Koninklijke familie betrok vakantiehuis Port' Ercole Er is meer gelijk dan eigen tSeai Nog meer foute codenummers Garantie r.k.-ziekenhuis nog niet verlenen Kinderen kunnen eigen televisie maken 7 dinsdag 13 september 1960 Protest in behandeling ANP en NDP in bedrijfschap Het college van beroep voor het be drijfsleven heeft zich gisteren bezig ge houden met bezwaarschriften van het Al gemeen Nederlands Persbureau en de vereniging De Nederlandse Dagbladpers naar aanleiding van het SER-advies in zake de instelling van een bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf. In dit voor stel noemt de SER de beide organisaties niet representatief en is op grond hier van van mening dat zij niet voor verte genwoordiging in het bestuur in aanmer king komen. Mr. A. S. Lissauer betoogde voor A.N.P. en N.D.P. dat het voor het A.N.P. een onaanvaardbare situatie zou zijn indien „vakfotografen" volledige of vrijwel vol ledige zeggenschap in het bedrijfschap zouden krijgen, terwijl het A.N.P. als grootste ondernemer de grootste bijdrage zonder enige zeggenschap zou moeten le veren. Bovendien zou het, aldus mr. Lis sauer, niet denkbeeldig zijn, dat de „vak fotografen", die volkomen ondeskundig zijn op het gebied van journalistiek en perswezen, maatregelen zouden nemen, die de persvrijheid in gevaar zouden brengen. Hoewel namens de SER de voor het A.N.P. niet geheel bevredigende toe zegging werd gedaan, dat een commissie voor het persfotografisch bedrijf zöu wor den ingesteld en dat naast de vereniging van fotojournalisten het A.N.P. of de N.D.P. een bestuurszetel als ondernemer zou krijgen, is deze toezegging niet ge stand gedaan. Mr. W. J. van Eijkern, die namens de SER optrad, bepaalde zich tot een ver weer inzake de onbevoegdheid van het college cm de bezwaarschriften in behan deling te nemen. Dit verweer is echter niet het enige verweer van de SER, aldus mr. Eijkern. Het standpunt van de SER is dat, mocht cr ooit een toezegging zijn gedaan, deze in.de loop der behandeling van de kwestie is vervallen. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt mede, dat de op de zaterdag door Van den Bergh en Jurgens N.V. verstrekte codelijst van margarinemerken ook het nummer 378 van de Wed. H. de Bie te Wijk aan Zee foutievelijk is vermeld. In deze marga- verwerkt. Het vakantieverblijf van ons Koninklijk gezin in Port' Er cole. De foto werd genomen toen de fraaie villa in aanbouw was. Journalisten waren eerste gasten IZ" oningiin Juliana, prins Bernibard en de prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteren hun nieuwe vakantiehuis in Port' Erole betrok ken. En toen enkele Nederlandse journalisten gisteren op uitnodiging van de Prins een kijkje kwamen ne men, waren de koninklijke vakan tiegangers nog steeds zelf bezig het huis te bekijken. Port' Ercole op ongeveer 150 km ten noordwesten van Rome is een klein vissersdorpje op het schiereiland Orbetello. Even voorbij het knusse haventje, waar in de loop van de och tend ook het koninklijke jacht de Piet Hein een ligplaats had gekozen, slin gert de weg zich omhoog langs de rotsachtige kustlijn rond het schier eiland. Enkele kilometers voorbij het dorp voert een door scherpe stenen schier onbegaanbare zijweg naar be neden, naar het blauwe water, en aan het einde van dat pad heeft de Ita liaanse architect prins Borhgese in opdracht van prins Bernhard het huis gebouwd. PRACHTIG Het is een prachtige witte bunga low van het Spaanse type met de kamers voor de gasten rond een bin nenplaats gebouwd. Met het grote terras een achttal meters boven het kristalheldere water, met de togen en doorgangen en de blauwe tegel- rand onder het rode dak is het een blinkend juweel tegen een ideale ach tergrond van groene heuvels. Behalve de ruime zitkamer, smaakvol inge richt met meubelen uit de paleizen Soestdijk en Het Loo, en de eetkamer in de „Patio" bestaat de bungalow uit zes slaapvertrekken en een keuken. Vroeg in de ochtend waren de Ko ningin, de Prins en de Prinsessen uit Rome in Port' Ercole gearriveerd en nog steeds ontdekten de Koningin en haar dochters nieuwe schoonheden in de bouw van het vakantieverblijf en in het uitzicht over zee. „DURE GRAP" Juist had prins Bernhard zijn be zoekers verteld nog enkele rotsblok ken bij de gemeentedienst van Port' Ercole te hebben „besteld" om de branding onder het terras wat in te tomen, of koningin Juliana riep uit: „Kijk, daar heb je het sprokkelschip van de burgemeester". Een lichter werd zichtbaar om de hoek op zoek naar losliggende rotsblokken, geschikl om als golfbreker te dienen. „Dat is nog een duurdere grap dan ik dacht" was het commentaar van de Prins. Plotseling rende prinses Beatrix het huis in om op de balustrade terug te komen met een verrekijker. Zij had in de verte twee schepen ontdekt, die recht op Port' Ercole afstevenden. „Ja, het is hem, de Groene Draeek komt aan", riep zij enthousiast uit, nog steeds door de kijker turend. Begeleid door H.M. mijnenveger De Gemert voer het schip, dat onza Kroonprinses van de Nederlandse be volking ten geschenke had gekregen, de baai in. De Gemert zwenkte af de haven om naast de Piet Hein het anker te laten vallen en hét sta tige jacht van de Prinses waagde zich tot vlak bij de bungalow zodat men elkaar van wal en schip kon toe roepen. LUNCHTIJD Weer kwamen de vele fotografen Ln actie, maar toen ook de Groene Draeck in het decor was opgenomen was het tijd voor de lunch en werd het koninklijk gezin in zijn fraaie nieuwe bezitting alleen gelaten. Minderheid raad Bergen op Zoom: Bergen op Zoom is nog niet uit zijn ziekenhuisperikelen. Nauwelijks is de strijd over de rooms-katholieke medische moraal in het algemeen burgergasthuis in de ijskast gestopt of een nog ouder probleem gaat op nieuw spelen. Het burgergasthuis is verouderd en er zal een nieuw zie kenhuis moeten komen in deze stad. Nu hebben de rooms-katholiekcn een stichting gevormd om tot een eigen zie kenhuis met 250 bedden te komen. Hei gevolg is dat ook de protestanten zullen moeten streven naar een eigen zieken huis. Binnenkort komt in de raad een garantie-aanvrage ter sprake van de r.-k.- stiehting. Het raadslid Chr. van Doorn (p.v.d.a.) heeft zich nu mede namens de andere minderheidsfracties ln een uit voerig schrijven tot de raad gericht, waarin h\j ernstige kritiek heeft op het tot nu toe gevoerde beleid. Pleidooi De gemeen tara ad heatt reeds in be ginsel medewerking verleend aan de bouw van het r-k. ziekenihiuds. Ook de minister wil wel zijn medewerking ver lenen maar heeft er op aangedrongen dat de verschillende partijen eerst tot een Famenspreking zuilen komen om de moge- dijikheid onder ongen te zien van een ge zamenlijk te bouwen project waarin alle groepen zullen kunnen samenwerken. De gedachten van de hear Van Doorn gaan ln de richting van een ziekenhuis mot twee vle gels, een voor de rooms- katihaliieken en een voor de anderen met verder zoveel mogelijk (zoals röntgen- a Meling, laboratoria, keuken, apotheek e.d.) gezamenlijk. Op deze manier zal het mogelijk zijn om een werkelijk modern en medisch verantwoord ziekenhuis te stichten met 400 bedden. Onder de huidige omstandig heden vreest de heer Van Doorn dat noch •het r.-k. ziekenhuis met 250 bedden, noch het protestantse ziekenhuis aan alle eisen zal kunnen voldoen. Het raadslid komt in zijn brief tot de •onclusie dat de raad gezien zijn bezwa ren niet anders kan doen dan het verzoek van de r.-k. stichting voorlopig aan te houden en er op aan te dringen dat d« verschillende partijen contact met elkaar zullen opnemen. Kritiek In zijtn brief heeft de heer Van Doorn onder andere die volgende kritiek: 1. De exploitatierekening en de begro ting van de r.-k. stichting is ten ene male onvoldoende. Er wordt geen rekening ge houden met de tekorten en er wordt ge rekend met een veel te hoog percentage van in gebruik zijnde bedden. 2. De raad heeft tot nu toe geen reke ning gehouden met het feit dat de minis ter van sociale zaken en volksgezondheid zijn toestemming bot de bouw van het r.-k. ziekenhuis afhankelijk heeft gesteld van een voorafgaand overleg om tot een groter ziekenhuis te komen. 3. De raad moet bovendien uitspreken, aldus do heer Van Doorn, dat de kosten van garantie niet slechts mogen drukken op de gemeente Bergen op Zoom alleen, omdat het ziekenhuis een streekbelang is. Sliechts vijftig procent van de patiënten komen uit de stad zelf, de andere helft uit de omgeving. Het ia dus niet meer dan eerlijk dat ook andere gesmeenten mede garant zuiden zijn. 4. De raad moet nu reeds geldmiddelen uittrekken om oen onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van een gezamen lijk te bouwen ziekenhuis. In hat bij zonder wijst de heer Van Doorn op de gemeenschappelijk gebouwde moderne ziekenhuizen in Gouda en Gorinchem Een van de belangrijkste conclusies van de heer Van Doorn is in dit verband wel: lpde patiënten hebben niet alieen recht op een goede verpleging doch in moeilijke uren van hun leven waarin zij door ziekte worden gekweld, hebben zij er ook recht op te vertoeven in oen omgeving, die hun past. Mijn fractie vindt dit argument be paald niet overdreven, zij heeft bezwaar tegen „verzuiling" (Van Doorn is p.v.d.a.). Doch in dit geval is er geen sprake van verzuiling maar van differentiatie". De2e conclusie wordt mede onderschreven door de heren Van Leeuwen (ar.) en Noot man (v.v.d.). TT" ENT U DIT spreekwoord? Het zou me niet verbazen, indien u ontkennend antwoordde, want men gebruikt het niet zo vaak meer. Het betekent: het lijkt er wel wat op, maar het is toch niet hetzelfde. Dit komt onder personen voor, maar ook onder zaken en woorden. Soms zelfs lijken twee woorden zo veel op elkaar dat velen het verschil niet meer zien. Ik denk bijv. aan de woorden danken en w ij t e n, in de uitdrukkingen te danken hebben en te wijten hebben. Zeer vaak worden ze verwisseld. Toch is het verschil heel duidelijk. Te wij ten zegt men van iets onaangenaams, bijv. wanneer er sprake is van schuldig zijn aan iets te danken hebben dient men alleen te bezigen van een aange name gebeurtenis. Hoe komt het nu dat men ze zo vaak verkeerd hoort of ziet gebruiken? Dit Is te wijten aan de gewoonte van de mensen zich ironisch uit te drukken, d.w.z. pien spot met iets en zegt dan precies het tegengestelde van wat men bedoelt. Zo zegt iemand als hij boos is: „Dat ongeluk heb je aan je betweterij te danken", terwijl hij toch wijten bedoelt. Het is duidelijk dat, wanneer men een woord vaak in deze zin hoort gebrui ken, men op de duur indien men niet al te vast in zijn taalschoenen staat, meent dat het woord goed is gebezigd. Daar komt nog by dat er een uitdruk king bestaat die luidt; „Iemand dank weten", wat soms foutief wordt veran derd in iemand dank wijten. De ver leden tijd luidt dan; hij weet mij dank voor die weldaad. Dan raken de niet- taalkundigen helemaal in de war en geen wonder. Alleen degenen die goed in hun kerkelijke gezangen thuis zijn, herinneren zich, dat er versregels zijn, waarin de uitdrukking „alles aan God dank te weten" voorkomt. Hieruit blijkt duidelijk, dat „dank weten aan" bete kent; dankbaar voor, dankbaar zijn voor. Maar indien dit niet vaststaat, dan komt de consequentie van de ver leden tijd. Deze moet dus luiden; Hij wist mij dank, waarin wist weer zeer veel verschilt van de betekenis in; „Hij wist niet dat het juist was". „Toch is het zo" wil ik de krant nazeggen. Er zijn meer woorden die vaak met el kaar verward worden. Ik denk bijv. aan vatbaar en bevattelijk Iemand zegt bijv. dat hij niet graag voOr een open raam zit, want liij is zo bevattelijk. Dit nu is volkomen onzin nig, want bevattelijk betekent, dat iemand goed kan leren. Op school ziet men al gauw in september welke kin deren bevattelijk zijn en welke niet. Degenen die het woord bevattelijk in deze zin gebruiken, hebben het bij het rechte eind. De anderen bedoelen vat baar, maar hebben zich nooit reken schap gegeven van het feit, dat er een groot verschil in betekenis tussen deze twee woorden bestaat. En nu moet men niet denken dat dit verkeerde ge bruik alleen bij onontwikkelden voor komt. Integendeel, ik heb het weleens door een overigens zeer ontwikkelde leraar horen bezigen. Ik moet er, om misverstand te voorkomen bij zeggen, dat het geen leraar in talen was. Twee woorden die men tegenwoordig vaak verkeerd hoort gebruiken zijn reden en oorzaak. Er is een dui delijk verschil tussen deze twee. Een reden heeft iets met de rede, het stand te maken, een oorzaak niet. De ongelukkige neiging van tegenwoor dig om alles goed te rekenen, wat „men" weleens zegt, zit achter deze verwarring. Ik heb op een vergadering, die zich spe ciaal met het gebruik van verzorgd Ne derlands bezighield, een professor in door dr. F. CDominicus volle ernst horen verdedigen, dat de taalkundige „skeptisch" staat tegen over het zogenaamde verschil tussen omdat (reden) en doordat (oorzaak). „Schrijf zoals je spreekt" is een regel, die onnoemelijk veel kwaad heeft ge daan, want daarmee is iedere spreker tevens rechter in taaiaangelegenheden geworden. De leuze behoorde te zijn-, „Schrijf, zoals de nadenkende taalge bruiker spreekt, niet zoals iedereen doet, die er maar wat uitflapt". Trouwens, ik geloof dat in de praktijk de taalgeleerden, die zulke stellingen ver dedigen, hun eigen leer ontrouw wor den. Ik kan me althans niet voorstel len, dat een ontwikkelde, die nadenkt over wat hij zegt, zich zo zou uitdruk ken; „De reden van die dijkbreuk is de zorgeloosheid van de regering". Maar indien er dus een groot verschil bestaat tussen reden en oorzaak, is het logisch dat baar maakt in het gebruik van hel voegwoord (omdat of doordat). Wat voor zin heeft het deze twee door el kaar te gebruiken, indien men erop ge steld is aan te geven of men een oor zaak dan wel een reden bedoelt? Maar begrijpelijk is het. Zoals men wij ten, weten en danken verwart, doordat de eerste twee meer schrijftaal dan spreektaal zijn, is het ook met omdat en doordat. Het laatstgenoemde is bijna uitsluitend schrijftaal geworden. De spreektaal voelt het als een beetje te deftig. Zodra dit het geval wordt met een woord, gaat het terrein verliezen en daar men ten slotte veel meer spreekt dan schrijft, is het logisch dat de spreektaal vaak de schrijftaal over woekert, hoewel mijns inziens ten on rechte. Wrak Bermuda gelicht Een bok en vaartuigen hebben vanmorgen het wrak derlandse kustvaarder Bermuda geborgen. De Bermuda verging tijdens de zware storm op 20 januari van dit jaar voor de kust van Hoek van Holland. De vijf opvarenden kwamen om het leven. Bergers hebben in die afgelopen week de gehelebovemboiiw van de Bermuda ge sloopt. Gisteren kwam een drijvende bok om het resterenidewiak ite lichten De eerste pogingen mislukten. Vandaag pas kwam het met lucht volgepompte wrak naar boven en werd achter da bok naar dit verschil ook ken-1 deHoek getoept. Het was vanmorgen de io ac a bedoeling dat het scheepswrak, dat onge veer zes meter in het water steekt, aan de zuidkant van de Nieuwe Waterdefi, buiten de vaarroute, wordt neergezet. Het schip kreeg op 20 januari moeilijk heden tijdens zwaar weer. Het vroeg sleepbootbulip, maar tijdens die tocht naar Hoek van Holland brak de sleepkabel. Kort daarop kapseisde de boot en bleef ondersteboven nog enige tijid drijven. Schepen en helikopters hebben urenlang tevergeefs gezocht naar overlevenden Enige tijd geleden spoelde het stoffelijk overschot van de gezagvoerder aan. Van de vier overige opvarenden wend nimmer een spoor gevonden. Op de Utrechtse Najaarsbeurs is Dit „Tele-spel" is bedoeld om kin een nieuw kinderspel te zien, dat deren tot zelf werkzaamheid te ook spoedig in de Nederlandse brengen en het is een echt Neder- speelgoedwinkels te koop zal zijn. lands spel. Het bevat zgn. „tele-toys", waarmee Gerrit den Braber over naar t.v. Een van de leiders van de radio jeugdrubrieken van de AVRO, Ger- rit den Braber, gaat over naar de Bij televisie. Hij zal voorlopig worden plaatje, geschreven door Wim Meuldijk, belast met produktie en samenstel- Adrie van Oorschot en Harry de Groot, ling van de AVEO-televisiepro- S*"- gramma s voor de jeugd. De regie- £>e piastic poppen zijn gemaakt naar assistente Nan Wamelink zal de de artiaten in hun bekende vermom- regie van deze programma's voeren en de kinderstrips. a. u j Gerard Heystee, Christel Adelaar, Cor en komt dus een stapje hoger te WitschgC( Herbert Joek?, Willy Ruys staan. en anderen hebben gewillig model gc- Van woensdagmiddag a.s. af komt staan. ereen nieuwe jeugdrubriek onder de Kinderen, die niet genoeg hebben aan titel „Rooster", bedoeld voor kijkertjes hun spaarzame televisiehalfuurtjes kun- van 10 jaar en ouder. Deze wordt ge- nen dus wellicht na Sinterklaas? leid door de 19-jarige Lonneke Hoog- hun hart ophalen aan privé-voorstelldii- land uit Vlaardingen, die verleden gen. de kinderen een eigen televisie-uitzen ding kunnen maken. Het zijn poppen (al of niet marionetten, naar keuze), gemaakt naar bekende figuren uit de kinderprogramma's, zoals Liang, PJpo de clown, Mamaloe e-a., die kunnen be wegen in een telespel-ontvanger met een miniatuur-Lopik-antenne, een test plaat, een televisleklok, verschillende zetstukken. Bij het spel behoort een hoorspel- Japanse uitnodiging voor Eisenhower Japan heeft president Eisenhower for meel uitgenodigd zijn goodwill-bezoek aan het land te voltooien, óf voor óf na afloop van zijn ambtstermijn in januari. Gezaghebbende woordvoerders hebben dit vandaag verklaard, nadat de Japanse minister van buitenlandse zaken Zentaro ka een persoonlijke boodschap van premier Hayato Ikeda aan de president had overhandigd. Van hooggeplaatste zijde werd verno- ien, dat Eisenhower hoogstwaarschijn- jk na 20 januari zou gaan, wanneer hij het presidentschap aan zijn opvolger heeft overgedragen. Op een persconferentie heeft Kosaka verklaard, dat de „nachtmerrie-achtige situatie" van juni, toen Eisenhower door linkse demonstraties gedwongen werd zijn goodwill-bezoek aan Tokio af te ge lasten, thans volkomen tot het verleden behoort. „Wanneer de president een bezoek aan Japan brengt", aldus Kosaka, „zal hem ongetwijfeld een passend welkom bereid worden". jaar haar opleiding aan de Amster damse Toneelschool besloot en de mi crofoon al goed kent door haar lid maatschap van de AVRO-jeugdomroep „Minjon". Zij deelt de leiding met de 24-jarige Wilco Meijer uit Hilversum, ook een lid van Minjon, die in Am sterdam economie heeft gestudeerd. Gerrit den Braber heeft dan dus pro duktie, samenstelling en supervisie van de uitzendingen. Voor de kleintjes zul len de zaterdagmiddag-uitzendingen van de AVRO dienen. Dat wordt ook een reeks met als hoofdfiguur de door Thea Wamelink verzonnen vrolijke zwerver Bas Boterbloem, gespeeld door Pieter Lutz. Radioportret van prof. Piccard der Tak °f u hem nu Zwitserse Belg of Bel de Ne- Rische Zwitser wilt noemen, het hin dert niet. Hij is professor Augustc Pic card, stratosfeerreizlger en diepzee- duiker, en de VARA zal op de late avond van woensdag 14 september een gesproken portret van hem uitzenden ln het radioprogramma. Professor Piccard: natuurkundige en meteoroloog, ingenieur en werktuig kundige, die de kosmische straling be studeerde, toestellen ontwierp voor ballontodhten en diepzee-onderzoek een van de merkwaardigste mannen van onze eeuw. Wat u van hem weet en niet weet verzamelde Piet Heil en naar die gegevens schreef hij dat por tret. Automobilist reed caféterras op Een 19-jarige Amsterdammer heeft gisteravond nogal wat opschudding ver oorzaakt, toen hij met een grote per sonenauto een terrasje opreed van een café aan het Kleine Gartmanplantsoen in Amsterdam. Omstanders haalden hem uit de wagen en brachten hem naar het vlakbij gelegen politiebureau aan het Leidseplein. Daar bleek dat de jongen de wagen had mogen lenen van een in Amsterdam wonende Zwitser. De politie onderzoekt de oorzaak van het vreemde gedrag van de jongeman. „Voor u geschikt" „Voor u geschikt" noemde de KRO het vrouwenrubriekje „Televitrine", dat woensdagavond (morgen) op het scherm komt en waarin Maria van der Eist zich een beeitje met bloemen gaat bezighouden. Bloemslerkunst is belangijk voor elk gezin en dus kan de titel van het pro gramma in twee betekenissen worden Ni gelezen. vanavond De KRO herhaalt tussen 8 en 10.23 uur het in 1957 reeds uitgezonden hoor spel „Monsieur Vincent, vader der ar men", uit het Frans vertaald door A. H. Chr. Meertens. Om 10.40 uur kunt u dan nog luisteren naar een concert, te geven door het Radio-kamerorkesit onder leiding van de Joegoslaaf Djura Jaksic, waarin composities van Gré- try, Baoh en Respighi worden uifcge- Na waf gezelligheid in de Tivoliclub tussen 8.05 en 8.40 uur begint om 9.10 uur in het AVRO-programma een uit voering van werken van Karei Albert, die zelf de teksten spreekt bij mu ziek door het Promenadeorkest. Om 10 uur een half uur Finse pianomuziek door Pierre Palla. mmtk vanavond i i De hoofdfilm ln het NTS-program- ma, die tussen 9.15 en 10.45 uur "wordt uitgezonden en getiteld is „Geen plaats voor Jenny", is goedgekeurd voor kijkers boven 18 jaar. Kinderen moeten dus niet meekijken. De avond- uitzending begint om 8 uur met het journaal, om 8.20 uur wordt er een boekje besproken en om half 9 be gint een half-uursshow door het be roemde orkest van Mantovanl. Tus sen 8.50 en 9.15 uur is er nog tijd voor vertoning van een film over Delfzijl. Programma voor morgen WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1960 in. 746 kc/s. VARA: 8-00 Nws icdingemarkt 8 55 Tips '•00 Gym v d vrouw 9.10 Gram."VPRO. 10-00 Schoolradio VARA: 1020 V d vrouw ll.oo Operette-Liedjes en interview 1130 Gram 12 00 Harnmondorgelemel 12-30 Land. en tuinbouwmeded 12.33 Voor het platteland, praatje 12-38 Gram 13 Oo Nws m tentoo neteli ngsagenda 13 20 Lichte muz -eld wil bedrogen zijn. lezing van hoofdroos it ij een produkt JAPANSE ARM REIKT OVER OCEANEN Een grote Japanse radiofabrlek, die maandelijks duizenden transistor-radio toestellen op de wereldmarkt brengt tegen scherp-concurrerende prijzen, SP*1 i7 29, Ir}cl,tl1 17 5° Regering*- bouwt een dochterfabrielt in Dublin. co^eSSSKtRifib Sin*"' Ierland. is 0o Nhws en eortvm 18 20 Gram 18.30 De lonen in Ierland zijn laag en de op het ge- fabriek zal uitsluitend meisjes (die nog ir M de de"lezing teoó V°d "1.10 Gram. VPRO: 19 30 V d jeugd j|— 05 Gram 21 OS In minui het hart. klankbeeld 50 Stril kork 22 2o Act 22-30 Nws 22 40 Lichte niuz 23.05 Gesproken portret 23-20 "i.Oo Nws Hilversum II, 298 m. 1007 kc/s. NCRV: 7.00 Nws 7 13 Gram 7.30 Een xvoord voor de dag 7 40 Gewijde muz 3 0q Nws 8-15 Radiokrant 8-35 Gram 9-Oo V d zieken 9 30 te muz 9.40 V d vrouw 10 15 Opera - 10.30 Morgendienst 11-0o Gram 11 20 ork en soliet 12 30 Land- en tuin- 12 33 Lichte muz 12-55 Gram 13 16 Met Pit op pad. srnuz 13 43 Gram 15-05 recital 16 00 V d Jeugd 17-20 Liederen 17 3o Gram 17 40 Beursber 45 Gram- 8 00 Hammond o ngelspel 18.15 Klankb 3q Leger des Heilsmuz 18 4*5 Boekbespr 30 Nws en weerbcr 19 lo Volksmuz 19-30 Radiokrant 19-50 Koperork 20-10 Om beiders) technici. Op deze wijze kunnen de prijzen laag Gram" 23 blijven 47 Bij het eerste en beste naambord dat „arts" vermeldde belde ik aan. De dokter vroeg niet veel. Het was een man vol begrip gelukkig. Hij zei: „Ik kom zo" en hij hield woord. Kort na mij stond hij al op mijn kamer en keek met een zorgelijke blik naar zijn patiënte. Ik zag in een ogenblik, dat dit een man was uit het goede hout gesneden, een man met een hart, een man om van te houden. Er ging een sympathieke rust van hem uit. Ik hoorde dat hij haar enige vragen stelde. Hij wilde weten hoe zij in die toestand was gekomen en de reacties bleven niet uit. De tranen sprongen Martha weer in de ogen. Wij vonden het beter de kamer uit te gaan. Na een kwartier kwam de dokter de kamer uit en hij gaf mij een recept., „Laat dit maar even klaarmaken", zei hij, „dan wordt ze waarschijn lijk wel wat rustiger.... En.... wat ik vragen wilde: is het mogelijk, dat ze spoedig in een andere omgeving wordt gebracht, want dat is in dit geval beslist noodzakelijk. Eigenlijk overwoog ik een opname, maar ik wil het nog even aan zien, want dat is vandaag niet zo eenvoudig. Er zit nogal wat aan vast. Ik kom vanavond in ieder geval nog even kijken. U moet haar vooral rustig houden. Als ze op wil, laat haar dan gaan, daai is geen bezwaar teven „Wat heeft ze dokter", vroeg ik. ,,'t Lijkt me een overbodige vraag. Een lichte shock". De dokter wachtte geen verder commen taar af en daalde de trap af. Toen we in de kamer terugkwamen lag Martha weer op het bed met wijd open ogen te staren. Inge liet me geen tijd om met haar te praten maar joeg me naar de apotheek. Het recept was geen raadsel voor me, dat bracht mijn dagelijks werk op het laborato rium mee. Op straat kreeg ik het weer moeilijk, ik zag geen eind aan de ellende en nu ik achter om zie verwondert het me, hoeveel een hart kan verdragen, als het maar voetje voor voetje gaat. Tot op zekere hoogte schijnt een mens aan ellen de te kunnen wénnen, want had ik toen geweten, dat het hoofdstuk nog lang niet volgeschreven was, misschien had ik dan ook, als Martha, de con- $jie ene mrik.. r o m n öoor h€Rm. steqqeRöö schrikogen aan en begon opeens weer te huilen, trole over mezelf verloren en was ik misschien gek geworden. Op de terugweg van de apotheek naar huis bedacht ik, dat we een goed motief hadden voor Martha. Zij kon niet zelf komen om haar papieren te halen. Toen ik de trap opging voelde ik me weer wat moediger dan toen ik haar afging. Juist toen ik de gang opstapte naar mijn kamer trok Inge de deur reeds open, wenkte mij te blijven waar ik was en trok de kamerdeur weer achter haar toe. Ik keek Inge verwonderd aan en voelde nieuw onheil op mij afkomen. „Wat is er?" vroeg ik gehaast. Inge legde een vinger over haar lippen en sprak fliusterend: „Ik heb haar daareven aan het praten gekregen", zei ze, terwijl haar duim over haar schouder naar mijn kamer wees. ,,'t Is erg voor Ik hield het niet uit en snauwde: „Toe dan. zeg op". „Ze verwacht een baby", zei Inge met een plechtigheid alsof ze een doodvonnis uitsprak. Ze keek me gespannen een. Ik moest dit denkbeeld eerst even verwerken eer ik iets zeggen kon. Ik vond niet anders dan een zinloos: „Lieve ziel..! Wat nou. Inge bewoog haar schouders, alsof ze zeggen wilde, aan jou heb ik ook niets, dat is het juist, ik weet het ook niet. „Laat maar niet merken, dat je het weet", fluisterde ze. „Ik weet niet of ze het voor je weten wil. Zij liet het geloof ik per ongeluk uit haar mond vallen, want toen tm het had gezegd keek ze mij met een paar Ik heb haar maar vast gerust gesteld en gezegd dat dat juist goed was, want nu had ze een levensdoel.leven voor haar kind. Ik zei, maak je maar niet ongerust, wij zullen wel voor je landje zorgen zolang dat nodig is. Die dokter had dat natuurlijk al direct gezien, maar nog niets gezegd". De toestand had zich hiermede wel sterk ge wijzigd. Ik kan niet zeggen, dat het me in een opgewekter stemming had gebracht. „We zullen wel zien wat het wordt Inge", zei ik kort en ging naar mijn kamer, waar Martha nog stil en wit op mijn bed lag en geen belangstelling scheen te hebben voor wie de kamer uit of in ging. Nee, ik voelde me licht beangst en bezorgd om Martha, die zomaar ons leven was komen binnenvallen. Och, het was liet wonderlijke van die tijd, dat je soms plotseling werkte en om ging met mensen die je tevoren nooit had ont moet of gezien en die zomaar ineens een inte grerend deel van je leven uitmaakten. Martha was Samu's jonge vrouw, het kindvrouwtje nog, maar wat wisten we eigenlijk van haar en van haar familie-omstandigheden, meer dan er in de laatste 24 uur was gebeurd. Had ze werkelijk niemand meer, die zich om haar zou bekomme ren? Een vreselijke gedachte. Iets daarvan had ik gevoeld toen vader viel. Maar ik had moeder nog. Maar Martha's toekomst drukte mij. Hoe zou dat aanstonds alles moeten gaan? De dokter dacht aan opname. Zou dat voorlopig niet het beste zijn? Was daar haar veiligheid niet het beste verzekerd? Of brak hier toch weer ego isme bij mij door en durfde ik eigenlijk mijn spontaan gegeven belofte niet na te komen, met de zorg voor een baby er bij? Wilde ik haar in feite niet redden? Inge kwam later op mijn kamer terug en wenkte mij met haar mee te gaan. Tot Martha zei ze: „Wij gaan even weg, Martha, probeer rustig te zijn en wat te slapen, we zijn zo terug" Zij antwoordde niet en bleef starend liggen. Zij leek mij op dat ogenblik een zware zieke, die in overgave wachtte op de dood en dat beeld van haar is me tot vandaag bijgebleven. merkoor i óók ln Griel 12 30 Nws jj er 22-40 Gram 22 45 Avondoverdenking 3 00 PlatermieuwB 23-55—24-00 Nws. Televlsleprogr. NTS: 17 00 Intern jeugd- 5Urn AVRO: 17 10—17.40 V d kind, NTS: 3-00 Journ er 20 20 V d Actuele filmkritiek 21 05 Ge- 21.43 Documentaire 22.10 Epi- -ar progr oog GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (over do 4e UJn) Woensdag 14 september i960 van 18—20 rkest F (ViWodo). Orkest i On the Alamo (Jones), Orkest Ray An tony; They say it's wonderful (Berlin), Orkest Max Greger; Blauer Himmel (Rix- Orkest Alfred Hause; So ln love rter). Orkest Max Greger; Ain't mU- behavin' (Waller), Orke6t Ray Anthony: tgo (Anderson). Orkest Alfred m I blue (Akst). Orkest Ray An- honey, honey, kus re ra's; Hoe je heette ben lk vér- Klelne nachtegaal lk kom bij ug. The 3 Jacksone; Baal a Fong (Woiskl lM.u tikketik Sh WoISki: Ti'k JO van boom - Geef mij de wodka Tjic 3 Jacksons; Een beetji i allies), li per li VicozollTeddy Srholten: La d'Orphée (Bonfa). Cor Steyn: - H' "lock (Mercer). Yesterdays 9 masement (Shearing). Shearing; Coquette (Lomibardo). ln the KernBasil/a Shearing; C ,JBL JUS Jackie Gleason: It's been i (Adamson). Quartet Bobby Hackett; Co- plas (Dooley), Santy Anno (Looley), The Kingston Trio; The one I love belongs to somebody else (Jones). Pee Wee Hunt. Joe „Fingers" Carr; Rose room (Hick man), Quartet Jonah Jones: Good for nothing Joe (Bloom). I love to love (Baker). Peggy Lee; Take me ln your (Markush), Orkest Jackie Glcaeon somebody (Tayior). Westerlies (Springer), Frank Sinatra; eyes of blue (Henderson). Pee Wee Hunt Joe ..Fingers" Carr: Too close for comfort (Bock). Quartet Jonah Jones; I got it bad and that ain't good (Ellington) Urble Green and his Band: Pennies from heaven (Johnston). jVaughan: Prevailing on (Wordt vsrvoltfd »(Ro#erv). Quintet Shorty

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7