Hongaar werd uitgeroepen tot de beste zanger Nieuw schetsplan V.P.R.O.: Een nationale omroep '60" V ocalisten-concours Poolse en Chinese sopraan stonden aan de kop MANNEQUINS „ETALEREN" NIEUWE WONINGSTOFFEN «yt vlam str„v <S ie ene hL 2315 ;tóipieUs nieuwe le1dsche courant 7 donderdag 8 september 1960 f)E Babylonische spraakverwarring in 's-Hertogenbosch is weer voorbij. Het Internationale Vocalistenconcours, dat 101 zangeressen en zangers uit 16 verschillende landen bijeenbracht, is gisteravond in het stadhuis van Den Bosch officieel besloten met de prijsuitreiking door de burgemeester, gevolgd door het drinken van de traditionele brandewijn met suiker. Voor de zevende maal heeft men nu de aandacht van de gehele muziekwereld op Den Bosch gevestigd. Dit vocalistenconcours is echt tot een wereldge beuren uitgegroeid, ondanks allerlei bezwaren die er vrijwel elk jaar tegen de jury-uitspraak rijzen. Elke jury heeft hiermee overigens te kampen. Daarom is het goed de jury steeds te wijzigen. Dat moet men in Den Bosch kennelijk nog leren. Wat de prijzen betreft. In de sectie bassen-barifcons is dé Jos Orelio-prijs uit gereikt aan de Hongaarse zanger Karoly Schmidt, die tevens als de beste zangei van het coneours werd uitgeroepen. De 2e prijs in deze sectie kreeg de jonge Nederlander Bert Olsson. En verder kre gen ere-diploma's Jacques Villisech uit Frankrijk, Harold Gray uit Engeland en Jindrich Jindrak uit Tsjechoslowakije Dat waren dan alle bassen die tot de finale waren toegelaten. Zo goed was het gehalte van deze stemsoort. In de finale zongen maar twee tenoren, die beiden een 2e prijs kregen, nl. Sigur- dur Björnsson uit IJsland en John Wake field uit Engeland. Een le prijs kon in deze sectie niet uitgereikt worden. Van de zeven alten die in de voor-selectie op traden, bleef er niet één over in de finale. Bij de sopranen er waren er aanvankelijk 47, waarvan er 6 in de finale uitkwamen konden wel prijzen wonden uitgereikt, nl. de Aaltje Noorde- wier-prijs aan de Frangaise Lise Arsé- guet, de 2e prijs aan de Poolse Irene Torbus-Mierzwiak en ere-diploma's aan Soo-Bee Lee uit Singapore en Halina Jankowska uit Polen. De Ned. Opera wees als de beste opera zanger van het concours aan de Poolse sopraan Irene Torbus-Mierzwiak en de Toonkunstmaatschappij gaf de aanmoe digingsprijs aan Peter Eykenboom uit' Sittard. De jury bestond uit Manus Wil- lemsen (Hilversum), Frans van Amels- voort (Den Bosch), Hélène Bouvier (Parijs), Leonce Gras (Brussel), Roy Hen derson (Londen), Gerhard Hiisch (Mün- chen), Virgilio Mortari (Venetië), Julius Patzak (Wenen), Frans Vroons (Ami dam) en Annie Woud (Overveen). W aarde-oordeel HET WAARDE-OORDEEL is altijd moeilijk en het blijft een uiterst per soonlijke zaak. Daarom wordt er dan ook altijd heel druk en soms heel fel ge discussieerd op dat concours door de vele toehoorders. Vooral als het jury oordeel eenmaal gevallen is. Eigenlijk is dat maar gelukkig, want dat bew juist hoe het leeft bij de mensen. Dit j was er echter ten aanzien van drie st< De twee sopranen, die bij het Vocalistenconcours in Den Bosch de meeste indruk maakten, doch door de jury werden onderge waardeerd. De Chinese Soo-Bee- Lee (links) en de Poolse Irene Torbus-Mierzwiak (rechts) bij de souvenirstand in „Le chic a cheval" in Den Bosch. soorten wel een gelijke gerichtheid. Dat de Hongaar Karoly Sohmidt tot de beste zanger van het concours werd uitgeroe pen en de Jos Orelio-prijs kreeg, vond zo'n algemene instemming, dat het ap plaus en het voetengestamp in de zaal van de Casino-Schouwburg haast niet tot stilstand kwamen. Terecht, want hij stond èn zamgffcechnisch en artistiek wer kelijk aan de top van de bassen. Ook de Nederlander Bert Olsson, die de 2e prijs kreeg, had niet veel anti's. Maar toch waren er wel en zeel terecht die voor die tweede prijs de Fransman Jacques Villisech hadden uit gekozen. En de Engelsman Roger Stal man, die het maar tot de demi-finale bracht, had toch echt meer kwaliteiten dan de Ierse landarbeider Harold Gray, die een ere-diploma kreeg. Gray heeft een goede stem, maar zingt toch wel heel erg ongebolsterd. Van de tenoren niets dan goeds. De twee die de tweede prijs kregen, hadden die absoluut verdiend. En dat de alten helemaal waren uitgevallen verwonder de ook niemand. De Engelse Bridget Foster, die in de demi-finale uitkwam, was eigenlijk geen alt. Bij de voor-selectie stond ze ook bij de sopranen. Maar de uitspraak ten aanzien van de sopranen wekte een heel grote verwon dering. De Frangaise Lise Arséguet kwam met een heel exclusief programma: ze zong Messiaen, Rameau. Roussel en Menotti. Op zichzelf is dat natuurlijk prijzenswaardig, maar ik had haar graag eens een Mozart-aria of een Schubert- lied willen horen zingen. En dan was ze onherroepelijk gevallen. De tamelijk felle stem kon indruk maken in de mo derne werken, toch betwijfel ik de wer kelijke airtistioiibeit van deze sopraan. Zangtechnisch stond ze onder de Poolse sopraan Irene Torbus-Mierzwiak, die een Agathe uit Weber's Freischütz zong zoals men hier nog niet gehoord heeft. Een volkomen natuurtalent, een jonge vrouw cultuur en een juweel (Van onze moderedactrice.) EEN modeshow van meubel- en gordijnstoffen is beslist- iets nieuws. De Rotterdamse groothandel Dehnert en Jansen valt de eer te beurt dit verzonnen te hebben en bovendien uitstekend georganiseerd ook. Op de salonboot Holland glijdend over t Noordzeekanaal wend dezer dagen het nieuwste in woningtextiel getoond. Mannequins van het Rotterdamse modehuis Oargelli droegen over effen maillots de jgordij n jurken'en fungeer den zo als elegante levende etalage- fligunen. Er is werkelijk nogal wat nieuws onder de zon en wie zioh gaat inrichten of moderniseren kan er van profiteren. Ten eerste is er een stof Bonaparte ge naamd van een langharige nylon, waar bij de haren muurvast in het grond- weetfteel zitten. Een siliconenfinish heeft de stof waterafstotend gemaakt, wat bij morsen zijn voordelen heeft. Nieuw ook zijn de Kompas-duo-prints. Een katoenen gordijnstof, die aan twee zijden bedrukt is. Ideaal om aan te brengen voor de glazen wanden, die tegenwoordig zo dikwijls de huis- en slaapkamers in een moderne flat sohei- den. Van beide zijden gezien heeft het gordijn een „goede kant". Inplaats van bonte patronen wordt nu het ton-sur-ton dikwijls toegepast. Dus twee of drie tinten van dezelfde kleur. De abstracte» dessins worden dan ge vormd door de in elkaar overvloeiende tinten. Deze ton-sur-ton dessins waren uitge voerd in wollen weefstof, die tot dus ver veelal in twee kleuren werd ge maakt. Bij de bedrukte katoenen stoffen is het modernste het dessin ontleend aan de Koptische figuren. Zo wordt oud steeds De overheersende kleuren in de woning- texiel zijn bruine en paarse tinten merkwaardig overeen komen me nieuwe wintermode. Dooh ook het klassieke velours d'Utreeht en de Engelse cretonnes blijken ii interieurkunst nog een verdiend st te hebben. Het verwerken van wollen weefstoffen tezamen, één gedessineerd en één effen, maar beide volkomen op elkaar afge stemd, geeft bij de bekleding van bels ongedachte mogelijkheden. Met al deze nieuwtjes werd de eerste interieur-modeshow een waar sue In een speeltuin aan het Afrikaander- pledn te Rotterdam is gisteravond de tien jarige A. Dijkshoorn bewusteloos aange troffen. Hij werd naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij later op de avond is overleden. Men vermoedt, dat de jon gen na sluitingstijd van de speeltuin, zich via het lage hek aan de ingang, zelf toe gang heeft verschaft. Verder veronder stelt men, dat hij bij het spelen is geval len en zo bewusteloos is geraakt. s te r Bilijk Daarnaast was er de Chinese Soo-Bee Lee. die het publiek tot ongekend enthou siasme bracht door een zeldzame Mozarl zang. Heel licht en soepel, prachtig in de overgangen en gesteund door een fabelachtige techniek. Haar Poolse concurrente Halina Jan kowska stond daar ver onder. Zij miste de muzikaliteit, zong de Pace-Pace-aris uit Verdi's „Forza del Destino" met heel veel muzikale fouten en erg onzuiver. Waarom zij in de finale kwam en niet de Duitse soubrette Ursela Grüters en de Hongaarse Judith Heller is eigenlijk nie mand duidelijk geworden. Het is toch wel merkwaardig dat er altijd in de bijzondere beslissingen orden genomen. Misschien wel omdat i in de jury zat. Bezwaren Men heeft wel eens bezwaar ge maakt tegen die combinatie. Eigenlijk moet het bezwaar er niet zijn. Een goede zanger kan het echt wel aan. Opvallend is echter, dat de meesten uitblonken in de opera en vrijwel niet een goed weg wist met het lied. Is de liedkunst dan zo gedegradeerd of mist men tegenwoordig daarvoor de artisticiteit. Een lied goed kaal gezien dan een opera-aria. Een ander bezwaar is, dat de begelei ding van de opera-aria's wel wat te kort schoot. De pianisten George van Renesse en Gerard van Blerk hebben vooral eerstgenoemde enorm veel gepresteerd als begeleiders. Maar zij missen de flair voor een opera-aria. Zo'n aria moet flink worden opgevoerd en men hoeft niet pre cies te spelen wat er staat. Nu bleef het alles zo netjes, zoals heel duidelijk bleek bij de ellenlange aria uit Wagners „Göt- terdammerung" in de demi-finale. Die aria is overigens veel te lang en het publiek raakte dan ook zo langzamer hand in slaap. Lange voor- en naspelen van de piano kunnen ook worden weg gelaten. Daarom kan men voor het opera repertoire beter een goede opera-repe- Heel merkwaardig was het verder, dat de Engelse zanger Roger Stalman bij de demi-finale op het podium dus op het moment dat hü zou gaan zingen van de jury-voorzitter Manus Willemsen de aan merking kreeg, dat de door hem uitgeko zen aria uit „Acis and Galathea" van Han del geen oratorium- maar een opera-aria was en dus niet geaccepteerd kon worden. Na veel overleg, waardoor zo'n jonge zanger hoe langer hoe nerveuzer wordt gemaakt, kreeg hU uiteindelijk toestem ming. Maar dan vraag ik me toch af, welk jury-lid dit werk van Handel als een opera heeft gezien. Dat was een on gelooflijke blunder. „Acis and Galathea" is een cantate, of men wilt een mytho logisch oratorium. Dat wekt niet bepaald vertrouwen in de jury. Corn. Basoski Blond is nu de bontmode Vergeet niet: Bont gaat langer mee (Van onze moderedactrice.) ook intensief bezig met het bont. Niiet alleen het bont als garnering, maar vooral met de bontmantels, dlie tot voor enige jaren vrijwel éèn klas sieke lijn hadden. De Nedelandse bontwerkers Van Daal en Meyer uit Groningen geven hierbij zowel nationaal als internationaal mede de toon aan. In de eerste plaats is er de mode in de bontsoorten. Naast het uiterst kost bare nerz, waarvan een mantel een kapitaal kost en een kleine garnering nog altijd een kwestie van honderden is, zagen we vooral breitschwanz en natuurlijke zeehond, dat in vele varië teiten verwerkt wordt, verder weel zwart en grijs persianer en een enkela veulenmantel. Veulen, dat eens een hard stuk bont gaf, is nu door speciale bewerkingen heel soepel en zacht te maken. De nieuwe hoofdkleur is blond, soms ge neigd naar bruin dan weer naar wit. De bontmantel van nu is evenals de stof- fenmantels kraagloos, een losse cra- vatte hoort erbij. Wordt er een vaste kraag gemaakt, dan is deze klejn en plat als een blousekraag of hoog om de hals sluitend. Ook de modelijn 1960 met lang lijf en horizontale lijnen wordt in bont uitgevoerd. Soms her halen deze horizontale lijnen, naden of „oprijgen" zich op verschillende hoogten, bijv. schouderpas. onder de taille of laag op de heup. De sluiting van de bontmantels, die va riëren van kort tot lang, waartussen dus driekwart, zevenachtste en negen tiende liggen, is bijna steeds gevormd door grote benen knopen in enkele of dubbele rijen opgezet. De sportieve rechte mantels hebben een garnering van suède biezen, ingezet of Chanelachtig omborend. De ceintuur is dan een suède koordje. Een variatie van breitschwanz, beregos, schijnt een nieuwe bontsoort te zijn, die prachtig toont en iets lager in prijs ligt. Maar fantastisch is de schoonheid van een goud-beige blueback (zee hond), die zacht als zijde aanvoelt en ook licht in gewicht is. De glans even- aard de warmte van nerz. Waarbij ge zegd moet worden, dat ook in deze bontsoort de nuances verwarrend groot zijn: van kastanjekleurige ranchnerz tot zilverachtig toe. Wie de kapitale uitgave van een mooie bontmantel wil doen dient zich echter goed te bezinnen of de keuze moet vallen op een hypermodieuze zand kleurige breitschwanz of een wat klas siekere mantel in donkerder tint. Want normaal is een bontmantel toch een kledingstuk waar lang mee gedaan moet worden. 55 Uitgaande van haar overtuiging „dat het huidige omroepbestel niet (^j^^^Allen meer past in het cultuurpatroon zoals dat bezig is zich sinds het einde een r;k en >s avonds e^, van de oorlog in ons volk te ontwikkelen", heeft de VPRO volgens eer- kerkdienst alsmede i der gedane belofte een tweede publikatie gedaan over haar plan voor een nationale omroep. In een 118 pagina's tellende brochure, getiteld „Een Nationale Omroep 1960" heeft zij de oorspronkelijke opzet, in 1959 gepubliceerd, nader uit gewerkt. Niettemin acht de VPRO „de tijd nog niet rijp voor verwerke- lijking van dit plan". Er zouden dan een groot apparaat van medewerkers gaan functioneren onder de benaming Centraal Pro gramma en de omroepverenigingen De VPRO tekent er zelf bij aan. dat zij niet verwacht dat ook deze tweede versie van het Plan nationale omroep met algemene instemming zal worden begroet, hoewel zij verleden jaar bij de eerste publikaties ook positieve reacties ontving. er 's morgens i protestantse rt over zeven een kin derdiens t- je" geprojecteerd. Ook denkt men dan aan een gevarieerd licht programma voor de vrouwen en voor de zieken.... 's morgens tussen 9.45 en 12 uur. Dit zijn rop de huisvrouwen óf naar tijn óf indien zij buitenker kelijk zijn de handen vol hebben et het gehele gezin thuis. Omroepwet De VPRO heeft zich zeer veel r ven bestaan: hun „staf" zou de be naming „programma-apparaat" dienen te voeren en dit zon geen program ma's kant en klaar afleveren, maar ideeën, suggesties, bouwstoffen en concept-omroepwet aan toegevoegd. Dit gaat ervan uit, dat er een binnen landse radio-omroep dient te worden georganiseerd onder de naam Radio Nederland, waarvan het 34 leden tel lende bestuur wordt gevormd door ver personen, die in het kader van het tegenwoordi/gers van kerkelijke, „Men acht zich bij de VPRO geen illusionisten", zo worden de uitvoerige toelichtingen op haar standpunt beslo ten, „men weet dat de tijd nog niet rijp is voor een integrale verwerkelijking van wat de V.P.R.O. tlhans wel als verwerkelijkbaar heeft gesteld. Wij blijven er vast van overtuigd dat hetgeen wij gesteld hebben een oplos sing van het kernprobleem van de omroep in Nederland inhoudt, waar mee te werken valt en dat de gang van het gebeuren de nationale opzet van onze vaderlandse omroep zoals wij die zien, stap voor stap naderbij Zulk een centrale programmaraad zal brengen. Misschien dat bij de be- zou 31 leden moeten tellen en deze zou handeling van het wetsontwerp in de moeten worden gevormd door vertegen- volksvertegenwoordiging te zijner tijd woexrdigers van overheads- en particu- ons plan zal mogen bijdragen tot het liere instellingen en organisaties voor oproepen van die wijde, realistische maatschappelijk werk, kunst, onder- Werk elk 3, de Raad voor de Kunst 4 visie op ons nationale bestaan, welke wijs, volksontwikkeling, lichamelijke en het Genootsdhap voor Internationale behoort bij een volk dat voor zijn toe- opvoeding, sport en amusement als- Zaken, de Raad v komst wil staan en leven en dat daar- mede van de omroepverenigingen, uit de kracht kan putten tot eendracht Boven deze programmaraad r die zijn lot eist en deze tijd gebiedt". Centrale Programma en onder de uit eindelijke verantwoordelijkheid van de Centrale Programmaraad (waarin elke omroepvereniging vertegenwoor digd zou zijn), de programma's uit eindelijk tot stand brengen. schappelijke, wetenschappelijke ciaal-economische groeperingen. Voor de kerkelijike groeperingen mo gen het r.k. Episcopaat, de Oecumeni sche Raad van Kerken, de Gerefor meerde Kerken, de Israëlische kerk genootschappen, de centrale commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme en elk één aanwijzen, de Kon. Acade- van Weienschappen 3, de voorzit ter van de Tweede Kamer 5, de Stich ting van de Arbeid, de Onderwijsraad Nat. Raad voor Maatschappelijk de Jeugdvormi-ng, voor de Sport en de Raad Geestelijke Volksgezondheid Uit dit schema blijkt het karakter in verhoudingen, welke volgens de VPRO de nationale omroep zou die nen te hebben. De minister zal in tussen alle aanwijzingen moeten goedkeuren. De Wereldomroep dient uit de staats- U zult rich waarschijnlijk nog herin- ÜC IJT O gT (1111111(1 S ^as betaald te worden, en blijft op ..eren dat het hierbij ging om opheffing r zichzelf staan. zi3 het met enige be- van de autonomie van de omroep- Volgens het VPRO-plan zouden de perkingen van activiteiten, verenigingen. De VPRO acht ook het programma's dagelijks van "s morgens federatieve omroepstelsel, zoals wij dat 6 to' 1"1~ de oorlog zijn gaan kennen, - - Algemeen Bestuur staan, met ver tegenwoordigers uit het geestelijk Gesteund door deze visie presenteert leven, de wetenschap, de politiek en het de VPRO nu dit tweede geschrift, dat sociaal-economisch leven, die, op voor in opzet volkomen gelijk is aan de pu- dracht van kerken, politieke partijen en b li ka tie in 1959 gedaan onder de titel standsorganisaties, door de Kroon won „Schets voor een Nationaal Omroep den benoemd. Plan". leefd. Het plan dat zij voorstaat beoogt de instelling van een nationaal program ma dat dagelijks over twee lijnen za worden uitgezonden. Zij zou dan, i buitenlands voorbeeld, het ene gramma overwegend ernstig, het dere overwegend licht van toon willen Pure warmte, welda dige warmte, intensief en volop in tegenstel ling met de blauwe vlammen,-die wel ste ken, maar niet stralen. Model „Wichita" f 425.- Netto-capaciteiti 12500 K.cal/u. Dat Is het geheim van de Coleman oliekachel, die Uw leverancier U graag en met trots demonstreert. Vraag Coleman en sta op Coleman. Als U onverhoopt niet slagen kunt, vraag ons dan het adres van naastbijzijnde Coleman- distributeur. Een volmaakt begrip in oliestook. ENERGIEWEG 4. POSTBUS 119 43 Ik kon niet anders dan werktuigelijk handelen, alles leek mij voorbij te gaan als in een be nauwde droom. Ik had gezien dat Martha haar zwarte tas op de piano had gezet. Waar ik ging had ik die verrader achter me. Ik zocht en vond en gaf de papieren aan de beul van ons handje vol geluk dat we gierig hadden geroofd. De man griste ze uit mijn hand en scheen er op met zijn zaklantaarn. Hij kon blijkbaar de verwachte ver valsing niet ontdekken, gromde zo het een en an der en stopte de papieren met een grauw in zijn „Zij kan ze morgen op mijn bureau komen halen", zei hij tot mij en scheen mij weer hinder lijk met zijn lantaarn in mijn gezicht. Met een grijns op zijn vals gezicht voegde hij er nog aan toe: „Als zij ze niet komt halen, dan zijn ze vals en dan weet jij er meer van. Dan kom ik jullie allebei halen." Ik ergerde mij in hoge mate aan zijn toon, maar ik was te gefascineerd door de gespannen strik waarin Martha zou kunnen trappen en dat gunde ik de kerel niet. Ik haalde onverschillig mijn schouders op. Per slot verdwenen de pa pieren van Inge en van mij in dezelfde zak. Ik verzekerde de kerel honend ,.dat ik ze beslist zou komen halen." „Brutaal ben je wel, jongedame", grinnikte hij. Toen ik in de kamer terugkwam stond Samu daar bleek tussen de twee Duitse soldaten, de meer dan stupiede handlangers van een stom bewind. Ik zag in het licht dat langs zijn gezicht gleed, dat hij transpireerde en ik wist wat dat voor hem betekende. Hij was ten prooi aan spanningen die hij niet meer de baas kon. Zijn vioolkist stond open op de ronde tafel voor mij met het instrument erin. Met een stem waarin hij zijn spanningen niet kon verbergen vroeg hij mij: „Wil je die voor mij bewaren en ook de muziek die op de piano staat. Misschien zal er eens iemand om komen.... ik hoop het ten minste. Ik zal het in ieder geval niet zijn. Ik dank jullie voor alles". Zijn stem trilde. „Meer kan ik niet zeggen. Groet mijnliefste vrien din Martha van mij...." Hij slikte en keerde r o m 6. n öoor heem. steqqeRöa - zijn mooie jonge vrouw, die nog steeds buiten bewustzijn op mijn bed lag. en keek lang naar haar. De geweldervaars schenen een ogenblik onder de indruk te zijn van dit sim pele, ontroerende afscheid, want zij bleven rus tig wachten. „Vaarwel" zei hij als een fluistering. Toen, zonder nog naar ons of iets om te zien liep hij uit zichzelf naar de deur. „Ik ben klaar", zei hij toonloos tot de verrader, die in het deurgat stond. Dc man ging op ^ij en op dat ogenblik keerde Samu zich nog naar mij en zei: „Bid voor ons". Ik .sprong naar voren en greep zijn hand. Hij sloot de zijne krachtig om de mijne Inge huilde Samu's naam. Toen was het weer de verrader die aan alles snel een einde maakte. „Voorwaarts", snauwde hij en duwde Samu geheel onnodig in de rug naar de gang. Ik zag nog dat Samu zich met een diep verontwaardig de blik naar dé man keerde, toen zag ik niet anders meer dan grauwe ruggen en hoorde ik een gestamp op de trappen of er een heel leger uittrok. Nog voor de laatste man de trap af was, keerde ik in de kamer terug, deed het licht uit en gooide de ramen, tegen elk voorschrift bru taal open en boog mij zover mogelijk voorover om nog een glimp op te vangen van Samu maar ik was te laat. Ik mocht alleen zien hoe de kerels een voor een in de wagen klommen. De laatste sloot met een slag de laadklep en klom er later overheen. Toen reden de wagens de stille gracht af Ik stond daar nog, toen de dodelijke stilte buiten en binnen al lang was teruggekeerd. De torenklok speelde elf uur en na de laatste klok slag was de wereld morsdood. Dit was geen nachtmerrie, maar onverteerbare werkelijkheid. Ik wist dat Inge achter mij zat op het bed naast Martha en diep in mij was de hoop, dat het lieve kind maar niet meer zou ontwaken. De stormen die haar misschien nog wachtten zou zij niet kunnen trotseren, daar was deze bloem te zwak voor. Alles in mij was verstrakt. Ik kon niet spre ken. huilen, lachen of slikken. Het was de toe stand waarin ik verkeerde toen ik vader had verloren. Ik was als de wereld om mij levend Hoe lang ik zo voor het open raam heb ge staan, weet ik niet, maar één ding weet ik nog wel, dit, dat ik met een schok tot leven kwam. In de stilte van de dode stad hoorde ik plotse ling het krassen van soldatenschoenen over de stenen van de gracht. Dit geluid boeide.'me zo, dat ik mij roekeloos ver uit het raam boog om te ontdekken wie deze eenzame avondwande laar wel kon zijn. Toen opeens ontdekte ik een kleine geünifor meerde gestalte, die achter de bomenrij precies langs de grachtwal liep en af en toe stilstond om naar de huizen op te zien. Mijn hart bonsde opeens alsof het bersten zou en mijn adem stokte. Hees bracht ik het er uit: „Inge! Inge! Gauwkom kijk daar, daar achter die bomen: de kleine gluiperdHalzen." Inge stond ineens naast mij en even verwon derd zei ze: „H-a-l-z-e-n." Alsof ik een inge ving kreeg. Ik weet vandaag nog, dat ik heel beslist zei: „De verraderdie heeft zijn spel gespeeld. Een buitenlandse reis hè.... nee, die heeft de zaak afgeloerd. Hij heeft gezien dat Samu en Martha hier warenmaar hij wilde de brave man blijven en buiten schot.... de lafaardhoe kan het bestaan. Hij heeft een mooi pakje aangekregen ook. Hoe durft hij hier nog terug te komen om morgen u": chelaar uit te hangen, frouw De Jong bent... hebben, nooit meer!" 't Is omdat u juf- Die kans zal hij niet - nachts 1 Enkele zeer schetsmatig-gehouden pro- dii graimma-voorbeelden zijn aan het ge- schrift toegevoegd. De inhoud van de programma's zou een „algemeen" karakter hebben, met uitzondering van een aanital dagelijkse godsdienstige uitzendingen, zoals dag opening, morgenwijding, middagdienst w"e" «f dagsluiting! welke dm „naar rato" roepbestel ook plaat, aan de verschillende godsdienstige groeperingen worden toegewezen ter verzorging. Hierin zou echter ook het Humanistisch Verbond participeren. tuien de kerken uitzending van maar hun programma's mogen meer dan 5 pet van de zendtijd in beslag nemen; voor uitzendingen van politieke partijen wordt ten hoog ste 40 uren per jaar gereserveerd. Voor uitzendingen door personen of instel lingen die incidentele programma's 'ilen brengen dient in het nieuwe om zijn. Daarvoor hoogstens 30 uren per ja-ar worden uitgetrokken. Voor onze visie op dit schetsplan van de VPRO voor een Nationale Omroep verwijzen wij u gaarne naar pagina 2. Overige „gerichte" programma's zoals rubrieken voor zieken, bejaar den en jeugd kunnen „soms" of „mogelijk af en toe" een door de omroepverenigingen verzorgde le vensbeschouwelijke inslag hebben, evenals hoorspelen en reportages. Zulks geldt ook voor de commen- tariëring van het nieuws „waarbij wordt uitgegaan van de noodzaak dat al dan niet herkenbaar onder de verantwoordelijkheid van de om roepverenigingen of van andere om- roepinistanties de huidige princi piële verscheidenheid der commen- tariëring niet alleen wordt gehand haafd, maar wordt uitgebreid". De programma's zouden tenminste éénmaal per dag een politieke uit zending bevatten, een rubriek voor be drijfsleven, vakbeweging of midden stand, drie voor het platteland, een voor de kunst, voorts een medische ru briek, een uitzending voor de jeugd, de zieken, de vrouw, bejaarden. Ook wordt gedacht aan een speciaal in het leven te roepen instantie die een dage- f De NCRV begint het avondprogi lijkse rubriek voor jonge gezinnen, aan een dagelijkse uitzending van departe mentale mededelingen, een dagelijks hoorspel of verhaal in het middag- zo wel als in het avondprogramma en 9 nieuwsuitzendingen, afwisselend over heid e zenders te beluisteren. Et zal voorts (naar VPRO-trant!) ruim plaats gemaakt dienen te worden voor lezingen en in het plan wordt uit breiding van de regionale omroepen gewenst, maar de programma's daar van moeten dan ook ressorteren onder de nationale programmaraad. In een in dit geschrift voorgesteld zondagsprogramma wordt weinig af- vanavond 9 Aan het televisieprogramma van de KRO gaat tussen 8 en 8.30 uur het JlTS-journaal en het Olympisch aller lei vooraf. De KRO begint dan met het derde deel van een documentaire over kerkenbouw. Om 8.40 uur volgt de toneelrubriek en om 9 uur het televisiespel „De vijf kruisjes" van Dan Sutherland, in vertaling van Ben Bakema. Tussen 10.30 en 11 uur re portages uit Rome. 50 minuten eigen opnamen van lichte muziek. Na een lezing „Aziatisch mozaïek" door me vrouw J. Tadema-Sporry uit Heem stede is er weer lichte grammofoon- muziek en om 9.30 uur begint Lex Karsemeyer eveneens „platen te poet sen" Om 10 en 11.45 zijn er reportages van de Olympische Spelen en de ern stige noot in het programma vormt de avondoverdenking om 10.45 uur, gevolgd door een orgelconcert dat Piet van Egmond geeft in de St. Pe ters Church te Londen. In Commentaar» Tante Dora en de zuilen AVRO-uitzending kunt U om 8.05 uur luisteren naar een con cert door het Radio Filharmonisch orkest en de pianist Franz Josef Hirt. Bernard Haitink dirigeert werken van Haydn, Roussel (pianoconcert) en Ber lioz. Om 9.25 uur begint een geva rieerd programma van lichte muziek met o.m. liedjes, gezongen door Jules de Corte en om 11.10 wordt de reeks „Dagboek van een grootvader" voort- Programma voor morgen VRIJDAG 9 SEPTEMBER i960 Hilversum I. 402 m. 746 kc/s. VARA: 7.10 Gym 7.20 Gram 8 00 Nwe Gram 9 00 Gym v d vrouw 9 10 Gra 9-55—9 40 Waterst) VPRO: 10 00 Dit 10.05 Morgenwij- voortgezet) forumgesprek over „de J'? zuilen" vormden de voornaamste ingre diënten van het VARA-programma dat en het ana. gisteravond op het beeldscherm kwam. ding. VARA Dat bezoekje in Amsterdam (onder kleuters Gr?m AVRO: i<2 00 Jazzmuz de tücl Maa ik Tante Dora zeaaen?") 1220 R-«geringsuitz: Voor de landbouw 12 30 Land- en tuinbouwmeded 12-33 Sport muntte uit door originaliteit, dit was en prognose 12.45 Olympische Spelen 13 00 nu eens heel tets anders, een knap Nws 13.15 Meded en gram 13-25 Lichte muz stukje toneel van quasi-huiselijk gebeu- 13.55 Beursber 14 00 Pianorecital 14 25 ren, waarin Dora Paulsen zich schijn- Voordracht 14.45 Jeugdkoor 1? baar toevallig list aten als liefhebbende jes'imj lskm!» Hl 17.25 Orgelspel 17,46 Olympisch* i 90-jarige moeder, graag Gram dochter v kokkerellende huisvrouw werkgeefster, bewonderende een schilderende echtgenoo derlijke raadgeefster van ee tige artistieke teenager. Maar ondertussen nam zij volop de gelegenheid waar om haar zeer groot VARA: 00 Spelen 16-00 Nwe 18.15 Polit lezing 16 25 Lichte Olympische Spele heel Boekbespr als cabaretière te demoni Zij mocht dan mijmeren over dt gelijkheid van een heid, van de boven Het televisieforw. handelde eerst een tie: de vraag of o ziekte na lange ja: Het plai •zing 20 5o Nedertar bijstand, lezing VARA: 21.00 tyevar progr 21-45 Buitenl w-eekoverz 22 00 over de onmo- Olympische Spelen 22 30 Nwe VPRO: 22 49 come back", de hare Zorg om de mens, gesprek VARA: 23 00 .te pianic. Hilversum II. Z9g m. 1007 kc/s. NCRV: i van de VARA be- 7 00 Nwe 713 Gram 7 30 Een woord voor zeer delicate kwes. 7 oaa8 geneeslijke gcestes- gso Gram 940" scheiding door Morgendienst 1100 Gram 11 15 Pre 10-15 Gram 10 3o opneming in een inrichting als lijke scheidingsgrond zou kunnen den aangemerkt. Het onderwerp voorzichtig en respectvol besproki cr werden verschillende meningen ten "s^T'Gram 16 05 Lichte beste gegeven. en piano 17 00 Voordracht 17. Tïnnrnn mnnnrte men zich unnr de ensemble 17 40 Beursber 17 43 Daarna tvaagde men -tert voor ae l3 F„ - tweede maal aan een bespreking van .50 Reg( het vraagstuk of dc zgn. zuilvorming toch ook in Nederland in het algemeen positieve manleren of negatieve invloeden ov de samenle ving heeft. Door de veelheid van aspecten waar19 30 Radiokrai in men zich al discussiërende verloor epiele i960 Figaro'6 Hochzeit. komlsc werd de verwarring eer groter dan klei- >>pera 22 30 Nws cn SOS-ber 22.4o Gr; werden zeer steekhoudende. opmerkingen zing ,3 3, tuinbouwmeded i2-33 Gram 12 53 Gram act 13 00 Nws 13 15 Promenade ork 05 Schoolradio 14 23 Gram 14 4o Ka- «rdracht 15 35 Gram 16 33 Viool 16 20 Licht prng eringsuitz- Dat doet U thui. niet?, een praatje over goed. op het bultenspoor, door B ,V hujwen, chef a£d vrijetijdsbeste- het ministerie van O K en V 19.10 Huiemuziel gemaakt. Het slot was. dat ook dit gesprek op zichzelf tot geen conclusie leidde, maar dat er toch weer eens enig licht (en schaduw!) op de vraagpunten werd ge worpen. Spel 1 20 0. toestand In de we rel muz NTS 21.05—22 4 ■cbe Spelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7