VELPON Herenmode wordt steeds vlotter Snelle omschakeling op straalvliegtuigen Veranderingen in Zuid-Afrika Orkaan beukt New York Pullo-lijn en Franse waterdruppels Jjki eeft dftftfce ky, Mens bezit aanvalsoog s EVEN RECHT ZETTEN De voorzitters van de Stichting voo Vrijz. Prot. Centr. voor maatschappelijk voor maatschappelijk en cultureel werk, hebben de leden van de Eerste Kamer laten weten, niet gekend te zijn in opstelling en verzending van een brief, die mede namens het comité van instellingen voor overleg inzake sportprijsvragen op 10 september aan de Eerste Kamer werd verzonden. Hierin werd gepleit voor aanvaarding van het ontwerp-wijziging Loterijwet, omdat daardoor de belangen van het comité het best zouden zijn gewaarborgd. De voorzitters (resp. prof. dr. R. van Dijk, mr. S. J. van den Berg en ds. F. H. Landsman) willen voor genoemde brief geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Zij betreuren het, dat de belangen van het maatschappelijk werk werden aangevoerd om gewicht in de schaal te leggen bij de beslissing, waarvoor de Eerste Kamer zich gesteld ziet. Daardoor heeft een ver menging van zaken plaatsgevonden, waar noch de volksvertegenwoordiging noch het maatschappelijk werk mee gediend is. In voornoemde landelijke organen bestaan ernstige bezwaren tegen een financiering uit de opbrengst van voetbalprijsvragen. Men acht het ook in strijd met het wezen van het maatschappelijk werk, als hulp aan de medemens in nood van deze methode van geldwerving afhankelijk wordt gemaakt. DE IJ-TUNNEL Gisteren vond op het kabinet van de minister-president een bespre king plaats tussen de minister-president, de ministers van verkeer en waterstaat, financiën, binnenlandse zaken en volkshuisvesting en burge meester en wethouders van Amsterdam over de stand van zaken betref fende het vraagstuk van de IJ-tunnel. Bijzonderheden over het verloop van het gesprek werden niet bekend gemaakt. HOGERE ZEEVAARTSCHOLEN De regering heeft er geen bezwaar tegen, dat de benaming van de ingevolge de nijverheidsonderwijswet gesubsidieerde scholen voor de zee vaart, waaraan opleidingen voor stuurman en scheepswerktuigkundige zijn verbonden, wordt gewijzigd in: hogere zeevaartscholen. Ook in het bui tenland kent men deze benaming. Overigens zijn er in ons land reeds hogere technische scholen en hogere textielscholen. Prof. Gluckman laat Nieuw- Guinea schieten De Britse antropoloog professor Max Gluckman heeft zijn aanvrage voor een visum ten behoeve van een bezoek aar Nederlands Nieuw-Guinea ingetrokken, omdat hij geen moeilijkheden tussen de regeringen van Australië en Neder land wil veroorzaken. Hij zei zijn besluit genomen te heb ben na het lezen van berichten over een debat, dat op 8 september in het Huis van Afgevaardigden over hem gehou- Professor Gluckman is het centrum van een felle controverse sinds de Australische regering htm de toestem ming voor een bezoek aan Papoea ge weigerd had. Daarna adviseerde de Ne derlandse ambassade in Canberra hem een visum voor Nederlands Nieuw-Gui nea te verlenen. Naar aanleiding daar van werd de Nederlandse zaakgelas tigde dr. J. Insinger op het departe ment van buitenlandse zaken ontboden, waar hem te verstaan gegeven werd, dat de Australische regering ontstemd was over zijn openbare verklaringen met betrekking tot de controversiële kwestie. In een brief aan dr. Insinger,w hij zijn visumaanvraag intrekt, schryft professor Gluckman: ,,Het is zeer pijn lijk voor mij het centrum te zijn van een nationaal debat. Nog erger zou het zijn, indien ik het onderwerp werd van een internationale controverse. Gluckman is tot de conclusie geko men, dat de ware reden van de ont stemming van de Australische regering over zijn reis naar Nieuw-Guinea was, dat hij bij zijn terugkeer een verklaring van politieke aard zou kunnen afleg gen. Hij zei zijn mening over de pro blemen van het gebied alleen te zullen geven, als hem daarom gevraagd worden. Op de boterham... heerlijk en voordelig met handige schroefsluiting De westelijke luchtvaartmaat schappijen zullen dit jaar meer dan 100 miljoen passagiers ver voeren, maar meer dan de helft komt op rekening van de Ameri kaanse binnenlandse lijnen. In zijn jaarverslag aan de 16e alge mene vergadering van de lata de internationale vereniging van uchtverkeer, die in Kopen hagen bijeen is heeft Sir Wil liam P. Hildred, directeur-gene raal, meegedeeld, dat de 89 leden, die allenvanuit westelijke landen opereren, in 1959 ongeveer 97 Frankrijk wijzigt zijn verplichtingen niet Generaal Norstad, opperbevelhebber van de N.A.V.O., hc-eft verklaard, dat de Fransen hun 'verplichtingen tegen over de Noordatlantische verdragsorga nisatie niet hebben gewijzigd. Hij gaf overigens geen commentaar op de ver klaring van president De GauÜe waarin deze zich uitsprak voor reorganisatie van de westelijke defensie op basis van nationale in plaats van geïntegreerde strijdkrachten. De generaal bleek tevreden ove vorderingen die er zijn gemaakt bij de uitvoering van de defensieprogramma' m het kader van de N.A.V.O. Postzegel geweigerd Nieuwe Israëlische postzegels met de afbeelding van Theodor Herzl. stichter van de Zionistische beweging, zijn niet geaccepteerd door de postale autoritei ten achter het ijzeren gordijn. Brieven met de nieuwe zegels, die zijn uitgege ven omdat Herzl honderd jaar geleden werd geboren, werden teruggezonden. Ook de Israëlische vluchtelingenZegel is indertijd niet door de rode autoritei ten aanvaard. Regering vraagt beperking handel De Westduitse regering heeft als haar verwachting uitgesproken dat de zaken lieden niet naar Oost-Duitsland zullen gaan, althans zolang de communisti sche plagerijen voortduren. De minis ter van economische zaken, prof. Er- hard, zal vandaag nog met vooraan staande industriëlen hierover spreken. Over het nemen van andere maatrege len is er nog overleg met de Westelij ke Grote Drie. Voorlopig wil men het laten bij een beperking van reisvergun ningen voor Oostduitsers. (Advertentie) UBAS I N kalmeert zonder slaap te verwekken lata-congres in Kopenhagen Twee jaar geleden is bij Abadan in Iran een Martin Mariner van de Koninklijke Marine neer gestort. Tien marinemannen kwamen daarbij om het leven. Op de begraafplaats van Aba dan, waar hun stoffelijke resten ter aarde werden besteld, is nu een monument onthuld. Dat ge schiedde door de Nederlandse ambassadeur i)i Teheran, dr. H. J. Leevelt, in tegenwoordigheid van de vlagofficier van de Marine-luchtvaartdienst, com mander J. L. den Hollander, en leden van de Nederlandse kolonie in Abadan. Na de plech tigheid heeft Pauline de Jong namens de kinderen van de omgekomen inzittenden een krans gelegd bij het monument. miljoen passagiers hebben ver voerd, eeen toeneming van elf procent vergeleken met 1958. De heruitrusting van de maatschappij en is thans halverwege en vindt voort gang in een fantastisch tempo. Eind 1958 waren er 14 straalvliegtuigen in gebruik, negen maanden later 110 en eind septem ber zullen het er 290 zijn. Tegen het eind van 1962 zijn het er ongeveer 600. Wat de vracht betreft is 1959 verre van bevredi gend geweest. Wel is de omzet met 16 procent gestegen, maar de vrachtcapa citeit was veel groter dan dit percentage. Het is mogelijk, dat de Iata-leden tegen het eind van 1961 de dubbele vrachtca paciteiten van nu zullen hebben. Er zullen dan 60 alleen voor vrachtvervoer bestem de toestellen in internationale diensten vliegen. Sir William drong aan op tariefverla ging. Hij zei, dat lagere tarieven, zowel reëel, als monetair tot nu toe een belang rijke rol gespeeld hebben in de ontwikke ling van het internationale vervoer dit zullen blijven doen. Het congres van de lata heeft de ming goedgekeurd va» een speciaal lichaam, dat het vervoer van passagiers en vracht tusen de boekingskantoren de vliegtuigen moet versnellen. Het li chaam zal bestaan uit deskundigen 12 luchtvaartmaatschappijen in Europa, Noord-Amerika, Australië cn het Verre (Advertentie) Plak gemakkelijker! met de nieuwe dop Door de onzes inziens verwarringwekkende publikaties via radio en dagbladpers kan bij het publiek de mening postvatten, dat alle margarine oorzaak zou kunnen zijn van de huidziekten, die zich geopenbaard hebben. Met nadruk willen wij verklaren, dat deze bericht geving geen betrekking heeft op de door ons ge fabriceerde margarine. Onze margarine wordt in de handel gebracht onder verschillende merken, die alle voorzien zijn van het „kwaliteits-waarborg" Leeuwenzegel of garantiezegel, aangebracht op de sluiting der pakjes. FIARGARIAEFABRIEKEN ZOETERMEER Leeuwenzegel Garantiezegel De Zuidafrikaanse minister van finan- _.ën, dr. Eben Dönges, heeft bekend gemaakt, dat tijdens de volgende zitting van het Zuidafrikaanse parlement een wetsontwerp zal worden ingediend tot het verlenen van meer gezag aan ne gers in hun eigen woongebieden. De voornaamste maatregelen zijn: 1. Vervanging van negeradviesraden door stedelijke negerautoriteiten die het feitelijke gezag in de negerwoon gebieden zullen uitoefenen: 2. Oprichting van een neger-landwacht die de stedelijke negerautoriteiten moet bijstaan; 3. Verzachting van de drankwetten; 4. Welwillende overweging van de in handels- en industriële kringen leven de opvatting, dat de lonen voor ne gers verbeterd moeten worden; 5. Bevordering van de werkgelegenheid voor negers buiten de blanke stede lijke gebieden. De orkaan Donna heeft gisteren met ;n snelheid van 130 km per uur over New York geraasd, uithangborden afge rukt, vensterruiten vernietigd en bomen ontworteld. De Hudson steeg en ver schillende stations van de ondergrond- liepen onder water. De veerdienst tussen State Island en Manhatten moest worden gestaakt. Alle laag gelegen de len langs de noordelijke kust van de At lantische Oceaan worden geëvacueerd. De K.L.M. heeft bij haar vluchten aar de Verenigde Staten en Canada enige hinder van de orkaan ondervon den, maar deze behoort thans weer tot het verleden. (Van onze moderedactrice) T ETTERLIJK en figuurlijk wordt de herenmode steeds vlotter. Terwijl de modeshows voor de da meskleding winter 1960 volop draaien en nog slechts een enkele stoffenfabrikant over zomer 1961 praat, kwam de herenconfectie gis teren in het R.A.I.-gebouw ter ge legenheid van de 15de Herenmode- beurs met een show voor zomer kledij 1961. Deze herenshow had gemeen met de meeste damesshows, dat de aandacht vooral gericht wordt op kledij, die men niet steeds draagt Bij de dames zijn dat de chique middagjaponnen en de cock tailtoilettenbij de heren de „vrije- tijdskleding"inclusief strandpakjes die lijken op de kleuterpakjes en (Van onze moderedactrice) TERWIJL flamingo's op één poot hautain naar binnen gluurden toonde Ferry Offer-' man gisteren in zijn landhuis te Vinkeveen zijn wintercollectie. Offerman heeft naast de Fran se inspiratie en de louter Pa- rij se modellen, waarbij de wa- terdruppellijn van Lanin Cas tillo zijn favoriet bleek te zijn, een eigen lijn gebracht: de pullohjn. De jumper, oneerbiedig de slob bertrui, is het uitgangspunt. Dat wil echter niet zeggen, dat er ook maar één jumper aan te pas komt. Maar wie een lange trui draagt en dan nonchalant de hand in een zak van de rok houdt krijgt het volgend effect: rechte losvallende rug en geprononceerd voorstuk met lichte val over de boord. Deze lijn wil Offerman bereiken door de rug recht en ruim te snij den, het voorpand in de taiUe fi guur te geven en middenvoor een ovaal overstuk aan te brengen, waaronder de sluiting verborgen is. Het overstuk reikt van hals tot taiUe of tot rokzoom, bijvoorbeeld bij de mantels. De ovale overpan- den vonden we weer terug in ver schillende rokken. DRUK De vondst is niet onaardig, maar het effect is soms wat druk. Mooi waren de bijna klassieke mantelpakken. Een bijzonder goed ensemble, mouwloze japon met jas je, was uitgevoerd in tweed met Het vroegere hoofd van de rakettenafdeling van het Amerikaanse leger, gen.-ma- joor John Medaris, heeft in Look geschreven, dat op het departement van defensie accountants en boekhouders de plaatsen hebben ingeno men van strategen en tactici. Hij kritiseerde wat hij noem de het binnendringen van pressiegroepen die het ne men van besluiten bemoei lijken. De generaal bepleit hereniging van leger en luchtmacht cn vermindering van het aantal burgerlijke ambtenaren met niet minder dan 90%. Vice-president Nixon, die enkele weken wegens een knie-blessure in het Waiter Reed ziekenhuis te Washing ton is verpleegd, is uu dan toch aan zijn verkiezings campagne begonnen. Hij startte in Baltimore (dicht bij Washington) met de be lofte, dat de vredes-kwestie door hem aan alle kiezers in vijftig staten met nadruk zal worden voorgelegd. Eisenhower was een van de genen, die getuige waren van deze verlate start. De Belgische socialisti sche partij heeft blijkbaar niets b®ters te doen dan van tijd tot tijd het ontslag te vragen van het kabinet-Eys- kens. Zij heeft het gisteren gedaan „in het algemeen be lang en ter eerbiediging van de democratie", waaruit al leen maar blijkt, dat zij het verleden heel snel zijn ver- Niet ontmoedigd door de actie van de socialisten heeft de Belgische regering ver klaard te verwachten, in de eerste helft van 1962 onaf hankelijkheid te zullen ver lenen aan Rocanda-Oerocndi, dat België voor de Beheer- schapsraad van de Ver. Na ties bestuurt. Begin volgend jaar worden reeds verkiezin gen gehouden. Dichter bij huis heeft de Ned. Aardoliemij. bekendge maakt, dat haar tweede put op het gasvcld van Slochte- ren op 10 september jl. in produktie is gekomen. Er worden thans produktieproe- 'cn uitgevoerd. I Bedrijfsgenoten uit de sigaretten-, sigaren- en kerf tabaksindustrie hebben gis teren de 79-jarige heer Th. Niemeyer in Laren gehuldigd wegens de wijze, waarop hij gedurende vele jaren de ge zamenlijke belangen van de ze industrieën heeft behar tigd. Onder grote belangstel ling heeft A. Vromen papier fabriek te Doetinchem de nieuwe fabriek te Zelhem in gebruik genomen. Mr. H. W. Blocmcrs, commissaris der Koningin in Gelderland, ver richtte de opening. Hij zei, dat het papier een grote rol in het menselijke leven heeft gespeeld en dat het ver bruik er van nog steeds toe neemt. lurex doorweven. Op deze manier wordt letterlijk het gulden midden bewandeld: goudglans, maar geen te zwaar geschitter. Wel veel geschitter bij de avond japonnen, die zwaar met kraaltjes bezaaid waren. Op ragdunne mous seline bleef geen centimeter onbe zet met staaf kraaltjes; op zwaai satijn duchesse waren watervallen van parels geborduurd. Maar de vrije vrouw van 1960 zal toch wel weigeren deze onvermijdelijk lood zware toiletten te dragen. Liever zagen we een witte japon met sober geborduurd lijfje en een rok bestaande uit smalle stroken pl P.C.Elfferich: Emigranten maken het niet slecht De heer P. C. Elfferich, lid der Eerste Kamer en wethouder van Delft, is als vice-voorzitter van de Christelijke emi gratiecentrale in Argentinië en Brazilië op bezoek geweest bij Nederlandse granten. Hij bezocht in Argentinië de kolonies Mar del Plata en Tres Aroyos en in Brazilië Holambra, Caramber, Ca- strolanda en Aropoty. Hij had de indruk gekregen dat het met de Nederlandse agrarische bedrijven goed gaat. Verder meende hij dat de Nederlandse industrie er goed aan zal doen zich ernstig af te vragen of eigen vestigingen in Brazilië niet van belang kunnen zijn. Twee jongens bekneld en omgekomen eerste ongeluk gebeurde in Roermond waar de 15-jarige Dirk Here met zijn rechterhand in een deegmachine terecht kwam. De machine trok de jongen waardoor hij zo ernstig werd gewond, dat hij spoedig overleed. In Delden kwam de zevenjarige Gerrit Scholten die op een spoorwegterrein het spelen was, onder een neervallende wand van een wagon voor los graan terecht Hij raakte bekneld en overleed vrijwel onmiddellijk. Zijn vriendje Theo Volkers kwam met een been onder de In het Diaconessenhuis te Leeuwar den is in dit weekeinde overleden de 81- jarige P. Jonkman uit Leeuwarden. De heer Jonkman en zijn 79-jarige echtgeno te waren donderdag in bewusteloze toe stand in het ziekenhuis opgenomen ten ge volge van kolendampvergiftiging. De toe stand van mevr Jonkman is zorgwekkend. De heer en mevrouw Jonkman hadden donderdag in verband met het koude weer de kachel even aangezet. Advertentie Maagklachten? CHEFAROX genezende laag op de I Volkomen scheiding van kerk en staat schap der Verenigde Staten zich uitge laten over wat hij noemde „het vraagstuk de godsdienst in de verkiezingscam pagne" „Ik geloof", zo zei de r.k. kandi daat, „dat in een Amerika waarin de scheiding van kerk en staat yolkomen is, geen katholieke prelaat een katholieke president zal vertellen hoe hij moet han delen". Ook zei hij te geloven in een Amerika waarin geen predikant zijn gemeenteleden zal raden op een bepaalde kandidaat te stemmen. „In dit Amerika zal geen kerk of met een kerk verbonden school ooit een subsidie uit de staatskas mogen ontvangen of politiek bevoorrecht mogen worden. In onze Verenigde Sta ten zal het ook nimmer mogen voorkomen dat een man niet tot een bepaald openbaar ambt zal worden geroepen omdat hij een andere godsdienst belijdt dan de presi- lekkere hoofdzaken (4) misschien willen demonstreren, dat „de man altijd kind blijff'. Die vrijetijdskleding moet luchtig, apart, kleurig en gemakkelijk zijn. We zagen dus ongevoerde colbertjes (te wassen als een overhemd), slob bertruien, een soort veredelde spij kerbroek met jasje, en een suèdejas- je (meer mouwvesten) met in de rug onder de schouderpas een katoenen tricot pand. Het werd speciaal aanbe volen voor autorijders, die last heb ben van een warme rug. Een enkele maal waren de jasjes a la Chanel, zo werd gezegd, afge biesd met een contrasterende kleur. Daarbij zal de modieuse man, als hij tenminste een hoofddeksel draagt een schots geruite of een effen platte pet opzetten. Hij kan ook een harig tiro- ler dop nemen en jodelend de wereld door trekken. Getracht werd nog een goed woord te doen voor bolhoed en matelot, maar dit zal wel vergeefse moeite zijn geweest. Verder veel sportieve jasjes in alle mogelijke kleuren, maar vooral in nu ances groen-okergeeL in vage ruiten en strepen op een effen pantalon. Ook die mogen kleurig zijn: blauw en zelfs echt geel. De overhemden variëren van het klassieke wit tot die met forse stre pen. Leuk was het idee om in het borstzakje een speciaal vakje te con strueren waarin een bril weggeborgen kan worden, zonder de kans te heb ben dat deze eruit valt. De pantalons zijn nauw van pijp, meestal zonder omslag. De jasjes heb ben-korte weggesneden revers, dik wijls schuingeplaatste steekzakken vooral een splitje in de rug opzij. „Dure" mannen kunnen een zuiver zijden costuum nemen of een shan- tungachtig synthetisch materiaal waarin mohair geweven is. Ook een bruine demie bleek zuiver zijde even als een smokingjasje. Dit laatste was lichtgrijs met zwarte revers, zwarte pochette en natuurlijk zwart vlinder dasje. Een andere smoking die ir zwart was uitgevoerd bleek een zwart nappe lederen band te hebben en ook tb -e W8S V3n naPPa- Regenjassen houden zo ongeveer de tegenwoordige stijl, maar ze leken ons een ietsje langer. Als U aan 't mevrouwtje vraagt Waarom ze dat luchtig lossere, brossere, dubbeldikke chocola, Het smelt op je tong! 23 ct - melk, puur, hazelnoot In ieder geval kan de man, die wat durft er nu een heel persoonlijke gar derobe op na houden. deling of het ene voorwerp in de belangrijke factor worden genoemd de ruimte zich voor of achter het andere parailactischo schijnbeweging voorwerp bevindt, belang- voorwerpen ten opzichte van elkaar. rijk deel mogelijk wordt gemaakt door Dit klinkt hiister ireio-rA tad™nP™ mZ ""meer «rijpelijk, «Jaar cr wordt niets andere h.™ «.ii verva't voor mee bedoeld dan dat bijv. bij een zii- efect - 7rhete iPn .rnT0SSCïe dCllngSe bewc£ing van het hoofd de f eclZOdat het zlcn d« diepte dichtbii zitnrie voor wordt het voor hem toch geenszins onmogelijk diepte te zien. Want do diepte-waarneming is afhankelijk van nog verschillende andere factoren, die onbewust worden gerealiseerd,' zodat men met één oogopslag in staat is de relatieve af stand van verschil lende voorwerpen te beoordelen. Tot deze factoren moet In de eerste plaats worden ge rekend het perspec tief, d.w.z. het ver schijnsel waardoor alle lijnen In één punt aan de horizon schijnen samen te komen. De invloed TOCH IS HET ZO! werpen die verder van ons verwijderd zijn. In een rijdende trein kunnen we dat het best waarnemen. Dan ontstaat het verschijnsel der draaiende sloten, hetgeen een populaire zegswijze is voor de parailac tischo schijnbewe ging. Welnu, wan neer u vanuit een trein een bepaald huisje sneller ziet draaien dan een an der, wéét u onbe wust, dat het snelst draaiende het meest nabij is. behoeft dat t'iirilira ueuueil 11161 eerst met moe"Üke Wiskun. dige formules uit te rekenen, neen, do hersenen registreren automatisch het perspectief .s zelf» zó greet, da» dit ls. Alle bovellïenoemde deze diepte gevens worden imers door de herse- diepte zien t eigenlijk in het geheel niet aanwezig nencn geregistreerd 1». t,w. In tekeningen waarin de kun- druk opgebouwd, zodat" w"ë". vanzelf" stenaar perspectief heeft aangebracht, weten wat ver weg cn wat dlchthil I. Voorts ts hu het diepte-zien het Zodoende kan met één oog ook Inchtperspectief van betekent», d.w.z. diepte worden gezien, zelfs al vervalt de meer of minder heldere contouren het stercocopische effect, die voorwerpen op verschillende af standen vertonen. Ook de helderheid. Wc mogen dit onderwerp echter de licht- en schaduwwerking en de niet laten rusten, zonder u er op te gehele of gedeeltelijke overdekking hebben gewezen, dat u een aanvalsoog van het ene voorwerp door het ande- bezit, ondanks uw vreedzaam ulter-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5