Italië met won het goud en zilver spri ngconcours Kongo schreeuwt om specialisten Cijfers uit Rome engelsêTeague Vettere melk nog onzeker l.s.g. kreeg beker van Katwijk Verkoop verpakte melk bij de kruidenier Valse biljetten ook elders Regenrijke zomer met maar weinig warmte NIEUWE LEIDSCHE COURANT 11 DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 Olympische medailles goud zilver brons Ver. Staten Rusland Italië Duitsland Turkije Australië Hongarije Groot-Brittannlë Denemarken Tsj. Slowakije Nieuw-Zeeland Bulgarije Zweden Roemenië Oostenrijk Griekenland Noorwegen Frankrijk België Zuid-Afrlka Nederland Zwitserland V.A.R. Argentinië Zuld-Slavië Ghana Canada Formosa Portugal Finland Brazilië Mexico Jamaica Pakistan dames luidt: 2.04.4; •ld (Did.) 2. 7. Csaka (H. Polen) 2.11.8. Discuswerpen heren. De uitslag van het immer discuswerpen (heren) luidt: - Al Oerter (VS) 39.18 i (G -B.) 2.07.8; 7. Csak; ord). 2. Rink Babka (VS) 58.02 Gymnastiek Teamwedstrijd. 1 en Olympiscl pioen Japan 575,20 pt; 2. Rusland _572.7i kijs 557,10 pt; 5. Ver pt; 3. Italië 559,25 pt; 4. Tsjecho-Slowa- Individuele uitslag teamwedstrijd heren. 1. en Olympisch kampioen Schaklin (Rus land) 115.95 pt; 2. Omo (Janan) 115.90 pt; 3. Titof (Rusland) 115.60 "apan) 114 (beiden Zeilen DRAKENKLASSK De uitslag van de zeven race in de Drakenklasse lu S rm 2. DlnaehBenv. JStrallë) 2.34.51, 6. Astried lil, rc.viei (frankrijk) 2.35.19, 8. Chok. A. Birch (Denemarken) 2.35.33, 9. Aletta, Mooney (Ierland) 2.35.36, 10. Persey, Stayson (Rusland) 2.36.15. Van Duyl (Ned) was niettij de eerste twintig. De eindstand in de Drakenklasse luidt: 1. en Olympisch kampioen Griekenland (Prins Constantljn) 6733 pnt. 2. Argen tinië (Sals) 5674, 3. Italië (Cosentino) 6151, 4. Noorwegen (Christensen) 5403, 5. Canada (McDonald) 51.77, 6. Denemar- tugal (Ferreira) 4051, 10. Ver- Flying Dutchm Verhagen Ned) 2.13.45, 6. Har Rae (Nieuw-Zeeland) 2.13.50, 7. Nokaut II. Sholkolnikov (Rusland) 2.1.158, 8. Evlla, Autorled (Oostenrijk) 2.14.30, 9. Beaver, uitslag in de Flying Dutchmanklas- te was: 1. en Olympisch kampioen Noor wegen (Lunde) 6774 pnt; 2. i de Finnjollen luidt; 1 Ian Bru< a) 1.50.13; 2 Ralph Roberts (Nietn 5 André Nelis (België) 1.51.55: 6 Jordhakke (Noo (VS) 1.52.5; 7 Per 1.52.30; 8 Brt lassement in de Finnjollenklas en Olympisch kampioen Elv< nemarken) 8171 pnt; 2. Rus- 3. België (Nelis: berts) 5140; 7. Canads (Bru Bahama-eilanden (Albury) 5092; Frank rijk (Pinaud) 4604; 10. Zuld-Slavië 4358; 24. Nederland (Sleeswljk) 2265. TWEE BROERS OP HET EREPODIUM De Italiaan Raimondo d'Inzeo is met het paard Posillipo Olympisch kampioen springen geworden. Hij eindigde op de eerste plaats met 12 strafpunten. Het zilver was voor zijn broer Pierro, die met The Rock 16 strafpunten kreeg, terwijl het brons naar de Engelsman David Broome ging, die met Sunsalve tot een totaal van 23 strafpunten kwam. De Olym pische kampioen Hans Guenther Winkler uit Duitsland werd met 25 strafpunten vijfde, vóór zijn landge noot Fritz Thiedeman, die 25% strafpunt kreeg, doch achter de Amerikaan George Morris, die 24 strafpunten opliep. Vele van de 60 deelnemers, onder wie drie dames, werden op het uiterst zware parcours gediskwalificeerd door tijds overschrijding. Het parcours had een lengte van 840 meter, waarvoor de maxi male rijtijd van 2 minuten en 6 seconden was toegestaan. In het parcours Waren 14 hindernissen met in totaal 17 sprongen opgenomen. Hieronder waren een drie sprong, een dubbelsprong en een vijf me ter brede sloot. De maximale hoogte der hindernissen bedroeg 1.60 meter. Velen waren van mening, dat de driesprong, zoals die was opgebouwd, niet fair was, omdat de afstanden tussen hindernis 1 en 2 en tussen 2 en 3 foutloos springen zo goed als onmogelijk maakten. De experts waren het er niet over eens. Met passen en meten probeerden zij hun theorieën te staven. Deze hindernis stond aan ernstige kritiek bloot. Waterskiënd over Het Kanaal De Franse zakenman Gonzaque Olivier (39) heeft Het Kanaal op de waterski's overgestoken in 1 uur 5 min. waarmee zijn oude record met 4,5 min. werd ge broken. Olivier legde de afstand af achter een 75 pk motorboot die werd bestuurd door zijn 14-jarige zoon Eric. Hij vertrok van de kust van Wissant en kwam in Dover aan, waarna hij in de motorboot terug keerde. Olivier had gehoopt de afstand nog sneller af te leggen maar de ruwe zee maakte dat onmogelijk. Zijn vorige re cord werd in 1954 gevestigd. Gelijk tegen Frederikstad Ajax uit strijd om Europa-beker Ajax heeft woensdagavond in de twee de wedstrijd tegen het Noorse Frederik- stad genoegen moeten nemen met een gelijkspel-. 00. Door dit resultaat zijn de Amsterdammers uitgeschakeld voor de strüd om de Europese Voetbalbeker. In tegenstelling tot de eerste wedstrijd was het spel dat beide clubs woensdag lieten zien van zeer matige .kwaliteit. Ajax, dat zijn beide voohhoedespelers Cees en Henk Groot wegens droeve fa milieomstandigheden moest missen, was daardoor niet in staat de aanvallen doeltreffend af te werken. Prins en Seele buitten enkele kansen niet uit. De Noren scoorden in de 27e minuut een doelpunt, dat echter wegens bui tenspel werd afgekeurd. Een hard schot van de Ajax-linkabuiten Petersen werd door doelman Mosgaard op schitterende wijze gekeerd. In de tweede helft ontketende Ajax een fel offensief, dat echter geen succes opleverde. In een wedstrijd voor de 1ste ronde van het tournooi om de Europese voet balbeker heeft Stade de Reims (Frank rijk) met 6—1 gewonnen van de Luxem burgse kampioensploeg Jeunesse d'Esch. Rotterdam won van Antwerpen: 4-1 Het vertegenwoordigende elftal van Rotterdam heeft woensdagavond in het Feyenoord-stadion voor 20.000 toeschou wers met 4—1 van Antwerpen gewon nen. Bij de rust hadden de Belgen een 1—0 voorsprong. Na de rust speelden de Rotterdam mers een hoger tempo. De Rotterdamse doelman Van Dijk (Sparta) stopte in de 18e minuut een strafschop, De uitslagen van de woensdag voor de Engelse league gespeelde wedstrijden Éérste divisie: Bonton Wanderers Tottenham Hotspur 12, Cardiff City Aston Villa 1—1, Chelsea—Blackburn Rovers 52, Manchester CityCheffield Wednesday 1—1, Wolverhampton Wan derers—Leicester City 3—2. Tweede divisie: Brighton and Hove AlbionIpswich Town 24. Charlton Athletic—Sunderland 2—2. Leeds United —Leyton Orient 1—3, Liverpool—Luton Town 22, Norwich CityPlymouth Argyle 10, PortsmouthStoke City 1—0, Rotherham United—Bristol Rovers 4—0, Southampton—Derby County 5—1. Jonge voetballers dronken benzine Negen jonge Amsterdamse voetballers, in de leeftijd van tien a elf jaar hebben woensdagmiddag limonade gedronken uit glazen, die in plaats van met limonade per abuis met benzine waren bijgeschon- ken. Allen werden naar het ziekenhuis overgebracht en vijf hunner zijn daar ter verpleging opgenomen. In de rust van de wedstrijd Animo—Amstel. werd limo nade geschonken. Toen er nog eens werd bijgeschonken, bleek er te weinig in de fles te zitten en de zoon van de kantine- houder pakte een andere fles, waarvan hij meende dat deze limonade bevatte en vulde daarmede de glazen bij. Voetbal. P.S.V. heeft woensdag avond in Eindhoven met 1—3 verloren van de Franse voetbalploeg Sedan. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van de Vriendschapsbeker. Bij rust had den de Fransen een 3—0 voorsprong. Zesde lustrum Bond plattelandsvrouwen De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen gaat op 13 september in Am sterdam haar 30-jarig bestaan vieren. In Krasnapolsky zullen 1000 leden en buiten landse gasten bijeen komen voor een samenkomst, waar de schrijfster Hella Haase een causerie zal houden en waai tevens een kostuumshow zal worden ge geven. Na afloop staat er een grachten- tocht op het programma. De bond, die op het ogenblik 626 af delingen en 53.500 leden telt, heeft in de afgelopen dertig jaar veel nuttig werk verricht op het platteland en haar doel: de belangen van de plattelandsvrouw te dienen op een wel zeer breed terrein uitgevoerd. Er zijn zes commissies in het leven ge roepen. die elk een apart facet van he' omvangrijke werk (het brenge wikkeling en ontspanning voor voor hun rekening nemen; een hand- werkcommissie, een jeugdcommissie, een redactiecommissie (voor het maandblad De Plattelandsvrouw), een kledingcom- missie (die behalve de kleding ook in gehele uiterlijke verzorging adviseert). Zwaar parcours met 17 sprongen Pas om vijf minuten roor zes in de middag brak de spanning onder de Ita lianen. toen de nog enige overgebleven kandidaat voor het goud, de Fransman Fresson op de brede sloot zijn eerste fout maakte en daardoor zozeer uit zUn even wicht geraakte, dat hy op de ene hin dernis na de andere struikelde. Want het goud, dat Raimondo d'Inzeo i de eerste manche door een foutloos parcours te rijden, reeds zag blinken, had na zijn tweede parcours een doffe glans gekregen: 12 strafpunten. De Fransman Fresson. de twee jaar oudere broer van Raimondo, Pierro en de Argentijn Dasso hadden in de eerste manche allen minder dan 12 strafpunten gekregen en daardoor de kansen geheel in eigen hand gehou den. Noch de Fransman, noch de Argen tijn konden zich echtèr in de tweede manche onder de groten handhaven: zij stapelden fout op fout en daarmede was het pleit beslist. Pierro d'Inzeo echter behaalde in de tweede manche, evenals in de eerste, acht strafpunten, zodat zijn totaal 16 werd, Bovendien reed hij het tweede parcours in nagenoeg dezelfde tijd als de eerste: slechts 0.1 sec. versphil. Raimondo werd Olympisch kamDioen. terwijl Pierro het zilver utevig omklemd hield. Twee broers stonden naast elkaar op het erepodium, toen te hunner ere de Italiaanse vlaggen in top gingen onder de klanken van de Italiaanse nationale hymne. Een uniek feit in de geschiedenis van de Olympische Spelen. Voordat het zover was gekomen, was er wel een spannende, doch door de tal rijke fouten weinig spectaculaire strijd geleverd. De Olympische kampioen Hans Winkler maakte in zijn eerste parcours enkele fouten, onder meer ook bij de drie sprong, waardoor hij 17 strafpunten kreeg. In zijn tweede manche, toen vrij van de druk zijn titel te moeten verdedigen, kreeg hij slechts 8 strafpunten en daar door overvleugelde hij zijn landgenoot vriend Han9 Thiedeman, overigens met slechts een halve punt. Maar een teleur stelling hebben beiden hun grote Duitse aanhang gisteren in de Italiaanse hoofd stad wel bereid. De beide broers d'Inzeo toonden zich de sterksten en Raimondo is een waar dige drager van de Olympische titel. Zij vormden onder de internationale spring ruiters een klasse apart. Op eigen grond voor eigen publiek waren zU niet te ver slaan en al beweren boze tongen, dat het parcours speciaal voor hen was gebouwd, aan hun grote prestaties doet dit geen afbreuk. Zij schreven samen historie in de hippische sport (Van redactie) Na uitvoerige discussies heeft het be stuur van het produktsehap voor zuivel zich gisteren weer (evenals enkele malen het verleden) in principe uitgesproken or een verhjjgiog van het algemene vebgebal/te van de consumptiemelk boven de thans geldende 2\k pot. Gedacht wordt aan een verhoging tot 3 pet. Alvorens ech ter de minister van landbouw in deze zin te adviseren wil het bestuur ook de prijsconsequenbies voor de straatprijs de consumptiemelk kunnen overzien. Men heeft zich daarom gistermiddag nog op een bepaald standpunt vastgelegd. Een beslissing is nu uitgesteld tol meer bekend is over de garantie- verrekenprijs voor de consumptiemelk met ingang van het nieuwe melkprijsjaar in november. Voordien zullen ook tech nische adviezen van speciale commissies van het produktsehap ingewonnen wor den en ook zal men pogen vroegtijdig het overleg met het landbouwschap te openen. De heer S. v. d. Ploeg (A.N.A.B.) liet zich bijzonder optimistisch uit over de melkprijs bij een vetgehalte van 3 pet. Hij vond dat <Jie prijs misschien wel gelijk kon zijn aan de huidige 2!<j pet, omdat de kostprijs van de melk gedaald zou zijn, de voederkosten zich gunstig ontwikkelen en bovendien het subsidiegeld, dat thans op de boterexport betaald wordt disooroteerd dient te worden. csj. De „NU Sfeer in 'l gesin Nieuwe Leidsche*' e Voorts is in 1957 in samenwerking met het Koninklijk Nederlands Landbouw- comité opgericht de stichtinc agrarisch sociale voorlichting, die zoals de naam al zegt de agrarische, sociale en huis houdelijke voorlichting wil bevorderen, met name in die gebieden, die aan struc tuurveranderingen onderhevig ztin. De bond is aangesloten bii de zes miljoen leden tellende Associated Coun try Women of the World en heeft voorts nog vele andere internationale contac ten. KROONPRINS WON Vreugde in Griekenland De overwinning van kroonprins Con stantljn van Griekenland b(i het zeilen in de Drakenklasse, is in zijn vaderland met uitbundige vreugde ontvangen. De Acropolis en de binnenstad van Athene zijn in allerijl geïllumineerd evenals de haven Piraeus, waar prins Constantijn voet aan land zal zetten. Minister-president Caramanlis en pre mier Canellopoulos hebben in telegram men de bewondering van het volk voor de sportieve prins tot uiting gebracht en het regent momenteel gelukstelegrammen aan het adres van koning Paul, die gis teren naar Griekenland zou terugkeren, maar besloten heeft nog een dag te blijven om de huldiging van zijn zoon bij te wo nen. De kroonprins zelf zal direct na de sluitingsceremonie naar Athene terug- Op de laatste vergadering van het Leidsch Schaak Genootschap overhandig de de heer C. Edel'ing, voorzitter der schaakvereniging „Katwijk", met. een korte toespraak een door het LSG in de door Katwük georganiseerde neder laagwedstrijden gewonnen beker. Hij deelde mee dat van de vijf gespeelde wedstrijden Katwijk er één had gewon nen en gelijk gespeeld. Men had van tevoren geweten dat men van het LSG de sterkste club uit de omgeving, zou verliezen, maar had toch niet verwacht, dat de nederlaag zo groot zou zijn (17'4— 214). Met een enkel woord aanvaardde ds. P. J. Mackaav de beker namens het LSG Hij memoreerde dat men een goede her innering aan deze prettige wedstrijd bewaart. J. van Steenis werd L.S.G.-kampioen De heer J. van Steenis jr.' behaalde dit jaar het kampioenschap van het Leidsch Schaak Genootschap. Hij is daar mee voor het komend jaar houder van de Geert Bosscha-beker. In de vierkamp met dubbele ronden, waarin uiteindelijk om het kampioen schap werd beslist, behaalde hij 4 pun ten. Tweede werd R. D. Westra met 3J4 Dunt, derde W. G. Demmendal met 2tt punt en vierde T Blangé met 2 punten Hockey Voor het troosttoernooi van het Olympisch hockeyprogramma voor de bezetting van de dertiende tot en met de vijftiende plaats r werd donderdag gespeeld de ontmoeting JapanZwitser land, die met 51 door Japan werd ge wonnen. Bij rust leidde de Japanners met 1—0. Failliet verklaarde emigrant gegijzeld Begin volgende week wordt bij de Bredasche rechtbank de uitspraak ver wacht in de zaak tegen F. S., een tot AustraLiër genaturaliseerde Nederlander, die al ruim een maand in Breda is ge gijzeld wegens schulden. S. is destijds ondanks een schuld van ruim een ton, •met staatssubsidie naar Australië ge ëmigreerd. In Nederland had hij zich failliet laten verklaren, nadat hij de bouw van een pastorie, met een door hem gestichte aannemingsmaatschappij, financieel niet had kunnen volbrengen. Dit jaar kwam hij met zijn vrouw met vakantie in Ne derland. Mevrouw S. vertelde, dat de zaken goed gingen in Australië. Dit was voor de schuldeisers aanleiding tot maatregelen. De bouwmaterialenhandel A. van Dijk liet de man gijzelen. S. is niet van zins zijn schulden te betalen en moet nu trachten te bewijzen, dat hij in Australië geen bezittingen heeft verworven. De gijzeling is inge gaan op 23 juli en kan maximaal een jaar duren. Bijna twee ton voor anti-hongercampagne Het comité „Brood in de wereld" zal een bedrag van ruim 188.000 ter be schikking stellen voor de anti-honger campagne van de wereldvoedselorganisa tie F.A.O. te Rome. Dit is het resultaat van de door de bakkerijen in de meida gen gehouden bonkaartenactie. Het be drag zal in zijn geheel worden besteed voor een vijfjarig ontwikkelingsplan voor de tarwe- en gerstcultuur in elf landen van het Midden-Oosten, van Lybië tot Pakistan. Diverse instellingen hebben alle aan deze actie verbonden kosten geheel voor hun rekening genomen, zodat het totale geldelijke resultaat kan worden besteed. Zuivelschap stemt in met: (Van onze soc.-econ. redactie) TVAT DE KRUIDENIER in de toc- komst verpakte melk zou gaan verkopen, vindt het bestuur van het produktsehap voor zuivel niet af te keuren. Het bestuur sprak zich gister middag in deze geest uit met tien stemmen voor en slechts zes stemmen tegen. Door het bedrijfschap voor de detailhandel in melk was een tegen gesteld standpunt ingenomen en aan het produktsehap voor zuivel hac' men verzocht dit standpunt te onder steunen. Het produktsehap bleek ei gisteren echter anders over te denken Uitgangspunt van de discussie was het advies van de SER-commissie voor vesti gingsregelingen aan de staatssecretaris van economische zaken, waarin aan de diverse detailhandelsbranches bij uitslui ting een bepaald kernassortiment wordt toegewezen, maar de artikelen buiten deze kernassortimenten mogen vrij ver kocht worden. Tot de vrije artikelen be hoort in het SER-advies ook de verpakte melk. Het produktsehap onderschreef dus de paralellisatie-gedachte zoals deze door de SER-commissie wordt voorge staan. Een sterk verdediger van dit stand punt bleek het lid van het produkt- sehapsbestuur de heer G. H. E. M. van Waes, voorzitter van de FNZ, de onder nemersorganisatie voor de melk-, melk- produkten- en zuivelindustrie. Op het gebied van de melkverkoop as ook van belang de beslissing, dat aor de plaatsing van melkautomaten in de toekomst niet aan bijzondere vesti gingseisen voldaan zal behoeven te worden. De verkoop van verpakte melk via de automaat wordt dus vrij. Enige tijd geleden nam het bestuur een tegen gesteld besluit, maar op aandrang van de minister van economische zaken en (van vijftig dollar) De centrale recherche van de Amster damse politie heeft van Interpol bericht ontvangen dat ook in andere Landen val se 50-dollarbil jetten in omloop zijn ge bracht. Zoals bekend accepteerden twee winkeliers in de Amsterdamse Kalver- srtraat vorige maand biljetten van vijf tig dollar. Toen zij deze bij een bank wilden wisselen, bleken ze vals te zijn. Gebleken is dat twee a drie mannen in Amsterdam vier valse biljetten heb ben uitgegeven en dat kort tevoren win keliers in Brussel en Engeland eveneens zonder argwaan valse biljetten hebben geaccepteerd. Na Amsterdam kwamen er bij Interpol meldingen binnen uit Zwitserland en West-Duitsland, waar de biljetten ook in omloop zijn gebracht. Aangezien in alle landen dezelfde werkwijze wordt gevolgd en het dezelf de valse biljetten betreft, neemt men aan dart men te doen heeft met een ben de, diie af en toe in Europese landen opduikt ter verspreiding van vals geld. In elk lamd geven de bendeleden slechts enkele biljetten uit, waarna zij hun werkterrein naar een andier land ver plaatsen. De Amsterdamse politie acht het niet uitgesloten dart de bende te zijner tijd weer in Nederland zal opduiken. Zij geeft winkeliers daarom in overweging vooral voorzichtig te zijn met het accep teren van 50-dollarbiljetten. Op scheepswerf in staking (Van een onzer redacteuren) Elf honderd man, het gehele per soneel van C. van der Giesscn en Zo- nen's Scheepswerven te Krimpen aan de IJssel zUn gistermiddag plotseling In sta king gegaan. Zij hebben de els gesteld, dat het zgn. voorsohottarlef moet wor den verhoogd van 15 tot 35 procent. De Ondernemingsraad had dit aan de direc tie meegedeeld, doch deze was bereid tot een verhoging van 25 procent over te gaan. Dit tegenvoorstel van de directie werd niet geaccepteerd en na het einde van de schafttijd van gistermiddag wei gerde het personeel het werk voort te Een toespraak van één der directeuren kon hen niet tot andere gedachten bren- Ook vandaag zijn de werknemers niet aan de arbeid gegaan. Het voortduren van deze staking zou een ernstige stagna tie kunnen betekenen in de afbouw van de schepen, die op het ogenblik cp de helling en aan de afbouwkade liggen. in het belang van de melkverkoop is men nu hierop teruggekomen. Bij de behandeling van het ontwerp- melkbeslult kwam het bestuur ove de minister voor te stellen het verbod melk anders te vervoeren of in voorraad te hebben dan beschermd tegen recht streeks daglicht niet per 1 januari 1961 maar reeds per 1 januari a.s. van kracht te doen worden. Met betrekking tot het melkprijsbeleld kwam het bestuur tot de uitspraak, dat de huidige door de overheid toegepaste stringente prqsbewaking aan de sumptiemelkbedrUven geen armslag geeft voor de uitvoering van wensen en eisen op het gebied van kwaliteitsverbetering, research en aanpassing van de bedrijfs inrichting. De consumptiemelkbedrijven voelen zich door het Ingrijpen va overheid extra zwaar getroffen. Gevraagd wordt om een soepeler houding ten zien van de consumptiemelkprijzen. In een brief aan de minister van landbouw zal dit worden toegelicht en tevens zal een onderhoud worden aangevraagd deze kwestie. Het voorstel van de VVZM om voor de verbetering van de marges van de consumptiemelkbedrijven te put ten uit het zuivelfonds werd verworpen VN. staan voor duizend taken (Van onze speciale verslaggever.) LEOPOLDSVILLE. Twee Gha- nese soldaten kwamen tussenbeide, toen een paar Kongolese kranten- verkopert j es elkander voor Hotel Regina om de oren sloegen. Strikt genomen begingen de militairen van de UNO daarmee een overtreding. Zij mogen zich niet mengen in de binnenlandse aangelegenheden van de Kongolese republiek. Dagelijks blijkt opnieuw uit allerlei voorval len hoeveel zelfbeheersing dit vraagt en hoe weinig hierdoor in feite van de handhaving van orde en rust vooral in het binnenland terecht komt. Hier, in Leopoldville, kunnen de mensen van de UNO nog bemid delen en dat doen zij dan ook dage lijks, maar Leopoldville is Kongo niet. Toch kan men in het algemeen zeggen, dat de 16.000 man tellende strijdmacht van de Ver. Naties als olielaag op de golven werkt; het zou echter te ver gaan, wanneer men stelde, dat daarmee de storm is be dwongen. De Unostrijdkrachten komen uit 27 landen, die b(jna allemaal bulten het Atlantisch Pact en het Pact van War schau staan. De enige uitzondering vormt een Canadees contingent van het ook in ons land befaamde Signal Corps. Direct na de inwilliging van het Kon golese verzoek om troepen te zenden, heeft het secretariaat van de Verenig de Naties om deze Canadezen gevraagd, een verzoek dat door premier Loe- moemba zelf b(j zUn korte bezoek aan Ottawa werd ondersteund. De Canade zen doen efficiënt en vriendelijk hun werk op het gebied van de verbindin- Er zijn behalve de militairen ook nog een 350 burgerdeskundigen door de Ver. enigde Naties naar Kongo gestuurd; een overzicht van hun specialisaties en werkzaamheden kan echter niemand in Leo geven. Er zitteti nogal wat deskun digen in de hotels te wachten, tot er voor hen een regeling is getroffen met het Kongolese ministerie, waar zU on der Vallen. Het Rode Kruis heeft nu ruim 250 man medisch personeel in het land ook van hen wachten er nog velen op een uitzending naar de een of andere plaats in het binnenland. Van deze i sen kan men echter horen, dat het mi nisterie van gezondheid als het enige Kongolese departement in enkele weken zijn zaken heeft geordend en dat hun oponthoud vooral met de veiligheid in het binnenland in verband staat. De Russen hebben een teem van 27 man gezonden, buiten de internationale samenwerking om. Zij hebben eigen tol ken bij zich en zullen onafhankelijk ope- (Van onze weerkundige medewerker.) Moewel Zuid-Holland deze zomer niet tot de natste (evenmin tot de droogste) gebieden behoorde, is de zomer overal te nat geworden zo als uit de regencijfers blijkt. Het verschil met verleden jaar was wel bij zonder groot. Op enkele plaatsen behoort de zomer van 1960 tot een der allernatste zoals in Groningen waar in de laatste 120 jaar alleen de zomer van 1927 slechts 3 mm naititer bleef. Er is heel veel gegroeid, belangrijk meer dan verleden jaar, maar toch geven ook de meeste land- en tuinbou wers, wanneer men te kiezen had, de voorkeur aan een zomer als die van 1959. Alle burgers en buitenlui zeker en niet te vergeten al onze bad plaatsen waar men ook op een bijzonder slecht seizoen moet terug zien. In Z.-Holland 50 tot 100 mm te veel regen De teleurstelling zal nog groter zijn geweest wanneer men met een zomer als die van verleden jaar voor ogen, deze zomer zal zijn tegemoet getreden. Het aantal dagen waarop het re gende, was groter dan in de natte zomers. Negen weken achtereen had het in begin van deze maand elke dag in ons land geregend. Vooral vlak aan de kust (Hoek van Holland, Scheveningen en Noordwijk) heeft men af en toe zeer zware buien te verwerken gekregen, waarbij in een etmaal soms meer dan 50 mm regen viel. Drie weken zomer Wanneer wij de meimaand, die ook enkele mooie en vrij zomerse dagen bracht, buiten rekening houden, dan blijkt dat de zomer slechts ruim drie weken heeft geduurd. Het begon op 2 juni warm te worden (op een don derdag) en ook de daarop volgende Pinksterdagen hebben wij van die warmte geprofiteerd. De warmste da gen van de hele zomer werden 23 en 25 juni toen het kwik in Zuid-Lim burg en in de Achterhoek tot ruim 30 graden C. steeg. De Asser TT (za terdag 25 juni) is het laatste evene ment in ons land geweest, waarbij nog van volop zomers en warm zo merweer sprake was. Zondag 26 juni was ook nog zomers,, maar daarna was het gebeurd. Er volgden zeer koele dagen (zondag 3 juli 13 14 graden als hoogste temperatuur) ge volgd door een periode van veertien dagen waarin op twaalf dagen een waarschuwing voor harde of storm achtige wind moest worden gegeven Voor het verdere deel van de zomei hebben wij geen enkel goed woord over, want van 5 juli tot begin sep tember regende het elke dag ergen.- n ons land. Begin september had de akkerbouw nog 70 a 80 procent var al het koren buiten staan, dat ver leden jaar omstreeks 25 augustus al was geborgen. Zowel heel juli als ook augustus zijn bijzonder koel en re genrijk gebleven. In De Bilt bracht de zomer (drie maanden) 526 uren zon tegen normaal 615 uren. Verleden jaar werden wU ln diezelfde periode van drie maanden bijna 800 uren in het zonnetje gezet. De gemiddelde maximum-temperatuur die in De Bilt op 20.3 graden C. kwam (ver leden Jaar 23 graden C.) bleef 1.5 graad onder normaal en er werden slechts (normaal 19) 27 zomerse dagen geno- Zeer nat De grootste afwijking in deze zi was echter de hoeveelheid regen en bijzonder grote aantal regendagen ni gin juli. De narigheid begon al oi zaterdagochtend van 9 juli toen boven de grote rivieren de bouwvakken met vakantie gingen. Die ochtend kwam bijv. Zoutkamp op een etmaalregensom van 86. Den Helder 53, Arnhem 57 mm. Toen was het hek van de dam. Het bleef maar regenen, zodat juli gemid deld over het gehele land op 109 (nor maal 72) mm neerslag kwam. De groot ste maandsom kreeg Leens aan de Gro ninger Waddenkust met 222 mm. Augus tus deed hier niet voor onder. In grote delen van het land viel opnieuw veel regen, zoveel dat augustus, o.m. 1917, tot een der natste oogstmaanden van de laatste 100 jaar behoorde. Op tal van plaatsen in Groningen, Gelderland. Zuid-Holland en de Noordoostpolder viel meer dan 200 mm, te Noordwijk aan Zee zelfs 274 mm in één maand, hetgeen al dicht bij het record kwam dat nog op naam staat van Zandvoort, waar in ïtkober 1932 321 mm regen viel. Normaal valt er in de drie zomer maanden in onze omgeving ongeveei 200 mm, waar onze waarnemers ook ver boven kwamen. Enkele plaatsen in Groningen. Friesland, Twente, de Veluwe en Zuid-Holland kwamen flink boven de 420 mm, hetgeen in drie maanden vrij zelden voorkomt Nu viel er totaal in Dordrecht 308. Rotterdam 305. Koudekerk aan de Rijn 305, Den Haag 301, Sliedrecht 316, Noordwijkerhout 299. Willemstad 294, Heiningen 291, Dirksland 284 Alphen aan den Rijn 284. Oud-Beijer and 277, Hazerswoude 268. Katwijl 267, Boskoop 252. reren. De ware aard van het Russische team is met veel geruchten omgeven. De Oostduitsers zonden drie groepen, die in hetzelfde vliegtuig aLs een Westduitse ploeg arriveerden. De in het toestel be gonnen politieke discussies worden nog elke avond op de terrassen van café's in Leo voortgezet. Stagnatie De grote moeilijkheid blijft echter het gebrek aan middelbaar kader, een oud probleem in nieuwe landen, waarvoor Hammarskjoeld jaren geleden al eens de oprichting van een speciaal hulp verleningskorps heeft bepleit. Het ge brek aan deze mensen zal zich in de komende maanden steeds sterker doen voelen, als het „freewheelen", dat sinds de ïste juli aan de gang is en dat geldt dan vooral voor het stedelijk ge bied van Leo in een stagnatie zal omslaan. Een stagnatie ,die zich zal uiten in verstopte goten, een haperende waterleiding, een nog groter werklozen- probleem dan er nu al bestaat en meer van deze verschijnselen. Buiten de hoofdstad lijkt dit probleem in verscheidene plaatsen nu al onop losbaar. Misschien kan een intensieve lokale training van administratief perso neel tot de oplossing bijdragen het Internationale Arbeidsbureau zal een school stichten voor de opleiding van administratief personeel maar het is net of de leiding van de Verenigde Naties zich van dit probleem nog te wei nig bewust is. De hotels, waarin de staf is ondergebracht, functioneren als de ho tels in New York. Londen en Parijs en de rest van Kongo is ver van Leopold ville gelegen. De Amerikanen zullen binnenkort in hun land driehonderd jonge Kongolezen een universitaire training geven de schifting is al aan de gang en voorts hebben zij hun van voor de vrijwording daterende aanbod van een technische missie herhaald. Maar ook dit brengt geen soelaas voor de ontreddering op het gebied van bestuur en openbare diensten, die naast de stammentwisten en politieke moeilijkheden in de komen de jaren het grote probleem voor Kongo zal blijven. Gererlit-lijk owWzo-k naar de Plantaziekte ook in Duitsland (Van onze parlementsredactle) Te verwachten is dat bij het strafrech telijk onderzoek naar de schuldvraag in zake de Planta-zlekte ook soortgelijke ziekteverschijnselen worden betrokken die zdch in 1958 in Weet-Dultsland en in 1959 in Berlijn hebben voorgedaan. De minister van justitie, mr, A. C. W. Beer man, heeft dit in antwoord op schrifte lijke vragen van hert Tweede-Kamerlid mr. J. A. W. Burger (soc.) meegedeeld. De minister heeft bevorderd dat bet hele strafrechtelijk onderzoek wordt sa mengebundeld bij de officier van justitie in Rotterdam. De bewindsman is het niet met de heer Burger eens dart de normale civiele rechtspleging niet effectief is voor het verkrijgen van een bevredigende schade vergoeding op korte termijn. Hij herinnert echter aan dat de N.V. Van den Bergh Jurgens heeft verklaard voornemens te zijn de slachtoffers van de Plantaziek te buiten de civiele rechtspleging om schadeloos te stellen. Nood van spijtoptanten in Indonesië Het Comité Nationale Actie Steunt Spijtoptanten Nassi geeft een uitgebreid overzicht van de nood waarin spijtop tanten en maatschappelijke Nederlanders thans Ln Indonesië verkeren. Er zijn gevallen van grote armoede, ge brek aan kleding en medicijnen. Vrou wen worden op straat uitgejouwd, met vuil gegooid en mishandeld. Meisjes staan bloot aan handtastelijkheden, of worden tot huwelijk gedwongen. Jongens wor den door messteken gewond. Gezinnen worden door onbekenden uit hun huis geworpen Werk is dikwijls niet te krijgen. Een weduwe, wier man en zoon in Nederlandse dienst door de oorlog zijn omgekomen, klaagt dat haar reeds herhaaldelijk een visum is geweigerd. Vrouwen willen voor de schijn van hun mannen saheiden om dan als Nederlandse een visum te krijgen. Australisch voorstel voor vredespact Ook In het Australische parlement heb ben de berichten, dat Nederland een nieu we benadering van het probleem Nieuw - Gulnea overweegt, enige beroering ge wekt. De leider van de (socialistische) op positie Arthur Cal well stolde voor dat Australië, Nederland en Indonesië een iriemogendhedenipact sluiten om de vrede ;n het gehele gebied van Nieuw-Gulnca la handhaven. HIJ voegde aan zijn voor stel toe: „De Labo-urpartlj meent dat de Nederlandera niet het reoht hebben om de bevolking van west Nleuw-GulTiea over te dragen aan het Indonesische be wind". Militaire mutaties Met ingang van 1 september is tijde lijk. voor de tijd. dat hij een functie ver vult bij het Defensie-Studiecentrum be noemd en aangesteld bij de Generale staf, tot generaal-majoor, de kolonel E. R. d'Engelbronner, van die staf. Te rekenen van 1 augustus is tijdelijk, voor de tijd dat hij de functie vervult van Ecr8taanwezend-ingenieur-toegevoegd aan de Directeur Gebouwen. Werken en Ter reinen (landmachtzaken), benoemd en aangesteld, bij het wapen der genie, tot luitenant-kolonel, de majoor H. Tiesjcens. van dat wapen. Met ingang van 1 september is tijde lijk benoemd en aangesteld, bij de Ge nerale staf, tot luitenant-kolonel, voor de tijd dat hij de functie vervult van hoofd officier-toegevoegd aan de militair ad viseur van de Nederlandse vertegenwoor diging bij de Noordatlantische Raad, dc majoor A. F. L. Harmsen, van die staf; voor de tijd, dat hij de functie vervuil van hoofdofficier-toegevoegd aan het hoofd van de Nederlandse liaisonmissie bij Supreme Headquarters Allied Powers in Europe, de majoor J. K. L. Koch, van die staf. Met ingang van 1 september 1960, is op verzoek eervol ontslag verleend aan de reserve-luitenant-kolonel L. J. M. Wils, van de artillerie. Met Ingang van 1 oktober is op ver zoek eervol ontslag verleend aan de re- serve-luitenant-kolonel W. H. Mouwen van de aan- en af voer troepen; aan de re serve-luitenant-koolnel-arts W. H. de Beaufort, van de geneeskundige dienst.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 11