r Dini Hobers en Kees Koch werden teleurstellend uitgeschakeld Laatste medaillekans verkeken Verhagen zeilde goed, maar moest brons laten glippen \Sederland was er toch.... Tienkamper Johnson: dit was de laatste keer Japan doorbrak bij turnen de Russische hegemonie •fc Het heeft niet zo mogen zijn. Neerlands laatste hoop op een bronzen medaille is in rook of zo u wilt in het water vervlogen, want onze Flying Dutchmanzeiler Ben Verhagen heeft zich op de laatste dag niet kunnen handhaven als derde. Hij werd vijfde. Dat was dus een fikse tegenvaller daar in Napels vooral omdat ook in die laatste race de Rotterdammer uitstekend werk liet zien. Alleen was de Duitser Mulka nog juist zoveel beter dat deze hem in de algemene rangorde passeerde en ons toch al niet rijk met medailles bedeelde Oranje-ploeg de laatste kans op een plak ont nam. En nu is het ook echt uit. Dat klinkt mis schien was cru voor hen die in de resterende drie dagen nog aan de slag moeten, maar zij alleen weten dat er voor hen geen eerste plaat sen zijn weggelegd. Die mogelijkheid had er misschien ingeze ten voor onze discuswerper Kees Koch, maar deze faalde in de finale. Hij mocht drie maal werpen. Twee keer slingerde de reus uit Bergschenhoek de schijf buiten de baan en de derde worp was van zo'n slecht gehalte dat Koch op de laatste plaats eindigde. •fa De enige die de Nederlandse kleur nog enigszins ophield was de hoogspringster Nel Zwiers, maar ook dat ging krampachtig, want slechts met de uiterste krachtsinspanning bij de laatste sprong haalde zij de finale. Zover haalde Dini Hobers het niet. Het blonde meisje uit Nieuw-Amsterdam kwam enkele millimeters te kort. Op de laatste zeildag in Napels JiOMËlHSE CUFCRS EN FEITEN Rotterdammer werd nu 5de De Nederlandse deelnemers die nog in de' Olympische arena moeten, zijn op de vingers van twee handen te tellen. Vandaag doen de' turnster, hun laatste oefeningen en sal Nel EEN brensen medaitle voor de Ne- Zwiers een poging doen het zo ver mogeli|k te Vjr derlandse F.D.-zeiler Ben Verhagen, schoppen bij het hoogspringen. Zaterdag tot slot I die dinsdag nog derde stond In de alge- komt de laatste atleet aan de «art: Frans Kunen ".„"de'wSJfruSS'Na- die gaat trachten de Hollandse driekleur hoog te pels werd onze landgenoot verdrongen houden in de 42 km lange marathon. Het programma van de Olym. pisehe Spelen op vrijdag 9 sep tember luidt als volgt: 7.00.u.: ruitersport, samenge stelde wedstrijd; 8.30 u.: schermen, degen voor équipes; 9.00 u.: gewichtheffen, schie ten, kleinkaliber en klel- duivenschieten; 10.00 u.: hockey, om 3de tot 4de plaats; 15.00 u.: schermen, degen équi pes, turnen, vier onder delen dames; 15.30 u.: hockey, finale; 17.00 u.: gewichtheffen; 21.00 u.: basketball om 5de tot 8ste plaats; voetbal om 3de en 4de plaats. RADIO Hilversum 1: 12.45 u., 17.45 u., 18.40 u., 22.00 u. en 23.45 u. TELEVISIE: 14.55 u.: filmover zicht, 20.20 u.: Olympisch allerlei, 21.05 u.: voetbal. Prins Bernhard bij springconcours door de Duitser Rolf MulkL, laatste kans op Olympisch metaal op prachtige wijze uitbuitte en na een voor treffelijke race als eerste finishte. Mul ka rukte daardoor op van de zevende naar de derde plaats. Verhagen, woensdag vijfde, werd in de algemene rangschikking zelfs nog ge passeerd door Butler uit Rhodesia. Hij eindigde dus in dit boeiende zeiltoernooi als vijfde, met een geringe achterstand op Mulka en Butler. ,,Van Rolf Mulka begrijp ik gewoon weg niets. Zo is hij nog achter je en dan twee slagen en hij ligt een mijl voor". Neen, Ben Verhagen kon het nog steeds niet volgen. Consequent had hij gisteren, tijdens de laatste race van de Olympische zeilwedstrij den in de Golf van Napels, zijn grote concurrent voor het Olympisch brons in de "lying Dutchmanklasse in de gaten gehouden en desondanks was de zege en de medaille naar de Duitse oud-wereldkampioen gegaan. Teleurgesteld, maar toch ook weer vol bewondering voor zijn tegenstander ging de Rotterdammer verder met het schoonspuiten van zijn boot. „Gefelici teerd Ben", klonk het. ,,al is het dan geen medaille, een vijfde plaats is c nog mooi". De donkerblonde zeiler z het allemaal heel anders. „Voor mij het alleen maar slecht. Als de wind maar zo gebleven was als bij de start, dan was het misschien wel gelukt". Veteraan Jaap Helder, vervanger van Bep Ipenburg, Lineke Majolee, Ria van Velzen en Nel Wambach, vier Nederlandse turnsters, lopen op haar handen door het Olympisch Dorp tot grote verbazing van een ordebewaker. OPNIEUW TEGENSLAG IN ROME Zwiers sprong zich in rZT~i finale hoogspringen TTET MOET gisteren voor pnze hoogspringster Dini Hobers J-A onze discuswerper Kees Koch een enorm teleurstellende dag zijn geweest. Beiden hebben zich door zware training en veel op offeringen in de Olympische ploeg weten te plaatsen en alles, maar dan ook alles gegeven wat mogelijk was om tijdens de Olympische Spelen tot een goede prestatie te komen. En nu gisteren die resul taten. Dini Hobers, die in 1956 reeds in Melbourne was toen Ne derland zich van deelname aan de Spelen terugtrok en nog vooi het begin van de zestiende Olympiade naar huis moest terugkeren waardoor zij een enorme teleurstelling kreeg te incasseren, die zelfde Dini Hobers uit het Drentse Nieuw-Amsterdam heeft zich met onverzettelijkheid opnieuw naar een Olympisch niveau weten te werken. Maar toen het er gisteren dan op aan kwam, slaagde zij er op het nippertje niet in de kwalificatie-eis te halen en werd daarmee uitgeschakeld. NJEDERLAND mag dan Toen niet bij de Olympische familie ruiterwedstrijden zijn ver tegenwoordigd, de naam Olanda kivarn woensdag in het Piazza di Siena niette min over veler lippen. Grote belangstelling toonde het publiek voor koningin Juliana, die met gemerkt, ging het bericht al spoedig van mond tot mond. Halzen rekten zich In zijn functie van president van de F.I.E. en van voorzitter van de jury d'appèl sloeg Z.K.H. prins Bernhard in dé ring de verrichtingen van de Olympische ruiters gisteren nauw lettend gade. OOK KEES KOCH faalde. De Rot terdamse reus diejaar en dag heeft getraind, gewichten heeft ge tild om toch maar eventsterk te wor den als al die andere sterke discus werpers en voor zover zijn werk dit toeliet geen moment onbenut heeft gelaten om zijn werpvermogen te vergroten, werd gisteren in de finale kansloos uitgeschakeld. De eerste en derde ivorp waren ongeldig en de tweede overbrugde slechts een af- Rafer Johnson heeft zich de groot ste atleet ter wereld getoond, maar het is meteen de laatste keer dat hij dat gedaan heeft. Hij heeft na melijk verklaard er de brui aan te zullen geven. „Ik had er al mijn zinnen op ge zet", verklaarde de winnaar van de Olympische tienkamp. „Maar ik wil het nooit meer meemaken, nooit meer. Ik wist dat ik op de 1500 me ter een veilige marge van ongeveer tien seconden had", aldus de reus van 90 kilo uit Kingsburg (Califor- „Ik wilde echter bij hem blijven en heb het ook gedaan. Ik wist dat we sneller gingen dan gewoonlijk, maar we wisten geen van beiden van ophouden. Op het rechte stuk wankelde ik, maar ik wist dat hij er even beroerd aan toe was" zei Johnson doelend op zijn grote ri vaal de Chinees Jang Chuan Kwang, die het zilver won. Tegenover verslaggevers heeft Johnson verklaard dat het een be proeving was geweest, maar hij had het gehaald. „Dit is de laat ste keer geweest en dat kunt u ge rust in de krant zetten", aldus Johnson. WILMA RUDOLPH Wilma Rudolph is de snelste vrouw ter wereld omdat zij buiten de sintclbaan zo langzaam is. „Na tuurlijk is zij lang, 1.77 m, maar het belangrijkste is dat zij zich vol komen kan ontspannen", vertelt haar trainer Edward Temple. „Zij kent absoluut geen zenuwen, zij is bepaald lui. Ze gaat dikwijls tussen de demi-finale en de eindstrijd sla pen. Op de massagetafel kan zij in slaap vallen". Buiten de sintelbaan is het lastig Wilma ergens warm voor te krij gen. „Wij schreeuwen, dat ze moet voortmaken, maar zij kuiert maar verder zonder een snelle of haasti ge beweging. Dan komt zij in de startblokken en al die bevroren ener gie explodeert in een verblindende snelheid." aldus de grote en wat ru we Temple die coach is van de Amerikaanse dames-atletiekploeg. De lieveling van de Olympische Spelen had tot haar achtste jaar nooit gelopen. Bij haar geboorte liep zij een soort kinderverlamming op, waardoor zij geen van haar le dematen kon gebruiken. Elk week wikkelde haar moeder haar in een deken en bracht haat naar het op 75 km gelegen Clarks- ville om haar in een ziekenhuis te laten behandelen. Dank zij deze be handeling leerde zij lopen en later Nu is zij de opvolgster van be roemde atletes als wijlen Babe Dl- drikson, Fanny Blankcrs-Kocn en Betty Cuthbert. stand van 49.21 m terwijl hij rui m kan halen. Toen zijn derde poging mislukte pak te hij vlug zijn spullen bij elkaar en verliet haastig het stadion. Een onge looflijke teleurstelling die een goed sportman weliswaar moet kunnen dra gen, maar als men na al die inspan ning op een dergelijke wijze een reële kans wordt ontnomen, is het wel be grijpelijk dat er wat in je omgaat. Nel Zwiers bezorgde Oranje op deze wel wat sombere dag nog een klein lichtpuntje door op het nippertje de finale van het hoogspringen te halen. Zij had daar echter de grootste moeite mee en eerst bij haar derde en laatste poging nam zij de lat die op 1.65 lag niet mee naar het zand. -H- Juist te kort Had Nel Zwiers dus juist genoeg springkracht, Dini Hobers kwam pre cies iets te kort. Bij haar eerste sprong was zij reeds over de lat toen zij deze nog met haar hak aanraakte en terwijl onze atlete al in het zand lag keek zij met angstige ogen naar de bibberende lat, die onheilspellend naar beneden kwam. De Drentse was daarmee uit het lood geslagen en de overige twee sprongen die haar nog restten, brachten geen resultaat meer. Ook hier dus een zeker gebrek aan mentale hardheid om teleur stelling snel te verbijten en zich tt concentreren op de vólgende .poging. Datzelfde geldt in feite voor de dis cuswerper Kees Koch, de 24-jarige gros sier in rijwielartikelen, die dinsdag royaal de kwalificatie had gehaald met een worp van meer dan 53 meter. Toen de Rotterdamse atleet, die dit jaar nationale en internationale wedstrijden nog geen nederlaag heeft geleden worpen heeft gehaald van 56.32, 56 en 56.18 m en bovendien bekend staat ten betere techniek te bezitten dan de Amerikanen, raakte geheel uit cadans toen hij bij zijn eerste linaleworp te veel aan de discus trok waardoor hij buiten de ring trad en de worp ongel dig werd verklaard. Bij de tweede en derde poging zocht hij tevergeefs naar zijn vorm. Een at leet die een vierde of vijfde plaats had kunnen bereiken, moest tevreden zijn met een wat smadelijke 22ste en laai Amerikaans succes En om meteen bij het discuswerpen te blijven: het werd een grote, drievoudi ge triomf voor de Amerikanen. De ster ke Al Oerter prolongeerde met eer worp van 59,18 m (nieuw 01. record) zijn Olympische titel van 1956, terwijl zijn landgenoten Babka met 58,02 r Cochran met 57.16 m als tweede en der de eindigden. Zeven uur Meer dan zeven uur heeft het gevecht geduurd om de Olympische titel pols stokhoogspringen. Toen om negen in de avond onder het licht van schijnwerpers de Amerikaan Don Bragg zijn laatste aanloop nam voor d( cordhoogte van 4.82 meter, was side bleef onopge- Bernhard. die ijn functie van pre- M van de F.I.E. en van zilter van de, jury de naar Nederland teruggeroepen Lau- \R tenschutz, vatte het heel laconiek op. „We hadden nu eenmaal rekening te houden met de Brit Slotty Dawes, Rolf Mulka en de man uit Rhodesia. Je kunt er wel een of twee in de gaten houden maar toch echt niet bij allemaal blijven". Ben Verhagen, gisteren nog favoriet )or het brons in de F.D.-klasse, viel an de derde plaats in de algemene ingschikking terug naar de vijfde, hoe wel hij ook ditmaal bij de zwakke zuid westenwind (5 4 7 mm/seconde) weer goede race zeilde. Er was ech ter onder de 31 deelnemers één zeiler, die onaantastbaar was voor zijn concur- n: de Duitser Rolf Mulka. Dinsdag hij nog zevende in het algemeen klassement, maar nu door een prach tige zege winnaar van de bronzen medaille, achter de 18-jarige Olympi- che kampioen Peter Lunde gen) en een andere Scandinaviër, de Deen Fogh. Verhagen beëindigde de laatste als vijlde en werd daardoor ook ii .lgemene rangschikking vijfde. Eer sultaat overigens, dat zijn uitzen volkomen rechtvaardigt. Duel niet gemeden De Rotterdammer, voortreffelijk isisteerd door Jaap Helder, heeft op eze laatste dag het duel niet v den. Hij start'e als eerste van groep, die over stuurboord naa estwal ging, een groep waartoi jn directe concurrenten Rolf Mulka, Butler en Slotty Dawcs behoorden. Aan gezien Verhagen terecht het meeste re kening moest houden met Butler en Dawes. kreeg Mulka de kans op vrij spel. Een kans, die de Duitse routinier volkomen uitbuitte. Hij zeilde een voor- reffelijke race, kwam spoedig op kop behield deze positie. Bij de eerste boei lag Verhagi derde, rchter Mulka en de Spanjaard Alonso. die zich later als tweede hand haafde. Maar op het ruimwindse rak verspeelde onze landgenoot drie plaat sen. Hij kwam als zesde bij het tweede merkteken en besloot toen o boord zeewaarts te gaan, in een poging iets van zijn achterstand weg te werken. Hij gokte verkeerd. Op het tweede kruisrak groeide het verschil met Mul ka. Het laatste kruisrak bracht nog een prachtig gevecht, dat beheerst werd door Mulka en waarbij alleen Butler (Rhodesië) enige winst behaalde, het geen de laatste de vierde plaats in het algemeen klassement opleverde. Van Duyl uitgevallen Kampioen bij de Draken werd. de Griekse Kroonprins Constantijn, die in de laatste race kans zag zijn grote rivaal, de Italiaan Consentio, voor te blijven. Zij finishten als respectieve lijk vierde en vijfde, achter de Noor Christensen, de Dxütser Rafenborg en de Portugees Ferreira. De Italiaan werd later echter gediskwalificeerd. Kroonprins Constantijn heeft overigens hard moeten werken. Na het eerste kruisrak lag hij nog in negende positie, maar in het tweede rak drong hij op naar de vijfde plaats. Cosentino kwam in deze fcTSe ook meer naar voren, hij had evenals Wim van Duyl de lange slag over stuurboord naar de wal gemaakt en daardoor enige achterstand gekregen. Van Duyl -zeilde de race niet uit. In slotfase scheurde zijn grootzeil en ij moest toen de strijd staken. In het lgemeen 'klassement werd hij veer- Sleeswijk achttiende wedstrijd reeds zeker van de gouden plak, aan gezien hij als enige over 4 70 meter was gekomen. Zijn landgenoot Ron Morris was hem tot 4.60 meter gevolgd, terwijl de Europese kampioen van 1958. de Fin Landstroem, de beste Europeaan was met 4.55 meter. De 97 kg zware atleet liet de lat op de hoogte van 4.82 meter leggen. Twee centimeters meer dan het officiële we reldrecord, dat reeds op zijn naam staat. Onder doodse stilte nam hij drie maal een aanloop, maar of het nu kwam omdat zijn concentratie telkens onderbroken werd door de binnenkomen de snelwandelaars, het lukte hem Het Olympisch record lag toen allang aan scherven, want de 4.70 van Rome betekenen tegen de 4.56 meter van Bob Richards, „de vliegende dominee", die twee keer in successie de titel ver overde, een verschil van 14 centimeter. Dat 50 km snelwandelen werd overi gens een overwinning voor de 24-jarige Londense verzekeringsagent Donald Thompson die na een zware inzinking hebben doorgemaakt halverwege de ian een ware zegetocht be en zo fris als een hoentje in een m hoog tempo na vier en een half strijd tegen zijn tegenstanders en zichzelf als eerste door de finish ging. In de middaguren beleefden de dm 70.000 toeschouwers rond de Olympische arena de zwaarste 800 m die ooit voor dames is gelopen, want het ging in een zeer hoog tempo. Zo hard zelfs dat de snelste tijden van dinsdag omlaag werden gehaald, als zij door wandelaars gevestigd. De Russische huismoeder Ludmilla Shevtsova-Lisenko zegevierde na een uiterst merkwaardige strijd m.et slechts 0.1 sec verschil en dat over zo'n grote afstand voor de Australische Brenda Jones. Prachtige strijd leverden de estafet te-nummers voor dames en heren op. Het ziet er naar uit dat Wilma Rudolph vandaag haar derde gouden medaille zal veroveren, want de Amerikaanse dames, met Wilma op de laatste baan, I de snelsten. De Duitsers zijn favoriet op de 4 x 100 m voor he ren, want zij evenaarden het wereldre cord van 39.5 sec. De 4 x 400 m voor heren wordt een zeer spannende strijd aangezien het verschil tussen Zuid-Afri- ka. Duitsland, Jamaica en de VS in de gisteren gelopen series zeer gering Zij het met moeite India en Pakistan in hockeyfinale De atleten uit India worden nu ni direct overladen met medailles. Maar op een gouden kunnen zij in elk geval rekenen. Zoals steeds tijdens de Olym pische Spelen zijn de hockeyers weer sterk favoriet voor de titel. Gisteren drongen de Indische elf door tot de strijd en voor de zoveelste maal zullen zij daarin moeten aantreden tegen Pa kistan. India had overigens zeer veel moeite met Engeland, dat slechts met 10 ver loor. De Britten hadden pech dat de Duitse arbiter Schinner. die samen met onze landgenoot Elgershuizen de strijd leidde, in de zestiende minuut va eerste helft niet affloot voor een i glementair gestopte lange corner v uit Singh kon doelpunten. Engeland reageerde echter prachtig i wanneer men de beschikking had ge- id over enkele goede schutters had de fabelachtige techniek van de Indiërs het mogelijk moeten afleggen tegen de c binatiekracht van de Engelsen. Nederland speelde in de loop van morgen tegen Frankrijk in de strijd de 9de tot de 12de plaats. Na de teleur stellingen in de voorronden was team aanzienlijk gewijzigd. Bij de Finnjollen was de strijd al gestreden. De Dten Eivström had na zes races een dusdanige voorsprong dat de titel hem niet meer kon ont gaan, zelfs toen hij in de laatste wed strijd niet startte wegens een trieste reden. De Deen had gisteren n lijk last van zijn hart en moest op medisch advies in bed blijven. Win naar van de laatste race werd de Ca nadees Bruce, voor Robert (Nieuw- Zeeland) en Boneo (Argentinië). Hans Sleeswijk besloot het Olym pisch toernooi met een achttiende plaats. Puntenklassement Nederland 14de Na woensdag luidt het puntenklasse- ment op basis van 7 pnt voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, 4 voor een Rusland' 436., Verenigde Staten 387%., Duitsland 232%., Italië 189%., Australië 116.. Hongarije 115%., Polen 108%., Groot Brittanië 103%., Japan 80%., Tur kije 72.. Tsj.-Slowakije 54%., Zweden 51., Rumenië 48-, Nederland 39., Dene marken 39.Frankrijk 36., Bulgarije 33%., Finland 32., België 27.. Nieuw-Zee- land 23., Iran 22%., Zwitserland Zuid-Slavië 16., Canada 15., Oostenrijk 12., Argentinië 11%., Noorwegen 11., Mexico 10., V.A.R. 9%., Brazilië 7., Grie kenland 7., Jamaica 6., Korea 5%., Gha na 5., Formosa 5., Pakistan 5., Portu gal 5., India 4., Cuba 3., Ierland 3., Por to Rico 3., Rhodesia 3., IJsland 2., Kenya 1 en de Bahama eilanden 1. Monsieur Armand Mas- sard werd woensdagmiddag in het Olympisch stadion te Rome aange- im verrast toen hij de verbroede- ....g door de sport aan den lijve on- dervond, want het Russische meisje Shevcova gaf hem een hartelijke klap- Armand Massard is Frans lid het internationale Olympische co mité en Shevcova is de winnares van de 800 meter hardlopen voor dames. Hij gaf haar de gouden medaille en zij gaf hem een zoen. Het kussen van medailles uitreikende leden van het internationale Olympische comité is een ongebruikelijke bezigheid maar past tot op zekere hoogte wel in de gedragslijn der Russen die van vrien delijk tot uitgesproken hartelijk is. In het Olympische Rome althans. De Russen bleven deze woensdag- iddag ook vriendelijk toen de Ame rikaanse reuzen Oerter, Babka en Cochran resp. het goud, zilver en brons op het nummer discuswerpen De Amerikanen brachten drie man in het veld, die dan ook meteen maar op de eerste drie plaat sen beslag legden. En dat was dan het vierde nummer waarop de Yanks tijdens deze spelen alle medailles ver overden. De drie andere waren 110 meter horden, 400 meter horden en kogelstoten. Prestaties die de hege monie der Amerikanen in de atletiek nog eens terdege onderstrepen. Dat geschiedde ook toen de Ameri kaanse neger Ralph Johnson geflan keerd door de Chinees Yang Chuan Kwang en de Rus Kutznetsof op het podium ging staan om de gouden me daille voor de tienkamp die hij gis teren had gewonnen in ontvangst te nemen. Johnson, de beste atleet ter wereld, was ook de eerste atleet die niet in trainings- of Olympisch kos tuum, maar in een stemmig donker grijs burgerpak zijn medaille kwam ophalen. Met de ketting om de hals de gouden medaille op de borst zag hij er uit als een deftige zwarte' burgemeester. Het onderstrepen van de Amerikaan- hegemonie in de atletiek geschied de ten slotte op zo mogelijk nog over tuigender wijze door de Amerikanen Morris op het fascinerende polsstokhoogspringen. Bragg, die zich voor elke sprong kwartier prepareert en zich minuten concentreert, zweefde uit eindelijk bij kunstlicht over de lat die op 4.70 lag. TTET IS DUIDELIJK dat Italië ver boven zijn Olympische stand leeft. Elf gouden, zeven zilveren en vijf bronzen medailles en een schit terende vierde plaats in de landen rangschikking (achter de Ver. Sta ten van Amerika, Rusland en Duits land) dat ligt buiten de Italiaanse maat. Het merkwaardige van dit eclatante succes werd de „thuisspe- lers", dat het voornamelijk werd behaald in die twee takken van sport die wel het minst Olympische zijn: wielrennen en boksen. Wielrennen en boksen zijn de minst Olympische sporten, omdat zij het dichtst bij het professionale liggen en omdat zeer vele amateurs beoefenaars van deze twee sporten het verlangen en het hebben prof te worden. De Japanse turners hebben gisteravond behaalden de Ri het Olympisch gymnastlektoernooi landen gewonnen en zijn daarmee voor de eerste maal in de Geschiedend Olympisch kampioen turnen geworden De Japanners hebben hiermee de Rus sische hegemonie doorbroken, want de Russen wonnen zowel in 1952 in Helsin ki, als in 1956 in Melbourr-e de gouden medaille in de landenwedstryd. In Rome echter 572.70 pun ten dat is 2.5 punt minder dan Japan dat tot nu toe steeds achter Rusland op de tweede plaats was geëindigd. In de oude ruïnes van de Caracal- labaden in Rome hebben de Japanse turners gisteren dan ook langdurige bies van het talrijke publiek in ontvangst mogen nemen. Wat deze licht gebouwde, tengere acrobaten aan de rekstok pres teerden, was met recht een lust voo oog. Zij maakten achterwaartse en gewo ne reuzenzwaaien, soms gestrekt, s een hoek. Zij begonnen hun afsprong een bovenwaartse beweging over de rek stok heen, maakten soms bij die afsprong een driedubbele salto, kortom ze buitel den aan en van de rek als poppetjes van elastiek. Met deze volmaakte show van acro batiek. die door het publiek ademloos werd gevolgd, stelden zij de prestaties van de Russische ploeg in de schaduw. De Japanners behaalden aan de rek 48.70, de Russen 48.40 punten, Na de verplichte oefeningen bleek al. dat Japan een heel goede kans op goud maakte. Zij 'hadden toen met 287 tegen Rusland 285.95 pun ten de leiding. Die voorsprong wisten de Japanners gistermiddag bij de verplichte nummers niet alleen te behouden, doch zelfs nog te vergroten, zodat zij met 2.5 punt voorsprong eindigden: 575.20 tegen Italië veroverde vijf van de zes jouden wielrenmedailles en drie van le tien gouden boksmedailles. De „gouden" wielrenners hebben tot nog toe gezwegen, maar het is een ieder duidelijk, dat voor een man als Gaiardonideze Olympische Spelen als een katapult waren die hem goed gelanceerd naar het strijdperk der professionals zou slingeren. De gou den boksers hebben de zaak duidelij ker gesteld. Benvenuti heeft, terwijl hij de gouden olympische amateur medaille nog om zijn hals had han gen, verklaard dat hij prof wordt. Zo gauw mogelijk. De Italiaan Bossi, zilveren medaille in het zwaarge wicht, deed hetzelfde. Bossi deelde in de kleedkamer, ook met de zilveren medaille nog om de hals mee dat hij professional zou worden. Mooie amateurs zijn dat die aan de O.S. meedoen om er winst uit te slaan. Men behoeft het schrijvertje Benvenuti en de brievenbesteller Bossi niet kwalijk te nemen, dat zij het meer lucratieve boksberoep kie zen, maar het is zonder meer duide lijk dat zij op het moment waarop zij de medailles veroverden naar eer en geweten geen amateur meer wa ren. Als de olympische Spelen gede gradeerd worden als een springplank naar het professionalisme, dan is er toch wel iets scheef. yANDAAG BELEEFT men in het Olympisch stadion en beleeft de eerste der Olympische sporten, de at letiek, weer een hoogtijdag die meteen de laatste is. Zaterdag wordt de ma rathonloop het laatste der atletiek- nummers buiten het stadion afge- Vandaag stonden de finales hoog springen dames, speerwerpen heren, 4 x 100 meter en 4 x 400 meter esta fette heren en 10.000 meter en de 4 x 100 meter dames op het programma. Zes finales voor een ongetwijfeld uit verkocht huis. Na deze finales kan, in afwachting van de uitslag van de ma rathon, de atletiekbalans worden opge maakt. Het staat intussen vast dat ie eerste plaats voor de Ver. Staten van Amerika zal zijn en het is tijdens leze spelen ook wel meer dan duidelijk geworden dat naast de hele groten Amerika en Rusland, de andere lan den het lot beschoren is enige korrels te mogen meepikken. De trainingsme thoden en mogelijkheden in Amerika en Rusland zijn zoveel beter en niet te vergelijken met andere en kleinere landen. Het verdient aanbeveling ook voor de sport maar een Verenigd Eu ropa te scheppen. En zelfs in dat ge val zal Europa nog heel wat bij te leren hebben. Maar over deze din gen mag men vanavond in Rome zo niet spreken. Want hebben niet voor Italië de broers en ruiters Raimondo en Pierro d'Inzeo goud en zilver op het springconcours gewonnen?

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9