Burgemeester verricht officiële opening Pifmanschool Ssi At? Drama van Kong in vier zegelseries o Leidse scheidsrechters hoorden 4 causerieën Grotere aanvoeren vorige week dan DE STERRENWACHT ROND DE EEUWWISSELING NIEUWE LE1DSCHE COURANT 5 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 Nieuw pand van Verhulst Gistermiddag had in de Brecstraat te genover het Stadhuis de opening plaats van het nieuwe gebouw van de N.V, Kledingmagazijnen Verhulst. Burgemeester jhr. mr. F. H. van Kin schot verrichtte de officiële opening. Verscheidene zakenrelaties waren aan wezig toen omstreeks drie uur mevrouw M. E. van Dam, president-directeur van de N.V. als eerste een speech afstak. Na haar spra'k de burgemeester, die het vairaeLfisprekend vond dat hij gehoor Schaakvlaggetje viel Afvalwedstrijd L.S.B. De tweede ronde vail de L.S.B.-afval wedstrijd is niet geheel zonder schokken verlopen. Helaas moesten drie „regle mentaire" overwinningen worden ge noteerd. Westra sr (7) en Monteba (34) vonden geen tijd hun partijen te spelen en trokken zich terug. Door een mis verstand boekte Van Dijk (9) een papie ren tegen Schakenbosch (41, Warmond). Laatstgenoemde had zich namelijk gist en was naar Leiden gekomen, terwyl Van Dijk trouwhartig in Warmond zat te wachten. Schakenbosch, eenmaal in het besef van zijn abuis, spoedde zich te rug naar Warmond, waar het vlaggetje van zijn klok echter reeds was gevallen. J. Piket (6) belandde maandagavond in Sassenheim, slechts om te vernemen, dat de plaatselijke vereniging niet meer op maandag, maar op dinsdag speelt. Thans werd zijn partij dinsdag alsnog in Leiden gespeeld. Grote bordver- schillen werden deze keer overbrugd door Braggaar (35) en Hortensius (32). Lichtelijk verrassend was misschien de nederlaag van Demmendal (3) tegen Schuss (5). De uitslagen: mr. ir. J. Westra (7)F. Cornelissen (44.) 01 (regl.); F. Swaak (38)—A. Smit (1) 0—1; J. J. Piket (6) C. Clement (46) 1—0; R. D. Westra (2) M. v. d. Plas (26) 1—0; C. v. Dijk (9)— P. Schakenbosch (41) 10 (regl.); Y. Hortensius (32)Th. P. v. d. Berg (23) M. D. Etmans (8)D. Bonnet (37) 10; J. J. B. Braggaar (35)P. de Wekker (18) 1—0; A. J. W. Kohlbeck (21)—F. Teleng (15) 1—0; ds. R. C. de Lange (17)Jerry Beij (4) 01; C. H. v. d. Bosch (24)—J. J. W. Borleffs (36) 1—0; Th. v. d. Oord (25)—G. P. Sluiter (11) 0—1; J. J. Bizot (12)—Th. Piket (16) 0—1; W. F. Schuss (5)W. G. Demmen dal (3) 1—0; A. Monteba (34)—G. P. Sluyts (30) 01 (regl.); Thierry (47) ds. P. J. Mackaay (20) 01. De partijen voor de derde ronde: F. Cornelissen (44)A. Smit (1); J. J. Piket (6)—R. D. Westra (2); C. v. Dijk (9)—Y. Hortensius (32), M. D. Etmans (8)J. J. B. Braggaar jr. (35), A. J. W. Kohlbeck (21)—Jerry Beij (4), C. H. v. d. Bosch (24)—G. P. Sluiter (11), Th Piket (16)— W. F. Schuss (5), G. P. Sluyts (30)—ds. P. J. Mackaay (20). R. Westra en Schuss zullen een zware noot te kraken hebben aan de gebroeders Piket. i PLANTSOEN 65 - TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS - Engels FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST. OPL. SECRETARESSE Feestlicht op Breestraat in studie In een gisteren gehouden en goed be zochte vergadering van de Breestmaat- commissie heeft men unndem besloten, ter gelegenheid van de Siraterklaasweek een attraotieve verlichting aan te brengen. De vergadering stond onder leiding van de heer C. F. Meerpoel, die de aanwezi gen op het hart bond goed voor de dag te komen. Als de mogelijkheden zich gun stig ontwikkelenzal er ook omstreeks kerstmis een verlichting branden. De heer Meerpoel is voorzatter van de commissie geworden, de heer J. G. Wolf slag secretaris en de heer M. Eek jr. pen ningmeester. jl Benoeming hoogleraar Benoemd is tot gewoon hoogleraar met ingang van 1 september 1960 in de faculteit der geneeskunde aan de rijks universiteit te Leiden om onderwijs te geven in de fysische biochemie: dr. H. L Booij, thans buitengewoon hoogleraar. had gegeven aan het verzoek van de N.V. om de officiële opening te verrich ten. „In de eerste plaats 'ben ik de over buurman en dn de tweede plaats is het voor Leiden zeer belangrijk dat er zo'n mooi pand bij komt". De burgemeester zei verder nog 'dat men eerst bang was geweest om zo'n moderne zaak tegenover het oude stadhuis te laten bouwen. Het nieuwe pand gezien hebbend, vond de burgemeester het niet misstaan. Oud en nieuw gaan hier goed samen. Na de burgemeester kwam de direoteur van de N.V., de heer B. H. Topper aan het woord. Hij dankte allen voor hun be langstelling en hen die aan de bouw had-1 den meegewerkt. Na 'hem sprak de heer Verhulst commissaris en oud-directeur van de N.V. Verhulst. Als laatste voerde het woord arohitect A. Fökke van Duyn. Hierna was er gelegenheid tot felici teren en de zaaik eens rustig te bekijken. De aannemers waren de gebroeders Kep- pel, in samenwerking met de Holland- sohe Oonstructiewerkplaatsen. Eind 1959 werd met de bouw een aan vang gemaakt. In het oude gebouw en tussen de belendende percelen werd op een nieuwe paalfundering een staalskelet gebouwd, drwars door de oude vloeren en muren 'heen en na het aanbrengen van de nieuwe vloervelden en bemetselingen werd als het ware het oude in 'het nieuwe gesloopt. Deze methode werd gevolgd omdat bij het vooronderzoek was geble ken dat slopen zeer gevaarlijk was. Het nieuwe pand van de N.V. Verhuist is een bijzonder mooi gebouw geworden, een van de mooiste van Leiden. Het oude pand dat in 1939 in bezit kwam van de N.V. Verhulst bleek na de oorlog spoedig te klein te zijn. De moeilijkheden zijn nu van de baan. Voor de filatelisten "Delgië zag, toen het op de RTC in AJ Brussel eenmaal zijn woord ge geven had, volkomen loyaal de soe vereiniteitsoverdracht tegemoet. Op timistisch ervan overtuigd, dat bedde landen in" harmonie en vriendschap ook in de toekomst nauw verbonden verder zouden gaan. Die sfeer van optimisme die tot 30 juni duurde, de van de onafhankelijkheidsver klaring, spreekt ook sterk uit de serie Belgische postzegels die op diè dag verscheen: vrede en vriendschap tussen zwart en blank, afb. 1. Een Belgisch en een Kongolees meisje spelen samen met haar pop- En afb. 2: jonge Kongolezen voor de wereld bol, blij en met een mooie toekomst vóór zich! De andere voorstellingen uit deze reeks Van acht waarden ademden dezelfde geest: Kongolezen het roer van het schip van staat, een zwarte chirurg en' twee inlandse verpleegsters: overname van de ver antwoordelijkheid in de hospitalen. Nauwelijk seen maand later kwam de tweede Belgische serie, aan de onaf hankelijke Kongo gewijd, maar nu realistisch en in mineur: een toeslag ten bate van de slachtoffers van de overhaast gerepatrieerde landgenoten die nauwelijks de dood ontliepen, en vaak, geschoffeerd, en getekend door de verschrikkingen die ze te doorstaan hadden, met achterlating van al hun bezit, berooid in het vaderland terug keerden. Dit drietal zegels heeft de zelfde symbolische voorstelling op alle drie terugkerend: de Sabenaluchtbrug tussen België en Kongo, afib. 6 en 7. Op afb. 7 een Belgische moeder met haar kind, zorgelijk, gedrukt, de schrik nog in haar ogen! Het onafhankelijk Kongo had intus sen na de overdracht, in afwachting van eigen zeigels een noodoplossing gevonden door de zegels van het voormalige Belgisch Kongo, de beken de dieren en bloemenserie, voorzover nog voorradig te overdrukken met Congo" (afb. 3 en 4) Niet alle soorten waren meer aanwezig, zodat er ook by zyn met een nieuwe waardeopdruk. Een zeer dure, maar levensgevaarlyke serie, omdat de op druk in zyn simpel lettermateriaal als het ware vervalsingen uitlokt! Van daar myn waarschuwing: wees zeer voorzichtig by aankoop, en eis een keurstempeltje achterop van een bo nafide Belgische handelaar, die daar mee de echtheid garandeert. Ook op passen voor gebruikte exemplaren, i de afdeling Lelden hield giste ren in samenwerking met de C.O.V.S. (centrale organisatie voetbalscheidsrech ters) in De Kelne Burcht een contact avond. De heer A. A. C. Dusée, lid van de scheidsrechterscommlssie, sprak een woord van welkom, in het bijzonder tot de leden van de afdeling 's-Graven- hage. Hierna was het de beurt aan mr. J. J. de Jongh, voorzitter van de afde ling en van de strafcommissie, die sprak over: De strafcommissie en de scheids rechter. Waarom mag eerst de scheidsrechter spreken en daarna pas de „verdachte", waarom komen zij niet gelijktijdig? Wij moeten niet alleen de speler verdenken, de scheidsrechter kan ook „draaien". Toon u een goed scheidsrechter! Elk mens maakt fouten, dus ook een scheids rechter. Durf ongelijk te bekennen. Hierna sprak de heer M. Zonderop. redacteur van de Leidse Courant over: De pers en de scheidsrechter. De taak van de pers is het publiek voor te lichten over wat er is geschied. Er zijn wel chauvinisten onder ver slaggevers, maar dat weet men meestal wel en dan schrapt men dat. waar men dan aan twijfelt. De pers ziet de scheids rechter als mens, dus ook met zwakhe den. Eén ogenblik van zwakte van de scheidsrechter geldt nog niet voor de gehele wedstrijd. De pers heeft ook een signalerende taak en daarom moet er meer contact zijn tussen de pers en de scheidsrechter Als nummer drie sprak de heer J. C. v. d. Berg, bestuurslid van de afdeling en voorzitter van de protestcommissie, over: De protestcommissie en de scheids rechter. Veel scheidsrechters weten b.v. niet eens hoe men een rapport moet indienen. Ook hij wees er weer op; altijd eerlijk zijn en fouten erkennen. Als laatste spreker kwam de heer L. Geuke, voorzitter van Roodenburg, ach ter de catheder. Hij sprak over: De verenigingen en de scheidsrechter. Hij bracht eerst dank aan de scheidsrechter voor hun opoffe ringen; men doet het toch zelden goed. Er is altijd kritiek. Men moet als scheids rechter tact hebben om te gaan met spelers; dit voorkomt een hoop narig heid. Wij hebben elkaar nodig om onze hobby uit te voeren. Na de pauze namen genoemde spre- kers deel aan een forum. want die zyn volop in België wezig, en kunnen met wat overleg eveneens gemakkeiyk overdrukt den, als het stempel alleen op de bovenzyde zit. Want dan niemand constateren dat de opdruk later dan het stempel werd aangebracht. Afb. 5 toont de eerste eigen serie de Kongo, niet in België doch Zwitserland gedrukt: de kaart het land met daar doorheen het woord Indépendance (onafhankelijkheid) en de datum 30 juni 1960. In ons vorig artikel wezen we al oo de op. handen zijnde Europa zegels (19 september) en we gaiven reeds de afbeelding van de 18 landen die met het zelfde ontwerp uitkomen van de Fin Rahikaihen, en die van het zelf standig opererende Liechtenstein. Thans kunnen we ir voorstelling tonen dat zich noch aan afb. 8 ook de van Oostenrijk, de gemeenschappe lijke datum, noch aan de bekroonde voorstelling hield. Een aardig zegel, maar zwakker van symboliek dan het officiële ontwerp. Een ander land werd na jaren van vechten en guerillastrijd tegen de En gelse bestuurders eindelijk vrij: Cyprus, dat een onafhankelijke re publiek werd. Op de dag zelf kwam een drietal, haastig „gebrouwen" her denkingszegels afib. 9, simpel het eiland in een rasteromgeving en de tweetalige tekst: (in Grieks en Turks) Kypriakè demokratia: republiek Cy prus. Terwijl verder eigen frankeer zegels voorbereid worden, behelpt men zich met dezelfde tweetalige opdruk op de bestaande zegels, die tot dusver geldig waren. (afb. 10). Het valt op dat men, hoewel de re publiek werd uitgeroepen, het portret van koningin Elizabeth ontzien heeft, en niet door de opdruk bedekt. Corpspedel jubileert De heer W. E. A. vom Hofe is 25 jaar pedel van het Leidsch Studenten Corps. Vóór 1935 werkte hij enige tijd bij de administratie van het Corps. Maandag zal hij ter sociëteit worden gehuldigd. Puzzelprominenten 1. J. de Ruiter, Dorpsstraat 92, Hazetswoude; 2. F. A. M. Linne- bank, Leliestraat 22a, Leiden; 3. W. Filippo, Hoge Rijndijk 112a, Burgerlijke stand van Leiden GEBOREN: Willempje Pietertje Jr v: A Heemskerk en S Haasnoot, Ma ria dr v: P de Keuning en M E v d Oord, Wilhelmina dr v: P de Keu ning en M E v d Oord, Yvonne dr v: C T Breuer en M J Opdam, Hendrika Louise dr v: W J Ttauthamer en S E Brussée, Reinaldus Jacobus Maria René zn v: J P Langeslag en E A v d Ploeg, Attius zn v: L H Dovianus en M Teuben, Reinoud zn v: B de Groot en C M v d Brink, Marretje Jacoba dr v: K Snijder en M van Diermen, Judith dr v: U Spitsbergen en J H Vink, Helena Maria dr v: G L Borst en A H van Wijk, Rosemarie Bernardina dr v: P Hartevelt en B I M Roozen, Hendrikus Johannes zn v: G Zierikzee en M G v d Veer. OVERLEDEN: C Boezaard 82 j, man, D van Aalst 67 j, man, G P Onvlee 83 j, man, K M W Dorlandt 53 j, echtgen v L D Cattin. ONDERTROUWD: E M F de Jong en C van der Meij, W F Mulder en E Kluivers, B M de Bruin en H J Eilander, J Haasnoot en A L W Na ves, L J Wijdeveld en E F Boersma, H le Febre en J H Rozier, R Lange- zaal en M Lagerberg, J Kagenaar en J H Sinteur, J Bekooy en C Seriier, T H Dickhoff en C G van der Poel P C Meijer en H J Pitlo, J Reddin- gius en N J de Koning, J W Bodrij en W M van der Linden, C J van Duuren en S A J van Galen, H Matze en W Schouls, W Oosterbeek en N Mulder, S van Gorkum en M J Boom, J R Büttner en A E M de Best, D Beij en C de Wit, W W Heijns en M G Pot, K van Beelen en J G van der Zeeuw, G de Wilde en H G M van Roosmalen, W M A van Keste- ren en E P Meiman, L H Biegstraten en A W Schouten, H T Hoogenboom en I M T Verkipjlen, A Ramak en J Spies. Bijzonder Kerkewerk Schweitzerfilm had „uitverkochte" zaai Helaas vond een groot aantal belang stellenden voor de vertoning van de Al- bert Schweitzerfilm, aangekondigd door Bijzonder Kertkewenk van de Hervorm de Gemeente, de deuren van het Luxor- theater reeds een kwartier vóór de aan vang van de bijeenkomst zondagmorgen, gesloten. Het theater was namelijk reeds lot de laatste plaats bezet. Een dergelijk overmatig grote toeloop was niet te voorzien. Bij een volgende gelegenheid zullen maatregelen worden genomen om te voorkomen dat bezoe kers, met name de regelmatige bezoe kers, teleurgesteld worden. Bijzonder Kerkewerk verzoekt ons mee te delen, dat voorlopig geen her haling wordt gegeven van de Schweit zerfilm in een zondagmorgenbijeenkomst. Voor de programma's van de komende maanden zijn reeds sprekers uitgenodigd. Zondagmorgen 18 september spreekt de bekende Amsterdamse evangelist Jan van Gijs. Hij vertelt naar aanleiding van eigen levenservaringen over de ommekeer, die in hem plaats vond, on der de titel: Ik was een gevaar voor de maatschappij. Mevr. R. Grims-Stroot- man geeft solozang. Hoewel belangstellenden uiit kerke lijke kring niet worden geweerd, stelt Bijzonder Kerkewerk van de Hervorm de Gemeente zich in de eerste plaats tot taak Luxor op zondagmorgen een gesprekcentrum voor zogenaamde bui tenkerkelijken te doen zijn. De bijeenkomst op zondag 18 septem ber begint om half elf. Bezoekers wordt aangeraden minstens een kwartier van tevoren hun plaatsen in te nemen. Rijnlandse club van prot.» clir. werkgevers Het bestuur van de Rijnlandse club van het Verbond van prot.-christelijke werkgevers in Nederland heeft zich be raden over de wijze waarop het leven van de club tot een nieuwe ontplooiing zou kunnen komen. Men is tot de con clusie gekomen, dat in de eerste plaats die onderwerpen besproken dienen te worden, die specifiek de Christen-onder- nemer aangaan. Vraagstukken die ook in allerlei ander verband worden behandeld, moeten in deze club alleen ter sprake komen wanneer daartoe bijzondere aan leiding bestaat. Op vrijdag 23 september om half 6 spreekt in De Doelen aan het Rapenburg te Leiden dr. G. A. Kohn- stamm, hoofid-afidelinigschef van de eco- nomisch-techndsahe afdeling van de AK.U. te Arnhem, over „Democratisering van hert bedrijfsleven". Tussen de bladzijden Uitstekende sfeertekening in Hiroshimamon amour STUDIO. Hiroshima, mon amour, is een waarlijk menselijke film. Alain Resnais vertelt daarin het ver haal van een Frans meisje uit Ne- vers, dat in de oorlog verliefd werd op een Duitse soldaat. Juist als zij met hem weg zal trekken (de dag voor de bevrijding) wordt de Duitser uit een hinderlaag neergeschoten en sterft in de armen van het meisje. De volgende dag wordt zij kaalge- Veertien jaar later is zij voor opna men voor een film over de vrede, waar in zij meespeelt, in Hiroshima en wat al die jaren een verdrongen herinnering was, komt bij het zien van al dat logsleed in deze door de A-bom geteis terde stad aan de oppervlakte. Zij leert een Japanner kennen aan wie zij haar geschiedenis vertelt, de enige mens aar wie zij het ooit vertelde. Hiroshima mon amour is een film var de grote liefde, waarvoor geleden is er die daarom altijd voortleeft in de her innering. Emmanuelle Riva geeft een prachtige creatie te zien van deze Franse vi Regisseur Resnais moet men zeei wonderen voor de moed dit precaire onderwerp ter hand te nemen. Hij heeft er een filmisch gedicht van gemaakt zoals men zelden ziet. Voor velen zal hy bepaalde opnamen te lang hebben gehouden, maar een ieder zal moeten toegeven, dat hij bijna nooit zo'n mees terlijke sfeer-uitbeelding op het doek is tegengekomen. Het is de sfeer, de stemming die deze rolprent tot zo'n bijzondere film maakt. Anatomisch gesproken bestaat hij uit (Diep-menselijk). Strafbataljon 999 LIDO Strafbataljon 999 (naar het gelijknamige verhaal van Heinz G. Kon- salik) is nu eens geen oorlogsfilm die de oorlog wil aantonen, wil wijzen op de wrede toestan- Leidse veemarkt gisteren weldadig aan toen by het gaan van de morgen de zon als maar beter kwam, men en dier ten goede. Nog deze week kon men in de marktberichten le zen, dat door de vele natte dagen de landcryen hier en daar blank staan en dat de kwaliteit van het gras overal hard achteruit gaat. Best nieuws viel er van het rundvcefronl dan ook niet te melden. Hopenlijk zal de zon ons nu niet meer in de steek laten. Reeds giste ren viel een voorzichtig optimisme waar te nemen. Er waren een 100 tal runderen De Witte Singel is ondenkbaar zonder het markante en karakteris tieke silhouet van de Sterrenwacht. Dat is een van de bekendste plaat sen ter wereld. Wy realiseren ons dat niet zo, maar de mannen van de wetenschap die hier dagelyks „in stilte'' werken, hebben de naam van Lelden over zeer grote afstanden met ere uitgedragen. De Leidse Sterrenwacht, hyna de oudste ter wereld, werd in 1632 on dergebracht in een primitieve toren boven op het universiteitsgebouw aan het Rapenburg, die onder prof. Golius (de opvolger van prof. W. Snellius) was opgericht. Tussen haakjes: er is wel reden nog eens een straat of laan naar deze verte genwoordigers van de wetenschap ie noemen. In deze toren hebben prof. Golius en zyn opvolgers zich meer dan twee eeuwen moeten behelpen. In 1860 kwam het gebouw dat wy hier zien, klaar. Belangstellenden hadden zeer royale bydragen ge schonken. De toenmalige directeur, prof. F. Kaiser, die al twintig jaar in het torentje had gewerkt, kon zijn arbeid voortzetten in een om geving die hem alle nodige gerlef- lykheid bood. Maar de sterrekunde vroeg steeds meer ruimte en zo was het nodig het gebouw te vergroten cn meer uit kijktorens te construeren. Op deze foto, ingezonden door de heer J. P. Zwanenburg, Haarlemmerweg 51a, is rechts de eerste te zien, die kort voor de eeuwwisseling in gebruik werd genomen. Later werden alle torens gemoderniseerd. Vooral aan de hoge middentoren is dat te zien. De grond waarop de Sterrenwacht staat, heettehet grote of blauwe bolwerk. Hy maakte vóór die tyd deel uit van de Hortus. haven. Handel: melkkoeien matig, vare koeien rusrtag, terwijl de slachtrunderen vrij vlot kopers vonden, zij het dat de afloop min der vlug ging. Het algemene marktbeeld kan aldus worden geformuleerd: de beste vlees- koeien bleven goed in de prijs, voor de minder gevraagde kwaliteit verliep de handel traag. Notering: f 2,70 tot f 3,25, evenals de vorige week. De vette kalveren waren de afgelopen week minder in getal op de markten, de meeste van deze dieren hebben wij dit seizoen wel gehad. Zo ook te Leiden, weliswaar nog ruim 100, toch lager in aantal dan enige weken geleden. Prijzen f 2 tot f 2,70 levend gewicht per kg., vorige week f 1,80 tot f 2,70 levend ge- vicht per kg. Nuchtere kalveren weinig in aantal en duur. De looluee-afdeling was beduidend ruimer bezet dan de vorige marktdag, vooral het aantal fokschapen was groot. De vette schapen en lammeren deden het heel goed; de lammeren brachten bij de officiële notering het zelfs hoger. Fokschapen kalm. Veibte schapen f 80 tot f 100; vette lam meren f 75 tot f 95; fokschapen f 90 tot f 120. De varbensmarkt; dinsdag een goede aanvoer van slachtvarkens met iets la gere prijzen. De handel is op de mark ten variërend, in hoofdzaak wel prijs houdend maar aan het eind der markt iets flauwer. De beurshandel van gisteren gaf het- zelfde te zien: geen of weinig verande- Biggen en schrammen waren er giste ren voldoende: nog bijna 1100 stuks. Handel: matig, toch op hetzelfde prijs niveau als 2 september. Op de Leidse kaasmarkt was de han del matig, de aangevoerde partijen (26) werden verkocht tot f 2.30 extra kwali teit. Hoe Leiden spaarde In augustus werd bij de Leidsche Spaar- bank ingelegd f 2.115.842.21 en terugbe taald f 1.633.606,28. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 527 en hot aantal afbe taalde boekjes 261. Op 6.255 rekeningen i deelnemers aan de afhaal dienst werd f 109.005,50 bijgeschreven. Er werden 913 oaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud f 30.223,37. Het tegoed der 46.338 In leggers bedroeg aan het einde der maand f 37.972.327,54. Opening Leids dierenasiel Het nieuwe Leidse dierenasiel, geves tigd aan de Besjeslaan te Zoeterwoude, 1* gestempeld wordt volgende week woensdagmiddag half 4 officieel geopend. den die er heersten in de beruchte „Himmelfahrtskommandos" van het Duitse leger. Hierin waren honderddui zend gestrafte militairen geplaatst, die op de beestachtigste wijze werden be handeld. De film bepaalt ziah voorna melijk tot de geschiedenis van vier van hen: een overste die om zyn mannen te redden van stelling was veranderd; een boer die niet op tijd van verlof was teruggekeerd; een bacterioloog die een serum op zichzelf had toegepast en daar om wegens zelfverminking werd ver oordeeld en een boef die bij een lucht aanval had gestolen. Men verzekert de toeschouwer, dat de vier geschiedenissen op ware gebeurte nissen steunen. Er zijn er dus drie van de vier ten onrechte in het strafbataljon geplaatst en voor hen is 't dan ook wel bijzonder hard de vele vernederingen te moeten ondergaan. Vooral het beruchte „Hinlegen Auf- stehen Hinlegen Aufstehen" en dat uren achtereen bleek essentieel te zyn voor de sfeer in de strafbataljons, waarin sadisten hun lusten konden uit leven en kennelijk had men in Duits land aan dit soort figuren evenmin een tekort als aan gestraften. Daarby kwam nog dat de bataljons ronder scrupules werden opgeofferd aan de waanzinnige ideeën van de Duitse legerleiders. Van dit alles geeft de film een hard en treffend beeld. Men ontkomt echter niet aan de indruk, dat regisseur Harald Philipp er meer mee heeft bedoeld, ze ker als men de propaganda voor de film ermee in verband brengt. Hij sug gereert tenminste, dat menen we te mogen afleiden dat het allemaal de schuld van de nazi's was; verder waren er goedwillenden genoeg. Het is alleen jammer, dat daarvan toch maar zo bit ter weinig was te merken. En èls Phi lipp dit heeft willen zeggen, achten wy zijn film hoe knap deze in menig op zicht is onaanvaardbaar. Heeft hij alleen maar de wreedheden in het straf bataljon 999 willen aantonen, dan vra gen wij ons af: waar is dat goed voor? (Harde film, die nazi's de schuld geeft). Als m'n broer dat wist LUXOR Het is steeds weer hetzelfde liedje: Conny Froboess wil zangeres worden, maar zij wordt tegengewerkt. In de ene film door een oom, in een andere door een tante, in de rolprent Als m'n grote broer dat wist, door haar broer, die het lieve kind tenslotte zelfs in een kostschool laat opbergen. Natuurlijk komt alles op de spreek woordelijke pootjes terecht en de lief hebbers van Conny's vrolijke stemmetje komen ruimschoots aan hun trekken. Tussen de bedrijven door bemoeit het goede kind zich met de vele liefdesaf faires van haar broer. Ook op dit gebied weet zij klaarheid te brengen. (Conny map niet zingen, maar jubelt het toch uit). Mag ik deze dans van u TRIANON Mag ik deze dans van u? is een zodanig leeg filmpje, dat men een paar uur nadat men het heeft gezien al moeite moet doen zich te herinneren, wat er aan de orde was. Chantage-po- gingen monden uit in moord en daarna dwarrelt een goed uur lang een wild- harig meiske rond in het bizarre schijn- wereldje, dat nachtleven heet. Het is Brigitte Bardot, die privédetective speelt om haar lieve man van boze verdenking te zuiveren. Ze speurt zo naief als maar mogelijk en toch heeft ze succes. Een voorbeeldig huwelijksleven dat wreed dreigde te worden verstoord, kan vlekke loos worden voortgezet. Ja, ja, ze leefden nog lang en gelukkig. (Onbenullig verhaaltje gemaakt om trekpleister Brigitte geruime tijd te ver tonen zonder dat zij met de urmen over elkaar behoeft te gaan zitten). Het lot van een mens CASINO De Russische film Het lot van een mens, is geprolongeerd. Dat is zinvol, want het is een grootse rolprent, die over welke grenzen ook heenreikt. Soldaat Sokolof een door regisseur Sergei Bondartsjoek zelf gespeelde rol vertelt erin het verschrikkelyke ver haal van zijn lotgevallen in de tweede wereldoorlog. Het is als een moderne Jobsiade. Soko lof verhaalt van zijn vreselijk levenslot met de wijsheid van een door het leed gelouterd mens: geen klacht, geen ver vloeking, geen haat. Alleen met de ein deloze triestheid van iemand, die heeft gezien, hoe de aarde is bevuild door de misdaden van de mens. Ook in Rusland zijn er velen die over de oorlog kunnen spreken als in diepste zin een besmeu ring van Gods schepping. (Gestold menselijk leed). Koningin van Scheba REX De Bijbel heeft de filmindustrie reeds menigmaal aanleiding gegeven tot het maken van monsterrolprenten, die veel met seks en weinig met de Schrift hebben te maken. King Vidor heeft met zijn film Salomo en de koningin van Scheba, die van Trianon naar Rex is verhuisd, een nieuw onding toegevoegd aan deze reeks. Ongetwyfeld is de geschiedenis van Salomo (zyn troonsbestijging, zijn rege ringsdaden, zijn bouw van tempel en paleis) boeiend, maar om nu zo regel recht het bezoek van de koningin van Scheba (een volledig staatsiebezoek met bootvaart incluis) te laten uitlopen op een vrijerijtje in exotische gewaden, ge speeld door Yul Brynner en Gina Lollo- brigida, dat wordt toch al te gortig. Hailie Selassie leidt zijn dynastie af van deze ontmoeting tussen Salomo en de koningin van Scheba, maar de Bijbel rept er met geen woord van. Voor het overige komen in deze film massale ruitergevechten voor, die in actie veel wat op dit gebied eerder is geweest in de schaduw stellen. Als deze film nu niets met de Bybel had te maken, kon men zich nog neerleggen bij dit protserige schitteramusemcnt. Nu echter wordt men voortdurend pijn lijk getroffen door het citeren van Bij belwoorden in deze wereld van bombast en kermispraal. (Onding). Spreekbeurt De heer J. van Woerden, Stolwijk, spreekt dinsdagavond in Bethel, Stille Rijn 13, voor de Herv.-Geref. Bond over ..Maakt u vrienden uit de onrechtvaar dige mammon". Spreekbeurt Donderdagavond om 8 uur hoopt ds. J. Smink in het gebouw Prediker een „preekbeurt te vervullen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5