„Op bezoek bij Jacob Cats'"', expositie en herdenking Augustus en goede was drukke beursmaand Jubileumraam voor De Industrie, Alphen Jaarverslag Martha-stichting te Alphen aan den Rijn NIEUWE LEIDSCHE COURANT 6 DINSDAG 13 SEPTEMBER 196# „We geloven niet in een Cats-renaissance, maar in een verantwoord eer herstel. Daarmee zijn we gisteren begonnen." Deze woorden sprak giste ren prof. dr. J. G. Bomhoff uit Leiden, voorzitter van de Mij der Ned. Letterkunde, in de historische Treveszaal op het Binnenhof te Den Haag. Daar werd een begin gemaakt aan een Catsherdenking, die een zuiverder licht wil laten vallen op deze staatsman, dichter en moralist, die 300 jaar geleden is gestorven. In ons zondagsblad van zaterdag jl is al uitvoerig over de figuur Jacob Cats geschreven. Prof. Bomhoff gaf als reden vooi Catsherdenking op: de zorg voor de tinuïteit van onze cultuur, die de Cats- bewonderaars vandaag bijeen brengt. Cats belichaamde de levensstijl van onze voorouders. Hij was een voorloper, geen baanbreker. Als dichter was hij geen rebel, als politicus geen oproerkraaier en als moralist niet iemand die tot heroïek opvoedde. Dat onderscheidt hem wellicht van de sfeer van deze tijd. Onze voor ouders spraken van Vader Cats en zijn dichtwerken lagen naast de Statenbijbel. Dat is thans niet meer het geval, maar de betekenis van Cats mag met. geenszins onderschatten, aldus prof. Bomhoff. Zowel prof. Bomhoff als prof. dr. L. W. G. Scholten (Rijksuniversiteit te Lei den en Vrije Universiteit te Amsterdam) hekelden de woorden die Conrad Huet aan Cats heeft gewijd en die beslist min der vleiend voor Cats waren. Woorden Hoogspanning bij margarine- fabricage Alle niet bij het Unileverconcern be horende margarinefabrieken werken op het ogenblik zo veel mogelijk in con- tinue-arbeid om aan de vraag naar niet door de „pukkeltjes-emulgator" besmette margarine te producenen. Verschillende bedrijven werkten het weekend door. Men trekt zich op het ogenblik niets aan van de zogenaamde kartel-afspraak, die een aantal fabrieken aan een be paalde produktie-omvang bindt. Enkele niet van het kartel afhankelijke bedrij ven, die geen olieslagerijen en hardings- bedrijven hebben en geen Unilever- grondstoffen kopen, kunnen ondanks de tot het uiterste opgevoerde produktie de vraag niet aan. Negen uur achter een neuswiel De 17-jarige Daniel Correra Demelo zal later nog wel menig maal het verhaal moeten vertellen van zfjn vliegtocht van dc Azorcn naar Bermuda. Daniel die naar Venezuela wilde, kroop vrijdagavond In het neus wiel van een superconstellation van de Venezolaanse luchtvaartmaat schappij vlak voor het toestel uit Santa Maria een van de eilanden van de Azorcn vertrekken zou. Het neuswiel werd Ingetrokken en Daniel ging mee. Dat deze ope ratie niet zo best vlotte, blijkt uit dc verklaring, die de navigator later aflegde. De wielkleppen ble ven steken en men moest het wiel nogmaals omhoog halen voordat de kleppen sloten. Daniel was name lijk met zijn voeten tegen een klep gaan zitten. Negen uur moest Daniel In het hoekje achter het wiel blijven zit ten. Hij schijnt daar echter geen last van gehad te hebben, want hij Is later doorgevlogen naar De bemanningsleden menen dat Daniel er het leven heeft afge bracht, omdat het toestel op circa 2.700 meter hoogte vloog ln plaats van de normale 6.000 meter. „Als wU op 6000 meter hadden gevlogen, zou de jongen gestikt zijn door gebrek aan zuurstof", reiden zij. NecU Danstheater naar Israël TTET Nederlands Danstheater vertrekt Al-25 september voor een tournee van drie weken naar Israël, zo vertelde opgetogen de heer Birnie, de directeur van dit moedige ongesubsidieerde dansensemble. Een Israëlische impre sario heeft het geëngageerd voor on geveer dertig voorstellingen, te geven in de steden maar ook in de kibboets. Twee verschillende programma's wor den in de steden gegeven en wel zijn speciaal de moderne balletten uit het repertoire van het Ned. Danstheater gevraagd, zoals Feestgericht, Opus, Sep tet, Maan in de trapeze, Primavera, Giovinezza, ..Four times six". Voor dc hibboets zijn speciale pro gramma's samengesteld; die rekening houden met de kleine en beperkte Marianne Hilarides gaat niet mee op deze tournee, maar in haar plaats komt Linda Manez, die een jaarcontract met toet Nederlands Danstheater heeft af gesloten. Verder zorgt men er voor, dat alle rollen gedoubleerd kunnen wor- Deze tournee betekent voor het Ne derlands Danstheater een belangrijke gebeurtenis, maar heeft ook haar ge volgen: alle voorstellingen van okto ber zijn naar later datum verschoven en de serie van 8 televisie-voorstellin gen komen nu pas in februari. In Den Haag komt het pas na januari met een reeks dansavonden 1 Steun aan gedupeerden van orkaan Donna op Sint-Maarten In overleg met het Nederlandse Rode Kruin heeft het steunfonds voor de Ne derlandse Antillen besloten over te gaan tot een Inzamelingsactie ten bate van de gedupeerden van de orkaan Donna, op Sint Maarten. Gelden voor dit doel kunnen onder het motto „Orkaan Sint Maarten" worden gestort op gironummer 1844 van de fa Pierson Heldring en Pierson. ZOETERWOUDE Door bus geschept Vanmorgen omstreek.' kwart voor acht werd dc heer J. H. Volv ater uit de Stieltjesstraat te Leiden aangereden door een bus van de Citosa. De het; Volwater, die op de fiets uit de brug/.estraat kwar, verleende geen voorrang e.i werd door de bus geschept Met ernstige hoofdwonden moest de heer Volwater naar het acade misch ziekenhuis worden overgebracht De fiets werd vernield, de autobus liep schade op. als „rijmelaar", „Kwezel" en „Godlieven de moneymaker' waren onrechtvaardige woorden. Prof. Scholten sprak zijn ver wondering uit over het feit, dat men he den ten dage zo weinig over Cats hoort als staatsman, terwijl hem toch de be langrijkste functies waren opgedragen, o.a. raadpensionaris van Holland en ge zant in Engeland. Hij heeft die functies onder zeer gevaarlijke omstandigheden bekleed. Een Zweeds diplomaat uit die tijd zei, dat „Cats zich steeds wijselijk wist te gedragen en internationaal een grote objectiviteit aan de dag legde'. Cats heeft zijn republikeinse gevoelens nimmer verloochend en steeds de een heid van het land bevorderd. Prof. dr. E. Rombouts uit Leuven te kende de betekenis van Cats voor Vlaan deren. Cats was een van de dichters die luister en aanzien schonken aan de 17e eeuw. Het werk van Jacob Cats bepaalde mede de ommekeer in het literaire aan zien van Vlaanderen. Was Vlaanderen aanvankelijk 't gevende land, dat literair aan de kop stond, bij de dood van Cats was Vlaanderen het ontvangende land geworden.. Twee eeuwen lang heeft men in Vlaanderen grote achting gehad voor Cats, doch die is nu helaas verwaterd. In de ogen van de Vlaamse critici van deze tijd vindt Cats geen genade meer. Daar om is Cats' betekenis voor Vlaanderen nu nog slechts een historischee. Na die redevoeringen maakten de aan wezigen onder leiding van mr. Jonkman een trip naar de Eerste Kamer, de voor malige vergaderzaal van de Staten van Holland. De Mij. der Ned. Letterkunde zegde voorts de uitgave toe van een Cats-pocket (verzameld door prof. dr. G. van Es uit Groningen) bij de uitgeverij De Bezige Bij. Dan zal er ook een bundel met opstellen verschijnen, welke opstel len van wetenschappelijke aard zullen zijn. De redacteur hiervan is prof. Min- In het Catshuis in Zorgvliet in Den Haag is vanmiddag een zeer interes sante tentoonstelling geopend onder de titel „Op bezoek bij Jacob Cats". Daar vindt men Cats' wapenbrief, zijn adels brieven, zijn eigenhandig geschreven brie ven, de tekeningen die de hofschilder van Prins Maurits maakte voor de eerste Cats-uitgave. Die tekeningen zijn de al lermooiste tekeningen die in het le kwart, van de 17e eeuw verschenen. Ook ziet men er veel materiaal over Sorgh- vliet uit Cats' tijd en ook eigentijdse portretten van Cats, o.a. van Van Rave- steyn. Een bescheiden maar zeer leerrijke expositie, die tot 2 oktober dagelijks 12 tot 17 uur is geopend. HILLEGOM Van Henvaarden een dag uit Zabendag des morgens om acht i startte het personeel van Van Her waarden'» Kaltoaan-dateenfabrieken N.V. te Hillegam bij de fabriek voor de jaar lijkse uitgaansdag, welke traditiege trouw ook diit jaar door de directie aar het personeel met echtgenoten, verloof den en gepensioneerden werd aaivse- De eerste etappe leidde naar Amster dam. De elf bussen van de firma Beuk unit Noordwijik, waarin het gezelschap re:«de, werden onder paldibie-escorte door Amsterdam geloodst naar de plaats van afvaart van de rederij Kooy. Met een vijftal rondvaartboten werd een vaar tocht gemaakt door de grachten en haven. Hierna leiidde de tocht naar Apel doorn, waar in het café-restaurant Ju lia na to ren de lunch werd gebruikt. Hierop volgda een rondrit door de Noord - V elU'WeVi'a Va assen,. Vi erhou ten, Elspeet. Udded, Garderen, Bame- veltk Scherpe rezeol. Woudenberg leidde de tocht naar de Pyrami.de van Auster- litz voor een theepauze. Vam Zeast uit was het een betrekke lijk kont rit naar Hiivfïrsurn, waar in hotel De Karseboom werd gedineerd. De president-directeur, de heer D. J. m Herwaarden, hield tijdens het diner •n toespraak, waarin hij het personeel opriep tot een grotere saamhorigheid, waartoe ook deze dag heeft bijgedragen. Namens de ondernemingsraad bedank te de heer M. Imanse voor deze pret- hij bood namens het perso neel de dames van de directie bloemen op de plaats Vrachtauto's botsten Een vrachtauto bestuurd door W. M. D. uit Noordwijkerhout kwam in botsing met een andere vrachtauto bestuurd door Th. J. T. uit Lisse. Het ongeluk was te wijten aan Th. J. T„ die geen voorrang verleende aan de vrachtauto diie van de Wethouder Balverskade naar de Prins Hendrikstraat reed. De beide auto's wer- zwaar beschadigd. De beide inzit tenden mankeerden echter niets. Najaarsfeesten Gisteravond werden op de verlichte Van den Endelaand e gebruikelijke zeep kisten- en kruiwagenraces gehouden. Er n vele belangstellenden, die genoten, omdat er aan spanning geen gebrek was. Bij de zeepkistenraces werden de prij- ;n gewonnen door: 1. Simon Keijzer er van Dam; 2. Evert Scheepmaker er K. Keur; 3. Bas Warmerdam en Rinus var der Lans; 4. P. Warmerdam en Jac. Hage- Bij het kruiwagenrijden: 1. B. Hartman en Winkelaar; 2. H. W. Hartman en Rlc van Veen; 3. M. Galjart en Ineke Win kelaar; 4. J. van der Drift en M. Phi- lippo. AUGUSTUS is voor de Amsterdamse effectenbeurs geen vakantiemaand geweest en de koerswaarde der aandelen bereikte een nieuw record van 30,8 miljard nadat zij in juli tot 29,1 miljard gedaald was. Een jaar tevoren bedroeg zij slechts 25,1 miljard De nominale waarde steeg 7 min. tot 5.571 min. De gemiddelde koers bereikte een hoog tepunt van 554 tegen de vorige maand 524, vorig jaar 471. De beurswaarden in dex was 382,5 (v.m. 378,6, v.j. 361,8). De aandelenomzet beliep nominaal 110,3 min. ongetwijfeld mede door grote buitenlandse vraag of 31 min. meer dan juli en 11 min. meer dan een jaar tevoren. Over de eerste 8 maanden was de omzet 719,4 (656,5) min. De obligatie-omzet was in augustus 6* (v.m. 68,9, v.j. 70,8) min. en in de eerste 8 maanden 568,8 648,3) min. In de eerste 8 maanden werden 172.964 (181.417) certificaten van Amerikaanse aandelen omgezet. Toegelaten werden 18,8 min. aande len en 121,4 min. obligaties. De 20 fondsen met de hoogste nominale omzet (in miljoenen guldens) waren ach tereenvolgens: Philips 9,6, Unilever 7,5, Kon. Olie 5,9, Aku 3,1, Hoogovens 2,6, Robeco 2,4, pref. Philips 2,2, V.M.F., Ver. Bezit, Nat. Handelsbank, Amst. Bank, Ketjen, Zwanenberg Organon, Van Gel- R1J1SSBVRG Leidse palingdief moet vier dagen zitten „Dan moet u maar een paar snipperda gen opnemen", zei de Haagse politierech ter tegen een 35-jarige arbeider uit Lei en hij veroordeelde de fosfateerder der dagen gevangenisstraf wegens diefstal van vijf palingfuiken. In april was de Leidenaar in een water te Voorburg aan het peuren geweest Hij had echter geen enkele paling kunnen vangen. Toen beproefde hij zijn geluk maar op palingfuiken van de heer Breu- keling uit Voorburg. Voor het gemak hij bovendien de fuiken mee naar Leiden, waar hij er enkele uitzette in de Spoorhaven. In 1946 en in 1955 was de verdachte al wegens diefstal veroordeeld. Gezien de ernst van de zaak eiste de of ficier van justitie één week gevangenis straf. De raadsman van verdachte zag in dit geval liever een voorwaardelijke ge vangenisstraf in verband met de geeste lijke toestand van zijn cliënt De rechter kon hiertoe echter niet besluiten, al deed hij drie dagen van de eis in zijn vonnis af. Koperen jubileum kleinhandelaren In één der zalen van veilingvereniging „Flora" viert vanavond de Vereniging van Kleinhandelaren in Bloemen en Plan ten „Rijnsburg en Omstreken" haar 12^ jarig bestaan met een feestvergadexing. Buurtvereniging „Knlkkerbaan" De buurtvereniging „Knikkerbaan" houdt vanavond haar eerste ledenverga dering in het Jeugdhuis. De agenda ver meldt o.a. „bespreking Noordeinde" u N.C.VA Vanavond opent de Ned. Christen- Vrouwen Bond zijn vergaderseizoen met een bijeenkomst in de Bethelkerk. Ds. P. Lugtigheid uit Den Haag zal spreken over: Het werk onder de onkerkelijke Geref. jeugdweek Van zaterdag af wordt in Rijnsburg een jeugdweek van het Gereformeerd Jeugdverband gehouden. Zaterdagmiddag hebben de meisjes van 12-15 jaar, leden van de jeugdclubs een vossenjacht Zon dag wordt in de kerkdiensten speciale aandacht aan de opening van het jeugd werk geschonken. Voor alle jeugd van 12 tot 15 jaar draalt woensdagavond een film in de Petra-kerk. In dezelfde kerk aan de Voorhouterweg wordt de volgende dag om 8 uur een appél-avond gehouden, waar Willem Berkhemer zal voordragen, onder meer gedeelten uit de Evangelies en sprookjes van Andersen. (de laatste 13 met minder dan 2 min. De 20 fondsen met de hoogste werke lijke omzet waren: Philips 123, Unilever 67, Kon. Olie 39, Hoogovens 19,7, AKU 15,5, Robeco 11,5, Zwanenberg Organon 10,3, Kon. Zout, Philips pref. Ketjen, Amst. Bank, Interunie, Indola, V.M.F., Ver. Bezit, Van Gelder, Ned. Kabel. Kon. Ned. Papier, Stokvis, Billiton (de laatste 13 met minder dan 10 min. De gezamen lijke omzet der 20 was 347 min. HOOGMADE Opbrengst bazaar De bruto-opbrengst van de zaterdag j.l. gehouden bazaar t.b.v. het restauratiefonds der Hervormde kerk bedraagt f 1896.17. s circa f 250 meer dan de vorige, voor dit doel gehouden bazaar. Een verheugend resultaat, dat de kleine kerkelijke ge meente (circa 125 leden) tot dankbaarheid KOUDEKERK A. D. RIJN Filmavond Rode Kruis Volgende week donderdagavond ver zorgt de afdeling Leiden van het Rode Kruis een filmbijeenkomst in het vereni gingsgebouw; aanvang 8- uur. Schaakclub Uitslagen van de zomercompertittie van de Kondekerkse Schaakclub: J. Kruit A. J. Witte 1—0; H. van Vliet—J. Cofk 1-1-0; A. van der MeijdenE. Dorrepaal 01; J. de WitC. Reijneveld 10; H. van VlietP. die Jong 10; L. van der WulpH. Roelee 01; A. J. WitteJ. van Nieuwenhuiiaen 01A. Scheer— G. Snaiterse 10. De wimaar van de eerste prijs in de zomercomipebitie is reeds bekend. DM is de heer B. Corte. Voor de tweede en derde plaats zijn nog kanshebbers H. Boelee, H. van Vliet, G. de Wit en J van Nieuvenhuizen. Nieuwe leden die in de aanstaande wintercampetitie willen meespelen, kunnen zich tot 26 september opgeven bij de heer A. J. Witte. In besloten kring is gisteren het gouden jubileum gevierd van de motorenfabriek De Industrie te Alphen aan den Rijn. Directeur ir. D. Boot sprak in de kantine het personeel toe, waar hij memoreerde hoe een halve eeuw geleden zijn vader met monteur Terlouw begon met de fabricage van industriemotoren. Er waren op technisch gebied heel wat moeilijkheden te verwerken. Het jubileumboekje vertelt hier uit voerig van. De dood van de commissarissen deed besluiten het jubileum niet uitbundig te vieren, maar het personeel kreeg een week extra loon en een levensmiddelenpakket. Na- Hazerstvoude—Rijndijk Rodc-Kruisavond Volgende week dinsdag geeft de afde ling Leiden en omstreken van het Rode Kruis een filmavond in het Parochiehuis de Groenendijk aangezien verschei dene mensen gisteravond geen plaatsje konden vinden op een soortgelijke bij eenkomst in het dorp. De avond begint LEIMVWEIM Ernstig ongeval Gistermiddag gebeurde op het kruis- punt Willem van de Veldeweg—Vriese- weg, een ernstig ongeluk. De heer Joh. Hoogeboom, Rijnsaterwoude, reed per motor in de richting Leimuiden. Vanaf de Heilige Geestlaan naderde een volkswa gen, bestuurd door een bewoner van Zeist, die waarschijnlijk geen voorrang verleende, waardoor een botsing niet uit bleef. De Zeistenaar werd zwaar gewond; de heer Hoogeboom had eveneens flinke verwondingen. Beiden zijn naar het aca demisch ziekenhuis in Leiden gebracht. Nachtelijke vernielingen Van zondag op maandag hebben jonge- li in onze gemeente flinke vernielingen aangericht. Bij de heer T. werd een hek vernield en met een bank in het water gesmeten. Ruiten werden vernield en kippen gedood. Er gebeuren de laatste weken meer nachtelijke vernielingen en de politie is er nog niet in geslaagd de jongelui te vinden. ROELOFARENDSVEEN Oranjefeest voor bejaarden Zoals reeds eerder door ons is vermeld zal op de laatste dag van het oranjefeest, donderdag 22 september, te 2.30 uur de bejaarden boven de 65 jaar een feeste lijke middag worden aangeboden in de aula van de St. Jozefschool. Met extra autobussen worden zij hier naar toe gebracht. Aangezien het mogelijk is dat niet allen zich hebben opgegeven, be staat hiertoe alsnog de mogelijkheid tot en met donderdag 15 september bij de heer Nic. van Berkel, Zuideinde 56, teL 1713-332. Veel opgefleurde dahlia s op Haarlemse keuring Het zomerse weer heeft de dahlia's, dia verwaaid cn verregend waren, weer een stuk opgefleurd. Dat kon men gisteren ln do keuringszaal van het Krelagehuis in Haarlem goed zien. Er waren weer heel wat bloemen Ingezonden en voor bet overgrote deel bleken die van prima kwa liteit te zijn. Van de fa Van Oosten uit Den Haag waren het vooral de goudgele Goldfinder een niet te grote dahlia en prima voor de snij, de helderrode s.c. Mannequin en de helderrode s.c. Casparone die het meest opvielen. Een tafel vol bloemen, smaakvol ge rangschikt. was er van A. Nuyens, Lim- mcn. Uitblinkers: de lilarose s.c. Flora's Melody, de licht champagnekleurige pom pon Sweet Harmony en de uitstekende felrode pompon Magnificat Ook de kleine decoratieve Purple Joy mocht er zijn. En de grappige kleine Topmix blijven het altijd goed doen. De fa Maarse uit Aals meer toonde naast enkele zaailingen onder nummer o.m. de gele semicactus Supermarket en de fraaie halskraagdahlia Constant, fluweelrood met witte kraag. De witte decoratieve Novelle, de gele decoratieve Manon, de diep purperen de- coratieve Ludwig's Score en de gele semi- cactus Sonatine, waren in de groep van Ludwig en Co te Hillegom de meest in het oog springende dahlia's mèt de zeer aparte Bolero, die een goudgele gloed over de rosé bloemen heeft. Bruidegom, Baarn, zond een grote groep in met o.m. de gele s.c. Top Affair en de bonte Wonderfull. Een magnifiek opgestelde groep had C. Geerlings, Heem stede. We zagen o.m. een imposant bloem stuk van de rode Scarlet Beauty, een idem van de rode s.c. Talisman, de gele cactus Integer die we bijzonder mooi von den, en verder noteerden we de bloed rode s.c. Sturmfackel en de gele decora tieve Full Moon. Kops, Hillegom. had weer veel succes met de geel met oranje Oklahoma en de rose cactus Climax. Een mooi groepje zond W. de Ruyter. Oegstgeest, in. Van Veelen, Sassenheim, voerde o.m ten tonele de bekende oranje Are d« Triomph, de fraaie purperen Requiem, de zoëven genoemde Scarlet Beauty en de Top Choice, een rode semicactus waar van de randen der bloemblaadjes oranje kleurig zijn getint Zeer apart! En dan zagen we van de fa Boon uit Bovenkarspel de overbekende Acidan- tehra bicolor Murielae en nog wat Aga- panthus umbellatus, die voor het overige niet al te best van kwaliteit waren. mens het personeel sprak de heer J. Windhorst, die een fraai bewerkt raam en een tweetal muurschilderingen aanbood. De heer L. Boot dankte voor deze geste. Er werden op deze inter ne viering vele verversingen aangeboden. Alphen aan den Rijn Chr. Oranjevereniging wil liet vlaggen animeren TYTADAT MEN vorig jaar door verschillende oorzaken had overgeslagen, A is gisteravond de jaarlijkse algemene vergadering gehouden van de Chr. Oranjevereniging. Het bestuur mag zich, zo werd door de voorzitter, de heer G. van Staalduinen geconstateerd, blijkbaar nog steeds verheugen in het vertrouwen der leden; want vam de ongeveer achthonderd leden waren er slechts enkelen naar hotel Toor gekomen om de vergadering bij te wonen. Na de opening en de notulen las de heer M. B. Figee een verslag over de gang van zaken der vereniging van de zomer 1958 af tot heden. De verschillende acti viteiten passeerden de revue. Die beston den uit feestvieringen in samenwerking met de Wilhelmina Vereniging, de her denking op 4 mei 1960 en de 5-meiviering; voorts waren er de zgn. familie-avonden met medewerking van de toneelclub „Mo biel'. In verband hiermee kon nog wor den medegedeeld, dat in de plaats van de heer Ab. v. d. Linden uit Amsterdam hans als regisseur van Mobiel optreedt de heer A. Indermans, die weer in Alphen komen wonen. De oud-bestuursleden, de lieer W. J. v. d. Brink, die naar Ede vertrok, en de BENTHUIZEN Spreekbeurt Vrijdagavond half acht spreekt de heer L. Vogelaar, Zoetermeer, in de kerk van de Gereformeerde Gemeente een zen dingsrede uit. Toegang HAZERSWOUDE Veel belangstelling voor avond Rode Kruis Voor de bijeenkomst, die de afdeling Leiden van het Rode Kruis gisteravond hield, bestond een overweldigende belang stelling. Ook de tussenpaden waren bezet en verscheidenen moesten zelfs genoegen nemen met eén staanplaats. Dé heer De Koning, vertegenwoordiger van het Rode Kruis, vertelde onder meer een en ander over het Welfarewerk, waarvoor een ver loting werd gehouden, die f 95 opbracht. Achtereenvolgens werden hierna een film over de KLM, «en film over het werk van het internationale Rode Kruis en de film „De Citadel" vertoond. 's Middags was een goed bezochte bij eenkomst voor de kinderen gegeven. Evangelisatie Donderdagavond om 8 uur wordt in het gebouw Dorpsstraat 87 een evangelisatie bijeenkomst gehouden. Spreker is de heer Th. Dikkes uit Leiden en medewerking verleent het kwartet Spaargaren te Lisse- Boeiende terugblik "Pks. J. Th. Meijer, directeur van de Martha-stichting te Alphen aan den Rijn, die morgen zijn zilveren jubileum viert en vrijdag afscheid neemt wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, heeft van zijn vandaag verschenen laatste jaarverslag een boeiend boekwerkje ge maakt. Hij geeft hierin onder meer een levendige en prettig geschreven terugblik op de afgelopen 25 jaar, waaruit blijkt, dat zijn vrouw en hij door hun opleiding en praktijkervaringen in het opvoedingswerk onbe doeld geschikt werden gemaakt voor hun levenswerk bij de Martha-stich ting in Alphen hoeWel het verzoek om zich met de leiding van deze stichting te gaan belasten, toch volkomen onverwachts en ongedacht waren toen 40 mensen bij het werk betrokken tegen nu 160, terwijl het aan tal kinderen toch niet veel groter is ge worden. Hieruit blijkt wel, dat de eerste medewerkers het bijzonder zwaar heb ben gehad. Zij hadden grote groepen, heel weinig vrije tijd en een gering sa laris. Desondanks was de wisseling onder de medewerkers gering. In het opvoe dingssysteem domineerde toen de groeps- gedachte en als gevolg hiervan was de onderlinge band tussen de kinderen sterk Na de oorlog werden moeizaam aller lei drastische veranderingen ingevoerd als gevolg van de nieuwere inzichten. De groepen werden veel kleiner dan voor heen en hierdoor werden ook allerlei wijzigingen in de indeling van de gebou wen noodzakelijke V itlokken Zich bepalend tot het afgelopen jaar merkt ds. Meijer in zijn verslag op. niet gemakkelijk als een zakenman van een gunstig of ongunstig jaar te kunnen spre ken. Wie zal zeggen, wat de resultaten va nhet werk in de Martha-stichting zijn? Klei kan men kneden en hout kan men schaven maar een mens moet men uit lokken en doet men dit te opzettelijk dan bereikt men vaak nog het tegendeel van wat men bedoelt. Om toch enige cijfers te geven; het jaar 1959 werd begonnen met 403 pupillen, van wie 121 onder eigen voogdij stonden. Er vertrokken in de loop van het jaar 230 kinderen en er kwamen er 211 bij zodat er eind 1959 384 pupillen waren. Het aan tal onder toezicht staande kinderen in R1JISSATERWOVDE Correspondentschap Wegens haar studie heeft mejuffrouw Nel Kempenaar zich genoodzaakt gezien niet langer op te treden als correspon dente van ons blad te Rijnsaterwoude. In haar plaats is met onmiddellijke in gang aangesteld de heer G. van Brug gen. Herenweg 86, tel. 223. W« verzoe ken besturen van verenigingen hem hun uitnodigingen tot het bijwonen van ver gaderingen e.d. tc doen toekomen. Filmvertoning Rode Kruis De afüel.i'ng Leiden en omstreken van het Rode Kruis vertoont a.s. woens dagmiddag om 4 uur in het, Nutsgebouw enige films voor de schooljeugd; 's avonds is er een programma voor de volwassenen met als hoofdtsohctel de film „De Citadel", gemaakt naar het ge lijknamige boek van A. J, Cronin. TER AAR Bouwfonds De maand augustus heeft WOUBRUGGE Mlddenstandsbcurs De leden van de plaatselijke midden standsvereniging (WOMI) kwamen maan dagavond in Het oude Raedthuys bijeen onder voorzitterschap van de heer H. Burggraaff. Onder meer werd besloten half oktober een driedaagse beurs te houden in Het oude Raedithuys. Hier zal het publiek kunnen kennis maken met verschillende nieuwe produkten. pleeggezinnen en betrekkingen bedroeg 112. Met dankbaarheid memoreert ds. Meiier het ingebruiknemen van de nieuwe meis jeshuizen in het „Zuiderpark". Hij hoont, dat het zijn opvolgêr gegeven mag zijn ook dc jongens beter te huisvesten Na nog iets te hebben medegedeeld over per» soneelsmutaties en schoolresultaten, zegt ds. Meijer in zijn slotwoord: „Wij zijn blij, dat wij dit werk hebben mogen doen. Het is verrijkend werk. Op voeden is tevens opgevoed worden; het is voortdurend geconfronteerd worden met eigen zwakke kanten en dat is nog moei lijker dan geconfronteerd worden met de zwakheden van een ander. Daarom is het vermoeiend èn verrijkend. Wij zijn blij, dat we het werk hebben mogen doen en wij bidden het bestuur, onze medewer kenden, onze opvolgers toe, dat God hun blijdschap en kracht zal geven om dit mooie werk in vrede voort te zetten!" KATWIJK AAN ZEE De Rijnmonders De postduivenvereniging De Rijnmon ders hield zaterdagmiddag een wedvlucht met oude en jonge duiven vanaf Sittard, afstand 167 km. In concours 144 duiven, die werden gelost om 12 uur met kalme zuidwesten wind. De eerste duif kwam aan om 14.38.28 uur en maakte een snelheid van 10.45.20 meter per minuut. De uitslag: J. Heems kerk 1, 5, 11. 17, 18; M. Souverein 2, 8, 12, 21, 36; J. Parlevliet 3; B. Paauw 4, 9, 26, 32; J. van Maanen 6, 34; P. Hogewoning 7, 23, 30, 35; B. Mulder 10, 19; W. van Zan ten 13, 28; Th. van Essen 14, 16; Th. de Kluyver 15; M. van Duijvenbode 20; T. de Liefde 22; I. S. Schaddée van Doorn 24; C. Kraayenoord 25; L. Knetsch 27; J. VarkeVisser 29; H. Smit 31 en N. de Vreugd 33. Hoog en laag water Woensdag 14 september: hoog water 9.37 en 22.13 uur; laag water 4.52 en 17.18 OEGSTGEEST scheid worden genomen van mejuffrouw M. I. Fleurbaay, die enkele jaren in dienst heeft gestaan van de Gereformeer de evangelisatie-commissie. Botsing Op de Haarlemmertrekvaart botsten ;n bromfietser en een fietser. De brom fietser, de heer W. B. uit Voorhout, liep hersenschudding op. De fietser B. uit Noordwijk kreeg een hoofdwond. De ma teriële schade was gering. SASSENHEIM Morgen is liet feest Een laatste mededeling voor de Sassen- heimse feesten die morgen beginnen. De start voor de autopuzzel rit zal plaats heb ben op de Menneweg nabij de werkplaats van de fa. Meeuwissen. De puzzelrit voor bromfietsers start vanaf het feestterrein. Verder zal van donderdag half drie af elk half uur via de microfoon worden bekend gemaakt waar en hoe de kijkers in het bezit kunnen komen van paling, manden fruit en andere prijzen. heer J. Vierbergen, die naar Leiden ging, zijn benoemd tot ere-lid. De heer L. Schipper, die korte tijd voorzitter was, maar helaas naar Leiden vertrok, werd benoemd tot adviserend bestuurslid (hij was ook ter vergadering). Op bestuurs voorstel werden mevrouw Scholten e heren G. Hogeweg en J. v. d. Veen in de bestuursvacatures benoemd. Naar aanleiding van een opmerking in de notulen deelde de heer A. Hofland mee, dat de toneelaccommodatie van gebouw „Nabij" is verbeterd en wellicht kan de C.O.V. hier in de toekomst ook gebruik van maken. Het bestuur zal dit bezien, maar voor de familie-avonden, te houden op 2 en 3 november a.s. met „Mo- biel"^was het Nutsgebouw inmiddels j Minder contributies De penningmeester, de heer C. Horst, vertelde, dat hij op 31 december 1958 een batig saldo had van f 250 6! od 31 december 1959 was dit zelfs f 473,72. De voorzitter zag dit als een ongekende weelde. Men betreurde het echter, dat de contributies terugliepen: het vraagstuk van^de propaganda heeft steeds de aa De samenwerking met de Wilhelmina- Vereniging werd van de meest prettige aard genoemd. Op een vraag van een der leden werd geantwoord, dat deze zich echter beperkt tot de 30ste april en ver dere nationale dagen. Het zomerfeest, zo als pas nog weer gehouden, gaat uitslui tend van de Wilhelmina-Vereniging uit. Overwogen zal worden of men volgend jaar als C.O.V.-familie eventueel een bus tocht kan organiseren naar Taptoe-Delft Voorts werd ook voor verdere bespre king in het bestuur genotuleerd of men, mogelijk in samenwerking met de W.V., de burgerij kan animeren op verjaar dagen van de leden van het Koninklijk Huis, wat algemener te vlaggen. Helaas wordt dat steeds minder gewoonte. Vóór 1940 deed de Oranje-Garde hier stimule rend werk. Derde lustrum van de postzegelverzamelaars In hotel Toor vergaderde gisteravond de afdeling Alphen aan den Rijn van de Nederlandse Vereniging van Postzegel verzamelaars onder leiding van de heer P. G. Pannevis. Deze sprak aan het begin van dit nieuwe seizoen een inlei dend woord. Nadat de heer J. C. Meijer de notulen gelezen had, vormde wel de hoofdmoot voor deze avond eeq bespreking over dc viering van het derde lustrum. Als da tum hiervoor werd vastgesteld 13 fe bruari 1961. Er is een commissie be noemd, die zich zal belasten met de aan kopen voor een lustrum-verloting, be staande uit de heren D. Binnekamp, C. Koelewijn en L. de Leeuw. Ook werd besloten in januari een jeugdwedstrijd te houden waarvoor als juryleden zullen fungeren de heren C. J. Bouwer, D. Sluijmer en H. Verschuur Hzn. Voorts werd een verkoop van zegels bij opbod gehouden. Het tien-minuten-praatje werd gehou den door de heer J. Aafjes die een bi langwekkende collectie zegels va Australië toonde met kleurverschillen e andere voor de verzamelaar belangwek kende kader-, lijn- en perforatie- gebreken. Wat het winterprogramma betreft, men streeft naar een contact-avond met een afdeling uit de omgeving en twee avonden met lezingen. De lieer G. Bergslioeff overleden In het Dlaconessenhuls tc Lelden, hU sinds enkele weken verbleef, is in de ouderdom van 76 jaar overleden onze plaatsgenoot, de heer G. Bergslioeff. De heer Bergslioeff begon zijn loop baan als timmerman, maar zijn vakman schap en zakelijk inzicht brachten hem er ruim vijftig jaar geleden toe het z nemingsbedrijf G. Bergshoeff te stichten en met name op het gebied van de ningbouw vestigde hij een reputatie. Ook het ziekenhuis aan de Zuidwal te Den Haag en het gebouw van de geneeskun dige dienst te Rotterdam werden door zijn aannemingsbedrijf gebouwd. Reeds lang geleden zag hij zich om gezond heidsredenen genoodzaakt de dagelijks» bezigheden te staken. Ook het openbare leven had zijn be langstelling. Voor de oorlog was hij lid van de Provinciale Staten van Zuid- Holland en van de Alphense gemeente raad voor de Staatkundig Geref. Partij. De praktische zaken hadden meer zijn belangstelling dan de principiële en hij was stellig geen man, die als eenling stond. Zijn helder oordeel en met over tuiging spreken voor zijn opvattingen bezorgden hem hoogachting en stellig ook politiek succes. Bij dit alles bleef de heer Bergshoeff een eenvoudig m die steeds belangstelling had voor Alphense zaken en die juist ook onder de kleine mensen veel vrienden had. Woensdagmiddag om half drie vindt de bijzetting plaats in het familiegraf op de Oosterbegraafplaats. Ledenvergadering v.v. AJpliia Onder leiding van voorzitter C. P. Mul der is gisteravond in hotel Centraal een algemene vergadering gehouden van de leden van de v.v. „Alphia". Naast een flink aantal leden mocht de heer Mulder ook het erelid R. Pijpers be groeten. De vooruitzichten voor de voet balcompetitie zijn voor Alphia in Alphen niet bepaald opwekkend. Er heerst echt een geest van verslapping. Bij de bespreking van de competitie kwam vooral het onnodig afschrijven voor een wedstrijd ter sprake. Trainer H. Dweelaard besprak de training die in het vervolg donderdagsavorop het ver lichte terrein zal wordei. gehouden. Hij drukte alle. vooral ook de lagere elftal spelers op het hart deze training trouw te volgen. Bordeiiwcdstrtjden A.D.O. Groep A: M. L. van der TolN. Brunt 11; S KoopmanJ. Gelderblom afge broken; N. BruntR. W. Verkade 20; Groep B: F. Oosterman—M. Roos 0, A. J. v. d. PoelG. van Berkel 20. Geen tentoonstelling Daar de belangstelling voor een bin nenkort te houden tentoonstelling al niet meeviel en later zich nog enkelen, die zich eerst voor deelneming opgaven, te rugtrokken. heeft de permanente ïecla- rnecommissie van de beide middenstands verenigingen besloten de expositie voor lopig uit te stellen tot het voorjaar va» 1961.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 6