Twintig procent minder opbrengsten uit graan door de regenval Voor roofoverval vijf jaar geëist $Jie ene Chefariite4 Bejaarde boer mishandeld Drogi gisten vechten voor verkoop geneesmiddelen Salaristoeslag voor politie? 'ethergolven Televisie als hulpmiddel bij verkeersregeling In de roos feièhisï# Fconomie en Financiën woensdag 7 sepi ember 1960 (Van onze speciale verslaggever.) T^en zomer kan to droog zijn, zoals vorig jaar. Hij kan ook te nat zijn, zoals dit jaar. Niet alleen de vakantieganger wordt door een vcx^itig toeristisch seizoen getroffen, maar ook en meer nog de boer, in het bij zonder de landbouwer. Zijn graan wordt blootgesteld aan schimmel en schot. Hij verliest meer aan kwaliteit dan hij eventueel aan kwantiteit kan winnen. De grond slaat dicht en in het water dreigen de knollen van zijn aardappelen te verdrinken. Ook de oogstmogelijkhedcn worden door aan houdende regenval beperkt. Veel machines kunnen het land niet meer op, oï kunnen er althans weinig meer uitrichten, wat neerkomt op het aan trekken van extra mankracht. Op de arbeidsmarkt kan men in een tijd van welvaart echter nauwelijks terecht De blote feiten bewijzen dit reeds. In heel Nederland zijn nog geen dertigduizend werklozen, onder wie nog velen, die men moeilijk arbeidsgeschikt kan noemen. Dat augustus, de oogstmaand voor graan, nat is geweest, zal iedereen wel aan den lijve hebben ondervon den. Hoe nat het was, blijkt wel in de eerste plaats uit de cijfers van het KNMI te De Bilt. Om slechts enkele voorbeelden te noemen: Op het vlieg veld Zestienhoven bij Rotterdam werd een neerslag van 194 mm geno teerd tegen 75 als normaal maande lijks gemiddelde. On het vliegveld Eelde bij Groningen moeten deze cijfers resp. als 171 en 81 worden feschreven, op dat van Den Haag Ypenburg) als 166 en 74, en op dat van Leiden (Valkenburg) als 163 en 44. De vraag is, of deze abnormaal grote regenval de boerenstand in Nederland rampzalig is geworden, of er van een algehele noodtoestand kan worden ge sproken, of misschien alleen van enkele noodgebieden. Het antwoord is niet een voudig, maar nogal gecompliceerd. Plaat selijk en individueel zijn de termen nood toestand of noodgebied zeker niet mis plaatst. Vooral dc graan verbouwende boer heeft nogal wat schade geleden, omdat veel van zijn gewassen nog op het veld, of zelfs nog op stam staat. In de Noordoostpolder en in Groningen zijn dc verliezen echter weer hoger dan in Zuid- Holland en Zeeuws-Vlaanderen. Dc groei- cyclus is hier een van dc voornaamste oorzaken van. Per slot van rekening is het zo, dat hoe verder men in Nederland naar het noorden komt, hoe later dienen dc rijpingstijden zich aan. graan gaa.t. Op tientallen velden ziet men op de aren als gras zo groene uit lopers staan, die in de korrel wortelen. Schot noemen de boeren dit en ze vrezen dit oogstbederf misschien nog meer dan een hagelbui. Door het zetmeelverlies Is graan, dat door schot is aangetast, nl. ongeschikt voor verwerking in de meelfabrieken ge worden. De enige bestemming, welke men eraan kan geven, is die van var kensvoer. En dat dit in de prijzen nogal iets uitmaakt, wordt wel bewezen door het feit, dat voor graan, dat al ver ont kiemd is, slechts zevenhonderdvijftig gul den in plaats van vijftienhonderd gulden per hectare kan worden gemaakt. Ook in de Noordoostpolder zijn geweest, als ze gewacht hadden, want de regen verminderde niet, maar zette door. De Christelijke boeren- cn tuindersbond te Den Haag, die zich een provisorisch beeld van de oogstschade in Nederland heeft trachten te vormen, is onder behoud, fot de conclusie gekomen, dat op dit moment de opbrengst van de graan oogst twintig procent lager geschat moet worden dan gewoonlijk. Dit cijfer, dat een gemiddelde voor heel Nederland is wat dus inhoudt, dat er verscheidene boeren zijn, die aanzienlijk hogere verlie zen zullen lijden zal echter met de dag stijgen, naarmate drogend weer uitblijft, Sommige percelen moeten al in hun ge heel worden afgeschreven en als de regen aanhoudt, komen er gedurig nieuwe bij' Drie factoren Drie factoren hebben bij de berekenin gen een rol gespeeld. De eerste is, dat de opbrengst sterk verminderd is. terwijl de tweede de geringere kwaliteit betreft Als derde factor is in aanmerking geno men, dat er meer mankracht zal moeten worden ingeschakeld, ook bij verwer kingskosten als het drogen. Normaal heeft het graan nL een vochtigheidsgraad van zeventien procent, maar de tarwe, de rogge, de haver of de gerst, die nog buiten staan, komen gemakkelijk aan een gehalte van dertig tot vijfendertig procent. Het kwaliteitsverlies van erwten en vlas is tevens aanzienlijk. Naar schatting zijn de opbrengsten van deze gewassen dit jaar tenminste vijfentwintig procent dan het vorige jaar, althans rigens boeren, die wat gelukkiger zijn de Noord-Oost Polder. De erwten staan geweest. Het zijn voornamelijk de bezit ters van combines (maaidorsers), die snél ler hun oogst hebben kunnen binnenha len dan degenen, die van loonwerkers, van gehuurde werktuigen dus, afhanke lijk waren. Daarnaast- zijn er ook land bouwers, die niet, zoals gebruikelijk is, op drogend weer hebben gewacht, doch het graan, natter dan gewoonlijk, hebben geborgen. Ze leden weliswaar enig kwali- te schimmelen en te rotten op het land, terwijl het vlas één grote modderboel is geworden. De veeboeren zijn er heel wat beter afgekomen. Het gras is weliswaar onge schikt om nog tot hooi verwerkt te kun nen worden, maar inkuilen gaat nog best. Wat de landbouwers thans met grote zorg vervult, zijn de percelen, welke ze met aardappels en suikerbieten (kwanti- teitsverlies, doch dit zou nog groter zijn teit: goed; kwaliteit: slecht) hebben be- 100.000ste reiziger op Zestienhoven Op de Rotterdamse luchthaven Zestien hoven is gisteren de 100.000ste passagier aangekomen. Het was de negentienjarige Ria Oosterholt, die kinderverzorgster is bij een Engelse familie en daarmee hoopt vloeiend Engels te leren. Een aardige bijzonderheid was nog, dat Donald Smith, de gezagvoerder van het vliegtuig, waarmee Ria in Rotterdam arriveerde, dezelfde was, die vier jaar geleden de eerste luchtreiziger op Zes tienhoven afleverde. Voordat zij verder kon reizen, moest Ria eerst nog enige geschenken van de gemeente Rotterdam en de Engelse luchtvaartmaatschappij in ontvangst nemen. Sinds de opening van de luchthaven, op 1 oktober 1956, heeft het passagiers vervoer steeds sterker groei te zien ge geven. In 1957 bedroeg het aantal passa giers 26.460, in 1958 39.380 en in 1959 55.450. Belangrijke vooruitgang bij bestrijding Van pijnen Vier werkelijk betrouwbare middelen hplpen elkaar en... doen wonderenI De kennis van pijnbestrijding is in de loop der jaren regelmatig groter geworden. Er is vastgesteld waar en hoe pijn ontstaat en men heeft geleerd pijn te metenDaarna heeft men kans gezien de werking van één der oudste pijnbe- strijders belangrijk te versterken door toe voeging van nieuw ontdekte middelen. Deze combinatie werkt bij pijnen en ook bij griep vaak beter dan elk middel afzonderlijk. mm ,f Tegen pijnen eh griep. Geschrkt voor de gevoeligste maag, want dié wordt beschermd door het beajanddeel Chelarox. 20 tabl. t0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. (3.50 Bekijkt men de statistieken het voedselvoorziening, dan valt onmiddel lijk op, dat in de droge zomer van het vorige jaar alle granen (tarwe, haver, i gerst en roggeop 20 augustus geacht worden binnengehaald te zijn. De perio dieke kwaliteitsbeoordeling, opgesteld door de provinciale voedselcommd-ssa- rissen, de lan'dbouwconsulenten en an dere landbouwoverheidsinstanties, is na deze datum nl. niet meer aan-wezig. Op 't ogenblik is dit wel heel anders. Voor het hele land geldt de schatting, dat vijftig procent van het graan nog buiten staat, hetzij op hokken, hetzij nog op stam. Plaatselijk kunnen de per centages nog weieens verschillen. Het algemene oordeel luidt -bijv., dat de Noordoostpolder er verreweg t slechtst aan toe is. Vijfenzeventig procent het graan bevindt zich op dit ogenblik nog buiten de schuur. De raming dat van de ruim zesduizend hectaren, die daar met tarwe, rogge en gerst bebouwd, een kwart van de oogst borgen is. Van de rest moet vijftien honderd hectaren graan zelfs nog ge maaid worden! De betekenis hiervan is zeker niet, dat al het graan, dat nog niet binnen ij haald, als verloren moet worden be schouwd. Er kan nog veel gered worden, dank zij ook de drooginstallaties, die, zij 't in wat eenvoudiger uitvoering, langzaam maar zeker tot de uitrusting van het moderne landbouwbedrijf gaan behoren. Maar dat er veel schade is, kan zelfs een stadsmens nog wel zien, die langs het verregende en vaak nog gelegerde VIJF JAAR gevangenisstraf met aftrek heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Arnhem gisteren geëist tegen de 27-jarige Arnhemse koopman F. de W. De 24- jarige perser G. G. hoorde drie jaar gevangenisstraf met aftrek tegen flich eisen. Beide mannen moesten zich verant woorden voor misdrijven, gepleegd in de jaren 1956, '57 en '58. Lang bleven al deze raken onopgelost, tot onlangs de ge wezen vrouw van De W. de politie de tip gaf dat deze beide mannen de daders waren van de in de nacht van 17 op 18 I december 1958 gepleegde roofoverval in een boerderij op het terrein van het I openluchtmuseum. I De mannen, van wie De W. al geruime tijd gedetineerd is voor een poging tot j inbraak in 1959, terwijl G. als zeeman werkzaam was, bekenden toen ook de andere feiten: in totaal zestien inbraken of pogingen tot inbraak, In één geval een inbraak bij een Arnhemse aanne mingsmaatschappij bedroeg de buit f 19.000. Beestachtig De officier van justitie, mr. J. van IJsendoorn zei in z(jn requisitoir dat de mannen zich beestachtig hadden gedra gen Jegens dc weerloze, bijna 80-jarige boer J. IV. LodewUks. De oude man had tegenover de rechtbank verklaard, dat de twee mannen gemaskerd zijn buiskamer binnendrongen en geld eisten. Hij gaf alles wat hij had, f 3.000,- maar zij von- Dczc foto geeft een ontstellend beeld van dc toestand waarin de oogst verkeert. Duidelijk ziet mende op gezwollen aren, waarin dc graan korrels gaan kiemen. vestigingsdiploma halen gelijk maar het examen voor kruidenier af te leggen om toegang te krijgen tot het kruideniers- assortiment. Het verkopen van verband en geneesmiddelen door de kruidenier noemde hij het economisch de nek om draaien van de drogist. Ook vond hij dat er maar gesold wordt met de vakbe kwaamheidseisen, daar deze eisen voor het drogisterijbedrijf onevenredig zwaar blijven vergeleken bij andere branches. NIET NAAR DE KRUIDENIER (Van onze sociaal-econom. redactie.) De drogisten nemen er beslist geen genoegen mee, dat in de toe komst zogenaamde „eenvoudige ge neesmiddelen" ook in levensmidde lenzaken zoals bij de kruidenier ver kocht zullen mogen worden. De SER- commissie Adviezen vestigingsrege lingen heeft onlangs de regering ge adviseerd bij de opstelling van een nieuw vestigingsbesluit de „eenvou dige geneesmiddelen" ook toe te la ten in het levensmiddelenbedrijf. De heer W. H. Neefjes, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Drogisten- bond, heeft gisteren op de jaarvergade ring van deze organisatie in Den Haag. hevig gefulmineerd tegen dit advies. In de eerste plaats vond hij de term „een voudige geneesmiddelen" onaanvaard baar. want hierbij gaat het volgens hem om geneesmiddelen als zodanig. Al zou er helemaal geen vestigingswet en geen vestigingsbesluit bestaan dan nog zou er voor de geneesmiddelen een regeling in het leven geroepen dienen te worden. Ook eiste de heer Neefjes de verkoop van geneesmiddelen op voor de drogisl (behalve om redenen van volksgezond heid) op grond van historie en recht vaardigheid. Ook dc Ned. Chr. Drogistcnbond had de gedachte vau dc kernassortimenten aanvaard en daarmee had zij het alleen recht op byv. de cosmetische sector prijs gegeven. Maar volgens dc heer Neefjes, die ook tweede voorzitter is van de Chr. Middenstandbond, is er in het advies van dc S.E.R.-commissie niets terecht geko men van de gedachte van een kernassor timent voor elke branche, zoals de C.M.B. dit had ontwikkeld. Het hoofdbestuurslid, de heer W. de Vries te Leeuwarden, had in een kort referaat al toegelicht, dat de artikelen waarop het levensmiddelenbedrijf thans een aanslag doet, gemiddeld 30 tot 40 pet van de omzet van het drogisterijbe drijf uitmaken. In sommige streken van het land bedraagt dit percentage wel 80. Hij vond de parellclllsatiegedachte maar eenzijdig toegepast, want aan de drogist worden geen nieuwe artikelen toegewe zen om vrij te verkopen, zoals aantrek kelijke massa-artikelen uit de levens middelenbranche, \vijnen, foto-artikeien enz. Hij adviseerde de drogisten die hun plant. Vooral aardappels zijn, wat de ver bouw betreft, behoorlijk kapitaalintensief 2700 tot 2800 gulden per hectare en de verwachting is, dat men waterrot en ziekte aan zal treffen. Hierbij-komt nog, dat door de regen het hele oogstschema is verlaat, waardoor ernstige vertraging bij het binnenhalen zal ontstaan. Ten aanzien van de rooi geldt dan nog, dat de machines door de modder grotendeels zullen zijn uitgeschakeld, zodat er extra manknacht zal moeten worden aange trokken. Wat men volgens bezorgde belang hebbenden thans nodig heeft, is een kleine week drogend weer. Vijf of zes dagen zonneschijn, of althans enkele etmalen zonder regen, zullen nog heel wat kunnen redden van een oogst, die een paar maanden 'geleden nog als de beste sinds jaren werd be schouwd. In de Noordoostpolder staan al vrij willigers uit alle rangen en standen klaar om bij gunstig weer aan de slag te gaan. Maar, ondanks de paar uur tjes zon aan de kust, regende het daar gisteren nog, evenals eergisteren, zondag en bijna alle dagen van de weken ervoor Op St.-Maarten bijna elk huis getroffen Op Sint-Maarten is bijna geen huis nbeschadigd gebleven én de schade, di' le orkaan Donna heeft aangericht, word* p ruim twee miljoen gulden geraamd De brug tussen Simsonbaai en het Ju- ianavliegveld is vernield. De startbaan s onbeschadigd, doch van gebouwen er apparaten is weinig meer over. Vluchtelingen kunnen zonder visum reizen Door een Nederlandse ratificatie is dezer dagen een akkoord van de Raad van Europa van kracht geworden dat vluchtelingen, die in een der onderteke nende landen zijn gevestigd, het recht geeft om zonder visum naar een der andere aangesloten landen te reizen. Het akkoord is van kracht geworden voor Nederland, België en Frankrijk. Het is ook door West-Duitsland en Luxemburg ondertekend, doch deze lan den hebben de overeenkomst nog niet geratificeerd. ZES MAANDEN GEËIST TEGEN POLITIEMAN De procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam heeft in hoger beroep tegen de 46-jarige geschorste wachtmees ter der le klasse J. M. de V. van de rijkspolitie wegens het tezamen met collega aannemen van een gift (f 25) een verkeersovertreder, bevestiging het rechtbankvonnis (zes maanden ge vangenisstraf met aftrek) geëist. Uitspraak op 20 september. den dit niet genoeg en stompten cn sloe gen hem ln het gezicht. „Het was erg lelijk, wat zij deden", zei de boer. „Ik zou een beest zoiets niet durven aandoen. Ze zeiden ook dat ze me kapot zouden maken als ik iets aan de politie vertelde". „Laat ze maar komen!, vervolgde Lodewijks, „maar u moet er dan voor zorgen, mijnheer de president, dat ik een wapen in huis krijg". De president kon niet anders dan zich ten aanzien van dit laatste verzoek in competent verklaren. Afgezien van de manier, waarop deze twee mannen de oude boer laadden mis handeld, wilde de officier rekening hou den met liet feit, dat beide verdachten schoon schip hebben willen maken en dat ze bereid zijn hun leven te beteren. De W. is acht keer veroordeeld en G. drie keer. Uitspraak over veertien dagen. (Van onze sociaal-economische redactie) De ministers van binnenlandse zakeD en van justitie zijn van plan de politie ambtenaren een toeslag op het salaris toe te kennen ter vergoeding van de vele ongemakken en moeilijkheden, die de dienst bij de politie met zich brengt, zoals bijvoorbeeld de ongeregelde werk tijden. Naar van de zijde van het depar tement van binnenlandse zaken is me degedeeld, zullen de ministers dezer da gen het georganiseerd overleg ln politie zaken een voorstel doen toekomen, waar door vooral het salaris van de lagere politieambtenaren verbeterd zal worden. Wordt in het georganiseerd overleg overeenstemming over dat voorstel be reikt, dan zal één van de vele wensen van de politiebonden, waaronder een gewone salarisverbetering, een verrui ming van de bevorderingsmogelijkheid betaling van de overuren en dergelijke eindelijk na enkele jaren van aandrang op de overheid in vervulling gaan. Mutaties marine Kapitein ter zee F. G. H. van Straaten is met ingang van 1 september eervol ontheven van de functie van Nederlands marine-attaché te Canberra (Australië). Tot zijn opvolger is benoemd kapitein ter zee H. J. H. Hagedorn. Het ie alweer jaren geleden dat ^„^„^T^gTtijdNe^an'tï de Brabantse politie de primeur drukke kruispunten met behulp van had van het bestuderen van ver- televisie bediend en dit voldoet prima, keersproblemen vi. televisie. Het De camera's rorgen voor veel meer - - - - - zicht en tevens voor een overzichtelij ker geheel. Daarom is besloten, de verkeers- televisle-lnstallatie nit te breiden. Er znllen nu ook camera's worden opgesteld aan de Mariënplatz cn bij het hoofdstation. Vergeet u niet, wanneer u in Mün- chen mocht komen, goed acht te slaan op deze installaties en hun werking! Maya Bouma-cabaret nog vier maal Maya Bouirïa zal ln het komende v bestuderen alleen is al in vele lan den toegepast, maar nu worden op verscheidene plaatsen met meer of minder succes proeven genomen met het regelen van verkeer via televisie. In Parijs zijn twee maanden achter een proeven genomen. Een verkeers agent, opgesteld bij net Palais Bourbon, kreeg op een monitor beelden van het verkeer rondom de drukke Almabrug en seinde zijn orders door. Dit expe riment heeft niet voldoende succes op geleverd. j/naja JJVI De Parijse verkeerspolitie gelooft terseizoen nog viermaal gelegenheid meer te bereiken met het handhaven krjjgen een door haarzelf samengesteld van het tot nu toe gevolgde, ook mo- en gepresenteerd cabaretprogramma derne systeem: het werken met radio- voor de vPRO-televisie te brengen, wagens. X3e uitzendingen zullen telkens onge- De verkeerspolitie in München denkt veer drie kwartier duren. com mentaal* vanavond i Na het journaal en het weerbericht zendt de NTS om 8.20 uur tien minu ten Olympisch nieuws uit. Daarna komt de VARA met dc rubriek „Ach ter het nieuws", een programma van Dora Paulsen en, om 9.15 uur, het forum Welbeschouwd. Om 10.33 uur filmoverzicht van de Spelen. J?EN VRAAGGESPREK dat recht in de roos schoot hebben we gisteren kunnen beluisteren in het vrouwenpro gramma Onder ons" van de KRO. Mia Smet sprak met de hoogbejaarde maar nog altijd actieve mevrouw M. Munteiv dam—lsebree Moens, een van de eerste vrouwelijke tandartsen van Nederland, die in 1905 al haar praktijk in Rotter dam begon. Ongetwijfeld voor vele Rot terdammers een bekende naamI Zij vertelde, hoe in het begin van onze eeuw alleen welvarende families hun gebit geregeld lieten verzorgen, maar „de grote massa" uitsluitend de weg naar de tandarts vond wanneer hevige kiespijn trekken noodzakelijk maakte. Van een andere vooruitstreven de tandarts kwam toen het idee om de eerste tandheelkundige kliniek op te richten, die door de gezamenlijke tand artsen werd gefinancierd en waar het trekken kosteloos geschiedde. Pas later werden hier, tegen kleine vergoeding, de eerste kunstgebitten gemaakt. Hoewel er sindsdien zeer veel ten goe de Is veranderd, doet mebrouw Mun tendam toch nog.pionierswerk voor de mondverzorging en wel op het ge bied van kleuter-tandheel kunde. Zij werkt daarvoor in een van een kruis vereniging uitgaand consultatiebureau in Wassenaar en zij legde er de nadruk op in het gesprek, hoe uiterst noodza kelijk het Is dat de mondverzorging bij de kleuter op tweejarige leeftijd begint. Helaas mankeert bij vele moeders het juiste .begrip daarvoor. Wij kunnen alleen maar hopen, dat 9,öo Gym v d vrouw 9 10 De groent- vele moeders naar de woorden van de- 9 haters t9 4? 10 OO Gram 10-50 V d kleuters 11.00 Tussen ze zeer ervaren tamdartse hebben ge de j g^p lezing il lö Zanereci- luisterd, dat zij ook hebben gehoord n 35 Gram 11,45 Boekjes voor bezige hoe nuttig het is als een kleuter al leert handen, praatje 12 00 Lichte muz 12 30 naar de tandarts te gaan (de behande- Land- en tulrsbouwmeded 12-33 Gram i2.« lino van hat malkoebitle doet er»-wal 1S.„5 r koor 'i! S3 geen pijn) en hoe noodzakelvk het is Beursber n 00 Gram 14.30 VoordrnchtjS 00 dat er aan de kleuter-consultatiebureaus Orgel 'r eenvoudige afdelingen voor mondver- zorging worden verbonden. Deze zijn ieno NwTiflTs Amus~muzl6-46 Journaal er helaas nog veel te weinig: „Het hokt i9-00 Gram 20-00 Nws 20 05 Fllharm orkest op financiën en beschikbare tandart- sen", reide mevrouw Muntendam. Radiogesprekken over kwesties als New York "en"S06:b«r 22.45 Gi deze kunnen echter een stoot in de Dagboek van een grootvader, hoorspel goede richting geven. vanavond 1 Tussen 8 en 9 uur zendt de NCRV een in Huizum bij Leeuwarden te houden evangelisatiedienst in de Friese taal uit en om 9.15 uur begint er een concert met werken van Horo- vitz en Milhaud, te geven door het Prómenadeorkest en de violist Dick 4e Reus onder leiding van de En gelse gastdirigent Lawrence Leonard. Om 10 en om 11.45 uur reportages van de Spelen. 1 in het VARA-programma wordt om 8.35 uur een vrolijk hoorspel van Carl Dietrich Carls „Het scheidsgerecht", herhaald. Na wat gezellige muziek door het Malando-ensemble tussen 9.35 en 10 uur volgt een uitzending van volksliederen uit de nieuwe we reld en om 11 uur kunt u luisteren naar een gesproken portret vaji Proeramma voor moreen DONDERDAG 8 SEPTEMBER 1960 Hilversum I, 402 m. 746 kc/s. AVR^ JÖ Nws 7 10 Gym 7-20 Gram- VPRO: 7 50 Dagopeniïig AVRO: S.OO Nws 3-15 Grart» Schatkist weer Buiteiitarief voor tabak ill Euromarkt gewijzigd De ministerraad van de Euromarkt heeft besloten, dat het gemeenschappelijk buitentarief voor tabak niet 30 procent van de waarde zal bedragen maar naar gelang van de kwaliteit zal uiteenlopen van 29 tot 42 dollar de 100 kg. Van Ne derlandse zijde noemt men deze regeling veel gunstiger dan men aanvankelijk had gedacht Het huidige Nederlandse invoer recht voor ruwe tabak is 6 tot 10 procent Tussen West-Duitsland en de Benelux worden tariefcontingenten vastgesteld voor tabakprodukten tot een nader te be palen percentage der nationale produktie, Nader wordt nog bestudeerd of men Italië tariefcontingenten zal toestaan. Ten aanzien van Griekenland zullen de derlinge tarieven met 50 pet worden laagd en men zal een eerste stap doen I naar gemeenschappelijk buitentarief. 42 „Ik kan mij niet ontworstelen aan de gedachte die ik mij op diezelfde avond niet heb kunnen realiseren, dat Samu behoefte gevoelde om zijn stukken nog eens zelf te horen als een afscheid. Men weet niet wat zulke fijngevoelige zielen al lang doorleven en weten, eer wij hun profetie gaan begrijpen en zij werkelijkheid gaat worden. Samu zette zich weer tot spelen en ik zag dat hij gespannen raakte aan zijn eigen muziek. Het scheen mij toe, dat dit stuk zich wat makke lijker bewoog onder de dreiging van een som bere ondertoon, die telkens naar overheersing streefde. Maar Samu had ze hier hoorbaar in de ogen gezien, zoals een temmer het dief uit de wildernis met zijn ogen in bedwang houdt, maar de spanningen waren groot, zo groot, dat ik niet hoorde wat er in die tijd buiten het huis ge beurde. Mijn hart krimpt Vandaag nog ineen als de beelden van die ene avond weer scherp worden voor mijn geest en voorbij trekken als een adem benemende film. Had ik het maar gehoord, want dan was deze avond, naar menselijke overweging, nooit die ene avond geworden, waarop hemel en aarde voor mij veranderden. Nog voor Samu aan de finale toe was rinkelde de bel door het stille huis, scherp als een gil, zodat juffrouw Krol met een schrik uit haar dommel overeind schoot. „Mens".... zei ze, „wat kan dat zijn?" Ze schommelde even op haar benen en voegde er aan toe: „Toch geen1 moffen?" Ik keek naar Samu, die onbegrijpelijk door speelde of er niets aan de hand was. Het was ook alleen maar de huisbel die rinkelde en weer rin kelde, driftiger en korter op elkaar. Eerst dacht ik aan Henk, maar toen er klappen op de deur vielen als kanonschoten, begreep ik dat het onheil over huize Krol gevallen was. Martha werd spier wit en zakte op een stoel. Alles wat we in een paar uur hadden gewonnen zakte in één seconde in puin, want ik kan niet zo gauw vertellen wat er in enkele tellen veranderde. Inge sprong op en beet tegen mij. alsof ik alles wilde tegenhouden: „Toe dan Laat Samu gaan, naar boventoe dan, gauw dan!" Ze schreeuwde het mij haast in öoor h£Rm. steqqeRöa het gezicht. Het'duurde even voor ik reageren kon, ik was volkomen verlamd door schrik. Toen schudde ik Samu aan zijn arm en riep: „Gauw Samu, naar- boven.onraad!" Samu keek niet op. Zijn blik bleef op het mu ziekblad gericht en zijn handen sloegen de toet sen. Ik geloof niet, dat hij toen nog zijn eigen muziek speelde, want ik herinner me slechts een aaneenschakeling van wilde akkoorden. „Het is zinloos, 't Is te laat. Een verrader heeft zijn loon verdiend. Laat ze maar komen, ik ben klaar." Ik huilde half. „Ben je gek geworden- Voor uit....!" en ik trok wild zijn handen van het klavier. Aan de andere kant viel Martha hem schreiend om de hals. „Ik ben zo bang Samuël. Samuël". Toen opeens, alsof hij zich bezon, stond hij op en nam haar in zijn armen. Mijn God", zuchtte hij. „Dit héb ik altijd geweten. Voor jou alleen was Ut bangmaar ik kail je niet helpen." Met stemverheffing zei hij: „Nemen jullie haar danhaar.... gauw red haar!" Inge en ik, we riepen: „Jullie alle twee natuur lijk, het kan nogkom, naar boven...." Wij kwamen niet verder dan de gang voor de benedentrap. De Duitsers hadden zich reeds toe gang verschaft en een van hen stond in de don kere gang en knipte een zaklantaarn aan. Op dat zelfde ogenblik viel Martha bewusteloos in mijn armen Wij werden aangesproken in het Nederlands, een verrader van zijn -eigen volk. „De Levi en echtgenote?" Samu gaf kort terug: „De Levi ben ik, maar waar mijn vrouw is weet ik niet." „En zij dan?" grauwde de man. „Zij is mijn vriendin, Martha den Hollander", beet ik scherp, „en mogen we haar nu alsjeblieft naar mijn kamer brengen, ze is bewusteloos van schrik, ellendelingen." „Weet u wat u zegt." „Tegen u wel", snauwde ik terug. „Breng die vrouw weg", beval hij en hst klonk zielig, alsof daarmede het incident voor hem was gesloten, maar hij scheen mij daarbij hinderlijk in het gezicht. „Ach zo, juffrouw De Jong, is 'et niet?" „Ja die ben ik", gaf ik ietwat verbouwereerd terug. „Ik heb niet de eer". De man gaf geen antwoord en keerde zich tot Samu, die niet voor- of achteruit kon, want het scheen mij toe, dat een heel leger de trap was opgekomen. Ik zag alle deuren openstaan en overal grauwe zwij gende soldaten. „U mag wat warme kleren meenemen, anders niets, begrepen? Waar zijn die?" „Boven", zei Samu. „Goed", zei de lafaard weer, „tien minuten, langer niet." Ik zag Samu de trap opgaan gevolgd door twee Duitsers met de revolver in de hand alsof ze een misdadiger opbrachten. Martha lag als leven loos aan mijn voeten en het was weer Inge die mij tot bezinning bracht en mij tot handelen riep. Wij namen haar samen op, want geen van de kerels stak een hand uit, en droegen haar naar mijn kamer en legden haar op mijn bed. Toen wij opkeken stond de verrader weer achter ons- „Maak licht hier", snauwde hij en het was ken nelijk te horen, dat hij zich met dat gesnauw een houding poogde te geven. Ik dacht aan Halzen. „Papieren alsjeblieft. Van allemaal. Eerst van haar! Zijn vinger prikte in de richting van Martha, die door Inge werd bewerkt met eau de cologne en natte handdoeken. (Wordrt vervolgd.) versterkt TJlijkens de weekstaat der Nederlandsche Bank van 5 sep'ember is er meer belasting betaald dan in de vorige week want ondanks de betaling van 42 mil joen vlottende en 30 min, gevestigde schuld steeg het saldo met 110 min. tot 276 min. De banken konden de betalingen slechts ten dele uit de bin nenkomende middelen voldoen, zoals de inkrimping van de bankbiljettenomloop met 45 min. tot 4.663 min. en van de rekening andere ingezetenen met f 12 min. tot 144 min. Er was een onttrek king van 15 min. wegens aankoop van deviezen. De voorraad goud en deviezen bedraagt nu 5.497 min., waarvan goud onveranderd 4.733 min. terwijl conver- tibele deviezen afnamen van 784 min. tot 772 min. en het dekkingspercentage daalde van 96,95 tot 96.91. Het saldo der banken daalde dus 65 m)n. tot 530 min. of voor het eerst beneden het ver plicht gemiddelde van 550 min. Op de geldmarkt was echter geen spoor vgj verkrapping en daggeld bleef 11A%. Wallstreet lager De New Yorkse effectenbeurs sloot giste- ren lager met trage handel. De opening was lager .a de daling var vrijdag en gedurende de beurstljd bleven de koersen omlaag gaan," waarna zij rond- het laagste punt sloten. De meeste belangrijke groepen gingen achteruit. De verliezen liepen veelal uiteen van enkele centen tot twee dollar, doch bij meer speculatieve waarden zag men grotere dalingen. Auto's, staal, spoorwegen, olie, koper, vliegtuigen, elektronische, chemische, farmaceutische waarden en elektrische uitrusting behoorden tot de verliezers bij ;n daling over een breed front. Van de 1217 verhandelde fondsen wa in 737 lager, 295 hoger en 185 onveran derd. De index van Standard and Poor 500 aandelen daalde 0,51 tot 56.49, de grootste achteruitgang sinds de 0,60 30 augustus en op deze grondslag het totale koersverlies 2.800 mll- ioen, het gemiddelde van A-P. voor 60 fondsen ging 1,40 achteruit tot 219,20. Antiquity and Survival emitteert De uitgeversmaatschappij Antiquity and Survival geeft een 2,5 pet winstdelende obligatielening-1960 van 250.000 a pari uit, waarvan reeds 80.000 ondershands geplaatst is. De houders zullen boven de vaste rente voor ieder procent dividend hetwelk uit de winst aan aandeelhouders solist 21 10 Groen land, z lezing 2125 Lichte mi Saxofoon en plano 22 31 New York actooek va.. 43 Gram 23-5524 00 NW- Hilversum II, 298 m 1<">7 kc/s. KRO: 7 00 Nw6 7 15 Gram 7-45 Morgengebed en overweging 8-Oo Nws 8 15 Gram 8.23 In leiding Hoogmis. NCRV: 10 00 Gram t0 30 Morgendienst- KRO: lil 00 V d zieken 1145 Gewijde muz 12 00 Miiddagklok-noodklok 12 03 Gram 12-25 Wij van het land, praat je 12 55 Land- en tulrvbouwmeded 12 38 Gram 12,46 Olvmipische Spelen 13 Oo Nws 13 15 Zonnewijzer 13-20 Pianospel 13.3d Lichte muz- NORV: 14 00 Metropolo ork en klein koor 14 33 Groninger orkestver eniging en solist 16 00 Verkenningen ln de Bijbel 16 20 Gram 16-30 Mezzo-sopraan cn oiano 17.00 V d jeugd 17-30 Gram 17 40 Beursber 17 43 Olympische Spelen- 18 OO Jazzmuziek 1813 Sportrubr 18-30 Gram 18.40 Olympische Spelen 18-OO Nw,< en weerber 13 10 Liederen 10-30 Radio- krant 19 50 Pol lezing 20 00 Gram 20-30 Een tuin van zand en stenen lezing 21 05 Koperork 21-20 Periodieken parade 21-30 Lichte muz 22 00 Olympische Spelen 22-30 Nws 'en SOS-ber 22 4q Gram 22 Av< overdenking 23 00 Ker' orgel 23-30 Gram -.1 23.55—24-00 Nw». Televislcprogr NTS: 14 55-18-30 Euro- 3 45 Olympische Spe'e "evislcprogr NTS: -. Olympische Spelen 20 00 Jol 20 20 Olympisch allerlei KRO: 20.30 Documentaire 20-40 Theaterkron 2'-00 De vijf kruisjes. TV-tpe! NTS' 22 30 23 00 Eurovisie: Olympische Spelen- Kon. Zout krijgt Duits belang De Koninklijkë Nederlandsche Zout- industrie zal te zamen met Preussag een in 1962 te openen zout-elektrolysebedrijf vestigen te Ibbenbüren in Wcstfalen, ongeveer 70 km van Hengelo. Beide zuln len voof de helft deelnemen in de daar toe op te richten Elektro-Chemie Ibben büren G.m.b.H. van 10 miljoen D.M. Deze zal chloor en natronloog bereiden. Preussag zal de elektrische energie vcfe strekken, Kon. Zout het zout. Kon. Zout en Preussag zullen zich borg stellen voor de te' sluiten leningen. Preussag wa# vroeger staatsbedrijf, doch is nu groten deels particulier gemaakt, en heeft 103 miljoen D.M. kapitaal, dit jaar nog u(t te breiden met 52 min. D.M. Het dividend was in 1959 8 'U. Preussag wint kali, kolen, aardolie, aardgas, ertsen en be- reidt non ferro-metalen. Philips doet bod op Britse fabriek De Britse Philips, de Philips Electrical Industries, heeft een bod van ongeveer 2. miljoen gedaan op de 550.000 aan» delen of 3 shilling 9 d. per aandeel van 1 shilling, van de Ada (Halifax) die huis houdelijke apparaten produceert, vooral wasmachines De netto-winst van Ada was in 1958/59 108.000 (v.j. 180.000). het dividend 10 (25) pet. Het bestuur van Ada heeft aan geraden het bod te aanvaarden. wordt uitgekeerd, een half procent rente ontvangen De opbrengst dient voor over- neming van bet internationale tijdschrift \ntiquity and Survival en verdere inver» teringen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9