LOEMOEMBA heer en meester Commentaar IHetttue geihsttfe (üouraitt Vergunning nodig voor Oost-Berlijn Nieuwe naam voor Zuid-Afrika? NIEUWS in één oogopslag- BON GRATIS SCHOOL SCHRIFTEN Volgende stap van DDR' Twin Pioneer verongelukt Karei Doorman in Hollandia Ook Groningen zoekt oogstvrijwilligers VRIJDAG 9 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel 31441 ABONNEMENTEN ƒ7,50 per kwanta al; 2,55 per maand; 0,59 per week Eenenveertigste jaargang no. 11967 F. DIEMER CHRIST ELI JK-NATION AAL DAGBLAD Dl. E. DIEMER Slant vasticfi is abfblmn myn hert ia tcgljenspotf GEHEIM ■werd niet ontsluierd Het incident is gesloten: premier Loemoemba zit vaster dan ooit in het zadel, nu de Kongolese Senaat (onder welke druk dan ook) zich achter hem heeft gesteld. Kasavoeboe's positie is onmogelijk geworden. De Veiligheidsraad staat opnieuw voor een moeilijke beslissing. Dat in Den Haag gewerkt wordt aan een verbetering v5n de sociale positie van de Papoea-arbeider, bleek uit mededelingen van C.N.V.-voorzitter Van Mastrigt: maatregelen zullen wor den getroffen om aan de rechteloosheid van de Papoea een eind te makeiv Jaarbeursvoorzitter dr. Van der Wal heeft in zijn jaarrede Nederlands economische positie onder de loep genomen. Hij zei o.a. van mening te zijn, dat de vrijere loonpolitiek ons beslist geen windeieren heeft gelegd. Blanken in Zuid-Afrika doen pogingen om hun land een andere naam te geven, omdat over de gehele wereld de woor- Met man en macht wordt, nu het weer is verbeterd, gewerkt aan het binnenhalen van de oogst. In Groningen wil men iedereen, die er maar even voor in aanmerking komt, daarbij inschakelen. Jussie Bjoerling, een van de beste tenorzangers van de wereld, verbonden aan de Koninklijke Opera te Stockholm en de Metropolitan in New York, is vanmorgen op 49-jarige leeftijd overleden. De Olympische Spelen: voor ons land zit het er nu praktisch op. Onze damesturnploeg deed gisteravond goed werk, maar hel>as kwam daar een eind aan door een lelijke val, die Ria van Velsen maakte. Zij moest naar het ziekenhuis. Nel Zwier moest met een negende plaats genoegen nemen. Morgen is het nog de beurt aan Frans Kuenen, onze marathonloper. Het klinkt als muziek "jYTeen, dlit is geen huis- 1- wouw wier trek^in- koffie zo groot is ge worden dat ze de hele kan maar aan haar mond heeft gezet. En de schort waarmee ze op de foto staat, heeft ze niet ver geten af te doen. Die schort is haar uniform en die kan is haar instru ment: ze is immers een vam d'e gewaardeerde le den van het Ruinense huisvrouwenorkest „De muzikale keuken", ern stig musicerend tijdens het achtenvijftigste con cert dat dit orkest al sinds zijn oprichting heeft gegeven. Misschien denkt u toch nog dat u voor de gek gehouden wordt lees het dan maar uitvoerig, want het staat el ders in de krant. Het zal u als muziek in de oren klin- Tenzij u het natuurlijk niet in de haak vindt dat huis vrouwen zo iets doen. Mis schien bent u nog wel de mening toegedaan dat een huisvrouw zich met niets anders heeft te bemoeien dan met stof afnemen, vaat was sen, eten koken en voor de rest heeft te luisteren naar de „wijsheid der mannen Zo denken we er bij de krant niet over. Heel beslist niet. Deze krant, iedere krant van iedere dag, wordt niet alleen gemaakt voor man wen. En dan niet in de ge dachte van „huisvrouwen kunnen toch over niets an ders meepraten dan over hun huishouden", maar in de vas te overtuiging dat ook de vrouw haar mening wil vor men over het wereldgebeu ren, het kleine en het grote nieuws dat in de wereld om gaat. Bij het kiezen der be richten en bij het opstellen van artikelen en reportages wordt geen overheersende plaats toegekend aan de „mannensmaak". Een krant moet ook voor een vrouw leesbaar zijn dat is de regel waarvan wij uitgaan. Als u dit met ons eens bent, als het „gezellige" in onze krant u aanspreekt, laat dan ook uw vriendinnen en kennissen hiervan niet onkundig. De vrouw heeft heel dikwijls een beslissende stem bij het kiezen van de dagelijkse krant laat de bon hieronder dus niet on gebruikt. Betaling geschiedt per week maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassin- is) Deze bon is ingezonden door: Mist stagneerde luchtverkeer Een dichte mist heeft vanmorgen ern stige vertragingen veroorzaakt in het luchtverkeer op Schiphol. De mist kwam reeds in de vroege ochtenduren opzetten en verdween slechts zeer geleidelijk. Het gevolg was, dat vele machines boven de wachtbakens in de omgeving van Schiphol moesten blijven cirkelen tot er enige verbetering optrad in de weersomstandigheden. De Bea-Viscount uit Londen wachtte een uur. maar zette toen koers naar Brussel, aangezien de voorraad brandstof uitgeput raakte. De DC-8 straalvliegtuigen van de K.L.M. uit New York en Montreal die normaal zonder tussenlanding van Ame rika en Canada naar Sohiphol vliegen, weken beide naar Prestw;ick uit, om daar te wachten- tot de mist boven de Amsterdamse luchthaven opgetrokken Om ongeveer acht uur vanmorgen be droeg het horizontale zioht nog slechts honderd meter. Na tien uur trok de mist langzaam op. De vliegtuigen, die boven de luchthaven hadden gecirkeld, kwamen een voor een binnen, terwijl de eerste toestellen door de gedeeltelijk opgtrokken mist de lucht weer ingin- Tegen elf uur was de toestand weer normaal. Nu! Haast u! Olympiade bij Knorr soep bouillon. Pakket van £J=#0 nu slechts f 1,03 Alléén bij TZtioVl T OEMOEMBA is weer heer en meester in Kongo. Gestijfd door een ver- rassend vertrouwensvotum van de Senaat (militairen drongen de zaal binnen toen de stemming moest beginnen) heeft hij gezegd, de onmiddel lijke terugroeping van alle V.N.-troepen te zullen eisen, als de volkeren organisatie haar beleid niet wijzigt. Hij zond een telegram aan secretaris generaal Hammarskjöld, waarin hij vraagt, een speciale zitting van de Veiligheidsraad in Leopoldstad te houden. Voorts uitte hij de beschul diging, dat de Verenigde Naties zijn regering in haar werkzaamheden be lemmert door vliegvelden te sluiten en het nationale radiostation te be zetten. Volgens de Belgische radio zou hij in een dagorder aan het leger hebben verklaard de functies van staatshoofd en opperbevelhebber aan zich getrokken te hebben. Op een van de wildste en onmoge- lijkste persconferenties, die hij ooit heeft gehouden, dreigde Loemoemba de betrekkingen met de Verenigde Staten, Engeland en onverschillig welk land te zullen verbreken, als er geen einde zou komen aan de haat campagne tegen zijn regering. Hii dankte de Sowjetunie voor de hulp. welke zij hem verleeend heeft en be weerde, het presidentschap te kunnen overnemen, maar geen ambitie in die richting te hebben. „Kasavoeboe is nog steeds president", aldus Loe- moe/nba, „maar hij bezit geen wer kelijke macht meer." En hij maakte de president belachelijk door te zeg^ gen, dat geen enkele soldaat of poli tieman gehoor had' gegeven aan diens oproep, de wapens neer te leggen. Veiligheidsraad Behalve Loemoemba hebben ook se cretaris-generaal Hammarskjoeld en de afgevaardigde van Zuidslavië om een spe ciale zitting van de Veiligheidsraad ge vraagd. Zoals bekend, lag het reeds in de bedoeling, dat de raad vanavond of morgenavond bijeen zou komen. Het was de bedoeling van Hammarskjoeld, uit spraken van de raad te vragen, die bet volgende inhouden: bet verbieden van hulp van buitenaf (Sowjetunie), een drin gend beroep op de elkaar bestrijdende groepen in Kongo doen om hun gescbil- len op vreedzame wijze te regelen, en machtiging voor de V.N.-troepen, Kon golese eenheden ,te ontwapenen, die de orde verstoren in plaats van haar te her stellen. Het de vraag, of deze voorstellen WESTDUITSERS die Oost-Berlijn willen binnenkomen, zullen voortaan bij de aangewezen controle posten een inreisvergunning moeten tonen. Dit is gisteravond na een ver gadering van de Oostduitse mi nisterraad bekendgemaakt. Oost- Berlijn werd de hoofdstad van de Duitse democratische republiek ge noemd. De 'nieuwe maatregel tast weer het standpunt van de westelijke geallieer den aan dat alleen zij en de Russen ver antwoordelijk zijn in Berlijn. Zij hebben dan ook vorige week bij de Russen ge protesteerd tegen een soortgelijke maat regel, die voor vijf dagen gold. Tot nu toe konden de Westduitsers op grond van het statuut der vier mogend heden Oost-Berlyn vr(j betreden. Voor reizen naar Oost-Duitsland moesten zy evenwel een inreisvergunning van de plaatselijke Oostduitse overheid hebben. De communisten maken nu dus duidelijk dat Oost-Berlijn een normaal deel van de D. D. R. is Wil men thans een inreisvisum voor het oostelyk deel van Berlijn hebben, dan kan dat worden aangevraagd bij de Volkspolizei. Volgens westelijke waarnemers is dit de krachtigste poging die tot dusver is gedaan om de Berlijnse kwestie los van het Duitse vraagstuk op te lossen. Men acht het goed mogelijk dat de oostelij ken van plan zijn de zaak op de spits Of van westelijke zijde tegenmaatrege len worden genomen, is nog niet bekend. Burgemeester Brandt heeft juist gisteren verklaard dat hij zal samenwerken met de geallieerden in de stad om het hoofd te bieden aan elke nieuwe „communis tische bedotterij". Brandt zei niet welke de eventuele tegenmaatregelen zullen zijn, maar het is bekend dat hij voor stander is van commerciële druk. In Bonn gelooft men dat er nu meer kans op is dat het Westduitse parle ment in Berlijn zal vergaderen. Een woordvoerder zei: „Indien de parle- mentszitting niet in Berlijn zou wor den gehouden, zouden de communis ten dit gaan uitleggen als een teken van zwakte en dat zal tot nog meer moeilijkheden leiden". Hammarskjoeld nu nog zin hebben, vooral wat het ontwapenen van Kongo lese militairen betreft. De zaken in Kon go zijn zo drastisch gewijzigd, dat eer geheel nieuwe aanpak in de Veiligheids raad gewenst is geworden. Geen slachtoffers Een tweemolorige Twin Pioueer is hedenochtend te Epouto bij de Wissel meren in Nederlands Nieuw-Guinea verongelukt, doch er vielen geen slacht offers. Aan boord waren een tweekop pige bemanning cn twee paters. De schade is nog niet bekend. Het toestel zakte door het landings gestel en boorde met de neus in de Bij liet dorpje Satsa, aan de route SamsunTrabzon, aan de Zwarte Zee in Turkije is een autobus met zevenen veertig inzittenden in een ravijn gestort. De bus vloog in brand en eenendertig verkoolde lijken zijn uit de resten ge borgen. Zestien personen hebben ernsti ge verwondingen opgelopen. Tijdens het bezoek aan het Olympisch dorp in Rome gin gen Koningin en Prins ieder huns weegs, want de dames- en herenaf delingen zijn er streng gescheiden. Zij hadden afgesproken elkaar in een der restaurants weer te ontmoeten. De Koningin bleef lang weg en de Prins (foto links) keek eens op zijn horloge. Even later (midden) hoorde de Prins dat de Koningin bij de ingang van de eetzaal was geweest, maar haar echtgenoot niet had op gemerkt. De Prins moest er hartelijk om lachen. Eindelijk (rechts) troffen Koningin en Prins elkaar en konden zij hun ervaringen uitwisselen. Vrijwel ongemerkt is het vliegkamp schip Karei Doorman vanochtend de haven van Hollandia binnengelopen, al dus meldt A.P. Daar het bezoek aan Japan verviel, zal de Doorman ongeveer tien dagen te Hollandia blijven alvorens zijn tocht naar Nieuw-Caledonië, Nleuw-Zeeland en Zuid-Amerika voort te zetten. Een zegsman van da Unilever heeft bevestigd, dat deze maatschappij een ,v merk plan-tenmarga-rine op de markt zal brengen onder de naam Diana Overigens zal Van den Bengh en Jurgens, dochteronderneming van Uni-lever, ook het menk Planta. met de onschadelij ke emulgator, blijven brengen. - TRETFORD TAPIJT 120 CM BREED 23.90 BULTHUIS BOTERMARKT 23 - H.M. de Koningin was gisteren op bezoek in het Olympisch dorp te Rome. Nadat de Koningin in de eetzaal zelf haar menu had samengesteld, informeerde zij belangstellend aan de Neder landse hoogspringster Nel Zwier over het wedstrijdverloop. Leraar in klas omgekomen Een explosie ten gevolge van kort sluiting heeft gistermorgen in de bank- werkerij van de lagere technische school „Huize St. Jozef" te Heer de dood tot gevolg gehad van de 37-jarige praktijk leraar de heer H. Mul uit Maastricht De heer Mul gaf les aan ongeveer twintig leerlingen, toen plotseling een elektrische schakelkast explodeerde. De leraar werd door een rondvliegend stuk ijzer van de kast aan het hoofd getroffen overleed vrijwel onmiddellijk. In Kongo heeft het vooralsnog anders uitgepakt dan men, zeker niet in de laat ste plaats in het belang van het land zelf had mogen hopen. Loemoemba zit stevig te paard cn mag zich zelfs gesteund we ten door een voor hem zeer gunstige stem uitslag van de Senaat, hoezeer dit lichaam tot dusver hem tot reserve betracht had. Te vrezen is, dat president Kasavoeboe hiermede voorlopig nog wat meer op de achtergrond is geraakt. Zijn positie was tot dusver toch reeds tamelijk onzeker, hetgeen hij overigens gemeen had met tal van presidenten in republieken, pre sidenten namelijk die niet, zoals bijvoor beeld die van de Verenigde Staten, tevens in feite regeringsleider zijn. Een president, niet tevens regeringslei der, heeft niet als van nature het gezag van een koning. Hij mist de traditie, zo als deze ook in de erfopvolging uitkomt, en hij zal zich een eigen gezag moeten verwerven door een stipte naleving van de verplichtingen, die zijn gr^apdwet hem oplegt mits de omstandigheden hem daartoe de kans geven, hetgeen met pre sident Kasavoeboe nauwelijks het geval geweest is. Aan de andere kant mist zulk een president de mogelijkheden, waarover een minister-president als feitelijk regerings leider beschikt. Van deze omstandigheid, als van zovele andere, heeft een sluw man als Loemoemba dan tot nu toe volop weten te profiteren. Weshalve men zich ook buiten Kongo wel mag afvragen, wat er met president Kasavoeboe gebeuren gaat. De steun van de Senaat is hem voor het ogenblik ont vallen. Evenals talloze andere zaken schijnt het thans wel van de willekeur van een Loemoemba af te hangen, of zijn pre sidentschap bestendigd zal worden. Zijn voorlopig vruchteloos verweer tegen Loe moemba heeft zijn toch al niet sterke positie nog verzwakt en bovendien is dc verhouding tussen beiden nu wel grondig bedorven. Dit is voor het overige slechts een facet van het Kongolese probleem, dat van daag aan de dag verder dan ooit van een oplossing verwijderd lijkt. Of is dc kracht van een Loemoemba ook niet alleen maar werkelijkheid, doch tevens schijn? Het is wel duidelijk, dat hij het van het leger hebben moet. Maar tegen dat leger, als bron van onrust en als belem mering naar een democratische ontwik keling, gaan geheel terecht steeds meer bedenkingen der Verenigde Naties. plaats verandert. Het centrum ervan lag vanmorgen even ten noorden van de Alpen met een luchtdrukwaarde van 1029 mb. Het hogedrukgebied houdt de depressies op grote afstand. Een van deze depressies passeerde de zuidpunt van Groenland op weg naar IJsland, ter- nu een beroep op vrijwilligers an, om de graanoogst nog zo goed mogelijk te bergen. De Provin ciale arbeids-contactcommissie werkt aan de inventarisering van de hulp die de verschillende landbouwers nodig hebben. De vrijwilligers kun nen zich aanmelden bij het arbeids bureau en krijgen voor hun hulp een beloning van minimaal 1,55 per Aan bet provinciaal bestuur, gemeen tebesturen en de besturen van de Wa terschappen is verzocht, op dagen waarop graan geoogst kan worden beidskraebten beschikbaar te stellen. Voorts wordt geprobeerd, een verrui ming te krygen van het verlenen van oogstvcrlof aan landarbeiders en boe renzoons die onder de wapenen zyn. Van 60.000 hectare op een totaal graanareaal van 80.000 hectare moet de oogst nog worden binnengehaald. In de Gelderse Vallei en op de West- Veluwe bedraagt naar ruwe schatting van de rijkslandbouwconsulent de scha de aan de akkers bezaaid met haver, gerst, rogge of gemengd gewas onge veer f 1000 per hectare. Dat is vooral voor de kleine bedrijven, die men op deze lage zandgronden veelvuldig aan treft, een gevoelige klap. Aardappelen rotten Veel aardappelen verrotten op het land. Zij zijn aangetast door phytoph- tora, een bekende aardappelziekte, die veel optreedt in natte streken. Men neemt aan, dat in de Gelderse Vallei ruim 25 procent van de verbouwde aardappels verloren zal gaan. De bonenoogst is ruim vijftig, procent minder dan vorige jaren, omdat vele akkers onder water staan. Ook de veehouders ondervinden de gevolgen van het natte weer, doordat het land bijzonder drassig is worden de zoden door de koeien vertrapt. In de polder Arkemheen bij Nijkerk en in de omgeving van Achterveld, Scher- penzeel en Stoutenburg zyn de koeien al op stal gehaald of naar hogere ge bieden overgebracht. De gemalen in de polder Arkemheen werken op volle kracht, maar toch verloopt de afvoer het overtollige water niet vlot ge- De slechte conditie van het melkvee leidt tot een teruggang in de melkpro- duktie. Ook uit andere delen van het land ernemen w(j, dat het grasland door de koeien vertrapt wordt, en dat de melk- opbrengst wat achteruitgaat. Daar staat tegenover dat er dit jaar ruim voldoende ruwvoeder is voor de stalperiode, al is de kwaliteit niet byzonder goed. enkele Zuid-Afrikaners kunnen staat vormen, in het leven ge- Rupert stelde land niet langer Zuid- roepen door een blanke bescha- Zuid-Afrikaners ving en in het leven gehoudi Afrika van die naam is voor steeds meer mensen over de gehele wereld al meer dan voldoende De om te veronderstellen, dat wij dere blanken indringers zijn. wordi Wij Zuid-Afrikaners, ming over de vorming blanke ondernemingszin, republiek ook aandacht nieuwe naam voor hun land voorstanders van een an- zouden besteden. Drie voorstel- naam voor Zuid-Afrika len deed Rupert: „Land geleid goede hoop", „Constantia „Natalia". De eerste naam „Land andere de orde tijdens een toespraak goede hoop" heeft Rupert ge- conferentie de leend ontwikkelingsstich- Verwoerd. Onlangs verzekerde Natalia ten slotte i Verwoerd de Engels en de Afri- bliek uit de vorige dat de kaans sprekende blanken de stem- Zuid-Afrika dat er eenheid :en zijn in „een republiek van de goede hoop". Constantia is de naam het landgoed van een van an eerste gouverneurs van of Kaapkolonie, Simon Stel. Het landgoed, tig voorbeeld var se bouwkunst, is premier Hendrik zienswaardigheid. w, die door annexatie van de Britten an het toneel is verdwenen, ran de Volgens Jan Burger, een kroniekschrijver van het En- n van gelstalige blad The Star, is een 'an de naamsverandering voor een in de land allerminst moeilijk te ver- n der wezenlijken. De hele wereld prach- kent nu Ghana; wie denkt er Oudholland- nog aan de Britse Goudkust- be- kolonie? En zo heette Ghana toch tot 1957, aldus Burger. De barometer stijgt wijl een andere storing via het zeegebied tussen Schotland en IJsland naar het noordoosten trok. Het koufront van de laatstgenoemde depressie heeft de Britse eilanden bereikt. Het bracht er plaatse lijk 5 tot 10 mm regen. Het front trekt nog langzaam verder in oostelijke richting, maar de regenzone ervan zal Nederland niet kunnen berei ken. Het ziet er naar uit dat het droge weer aanhoudt, waarbij de temperatuur zich op ongeveer hetzelfde niveau zal handhaven. De komende nacht zal er zich plaatselijk weer mist vormen. De Bilt verwacht tot zaterdagavond: Droog weer met zonnige perloden. Maar voornamelijk in het noorden van liet land tijdelijke bewolking. Vannacht plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind tussen zuid en west. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt om 11,15 uur). ZON EN MAAN Zaterdag 10 september: zon op 6.05, onder 19.07 uur; maan op 21.41, onder 11.46 uur. 12 september laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur D- Helder Ypenburg windstil windstil w?ndstii windstil 19 13 0.1 28 13 Voor hij in Kaliningrad (het vroegere Kö- nigsberg) aan boord van het schip Baltika ging dat hem naar Amerika zal brengen, heeft Chroesjtsjef gisteren onverwacht een onderhoud gehad met de Amerikaanse ambassadeur in Moskou Thompson. Alles wat over het gesprek bekend werd, was de volgende mededeling van Thompson: wij bespraken zaken van belang voor beide regeringen, waaronder de vrijlating van de RB-47 piloten. L

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1