Kamerbeek leverde fraai werk: vijfde plaats in zware tienkamp Vandaag kans op bronzen medaille Ben Verhagen is nu heel dicht bij bronzen plak 1 J 1 Handdoek: wereldrecord Kees Kerdel: tevreden met Ned. prestaties De voor Nederland favoriete nummers mogen tijdens de Olympische Spelen in Rome dan zijn afgewerkt, niettemin spreekt Holland op enkele fronten nog een bescheiden woordje mee. -Ar Zo doet onze Flying Dutchmanzeiler Ben Verhagen het in het veel Zuidelijker dan Rome gelegen Napels bepaald niet slecht. De Rotter dammer heeft zelfs kansen op een tweede plaats gehad, maar die gisteren zo goed als verspeeld. Een bronzen plak ligt echter vandaag tijdens de laatste race zeker binnen zijn bereik. Dat zou een nieuw Nederlands succes mogen worden genoemd. We mochten overigens gisteren ook niet mopperen, al leverden de prestaties van onze tienkampers Eef Kamerbeek en Herman Timme geen medailles op. Met een vijfde plaats van Kamerbeek mag Nederland met recht trots zijn, yzrax. Het programma van de Olym pische Spelen op donderdag 8 september luidt als volgt: 7.00 u. ruitersport, samengestel de wedstrijd 8/30 u. schermen, sabel indivi- 9.00 u. turnen, vrije oefeningen dames gewichtheffen, schieten: klein kaliber, snclvuurpistoolkleidui- venschieten 15.00 u. schermen, sabel indivi dueel, turnen, vrije oefe ningen dames 4 x 100 m dames, hoogspringen dames 15.15 u. 4 x 100 meter heren 15.30 u. speerwerpen heren 16.30 u. 4 x 100 meter heren 17.00 u. gewichtheffen 17.15 u. 10.000 meter finale 17.55 u. 4 x 100 meter dames 18.10 u. 4 x 100 meter heren 21.00 u. basketball om eerste tot vierde plaats. Nederlandse deelname. Radio Hilversum 1: 12.45 u., 17.45 u., 18.40 u., 22.00 u. en 23.45 u. Televisie: 14.55 uur, filmover zicht, 20.20 uur, Olympisch aller lei, 22.30 uur, filmoverzicht. want deze Eindhovense all-roundatleet heeft zich in een sterk veld van topatleten op een zeer zwaar atletiekonderdeel uitstekend geweerd. Rekenen we Rusland niet mee dan is hij de sterkste Europese tienkamper en dat is een compliment dik waard. Minder was het met onze dames Gerda Kraan en Ine ter Laak-Spijk die een ontaktische 800 m liepen en reeds in hun series werden uitgescha keld. Speciaal voor Gerda Kraan moet dit een teleurstellend resultaat worden genoemd aan gezien zij veel beter kan dan hetgeen zij gisteren in Rome presteerde. Maar niettemin: het feest is uit. Zover heeft Cees Koch het gisteren nog niet laten komen, want onze discuswerper haalde ruimschoots de finale waarin hij vandaag zijn kracht heeft beproefd. ■jc De start van onze turnsters was niet zo best. Kennelijk wat onwennig in dit sterk bezette tor nooi kwamen onze meisjes niet tot grote presta ties ook al deden zij allen het uiterste wat in jjun vermogen lag. Zij konden helaas nog niet in de schaduw van de Russinnen staan die gelijktijdig met de Nederlandse deelneemsters hun oefenin gen uitvoerden. En dan zijn we voor wat de Hollandse deel name betreft uitgepraat. Tot slot nog een woord van hulde aan het adres van de Deense voetbal lers die het hebben gepresteerd om de finale van het Olympisch tornooi te halen door Honga rije te verslaan. Dit had niemand durven dromen toen enkele maanden geleden diverse spelers van het Deense elftal verongelukten bij een vliegtuigongeval. De Denen hebben aangetoond wat met vaste wil en teamgeest kan worden bereikt. Het sterke Hongarije is uitgeschakeld voor het goud Overgelukkig hield de Italiaan Giuseppe Delfino zijn degen boven het hoofd, toen hij Olympisch kampioen degenschermen heren in dividueel was geworden. Nederland telt mee bij zeilen D e Rotterdammer Beu Verha gen is dinsdag, ondanks zjjn zesde plaats, weer een stap dich ter bij de bronzen medaille ge komen in de Flying Dutchman- klasse bij de Olympische zeil wedstrijden in de Golf van Na pels. Zijn kansen op een zilveren, om niet te spreken van de gouden medaille, daalden doordat zowel de Deen Fogh, die vandaag win naar werd, als de Noor Lunde, die de eerste plaats bezet, voor onze landgenoot eindigden, maar niettemin houden Verhagen en Helder de Nederlandse zeilnaam Voor de overige Nederlanders is ook ditmaal weinig aanleiding de loftrom pet te steken. Van Duyl finishte in de Drakenklasse als elfde en Sleeswijk moest zich met een zeer besctieiden 19e plaats tevreden stellen, waardoor laatst genoemde thans de 24e plaats in het algemene rangschikking bezet met een achterstand van.6181 punten op de 32- jarige Deen Elvstroem, die voor het eerst in de Olympische geschiedenis het heeft gepresteerd voor de vierde achter eenvolgende maal ,.goud" te veroveren. Daar is de Deen reeds op de voorlaat ste dag zeker van geworden. De regen, die maandag Rome een verfrissend bad gaf, had dinsdag Napels bereikt en daarmee een aanzienlijke afkoeling gebracht. Toen de F.D. - klasse 's morgens om kwart voor twaalf moest starten was er bijna geen wind, maar daarentegen zoveel regen, dat de start een half uur werd uitgesteld. Het De Nederlander Ben Verhagen staat na de zesde race in de Flying Dutchmanklasse nog steeds op de derde plaats. Op deze foto: een beeld van de strijd in deze klasse in de Baai van Napels. zicht bedroeg nauwelijks 700 meter. Om de startlijn loodrecht oo de windrichting te krijgen, was het nodig het startsc'.iip te verhalen. Voor de bemanningen van de schepen was het geen pretje dit lange wachten in de gutsende regen, doch toen eenmaal het startsein werd gegeven, was de wind inmiddels aange wakkerd tot 7 8 meter per seconde. Goede start Verhagen had een goede start en stak met een vijftiental schepen over bakboord zee in, waarbij onze landge noot als spoedig op kop ging. Ditmaal bleek echter de richting, die Verhagen had gekozen in tegenstelling tot voorgaande dagen niet de juiste te zijn geweest. De schepen, die namelük eerst over stuurboord naar de wal waren gegaan, hadden eén gunstiger wind en toen de twee groepen elkaar ontmoetten, was Verhagen achtste. Bij het eerste merkteken hadden Dene marken, Nieuw-Zeeland en Noorwe- n een aanzienlijke voorsprong op de erigen, terwijl Verhagen was opge rukt naar de zevende plaats. In het tweede kruisrak zetten Zwit serland en Rusland de slag naar de westwal extra ver door en deze taktiek leverde hen zoveel winst op. dat zij als resp. eerste en tweede het kruisrak uit kwamen, gevolgd door Denemarken, Noorwegen, Rhodesia, Nederland VERRASSENDE ATLETIEKPRESTATIES IN ROME Toptijden in prachtige races /Tr i^i j" op de 400 en 1500 meter ONZE TIENKAMPER Eef Kamerbeek heeft zich een atleet van grote klasse getoond. Hjj wist gisteren in het eindklassement van de Olympische tienkamp, ongetwijfeld het zwaarste atletiek onderdeel, een zeer fraaie vijfde plaats te behalen en met zijn to taalscore van 7236 punten tevens het Nederlands record te verbele- ren. Hij eindigde achter kampioen Johnson (VS), de Chinees Yang Chuan Kwang en de Russen Kuznetsov (oud-wereldrecordhouder) en Kutenko als eerste West-Europeaan op de vijfde plaats, iets waar niemand op had durven rekenen. Kamerbeek bevestigde gisteren evenwel na de zeer zware maandag zijn goede vorm en kwam zodoende bij de eerste vijf sterkste tienkampers ter wereld. Geen medalje, maar ongetwijfeld wel een waard. Amerikaan Johnson sterkste tienkamper Na de eerste dag stond hij vijfde. Door een goede 110 m horden werd hij vierde, maar na het discuswer pen en polsstokhoogspringen zakte hij naar de vijfde en na het negende Kees Kerdel, de chef de mission Een official van de ploeg, zei dat van de Olympische ploeg, is tevre- jje grootste teleurstelling voor Ne- M,ro'L NMerla""ise Potles ierlani Ria Vehm was „Wij haddon op enkele gaote sue- het "-jarige Haagse meis- cessen gehoopt, maar er nauwelijks je, dat dit keer twee maal het re- op gerekend. Nu de Spelen nog cord op de 100 m rugslag verbeterd niet voorbij zijn, hebben wij reeds heeft. één zilveren en twee bronzen medail- „Misschien hebben wij haar te les. En wij hopen nog op meer dikwijls gezegd, dat zij werkelijk tot Pr'lz®n- de allersterksten behoort. Misschien Nederland heeft een uitstekende zijn wij wel wat te optimistisch ge- prestatie geleverd op de zwemnum- worden, speciaal na haar overwin- mers. Wij moesten het opnemen ning in de series", tegen de grootste kampioenen waar- Frans Kuypers, de coach van het tegen de Nederlandse athlelen ooit in waterpolo-zevental, kon niet zijn te net strijdperk getreden zijn en wij leurstelling verbergen over het fa- hebben het gehaald. len van zijn pupillen. Voor de grootste verrassing heeft „in Helsinki hebben wij de bron- Marianne Heemskerk gezorgd. Zij zen medaille gewonnen. Wij gingen heeft haar 16e verjaardag in Rome niet naar Melbourne uit protest te- gevierd en plaatste zich op de 100 m gen het neerslaan van de Hongaarse vlinderslag tweede direct na de opstand cn wij hadden werkelijk op Amerikaanse Carolyn Schuier. Het deze Spelen gehoopt. Wij zijn een was een grote dag voor ons allen, klein land en wij hebben veel tijdens toen de Nederlandse driekleur in de ons verblijf in Rome geleerd. De mast van het zwemstadion omhoog vier jaar die ging-". den, zullen Marianne Heemskerk zei dat zij erg in de war geweest was door persbericht, dat zij geen kans had gehad zich in de finales te plaatsen, indien de Amerikaanse Ca rolyn Wood niet plotseling de strijd gestaakt had. ..Carolyn is een goede vriendin Wleger Mcnsonides, die derde werd op dc 200 m schoolslag, vertelde: ,,BU1 Mullikan, de winnaar van bet nummer, heeft mij gezegd dat Ik prachtig gezwommen had en dat was het beste compliment dat ik ooit had kunnen krijgen. Ik verwacht dat in de komende jaren een Nederlandse zwemmer naar voren zal komen die zich vol komen zal kunnen meten met de fe nomenale Amerikaanse, Australische en Japanse zwemmers. Zij hebben zwembaden om te oefenen; wij heb ben kanalen"". Tineke Lagerberg met 1.50 m de dwerg van de Nederlandse zwemploeg -■ zei blij te zijn met de bronzen medaille op de 400 m vrije slag „omdat ik het nog nooit tegen zulke sterke zwemsters had moeten opnemen. De sterke Chris von Salt- za brak het Olympische record. Dat bewijst wel hoe hard het gegaan is". Tokio scheir veel van onze atle- harde leerschool betekenen". (liet speerwerpen) stond hij zesde. Het zag er zelfs naar uit dat hij de strijd tegen zijn Italiaan se rivaal Sar zou verliezen. Maar een subliem gelopen race op de 1500 meter, waarbij hij het laatste restje energie uit zijn sterke body perste, schonk hem net die lichte puntenvoorsprong om zich onder de beste vijj te scharen. Herman Timme deed er op het laatste nummer niet meer zoveel aan en digde als vijftiende uit een veld meer dan 25 deelnemers. Vermoeid Was liet een wonder dat een trotse Cees Kerdel, chef de mission va Nederlandse ploeg, en een zeker trotse trainer Russmann gisteravond hun armen om de doodvermoeide tien kampers legden en hen feliciteerden met het behaalde resultaat? Want al zijn ook over het algemeen de prestaties van alle deelnemers te gengevallen, om een vijfde plaats gezelschap van de ..groten" onder de groten tc behalen moet men toch van zeer goeden huize komen. Eef Kamerbeek kwam op de 100 ter tot 11.3 sec, bij het verspringer 7,21, bij het kogelstoten tot 13,76 m. het hoogspringen tot 1,80 meter op de 400 meter tot 51,1 sec, de 110 meter horden tot 14,9, met de discus tot 44,91, het polsstokhoogspringen tot 3,80, h speerwerpen 57,49 meter en de 1500 m ter tot 4 min. 43,6 sec. De prestatii bij het hoogspringen, polsstokhoogsprin gen en verspringen waren alle verbe teringen van zijn persoonlijke records. Herman Timme, de 26-jarige verzeke- ringsinspecteur uit Maastricht, heeft zich niet onder de druk van het grote evenement kunnen uitwerken. Hij zenuwachtig, had last van zijn maag en draaide niet op volle toeren. Des ondanks kan de goede prestatie van Kamerbeek gedeeltelijk op zijn naam worden geschreven, want als hij zijn vriend niet voortdurend met raad en daad had bijgestaan dan was het mis schien heel anders gelopen. it Grote strijd De grote strijd om het tienkamp goud was het persoonlijke duel tussen twee vrienden: de Amerikaan Rafer Johnson, houder van het wereldrecord, en de nationalistische Chinees van Formosa Yang Chuan Kwang, die lange tijd de leiding heeft gehad en voor een grote verrassing leek te zul len gaan zorgen. Negen nummers afgewerkt en de 25- jarige kleurling Johnson, 1.90 m lang en 91 kg zwaar, had met 8056 punten de leiding zij het met slechts 76 punten verschil op Yang Chuan Kwang. Alleen de 1500 meter moest nog worden gelo pen. De Chinees moest daar op tenmin ste 10 seconden sneller zijn dan John son wilde hij de hoogste titel die er bij de spelen ie behalen is, die van Olym pisch meerkamp-kampioen, veroveren. Hard weerkaatste het schot tegen de schamel bezette tribunes, een knal van het pistool dat de slorfase aankondigde heroïsch tweedaags gevecht. na het startschot alsnog een laatste po ging zou wagen om van zijn grote ri vaal weg te komen. Even leek het er Dij HET BEGIN van lopers voor de tweede begon hadden beiden af- *-* de laatste bocht tijmaal langs kwamen, door gesproken, dat Cerutti bij dens de 1500 meter finale de bewaking heenge- de laatste bocht met een werd de aandacht van de drongen en had alleen witte handdoek zou gaan bezoekers afgeleid. Niet maar oog voor Herb El- zwaaien wanneer uit langer de lopers op de liott. de tussentijden zou blij- baan, maar drie politie- Het kostte de grijze ken, dat er een nieuw mannen waren plotseling man heel veel moeite dc wereldrecord „inzat". En het middelpunt van de agenten aan het verstand dat zat er in. belangstelling. te brengen wie hij was en Vandaar dat Cerutti De drie dienaars van waarom hij daar stond, moest gaan zwaaien, juist de Hermandad hadden tol maar het lukte, Hoe wist op de plaats waar de taak niemand zonder spe- op dat ogenblik niemand, agenten hun taak ver- cialc permissie tot het doch nadat Elliott als richtten, stadionier rein toe te la- eerste de finish was ge- „Heb je mijn tckcr. ge- ten en hadden het op passeerd en een nieuw zien", vroeg Cerutti na luidruchtige wijze aan de Olympisch en uereldre- afloop aan Elliott. „Ik had stok met een kleine, gr ij- cord had gevestigd, werd het nooit kunnen mis- zc man, die bovendien veel duidelijk. sen", was Elliott's ant- plotseling met een witte De kleine grijze man woord. Je schreeuwde handdoek ging zwaaien, was Cerutti, de trainer alsof ze je wilden ver- Hij was kort voordat de van Elliott. Voor de race moorden...." op, toen de Rus Kutenko, die in de eindrangschikking geen rol meer van betekenis speelde, langs de beide kemp hanen ging en Yan met zich meetrok. Maar ook op dat moment wist Johnson door een korte versnelling weer bij te komen. TÏ Te gering verschil De Chinees eindigde weliswaar voor Johnson, maar het verschil in tijd was zo gering, 4.48.5 tegen 4.49.7, dat de Amerikaan zich zeker wist van de titel. Een kampioenschap behaald on der de meest moeilijke omstandighe den, waarin van 's morgens negen uur tot laat in de avond met slechts een korte middagpauze als onderbreking een zware strijd werd gevoerd, ter wijl het Italiaanse zonnetje dat an ders zo uitbundig scheen nu verstek liet gaan en men er een harde straffe wind voor in de plaats kreeg die de prestaties veglal nadelig beïnvloedde. Vijfentwintig doodmoede atleten zoch ten na de prijsuitreiking de kleedka mers op. jr Ongelooflijk Het was gisteren overigens in Rome een gedenkwaardigè atletlekdag. Het bijna uitverkochte Olympische stadion beleefde twee finales op de 1500 m en de 400 m die zo geladen en zo vol spanning waren, als de atletiekwe- reld vrijwel nimmer heeft meegemaakt. Op beide afstanden werden de wereld en olympische records omver gekegeld met welhaast ongelooflijke tijden. Opnieuw is de vraag gerezen toch \yel de grens van het mens kunnen zal liggen. Op de 1500 meter kwam de Austra lische wonderloper, de 22-jarige en meter lange Herb Elliott tot 3 minuten 35,6 seconden en hij finishte met een voorsprong van ongeveer acht meter op de verrassend sterk lopende Frans man Michel Jazy. De 400 meter was een gevecht het begin tot het einde, een strijd tus sen de 24-jarige Duitser Carl Kaufmann en de 28-jarige Amerikaanse neger Otis Davis uit Detroit. Met een voor het blo te oog nauwelijks waarneembaar ver schil stortten de twee lopers zich gelijk over de streep, met als resultaat een tijd van 44,9 seconden, hetgeen maai liefst 0,3 seconden onder het wereldre cord en 0,6 seconde beneden het Olym pische record was. Voor de Dditser betekende deze prestatie bovendien een nieuw Europees record. Davis werd tot winnaar uitgeroepen, maar feitelijk ver dienden beiden goud. In de zesde serie van de 110 meter horden van de tienkamp leverde onze landgenoot Her man Timme een goede presta tie. Hij werd eerste in deze serie. Van voor naar achter: Timme, de Oostenrijker Muchitsch, de Indiër Randwawa en de Duit ser Bock. bij de finish lag Denemarken (Fogh) op de eerste plaats, gevolgd door Zwit serland (Sjegenthaler) en Noorwegen (Lunde), terwijl Verhagen als zevende te boek kwam te staan. Engeland en Rhodesia die beide Verhagen m de rug kijken, finishten beide na onze landge noot, zodat zijn derde plaats een hech tere basis kreeg. Peter Lunde is reeds zeker van de gouden medaille. Bij de Drakeu Van Duyl was in de Drakenklasse dinsdag weer een van de eersten, die de startlijn passeerden, maar helaas heeft hij zich hier niet kunnen hand haven. Wel nam hij de leiding van de groep schepen, die over bakboord naxtr zee ging, maar toen de groep, die onder aanvoering van de Duitser Ravenborg over stuurboord eerst de westwal was gegaan, met „groep-Van Duyl" contact kreeg, kon men Van Duyl in het middenveld aan treffen. Het geluk, dat men met het schiften an de wind moest hebben, was onge twijfeld niet op de hand van onze land genoot, In het tweede kruisrak leidde nog steeds Duitsland, gevolgd door Ar gentinië en Griekenland, terwijl Van Duyl de 15e plaats bezette. In het laatste kruisrak kon Raven- borg zich echter niet handhaven, zakte terug tot de vierde plaats en moest met lede ogen toekijken, hoe Argentinië (Salas Chaves), Noorwegen (Christen- sen) en Griekenland (kroonprins Kon- stantijn) op respectievelijk de eerste drie plaatsen eindigden. Van Duyl werd als twaalfde afgevlagd. De Argentijn werd later gediskwalifi ceerd op een protest van prins Constantijn van Griekenland. Verkeerd gestart De Deen Paul Elvstroem heeft vandaag zijn vierde gouden medaille veilig ge steld. Wederom ging hij als winnaar door de finish, na reeds in het begin met de Belg Nelis de juiste koers te hebben aangegeven. Zij maakten een lange slag over stuur boord naar de wal, dit in tegenstel ling tot onze landgenoot Hans Slees- wijk, die hoog startte en over bak boord zee koos. Het voorbeel van Elv stroem en Nelis kreeg spoedig navol ging, toen men tot inzicht kwam, dat de lange slag over stuurboord de wal de juiste was. Zij die het ste in zee waren gegaan, kwamen het slechtste uit. Onder hen was ook Slees- De ruimwindse rakken brachten wei nig verandering in de posities. In het tweede kruisrak vochten Elvstroem en Pivcevic een fel duel uit om de leiding, waarvan de Australiër Jenyns profiteer de door hen steeds dichter te naderen. Aan het eind van het rak lagen zij nog slechts een scheepslengte uit elkaar. Profiterende van een flinke draaiing van de wind in het laatste kruisrak kon de Rus Chuchelov zich in de kopgroep dringen om tenslotte achter Elvstroem als tweede te eindigen. Sleeswijk moest met een zeer bescheiden 19e plaats ge noegen nemen. Olympische medailles ROMEIHSE CIJFERS EN FEITEN DOJVfE. Weer een grote dag, deze zesde in de rij van negen Olym pische atletiekdagen. Drie wereldre cords gebroken en op een bepaald moment niet minder dan vier Neder landse atleten in de piste. Het eerste wereldrecord sneuvelde toen de Pool Josef Smidt met de hinkstapsprong 16.78 m ver kwam. Dat was 8 cm boven het wereldrecord, maar Josef Smidt, 1.83 m groot en slechts 74 kg aas daarmee nog niet tevre den. Zijn volgende sprong was 16.81 m en hij brak daarmee zijn eigen we reldrecord, dat niet veel langer dan een kwartier had geleefd. Nadat de dames het slappe Olym pische record op het nog jonge num mer 800 meter hardlopen in de series althans al tot drie keer toe omver had den gelopen, liep de Amerikaanse ne ger Otis Davis in de finale 400 m de wereldrecordtijd. Davis liep 44,9 sec en verbeterde daarmee een record van zijn land- en rasgenoot Jones. Nog niet genoeg van het goede, want de Australische wonderloper Herbert El liott liep een schitterende finale 1500 meter en verbeterde zijn eigen we reldrecord met 0,4 sec en bracht het op 3.35.6 sec. Een heerlijke middag voor de fijnproevers, die 50000 man sterk, het deze middag vrij koele sta dion bevolkten. f-JET verhaal over deze atletiek-dag 1 moet beginnen met de historische finale over 400 meter. Carol Kauf mann, het fenomeen uit Duitsland, dook op de eerste baan in de start blokken. Hij zou daar op diezelfde plaats een minuutje later neersmak- ken en lang blijven kijken naar zijn bloedende knieën. Naast Kaufmann, de Amerikaan Young, daarnaast de Amerikaanse neger Otis Davis, dan de Zuidafrikaan Spence Singh Mikhan uit India en in de buitenbaan de Duit ser Kinder. Karei Kaufmann viel in het startschot, maar weerstond de ver leiding en ging niet meteen tot de aanval over. Hij immers kon vanaf de binnenbaan als enige al zijn tegen standers zien. Hij zag hoe de Zuid afrikaan Spence op het eerste rechte eind meters voorsprong nam en hoe zijn landgenoot Kinder daarop rea geerde. Bij de ingang van de bocht voor het tweede en laatste rechte eind werd duidelijk dat Kaufmann ofwel op zijn eigen tempo voorliep dan wel zich teveel naar zijn buurman de Amerikaan Young richtte. Kaufmann bleef ook nog even bij deze Young hangen, toen de neger Davis uit de bocht schietend zijn eindspurt inzette. Eerst toen zag Kaufmann dat hij ver keerd geschat had. Hij ging onmid dellijk spurten. De strijd tussen Davis en Kaufmann over de laatste 80 meter van het zwa re 400 meter nummer werd wel een van de mooiste en meest enerverende evenementen van deze Olympische at letiekdagen. Davis1 lange soepele grijppas verslapte iets. Zijn bovenli chaam ging achterover hellen en Kaufmann kon iets van zijn achter stand inlopen. De laatste meters van Davis werd vechten. Vechten tegen verkramping. Kaufmann liep nog meer in, maar met een laatste formidabele krachts inspanning wierp Davis zich als eer ste tegen de finishdraad. Hij noteerde de wereldrecordtijd van 44,9.sec. Ka- rel Kaufmann maakte dezelfde tijd en kwam slechts centimeters tekort. Een meter achter de eindstreep stortte hij neer en schoof met zijn knieën over de sintels. INE neger Otis Dauis tuerd gezegd. 1 dat hij had gewonnen, maar hij wist het niet officieel Toen men het hem meedeelde en cr bij vertelde dat hij de nieuwe wereldrecordhouder op de 400 meter was viel hij Kaufmann om de hals en voerde daarna vrij als een kind een uitvoerige en ritmische vreugdedans op. Het publiek eerde de neger Davis uitvoerig. Hij dronk het applaus met tranen in de ogen. Toen men hem late- de gouden medaille had omgehangen legde hij er zijn rechterhand op. Hij nam die hand al leen weg om de medaille aan Kauf mann te laten zien. Kaufmann kreeg de zilveren, de Zuidafrikaan Spence de bronzen plak. Ver. Staten Rusland Italië Duitsland Turkije Australië Hongarije Polen Tsj. Slowakije Nieuw Zeeland Gr. Brittannië Bulgarije Roemenië Zweden Oostenrijk Denemarken Frankrijk België zilver brons Puntenklassem ent Nederland vijftiende Na dinsdag luidt het onofficiële pun tenklassement op basis van 7 punten voor een eerste plaats, 5 voor een tweede, 4 voor een derde enz., als volgt: Rusland 379'i, Ver. Staten 339"«, Duits land 214'i, Italië 155, Australië 108, Hon garije 108, Polen 106',Groot-Britannië 88/«, Turkije 64, Japan 50',i, Roemenië 49V4, Zweden 49, Tsj. Slowakije 4815, Frankrijk 37';, Nederland 37. Bulgarije 34, Finland 24',i, België 22, Nieuw Zee land 22, Denemarken 21, Zuid-Afrika 18'-i, Iran 18, Zwitserland 14, Zuid-Slavië 13, Oostenrijk 12, Canada 12, Mexico 10. V.A.R. 8'2, Jamaica 0, Brazilië 5, Formo sa 5, Ghana 5, Pakistan 5. India 4. ,«ln«s 31;,. Cuba 3. Terl»nd 3, v J-TET tweede atletiekgerecht voor fijn- proevers werd door Herbert Elliott uit Australië op de sintelbaan geser veerd. Negen finalisten, de snelsten ter wereld startten voor de 1500 me ter. De Fransman Michel Jazy nam ter gingen in 28.3 sec, de 400 meter in 58.2 en de 800 in een minuut 57,8 sec. De Noor Hamesland had intussen de leiding overgenomen voor de Hon gaar Rozsavoldyi en de Fransman Michel Jazy. Met nog anderhalve ronde voor de boeg werkte ook Her- bert Elliott zich naar voren. Hij ver lengde zijn pas, verhoogde het rilme en meteen gaapte cr ruimte tussen hem en de Hongaar, die nog het langst was mee gegaan. Die laatste ronde liep Herbert Elliott alleen. Hij liep in de stijl van de grote lopers. Elliott won een wereldrecordtijd. Michel Jazy was langs de Hongaar heengeschoven en werd tweede: De Hongaar derde. Jazy kreeg als vertegenwoordiger van het op het gebied van medailles arme Frankrijk een aparte ovatie. /NP een gegeven moment waren niet J minder dan vier Nederlanders in de piste. Herman Timme en Eef Ka merbeek, onze niet hoog genoeg te prijzen tienkampers, alsmede de meisjes Kraan en Ter Laak Spijk, die aan de series 800 meter dames deel namen. Meer dan deelnemen deden ze echter niet. Kraan liep 2.10.6 sec en werd zesde. Ter Laak Spijk liep 2.10.2 sec en werd in haar serie vijfde. En dan rest nog mee te delen dat de Pool Joseph Schmidt met 16.81 een wereldrecord op het hinkstapspringen won. De Russen Goriaef en Kreer wer den tweede en derde. De Amerikaan se neger I. Davis vierde. Kreer veeg de hem uitgerekend met zijn aller laatste sprong van de bronzen plaats weg. Davis sprong 16.41, Kreer 16.43. Na zijn worp zei Kreer iets tegen Da- vis, wat deze verkeerd begreep. Davis werd bedroefd en het publiek werd boos. De neger verliet treurig het veld. Kreer gaf Davis nog de hand. ging huilen. Hij huilde nog toen hij -en V faille al om de hals

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7