Katanga negeert Ver. Naties België handhaaft Starfighter-order Krachtig antwoord op Sowjet-protest Jjh een Éto-nte kil Problemen van zielszorg Koolstofatomen in de soep LANDBOUW-EGALISATIE De minister van landbouw deelt de Tweede Kamer mee. dat het geraamde nadelig saldo 1960 van het landbouwegalisatiefonds, dat per 1 april 370.689.000 bedroeg, per 1 juli 2.397.000 lager was. NIEUW-GUINEA De „Sunday Mirror", een blad uit Sydney, beweert dat het Nederlandse be stuur in Hollandia twee vroegere Duitse S.S.-ers, thans Nederlander, „op nogal belangrijke posities" in dienst heeft. Het Tweede Kamerlid De Kadt (arb.) heeft de staatssecretaris van binnenlandse zaken gewaagd of het blad gelijk heeft. En waarom heeft de attaché voor Nieuw-Guineazaken bij de ambassade te Canberra, geweigerd op de publikatie in te gaan toen Nederlandse Austra liërs hem er attent op maakten? DEFENSIE-COMMISSIE stand der Europese veiligheid en de verdediging tegen ondermijnende activiteit. Maandagavond zijn de parlementsleden de gasten van de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Dinsdag worden zij namens de regering op kasteel Oud-Wassenaar ontvangen. Woensdag bezoeken zij Den Helder en de Noord- Oost-Polder en donderdag de Harskamp. Kamvoeboe zet door PRESIDENT KASAVOEBOE van Kongo is niet onder de in druk van de naar hij zegt schijnbare steun van het parle ment voor premier Loemoemba. In een verklaring, die gisteren in Leopoldstad werd verspreid, zegt Kasavoeboe dat het parlement niet bevoegd is, een besluit van het hoofd van de staat te her roepen. De verklaring zegt verder: Joseph Ileo, de voorzitter van de Senaat, is de enige wettige premier en hij dient zich zo spoedig een motie van vertrouwen van het parlement te vero veren. Via radio-Brazzaville kondigde de kabinetsformateur Ileo gisteren aan, dat hij zijn kabinet spoedig aan het parlement zou voorleggen. Hij ver zekerde, dat gesprekken met de ver tegenwoordigers van de voornaamste partijen hem tot de overtuiging had den gebracht, dat zijn regering en zijn program de instemming van het gehele volk zullen hebben. Katanga zal weer binnen de republiek Kon go worden gebracht, echter zonder bloedvergieten, aldus Ileo. De partij van Kasavoeboe, de Aba- ko, heeft gisteren in Leopoldstad op geroepen tot een algemene staking. Voor hedenmiddag werd een anti- Loemoemba demonstratie aangekon digd. Dat Kasavoeboe ook vele aan hangers telt in legerkringen zou moeten blijken uit de opvallende rust die gisteren in Leopoldstad heerste. Er waren opvallend weinig militairen en verondersteld werd dat de soldaten gevolg hadden gegeven aan Kasavoeboe's wens en hun wa pens hadden neergelegd. De tegen partij had een ander argument: De Kongolese troepen worden ontwa pend door de V.N. Een woordvoer der van het V.N.-hoofdkwartier ont kende deze veronderstelling. Dat de aanhangers van Kasavoeboe tot min of meer ondergrondse acti- Advertentiën Zware storm kondigt orkaan in Cuba aan De orkaan „Donna", die in het Carai- bische gebied) reeds 126 mensenlevens heeft geeist, bedreigt thans de kuststre ken van Cuba. Van de provincie Las Vil las tot in de provincie Matanzas heeft de bevolking voorzorgsmaatregelen ge nomen. De eilanden voor de kust van de pro vincie Camaguey meldden reeds gisteren zware storm en hevige regen. De kust plaatsen in Camaguey werden gister avond geëvacueerd, en korte tijd later werden de verbindingen tussen Havanna en Camaguey City verbroken, vermoe delijk ten gevolge van hevige regenval. Tot op heden is nog geen melding ge maakt van slachtoffers. Radio Havanna heeft een dringend beroep gedaan op de bewoners van de streken die door de or kaan worden bedreigd voorzorgsmaat regelen te nemen. Het is niet uitgesloten dat ook Havanna zelf moeilijkheder de orkaan zal ondervinden. In Gibara en Banes, het noordelijk deel van de provincie Oriënte, zijn 8000 per sonen geëvacueerd. Lager gelegen ge bieden staan onder water. Wereldbank leent 27,5 miljoen De wereldbank heeft gisteren aan Is raël een lening verstrekt ten bedrage van 27,5 miljoen dollar voor de bouw en uitrusting van een beschutte haven aan de Middellandse Zeekust bij Ashdod De landen van de Arabische Liga hadden zich tegen deze lening heftig ver zet, met name de V.A.R. De Wereld bank heeft zich van deze bezwaren niets aangetrokken en verstrekt de lening die een lc«r>ptijd van 25 jaar zal hebben te- gm een rentevoet van 5% procent. De nieuwe haven moet in 1965 gereed zijn. De capxcit-it wordt 900.000 ton stuk y eed eren por jaar. De haven van Ashd->d zal het intense havenverkeer in Haifa ontlasten en het lossen van goe deren, r.a overlading in Aken zoals dat in Tel Aviv en Jaffa nodig is, overbodig viteit worden gedwongen blijkt uit de geheime radio-zender, die „ergens in het oerwoud" staat en zich „De stem van de vrijheid" noemt. Dit station roept sinds enkele dagen de Kongolezen op, in opstand te komen tegen de „communistische dictatuur" van Loemoemba. Ook de rede, waar in Kasavoeboe vrijdag het ongedaan maken van het door hem gegeven ontslag aan Loemoemba door het Kongolese parlement „van nul en gener waarde" noemde, werd door dit station uitgezonden. GUINEA Van twee kanten werden de V.N. gisteren in een moeilijke positie ge drongen: De Katangese regering be sloot openlijk het vliegverbod van de V.N. te negeren, nadat de Kon golese troepen tot dertig kilometer in Katanga waren binnengedrongen, en de commandant van het Guinese detachement besloot zijn soldaten- uit de V.N. troepenmacht te trekken. Er ging een telegram naar presi dent Sekou Toure van Guinea hij vertoeft thans in communistisch China om bekrachtiging van het besluit. Later schijnt de comman dant op zijn besluit te zijn terugge komen: terugtrekking zou betekenen afhankelijk worden van de Kongo lese troepen. En de bevoorrading van de Kongolezen laat veel te. wensen over. Zou echter het besluit dat bedoeld is als een protest tegen de inmenging in binnenlandse aangele genheden worden uitgevoerd, dan zou dat ongetwijfeld andere Afri kaanse landen, die aarzelen tussen trouw aan de V.N. en steun aan Kongo tot nadenken stemmen. Het besluit van de Katangese re gering, het vliegverbod te negéren, leidde gisteren al tot het vertrek van twee vliegtuigen naar het bedreigde noorden van de provincie. Een pagnie bewapende Katangese politie verraste de V.N. bewakingu"+ vliegveld in Elisabethstad wijderde de obstakels. Een tweede poging, later op de dag, kon worden verhinderd. V.N. functionarissen heb ben de Katangese autoriteiten ge wezen op de ingrijpende consequen ties, die het ongeoorloofde luchtver keer kunnen hebben. Granaat tussen metaal ontploft in werkplaats Bij een ontploffing in de werkplaats voor minder-validen m Zierikzee is gis termiddag de 27-jarige A. van Schou wen gedood. De herén A. Schults en P. Kouweraberg werden gewond» De mate riële schade bleef beperkt. De drie mannen waren in de werk plaats bezig met het sorteren talen. Zij vonden daarbij een voorwerp, waarvan zij de samenstelling niet ken den. Zij namen aan dat er lood in zou zitten, legden het op het aambeeld en probeerden het voorwerp uit elkaar te Het voorwerp, vermoedelijk een gra naat, ontplofte. De heer Van Schouwen die op enige afstand stond, werd 'door scherven in de rug getroffen. Hij liep het lokaal nog uit en zakte in de gang in elkaar. Vliegverbo treft ook de K.L.M. Een vliegverbod, dat de Amerikaan- e regering heeft afgekondigd voor bur gervliegtuigen boven een gedeelte van Noord-Amerika in verband met de ge combineerde Amerikaans-Canadese luchtmachtoefening ,,Sky Shield", die de afgelopen nacht zou worden .gehou- Daar de oefening zou lopen van 1 uur tot 7 uur plaatselijke tijd s nachts (dal tussen 7 uur vanochtend en 13 uur liddag Nederlandse tijd) konden 2 K.L.M.-machines, die gisteravond van Schiphol naar New York zouden vlie gen, niet vertrekken. Het waren twee D.C.-7C.toestellen, die om tien minuten kwart over elf van de Amsterdamse luchthaven zouden opstij gen. De K.L.M. was door de Amerikaanse autoriteiten tijdig op de hoogte gesteld J~ maatregel, zodat men alle pas- heeft kunnen waarschuwen. Russische „aanval" op O.A.S. mislukt De Veiligheidsraad heeft vrijdag een Russische ontwerpresolutie verworpen, waarin gevraagd werd de raad de be voegdheid te verlenen om besuiten de organisatie van Amerikaanse lan- te bekrachtigen of te vernietigen. De raad nam de resolutie van Argentinië, Ecuador en de V. S. aan, waarin „nota wordt genomen" van het verslag van de conferentie van de organisatie van Amerikaanse staten in San José en in het bijzonder van het besluit van de confe rentie om maatregelen te nemen tegen de Dominicaanse Republiek. De Sowjet- Unie en Polen onthielden zich van stern- Volgens waarnemers hadden de Rus- in, die om een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad hadden verzocht ter behan deling van deze kwestie, een precedent willen scheppen voor de verwerping van besluiten van de O.A.S.gericht tegen Cuba of andere leden van de O.A.S., waardoor zij zich gemakkelijker hadden i ,n mengen jn aangelegenheden Ie landen van Latijns-Amerika. Bij overstroming in de bergen 103 doden Een regenval van naar schatting twee honderd en vijftig millimeter in een tijdsduur van ruim drie uur, heeft in een vallei van de Himalaja een over stroming veroorzaakt die tot dusver 103 iensen het leven heeft gekost. In het Indiase parlement deelde mi nister Hathi gisteren mee dat het dis trict Mandi in de staat Himachal Pra desh .op 31 augustus door deze regen val zonder weerga was getroffen en dat de streek dagen lang van de buitenwe reld was afgesloten. De omvang van de ramp is thans pas bekend geworden. Een traditie van de eerste week in september is voortgezet: in Yerseke is het oester- en mosselseizoen weer -feestelijk geopend, in aanwezigheid van o.a. de burgemeesters der provinciale hoofd steden en de Zeeuwse Commissaris der Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. Een kleurig en smakelijk onderdeel van het feest was de optocht Zeeland presenteert", waarbij jongedames het publiek kersverse oesters en mosselen aanboden. BELGIË zal zijn defensie-uitgaven voor het komende begrotings jaar met 2,5 miljard frank verminderen. Deze bezuiniging maakt een kwart uit van de totale vermindering der staatsuitga ven, die door minister-president Eyskens als onderdeel van zijn versoberingsplan" is aangekondigd. Het besluit de uitgaven voor de defen sie drastisch te besnoeien' is gister middag genomeh door het Belgische „economische kernkabinet". Er is een formule vastgesteld om, zoals werd me degedeeld, „de defensielasten tot 1965 binnen redelijke perken te houden". In tegenstelling tot eerdere ge- De regering van India heeft twee Ja panse auto's en een Duits type in overweging genomen voor mogelijke produktie van een goedkope familiewa- Naast deze twee 1.000 cc typen van de Japanse Nisson fabriek en de Duitse Lloyd-Alexander, heeft de regering aan biedingen gekregen van de Nederlandse DAF. Hierover wordt nog beraadslaagd. De regering lieeft voorstellen afgewe zen van de Duitse DKW, de Britse Mi nor, Franse Renault en de Italiaanse Fiat. "P^E BRITSE ambassadeur- in Moskou heeft gisteren twee nota's overhandigd op het Russische ministerie van buitenlandse zaken. Daarbfj was het antwoord op een nota waarin de Russen een paar maanden geleden protesteerden tegen de oprichting in West-Berlqn van een Westduitse omroeporganisatie. In het Engelse antwoord wordt ge zegd dat de houding der Sowjets on gerechtvaardigd is, omdat de Oost- duitse autoriteiten verscheidene om- roepstations in Oost-Berlijn exploite- de normale uitzendingen in Duitsland door een groot aantal stoor zenders hinderen. Naar aanleiding van de „bezorgd heid" die de Russen hebben geuit over het handhaven van de bijzondere status Berlijn, merkt de Engelse regering op dat de Sowj et-regering beter als ver dedigster van de speciale status zou kunnen optreden, als die speciale status door haar en door de Oostduitse auto riteiten zou worden geëerbiedigd. Volgens de Britten worden de belang rijkste bepalingen met betrekking tot Berlijn door de communisten voortdu rend in de wind geslagen en wordt het optreden gerechtvaardigd door onjuiste en provocerende beweringen dat Berlijn in het gebied van de Duitse democra tische republiek ligt en haar hoofdstad De tweede Britse nota is het antwoord p een nog oudere Russische nota, die handelt over het beheer van de water, wegen. De Sowjetunie had geklaagd dat de Westduitse regering het beheer zou uitoefenen over verscheidene belangrij ke waterwegen in Berlijn. De Engelse regering ontkent dit pertinent. Zij ver zekert de Russen dat West-Duitsland daartoe niet gemachtigd is. Ook de Fransen hebben gisteren bei de Russische nota's afgewezen. De Sow jetunie zou er beter aan doen, aldus het Franse antwoord, het oog gericht te houden op het handhaven van mogendhedenstatus in Berlijn. Beide „oude" Russische nota's zijn actueel geworden door de ontwik kelingen in Berlijn, waar de commu nisten zoals gemeld een inreisvergun- ning voor het oostelijk deel van de stad. eisen. Bovendien hebben de Oost duitsers donderdag de voor de rivier de Havel voorgeschreven diepgang tot driemaal toe veranderd, waardoor de bevoorrading van West-Berlijn via de binnenwateren ernstig werd belem- Vrijkaarten tegen zakkenrollers De organisatoren van de a.s. Europe se jaarbeurs te Straatsburg zijn op origineel idee gekomen voor de strijding van zakkenrollers. Zij hebben bekend gemaakt, dat iede- Franse politiebeambte, van waar in Frankrijk ook, op vertoon van zijn identiteitsbewijs vrije toegang heeft. Hij mag ook zijn hele gezin kosteloos meebrengen. Bovendien zal de beurs een nog niet vastgestelde beloning geven aan de agent, die de meeste zakkenrollers be- De organisatoren hopen, dat halve de Straatsburgse politie zoveel agenten op de beurs zullen komen, dat de zakkenrollers zullen worden afge schrikt. Bij Koninklijk Besluit is aan H. J. J. A. Smeets, op zijn verzoek met ingang van 1 november 1960 eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Zoeterwoude, met dankbetuiging voor de diensten, door hem als zodanig bewezen. ruchten heeft het kabinet de bestel ling van de nieuwe straaljagers voor de luchtmacht, gehandhaafd. Aangezien de Belgische industrie op grote schaal zal worden ingescha keld bij de produktie van dit vlieg tuig, wordt deze bestelling gezien als een onderdeel van de in het nieuwe regeringsprogramma voor ziene economische expansie. Als onderdeel van de bezuiniging is reeds aangekondigd, dat de centrale •erkplaats voor de Belgische troepen i West-Duitsland per 1 januari 1961 zal worden gesloten. Ook zijn ai twee een heden van de Belgische N.A.V.O.-strijd- krachten uit de Bondsrepubliek terug getrokken. Een woordvoerder van het ministerie van defensie in Brussel deel de echter deze week mede, dat dit geen besluit betekent om geleidelijk alle Bel gische troepen uit West-Duitsland terug te trekken. Soekarno installeert „Nationale front" De 63 leden van het dagelijks bestuur :en door president Soekarno van Indo- zan het „Nationale front" werden giste- resië geïnstalleerd. Het front heeft tot taak de scheidings lijnen tussen de partijen te doorbreken. nieuwe functionarissen, zei Soekar- i, hebben een drieledige taak: 1. de re volutie te voltooien, 2. het scheppen van een rechtvaardige en welvarende ge meenschap, 3. het verwerven van Ned. Nieuw-Guinea voor Indonesië. Voor het laatste onderdeel, Nieuw- Guinea, bestaat reeds een speciale orga nisatie. Deze richtte gisteren een op roep tot mensen die vanuit Nieuw-Gui- naar Indonesië zijn gekomen. Als aar Nieuw-Guinea wensen terug te keren, en willen deelnemen aan de irsteling voor de bevrijding van dat gebied, geestelijk of lichamelijk" moeten -"'ch in Djakarta melden, aldus de op- Mevrouw Ernesto San tos uit Honoloeloe heeft een bloedgroep, die verder voor zover bekend niet voorkomt. Haar bloed is dubbel negatief. Men ont dekte dat bij een operatie, waaraan een bloedtrans fusie zou worden verbon den. Die kon echter niet doorgaan. Mevrouw Santos draagt nu steeds een kaart by zich, waarop staat dat men haar bij ee mogelijk ongeluk nooit een bloed transfusie mag toedienen Alles went, zegt men wel eens. In leder geval Is er erg veel dat went. Een zwarte bessenstruik bij voorbeeld kan een tempe ratuur van 253 graden on der nul, twintig graden boven het absolute nulpu it dus. doorstaan als men haar geleidelijk aan de koude went. De proef is gencmen in Rusland, mis schien wel in verband met plannen om in Siberië zwarte bessen te gaan kweken. De nasleep van de oor log ondervindt men op velerlei terrein. De Engelse Scotland Yard heeft Inter pol verzocht behulpzaam te zijn bij het opsporen van valse pond-sterling-biljet- tcn, die in de oorlog door de Duitsers zyn gemaakt met het doel de Britse eco nomie te ontwrichten. Het gaat om biljetten ter waar de van 25 miljoen pond Zjj schijnen pas nu in de circulatie te koihen. De grootste vakbond van ons land, de Algemene Nederlandse bedryfsbond voor de metaalnyverheid en de elektronische in dustrie, aangesloten by het N.V.V., bestaat 17 januari 75 jaar. De bond hoopi dan honderdduizend leden te hebben. Zy zullen allen een geschenk krygen: een doos met zilveren lepels Er zyn volgens het mededelingenblad van de Westduitse regering onge veer 16.000 communistische agenten in de Bondsrepu bliek werkzaam. En dat, terwyi er toch jaarlijks 24.000 tot 28.000 zich aan geven, deserleren of wor den gearresteerd. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn 588 communisti sche agenten gearresteerd. B De republiek Soedan, die deel uitmaakte van de onlangs uiteengevallen Mali-federatie in Afrika, zal financiële hulp ont vangen van Ghana. Dit is besloten door de president van Ghana, Kwame Nkroe- mah, en de Soedancse pre mier Modlbo Keita. Bij zonderheden over het ak koord heeft men niet be kendgemaakt. Hipper, het opleilings- fregat van de Westduitse marine, is gisteren voor een niet-officieel bezoek in de haven van Amsterdam aangekomen. Het zal tot 13 september in de hoofd stad te gast zyn. Twee papegaaien had een winkelier te Nice zyn etalage gezet: een i prachtige veren en een vrywel kaal was. De die renbescherming kwam er aan te pas en eiste vervol ging van de winkelier we gens het plukken van de papegaai. De man had de winkelende dames duidelyk willen maken dat zy „kaal" de winkel binnen gaand, er prachtig gekleed weer uit kunnen komen. Overigens zal hij niet de rechter vcrschynen dat hij heeft kunnen tonen dat de ene papegaal nooit méér veren heeft fl De bekende Afrikaanse politicus Felix Houphouct- Bolgny, premier var Ivoorkust, is afgetreden als lid van de ministerraad der Franse gemeenschap. De reden vo-r het ontslag, d?t hy reeds vorige maand bij president De Gaulle heeft ingediend, is geheim gebleven. Indonesië 32 Russische mijn- technici aankomen. Zij zullen geduren de drie maanden speuren naar mineralen en naar de reserves aan waterkracht. Van hen worden ook adviezen ver wacht over de uitbreiding van de steen- kolenmynen in West-Sumatra, een wa- terkrachtwerk in Noord-Sumatra en het voorkomen van ijzererts in Borneo. onó te cjaot Dr. ERNST RASCH rjpOT het kerkelijke dienstbe toon, dat gedurendie de laat ste jaren in vele grote siteden van de westelijke wereld ontstaan is, en waarvan thans door een nog steeds groeiend aantal mensen gebruik gemaakt wordt, behoort nu ook de telefonische zielszorg. Uit het duister van de anonimi teit wenden zich radeloze, wan hopige en levensmoede mensen met een smeekbede om hulp tot de dominees, de doktoren, de ju risten, de sociale werkers- en werksters, die hun diensten voor deze hulp beschikbaar stelden. De telefoonaanvragen worden overstelpend tegen de Kersttijd, als de omgeving van „de mens in nood" het druk heeft met fami lie en vrienden, waardoor de ei gen eenzaamheid bijzonder pijn lijk gevoeld wordt. Maar ook buiten deze periode is er vaak de dringende vraag naar zielszorg per telefoon. Het feit, dat de mo derne gemeenschap iedere enke ling collectieve verplichtingen van allerlei aard opleigt, veran dert niets aan de zwaarte en de druk van de eenzaamheid, die ook achter de glazende gevels van de welstand te vinden is. Door de oprich- van die telefoni sche zielszorg word de kerk bij zonder indringend aan haar plicht herinnerd, dat zij alle middelen en mogelykheden moet benutten om tot een waarlyke geest van gemen- schap te komen. In de landen, volks- en staats kerken heeft, pro beert men in het kader van de tra ditionele parochiële struktuur, door splitsing van gro te gemeenten over zichtelijke eenhe den te scheppen, waardoor de men selijke nabijheid van de naaste beter voelbaar wordt. Gemeenten met 2000 zielen gelden reeds als een maxi- Natuurlijk stoot men hierbij spoedig op de begrenzing van dit alles. Aan de behoefte van meer predikanten, die door de split sing van de ge meenten ontstaat, kan in de verste verte niet worden voldaan. De oor zaak van het ge brek ligt ten diep ste in een zwakte van het geloof, het mensen, die andere beroepen uitoefe nen. Zeker is, dat er „aan de top" van de kerken een groot aantal lei dinggevende figuren arbeiden, die zeer. overbelast zijn, mensen die vroegtij dig in hun dienst verteren. Een dus danig kerkelijk leven, waarbij de las ten niet op meer schouders verdeeld worden, leidt er nu eenmaal niet toe, dat een predikant in zijn gemeente le ken gaat. opsporen en winnen, die be reid zijn de verantwoordelijkheid me de te dragen en te helpen het pasto- weer eens had meegemaakt, dat zelfs zijn preek over een blij bijbel woord de boven de toehoorders han gende wolk van droefheid en loomheid niet kon verdrijven waarbij aange tekend moet worden dat deze begra fenisgezichten niet alleen ónder de kansels voorkomen, vaak is het er ook erop het geval; het is veelal een wisselwerking). Met dit verschijnsel hangt samen, rale „eenmanssysteem" te overwin- Elke kerkenorde bevat overigens, ook wanneer de betrokken kerk een vaststaande liturgie en een vastom lijnd ambtsbegrip heeft, genoeg aan knopingspunten en mogelijkheden, waardoor de leken, bijvoorbeeld als diaconale hulpkrachten of als voorle zers in de eredienst kunnen meewer ken en tot een lekenapostolaat kunnen worden aangemoedigd. Maken enerzijds de predikanten veel te weinig van deze tiulp en mo gelijkheden gebruik, anderzijds - de keerzijde van de medaille - is er het bekende beeld van die mensen, die puur uit traditie of vanwege hun (vermeend) sociaal prestige aan hun kerklidmaatschap blijven vasthouden, mensen, die door geen enkele predi kant uit hun passieve houding kunnen worden gehaald. De schrijver Dr. Ernst Rasoh uit Duits land, die philologie studeerde, is evenals Albert Finet uit Pa rijs, met wiens artikel over het protestantisme in Frankrijk wij zaterdag deze rubriek openden, eeai belangrijke figuur uit de Werkgemeenschap voor protes tantse informatie in Europa, welke binnenkort in Amsterdam Kaar jaarvergadering zal hon den. Vorig jaar heeft hij het voorzitterschap van deze werk gemeenschap bekleed. Hij is werkzaam bij het Evangelische» Pressebaus te Biethel bei Bielefeld, waaraan Hj al meer dan tien jaar ver benden is. Dr. Rasch verzorgt die z.g. Zentral Ansgabe van het Rrcssehaus, een dagelijks nieuwsbulletin, dat ten dienste slaat van alle Duitse dagbladen eai radiostations. Dit bulletin geeft nieuws uit de Duitse pro testantse kerken, uit de kerken buiten de grenzen en verschaft ook korte artikelen. Verder is dr. Rasch o.m. re dacteur van „Evangelische Welt", een blad, dat tweemaal ptr maand verschijnt en oecu menisch van inslag is. De schrij ver staat in dit artikel stil bij de zielszorg waarmee de ker ken van het westen worden ge confronteerd. Waar men deze groten getale aan- passieve mensen in treft, krygt de ge meente, zelfs wan neer ze géén mam- moetomvang heeft maar een grootte waarby zeer zeker de onderlinge band van de leden mo gelijk is, het over heersende aspect van onpersoonlijk heid, ja van onbe hagen, waardoor de enkeling voor zijn „buurman" een vreemde blijft. Een Westduitse bisschop slaakte eens de verzuch ting: „Die onmoge lijke begrafenisge zichten!" toen hij het dat vele Ame rikanen die lange re tijd in Duitsland verbleven, nader hand in hun verha len van „kilheid en gevoelloosheid" in de door hen be zochte gemeenten hebben gesproken. ventionele kerkelyke leven van het Westen lydt. Dwars door Europa is echter ook de klacht te horen over het te gering aan tal leken, die in de gemeiente niet al leen passief een preek willen beluiste ren, maar die bereid zijn op de een of andere plaats in het gemeenteleven actief te willen meewerken. Hierover werd onlangjs door een Westduitse praeses zeer openhartig op gemerkt, dat deze toestand - tenmin ste voor een deel zou worden opgehe ven, als de toekomstige predikant reeds gedurende zijn opledding zou le ren met leken om te gaan. Tegenwoor dig is hij namelijk op deze belangrij ke taak zo goed als helemaal niet voorbereid. EIGENLIJK zou dit niet zo moeilijk moeten zijn. De hele habitus van de geestelijkheid heeft zicih immers in de laatste decenniën gewijzigd. De do minees gedragen zich niet meer zo statig en plechtig in de omgang met 390) Iedere huisvrouw weet, dat door het uittrekken van beenderen of vlees er een bouillon ontstaat die, behalve smaak en aroma, tevens een zekere vetrijkdom bezit. Dat is on- middeliyk te zien aan de vetoogjes die op de toekomstige soep komen dryven en die we vaak ook op ons bord kunnen waarnemen. Die vetoogjes worden gevormd door organische vetzuren, waarvan de moleculen een groot aantal koolstof atomen dragen. De samenstelling van een dergeiyk vetzuurmolecuul is erg ingewikkeld en doet hier ook weinig tor zake. Het gaat om de koolstof atomen, die allen achter elkaar zyn geplaatst, zodat het molecuul een lang gerekte vorm bezit en er eigenlyk uit ziet als een staafje. Het grappige van deze staafjes is eigenlyk, dat zy al leen met de kop in het water dringen, de rest van het lichaam steekt boven water uit. Het vet dat op de soep dryft, moeten we ons dus voorstellen als een onnoeme- lyk aantal staafmoleculen, die keurig naast elkaar rechtop in het water staan, op de wyze zoals byv. de haren zyn geplant in een kleed van pluche. Dit kleed ziet er keurig egaal uit en dat doet het vet op de soep öök, zo lang het vet tenminste één molecuul dik is. Maar is er méér vet in de soep en dat is al spoedig het geval TOCH IS HET ZO! dan is er voor de overblijvende moleculen geen plaats op het water (zo mogen we de soep In dat uitzon der! yke geval toch wel even noe men?). Deze overtollige vetmolecu- len steken dan letteriyk en figuuriyk de koppen bij elkaar, d.w.z. de kop pen trekken elkaar aan en vormen zodoende een bulten het water ste kende opeenhoping, die zich aan ons voordoet als een vetoogje. Causaal gezien ls het natuur- ïyk niet gerechtvaardigd om van deze vetoogjes over te stappen naar het mcnseiyke oog, maar omdat we het wel weer eens over iets anders dan soep willen heb ben, zullen, we de sprong maar wagen. U weet, dat we met onze ogen in de ruimte kunnen zien, of anders gezegd, in de diepte, waardoor we als het ware automatisch, consta- werp veraf is, of dlchtby. Nu zullen 99 van de 100 nuensen u kunnen vertellen dat dit „zien in de diepte" mogelyk is. omdat we met twee ogen zien. En zy voegen er aan toe, dat wy geen diepte kunnen waarnemen als we slechts de be schikking hebben over één oog. Een proef levert daarvan zelfs het over tuigende bewys. Toch ls het onjuist. Want ook met één oog kunnen we diepte rien. Daarover een volgende keer. Zij voelden dit zo aan, omdat ze van huis-uit een ge meentelijk leven gewend zijn dat een meer familiaar karakter heeft en ook voor de ge- moedeiykheid ruimte laat. Echter moet men niet over het hoofd zien, dat Amerikaanse kerken veelal waarde hechten aan een ge meentelijke samenstelling van gelijk socaal niveau. Het zich richten tot de medemens die van een andere so- ciale klasse is of tot een ander ras behoort, als die welke de meeste gemeenteleden hebben is daar be grensd. En achter menige kerkelijke facade verschuilt zich vaak een socia le hoogmoed, die ernstige Amerikaan se christenen betreuren. Net zo min als men het Amerikaan se kerkelijke leven mag idealiseren, net zo min heeft het kerkelijke leven in het oude Europa alleen maar slech te kanten. Ondanks alles dringt zich de wens op dat bij alle respect, betoond bij het maken van plannen door synodes en op kerkelijke conferenties in een overvloed van toespraken en geschrif ten, welke subtiele probleemstellingen van de theologen betreffen, het kas plantje. dat in feite het probleem van de vermenselijking van het kerkelijke leven is, daarbij niet tekort mag komen. Ongetwijfeld zal de kerk door geen enkele, nóg zo vergaande en ver antwoorde aanpassing aan de heden daagse maatschappij struktuur de in het begin al genoemde nood van de eenzaamheid helemaal uit de wereld kunnen helpen; dat te verwachten of zijn streven 20U sociale romantiek Maar er zou al veel gewonnen zijn, als een kerkelijke levensbijstand, die zich principieel onderscheidt van het onderhouden van vrijblijvende „human relations" niet alleen gedelegeerd bleef aan zekere pastorale diensten, maar meer in het blikveld van de gehele gemeente én haar ge weten kwam! De Duitse theoloog, professor Benz, heeft eens verwezen naar de nieuwste onderzoekingen over de mieren. Bij deze insecten is bewezen, dat de reuk altijd met instinctieve onverdraag zaamheid samenhangt: Wat niet de eigen nestgeur heeft wordt als vijand beschouwd en uitgeroeid. In de geschiedenis van de christe lijke kerk was gedurende lange tijd zq n onverdraagzaamheid werkzaam, die zich met oriënteerde op de naas tenliefde. maar or de nestgeur en zelfs de vernietiging van andersden kenden en ongelovigen als een Gode welgevallig werk beschouwde. Tegenwoordig hebben functionaris sen van de totalitaire macht de rol van de mieren overgenomen, doordat zij de christelijke kerk bestrijden of naar slechts een beperkte coëxistentie toestaan. De christenheid caarentagen is tolerant geworden, niet %Reen te genover de heidenen, maar ook de ver standhouding tussen de confessies on der elkaar. Er is grotere openheid nodig voor de medemens binnen én buiten de ge meente; er is nog menige verandering van mentaliteit nodig, waaraan nie mand zich mag onttrekken. Is dat al- j..eF' .^an zal beginsel van een oriëntering op eigen nestgeur uit de evangelische kerken verdwijnen!

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7