Jlicume £eiJtórt)e (Vanuit VEILIGHEIDSRAAD onder rode druk Commentaar Johnny bracht 18 mille Plantaziekte niet alleen van Planta NIEUWS in één oogopslag- BON Lagere politie-ambtenaren krijgen toeslag van f 40 ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Sleenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; ƒ2,55 per maand; ƒ0,59 per week ADVERTENTIES: 0.20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11968 CHRIS T ELI J K-N A TION AAL DAGBLAD v$taat*asticfi is gbebltoen trign hert ia Icgljenspotr Fortuinbouwers geheimen Zie Zondagsblad Het Russisch optreden in de Kongolese kwestie insinuaties en dreigementen zal ook nu weer de verdere discussies in de Veiligheidsraad beheersen. En in Kasai woedt, in zijn meest brute vorm, een burgeroorlog. Alles wijst erop, dat rpet alleen in de Planta-margarine, maar ook in twee andere soorten schadelijke bestanddelen zijn ver werkt: zij zijn óf met Planta gemengd óf eveneens van de scha delijke emulgator voorzien. De vakbonden tonen zich teleurgesteld over een regeringsvoor stel om het lager politiepersoneel een toeslag van f 40 per maand te verlenen. De regering heeft haar voorstellen inzake de spaarregelingen niet onbelangrijk uitgebreid. Daarmee wil zij ook de uitkerin gen door werkgevers bevorderen. In een van de meest ontkerstende delen van Frankrijk is een nieuwe protestantse kerk feestelijk in gebruik genomen: ChS- tillon-Coligny kreeg mede dank zij Nederlandse vrijgevigheid, een fraai bedehuis. De Olympische Spelen: de Russische turnsters hebben bijna alle medailles veroverd. De Spelen zitten er nu praktisch op. Geleidelijk aan stroomt het Olympisch dorp leeg. In het Zondagsblad vindt men een gehele pagina „Ruimte voor Ons" in de nieuwe opzet: de jeugd vindt er veel van haar ga ding. Een interessant verhaal over een man uit Veghel, die over het gehele land complete diners verzendt en voor wie op dit punt geen opdracht te moeilijk of te uitgebreid is, staat op de eerste pagina van dit Zondagsblad. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in Australië, dr. J. G. de Beus, heeft in Sydney verklaard, dat Nederland de ver lening van onafhankelijkheid aan Nieuw-Guinea moet ver- versnellen om te voorkomen, dat het een tweede Kongo wordt. Dis is het nieuwste op het gebied van hor loges: een elektrisch pols horloge, vervaardigd door een Zwitserse fabriek en op het ogenblik te zien op een tentoonstelling in Londen. In plaats van een veer is er een heel klein accuutje in gebouwd dat eens in het jaar opgela den moet worden. Dat kan met behulp van een gewoon zaïkbatterijtje na zes tot acht uur opla den kunt u weer een jaar vooruit Nu is dit niet een uitvin ding waarop we hebben zitten wachten. Hoe graag we ook „bij de tijd" zijn, we hebben het nooit als een bezwaar gevoeld dat we 's ochtends ons horloge moesten opwinden. Het is ook niet de meest tijdroven de bezigheid. Om bij de tijd te zijn moet men niet alleen een horloge hebben, maar ook een krant lezen. En dat is, wil men het goed doen, wèl een tijdrovende bezig heid. Wel prettig, vooral als die krant op een gezellige manier geschreven is. Maar je moet er de tijd voor kunnen vinden. Voor die gehaaste men sen hebben we in onze krant-nieuwe-stijl de ru briek ingevoerd die u nu een week lang op deze pa gina hebt aangetroffen: Nieuws in één oogopslag. Velé gunstige reacties heb ben we hierop gekregen: je bent in een minuut „bij" en bovendien stimuleert deze korte samenvatting tot ver der lezen als je over meer tijd beschikt. De krant wordt er overzichtelijker Zulke reacties zijn pret tig. Ze bewijzen dat de re dactie aanvoelt wat de lezer van zijn krant verwacht. Niet alleen in de manier van nieuwsverzorging, maar ook in dat ondefinieerbare dat men „stijl" noemt. Want „bij de tijd" zijn is goed en nodig, maar tijd is een onderdeel van de eeu wigheid. Bent u dit met ons eens? Maak uw vrienden en ken nissen dan op onze krant attent. En wel zo indrin gend dat u onderstaande bon ingevuld aan ons kunt terugsturen. U bewijst er hun een groter dienst mee dan wanneer u ze attent zou maken op een elektrisch horloge Betaling geschiedt per weck' maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- is) Deze bon is ingezonden door: Veteranen willen verzekering voor militairen Het hoofdbestuur van het Voteranen- I legioen Nederland heeft zich tot de de- I fent ie commissie van de Tweede Kamer gewend met het verzoek de sociale en juridische positie van de militairen aan een nader onderzoek teonderwerpen. Hierbij werd de suggestie gedaan van een algemene collectieve verzekering te gen overlijden, ziekte, verwondingen en blijvende invaliditeit voor alle in dienst zijnde militairen. Een dergelijk verzoek werd destijds reeds ingediend doch de uitzending van grotere 'conitóngenten militairen naar Ne derlands Nieuw-Guinea maken een en ander eens te meer dringend en actueel. Het hoofdbestuur stelt v.oor, een bédrag van f 25.000 uilt te keren bij overlijden en als tegemoetkoming bij aLgehele blijvende invaliditeit f 100.000. Individuele verze kering tegen eventualiteiten moet voor de vertrekkende militair zo goed als uit gesloten worden geacht. TIET KONGOLESE PROBLEEM heeft opnieuw een dreigend karakter gekregen als gevolg van een verklaring van de Sowjetunie, die gister avond kort voor de spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad werd afge- l'egd. Hierin wordt de eis gesteld, dat de V.N.-troepen de radiostations en vliegvelden in Kongo moeten vrijgeven en de wettige regering van dat land gelegenheid moeten geven, haar gezag over het gehele gebied uit te oefenen. Als stok achter de deur wordt in het memorandum het dreige ment uitgesproken, dat „andere staten de wettige regering van Kongo alle mogelijke hulp moeten geven, als de Veiligheidsraad niet in staat zou zijn, haar plicht te doen". Secretaris-generaal Hammarskjoeld heeft zich door deze dreigende woor den niet laten afschrikken, toen hij gisteravond de Veiligheidsraad, die spoedzitting bijeen was gekomen, toe sprak. Hij verzocht de raad te be palen, of de V.N.-troepen in Kongo afstand moeten doen van hun gezag over de vliegvelden en radiostations van Kongo. Hoewel hij niet van te voren was geraadpleegd, was hij het volkomen eens met de maatregelen van het opperbevel der V.N.-troepen in Kongo en nam hij de volledige verantwoordelijkheid op zich. Hammarskjoeld kreeg het het gebruik van Planta-marga rine, is ook geconstateerd bij mensen die andere margarine-soorten heb ben gebruikt. Medici hebben dit in verschillende delen van het land ge constateerd. De hoofdinspecteur van de volksgezondheid is na een onder zoek tot de conclusie gekomen, dat de mogelijkheid niet kan worden uit gesloten, dat ook in andere soorten dan Planta-margarine de schadelijke emulgator is verwerkt. Ar.teen in verschiiliend'e delen van Ne- darlauid wonden in de afgeüopen vdagen geconfronteerd mot ziekte-gevallen, die volikomen overeenkwamen met de zoge naamde „Planta-ziekte", maar waarbij de patiënten hot gebruik van Planta ontkendien. De airtsen kwamen toen tot de conclusie, dal, ook andere margartne- soonten de schadelijke Planta-emulgator moesten bevatten. De voorlichtingsdienst van het minis terie van sociale zaken cn volksgezond heid verklaarde, dat het aantal ziektege vallen, dat bij de geneeskundige hoofd inspecteur van de volksgezondheid wordl opgegeven, een voortdurende daling ver- Ruimere vrijstelling voor bijdragen van de werkgever (Van onze parlementaire redactie) TJET REEDS in 1956 ingediende wetsont- werp waarbij werd voorgesteld werk geversbijdragen aan bouwspaarfondscn van werknemers tot een bedrag van f 390 per jaar vrij te stellen van loon- en in komstenbelasting en van de premiehef fing voor de socalc verzekering, is thans door de regering belangrijk uitgebreid. In een gewijzigde versie van genoemd ontwerp stellen de staatssecretaris van algemene zaken d,rs. W. K. N. Schmelzer en de ministens vam financiën en vain sociale zaken nu aan de Kamer voor, de vrijstelling van fiscale en sociale lasten op de werkgeversbijdragen niet alleen te doen gelden voor bouwspaanregelingen, maar ook voor andere vormen van pre- miespaarregieilinigen en tevens voor winst- delingsspaanregeliogen. Voorwaarde is echter, dat deze regelingen gericht zijn op de vorming van duurzaam bezit door de werknemers. Onder „duurzaam bezit" verstaat de rage-ring blijkens haar memo rie van antwoord: spaarrekeningen van langere duur, kapitaal- en lijfrenteverze keringen, verwerving van onroerende goe deren, aflossing van hypotheken, uitga ven voor woningverbetering, aanschaffing van een huwelijksuitzet en aankoop van effecten. (Zie ook pagina 9). De oproep tot de militairen in Ap- pingedam, om bij het binnenhalen van de oogst te helpen, is een succes gewor den. Ongeveer negentig procent van alle manschappen meldde zich aan. Men kan dus over voldoende vrijwilligers beschik ken om er de 150 man die nodig zijn uit te kiezen. De land-macht is al aan het werk ge gaan, de luchtmacht begint maandag morgen. len. Op 8 september v r 21 geval- Enkele mededelingen van de laatste da gen hebben bij de hoofd inspecteur echter het vermoeden doen rijzen, dat enkele ziektegevallen het gevoLg zouden kunnen zijn van het gebruik van andere marga- rinesoonben. Deze mogelijkheid wordt thans niet uitgesloten geacht. Een mogelijke verklaring -is, dat geringe hoeveelheden Planta vermengd zijn met andere margarinesoorten van de N.V. Van den Berg-h en Jurgens., Dat moet gebeurd zijn vóór 22 augustus. Op dia datum werd de sohadelijike emulgator ui t de prod-uktie genomen. In de plaatsen waar de ziektegevallen werden geconstateerd, wordt reeds een onderzoek ingesteld bij de winkeliers en grossiers. Daar wordt de samenstelling van de nog aanwezige margarine onder de loep genomen. Het is niet bekend welke margarine- merken met Planta werden gemengd en ook niet in welke margarine-soorten, al dan niet door Unilever vervaardigd, de emulgator werd verwerkt. dat de raad een Russisch voorstel har verworpen om de leden van de raad naar Leopoldstad over te brengen or zich persoonlijk van ,cle toestand ii Kongo op de hoogte te kunnen steller De zitting van de raad zou dan in d< Kongolese hoofdstad gehouden moeten worden. Zoais men weet, had premier Loemoemba een voorstel In deze rich ting gedaan. De secretaris-generaal deelde de raad mee, krachtig te hebben geprotesteerd tegen de Belgische wapenzendingen naar de afgescheiden provincie Katanga en tegen het gebruik van geweld door Ka- tangese eenheden op het door V.N.- troepen bezette vliegveld van Elisabeth- stad. Hij sprak niet rechtstreeks over de Russische militaire hulp aan Loe- noemba, maar zei. dat „de Belgen niet alleen staan met hun inmenging in de binnenlandse zaken van Kongo." Hij vervolgde: „Er zijn anderen, die :n soortgelijke gedragslijn volgen, die hun beleid rechtvaardigen met verwijzing naar het feit, dat de hulp geboden wordt aan de constitio- nele regering van het land." MAATREGELEN TEGEN „PARKTERREUR" De Bredase officier van justitie, heeft aangekondigd met krachtige maatregelen wat. hij noemt „parkterreur" in Bred: tegen te gaan. De politie zal brom fietsen en fietsen in beslag nemen al: daarmee over wandelpaden in Bredase parken wordt gereden. Deze maatregel is ingevoerd naar aanleiding van vol- gens de officier „lummelachtig optreden van opgeschoten jeugd, die niet aarzelt om wandelaars omver te rijden". Echo zwijgt in het donker De Amerikaanse satelliet Echo heeft opgehouden radioseinen uit te zenden als hij zich in het duister bevindt. De nationale dienst voor lucht- en ruimtevaart (NASA) merkte bij het be kend maken hiervan op, dat blijkbaar de accumulatorenbatterijen van de satelliet zijn uitgevallen. Daardoor werken de beide radiobakens van 107,94 megacycles slechts bij zonlicht, als zij rechtstreeks uit de 70 zonnecellen van elke zender- combinatie energie ontvangen. f 25.000 verduisterd De 37-jarige Harderwijker M. T. ten H- heeft de directie van de Glaco-rub- barfabriek waar hij werkzaam was, be kend, dat hij sinds half 1957 ongeveer f 25.000 heeft verduisterd. Van het geld Mevrouw Tsjombe, echtgenote van de president van Katanga, is met haar beide kinderen in Brus sel aangekomen. Op het vliegveld was de Katangese vertegenwoor diger in België ter begroeting aanwezig. Het jongetje zou in Brussel op school gaan. De jong ste spruit wordt gedragen door een blank kindermeisje. H. loonadministratie. belast met de Het Belfort-raadnuis van Sluis, historisch stadje in Zeeuwsch- Vlaanderen, is na zestien jaar uit het puin herrezen. Die gelegen heid is aangegrepen om een schoon feest" te vieren waar de hele bevolking, varkens aan het spit en vaten bier aan te pas zijn gekomen. Hoe het is toegegaan bij dat „huwelijk van Jantje van Sluis en Maria Belfort" kunt u elders in deze krant lezen. /~iNZE REGERING laat in deze weken, die aan de opening van de Staten- Generaal cn aan de indiening van de begrotingen voorafgaan, weinig van zich horen. Zulks is begrijpelijk. Temeer is dan te betreuren wanneer wat men nog verneemt te denken is hier aan be faamde uitlatingen van de minister-pre sident geen blijk is van een verstandig beleid. Van de regering bemerkt men nu wei nig, en in het haastige leven, dat we lei den en waarin het ene gebeuren zo spoe dig door het andere wordt verdrongen, heeft men soms al enige moeite om zich te binnen te brengen, door welke bewinds lieden bepaalde departementen geleid worden. Het zou voor de zaterdagavond een geschikte „quizz" in de familiekring kunnen zijn. De stilte kan reeds volgende week doorbroken worden, wanneer immers de Eerste Kamer zich zet aan de behande ling van het toto-wetsontwerpi Er is alle reden om met enige spanning de uitslag tegemoet te zien. In de stilte treft te sprekender wat van daag bekend is geworden aan nadere voornemens van de regering op het ge bied van de spaarregelingen. Men treft daarvan de bijzonderheden aan in onze Van mening kan men verschillen over de vraag, hoever de taak van de overheid hier reikt. Gemeenlijk stelt men, dat een regering voor het sparen het juiste „kli maat" moet scheppen, maar wat hieronder te verstaan? Houdt het ook in, dat zij bijvoorbeeld haar belastingpolitiek zo moet inrichten, dat daardoor het sparen rechtstreeks wordt bevorderd? En houdt het verder in, dat dit sparen dan nader het karakter heeft te dragen van bedrijfssparen? Het zijn interessante vragen, die al evenzeer geschikt kunnen zijn voor een zaterdagavondgesprek dan vermoede lijk wanneer de kinderen reeds naar bed zijn maar waarop de regering voor zichzelf, blijkens haar voorstellen, het antwoord reeds gevonden heeft. Zij wil immers door middel van haar belasting- politiek dit bedrijfssparen metterdaad bevorderen. Hierover kunnen wij het alleen eens zijn, dat sparen een groot volksbelang is, dat de overheid niet onverschillig laten mag, Dat is dan het scheppen van dat „kli maat". Feit is ook, dat langs de door de regering voorgestelde weg, dus over de bedrijven en met belastingfaciliteiten, on der velen het sparen zal worden bevorderd. Rijst intussen de vraag, of zij zo niet worden bevoordeeld boven wie niet in soortgelijke situatie verkeren. IN het weekeinde zal ons land nog in de vrij warme lucht blijven, liggen, die aan de rand van een hogedrukge- bied, boven Midden-Europa gelegen, met een zwakke zuidwestenwind wordt aan gevoerd. In de afgelopen nacht drong een zwak storingsfront de noordelijke provincies binnen, waar nog weer 2 tot 5 mm regen Vakbonden zijn teleur gesteld (Van onze sociaal-econom. redactie.) zaken) en zijn ambtgenoot van justitie, mr. Beerman, hebben de politiebonden voorgesteld het lagere politiepersoneel een salaristoeslag te geven van 40,per maand ter vergoeding van de ongemakken, die de politiedienst met zich meebrengt. De bonden zijn teleurgesteld over dit plan, dat maar ten dele tegemoet komt aan hun verlangens. Gaat het voorstel door, dan zullen al leen ambtenaren in de rang van agent ot en met hoofdinspecteur, die belast :ijn mei een werkelijlk politiële taak, voor de toeslag in aanmerking komen. Het gaat om d'e actieve categorie poliiileman- aak ongeragëlde 'straatdiensten hebben of herhaaldelijk moeten werken op tijden dat een ander vrij heeft. Nacht- i zondagd'ienst zijn bij de politie vaak gebezigde termen. Het plan betreft zowel het lagere per soneel bij de gemeente- als rijkspolitie betekent voor de overheid een uitgave dirde miljoen gulden per jaar. Bin nenkort zal het voorste] in het politie- overlog mei dndepartementen in behan- deliing komen, waarna het dan op de agenda komt van de centrate voor georganiseerd overleg in ambtena renzaken. Maandag komt de centrale van politieorganisaties bijeen om zich over het voorstel te beraden Bezorgdheid Dc vakbonden van politiepersoneel heb ben het voorstel al In hun hoofdbestuurs- vergadcring besproken. Hoewel zij geen enkele mededeling over dc inhoud doen, valt uit hun reacties toch op tc maken dat zij allesbehalve enthousiast zijn. Dat is wel enigszins te begrijpen als men weet dat de bonden reeds een jaar geleden sa larisverhoging over de gehele linie van gemiddeld tien procent hebben gevraagd alsmede om verschillende secundaire be weegredenen, bijvoorbeeld betreffende dc promotie- cn ovcrwerkregclingcn. Dit om hun opgelopen achterstand in sala riëring weg tc nemen. Op verzoek van de regering is met het overleg over deze wensen gewacht op dc verschijning van een rapport over de functiewaardering. Dat rapport is al en kele maanden geleden gereedgekomen. Op grond van de hierin getrokken con clusies werd een aanzienlijke salarisver- beter iing verwacht. Deze verwachting, het enige wat men tot dusver tegenover de toenemende ontevredenheid onder het politiepersoneel kon stellen schijnt nu dc bodem te zijn ingeslagen. Daarom wordt de komende tijd gerekend op een toenemende onrust onder de politie, een ontwikkeling die men met bezorgdheid gadeslaat. Bezorgd is men ook omdat die ntwikkeling het tooh ad geringe animo, cm in politiedienst te treden (er is een ernstig tekort aan politiepersoneel) be paald niet zal stimuleren. verslaggevers) met kwartjes cn dubbeltjes is ties van het jeugdvoetbal (dat der Spek, een liet Iraaic bedrag van precies zich eerder inzette o.m. voor oetballcrtje 18.431,83 bijeen gebracht. En dc Gocd-zo actie en de radio- Johnny van der Spek die actie Alles i voegde dc heer Prent giste- avond in de Haagse werkka- de eerste goal in dat mcr van de commissaris van de toernooi scoorde, viel gister- Prent jr, Koningin in Zuid-Holland een cheque van ruim 18.000.— aan mr. J. Klaasesz overhan- polio: digd. Dat was het resultaat van aanw seizoen lang voetballen den het bed gekluisterd zyn. Ook al neemt liet aantal nieuwe go- allen na deze laatste epidemie combineren, zei de heer •rzitter cn de radio- De heer H. W. van Tcuncn- kaart) willen broek dankte alle medewerkers sterk af: dit jaar zijn er in het J- - G. en noemde in dit verband ook hele land gelukkig slechts hel de grote steun van het bedryfs- gen bijgekomen, ge- leven. Ik ben bijzonder trots op heugd, zo antwoordde tc dragen In dat we het resultaat van deze Klaasesz, dat de Nederlandse den weten te dragen, n bcstuursle- campagne nu in dit ..hoofd- jeugd heeft willen meehelpen Zij tonen een mentale hard st- n 4t— het prinSes Bea- de poliopatiëntjes te helpen, beid, waaraan onze Olympische We moeten ipect hebben voor de wijze waarop deze kinderen hun Hj- viel. De Oceaan-depressies zijn wel actief, maar hun invloed breidt zich voornamelijk naar IJsland en Schotland Morgen zal het op de meeste plaatsen droog blijven, met vrij goed nazomer- weer en middag-temperaturen van on geveer 20 graden. Standvastig is het evenwel niet, want na zondag kan een volgend Ocaan-front weer dichter bij ons land komen. De Bilt verwacht tot zondagavond: In de nacht en vroege ochtend plaatse lijk mist. Daarna overwegend zonnig en droog weer. Zwakke winden uit zuide lijke richtingen. Hogere middagtempera- turen. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Maandag 12 sept.: zon op 6.09, onder 19.03; maan op 22.54, onder 13.47. 12 sept. laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur windstil no 2 windstil windstil door jeugdige vrienden van uit de sportwereld, onder wie trix Poliofonds" kunnen Daarvoor is veel geld nodig ploei niet kan tippen. Daarom het bruine leer ses Beatrix Poliofonds. Maandenlang zijn overal In 't land toernooien gehouden cn het Prin- de heer L. Brunt, secretaris- overhandigen. Een resultaat, Eigenlijk een miljoen per jaar, vind ik het bijzonder penningmeester van dé KNVB. Met deze actie voor df polio- patiëntjes hebben wij alle ac- balactie. Want gaan door!, epidemie gend dat de gezonde Neder- lande jeugd deze kinderen te hulp wil komen! Bij een gevecht in het Algerijnse Aures- gebergte zijn volgens een Franse mede deling vijftig Algerijnse opstandelingen door Franse troepen gedood of gevangen- gènomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1