|ltettuie £riJisct)c (Courant VEILIGHEIDSRAAD weer over KONGO Supertankers in Antwerpen Commentaar IKE NIEUWS in één oogopslag- BON Loemoemba mocht in Senaat niet spreken Koelhuisboter gaat 63 cent kosten DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 ABONNEMENTEN 7,50 per kwartaal; 2,55 per maand; 0,59 per week ADVERTENTIES: ƒ0,20 per millimeter. Familieberichten 0,18 per millimeter Eenenveertigste jaargang no. 11966 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „ftaatvastich is gheblevtn tngn hert in Ugfjcaspott" houdt NIET van SCHELDEN Zie pagina 5 Weer gaat de Veiligheidsraad de moeilijkheden in Kongo be spreken. Hammarskjoeld wil meer bevoegdheid voor de V.N.- troepen. Bovendien zal het Russische ingrijpen (want dat is het in feite) zeker alle aandacht krijgen. De plannen tot bouw van supertanks bij Antwerpen schijnen door te gaan. Maar vele deskundigen staan er nog zeer scep tisch tegenover. Afgezien daarvan: hoe moeten mammoet schepen over een toch al zo moeilijk bevaarbare Schelde de zee bereiken? Goed nieuws van Pro Rege: minister Visser schonk, nog on verwacht, een groot bedrag voor de outillage van de militaire tehuizen en een simpele oproep om meer te doen voor de tehuizen in Nieuw-Guinea vond grote weerklank. De V.P.R.O. is met een tweede project voor een nationale omroep voor de dag gekomen. Interessant ongetwijfeld^ maar naar eigen V.P.R.O.-oordeel voorshands niet „haalbaar". Het Verbond voor Veilig Verkeer roept de 12e oktober tol nationale rouwdag voor de slachtoffers van het verkeer uit. Vermoedelijk zal de Koningin een radiotoespraak houden. Het vocalistenconcours in Den Bosch is weer voorbij en zoals altijd rijzen er ook nu weef vraagtekens bij de uitspraken van de jury. De Olympische Spelen: Flying Dutchmanzeiler Ben Verhagen heeft helaas met een vijfde plaats genoegen moeten nemen. En discuswerper Cees Koch faalde in de finale. Verrassend veel nieuw licht werpt prof. Van Puyvelde op de beroemde schilder Anthonie van Dijck, in een boek dat dezer dagen verschenen is. T.V.- poppenkast TAit moeten we voorop stellen: deze foto heeft niets te maken met de inhoud van de krant van vandaag. U vindt in onze krant een uitvoerige beschrijving van de bro chure van de VPRO, die tot titel draagt: „Een na tionale omroep 1960" en op pagina 2 vindt u ons commentaar daarop. Het is dus een toevallig heid dat dit plaatje ook over televisie gaat en ook over modernisering en (ook) over marionetten. De poppenkast gaat zich namelijk aanpas sen aan de moderne tijd. Binnenkort 2al een kast in de handel komen die zal zijn uitgevoerd als een televisie toestel. Jan Klaassen en Ka trijn zullen plaats gemaakt hebben voor de figuren die onze T.V.-jeugd beter kent: Pipo de Clown, Liang en andere beeldbuishelden. Ter opening van de voorstelling kan er ook nog een „test beeld" bij geleverd worden en er zijn zelfs grammofoon plaatjes verkrijgbaar met de stemmen van de echte ac teurs. Zodat iedereen nu in zijn huiskamer de echte Liang (die in echtheid Ge rard Heystee heet) kan imi- Menig oudere zal nooit wennen aan dat verdwijnen van Jan Klaassen en Katrijn maar andere tijden vragen zelfs andere poppenkastfigu ren. Vragen andere tijden ook een „nationale omroep?" Ons antwoord luidt heel be- In die strijd om het om roepbestel spelen kranten een belangrijke rol. De libe rale pers voelt alles voor die „eenheidsomroep" en spreekt laatdunkend over het „zui- lengeknutsel". Bent u het krant die zich hiertegen te weer stelt? Zorg dan dat onze krant door zoveel mo gelijk mensen gelezen wordt. U weet dat hieronder een bon staat. Wij danken u voor uw spoedige terugzen ding. Betaling geschiedt per week' maand/kwartaal/per giro. (Doorhalen wat niet van toepassing is) Deze bon is ingezonden door: (straat) (woonplaats) Koningin gaat dit jaar niet naar Amsterdam In verband met de restauratie van het paleis op de Dam, zullen koningin Ju liana en prins Bernhard afzien van het traditionele najaarsbezoek aan de hoofd, stad. Naar wij vernemen zullen de Ko ningin en de Prins dit keer vanuit Soest- dijk verschillende Amsterdamse instel lingen bezoeken. .tW Bolletje/' de échte eierbeschuit Secretaris-generaal Hammarskjöld heeft de Veiligheidsraad verzocht op nieuw bijeen te komen ter bespreking van de Kongolese ontwikkelin gen. In een nieuw rapport brengt hij de volgende vier punten naar voren: 1 Hulpverlening a miljoen dollar. i de Kongolese regering tot een bedrag van honderd 2 Er moet een beroep op regering en volk van Kongo worden gedaan om spoedig en met vreedzame middelen een einde maken aan de binnen landse strijd. 3 Herhaling van het uitdrukkelijk bevel van de Veiligheidsraad, dat de afzonderlijke landen zich buiten de Kongolese ontwikkelingen moeten houden. Dit slaat op staten, die mogelijk, door middel van tweezijdige overeenkomsten met Kongo vaste voet in dit land willen krijgen. Ontwapening van Kongolese militaire eenheden. Hammarskjoeld noemt in zijn rap- jongste rapport In een spoedzitting, die port de Sowjetunie niet bij doch aangenomen wordt dat hen, met het onder punt drie genoemde, doelt op de Russische hulp aan Loemoemba Kongolese regeringstroepen zijn met door Rusland ter beschikking gestelde grote transportvliegtuigen naar de provincie Kasai vervoerd, waar prompt een hevige strijd ont brandde met aanhangers van Kalon- dji's .rfnijnstaat", die vele slachtof fers, speciaal onder de burgerbevol king, heeft geëist. De Sowjetunie heeft verder mili taire vrachtauto's ter beschikking van de regering-Loemoemba gesteld. „Doordat partijen van bepaalde buitenlandse zijde hulp hebben ont vangen, is de toestand in Kongo dui delijk ernstiger geworden", aldus Hammarskjoeld in zijn rapport. middag uitgegeven door de pers afdeling van Loemoemba's bureau, wordt uiteengezet, dat Loemoemba van plan is geen notitie te nemen van zijn ontslag door president Joseph Kasavoeboe. In de plaats daarvan is hij van plan zijn eigen koers te volgen, niettegenstaande de wijdverbreide verontwaardiging be treffende zijn uitnodiging aan de Sowjetunie in Kongo tussenbeide te komen. Een schreeuwende Senaat heeft vèn- daag premier Loemoemba verhinderd een toespraak te houden. De Senaat eiste, dat de minister van buitenlandse zaken Justin Bomboko eerst zou spreken. Kort daarna heeft de Se naat haar zitting geschorst en hebben Ghanese troepen van de V-N. het gebouw ,U kent de wet niet, ik heb het recht te spreken", schreeuwde Loemoemba /er het gejoel van de senatoren heen. Minuten later schoot Loemoemba uit de senaatszaal te voorschijn en verklaar de stralend tegenover de pers: „De c Winning zal aan mij zijn, ik heb het land Weer nationalisatie in Indonesië De Indoneische regering heeft dretig voormalige Nederlandse bedrijven gena tionaliseerd. Twaalf daarvan zijn doch terondernemingen der N.V. Denis. De bedrijven waren reeds onder regerings- toezicht geplaatst. Eerder in de wee kwerden ook 22 voormalige Nederlandse cultuuronder nemingen genationaliseerd. Het tijdvak waarin de Nederlandse onderdanen te Djarkata zich bij de In- denische veiligheidsdienst moeten mel den, is met acht dagen verlengd. De oor spronkelijke termijn liep 15 september aarschijnlijk vrijdagavond of zaterdag zal worden gehouden, zal bespreken. In Elisafoethstad is vernomen dat :t in Bakwanga. de hoofdstad van de „mijnprovincie" tot felle gevech- gekomen tussen volgelingen van president Kalondji en een duizendtal soldaten van de centrale regering. Voorts zouden troepen van de centrale regering in steeds groter aantallen in Kasai en Kivoe, langs de grenzen van Katanga worden samengetrokken Een woordvoerder van de Verenigde Naties in Elisabethstad (Katanga) heeft meegedeeld dat ook dit vliegveld thans onder toezicht van de Verenigde Naties staat en voor alle verkeer met uitzon dering van dat van de volkerenorgani satie is gesloten. Dit geldt eveneens Dor de andere vliegvelden in Katanga. De Katangese autoriteiten behouden echter het recht controle uit te oefenen op aankomst en vertrek van „hypotheti sche" passagiers, aldus de woordvoerder. Hjj weigerde te zeggen of de maat regel verband houdt met de aankomst (ZIE VERVOLG PAGINA 6) Bagage in de hand, verspreid den passagiers zich over de kale Egyptische woestijngrond ter wijl hun vliegtuig, een Skymas- ter van Trek Airways, rook wolken uitbraakt op het zand achter hen. Met 66 passagiers aan boord had het brandende Zuidafrikaanse vliegtuig een noodlanding gemaakt. Niemand werd ernstig gewond. Een woes tijnpatrouille van de Egyptische politie redde de gestranden. Het vliegtuig was op weg van Kairo naar Johannesburg.. De foto werd gemaakt door een van de passagiers, de Duitse immigrant in Zuid-Afrika S. R. Fleischer, en per radio uit Johannesburg geseind. Een bijzondere Olympische kam pioen is kroonprins Constantijn van Griekenland, want hij is de eerste van Koninklijke bloede die op de Spelen een gouden me daille heeft verworven. Hij be haalde de prijs met zeilen, in de Drakenklasse. Zijn leraar, de Deen Paul Elvström, won voor de vierde maal achtereen de gouden plak in de Finnjollenklasse. De foto toont hoe de Griekse ko ninklijke familie op de prins toast: v.l.n.r. prins Constantijn, prinses Sophie, prinses Irene, koning Paul en koningin Frederika Doelen in verkeer worden herdacht Het Verbond voor veilig verkeer is van >lan de jaarlijkse congresdag, die 12 ok tober te Groningen zal worden gehouden, tot de eerste dag te maken waarop na tionaal over de verkeersslachtoffers zal worden gerouwd. Op deze dag, die vorig jaar door prinses Wilhelmina werd voor gesteld, zal het accent worden gelegd op de bezinning over de slachtoffers van het wordt verwacht, dat de Koningin sh op 12 oktober via de radio met een speciale boodschap tot het Nederlandse yolk zal richten, aldus deelt het verbond Men zal de bezinning op deze dag ;ranl, radio en televisie zoveel moge lijk propageren. Olifant in gracht Menika, een van de Blijdorp-olifanten, is woensdagmiddag het slachtoffer ge wonden van bezoekers die tegen het uit drukkelijk venzoek in de dieren wilden voederen. Menifca moest te ver reuken ■naar de lokkende haipjes, verloor daarbij het evenwicht en sloeg toen voorovt de (droge) gracht die rond haar domein De olifant zal heel ongemakkelijk het voorste deel van haar lichaam klem in de betonnen kuip, haar massale kop schuin tegen de rand. Onmiddellijk gesohoten oppassers solioven zware hou ten binten tussen 6liuirf en poten. Toen Menika (een van de dn oerwoudwerk be dreven dieren) begreep wait van haar werd verlangd, werkte zij met alle krach ten in haar ruim drie en een halve ton zware lichaam mede aan het „optakelen". Het lukte wonderwel, maar oen van de dikke balken was doorgeitnapt-, De overige reuzen op het zand terrein liepen eerst wat onverschillig rond. Zo dra echter Menika weer op de been lieten zij merken, dat ook zij dn de hadden gezeten. In de Bijbel staat het wijze woord: Wee het land welks Koning een kind is. Men moet eraan denken, wanneer men kennis neemt van de nog altijd voort durende verwarring, waaraan Kongo ten prooi is. Want de mannen die er onver hoeds tot regeren geroepen zijn, mogen dan naar leeftijd volwassenen zijn, kinde ren zijn het in de politiek. Verwarring is er in het land Kongo, verwarring is er niet minder in het parlement van het land Kongo, een parlement dat de kracht heeft gemist om een doortastend besluit te ne men en dat noch Kasavoeboe, de presi dent, noch Loemoemba, de minister-pre sident, wil loslaten. Het eerste moge gelden als een ver dienste, het tweede is onmiskenbaar een verliespunt, want zo blijft de man aan het bewind, die de verwarring bevordert en ervan profiteert en die, door zijn lon ken naar Rusland, zich ontwikkelt tot een gevaar dat zich tot ver buiten Kongo kan gaan uitbreiden. Geen doortastend besluit dus, maar wel urenlang gepraat, en aan wie komen hier niet in de gedachte soortgelijke ervarin gen in Indonesië, waar het, naar de aard der mensen daar, gebruikelijk is, dat men, bij alle onderlinge botsingen en wriivin gen, het spreken, of beter uitgedrukt: het praten, voortzet, zonder tot besluiten te geraken waaraan in feite land en volk behoefte hebben. Nog hangt ook Kongo van praten aan elkaar, maar een hechte band kan het niet heten en het is begrijpelijk, dat voor een naar zelfstandigheid strevend lands deel als Katanga de verwarde situatie van het ogenblik mogelijkheden inhoudt om zich te consolideren en te versterken. Als eiland van rust temidden van de al gehele onrust, mag het bovendien bogen op een toenemende sympathie van de wereld. Dat de Verenigde Naties niet werkeloos kunnen blijven toezien, wordt met de dag duidelijker. Zij hebben ten slotte enige verantwoordelijkheid voor het land aanvaard en zullen niet kunnen gedogen, dat Kongo almeer wordt tot een bron van onrust. Verwarring dus in allerlei opzicht, zo groot dat het nauwe lijks mogelijk is, dat zij zich lang besten digen laat. Es moest bij ons een kameroverzicht schrijver een verslag schrijven van een zitting. Hij kwam er niet uit en volstond met „niets overzichtelijks". Voorlopig schijnt dit ook voor Kongo te moeten gelden. Maar als het soms gezegd moet worden van een oude democratie als de Neder landse, dan valle men het jonge Kongo ook weer niet al te hard. Eindelijk heeft zich het hogedrukgebied bij de Azoren los gemaakt. Het bereikt morgen met het centrum Noord-Frank rijk. Een oud Oceaanfront trekt met veel bewolking naar het oosten weg en maakt plaats voor opklaringen. De temperatuur gaat iets omhoog, zodat er na een uit zonderlijk lange regenperiode, va Het bestuur van het Produktschap voor zuivel heeft de minister landbouw geadviseerd over te gaan tot de verkoop van de grote voorraad (15.000 ton) koelhuisboter tegen een consumentenprijs van 62 a 63 cent per pakje. De verkoop zou moeten beginnen op maandag 3 oktober. Op het ogenblik bedraagt het bin nenlandse verbruik van de boter onge veer 1100 ton per week. De voorraad van 15.000 ton in een half jaar (tot opril '61) tuimen, betekent een verkoop van 600 ton boter per week eAtra. Zou men dus met de verkoop nog een maand wachten dan blijft waarschijnlijk 2500 ton in de koelhuizen liggen. De uiterst lage prijs die men thans aan de regering heeft geadviseerd, biedt een goede kans op een flinke afzet, om dat deze prijs waarschijnlijk ook voor de arbeider bereikbaar zal zijn. Na de oorlog is de koelhuisboter nog niet zo goedkoop geweest. In 1958 gold een prijs van 65 cent. Alle koelhuisboter zal verpakt moeten worden in wikkels, waarop de opdruk .koelhuisboter" is aangebracht. Bij ver- irdening stelde het bestuur gisteren nog vast, dat op de groene wikkels de naam de verpakker niet vermeld behoeft te worden, maar wel op de blauwe wik kels. Er zal een regeling worden getroffen, dat de grootvei'bruikers van boter ook de 0 cent per kg ontvangen, die aanvanke- ijk voor de kleinverpakking is toegewe- Van de Bond van Kaasproducenten was en schrijven binnengekomen met het 'erzoek om ook de producenten van vol vette Goudse en Leidse boerenkaas in aanmerking te doen komen voor de toe slag op door hen geproduceerde boter. Hieraan bleken nogal wat technische Rijkheden verbonden, maar de advies commissie voor de boter zal onderzoeken of de toeslagverlening mogelijk en ge rechtvaardigd is. DE Nederlandse ingenieur A. schikking van de onderneming gerichte vei J. van Wijk de Vries heeft gesteld. Een krediet van 75 mil- voortzetting v plannen om België op korte ter- joen Belgische franken werd gen gevraagd, mün ln staat te stellen tegen toegezegd door de nationale concurrerende prijzen super- maatschappij voor kredictver- tankers af te leveren. lening. i de bcsprekin- kostprijs bereikt. De Nederlandse plannenma- 'an de Rotter- kers die overigens zeventig i concurrerende b(j de „eerste Belgische werf supertankers" In Belgische kringen wordt op gewezen, dat een derge- De barometer stijgt belangrijke verbetering sprake is. Wel laat zich aanzien dat dit hogedrukgebied verder naar het oosten blijft trekken, zo dat na morgen enkele zwakke fronten weer naar de Noordzee kunnen opdrin gen. De wind zal dan naar zuid tot zuid west draaien en iets warmere Lucht aan voeren, zodat wij voorlopig een weer type krijgen zoals de laatste negen weken zeldzaam is geweest. De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met opklaringen. Van nacht plaatselijk mist. Dezelfde of iets hogere temperaturen. Zwakke wind. (Op gemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Vrijdag 9 september: Zon op 6.04, onder 19.10; Maan op 21.11, onder 10.39; 12 sep tember laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Twen the Eindhovei Zd.-Limb. Hf Ii n ki Stockholn Dit meldt het Belgische blad „De Standaard", nadat in het de Belgische staatsblad de stich- acht personen, onder wie tlngsakte verscheen de aandelen in lijk project financieel niet kan door Belgische deskundigen eigen hand houden zouden worden verwezenlijkt met de "en met 200 miljoen Belgische frank, 150.000 die de „Chanabel" tot haar be- 40 me- schikking heeft. Het geld zou 45 grotendeels uit Nederland af- onder het hoofdstuk fantasie rekening hebben gehonden met Volgens het Belgische blad Is werden gerangschikt zouden de bouw van tankers ippÜ opgericht door bestaan uit de bouw van drie overdekte droogdokken Nederlanders. Onderhandclln- Schelde, ten noorden van Ant- meter hoog kunnen in drie komstlg zUn. Ter staving derneming „Chanabel" (Chan- gen met de stad Antwerpen lie- werpen. Door de overkapping jaar worden gebouwd. Met een hun bewering wijzen de Belgen tiers Navals Beiges). De stad pen i Antwerpen heeft reeds geruime tüd geleden terreinen ter groot te van 1500 tot 2000 ha ter be- bleek dat de nieuwe nootschap nog niet was opge richt. Inmiddels heeft de nu op- dit jaar vast, kan onder alle omstandigheden jaarlijkse produktie 10.000 op de bouw schcepsruimte zouden ongc- scheepswe: 5000 arbeiders gedurende ten. Daardoor wordt de moge- de eerste vier jaar werk vinden glsche franken 1.400 miljoen Bcl- Een passagiersvliegtuig van de Argentijns! luchtvaartmaatschappij Aerolinas Argenti nia is gisteren boven Uruguay in de lucli ontploft en brandend neergestort. Alle 3 inzittenden 25 passagiers en zes b« manningsleden kwamen om het levoi Omtrent de oorzaak van de ontploffing ii het toestel (een DC-6) tast men nog ir het duister. Er wordt een onderzoek inge steld of mogelijk een bomontploffing he ongeluk teweeg had gebracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1