Meervraao naarboeken over geld aan de lopende band ZONDAGS- BLAD Hieiiiup Cfihsrlu* (Toiirant ZATERDAG 10 SEPTEMBER 1960 VAN „LOHENGRIN" NAAR LOHENGRIN Het echtpaar Van den Boer temidden van serveersters en ander personeel in een hoekje van de grote keuken. Geheel rechts, op de voor grond, de 21-jarige zoon Bert. In het hartje van Veghel, zeventien kilometer ten zuidoosten van Den Bosch, sprak op het einde der twin tiger jaren Gjjsbertus van den Boer in z'n bakkerijtje, annex winkeltje in kruideniers- en grutterswaren, tot zijn enige en haast volwassen zoon Arnol- dus de voor hem aan duide lijkheid niets te wensen over latende woorden: „Als jij zo doorgaat word ik nog sta pelgek van jou". En terzelf- dertijd stond in de kappers zaak aan de overkant de bakvis Anna Suurs met hete ijzers krullen te zetten in de haren van een Brabantse schone. Neen, die wanhoopsuiting van vader Van den Boer had niets te maken met de ze jongedame; kón er een voudig niets mee te maken hebben, omdat Arnoldus en Anna toen nog maar af en toe eens een begerende blik met elkaar wisselden. De kwestie lag heel anders. Reeds op twaalfjarige leeftijd moest Arnoldus mee helpen bij het bakken van brood, opdat hij zo spoedig mogelijk het bedrijfje, waarin vader in 1907 begonnen was, uit zou kunnen bouwen tot een flinke zaak, die hij dan later de zijne zou mogen noemen. Maar na drie jaar had de overi gens niet onwelwillende jongeling het al bekeken: als hij werkelijk vooruit wilde komen in de we reld, moest hij thuis zijn in de fijne bakkerij en de fijne keu ken. Daarom zei hij Veghel vaar wel en ging hij aan de slag in eersteklas bedrijven te Eindho ven, Enschede, Tilburg en 's-Her- togenbosch. Vooral aan Den Bosch, waar hij werkzaam was in het gere nommeerde restaurant „Lohen- de vraag, of ik i paar honderd couverts kan of van de vakschool de huishoudschool worden genoteerd groot den het een interessante afleiding doen het dan ook zonder uit- Kalfsrug boek, zodat we te allen tijde kun nen zien op welke data we nog zondering met hart niet bezet zijn. Want al heb je een zoon Bert (21), aan wie ik de hele inkoop en het toezicht op de keuken kan overlaten, en al heb je 14 koks, 4 banketbakkers. 2 broodbakkers. 1 slager, 2 chauf- gen. feurs, 3 winkeljuffrouwen, 4 ser- het veersters, 2 bezorgers-per-fiets en hii: 2 meisjes voor de administratie in vaste dienst, dan nog kan je niet voor alles tegelijk zorgen. Zelfs niet met de geweldige steun, die m'n vrouw bij de administra tie verleent. Zij is de spil, waar omheen alles draait. Zij moet in meer we Van den Boer vra- wat voor soort maaltijden leest worden verlangd zegt hij: „Veelal kalfsrug met dop erwtjes en asperges. Ze krijgen van mij echter in de regel vier soorten groente voorgezet, waar onder in elk geval één verse. Valt een feest in het hoogseizoen, dan zorg ik, dat ik zovéél moge- niet alleen veel geld, vens klanten kosten kan. daarvoor zit ik niet dag in uit achter het stuur. De spil Als boerenleenbank 2780 couverts nodig heeft, om haar gouden jubileum te vieren, of een autofabrikant bestelt er 3200 voor personeelsavond, dan moet J;e" schotels gaat kan ik vanzclfspre- dag kend nóg meer variabele gerech- ten aanbieden. Wenst men vis schotels, dan kan ik daarvoor al leen zorgen, als er ter plaatse, dus bij de opdrachtgever, gele genheid is om ze te bereiden." Onze zegsman deed voor ons ïog meer onthullingen. ei hij, „dat zelfs beroep op me „P „uuc- d°OT: Ei> lans ?i8t ,de mjnste. je laten bijten. En ook moet ik Want al heb jei nó|ztin goed res. „Wist u" ik op het kritieke ogenblik geen is* lor honderd feestenden op een hout- non taurant, dan kan het bij de komst van grote gezelschappen gebeu ren, dat je capaciteit bijlangena niet toereikend is. Ook in zulke gevallen gaat er een telefoontje naar Veghel en Van den Boer W uoo zorgt dat de zaak voor elkaar Bovendien moeten de maaltijden k°mt- T°! Sro'e tevredenheid geen honderd diners overhouden. Dat moet allemaal' kloppen als een bus. Zo niet, dan zou ik het echt niet meemaken, dat een grote gloeilampenfabriek haast el ke maand wel twee of drie keer order geeft van 600 diners. Althans in Amerika DAN NAAR BOEKEN OVER LIEFDE af zijn. Steeds was daarom devies en dat zal zo blijven de allerbeste waren op de aller- alle partijen, daar zelden of nooit een klacht wordt gehoord Na een rondwandeling door de Fortuinbouwers geven hun geheimen prijs heeft hij de mooiste her inneringen bewaard. En ter in leiding van zijn verhaal over he- machtige heden heeft hij ons in een gemakkelijke fauteuil van zijn eigen restaurant eerst nog iets verteld _.i het verleden, dat beslissende betekenis voor hem is geweest. Dat „Lohengrin" vergeet ik nooit", zo ging hij verder, „want daar heb ik in de keuken gestaan met C. A. M. van Gaaien, de_ genwoordige eigenaar „Cha- sche zaak de fijne kneepjes heb ben geleerd. Jammer, dat ze tijdens de oorlog is weggebom- Speciaal potje Nu kwam ik leder weekend naar huis, waar ik ook wel eens een speciaal potje op het vuur wilde zetten. En zo werd al gauw De heer Arnoldus van den Boer (52) te Veghel ontwik kelde zich tol een gewichti ge figuur, ook in de letter lijke zinen vormt zodoende èen permanente reclame voor zijn in Nederland uniek be drijf. kwaliteit in de gaten- houdt. Dat dames kan hij, daar hij, na het bezoe- ken van de banketbakkersvak school, in diverse hotels van de eerste rang scherp heeft rond gekeken. En heren zich danig „Zijn dat ook leden van u\ personeel?", wilden we weten. onder mijn zes kinderen, die zich tijd." in deze richting bekwamen. Mijn Maa dochter Diny (20) werkt bijvoor- slag t r op die grond wist hij be- ^pumpmuHmipmnnpQHm^H leggen beeld als assistente der directie d?.re uitbreidingen let Royal aldaar. Ên met W. E. In Veghel bekend, dat ik L. te Mey ook een prima vak- man die tegenwoordig direc teur is van „Hoornwijck", naast het vliegveld Ypenburg. Zo zijn er nog wel meer, die in die Bos- lek- verder, achterover, trommelt ker bakken en braden kon. Met even met de vingers op het strak gespannen vest vo«.w«icrt- het gevolg, dat gegoede burgers, ^Maar voor 25 di hard als het Europahotel in Lugano hij d>e aldu; (Zw.); Hanny (19) ging aan het te maken. het Kurhaus in Scheve- jjsbaan. ningen; en wat Noud (15) 'oorlopig rendabel Winters is er een Tweede leven verjaardag of een ander net zo hard als voor 2500. En of ,neke feestje in het verschiet hadden, ze me nu opbellen uit Rotterdam kostschool Alleen m' me kwamen vragen of Ik voor ?en Helder' Ult Terneuzen m me Kwamen vragen oi ik ioot Qf Petten uit Warmenhuizen of de maaltijden wilde zorgen. Dat Almelo, uit Goes of uit Maas mócht ik wel, want op die leef- tricht, dat doet er allemaal niets tijd - Ik was toen eenentwintig !oe:,el>™ °.rd,er_ wordt geaccep. kun je altijd een paar losse teerd. 'k Had er onlangs zelfs Engeland. Ook die heb Het tweede leven van Meg centen gebruiken. Doch het duur- k aangenomen. Doch over het Eliot, door Angus Wilson, Uit- de niet lang, of ik kreeg het za- ^S^^eDerken'^Indeïs ïou^k gave Contact, Amsterdam. terdags zo druk, dat ik geen half ,ek van m(? zelf wórden." Natuurlijk was een dergelijke dochter 17) toonde tot dusver ande re ambities te hebben. Die aan het bekwamen tot mode-ont werpster." Prijzen „Vet word je daar echter niet van", zei hij. „Als het daarom gaat kan je beter een diner bij me bestellen.... Nou ja, 't is slechts een hobby, moet u maar zich denken. Net als die bioscoop daar, met z'n 400 plaat: overhield Heel de week door rolden de be- ontwikkeling van een bedrijf niet huur "als de^middeibare^leeftijdf zich" doet stellmgen bij vader binnen. Hij mogelijkzonder uitbreiding zonder tal Als we informeren naar de prij zen van de diners valt ons dat toch nog mee. Deze variëren van 10 25, waarbij voorts komen 1,50 per couvert voor servies verzekering tegen arbeidskrachten breuk. De bediening is bij dit al- weet het, de televisie.... Doch ik heb dat ding al van 1937 af. Mis schien verandert de tijd nog eens. En anders maak ik er een twee de keuken van trekken. Het kleine bak- les inbegrepen, doch de trans- kerijtje maakte plaats portkosten niet. Deze leggen uiter- gelden, wreed verstoord wordt, moest ze noteren, hij moest de Een gelukkig huwelijk wordt d°or grondstoffen voor me inkopen de dood van de man verbro en zodra ik thuis kwam, als kolossale keuken met de modern- aard alleen bij grote afstanden en de weduwe, eens rijK en g - bezetene aan de eane Dat ste installaties; het bescheiden gewicht in de schaal, al vormen vierd, blijft achter. Haai uiter- een bezetene aan de gang. uat winkeltje werd een naar de eisen ze ten slotte toch maar een frac. lijke entourage van rijkdom blijKt nu was de oorzaak, dat hij me- des tijds ingerichte banketzaak i -71-m P- sjokken van me dreigde te wor- en daarnaast verrees een gesoig den. „Je moet nu kiezen of de- neerd café-restaurant sinds dat ?rk bes ha wankel bouwsel te zijn ge weest, en ze moet dus niet alleen geestelijk, emotioneel, doch ook «**--■ ""7"" goed Wveu io. uc materieel zich een nieuw bestaan len", zei hij, „want zo gaat het den Boer-De Grauw Van opbouwen. De waarde van dit boek bepaalt zich niet tot literai re verdiensten, maar ligt zeker in de beschouwing van de hoofdfi guur van dit boek, die zonder loochening niet langer." de plaats te maken „Mais Arnoldus koos. „Juist op een Van den Boer". Wat wel ogenblik, dat ik met de gedach- Franse inslag heeft maar, •ve baas te dachtig aan de ik Franse keuken, ten rondliep haar persoonlijk- zoeken in Zandvoort, heid, die sterk op zichzelf gecon- misschien nog wat anders had bleek te doen. centreerd is, toch een aanvaard- kunnen leren. Ik bleef dus in Veg- bare levenshouding weet te den. M. Mok verzorgde e stekende vertaling van d spronkelijk Engelse werk. en worden veruit het raagdals de diner- nenlopen. Soms ont- ■i in Veghel wel 45 hel, ging me uitsluitend bezig uit- houden met het bereiden van spe- oor- ciale schotels en maaltijden en ben nu na dertig jaar ik voor een order van c diners niet meer verblik of ver bloos. Maar ik moet er onmiddel lijk aan toevoegen, dat ik zoiets zonder dat kapstertje nooit zou hebben bereikt." Geen tijd 300 pond langs de weg, o besprekingen te is natuurlijk onmogelijk, ten slotte toch ir tie van de kosten van een wat grotere order. Nu moet men niet denken, dat in Veghel alle diners van A tot •dween Z worden samengesteld. Dat ge beurt wel, als ze vlak in de buurt bezorgd moeten worden, doch meestal komen de bestellingen van heinde en ver. En bij lange re transporten zouden de maaltij- het toch wel den dus koud worden. Vandaar, dat Van den Boer altijd eerst persoonlijk bij de opdrachtgever gaat praten en de situatie ver kennen. Hij kijkt, of een bruilof- tende familie over een goed for nuis beschikt, hij gaat na, of er flinke keuken of g is, hij stelt vast, hoeverre een fabriekscantine uitgerust Bert, heeft zij de administrc lie stenig in handen'. Want d< kleinste fout, die hier word gemaakt, kun fatale gevolgei hebben. Stel u voor dat mei zich in de datum vergist et 5000 diners komen weer nan Veghel terugHet is on TVE LAATSTE jaren zijn we overstelpt met boeken, die ons leren hoe we alles zelf kunnen maken van leun stoelen af tot vogelkooien toe. Maar nu krijgen we eindelijk doe-het-zelf-boeken van een soort, waar we allemaal naar hebben uitgekeken: hoe een fortuin te maken. Ze zijn ge schreven door mannen, die bij uitstek deskundig mogen wor den geacht: mannen die zelf hun fortuin hebben opgebouwd. Vorige zomer manifesteerde zich plotseling een verandering in de voorkeur van het boekic- zend publiek. Een werkje van de heer William Nickerson, getiteld „Hoe ik van duizend dollar een miljoen maakte in onroerend goed" drong door op de lijst van de meest verkochte boeken, en haast van de ene dag op de an dere kwam er meer vraag naar boeken over geld dan naar boe ken over liefde. Zes nullen Op de bestsellerlijsten rrijken nu werken van mannen, die op eigen kracht miljonair zijn ge worden, en die popelen van ver langen om het mensdom te ver tellen hoe ze door de barrière van de zes nullen vlogen, met even weinig moeite als het iemand kost om met roken >p te houden of vetplanten te kweken. Hun geestdrift om iedereen de weg naar materieel succes te wij zen, luidt niet alleen een nieuw tijdperk in de populairste litera tuur in, maar treedt ook buiten alle perken van de oude kapitalis tische traditie. Toen Jay Gould in de jaren tachtig van de vori ge eeuw een monopolie in spoor- wegmaterieel had opgebouwd, voelde hij allerminst een onweer staanbare aandrang om een best seller te schrijven onder de titel Hoe ik van mijn liefhebberij een goede broodwinning maakte door ae meerderheid der aandelen in de serie railroad company te ver in de kranten kwam, ooit op het idee zijn gekomen om zijn me moires te publiceren onder de ti tel „Leer uzelf beheersen, en gij zult de Standerd Oil beheersen." van zich een doel te stellen daar onverzettelijk op af te i, maakte hij geheel onbe doeld kennis met de effecten beurs toen hij eens van de direc teur van een schouwburg in To ronto, waar hij twee weken met zijn troep was opgetreden, zesdui zend aandelen als honorarium accepteerde. Twee maanden la ter deed hij de stukken met een volkomen onverwachte winst van bijna achtduizend dollar van de hand, en dat bracht hem er toe, „nuchter en zonder enige opwin ding in effecten te gaan specule- Darvas had al een inkomen van 1500 dollar per week toen het buitenkansje van Toronto hem de weg naar de beurs deed in slaan. Stone daarentegen begon met zijn plan toen hij zijn baan als verzekeringsagent kwijtraak te en zich voornam, zelf een ver- Verschll zekeringsmaatschappij richten. de zaak. 'k Heb er beslist geen garage bereidende omstandigheden, past zijn zaak Want het zich daarbij aan. Dan wordt zo nodig het vlees in Veghel voorge- i a i„ braden aardappelen worden al- chtige bestellingen a la tijd claatse Bekookt - men minute uit te voeren. al maanden vooruit besteld. z'n zetel nog wat of ik ontvang plaatse gekookt sren. neemt diverse flessen gas mee, komfoors, potten, pannen, borden, word opgebeld kopjes, glaswerk en wat er ver briefkaart met der nodlg is En voorts natuur lijk het vereiste personeel, voor wie in de bestelauto's extra ca bines zijn gebouwd. Personeels problemen kent Van den Boer niet, daar hij behalve over zijn vaste krachten te allen tijde ovei meisjes uit Veghel kan beschik ken om als serveersters op te treden. Dat zijn dan doorgaans De moderne miljonairs zijn blijkbaar minder geneigd om van hun geheim een geheim te ma ken. Het vervelende voor dege nen, die graag willen weten hoe ze zo snel mogelijk het leeuwe- deel van het goud onder Fort Knox in de wacht kunnen sle pen, is dat geen twee miljonairs het eens schijnen te zijn over de manier om dat karwei aan -te pakken. Neem nu bijvoorbeeld de te genstrijdige adviezen van W. Clement Stone en Nicholas Dar- vas beiden nieuwbakken mil jonairs, en beiden auteurs van een boek dat op de lijst van de bestsellers staat. Stone, een man uit het verkie zingswezen, die twee keer in de loop van zijn leven zijn horloge naar de lommerd heeft moeten brengen om deurwaard°rbezoek te voorkomen, heeft in samen werking met Napoleon Hill een boek geschreven over succes dank zij een positieve geeste houding", waarin hij uiteenzet hoe hij honderd dollar opkweek te tot een privé vermogen van 35 miljoen, alleen maar door zich een doel te stellen, en er dan systematisch naar toe te werken. Darvas, leider van de dans groep van Darvas en Julia, heeft iTi Wallstreet het nodige opzien gebaard met zijn hand leiding ,jHod ik twee miljoen op de beurs verdiende." In flagrante tegenstelling tot miljonair Stone, is miljonair Dar vas een kampioen van de „onbe. wogen" geesteshouding. Wel ver- beslemd voor de eeuwen Het papier van onze huidige boeken droogt zo snel uit, dat negen van de tien boeken bin nen de tijd van vijftig jaar uit een vallen. Een bibliothecaris uit de Amerikaanse staat Virginia heeft nu echter een papiersoort samengesteld die niet duur is, en die naar zijn zeggen 300 jaar goed blijft of langer. William J. Barrow, hoofd van de afdeling documenten restauratie aan de Staatsbiblio theek wan Virginia, heeft teza men met een aantal chemici in enkele jaren tijds een berei dingswijze voor papier uit hout- pulp ontwikkeld, Permalife wordt nu door een papierfabriek te Richmond gefa briceerd. Naar verwacht wordt, zullen ook de concurrenten spoe dig met vergelijkbare papiersoor ten op de markt komen, aange zien de staatsbibliotheek het prin cipe van de bereidingswijze heeft gepubliceerd. Op zoek naar een duurzame pa piersoort, kwamen Barrow en zijn medewerkers tot de conclusie dat het bij de papierbereiding ge bruikte aluminiumsulfaat ervoor verantwoordelijk is, dat de mees te soorten boekdrukpapier uitdro gen, broos worden en uiteenval- Oplossing Daaropi zochten zij de oplossing in de richting van een papiersoort zonder dit zuur reagerende be standdeel. Lompenvezels onder vinden weliswaar geen schade van aluminiumsulfaat, maar het daarvan vervaardigde papier is te duur. Na lang zoeken vonden ze het voor hun doeleinden geschikte materiaal: Acquapel, een pro- dukt van de Hercules powder company die zoals men weet, in Zwijndrecht gaat vestigen. Ac quapel moet nylonachtige eigen de sa- In productie Een van Barrows medewerkers was A. L. Rothschild, chef-chemi cus van de Standard Paper Ma nufacturing Company in Rich mond. Dank zij deze omstandig heid kon genoemde fabriek bijna onmiddellijk met de productie van Permalife beginnen. De kopstukken van Standard Paper geloven niet, dat hun Per malife ooit maar één procent van de enorme totale papieromzet zal halen, aangezien de grootste ver bruikers zoals dagbladen en periodieken zich weinig be- Nergens beter Maar Charles Becker, een ver koopleider van de fabriek, is van mening, dat er voor boeken van blijvende waarde geen geschikter papier te vinden is. Permalife, even duurzaam als zuiver lompenpapier, zal volgens Standard Paper een goed boek slechts enkele dollarcenten duur der maken. De fabrikant wil zijn nieuwe papier op de markt gaan brengen tegen 25 tot 35 dollar voor de normale boekenkwaliteit, terwijl de prijs van zuiver lom penpapier ongeveer 100 dollar be draagt. Men wil ook propaganda gaan maken onder de verzckerlngmaat- schapijen, die tot nog toe liun polissen op zuiver lompenpapier lieten drukken: bij de universi teitsuitgeverijen, en bij de uitge vers van wetenschappelijke en technische tijdschriften. ledereen „Ik plaatste een advertentie in een vakblad", zegt Stone nu, „en voorspelde boudweg, dat mijn maatschappij de grootste ongevallenverzekering ter we reld zou worden." Dat is nu vijftien jaar geleden. Hij heeft zijn doel nog niet helemaal be reikt, maar hij is er wel 35 mil joen dichter bij gekomen. Stone, het type van de „ontem bare vertegenwoordiger", meent dat elke jonge Amerikaan miljo nair kan worden, mits hij slechts „de sluimerende reus in zichzelf tot leven wekt, en zich met hart en ziel op de taak van net for tuinmaken werpt." Een op de toekomst gerichte geesteshouding brengt mee, dat men zich innerlijk geschikt maakt voor het bereiken van het gestel de doel door zich voortdurend al lerlei positieve en dynamische leuzen in tc prenten, zoals: „ik word elke dag, in ieder opzicht, een beetje beter", „wat de mens zich kan voorstellen en kan gelo ven, kan hij tot stand brengen" en „elke mislukking herbergt de kiem van een groter succes." Darvas, het type van een be zadigde theaterman, staat wan trouwig tegenover alle spreek woorden vooral wanneer ze in beurskringen opgeld doen. Iets an ders wat hij op de beurs heeft geleerd, is dat alles mogelijk is. „Kan niet bestaat niet", zegt hij nu. „Van elk aandeel kun je van alles verwachten." Het merkwaardige is, dat de beursspeculant een veel behoed zamer man blijkt te zijn dan de verzekeringsondernemer. Darvas laat duidelijk uitkomen dat hij er niet in de eerste plaats op uit was, winst te ma ken, maar zijn kapitaal intact te houden. Stone daarentegen ontpopt zich niet alleen als de man van de positieve geestes houding, maar ook als de spe culant met andermans geld. Hij is er vast van overtuigd dat het durven wagen van geld het zij eigen geld, hetzij bankkre diet een van de eerste voor waarden voor zakelijk succes Vrijwel het enige wat Darvas en Stone gemeen schijnen te hebben is de overtuiging, dat de lezer zijn voordeel zal kun nen doen met hun ervaringen. Reuze wollen sjaal Voor de giraffe in een Kopen- haagse dierentuin ^ïeeft een Deen se wolfabriek een feuze sjaal moe ten breien. Het dier was, bij nat en koud weer, altijd snipverkou den. Dank zij de sjaal, voelt onze langhals zich heel wat prettiger.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 15