Uw probleem is het onze MEDEDELING! Diakonessen uit gehele wereld kwamen bijeen mcmtöcut Meningen van anderen Een woord voor vandaag Uitwijzing dr. Reeves brengt vele pennen in beweging Prof. Bouman naar Beiroet •Qemw, 2 ONZERZIJDS Enkele kanttekeningen BERAAD OVER LOONPOLITIEK J^E onlangs bij het College van Rijksbemiddelaars ingediende ontwerp c.a.o. voor de werknemers in de suikerindustrie is bij het College op moeilijk heden gestuit. De moeilijkheden waarom het hierbij gaat, raken echter niet alleen deze vrij kleine groep van werknemers, maar zijn van veel verstrek' kender aard. Het gaat hier namelijk om de eerste bedrijfstak, die voor de tweede maal na dc invoering van de gedifferentieerde loonpolitiek een loonsverhoging overeengekomen is. In de nieuwe c.a.o. is de bepaling opgenomen, dat aan de werknemers een bedrag van 75 in eens extra zal worden uitgekeerd, omdat achteraf ge bleken is, dat bij de vorige afsluiting van dc c.a.o. de loonsverhoging, op grond van de produktiviteitsstijging, te gering is geweest. In deze nieuwe c.a.o. komt men dus terug op de eerder overeengekomen lonen. Een dergelijke situatie doet zich op het ogenblik ook in de metaalsector voor, waar men tussentijds de c.a.o. wil openbreken om dc produktiviteits stijging, die achteraf groter is gebleken dan men verwachtte, alsnog in de lonen te verdisconteren. Het verschil is hier alleen dat het bij de suiker industrie niet om een tussentijdse openbreking gaat, daar de vorig jaar ge sloten c.a.o. slechts voor één jaar gold. De beslissing, die door het College over dc c.a.o. voor de suikerindustrie wordt genomen, kan min of meer beslissend zijn voor de loonpolitiek in de nabije toekomst voor het gehele bedrijfsleven. In het advies dat de Stichting van de Arbeid over de ontwerp-c.a.o. reeds aan het College van Rijksbemiddelaars heeft uitgebracht, is ook aan dit aspect van de kwestie aandacht besteed. Zeer terecht heeft het College van Rijksbemiddelaars zich in deze kwestie dan ook verstaan met de staatssecretaris van sociale zaken. Het gaat hier tevens om een interpretatie van de Algemene Aanwijzing voor de loonpolitiek van 31 juli van hot vorig jaar. Wij juichen het toe, dat staatssecretaris Roolvink na deze informatie door het College niet onmiddellijk eenzijdig een beslissing heeft genomen. Heden middag heeft hij zich behalve over bovengenoemde c.a.o.-kwestle, met name ook over de algemene aspecten van de huidige sociaal-economische situatie beraden, samen met de vertegenwoordigers van de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties. We spreken het vertrouwen uit, dat langs de weg van overleg ook thans de arbeidsrust in het Nederlandse bedrijfsleven bewaard zal kunnen blijven. KANS VOOR DE BOTER ERKEND moet worden, dat het Nederlandse bedrijfsleven in de zuivel sector in staat is gebleken snel en krachtig te reageren, wanneer zich situaties voordoen die het belang raken van de Nederlandse zuivelafzet. Nadat zaterdag de gecompliceerdheid van het margarine-drama een climax had bereikt, is het bestuur van het productschap voor zuivel gisteren in spoedvergadering bijeengekomen, om na te gaan, welke mogelijkheden deze situatie voor de Nederlandse botcrafzet zou kunnen bieden. De botervoorraad omvat op het ogenblik 16.000 ton. Dat het bestuur van het productschap diligent is om elke gelegenheid aan te grijpen ten einde deze grote voorraad nog zo goed mogelijk verkocht te krijgen, is een lofwaardig streven, ook al moet dan van een situatie gebruik gemaakt worden waarvan de achtergrond minder prettig is. Besloten is, dat thans voorlopig 1500 ton verse boter extra op de binnen, landse markt zal worden gebracht, en mocht hiermee de toegenomen vraag Van het publiek naar boter pog niet opgevangen kunnen worden, dan zal het productschap in nauw overleg met de minister van landbouw reeds binnen enkele dagen de voorraad koelhuisboter aanspreken. Vanuit de zuivelsituatie bezien zal het inderdaad een zucht van verlichting waard zijn, indien de huidige enorihe voorraad boter toch nog een goede afzet zou vinden tegen een- vrij redelijke prijs. Vorige week heeft het productschap de minister van landbouw al aan geraden op 3 oktober met de verkoop van koelhuisboter te beginnen tegen een consumentenprijs van circa 63 cent per pakje. Thans mag men nog weer wat meer hoop hebben,, dat het inderdaad zal lukken, tegen deze prijs de enorme voorraad boter nog vóór het nieuwe seizoen (1 april 1961) te ruimen. Dit zou voor de zuivelsector,bovendien de welkome bijkomstigheid op kunnen leveren, dat het botergebruik door het Nederlandse publiek ook in de toe komst op een hoger niveau zou komen te liggen. Zevende conferentie in Uppsala (I) (Van een onzer medewerkers) De bewoners van het Zweedse Universiteitsstadje Uppsala hadden nog nooit zoveel diakonessen in hun straten zien wandelen, als tussen 18 en 23 augustus jl. Wel waren zij gewend de zusters van hun eigen „Samariterhemmet" in het flatteuze Zweedse diakonessencostuum ge regeld te zien, maar nu was het een parade in de meest verschillende kledij, waarvoor zij graag even naar buiten kwamen. De internationale conferentie van „Diakonia", de wereldbond van Diakonessengemeenschappen, trok zusters, predikanten en vele andere belangstellenden uit 15 landen naar Uppsala. Europa was natuurlijk sterk vertegenwoordigd, maar ook de U.S.A., Australië en Nicuw-Zeeland waren van de partij. Deze wereldbond omvat onge veer 55.000 zusters, over de gehele aardbol verspreid. Het aantal con ferentiegangers bedroeg 150. Het diakonessenwerk vindt de baker mat van zijn 19e eeuwse herleving het Duitse dorpje Kaiserswerth bij Düs- seldorf, waar omstreeks 1840 Theodor Fliedner de stoot tot het werk gaf. Al spoedig breidde dit evangelische barm- hartigheidswerk zich uit over de gehe le wereld. Het Haagse Diakonessenhuis ..Brojvovo", genoemd naar de eerste be sturende zuster byv. werd door Réveil kringen in 1865 gesticht. Thans zijn er Nederland 19 Diakon es se nhuizen met i diakonessen. Tot aan de Tweede Wereldoorlog speelde Kaiserswerth een overwegende hoofdrol iri de internationale organisa tie. In 1946 werd, mede door krachtige arbeid van Nederlandse zijde de bond Diakonia" opgericht op de eerste gro te conferentie hier te lande. Kort daar- sloten de Duitse en Zwitserse hui- tot het Kaiserswerther Verband behorend, zich bij de grote bond aan, zooat nu met recht kan worden gespro ken van een oecumenisch wereld-dia- konessenwezen. In Uppsala werd r de zevende conferentie gehouden. Door deze bijeenkomsten, die trouw door af gevaardigden worden bezocht is een hechte internationale band en> vriend schap en uitwisseling van gedachten ontstaan. Wat is een diakones? In het alge meen gezegd: een vrouw, die zich na een speciale vorming te hebben ont vangen, in allerlei diakonaal werk wil inzetten, als lid van een diakonessen- Advertentiën MARGARINE of boter op uw brood is overbodig sis u een lekker laagje pindakaas gebruikt. Onze pindakaas bevat ca 55#/o natuurlijke vetten, 250/0 eiwit en veel vitamines. Vraag dus pindakaas van MARGARINE De mededeling, d«t ook andere marga rine dan Planta dc jeukxiekte verwekken de enralgator beval, heeft bij een tweetal bladen commentaren uitgelokt. Do Volkskrant schrijft: „Het aan vankelijke vertrouwen, dat Unilever de trieste Planta-affaire in alle openheid en op een wijze, een wereldbedrijf waardig, zou afhandelen, heeft een gevoelige deuk gekregen. Eerst nu drie weken na het opkomen van de massale jeukziektc blijkt, dat ook in andere margarine-mer ken kleine hoeveelheden van de schadelij ke stof zijn terecht gekomen. Het is te betreuren, dat niet Unilever dit heeft ont huld, maar dat liet uit ervaringen van art sen is moeten blijken. Al zou het slechts om geringe hoeveelheden gaan en al is het ziekte-risico aanzienlijk geringer, dan nog had liet bedrijf bet zekere voor het onze kere moeten nemen en maatregelen moe ten treffen om ook deze partijen uit de markt te nemen. Bij de nog onbeantwoor de vragen is nu >veer een nieuwe geko- Het gerechtelijk onderzoek dati s aan gevangen, zal hopelijk energiek worden aangepakt en op korte termijn het ant woord op deze vragen verschaffen. Zo al leen k^n er een einde komen aan de groei ende onrust rond een belangrijk volks- socdsel. Uit liet voorlopige algemene ver koopverbod is in ieder geval gebleken, dat de Justitie terecht geen enkel risico meer wil nemen." Ook do NJeuwe Rotterdamse Courant verwijt Unilever to kort te zijn geschoten, door het publiek niet voor te lichten over gevaren verbonden aan het eten van andere margarine-merken dan Planta. „Om te beginnen kan men zeggen", aldus het blad, „dat do Unilever niet al leen de directeur-generaal van de volks gezondheid, maar ook het publiek had moeten inlichten. De Unilever had niet moe ten afwachten hoe het beleid van de di recteur-generaal te dezer zake zou zijn. Dé Do directcur-gcneraal intussen, heeft van zijn kant het stilzwijgen bewaard. Door de mededeling dat hij publicatie niet oppor tuun vond, is dat stilzwijgen uicl voldoen de verklaard. Er waren Ie grote risico's. Welke opportuniteit rechtvaardigde het ne- Dat vervolgens dc inspecteur van de volksgezondheid van de Unilever niets te horen heeft gekregen, is ook al onver klaarbaar. Waarbij men zich tevena kan afvragen, of er soms in deze belangrijke raak wel voldoende contact i egeweest tus sen de inspecteur en de directeur-geneaal. Ned. Ferv. Gemeente in Hamburg ln Hamburg is een Nederlandse Her vormde gemeente gesticht Ds. P. Pet- tinga die daar werkzaafn is, heeft thans GEEN GEVAAR In liet contactblad voor de Christelijk Historische Unie Bindingis dr. II. W. Tilanus ingegaan op de afscheidsrede van prof. mr. dr. G. van den Bergh, waarin deze stelde dat de confessionele partijen een ge vaar zijn voor de democratie. Puntsgewijze gaat hij in op een aantal stellingen van de hoogle raar. Verkort antwo&rdt dr. Ti lanus: 1. „het zogenaamde processie verbod"-. Dit nu komt hem voor in een land met werkelijke gods dienstvrijheid onverdedigbaar te zijn. Hij kan, zelfs met de beste wil, in de bezwaren die tegen de processievrijheid vooral van be paalde protestantse zijde worden gemaakt, niet anders zien dan een gebrek aan werkelijke verdraag zaamheid, Deze gedachtengang wordt ln C-H. kring volstrekt teruggewe zen. Prof. van dén Bergh heeft de ware zin, de ware betekenis van een processie, die voor onze r;k. landgenoten een ernstige gods dienstige plechtigheid is, niet be grepen en daarom heeft hij ook niet begrepen dat deze openbare godsdienstige plechtigheid aan ge lovige protestantse christenen aan stoot kan geven en hun diepste gevoelens kan kwetsen. Daarom luist moeten we, overeenkomstig onze Grondwet, over en weer on ze gevoelens respecteren, juist ter wille van de democratie. 2. „het befaamde gebed vóór het begin van vergaderingen". Prof. van den Bergh zegt: een voor leder aanvaardbare oplossing ligt voor de hand: Laat de voorzitter van de vergadering na de opening een minuut stilte verzoeken voor hen, diq zulks wensen. Dan krijgt elk het zijne. Niet gaarne zouden we, daar. waar het ambtsgebed bestaat, dit zien vervangen door een minuut stilte. Wij denken bijv. aan de ver gaderingen van de Prov. Staten van Zuid-Holland, die met ambts gebed worden geopend, welke ope ning bij velen een weldadige in druk nalaat. 3. de groeiende betekenis van de overheidssubsidies voor ker kenbouw. De hoogleraar zou met vreugde zijn steun aan dergelijke voorstel len, indien nodig, geven, maar dan moet ook Z.i. precies hetzelfde gel den voor bezinningscentra van die groepen van ons volk, die geen deel uitmaken van enig kerkge nootschap. Hier worden kerken en bezin ningscentra door de spr. op één niveau gesteld, hetgeen niet aan vaardbaar is, daargelaten of ln een bepaalde situatie ook aan be zinningscentra subsidie kan wor den verleend. 4. een minderheid van de laatste grondwetscommissie wenste aan aan de Grondwet een artikel toe te voegen, dat aldus luidt: „Het -staatsbestel van het Ko ninkrijk wordt gedragen door de erkenning van God als Schepper en Bron van het recht". Prof. van den Bergh heeft zich over deze verwerping zeer ver heugd en hij heeft de indiening van dit minderheidsvoorstel diep betreurd. De ondertekenaren, waartoe ook de chr. hist, leden der Staatscommissie behoorden, waren naar zijn stellige overtui ging te kort geschoten in demo cratisch besef. De chr. hist, leden van de staats commissie hebben het daarente gen in hoge mate betreurd, dat voor dit voorstel geen algemene instemming bestond; voor hen gold wat in artikel 4, lid 2, van het chr. hist. beginselprogram staat. n.L: „De Overheid dient Gods Naam te belijden en de Grondwet be hoort te erkennen, dat de Over heid Gods dienaresse is". 5. De hooggeleerde spreker dacht - ook aan het facet van het be staan hier te lande van zogenaam de confessionele partijen. Hij had zijn studenten nimmef verheeld, dat hij deze confessionele partijen - thans beschouwt als 'een gevaar voor de juiste werking van ons de mocratisch stelseL Toch erkende hij volmondig, dat in een aantal belangrijke, ja zelfs fundamentele problemen het gelijk aan hun zijde is geweest. Voor deze laatste erkenning kan men dankbaar zijn. Maar te gen de stelling, dat confessionele partijen thans een gevaar zijn voor de juiste werking van ons de mocratisch stelsel, komt het Chr. Hist, staatkundig denken in fel verzet Nog steeds ziet de Chr. Hlst. Unie voor Nederland en voor het Nederlandse volk, overeenkomstig de aard en het karakter van ons Volk, het bestaan van confessio nele partijen als een zegen en geenszins als een gevaar voor on ze democratie. Het Nederlandse Volk heeft door de eeuwen" heen godsdienstig leren denken. Het heeft diep gevoeld, dat God souve- rein is op alle terrein en dus ook op het terrein van staat en maat schappij. en dat de bron vaü het gezag ligt bij Hem. Zolang er nog groeperingen zijn, die menen, dat men in democra tisch besef te kort schiet, wan neer men in de Grondwet zou wil len neerschrijven, dat het staats bestel van het Koninkrijk wordt gedragen door de erkenning van God als Schepper en Bron van het recht, en die zelfs nog niet op zo sobere wijze, als hier voorgesteld, willen erkennen het bestaan van God. zolang is het bestaan van confessionele partijen, die juist daarvan uitgaan, zeker nodig. Het bestaan van confessionele partijen, ook van de Christelijk Historische Unie moge dan ook in onze constellatie gezien worden als een zegen en geenszins als een gevaar voor onze democratie. gemeenschap waarin zij is toegetre den, dragende de medeverantwoor delijkheid voor het gezamenlijke werk. In vele landen is de band met huis afwezigmaar na een seminarie opleiding, krijgt de diakones een ker kelijke ordening en functie. In Nederland zijn de meeste diako nessen verpleegster, hoewel toch ook velen in het ziekenhuis een niet-ver- pleegkundi-ge functie vervullen. In de z.g. buitenposten verrichten diakones sen werk, bijv. als maatschappelijk werkster, wijkverpleegster, zendingszus- ter of zendelingarts. Een officieel ker kelijke status hebben de diakonessen ten onzent helaas niet. Diakónaat Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Heemstede, M. L. W. Schoep, jeugdpredikant te Rotterdam. Beroepen door de generale synode als predikant voor buitengewone- werk zaamheden te Paramaribo, C. Groot te Brouwershaven. Beroepen te Vriezenveen, G. J. v. d. ogerd te Surhuizum (Fr.). Beroepen te Wezep (toez.), J. van Rootselaar te Delft. Beroepen te Bodegraven, C. A. Kore- aar te Rotterdam. Aangenomen: naar Zetten-Andel: R. de Bruin te Earneweld; Aangenomen het beroep der generale synode, als predikant voor buitengewone werk zaamheden (hoogleraar te Beiroet) prof. J. Bouma te Brussel. Bedankt: voor Saó Paulo, Brazilië, J. G. Panhuise te Zeist. GEREF. KERKEN Beroepen: te Siddeburen: R. van Reenen te Klundert; Beroepen te Bois- ward: T. W. Vlaanderen te Delfzijl. CHR. GEREF. KERKEN -Tweetal te Rotterdam-Z. H. W. Eerland te Amersfoort en S. van Zwoll te Kampen; Tweetal te Zeist: M. Baan te Dordrecht en Chr. Verhage te Hijversum-C.Beroepen te Werken dam: J. C. Ravenswaaij te Schevenin- BAPTISTEN GEMEENTE Beroepen te Stadskanaal: J. Broer tjes te Utrecht. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Rijssen (tweede p kantsplaats) Chr. van Dam te Rotter- Bedankt voor Bruinisse: H. Ligten- berg Rotterdam-W.; Bedankt voor Scheveningen: A. Vergunst te Rotter dam-C. OUD GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Kampen: J. v. d. Poel tg Ede. Over dit onderwerp hield de predi kant-directeur van het Stockholmse dia konessenhuis dr. David Lindquist op de eerste conferentiedag een magistrale voordracht. Na een gedegen overzicht van de positie van de vrouw in de an tieke wereld en in bet evangelie, kwam hij tot een krachtige verdediging van de christelijke diakopia tegenover de al gemene philanlropie. Diakonie heeft een bepaalde geestelijke grondslag. Diakonie houdt rekening met God en met de boze. Diakonie put uit de bronnen die alleen in het Evangelie van Christus zijn te vinden. Diakonie kan het werk van de boze nooit uitroeiep. Het ls niet mo gelijk om door onze arbeid één groot wereldverbeterend Plan uit te voeren. De arbeid van barmhartigheid, uit lief de tot Christus, wordt steeds gedaan in afwachting van Zijn grote overwinning, bij Zijn wederkomst, zij het dan ook als een heerlijk, maar menselijk teken van die komende overwinning. De voorzitter van „Diakonia" ds. Pehr Edwall had reeds op deze diep evangelische bezinning van de taak ge zinspeeld in zijn meditatie tijdens de openingsbidstond, de vorige avond in de" mooie romaanse Drieënigheidskerk. Het ging over de vraag „Wat doet gij hier, Elia?". Hij tiad ons de vraag voor gelegd, of wij bereid waren in deze da gen ons opnieuw te laten gorden tot de voortdurende opdracht. Is de conferen tie een vlucht uit de werkelijkheid? Of een opnieuw willen luisteren en ons wil len laten spijzigen? Andere onderwerpen Het vrouwelijk element, dat op de menkomst overwoog, kwam voluit z het woord in voordrachten over de „be tekenis van de inzegening". De struise besturende zuster van het huis te Flens burg, zr. Rosemarie Mandel, en een be wogen Australische zr. Kathr. Sheppard, voerden achter elkaar het woord. De eerste, gekleed in het orthodoxe Duitse costuum, en de tweede in het eenvoudi ge grijze mantelpak van de Brits ge oriënteerde kerkelijke werksters. Ook verscheen achter de lessenaar de kleine zr. Mirjam Denis van het huis Reuilly te Parijs, wier verrukkelijk Frans ons na de Duitse en Engelse ge luiden toch wel weer als hemelse mu ziek in de oren klonk. Gemeenschap Selbits Een hoogst merkwaardig echtpaar, ds. en mevr. Hümmer, kwam vertel len van de wijze waarop het de ver nieuwing der gemeenschapsgedachte had beleefd. Bij het ontstaan van hun orde in een Beiers dorp, dat be rucht was vanwege de lauwheid van het kerkelijk leven beleefden de jonge predikant en zijn vrouw het, dat plots velen tot bezinning kwamen. Zij slo ten zich aan een tot een hechte groep, zich op diep spirituele basis wijdend pan het werk der barmhartigheid. Een soort diakonale orde dus, van zo wel gehuwden als ongehuwden. Frau Hümmer droeg zelf ook het diakones- achtige costuum. Zij getuigden m,et grote vurigheid van hun '.dealen en van de gemeenschap die zij onder elkan der hadden, de Selbits-Gemeinschaft. Terecht werd in de discussie wel op gemerkt, dat deze soort van geestellj- Onderwijsbenoemingen Benoemd bij het ulo: aan de ulo school te Groningen: de heren E. La- njnga en J. v.d. Ploeg en mej. M. T. Hummelen, resp. te Groningen, Bop. -•ersum en Murmerwoude; aan de Herv. 'uider-ulo te Rotterdam: de heer A Butter te Den Haag; aan de 2e Chr. ulo te Sneek: de heer A, J. Dijkstra te Sneek. ke vernieuwing in een nlenwe orde ge makkelijker te verwerkelijken ls, dan ln een reeds Jaren gevestigd huls, met zijn vele honderden zusters en mede werkers. Toch waren vele opmerkingen van de Hümmers waardevol, en hun oproep tot meer geestelijke diepgang zal door leder wel diep ln het hart her kend zijn. Als het goed, is moet het gemakkelijk zijn aan een mens te zien dat hij een christen is. Heel zijn handel en wandel moet als het ware het licht van Gods blijde boodschap uitstralen. Hij moet niet slechts getuigen met woorden, bijbelteksten die hem van jongs af zijn ingeprent en niet slechts doordat een vergadering van christenen begonnen wordt met gebed in de bergrede zegt Jezus dit: „Indien uw gerechtigheid niet over vloedig is, meer dan die der Schriftgeleerden en farizeeën, zult gij het Koninkrijk der hemelen voorzeker niet binnengaan!" En hoe die schriftgeleerden en farizeeën hun gerechtigheid demonstreren inderdaad: demonstreren! wordt in de Bijbel heel scherp getekend. In de bergrede volgt dan die vurige uiteenzetting van wat het eigenlijk is: leven als christen. Een uiteenzetting waarbij Jezus de wet der tien geboden als uitgangspunt heeft genomen. Maar waarin Hij het „Gij zult niet" een inhoud geeft zo vol perspec tief, dat het de mens die God liefheeft tot hartverwarmende activiteit moet brengen. Die bergrede is bekend, heel bekendMaar heeft het geen nut zich telkens en telkens weer die spiegel van christelijk leven voor te houde? Want wij leven zo snel De uitwijzing van de anglicaanse bisschop van Johannesburg heeft heel wat (Engelse) pennen in bewe ging gebracht. De liberale News Chronicle bijv. schrijft: „De Zuid- afrikaanse regering heeft een onhan dige en kinderachtige methode ge volgd om dr. Reeves het zwijgen op Prof. dr. J. Bouman, hoogleraar aan de prot. theologische faculteit te Brussel heeft een benoeming tot hoogleraar aan de theol. faculteit te Beiroet, Libanon, aangenomen. Prof. Bouman is zondag morgen in een dienst in de hervormde gemeente van Vught bevestigd als pre dikant in buitengewone dienst om in die kwaliteit naar het nabije Oosten te wor den uitgezonden. Onze landgenoot, die voor hij als hoogleraar in Brussel op trad predikant was van de hervormde gemeente van Hekelingen is voornemèns zich woensdag hier te lande in te schepen naar zijn nieuwe standplaats. Als nieuwe hoogleraar aan de theologische faculteit te Brussel zal optreden de kandidaat A. de Groot die voornemens is 29 septem ber aan de R.U. te Utrecht te promoveren tot doctor in de theologie op een disser tatie over Abraham v. d. Palm. Dr. de Groot zal in Brussel eukumenika gaan doceren en e?n deel van de kerkgeschie denis. De openingszitting van het aka- demisch jaar van de prot. theologische faculteit zal plaatsvinden op 12 okt, in de Schotse kerk te Brussel. te leggen of te trachten hem het zwijgen op te leggen. Het is duide lijk dat dit optreden slechts lot re sultaat zal hebben dat de algemeno afkeer van de nationalistische doc trine nog groter wordt. Zijn niets aan duidelijkheid te wensen overlatende houding tegen de apartheid zijn oorzaak dat de Zuid afrikaan-se re gering hem maar al te graag kwijt wil» Maar er kan een tijd komen dat Zuid. Afrika de afwezigheid van mensen als dr. Reeves, die een matigende invloed op het gebruik van geweld kunnen uit. oefenen, zal betreuren". De onafhankelijk-conservatie Daily Telegraph merkt op dat bisschop Ree ves banden onderhield met Afrikanen die zich tegen de regering verzetten, doch die voor hem slechts pleiten. „De ze banden verklaren het besluit deze lastige man uit te wijzen". De liberale The Guardian meent dat de uitwijzing „geen weloverwogen po- ütieke manoeuvre is. Zij is een logisch gevolg van de oprechte overtuiging van de regering van de juistheid van haar beleid, hetgeen ook het meest onrust barend is", aldus het blad. „Dr. Verwoerd kan een dapper mens deporteren, maar 'hij kan de stem van de waarheid niet altijd het zwijgen op leggen", schrijft de onafhankelijk-linkse Daily Mirror. De conservatieve Yorkshire Post schrijft dat de Zuidafrikaanse regering de ene tragische blunder na de andere begaat, „Door een christelijk leider dfe geen misdaad begaan heeft, dan slechts de waarheid te spreken zoals hij die ziet en slechts de stem van zijn gewe ten te volgen, als ongewenste vreem deling te deporteren, heeft de regering van dr. Verwoerd zich in de beklaag denbank van de wereldopinie geplaatst." Advertentie Door de berichtgeving via televisie, radio en pers, kan bij het publiek de mening postvatten, dat alle margarine schadelijke bestanddelen zou kunnen bevatten. Met nadruk verklaren wij, dat deze berichten geen betrekking hebben op onze producten. De merken: Remia Zilver Planten Zonnejeugd Dex Zweedse kroon en Twenta alle voorzien van een Pasteur-garantiemerk, alsmede de andere merken, welke wij in de handel brengen voorzien van de codeletters AA, werden en worden steeds gefabriceerd uit 100% zuivere grondstoffen en zijn dus volkomen veilig en gezond. MARGARINEFABRIEKEN DEN D0LDER N.V. Vraag: Van iedere lichting dienst plichtigen wordt een (klein) aantal be stemd tot buitengewoon dienstplichti- het gen. In dc praktijk betekent dit dat zij vrij zijn van militaire dienst. Wie be paalt nu dat de ene dienstplichtige in werkelijke dienst wordt geroepen en de ander wordt bestemd tot buitengewoon dienstplichtige? En welke normen wor den hierbij aangelegd? tember met daarop gekort e Antwoord: In beginsel is iedere jon- daaider dit ter verrekening geman dienstplichtig. Van dat Jaar- voorschot Twaall weken lang krijgt lijkse contingent vallen allereerst die- dus een rijksdaalder minder dan het genen af die om een of andere reden overeengekomen loon, terwijl de werk- worden afgekeurd. Dan is het mogelijk fever haar dus eigenlijk het loon van dat aan een jongeman door de over- die eerste week schuldig is. Is dit van heid vrijstelling van werkelijke dienst deze werkgever een juiste handelswij- wordt gegeven om een reden van eco- ze7 nomische, sociale of morele aard. Dit is ter beoordeling van de overheid. De- Antwoord: De beantwoording van uw ze jongelieden worden aangewezen als vraag is moeilijk, omdat u niet ver- buitengewoon dienstplichtigen. Slechts meldt in welke branche uw dochter Vragen op elk gebied kannen worden ingezonden aan bet bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. Deze service is gratis voor onze abonnee's. zij pas ontvangen op zaterdag 10 sep- inlichten en zo nodig ook tot actie over vraag: Waar wonen de langste men sen? Waaraan ligt het dat ze zo lang zijn en zijn de vrouwen even lang als de mannen? Ik heb namelijk wel eens gehoord dat er een volk bestaat waar van de mensen stuk voor stuk langer zijn dan twee meter. Antwoord: De langste mensen ter wereld zijn de Tusi en zij leven in de treek ten oosten van Kongo in het nu de publiciteit staande mandaatge- 1 col- bied Roeanda Oeroendi. Ten onrech- nood gevallen zal de overheid hen in werkzaam is, of er al dan niet actieve dienst roepen. lectieve arbeidsovereenkomst is, enz. e worden ze ook wel Zo^op^het^eerste gezicht^echter lijkt het Batoesi genoemd. dij ecu nieuwe werkgever tegen een merkwaardig is en waarschijnlijk twijfel reeds honderden jaren in dit ge- overeengekomen loon van 40 gulden onrechtmatig. Uw dochter kan zich het bied. Een volk in de eigenlijke zin van per week. Aan het eind van die week |->est® 115 verbinding stellen met de vak- het woord zijn ze niet: ze leven als en- kreeg zij echter niet haar loon uitbe- bond waar bij zij uit hoofde van haar kelingen tussen een ander negervolk, schappelijke en sociale laag, die wat lichamelijke en andere eigenschappen betreft, afwijkt van de mensen tussen wie zij leven. De mannen van deze kas te halen meestel een lengte van ruim twee meter, de vrouwen zijn iets klei ner maar toch ook zeer groot. De oorzaak van deze bijzondere lengte is moeilijk aan te wijzen. Vermoede lijk moet men die zoeken in de oertijd van dit volk. Milieu en erfelijke aan leg zullen er hun rol in gespeeld heb- Vraag: Ik hoop dit jaar te trouwen met een Engelse, die nu nog in Enge land woonachtig is. Het huwelijk zal in Engeland voltrokken worden, na ons huwelijk vestigen we ons in Nederland. Kunt u mij nu zeggen welke formali teiten bij ondertrouw verricht moeten worden of dient alles in Engeland te worden geregeld? Antwoord: Uw a.s. echtgenote zal Watoesl of zich in verbinding moeten stellen met de burgelijke overheid van haar woon- vandaan komen plaats of van de plaats waar u van zonder plan bent het huwelijk te laten voltrek ken. Daar kan men u alle inlichtingen verstrekken. In het algemeen kan ge zegd worden dat de papieren die in En geland voor een huwelijk vereist zijn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2