Jlieuwo £dhsri)E GTourant LOEMOEMBA krijgt harde klappen Commentaar —NIEUWS in één oogopslag- 700 jaar geleden BON Morgen weer overal „veilige" margarine pr~ Politiebonden vragen salaris-overleg Italiaanse casino werd tonnen armer MAANDAG 12 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling TeL 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: 0,20 per millimeter. Familieberichten 0.18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11969 CHRISTEL!JK-ISATIONAAL DAGBLAD E DIEMER .Stantfasticfj is ahcblmn tngn bert ia tcgljenspotf BILLY GRAHAM ROERGEBIED Zie pagina 2 Nederland beleefde een bijzonder rumoerige zaterdagmiddag: negen van de tien huisvrouwen zagen zich plotseling genood zaakt „ongevaarlijke" margarine of roomboter in huis te halen. Morgen, zo zeggen de autoriteiten, is alle margarine in de winkels weer „veilig". Kongo heeft nu twee regeringen en beide sturen een delegatie naar de samenkomst van de Veiligheidsraad in New York. Het is een situatie, die de raad voor een van de moeilijkste beslissingen in zijn gehele bestaan stelt. De ontevredenheid in politiekringen over de jongste salaris- voorstellen van minister Toxopeüs is in Amsterdam tot uiting gekomen in de oprichting van een actiecomité, dat een vlieg tuig met een groot spandoek boven de hoofdstad en ook boven Den Haag laat rondcirkelen. De beschieting van een IJmuidense trawler heeft zaterdag middag een rel veroorzaakt, maar het bleek een storm in een glas water. Een auto met salpeterzuur kantelde zaterdag bij het Franse dorp Roppe. Er ontstonden branden, waarbij een dode en vijf gewonden vielen. Het Olympische vuur is gedoofd, de balans is opgemaakt. Over vier jaar hoopt de sportjeugd van de hele wereld in Tokio de strijd te hervatten. De Russen hebben in Rome de meeste medailles veroverd: 43 maal wonnen zij goud. De Amerikanen haalden er „slechts" 34. "yiANEN bestaat 700 jaar en ter ere van dit heuglijk feit had mr. J. Klaasesz, commissaris der Koningin in Zuid- Holland, zich gestoken in de flatteuze kledij onzer roemruchte voorvaderen. Zevenhonderd jaar terug brengt ons in het jaar 1260 en wie zijn jaartal len niet helemaal verge ten is, weet dat graaf Floris V, bijgenaamd „der keerlen god", toen zijn strijd streed tegen de complotterende te genstanders. Dus was mr. Klaasesz ge stoken in de kledij van Floris V en droeg mevrouw Klaasesz de charmante ro be naar die mode van 1260. Officieel hoogtepunt van het feest was het plechtige moment van de ridderslag: de 'heer van Vianen werd door zijn hoge bezoeker in de ridderstand verheven. De foto brengt u dat ogen blik in beeld. Mist u iets op deze foto? Als dit geschiedkundige feit eens werkelijk zich had afgespeeld in 1960, dan zou het voor de fotograaf heel moeilijk geweest zijn zijn plaat te maken zonder dat er op z'n minst een verslag gever of een collega-foto graaf in het beeld was ge komen. Men kan verder filosoferen en zich afvra gen hoe de loop der ge schiedenis geweest zou zijn als er in die tijd kranten, radio en t.v. geweest zou den zijn. Zou Floris dan ook in de hinderlaag ge lopen zijn die zijn vijanden voor hem hadden gespan- Want dat de krant een macht is, zal vandaag wet niemand meer ontkennen. Een macht ten goede zonder enige twijfel. De krant vertelt wat er aan de hand is, laat niet veel ruimte meer voor geheim zinnigheid. Geeft ieder de gelegenheid zijn eigen me ning te vormen en daar naar te handelen. Maar de krant kan ook een macht ten kwade zijn. als zij uw gedachtenwereld een richting instuwt, die eigenlijk niét uw richting is. Daarom is het goed dat er protestants-christelijke dagbladen zijn. Goede, on afhankelijke dagbladen, passend in de sfeer van het christelijk gezin. Bent u het daarmee eens? Vergeet de bon dan niet. it noteren als c (naam) (straat) Betaling geschiedt per week' maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- Is) Deze bon is ingezonden door: (naam) (straat) Hilary op jacht naar sneeuwman Sir Edmund Hilary, leider van een wetenschappelijke expeditie van negen tien personen naar het Himalajageberg- te, heeft vandaag meegedeeld, dat de expeditie „medische kogels" meeneemt om een verschrikkelijke sneeuwman levend te vangen. De „medische kogels" zullen worden gebruikt om de sneeuwman, als er een wordt aangetroffen, bewusteloos te ma ken en zo te vangen zonder zijn lichaam letsel toe te brengen. 1 AE SITUATIE IN KONGO heeft dit weekeinde plotseling een verandering ondergaan: Patrice Loemoemba moet de ene slag na de andere incasseren en het ziet ernaar uit dat de grond snel onder zijn voeten wegzakt. Het is bijvoorbeeld heel goed mogelijk dat niet zijn delegatie van avond door de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal worden ont vangen, maar die van premier Ileo, de leider van de door president Kasa- voeboe gevormde regering. Na zijn besluit om Loemoemba als premier te vervangen door Ileo, heeft Kasavoeboe weer eens enkele dagen weinig van zich laten horen, maar zaterdag kwam hij toch met een nieuwe regering en sinds die tijd is duidelijk geworden dat die rege- Iring meer macht heetf dan men de Advertentie Aangezien wij totaal geen zaken doen met de firma Van den Bergh en Jurgens kunnen wij u tot ons genoegen mededelen, dat al onze merken o.a. LEIDSE KLUIT, AUREA MARGARINE, AURORA MARGARINE, LUNCH MARGARINE, enz., enz. volkomen veilig en gezond zijn. Handelsonderneming „AURORA" ALPHEN AAN DEN RIJN Depot: BEESTENMARKT 12 LEIDEN L. J. VAN LEEUWEN 1%/TET EEN VERKOOPVERBOD voor ongeveer 70 procent van de marga- rinemerken op de Nederlandse markt heeft de officier van justitie in het arrondissement Rotterdam getracht een eind te maken aan de paniek, die zaterdag ontstond, nadat de radionieuwsdienst de codenummers van besmette margarinesoorten had bekendgemaakt. Het verkoopverbod gold één dag: vandaag. Een uitgebreide campagne maakte het de kleinhandel mogelijk in een dag alle twijfelachtige kunstboter om te ruilen bij de gros siers. Morgen zal er alleen margarine in vooraad zijn, waarvan de kwali teit boven elke twijfel is verheven. De paiek, gevolgd door bestorming van winkels in het gehele land en een rigoreuze daling van de marga- rineomzet, begon zaterdag één uur, toen voor de eerste maal enkele code nummers door de radionieuwsdienst werden genoemd. Tot dat moment werd algemeen aangenomen, dat al leen door Unilever vervaardigde mar garine, meer dan zestig merken, twij felachtige bestanddelen bevatte. De codenummers maakten duidelijk dat ook margarine, die door andere coö peraties en bedrijven wordt verpakt en in de handel wordt gebracht, bij Unilever wordt Het verkoopverbod van de officier van justitie werd gevolgd door een gezamen lijke verklaring van de ministers van landbouw en visserij en van sociale za ken en volksgezondheid. Hierin werd aangekondigd dat het verbod tot een dag beperkt kon blijven. Die dag zou voldoende zijn om alle schadelijke mar garine te achterhalen. De ernst van de situatie werd eerst recht duidelijk toen melding gemaakt werd van twee nieuwe sterfgevallen. Zekerheid omtrent enige samenhang met de „Planta-ziekte" bestaat echter nog niet. Meerdere concurrenten van Unilever maken zich ernstige zorgen over de ziekteverschijnselen en de gevolgen daar van voor hun merken op de margarine- markt. De firma Brinkers in Zoetermeer (Wajang en Gold Spur) liet een aan klacht indienen tegen de vervaardigers van de lijst van codenummers, die door de nieuwsdienst bekend is gemaakt. Door het snelle optreden van de officier van justitie en de beide departementen zijn er namelijk fouten gemaakt: er wer den codenummers vermeld van marga rinesoorten die met de gehele Unilever- produktie niets hebben te maken. De verondorstellingen dat Unilever bij het gehele onderzoek niet voldoende De Gaulle: gesprek met Algerije De Gaulle heeft zondag zijn tournee door Bretagne besloten met een open lijke uitnodiging aan alle groeperingen in Algerije om „contact op te nemen met Frankrijk" teneinde de toekomst van Algerije te bespreken. Maar, zo zei hij, Frankrijk stelt hiervoor een voor waarde: Niemand mag naar de confe rentiezaal komen met een mes in zijn medewerking zou hebben verleend, werd door het concern in een communiqué tegengesproken. Gezegd wordt, dat de vermenging van restjes Planta met an dere margarinesoorten door Unilever zelf werd ontdekt en onmiddellijk werd doorgegeven aan de directeur-generaal van dé volksgezondheid. Dit werd door het ministerie van sociale zaken bc- (Zie ook elders in dit blad). afgelopen dagen had durven ver wachten. Van de regering-Ileo maakt onder an deren Justin Bomboko deel uit, die vo rige week nog minister van buitenland se zaken was in het kabinet-Loemoem- ba. Kasavoeboe heeft hepi dezelfde por tefeuille gegeven en hem aan het hoofd van een delegatie naar de Veiligheids raad van de Verenigde Naties gezonden. De raad was zaterdagavond bijeenge komen, maar verdaagde de vergadering al gauw tot vanavond acht uur Neder landse tijd, in de hoop dat tegen die tijd duidelijk zou zijn wie als overwinnaar uit de verbitterde strijd om de macht in Leopoldstad te voorschijn is gekomen. De Veiligheidsraad zal nu immers te maken krijgen met twee Kongolese dele gaties. Zowel Kasavoeboe als Loe moemba hebben Hammarskjöld getele grafeerd dat slechts hun delegatie Kon go kan vertegenwoordigen en waarne- achten het goed mogelijk dat de secretaris-generaal niet anders zal kun nen doen dan de geloofsbrieven van Kasavoeboes delegaties te aanvaarden. De Sowjetunie kan nu niet resoluut in grijpen door gebruik te maken van het veto-recht, aangezien dat niet geldt voor procedurekwesties, waarvan hier spra ke is. Loemoemba moet dus de toekomst somber tegemoet zien. Hij heeft gisteren een wanhopige poging gedaan om met behulp van gewapende militairen het radiostation van Leopoldstad weer in zijn macht te krijgen, maar de Ghanese V.N.-soldaten die het gebouw bewaken gaven hem daartoe niet de gelegenheid. Behalve zijn minister van buitenland se zaken Bomboko heeft Loemoemba, naar het schijnt ook de opperbevelheb ber van het leger, generaal Loendoela, naar de tegenpartij zien overlopen. He lemaal zeker is dit laatste nog niet, om dat Loendoela zich de afgelopen dagen nu eens voor Loemoemba en dan weer eens voor Kasavoeboe heeft getoond. Loendoela kwam zaterdag met de (Zie vervolg op pagina 4) Twee Vorstinnen kussen el kander vaarwel, nadat zij el kander gedurende de Olympi sche Spelen in Rome herhaalde lijk hebben ontmoet: Koningin Juliana en Koningin Frederike van Griekenland, moeder van de Olympische zeilkampioen. kroonprins Constantijn. Geheel links de prinsessen Beatrix en Pensioendief in Dordrecht gepakt De politie te Dordrecht is er zaterdag in geslaagd de man te arresteren, die de laatste tijd in Rotterdam, Schiedam en Dordrecht bejaarde mensen' hun pen sioen afhandig heeft gemaakt. Het is de 26-jarige elektro-monteur, C. A. M. uit Rotterdam. Vanmorgen ging hij in Dor drecht weer op de gewone wijze te werk. Hij volgde een bejaarde vrouw van het postkantoor, waar zij geld ge haald had, naar haar huis, doch hij ver giste zich in haar huisdeur en een buur vrouw kreeg het smoesje te horen: „Ik ben rechercheur van de P.T.T.. er is per ongeluk verkeerd geld meegegeven. Bankbiljetten van misdrijven afkomstig en gemerkt. Ik zal ze nu meenemen, u krijgt later andere." De vrouw verwees de man naar de deur ernaast en weer koos hij de keerde. Ondertussen werd er door de mensen met elkaar gepraat en men be sloot de politie te waarschuwen. Korte tijd later was hij gearresteerd. Zoals be kend heeft M. in Rotterdam een be jaarde man voor zeshonderd gulden op gelicht en in Schiedam twee bejaarde mensen voor achthonderd gulden en tweehonderdvijftig gulden. Hij was zo juist teruggekeerd van een vakantie in Italië. Sukarno vertrekt tvroeger De perschef van Sukarno heeft be kendgemaakt, dat deze reeds op 26 sep tember naar de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal vertrekken. Oorspronkelijk had de president pas na de dag van de strijdkrachten 5 okto ber willen gaan. De tyfoon Donna heeft overal dood en verderf gezaaid. Met een snelheid van 150 mijl per uur be reikte zij Florida, waar meters hoge golven de kust besprongen Hoge palmen werden gekraakt en op de weg die langs de kust loopt kwam een groot aantal automobi listen in moeilijkheden. Ook Neliroe, Tito en Nasser naar V.N. De Zuidslavische delegatie in de Alge mene Vergadering der VN- zal door pre sident Tito zelf geleid worden. Ook pre sident Nasser van de Verenigde Arabi sche Republiek zal een dezer dagen naar New York gaan om de komende Alge mene Vergadering bij te wonen. Men verwacht, dat premier Nehroe van India in de eerste week van oktober in New York zal aankomen. Nehroe zou van plan zijn om een rede in de Algemene Ver gadering te houden. TYE VORIGE WEEK heeft enkele be wijzen opgeleverd, dat de openbaar heid een kunst is die men moet leren. De eerste die dit, schier aan den lijve, on dervonden heeft was onze minister-pre sident, die met argeloos gefilosofeer open bare ontsteltenis teweegbracht. Hij heeft nu erkend, tot de gevolgtrekking te zijn gekomen, dat zijn woorden aanleiding moeten hebben gegeven tot misverstand. Dit is een formulering, meer ingewik keld dan veelzeggend, maar zij heeft in elk' geval deze gunstige kant, dat de men sen van de pers ditmaal eens niet de schuld gekregen hebben. Waarmede dan tevens moge zijn toegegeven, waar zij dan wel ligt. Als een tweede voorbeeld van een niet geheel gelukkige omgang met de publi- citeitsmiddelen zou genoemd kunnen wor den de radiomededeling over dc marga rine van zaterdagmiddag, op een uur dat voor vele kranten te laat was. Wij hebben er begrip voor, dat de ge rechtelijke autoriteiten, wantrouwig ge worden, ingrijpende maatregelen hebben willen nemen. Het ging hier om een mas- saprodukt, om een produkt dus voor de massa. Er is een Frans spreekwoord, dat omvangrijke ziekten ook met omvangrijke middelen bestreden moeten worden. Van daar deze stap naar het massamiddel van de radio. Een begrijpelijk middel, maar in dit geval minder juist. Zeker, er wordt naar de radio druk geluisterd, maar hoe? Veelal met een half oor. Er zijn uit de nog prille geschiedenis van de radio al meer voorbeelden te geven van verwar ring, die van met zulk een half oor ge hoorde uitzendingen het gevolg zijn. Waarbij trouwens de vraag rijst, of de gekozen tekst zelf geheel vlekkeloos was. Er zijn er reeds, die zich door deze tekst tekortgedaan achten. Dc radio is een machtig middel, maar te gemakkelijk bereikbaar. En voor me dedelingen van deze aard is de dagblad pers nu eenmaal onvervangbaar. Maar ook hier ontbrak het bij de autoriteiten aan bekendheid met de feitelijke moge lijkheden. Pers, radio en televisie zijn organen waarmede men, ook als autoriteit, moet leren ja, metterdaad leren omgaan. Aan voorlichtingsdiensten heeft ons land geen gebrek. Soms vraagt men zich af, of zij het ook niet weten, of dat zij wor den genegeerd. OEPTEMBER verwent ons met een paar mooie nazomerdagen, waarbij de tem peratuur ook vandaag tot flink boven 22 graden kwam. We liggen aan de rand van een hogedrukgebied, dat zich van Finland tot Italië uitstrekt. Het beweegt zich langzaam naar het oosten, waardoor een zwak storingsfront boven Engeland morgen ons land kan bereiken en tij Demonstraties in de lucht soneel hebben de ministers van binnenlandse zaken en justitie tele grafisch gevraagd op zeer korte ter mijn het salaris-overleg te openen met de centrale van politie-organisa- ties, het permanente overlegorgaan van de bonden. Minister Toxopeus wordt verzocht daarbij persoonlijk aanwezig te zijn. Vandaag kwam de centrale bijeen ter bespreking van het voorstel van de re gering om een deel van het lagere per- soneel bij gemeente- en rijkspolitie een salaristoeslag te geven van 40 per maand als compensatie van de ongemak ken, die de politiedienst kent. Het is in middels wel duidelijk, dat de bonden met dit voorstel zonder meer niet akkoord zullen gaan. De bonden wensen een flinke salaris-verbetering over de gehele linie, om de opgelopen achterstand in bezoldi ging in te lopen. In Amsterdam hebben politiemannen van alle bureaus zaterdag een actie comité gevormd en geld ingezameld. Daarmee zullen zij twee reclame-vluch ten boven Amsterdam en Den Haag be talen. Vandaag heeft men een vliegtuig boven de hoofdstad laten vliegen, dat 'n spandoek meevoerde, waarop stond: „Politie eist 15 procent". Het is de be doeling dat de vlucht morgen boven Den Haag wordt gemaakt. Dader van aanslag op Verwoerd voor het gerecht Vandaag begint voor het hooggerechts hof in Pretoria het proces togen David Praibt, die verdacht wordit van poging tot moond op premier Verwoerd. Zoals be kend is Ven woerd geheel hersteld, van de gevolgen van de aanslag op 9 april in Jo hannesburg.' Tien dagen geleden verzocht Pratt's dochter Susan, het hof een onderzoek in le stellen naar de geestesvermogens van haar vader en een curator te benoemen om zijn bezittingen te beheren. Pratt is een rijke boer en zakenman. Hij zal wor den verdedigd door mr. I. Maisels, een van de bekendste advocaten van de Unde van Zuid-Afriika. delijk wat meer bewolking brengen. Een plaatselijk buitje is daarbij mogelijk. Een hogedrukgebied bij de Azoren breidt zich naar Zuid-Engeland uit, waardoor dc wind die vandaag nog zwak zuidoostelijk was, naar west tot noord draait. Daar door zal het een paar graden koeler gaan worden. De verdere vooruitzichten zijn niet zo daverend als zich vandaag liet aanzien. De depressies zijn zeer actief en breiden zich met stormachtige winden tot bij Schotland uit. Zo warm en zonnig als het vandaag nog was, verwachten wij het niet voor de komende dagen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer cn minder zonnig met dezelfde temperaturen als vandaag of iels lagere. Overwegend zwakke wind uit westelijke richtingen. (Opgemaakt 11.15 uur). ZON EN MAAN 12 september laatste kwartier. HET WEER EN EUROPA en hedenmorgen 7 uur Lissabon YE Italiaanse cn de Zwitserse ren met 836.000 Zwitserse fran- politie zoeken gezamenlijk ken ongeveer 727.000 gulden droegen geen maskers. deur. Zij drie minuten later al i Lugano. De enige weg r de drie daders roofoverval op het casino Campione d'Italla, een Italiaans boekboudcr dorpje, dat door Zwitsers grond- werkte 's avonds gebied omringd wordt. De drie i vandoor gegaan. Riccoboni werd a Antonio Riccoboni. de hoofd- gebonden en kreeg het casino, de mond. De half twaalf in het casino toen twee mannen met getrokken revolvers zjjn giste- kantoortje betraden. Een derde zijn zakken de safe, die zij openden en alle bankpapier ontdeden. uit het casino. Een kwar- het dorpje loopt via Zwitsers ecu stoel tier later werd Riccoboni ge- grondgebied, en prop in bonden op de stoei aangetroffen. De grenspolitie veronderstelt, doorzoch- Toen men probeerde de politie dat dc rovers niet per auto naar de sleutels op te bellen bleken de telefoon- Italië zen gereden, maar ner lijnen doorgesneden te zijn. boot het Meer van Lugano over- Campione d'Itaiia ligt in de gestoken zjjn of nog in Zwit- Zwitscrse Alpen i het i seriand verblijven. Men verwacht in Amerika dat de Russen weer „een stunt beramen ter versiering van het bezoek van Chroesjtsjef aan New York, waar hij de zitting der Verenigde Naties zal bijwonen. Men denkt aan de aankonding van een kobaltbom. Maurelanië, voormalig Frans gebied, zal 28 november zijn onafhankelijkheid aan kondigen. De premier heeft nog eens met nadruk vertelt geen Marokkaanse aanspra ken op zijn land te erkennen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1