Jlicuuie geihsctfe GTouranl KONING BOUDEWIJN Commentaar V.N. beschermen Loemoemba Opschudding door eisen in metaal NIEUWS in één oogopslag- BON heeft zich verloofd met Spaanse Dona Fabiola Chiif Whip Malakka wil bemiddelen AMERIKANEN: VRIJHEIDSBEELD BLINDDOEKEN, DAN HOEFT HET CHROESJTSJEF NIET TE ZIEN VRIJDAG 16 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Adivertentie-afideling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal: 2,55 per maand; ƒ0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 11973 CHRISTELIJKE ATION AAL DAGBLAD V$tantvasttch is ahfblmn mgn bert ia Icgljenspocf OLYMPISCHE SPELEN in Amsterdam Zie pangia 9 Is Loemoemba nu inderdaad en voorgoed uitgeschakeld? Kolo nel Moboetoe blijkt niet, zoals gisteren enkele keren werd gemeld te zijn gearresteerd. Loemoemba staat nu onder de be scherming van de Ver. Naties tot grote ergernis van presi dent Kasavoeboe. De gruwelijke moord op het Sevenumse jongetje Hans Hermans stelt de politie en de justitie voor raadselen. Koortsachtig wordt naar een aanknopingspunt gezocht. Het is in korte tijd al het zoveelste geval van moord op kinderen. Het ziet ernaar uit, dat wij in Nederland weer een spannende tijd op het gebied van de lonen zullen beleven: een spoed- gesprek van werkgevers en werknemers met vier ministers, gisteren in Den Haag, bewees, dat de spanningen toenemen. heids- en onderwijzend personeel, waar ook de niet geheel tot tevredenheid stemmende verhouding tussen vakcentrale en aangesloten bonden aan de orde kwam. Alles wijst erop dat de Sowjetunie een nieuwe ruimtevaart sensatie voorbereidt mede ter begeleiding van Chroesjtsjefs komst in New York, waarover zoveel stof opwaait. Een Oostduitse overloper heeft bewijzen meegebracht dat de ..Volksarmee" van de Oostzone systematisch op een aanvals oorlog tegen de Bondsrepubliek wordt gedrild. verloofd met de Onze parlementsredactie wijdt, aan de vooravond van Prinsjes dag, een beschouwing aan de mogelijkheden van belasting verlaging. Zij komt niet tot optimistische conclusies. Wie de jeugd heeft... HET is een vertederend plaatje: zo'n kind dat zich voor het eer«t vol ijver overgeeft aan het schoolleven, onhandig manoeuvreert met pot lood en papier, trots als een pauw rondstapt met een schooltas, wijsheid opdoet met parmantige eigenwijsheid. Wat is zo'n kind nog heerlijk geluk kig.... Laten we dat laatste nu maar niet overdrijven. Goed, een schoolkind heeft niet die zorgen die ouderen op hun schouders voelen drukken gelukkig niet. Maar wel maakt het kind in zijn school jaren kennis met „de we reld", hij hoort van oorlogen die de eeuwen door zijn ge voerd, hij leest de niet al tijd zö schone bladzijden die kolonialisme in het boek dc» geschiedenis heeft geschre ven. Als hij wat ouder wordt, gaat hij wat inzicht krijgen in de maatschappij hij of zij moet dat alles verwerken op een leeftijd waarin het gevoel voor rechtvaardigheid nog niet afgestompt is zoals bij ouderen helaas al te vaak het geval is. Is het vreemd als die jeugd minachtend de schouders op haalt wanneer ouderen ook nog veel en gewichtig praten over „het jeugdprobleem?" Goed, het kind op deze foto heeft van dit alles nog geen weet. Maar op de ouders en opvoeders rust wel de taak dit kind te leiden op de weg naar volwassenheid. En dat opvoeden is niet alleen maar het (laten) bijbrengen van een zo groot mogelijke hoeveelheid kennis om een zo goed mogelijke maatschap pelijke positie te kunnen ver werven het is dn de eerste plaats een „leiden tot Jezus", een opvoeden tot christen. Hoe gewichtig de rol is die de krant hierin speelt de krant die iedere dag bij u op tafel ligt en die ook voor uw kinderen schakel is met de wereld om u heen er is weinig nadenken voor no dig om dat gewicht te erken- Denk dan ook niet te lang na over uw kansen om de bon ingevuld te krijgen. Zorg dat dat gebeurt en doe het vandaag nog. U kunt noteren als nieuwe Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- te) Dese bon is Ingezonden door: (straat) Wil Chroesjtsjef VN verplaatsen? Verwacht wordt, dat premier Chroesj tsjef zaïl eisen, dat ihet hoofdkwartier der V.N. overgeplaatst zal worden, indien Washington de communistische kopstuk ken geen grotere bewegdnigsvrijheid geeft Een dergelijke ais zal ongetwijfeld stui ten pp verzet van de meeste Westerse neutrale landen, zelfs indien de V.S. zouden besluiten zich zelf afzijdig te houden. Verder zal de Sowjet-premier vrijwel zeker aandringen op hei ontslag van? Hammairskjöld, omdat 'hij zich in Komgt niet heeft gehouden aan de richtlijnen van de Veiligheidsraad, Dgze houding tegenover Hammiarekjöld is het logisch vervolg van de meedogenloze aanvallen van de Russen op vrijwel elk aspect van het Kongolese 'beleid van Hammarskjold. ONING BOUDEWIJN der Belgen heeft zich verloofd. Dit heeft de Bel- gische premier, Gaston Eyskens, hedenmiddag in Brussel bekend ge maakt. De toekomstige bruid is de Spaanse Dona Fabiola de Mora y Aragon. Zij is de dochter van wijlen Don Gonzalo de Mora y Fernandez, de graaf van Mora. Premier Eyskens zei verder dat de verloofde van de Koning en haar familie zich op het ogenblik in België bevinden. Met grote vreugde heeft het Belgische volk kennisgenomen van de verloving van zijn Vorst, die op 7 september jl. dertig jaar is geworden. Eyskens verklaarde: „Het besluit is goedgekeurd door de Belgische regering. Wij zijn ervan overtuigd dat deze ver heugende gebeurtenis met vreugde door de gehele bevolking zal worden begroet." Eyskens bracht naam van de regering en de bevolking de beste wensen en gelukwens enover aan de Koning. Hij zei: „Op dit ogenblik overschrijdt Dona Fabiola de Belgische grens met haar familie. Wij wensen haar welkom." Van officiële zijde werden gaen nadere inlichtingen verstrekt over de Spaanse jonkvrouwe en over de huwelijksplan- (Van onze sociaal-economische redactie) DE FORSE LOONEIS, die de werknemers in de metaalindustrie op tafel hebben gelegd en waarop de werkgevers beslist geen resoluut „nee" zullen laten horen, heeft in regeringskring zoveel opschudding gewekt, dat gisteren, twee dagen na het gesprek van de Stichting van de Arbeid met de regering in allerijl een nieuwe bespreking is gehouden tussen de ministers Van Rooy, De Pous, Zijlstra, staatssecretaris Roolvink en de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemers-organi saties anderzijds. In dit gesprek is het duidelijk gewor den, dat de standpunten van de regering en het bedrijfsleven nogal uit elkaar liggen. De regering wil eigenlijk niets weten van een tussentijdse openbreking van looncontracben ter verhoging van de lonen, zoals nu in de metaal het geval is, Ook in uitkeringen ineens heeft men geen vertrouwen, omdat deze de con sumptie eveneens te sterk zouden kun nen vergroten. Verbetering van de ar beidsvoorwaarden zouden tussentijds buiten de c.a.o. om in winsbdelingsrege- lingen en gepremieerde spaarregelingen gezocht moeten worden. Van de zijde van de vakbeweging wordt gesteld dat men op het ogenblik dit soort regelingen nog onvoldoende kent en dat er desniettemin op korte ter mijn iets gebeuren moet. Er is geen weg terug. Daar komt nog bij dat men uiteraard van socialistische en liberale zijde nu niet zoveel voelt voor een op lossing in de sector van winstendelinigen en spaarregelingen. Achteraf bezien is het nu wel duidelijk, dat ook het be drijfsleven de thans ontstane moeilijke loonsituatie niet tijdig heeft Het bestuur van de stichting beid, kennend de speciale delijkiheid die bij de gedifferentieerde loonpolitiek op de schouders van het be drijfsleven is gelegd, had zioh al veel eerder moeten beraden. Ontkend mag niet worden dat de vak beweging begrip heeft voor de wens van de regering niet de lonen te ver hogen, maar de prijzen te verlagen. En men geeft toe dat de zes procent die de metaal in eerste instantie vraagt, vrij veel is. Maar, zo voegit men hier aan toe, hoe is 't mogelijk niets aan de lonen ie doen. als er grote winsten worden ge maakt, als de werkgevers grote kapita len opstrijken, de dividenden stijgen bij een produtotivtteitstoeneming van meer dan tien procent en bovendien de werk gevers bereid zijn meer loon te betalen? Men heeft begrip voor de vrees van de regering dat een forse loonsverhoging in een bepaalde bedrijfstak een sneeuw baleffect zal hebben met het risico van overconsumptie, overinvestering en een dreigende bestedingsbeperking op de achtergrond, maar van vakbewegings zijde merkt men hierbij op dat er bin nenkort toch een aantal loonsverhogin gen moet komen, omdat verschillende c.a.o.'s normaal aflopen. De centrale werknemers- en werkge versorganisaties zullen zich thans in eigen kring op de moeilijke situatie be- IN HET BEKENDE GROENE DOOSJE zinnen. Daarna wordt op korte termijn het gesprek met de regering voortgezet. Het liberale werkgeversverbond, C.S. W.V., vergaderde vanmiddag reeds. Van daag kwam ook de commissie ontwik keling nationale economie van de S.E.R. bijeen, ter bespreking van een nota over de huidige sociaal-economi sche situatie. In 1959: elk uur een moord in VS Elk uur gebeurt in de Verenigde Staten een moord, aldus heeft J. E. Hoover, het hoofd van de federale recherche (F.B.I.) meegedeeld. Het aantal misdaden neemt jaarlijks ongeveer vier maal zoveel toe als de bevolkingsaanwas bedraagt en zal de komende jaren onrustbarend hoog worden, zo wordt in het jaarverslag van de FBI gezegd. Vorig jaar werden meer dan 1.590.000 ernstige misdaden gepleegd elke drie minuten één, elk uur werd een moord ge pleegd, elke vijfendertig minuten een aanrandig, elke zeven minuten een mis handeling, elke zesenveertig seconden een inbraak, elke minuut een diefstal en elke twee minuten een autodiefstal. Twaalf procent van alle personen die vorig jaar werden gearresteerd waren minderjarig. Duikboot Scorpion antwoordde niet Het was voor de Amerikaanse marine- autoriitei'ten vanochtend een grote opluch ting diat na ruim 24 uur het radiocontact werd hersïteld met de atoomduikboot Scorpion. De onderzeeër voer ten westen van Ierland in de oceaan, toen gisteren plotseling het radiocontact wegviel. On middellijk werd op alle schepen- en vlieg tuigen in de omgeving een beroep gedaan, te luisteren na-ar mogelijke signalen van de Scorpion. Vanmorgen towa-m het schip gelukiki-g weer duidelijk in de ether, gaJ zijn positie op en verklaarde dat aill-es wel was aan boord. nen. Om vier uur vanmiddag zou in Brussel de pers door het Hof nader Wor den ingelicht. Dona Fabiola is een dochter van wijlen Don Gonzalo de Mora y Fernandez, graaf van Mora, markies de Casa Rlera, en van Dona Bianca van Aragon. laar op te treden in het geschil tussen Nederland en Indonesië, in dien het daartoe wordt uitgenodigd, aldus heeft de minister-president Tengkoe Abdoel Rhaman heden tr Kuala Lumpur verklaard. Hij ze<i de dit als een 'boel-ichtiing op aen verklardTig van Malaikka's ambassadeur in Indonesië, Inche Senoe bin Abdoel Rahman, dat Malakka ct^Jgovraaigd be reid zou zijn hot geechi'l te helpen op- „Natuurlijk", zei-de de premier, „moe ten beide landen Malakka als bemiddelaar aanvaardbaar achten en er moet met vreedzame en wetbig-e middelen een op lossing tot stand komen. Overigens zal Malakka ziich niet met de aangelegen- n van beide land-en bemoeien. Al leen wil het duidelijk te verstaan geven, dat heit vasthoudt aan hot beginsel van zelfbeschikkingsrecht voor elk land". Ma lakka zal kolonialisme dn elke vorm cf vermomming bestrijden. Geneesmiddelen per pistool Zorgvuldig werd het pistool ge richt en even later weerklonk in Artis een doffe knal. Het zieke puntlipneushoornmannetje Pongo maakte even een beweging van schrik, kwam moeizaam overeind en keek naar het scheen wat ver baasd om zich heen. De vreemde gebeurtenis bleek evenwel gauw vergeten, want na een tijdje was het dier kennelijk weer zover op zijn gemak, dat het zich opnieuw op het stroleger neerlegde. Daar bij bood het de schutter de moge lijkheid een tweede pistoolschot te lossen. En kort daarna boorde zich wederom een vreemdsoortig pro jectiel door de dikke huid van de kolossale neushoorn. Deze raketvormigeprojectielen waren.... injectiespuilen. De gun stige resultaten die men in Ame rika met deze behandelingsmetho de heeft bereikt deed Artis beslui ten zich ook zo'n pistool aan te schaffen. Het is nu gebruikt bij een zeer ernstige infectie van Pongo, die bijna een jaar geleden in artis Infiltranten in Nienw-Guinea Op de Nederlandse ambassade te Can berra zijn volgens A.P. berichten ontvan gen dat twaalf gewapende en van pro- pagandabiljetten voorziene Indonesiërs in Nederlands Nieuw-Guinea gearresteerd Nederlandse woordvoerders verklaren, dat het voornaamste doel van de infiltra' ties is ontevredenheid te zaaien onder de bevolking. TN KONGO duurt de partijstrijd voort. Men arresteert er elkaar om het hardst, en als men zijn tegenstander al niet arresteert, dan verspreidt men toch het gerucht, dat men het heeft gedaan Dit soort van beweringen heeft wellicht hetzelfde doel als zekere Afrikaanse to verformules. Intussen heeft het dagblad nauwelijks tijd om de ontwikkelingen bij te houden. Wat wordt afgedrukt, heeft grote kans reeds weer door een gans andere situatie achterhaald te zijn op het ogenblik waar op de krant de lezer bereikt. Of zou men moeten zeggen, dat, bij alles wat er ver andert, de situatie zelf dezelfde blijft? Onder de chaos van het gekrakeel is dan nu toch het leger naar voren gekomen Het is geen ongebruikelijk beeld. Anders het dienende instrument van de staat kunde. pleegt een leger zich tot een zelf standige macht te ontwikkelen, wanneer er een toestand van gezagsloosheid is. Tot nu toe had Loemoemba deze ont wikkeling pogen te voorkomen door het leger vleiende woorden toe te dienen. Maar die woorden, ijdel al in zichzelf, spraken te minder naarmate dezelfde Loemoemba al meer in geldnood kwam lc zitten. Een soldaat zonder soldij is een droeve figuur, en zo heeft ook het leger in Kongo het wel aangevoeld. Al wederom blijft afwachten nu gebo den. Onder minder abnormale omstandig heden kan in een situatie als thans ont staan van een leger een consoliderende werking uitgaan. Waarbij overigens ge hoopt moet worden, dat de legerleiding, eenmaal de macht in handen hebbende, te zijner tijd bereid zal zijn daarvan ook weer afstand te doen. Zoiets is ook dit maal wel beloofd, maar een belofte als deze is even gebruikelijk als de niet- nakoming ervan. Zal men echter in het algemeen reeds vari het Kongolese leger consolidatie mogen verwachten? Uit dc berichten krijgt men de indruk van doen te hebben met een aantal zeer jeugdigen, in wier handen de wapenen zijn als speelgoed. Maar wapenen zijn nn een maal geen speelgoed. Niemand kan voorlopig het gevoel heb ben, dat de militairen van de Verenigde Naties ten overvloede daar zijn. Loe- mocmba's macht brokkelt af, en dat is een onmiskenbaar winstpunt. Maar we zijn er met Kongo voorshands nog niet. Trein Leiden-Utrecht hoog Naar wij vernemen, zal rïe trein Leiden—Utrecht reeds op 18 oktober tussen de Herenstraat en de Kanaal- weg lioog gaan rijden. I )E ROL VAN het lagedrukgebied dat gisteren boven de Britse eilanden lag, werd in de afgelopen nacht overgenomen door een van de oceaan komende storing, die met vrij grote luchtdrukdalingen naar Frankrijk trok. Vanmorgen was de kern vlak ten zuiden van Parijs aangeko' men. In Engeland, Frankrijk en Zwitser land vielen plaatselijk grote hoeveel heden regen. De kern van de depressie beweegt naar de omgeving van Oost- Engeland. Vanwege de nabijheid vi T OEMOEMBA heeft gisteravond bescherming door de V.N.-trocpen moeten vragen, nadat woedende Kongolese soldaten tot drie keer toe hadden geprobeerd hem te vèrmoorden. Door krachtig optreden van Ghanese militairen konden ongelukken worden voorkomen. „Maar het was op 't kantje af", verklaarde een Ghanese officier. Ook manschappen van kolonel Moboetoe kwamen Loemoemba te hulp. Dit gebeurde in opdracht van de kolonel, die dus blijkbaar niet door de premier was gearresteerd, zoals gistermiddag werd gemeld. Wat dit laatste punt betreft, kwam gisteravond de aap uit de mouw: Serge MWichèl, een Algerijnse com munist, die perschef was van Loe moemba, had verklaard dat Moboe toe was gearresteerd. Het was een verzinsel, dat echter uitstekend in zijn kraam te pas kwam. Toch schijnt Michèl wel onder de indruk te zijn van Moboetoe's optreden, want sinds hij heeft verklaard dat de kolonel was gearresteerd, is hij spoorloos. Het ziet er thans naar uit dat kolonel Moboetoe in ieder geval de militairen op zijn hand heeft, maar hoe groot zijn macht is als staatsleider zal nog moeten blijken. Veiligheidsraad Vanmiddag komt in New York dc Vei ligheidsraad weer bijeen ter bespreking van de Kongolese crisis. Komt men ook nu niet tot een of ander compromis, dan zullen de Verenigde Staten vermoedelijk dc Algemene Vergadering verzoeken om morgen in een spoedzitting bijeen te ko men. Men verwacht dat dc Amerikanen dit zullen vragen indien Rusland zijn veto uitspreekt over een resolutie, die tot doel heeft Sowjet-wapens buiten Kongo te houden. Inmiddels hebben Ceylon en Tunis van ochtend overleg gepleegd over de moge lijkheid om een compromis-resolutie in te dienen. Hierin zou moeten worden voor gesteld dat een commissie van goede diensten naar Kongo gaat om da geschil len bussen de verschillende machten to helpen regelen. Gevechten In Katanga is het gisteren weer tot hevige gevechten gekomen. Driehonderd soldaten van Loemoemba zijn de afge scheiden provincie binnengedrongen. Mali-troepen van de V.N. niets tegen deden. De politieke vertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, Berendsen, zei: Wij moeten alleen toezien op de naleving van hot bevel om het vuren te staken. Ka'tangese troepen zijn eohter voornamens zioh tegen Loemoemba's mannen te ver zetten. Verder hebben zij onlusten te be teugelen in Manono, Boekama en Luena. Het samhoofd Kimboko, zijn zoon en drie politiemannen verloren het leven, in de strijd tegen vierhonderd mannen van de Baloekabat, van wie ©r veertig zouden zijn gesneuveld. Ethdopisohe V.N.-troepen zouden voor bescherming van de blanken in dit gebied zongen. In Luena zouden 800 Belgen en Katan- gozen desondanks in een kolenmijn zijn opgesloten. Twee missionarissen worden vermist. In het plaatsje Loeboema, in het noorden van de Evenaar-provincie zijn ook incidenten geweest. De barometer daalt lagedrukcentrum blijft de kans op regen of regenbuien in ons land tamelijk groot, terwijl de temperaturen iets lager zullen worden. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Half tot zwaarbewolkt met enkele re- genbuién. Overwegend matige wind, in hoofdzaak tussen znidoost en zuidwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 17 september: zon op 6.17, onder 18.51 uur; maan op 2.21, onder 17.18 uur. 21 september nieuwe maan HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Timmerlieden, schilders en de bemanning van een bag germolen zijn aan het werk op of bij pier 73 aan de East River bij New York, waar het Russische passagiersschip „Baltika" met premier Chroesjtsjef en andere com munistische leiders aan boord maandag zal afmeren. Geheel overbodig zijn de werkzaamheden niet, want pier 73 wordt al jaren nieten bij de pier beslist wel de meer gebruikt en is dienten- enigen die de aankomst wal gevolge een van de meest luisterrijker willen maken, vervallen aanlegplaatsen van Duizenden anderen hebben de New Yorkse haven. Zelfs slechts plannen in het nega- het water langs de pier is tieve. Zo heeft de vakbond niet diep genoeg voor een van havenarbeiders er met schip als de Baltika. vandaar zoveel ijver naar gestreefd, die baggermolen. Verwacht dat grote aantallen mensen wordt dat de Russische rege- klaar staan om Chroesjtsjef ring de rekening van al deze bij zijn aankomst uit te jou- herstelwerkzaamheden (on- wen, dat aangenomen kan geveer 55.000) zal betalen, worden, dat er maandag in Nu zijn deze arbeiders op de haven van New York Een ander, niet minder veelzeggend plan, is het vrij heidsbeeld in de haven een zwart masker voor te binden en het bovendien een zwarte armband te geven voor de tijd dat Chroesjtsjef in de Verenigde Staten is. der vlak. De Cubaanse dele gatie bij de V.N. beschikt niet over een min of meer officiële verblijfplaats en de directie van het hotel „Ely- sec", waar de Cubaanse de legatie kamers had bespro ken, heeft, toen men vernam dat Castro tot de gasten zou behoren, de reservering ge annuleerd, terwijl andere geschikte hotels ijlings lieten weten, dat ze volgeboekt Globaal gezien Tien personen zijn om het leven gekomen en éénentwintig gewond bij een botsing tussen een bus cn een met cement geladen vrachtauto bij Megara, ongeveer veertig kilometer van de Griekse hoofdstad Athene, I President Eisenhower is vandaag in het Walter Reed-hospitaal opgenomen voor zijn jaarlijks medisch onderzoek. Morgen zal hij er weer uitkomen. Een ekster of een dief hebben zich meester gemaakt van twee gouden ringen met bril janten en parels (resp. ter waarde van 5000 en ƒ450), die de eigenaar, een in de Amsterdamse Vondelstraat wonende man, sinds 2 augustus mist. L

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1