ ""rnafatlhinn me?vbra^tm Ik heb SiSVl Utet \,SS*X?'tteBt mhU NuS S plaot! 7enero„e^o „gSmdaalsbeha°dellnS h"h" pot met bloemistenaarde, nogmaals. dc bladeren worden erg droog. Vraag: Kunt u mij helpen 5 dc lil ste hehanHclin.tr' Antwoord: Hoe vervelend het voor Antwoord: Daar opname in het

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2