IB'bOHCU^ GEPOFTE MAIS Mensen en atomen De schrijfmachine op school ZONDAGSBLAD ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 De Duitse prof. Otto Hahn, Nobel- HET LEVEN prijswinnaar-1944 voor de schei kunde, is de man, die het atoom tijdperk heeft ontsloten. Op 17 december 1938 slaagde hij er in de kern van een uraanatoom te splijten, en het merkwaardige is, dat slechts weinigen hebben begrepen, dat hij op die dag een nieuwe periode inluidde in de geschiedenis van de mens. Maar in de twintig jaren, die sindsdien zijn verlopen, is wel duidelijk gewor den, dat de ontdekking van Otto Hahn voor de toekomst van het leven op aarde van de aller- grootste betekenis is geweest. En het is moeilijk een ontdekking uit het verleden aan te wijzen, die in dit opzicht daarmee op écn lijn gesteld kan worden. Otto Hahn is de man ge weest, 'die het mensdom de weg heeft gewezen naar de schat van energie, die in de atoomkernen ligt besloten. „Mishandeling" van natuur- produkten Het rekord „snelbroodbakken" staat op naam van Italië, waar eèn paar koene initiatiefnemers binnen twee en een half uur tijd de tarwe maaiden, dorsten, maal den, het deeg kneedden en daar van een brood bakten. Hoe dat brood gesmaakt zal hebben? Het snelheidsrekord voor het maken van een kostuum staat op naam van de Australiërs, die geen gelegenheid laten voorbij gaan om hun nationale produkt de wol in het zonnetje van de publieke opinie te zetten. In 1 uur, 52 minuten en 11 seconden schoren zij een schaap, wasten, sponnen en weefden de wol en maakten daaruit een herenkos tuum. Hoe het kostuum er ech ter wel uitzag, vermeldt de his torie weer niet. Het zal wel niet veel zaaks geweest zijn. Hoe het ook zij, in ieder geval verdient het edele natuurprodukt wol een heel wat betere „tegemoetko- Geen i' »"V '5; De waterzuil bij de explosie van een atoombom op 24 juli 1956 in de lagune van Bikini. Het kan niet worden ontkend, dat van het woord atoom de ge hele wereld fascineert. Sinds twee atoombommen op Japan zijn gevallen hebben angst en vrees het mensdom in hun ban gevangen gehouden. Wat is een atoom, wat is kern energie, hoe heeft men het ontdekt en wie zijn de gro te ontdekkers, moet de we reld hun dankbaar zijn of moet de wereld hen verfoeien? Het probleem is moeilijk. De we reld van het atoom is een voor velen ontoegankelijke wereld. Daarom is het toe te juichen dat dr. W. J. A. Schouten zich de moeite heeft getroost een boek te schrijven, dat niet de vakman, maar, zoals de uitge ver aankondigt, allen, die zich op dit boeiende gebied willen oriënteren, op prettige wijze door het doolhof leidt. Het boek heet: Atomen en mensen, en het is uitgegeven door de N.V. Gebr. Zomer en Keunings Uitgevers- maatschappij te Wageningen. Toekomst Dr. Schouten beschrijft de in spanning en de strijd van allen, die hebben meegewerkt aan de exploratie van de atoomwereld. Boeiende gedeelten zijn dat. Maar hij zoekt ook naar een antwoord op de vraag, die ieder mens op dit ogenblik bezig houdt. „Wat zal het atoomtijdperk ons brengen? Niemand kan met ab solute zekerheid voorspellen wat ons te wachten staat, maar het Is nuttig te letten op de lijnen van ontwikkeling, die zich steeds duidelijker gaan aftekenen. In de laatste twintig jaren is wel ge bleken, dat het nieuwe tijdperk heel veel zal verschillen van de achter ons liggende periode, waar op de stoommachine, later ger volgd door de gasmotor en me nige toepassing van de elektrici teit, haar stempel heeft gedrukt." En verder: ,,Hoe zal het nu worden, wanneer in het tijdvak, dat voor ons ligt een oorlog uit breekt? We weten, dat de grote mogendheden in hun arsenalen waterstofbommen gereed houden, waarvan de vernietigingskracht honderden, misschien duizenden malen groter is dan die van de op Hiroshima en Nagasaki neer geworpen bommen. Zullen deze worden gebruikt, indien er een conflict uitbreekt? Moet de we reld geen maatregelen nemen?" Met het vermelden van uni cums moet een krant altijd heel voorzichtig zijn. Dat bleek ons deze week weer. In ons vorige Zondagsblad schreven we, dat het Tabaksmuseum van Westfa- len enig in Europa was. De heer C. Eijgenraam uit Alphen aan den Rijn maakte er ons opmerkzaam jp, dat er in Bergerac in het franse departement Dordogne, ïen zeer goed gedocumenteerd ,Musée du Tabac" gevestigd is. daarvan gaarne acte. weest, waarmee de ontdel maken kregen. Dit is op zichzelf al loffelijk. Elke poging om ons, mensen van deze tijd, toegang te geven tot een vraagstuk, waar mee we allen worden geconfron teerd, verdient zeker aandacht. Maar dr. Schouten deed meer. Hij heeft ook de moeite genomen te vertellen over de ontdekkers, wie zij zijn en welke gedachten door hun hoofd speeiden, toen zij zich er rekenschap van hadden gegeven dat hun ontdekking zowel de mens tot zegen als tot name loos verdriet kan zijn. En het doet goed te lezen, dat er van hun zijde ernstig verzet is geweest te gen het gebruik van atoomener gie als oorlogswapen. Zelfs in het nazi-Duitsland waren er mensen, die dit wapen uit Hitiers handen hebben gehouden. „Mensen en atomen" bevelen we warm aan. Telmachine voor bankbiljetten De Duitse Totometer" is een nieuw, verbeterd machientje, dat volgens de fabrikant, absoluut foutloos tot 1000 bankbiljetten per minuut kan tellen. De ..Totometer" heeft twee tel werken waarvan de tweede tota liseert; verder een stopinrichting voor van te voren te bepalen aan tallen, bijvoorbeeld 50 of 100 brief- De biljetten worden met de hand aangelegd; al het overige geschiedt automatisch-mecha- nisch. De cijfers van de teller zijn zeer duidelijk, waardoor ver keerd aflezen voorkomen wordt. Uitspraak „Aan de vraag", zegt dr. Schou ten. „In hoeverre het gebruik van atoomwapens moreel toelaatbaar is en voor de Christen geoorloofd, werd tot dusver onvoldoende aan dacht geschonken. Het is nodig, dat de Christelijke kerk, die wil rekenen met wat Gods Woord van ons vraagt, hierover een dui delijke uitspraak doet." „Ook de toepassing van atoom energie voor vreedzame doelein den stelt ons voor tal van pro blemen, die waard zijn overdacht te worden. Deze liggen niet op het terrein van de moraal, maar op dat van de economie en van de techniek. Uit de verslagen van de in 1955 en in 1958 te Genève gehouden atoomconferenties is voor een ieder, die het nog niet wist, duidelijk gebleken, dat men over de gehele wereld ijverig zoekt naar methoden volgens wel ke de atoomenergie zo economisch mogelijk kan worden gebruikt. Het is een interessant probleem, of het atoom spoedig in staat zal zijn de andere energiebronnen te vervangen en of de atoomsplijting voldoende energie kan leveren om in de steeds toenemende behoef te van de wereldbevolking te voor zien. De laatste tijd wordt er veel gesproken en geschreven over achtergebleven en onderontwikkel de landen. De vraag of de atoom energie in staat is een bijdrage te leveren om de in deze gebie den bestaande achterstand in te halen, verdient te worden over wogen." Menselijk We hebben het boek van dr. .Schouten met veel belangstelling gelezen. Niet in het minst om de menselijke toon, die er uit spreekt, waarderen we het zeer. De schrij- Het klassikaal gebruik van schrijfmachines op school bete kent een krachtige stimulans voor de leerprestaties van de scholieren. Tot deze conclusie kivamen onderwijs-experts van drie Amerikaanse universitei ten, nadat zij, onafhankelijk van elkaar, gedurende een jaar een onderzoek hadden ingesteld on der 900 leerlingen uit 36 klas sen van Lagere scholen in ze ven plaatsen. De bevindingen van de on derwijsdeskundigen zijn vervat in een dezer dagen verschenen rapport. De creativiteit in het bijzonder die van de min der begaafde leerlingen geeft een aanmerkelijke stijging te zien, zo wordt daarin gezegd. De mening van de klasse-on derwijzers luidde onverdeeld gunstig vóór de voortzetting van het gebruik der schrijfmachi- De drie universiteiten (Co lumbia University Teachers Col lege, Boston-University, Univer sity of Illinois), maakten alle melding van het enthousiasme waarmee de kinderen zelf over het gebruik van de machine op school spreken. Mensen, die ik gekend heb Mensen, die ik gekend heb, door Jan Fabricius. Uitgave Van Gorcum Comp. N.V. dr. H. J. Prakke H. M. G. Prak- ke. Assen. Eabricius is in alle genres oen groot vertellend schrijver; in zijn toneelstukken, in zijn romans, maar evengoed in het kort ver haal. In deze bundel tekent hij, aan de hand van vaak simpele maar even dikwijls treffende en zelfs roerende voorvallen, mensen die hij heeft gekend. Het zijn men sen geweest, die zijn hem reeds aangeboren mensenkennis nog be langrijk zullen hebben verdiept. Deze herinneringen zijn neerge schreven in de prachtige stijl, waarvan Fabricius ook bij het voortgaan der jaren niets verlo ren heeft. Horizontaal: 1. schuur of loods als bergplaats (gewestelijk); 5. stuk geschut: 9. dier: 13. koppelriem voor jagershonden: 15. vreemde munt; 16. kort muziekstuk; 17. foei; 19. onbep. voor- naamw.21. gereedschap; 22. goed vermengd (afk. Lat. op recep ten i; 23. priem; 25. het zuivere tin onder in de smeltkroes; 28. vogel; 29. meisjesnaam; 31. vlies, vel; 32. plechtige gelofte; 33. stad in Algerië; 34. slot; 36. adreskaartje: 38. soort van trekschuit (gewestelijk); 40. Europeaan; 42. klap ;43. reinigingsmiddel; 45. bijwoord; 47. niet gesloten; 49. juffrouw; 50. muzieknoot; 51. wordt gezongen; 52.gem. in Groningen; 53. lichte bedwelming: 54. scheikundig clement (afk); 55. gewoonterecht (Ind.); 57. metaal- soort; 59. boom; 60. zak van grof linnen, jute, enz.; 61. graafwerk- tuig; 63. harde plof; 65. bedehuis; 66. duivel; 68. karakter; 70. verdriet; 71. gebod; 72. onderricht; 74. bars; 76. telwoord; 77. ca meraman; 80. insektje; 81. afkorting van dyne; 82. bloedhuis; 83. hoepel; 85. soort onderwijs (afk.); 86. oogopslag; 87. gravure; 89. iets zeer kleins: 91. oorzaak; 92. rund; 93. stengel. Verticaal: 1. zwart in de wapenkunde; 2. inhoudsmaat (afk); 3. uitroep; 4. jongensnaam; 6. spil van een wiel; 7. Rom. keizer; 8. voorvoegsel; 9. bevreesd; 10. arbeidseenheid; 11. boom; 12. munt in Perzië; 14. puntje; 16. korf: 18. lelieachtige plant; 20. vlug; 21. gem. in Gelderl.; 22. jachthond; 24. teken; 26. kleverig door voch tigheid; 27. kneep; 28. zangwijs; 30. booswicht; 33. ondergeschikte; 35. los omhulsel; 37. kort samengevat; 38. optelling; 39. hoofdstad der Balearen op Majorca; 41. stad in Estland; 43. wijnsoort; 44. gem. in Z.H.; 46. Europeaan; 48. keurig; 49. laagvlakte; 50. bij woord; 56. bedekking van een gebouw; 58. familielid; 60. lichaams deel; 61. zijtak Moezel: 62. koemestvocht; 64. gebogen; 65. kloof; 66. hemellichaam; 67. water in Limb.; 69. eind der draden van een weefsel; 70. bereide dierenhuid; 71. komt van het varken; 73. zee haven a. d. N. punt v. d. Rode zee; 75. kan men op zitten; 77. an dere naam van Wodan; 78. tegen; 79. munt in Portugal; 82. bier soort; 84. hoofddeksel; 86. buiten dienst (afk); 87. voegwoord (Fr); 88. scheikundig element (afk); 90. muzieknoot. 7. Inn, 8. Ne, 9. indien, 10. Ao, 11. ante, 12. Naarden, 15. rot, 19. Leens. 21. gelag. 24. as, 25. negentien, 26. rammelaar, 27. Gm. 29. ne, 30. ds, 32. karaf, 34. lotus, 35. belet. 37. pos, 40. wee, 44. tamboer, 45. priem, 47. Hor. 1. Haarlem, 7. Indiaan, anker, 49. Dresden, 51. velaar, 13. Emma, 14. Borne, 16. nona, 52. er, 53. gl, 54. Selene, 56. 17. Ne. 18. al. 20. Son. 21. Gd, mi, 58. na. 60. Ebro, 61. wel, 22. Ta, 23. dralen, 26. reiger, 63. Alda, 66. Ned, 67. log, 71. 28. Steen, 30. Dalem. 31. ik, 33. ne, 72. dn, 73. sa, 75. o.l. Engelsman. 35. Be, OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL mg, 40. wen, 41. rol, 42. notie, 43. del. 44. tas. 45. pt. 46. la, 48. eed. 50. af. 51.vries gans, 55. Tr, 56. meier, 57. la- INZENDINGEN Inzendingen worden vóór donder- meü! v. La- dag a.s. op ons bureau verwacht. ken,°' öiT BeilenT 62.'^relaas.' 64. Oplossingen mogen uitsluitend op Ob. 65. A.M., 66. nel, 68. Ld. 70. Erna, 72. Delos. 74. de. 76. Roerend. 77. gamelan. Vert. 1. Hendrik, 2. Amer, 3. drie prijzen: A.M., 4. Raalte, 5. eb, 6. mos, twee van 2, briefkaart worden geschre- In de linkerbovenhoek ver melden; ..Puzzeloplossing". Er zijn voorspelt Amerikaanse verkiezings-uitslag Alle opinievorsers dachten in 1948 dat Dewey presi- jj| dent zou worden behalve Jim Blevins, Hij voorspel de dat Truman zou winnen, en h\j kreeg gelijk. Hoe kwam hij aan zijn wijsheid? Door middel van zijn pofmaïs-enquête. En hoe ging dat in zijn werk? Hq liet de portretten van de kandidaten op zqn dozen met popcorn drukken, en de meest verkochte kandidaat Nu de verkiezingsstrijd in de Verenigde Staten weer op gang begint te komen, gaat Blevins opnieuw een beroep doen op de liefhebbers van popcorn. Bijna elke keer wanneer ze een zakje pofmaïs kopen, zullen ze zich door hun persoonlijke voorkeur voor een van de kandidaten la ten leiden. Volgens pofmaïsfa- brikant Jim Blevins, die zi.n klanten in alle staten lelt, bete kent dat 35 miljoen „stemmen". In 1948, toen de beroepsenquê teurs en bijna alle leken de overwinning van gouverneur Thomas Dewey voorspelden, hield Blevins het op Harry Tru- In 1952 verschafte de verkoop van zijn produkt hem voorken nis van de juiste uitslagen in 47 van 48 staten. een doosje of zakje popcorn koopt, kan hij kiezen tussen verschillende op drukken: of de na men van de republi keinse kandidaten voor het presidentschap en vice- presidentschap, of de namen van de democratische kandidaten. De Blevins, die van zijn hoofd- meeste gepofte maïs wordt in de In 1956 hielpen v-— ffe™ebtenrsP°pchSn JimBlevinsdoel ling df" voorlïon- prima laken derd procent juist bleek. Vertrouwen Nebraska uit zijn pofmaïs gebreid tot de grote zelfbedie- alle werelddelen stuurt, gaat dit jaar zijn privé-verkie- zingscampagne in met het vol ste vertrouwen in de uitslag en met een goed uitgewerkt pro gramma. Zo gaat het ii keer wanneer ningszaken en de lunaparken. Intussen worden er scorebor den bijgehouden, zodat de be langstellenden bij de plaatselijke bioscopen kunnen gaan kijken rerk: Elke hoe het ermee staat. De cijfers liefhebber worden uiteraard ook doorgege- GEZAGHEBBENDE ZUID-AFRIKAANSE KRANT Noem «nie-blankes» voortaan «mijnheer» In Zuid-Afrika heeft het nog al beroering gewekt, dat het Johannesburgse dagblad Die Vaderland, nauw verbonden met de „BIanke-Baas"-rege- ring van nationalist Hendrik Verwoerd, heeft besloten lei dende niet-blanke persoonlijk heden in Afrika en eldeTS de beleefdheidstitel „Mijnheer" te geven. Dit gebaar is door de En gelstalige pers in Zuid-Afrika toegejuicht als „een daad van grote morele moed en psycho logische betekenis". Maar het heeft Die Vader land een regen van klachten (evenals trouwens een enkele instemming) van zijn eigen lezers bezorgd. „Wat doet u in vredesnaam nu?" vroeg een vertoornde na tionalist. „Dat betekent, dat ik een kaffer mijnheer zou moeten noemen? nooit, nooit. Zelfs al draagt hij een hoge hoed en een jacquet." Niets heeft de onwrikbare apartheidsvoorstanders hier zo geschokt, sinds een ander natio nalistisch dagblad ,,Die Eur- ger" uit Kaapstad, na de inter nationale protesten tegen het politieoptreden in Sherpeville in maart jongstleden, opmerkte dat „het schijnt alsof Zuid-Afri ka het stinkdier van de wereld is geworden." En ongelukkig genoeg voor Die Vaderland, kwam zijn bé- leefdheidsgebaar op een mo ment, dat Mijnheer Patrice Loe- moemba, zwarte eerste-minister van Congo, de wereld geschokt heeft door de secretaris-gene raal van de Verenigde Naties, Dag Hammarskjöld een „chan teur" te noemen. Het Engelstalige blad, de Jo hannesburgse „Star" feliciteer de zijn' concurrent met een re- daktioneel artikel: Moed morele moed, heeft Die Vader land besloten in de toekomst niet-blanke persoonlijkheden in Afrika en elders de beleefd heidstitel „mijnheer" te ge ven. Dit is een klein, maar psy chologisch belangrijk symptoom van de geest van verandering, die langzaam maar zeker op treedt in de houding van verant woordelijke mannen en vrouwen in Zuid-Afrika. „Het is altijd een afwijking geweest, dat Zuidafrikanen, spe ciaal de Afrikaanssprekenden, geweigerd hebben om achtens waardige naturellen en andere niet-Europeanen (niet-blanken) de conventionele aanspreekti tels te geven, die als een na tuurlijke zaak worden toegepast voor de meeste Europeanen." De ze weigering is daarom ook al zo vreemd, zoals Die Vaderland aantoonde, omdat zulke be schrijvingen als „doctor" en „professor" wel gebruikt wor den in toepasselijke niet-Europe- se gevallen door hen, die be zwaren maken tegen „mijn- „Het gaat hier om een samen stel van psychologische fakto- ren, die weerspiegeld worden in de instinktieve reakties van le zers" zegt „Die Vaderland". Die protesteerden tegen het ge bruik van „mijnheer", omdat zij nooit enige zwarte man zou den kunnen aanspreken als „mijnheer". De weg „Die Vaderland heeft de weg aangegeven voor politiek-gezin- de Zuidafrikanen in- en buiten de pers. Het zou zelfs de Zuid- afrikaanse radio-omroep (welke door de staat beheerd wordt) kunnen beïnvloeden. Als de 'ra dio het voorbeeld zou volgen, zou dit veel meer invloed heb ben 'dan de gemiddelde krant. Zij, die er bezwaar tegen ma ken, zouden spoedig aan het idee gewend zijn en een nood zakelijk lesje in betere rassen verhoudingen hebben gekregen." De Afrikaner kroniek-schrij ver van de Star, Jan Burger, verwelkomde eveneens de nieu we beleefdheidsfrase van Die Vaderland en voegde er aan toe, dat „spoedig daarna een ander orgaan een poging deed de rassenverhoudingen in dit land te verbeteren. Het departe ment van de spoorwegen heeft er bij zijn werknemers op aan gedrongen, dat zij niet langer tegenover zwarten, namen zul len gebruiken als „hottentotten" en „kaffers". Loemoemba De lezers van Die Vader land, die bezwaren maakten te gen de nieuwe gedragslijn' wa ren in het bijzonder erover ver toornd, dat Loemoemba van Kongo „mijnheer" genoemd Een lezer schreef: „Loemoem ba mijnheer" noemen? Die knaap, die de dood en verkrach ting van' honderden blanken op zijn geweten heeft? Maar Die Vaderland ontving ook brieven van instemmende lezers, waaronder een van een lezer, die zichzelf een onwrik baar nationalist en regerings ambtenaar noemt. Hij schreef: „Ik ben blij. dat Die Vaderland de moed heeft hierin leiding te geven. Wie weigert om een staatshoofd, ongeacht zijn huids kleur „mijnheer" te noemen, klaagt zichzelf aan als onuit staanbaar verwaand." Een ander gebaar werd ge maakt door de Zendingsraad van de Nederduits Gereformeer de Kerk in Kaapstad, die be sloot in de toekomst alle zwarte geestelijken „dominee" te noe men, aldus Ass. Press. ven aan liet hoofdkwartier van de heer Blevins. Daar worden door een twintig tal jongedames de landelijke re sultaten bijgehouden en deze zullen, met tussenpozen van twee weken, in het geheel vijf keer worden gepubliceerd. Invloed Wat is nu de invloed van de talloze kinderen en jongelui die straks niet mogen stemmen maar die wel popcorn kopen?? Hun voorkeur is een afspiege ling van de politieke opvattingen van hun ouders, beweert Ble- V Eri 'hoe staat het met degenen aldus Blevins, maar voor hen die (nog) ggen voorkeur hebben of die er niet voor willen uitko men? Dat zijn maar weiningen, worden er doosjes zonder op druk in de handel gebracht. De campagne van Blevins heeft twee. goede kanten. In de eerste plaats stimuleert ze de kiezers straks hun stem uit te brengen en in de tweede plaats stimuleert ze, door de mogelijk heid om hun voorkeur 'tot uiting te brengen, de liefhebbers van popcorn tot het kopen van nog een zakje. Blevins verwacht dan ook dat zijn omzet met 25 pro cent zal toenemen, en dat is voor hem wel liet belangrijkste. Wellicht is dat laatste ook een van de redenen waarom 94 pro cent van alle bioscoopexploitan ten die de vorige keer hebben meegedaan nu weer van de par tij willen zijn. Hetzelfde geldt voor de exploitanten van luna parken, van wie de meesten zich in de loop van de lente al hebben aangemeld. Zelf ook Blevins, die eerst alleen gepof te maïs verkocht, begon, toen de televisie een geduchte con current voor de bioscooptheaters bleek te zijn, ook ongepofte pof maïs te verkopen. Dat is nu zijn belangrijkste artikel. Een van zijn verkoopargumenten is, dat popcorn twee keer zoveel calo rieën levert als goede biefstuk. Hij is er zelf dol op, maar hij wil niet verklappen of hij uit het republikeinse of uit het demo cratische zakje eet. Hij waagt zich ook niet aan voorspellingen over de uitkomsten van zijn pof- maïsenquête. „Het enige wat ik wil voor spellen", zegt hij vergenoegd, „is dat er meer popcorn ver kocht zal zij» dan in enige ande re periode van drie maanden se dert de vorige verkiezingscam- Psalm 119 alle verzen Als kind zocht ik reeds in liet kerkportaal, het grote bord met psalmen volgeschreven Stel je eens voor dat dominee op zou geven: Psalm honderdnegentien, de verzen allemaal! Hoe 't verder ging? Het is een dwaas verhaal en ongerijmd 'k Was pas een jaar of zeven Dit weet ik nog en 't is me bijgebleven: Psalm honderdnegentien, de verzen allemaal! Want nu zoek ik temidden van 't kabaal, de Leidsman voor mijn pad hier in dit leven, de lamp het licht, 'in duisternis de straal van Zijn gena...~Zo ga ik. door 't portaal de week weer in waarboven staat geschreven: Psalm honderdnegentien de verzen ALLEMAAL! D. VAN BOXEL Jr. Oplossingen en correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Weinig materiaal Bij het opspeuren lslj ..w. opgaven voor deze rubriek hebben wij ons als taak gesteld op gaven te zoeken waarbij het bord slechts spaarzamelijk met materiaal gevuld is. Hier achter ging geenszins de wens schuil nu eens met enkele „wonderen der techniek" op de proppen te komen. Het was veel simpeler: Wij wilden diegenen onder u die nog met vakantie zijn of in vakantiestemming ver keren alle regen ten spijt! opgaven voorzetten welke, zo op het oog althans, wei nig inspanning zouden vragen, Het is natuurlijk een open vraag of op gaven makkelijker vindbaar worden naar mate er minder materiaal op het bord staat. Bewezer. is dit zeker niet. Maar het staat wel vast dat velen de neiging hebben om aldus te denken. Welnu, het viertal dat hieronder volgt kan ertoe bijdragen if in dit opzicht een stukje wijzer te maken. *..rTr: 2- Positie ontleend aan Chess Review 1957 4. Uit een partij Lakomy—Vilasek, 1957 1. Compositie Bishop, Californië b c d e f g b i zet, wint geforceerd. Hoe? Oplossingen Hieronder volgen de oplossingen der op gaven, welke werden gepubliceerd in onze rubriek van 27 augustus jl. 3. CiocalteaPachman: 1. Khl Lf3! 2. Tg2! 4. GrobNimzowitsch: 1Kd7! 2. f4 (2. Kxc5 g5!) 2Kd6 3. Kd3 a5 4. Kc4 Kc6. Zwart heeft de oppositie in handen en maakt remise.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 16