Feesten Noordwijkerhout prettig begonnen V.G.L.O.-afdeling is de beste oplossing Comité Activering Jeugdwerk was en blijft actief AVONDKLOK MAASTRICHT WEER VAN DE BAAN? Hoger sterftecijfer van astma dan van t.b.c. Volop haringtijd in IJmuiden, prijzen handhaven zich goed Kind nauwelijks gewond na val uit trein T ypekampioenschappen in Houtrustrotonde VAN LEEUWEN »'t Brillencentrum" Amerikanen vragen in Rusland asiel NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 Groep 5 (drogisten, hulshoudeiyke ar tikelen, schoenen en kapsalons: le pr. kapsalon Duivenvoorden, Havenstraat 62; 2e pr. H. Hemelman, Havenstraat 3; 3e pr. J. A. Broekhof, Havendwarsstraat 1; eer volle vermeldingen: N. Rodenburg en A. Schouten. Woningbouw De firma Gebrs. Van der Togt, alhier, il voor eigen rekening in Noordwijker- hout volgens ontwerp van het architecten bureau M. J. Rouw uit Zoetermeer tien woningen gaan bouwen. TTET IS ONS niet bekend, of de voorzitter van de Oranjevereniging de laatste dagen dikwijls De Bilt heeft opgebeld, maar dat hij en zijn medebestuursleden het ergste vreesden ten aanzien van het weer tijdens de Oranje- en volksfeesten 1960, dat staat wel vast. Maar gelukkig, de ver wachtingen blijken te somber te zijn geweest. Gisteren, de dag van de kinderspelen, de etalagewedstrijd en opening van de kermis, was het in elk geval heerlijk weer. Een groot deel van de mièldag is de schooljeugd op de speelplaatsen of vlak daarbij druk in de weer geweest om elkander in alle mogelijke spelen de door de O.V. beschikbaar gestelde prijzen te betwisten. Elke klas hield haar wedstrijden onder leiding van de eigen onderwijzer of on derwijzeres en zodoende kon alles vlot worden afgewerkt In de ochtenduren waren alle kinderen reeds verrast met een klein geschenk van de Oranjevereni ging en degenen die 's middags geen prijsje konden bemachtigen, waren toch dik tevreden met de snoeperijen en het ijsje, waarop zij werden getrakteerd. Na afloop van de spelen, waarbij vele ouders, broers en zusters langs de lijn stonden, gingen de kinderen naar de ker mis op de Brink, waar toen natuurlijk vooral de draaimolen aftrek had. 5s Avonds 's Avonds begon het feest voor de vol wassenen. De beide muziekkorpsen trok ken langs afzonderlijke routes door het dorp tussen 8 en 9 uur en intussen wer den de laatste gordijnen, rolluiken en la kens voor dc étalages weggehaald en kon den de vijf jury's aan de beoordeling van al het moois beginnen. Dc dames en heren hebben weer een zware» taak gehad, want de deelneming was bijzonder groot: 49 zaken, die kosten noch moeiten hadden gespaard hun arti kelen op werkelijk bijzondere en veelal kunstzinnige manier uit te stallen. Natuurlijk was er nog geen sprake van uitbundige feestvreugde, maar het was al druk in het dorp en de stemming was weer ouderwets opgewekt en gezellig. Een bijzonder evenement is de aanwe zigheid van de diamanten luchtschommel. Beide muziekkorpsen hebben tijdens hun rondwandeling hun opwachting gemaakt bij de familie Vallentgoed en haar een klinkende serenade gebracht als inleiding op de eigenlijke huldiging van het echt paar H. Vallentgoed sr., die morgenmid dag zal plaatshebben. Uitslagen De uitslag van de etalagewedstrijd: Groep 1 (slagers en bakkers): le pr. J. Duindam, Havenstraat 11; 2e pr. fa. J. Balk, Havenstraat 6; eervolle vermeldin gen: fa. Marijnen en A. van Eeden. Groep 2 (manufacturen, bloemen, kunst en sierartikclen, fruit): le pr. W. P. Mens, Dorpsstraat 24; 2e pr. J, v. d. Berg-Smit, Havenstraat 78; 3e pr. J. Broekhof, Ha- venstr. 14; eervolle vermeldingen C. F. Vink en Arti Home. Groep 3 (levensmiddelen en zuivelpro- dukten): le pr. Fr. Aartman, Havenstraat 15; 2e pr. R. van Dijk, Dorpsstraat 20; 3e pr. Grozo-zelfbediening, Viaductweg 6: 4e pr. P. Duivenvoorden, Viaductweg 1; volle vermelding: wed. A. v. d. Slot Groep 4 (kantoorboekhandel, rookwa ren, rijwielen, elektrische apparaten): le pr. G. van Dam, Havenstraat 22; 2e pr. G. Vreyling, Havenstraat 16; 3e pr. P. Zandbergen, Dorpsstraat 12; eervolle ver meldingen: Gebra en Ad. Seysener. OEGSTGEEST Openbare kleuterschool Op 30 augustus had de openbare aan besteding plaats Voor dé bouw van de openbare kleuterschool aan de Wijtten- bacbweg. B. en W. hebben de bouw ge gund aan de laagste inschrijver A. C. van den Oever te Leiden, die met een bedrag van f 75.300 f 13.557 beneden de begroting bleef. De architect heeft gevraagd of het mogelijk was, nu de aanneemsom gunstig ligt ten aanzien van de door de inspectrice van het kleuteronderwijs goedgekeurde begroting, reeds thans het heiwerk, resp. de gehele fundering ge reed te maken voor het derde lokaal. Het is immers niet-economisch voor dit lokaal -f bijruimten later nog eens met een heistelling c.a. te moeten terugko- Er worden thans twee lokalen ge bouwd. Naar B. en W. hopen wordt het volgende jaar urgentie voor een derde lokaal toegewezen. Zij stellen de raad voor in het ge vraagde toe te stemmen. Kankerbestrijding De collecte voor het Koningin Wilhel- minafonds (kankerbestrijding) in Ocgst- geest heeft f 1117,12 opgebracht. voor beginners, gevorderden cn tclenrgestelden De officieel erkende MIDDENSTANDSCURSUSSEN (GEEN LEEFTIJDSGRENS MEER) van het ONDERWIJS-INSTITUUT „M.E.A.B.' o.l.v. M v. d. HORST TELEFOON 01710^-30660 (Door het I.M.O. officiéél erkende Middenstandsopleiding) beginnen de volgende week in KATWIJK AAN ZEE!!! Bedenk, dat de cursist van REDEN de Middenstander van MORGEN is MAAK STRAKS UW LANGE AVONDEN PRODUKTIEF. GA LEREN LAATSTE speciale inlichtingenavond in KATWIJK AAN ZEE, HEDEN, woensdag avond van 710 uur in lunchroom van Rijn, Princestraat 27, telefoon zich ook kunt opgeven voor onze cui DUITS en ENGELS reeds meer dan 2000 maal hebben wij daadwerkelijk bewezen: „WIE ZEKER ZI|N WIL VAN SUCCES DIE NEME BI) DE „M.E.A.B.'" LES!! Dit seizoen slaagden 216 onzer kandidaten of 65 r) CHR. SCHOOL OUDE WETERING IN de gegeven omstandigheden is het het beste dat de zevende en achtste klassen van de christelijke nationale school in Oude Wetering in stand worden gehouden". Met deze woorden onderstreepte de adjunct secretaris van de schoolraad voor scholen met de Bijbel mr. K. J. Matze in de vanmorgen gehouden openbare zitting van de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State het beroep dat het bestuur van de chris- telijk-nationale schoolvereniging had ingediend bij de Kroon tegen een be slissing van de staatssecretaris van onderwijs kunsten en wetenschappen om het 8ste leerjaar van de christe lijke school aan de Kerkstraat in Oude Wetering te doen vervallen. „Hat gaat hier speciaal om leerlingen dde op het VG-LO, zijn aangewezen. De bestaande VGLO afdelingen aan de christelijke school in Oude Wetering voorziet in de behoefte, vooral omdat er in de omtrek geen aparte VGLO-school bestaat", zo merkte mr. Matze vanmor gen op. Het leerlingenaantal voor deze afdeling stijgt nog ieder jaar en bedroeg per 1 september jJL vierenveertig waar van alleen al drieën twintig nieuwe leer lingen, dit wijst toch wel op een dringen de behoefte". Nieuwbouw Hoewel mr. Matze ervan overtuigd was dat dit geen doorslaggevend argument koai" zijn meende hij góed té doen erop te wijzen da-t tjukele jaren geleden :de be staande christelijke sdhoOl aan .de Kerk straat juist voor de VGLCMeerlingen piet drie klassen was uitgebreid, namelijk lokaal voor gewoon voortgezet onder wijs, een lokaal voor handenarbeid en één voor huishoudonderwijsDeze niet onbe langrijke kapitaalsinvestering zou voor oieüs zijn gedaan wanneer men thans he.t achtste leerjaar aan de school zou ophef fen want de lokalen zouden dan leeg ko en te. staan. Omdat de hoofdinspecteur voor het la ger onderwijs de suggestie had gedaan voor de stichting van een VGLO-school welke dor leerlingen uit Oude We tering, Nieuw Venmop en HJUegom be zocht zouden kunnen worden, vroeg staatsraad mr. Algera hoe het schoolbe stuur over een eventuele concentratie van het VGLO dacht, „Hier is nog niet over gesproken. Er moet tussen de be trokken schoolbesturen nog overleg plaats hebben. Het zou wellicht een goede op lossing zijn", aldus mr. Matze" maar ik kan mij voorstellen dat bij een eventue.'e stichting van een VGLO-school in Nieuw Vennep het schoolbestuur van Oude. We tering toch bezwaren zou hebben te gen de grote afstand. Het hoofd der school de heer L. J Broere die ook aanwezig was behoefde ,'erder geen inlichtingen te geven. De Raad van State zal zich nog nader óver dit beroep beraden en later, advies aan d« Koningin uitbrengen VALKENBURG Feestprogramma Oranjevereniging „Wilhelmina' heeft het programma van de feestelijk heden bekend gemaakt. Dinsdag 13 sep tember half acht wordt begonnen met oei lampionopbooht, waarbij de drum band DVS uit Katwijk aan Zee, drumband DWS uit Rijnsburg en Valkenburgs Har- medewerking zullen verlenen. Na afloop van de optocht geven alle korpsen :n muzikale show op de Castelweg. Woensdag 14 september kan men a! vroeg beginnen. Om 6 uur is er de hen- gelwedstrijd. Na afloop van de paarde- t om half drio een programma ringrijden, kussenelaam, boegsprietlopen prijsschieten.' 's Avonds zal Valken burgs Harmonie een concert aanbieden. Donderdag 15 september begint mer n negen uur bij de muziektent aar ier-Broekwesg. Na het openingswoord var bungemeester M. A. van der Have is ei samenzang van -enkele vaderlandse lie deren. Daarna kinderspelen op de speel- Ook dit jaar-is-hét traditionele pro grammapunt „ringrijden met paard twefcwielige wagen" gehandhaafd. Stoe lendans, kuipje steken en touwtrekken, zullen bij mooi weer zeker wel weer veel belangstelling trekken. Op de laatste avond zal de muziekvereniging uit Rijns burg het muzikale deel verzorgen. Spreekbeurt Morgen-avond ;acht "uur hoopt in ?aal De Vries dSi-'Vèri -dér-Ent Beaat uit Monsli spreekbeurt te vervuilen voor Hervormde Evangelisatie LISSE TMNSDAGAVOND word in hotel „De Witte Zwaan-" een bijeenkomst gehouden door het „Comité Activering Jeugdwerk" (CAJ) onder lei ding van de heer E. van Houten ais voorzitter. Nu het wintertijdperk zo zachtjes aan weer aandacht gaat vragen, aldus de voorzitter, moeten wij onze plannen weer gereed maken. Wat het vorig seizoen betreft, mogen we niet ontevreden zijn over het resultaat met de gehouden cursusavonden. Er was goede belangstelling cursussen, die op goed peil stonden. Tot spljf van het comité kon men een be paalde wens, nl. om de jeugd direct na schooltijd op te vangen, nog niet in da den omzetten, aangezien de nodige krach ten óp dit uur van de dag tot heden ont breken. Toch blijft dit purat op de agenda staan! Een rapport over het seizoen 1959- 1960 werd samengesteld en zal aan bur gemeester en wethouders van Lisse woe den toegezonden. De penmngmeestoresse mevr. W. Th. Dekker-Nieborg gaf een overricht van het financieel beheer, waarvoor de kascom- missie een gunstig rapport, had uitge bracht. Naast de subsidiëring van de vereni gingen, dile krachtens hun ledenaantal een aanvrage doden op de te verlenen subsidie middels de CA..J., werden bij het comité vier aanvragen van bijzondere aard ingediend om steun te mogen ont vangen bij de instandhouding cn op bouw van het jeugdwerk. Uitvoerig werd dc over deze aanvragen gesproken. Enkele aanvragen kwamen voor subsidie in aan merking, terwijl in andere gevallen bleek, dat de C.A.J., geen gehoor kon geven aan de aanvragen. Duidelijk werd uitgesproken, dat dc C.A.J. er ndet is om de verenigingen, die in financiële nood verkeren, uit de nood te heipen als de financiële basis der verenigingen niet Wegens vertrek van mevr. Dekker- Nieboer naar Oosterbeek moest zij haar taak van perendngmeesteresseneerleggen De voorzitter sprak haar toe, waarbij hij zijn waardering uitte voor de grote acti viteit, die door haar aan de dag is gelegd. Zij is een bezielende kracht geweest in die arbeid van de CA..J. Met een woord van welkom richtte de voorzitter zich tot mevr. Tissing-Thijs- sen, die inmiddels tot penningmeesteres- ge werd benoemd. Besloten werd om op vrijdag 23 sept een contaotavc«d te beleggen ii Witte Zwaan. MaatschappijnieuWs Bij C. van der Giesscn en Zonens Scheepswerven te Krimpen aan den IJssel is het motorvrachtschip Parthenon voor de Koninklijke Nederlamdsche Stoombootmij. te water gelaten. Het schip is het .tiende van een serie van dertien schepen. Het heeft 4500 ton draagvermogen en ruim 110 meter lengte, en een enkelwerkende achtcilinder die selmotor van 3600 apk kaar, het schip een snélheid geven van 16 mijl. Er is ruimte voor 12 passagiers. NOORDWIJ K Damvereniging D.V.N. wil in de running blijven Het is -de Noordwijkse damvereniging D.V.N. ernst, met de plannen dit jaar hoge' ogen in .de competitie te gooien. Naauwelijks is het" zomerseizoen achter de rug of de competitie gaat weer draaien. Het clublokaal Die Ossewa is nog' niet beschikbaar, maar de oefen avonden gaan toch door. Voorlopig wordt gespeeld in de kapsalon van de heer Zuidhoek in de Schoolstraat. De competitie vap de L.D.D.B. belooft zeer spannend te worden. Na afloop hiervan wordt namelijk een hoofdklasse geformeerd uit de beide, hoogst geklas- :eerde clubs uit de onderbonden Leiden Den Haag, Rotterdam, Gouda. Dordrecht en Gorkum. De eerste thuiswedstrijd van D.V.N is omdat het clublokaal nog niet beschik baar is, omgezet in een uitwedstrijd. Op 13 september wordt uit gespeeld tegen Sassenheim. Het eerste tiental van D.V.N. is als volgt samengesteld: 1. A. Turk; 2. Th Zwetsloot; 3. G. van der Wiel; 4. Th Vink; 5. H. {le Vries; 6. C. Terveen; 7 J. Zuidhoek; 8. C. v. d. Zwan; 9. Jac van der Niet; 10. G. Hoek. Aan de wedstrijden om de Zuidhol landse damtitel, waarin spelers uit di districten Rotterdam, Leiden en Den Haag uitkomen, spelen voor het district Leiden twee leden van D.V.N., de he- -en A. Turk en Th. Zwetsloot, mee In de eerste wedstrijd hadden beide Noordwijkers tegen elkaar gelpot. D uitslag was epn puntendeling, 11. HILLEGOM Verdacht van inbraak De politie heeft twee 17-jarigo jonge lieden aangehouden, verdacht van inbraak in een kleedlokaal van de voetbalvereni ging R.C.H. te Heemstede, waarbij twee flessen drank werden ontvreemd. De burgemeester van Maastricht, de stad waar de politie nog altijd .speurt" naar ongehuwden beneden de achttien jaar die zich 's avonds na negen uur in de open lucht of in café's bevinden, heeft verklaard, dat wijziging van het betreffende artikel van de politieverordening wordt overwogen. Het artikel (92) der algemene politie verordening, dat de jeugdigen in de avonduren aan huis bindt stamtr nog uit de bezettingstijd. Onlangs, na moeilijk heden met de Maastrichtse jeugd, werd bekend gemaakt dat het artikel weer streng zal worden nageleefd. Een ge meenteraadslid, dr. J. Tans (arb.) heeft nu gevraagd naar de resultaten en wens te te weten of de „avondklok" ook in dc toekomst wordt gehandhaafd. De burgemeester antwoordde, dat de „avondklok" geen aanleiding heeft gege ven tot processen'verbaaL Er gaat een grote preventievo,werking uit van. dc waarschuwing. Een wijziging wordt ech ter "overwogen.ic De heer Tans was van mening, dat de burgerlijke vrijheid zoveel mogelijk be waard dient te worden. Voor het grootste deel van de Maastrichtse jeugd is de „avondklok" overbodig en zelfs onge wenst, aldus de heer Tans, De berichten de ingrijpende maatregel zijn tot in het buitenland doorgedrongen en hebben Maastricht in diskrediet gebracht, meende hij. De raad besloot op het ogenblik geen algemene discussie over de kwestie te houden, maar het standpunt van B. cn W inzake de algehele wijziging van de po litieverordening af te wachteü Behandelcentra nodig in de grote steden T7"ijf procent van de Nederlandse bevolking lijdt aan astma-bron- chiale. Va-n deze 550.000 gevallen zijn er slechts honderdduizend gere gistreerd, omdat de astma-patiënt doorgaans zijn lijden zo mogelijk maskeert in een poging de nadelen „Donna" maakt weer 80 slachtoffers De wervelstorm „Donna", die zich m windstoten van 190 km in west-noord westelijke richting voortbeweegt heeft op Puerto Rico tenminste 80 doden ach tergelaten. Tweehonderd 'mensen dén vermist'. Langs de gehele kust heeft het opgezweepte water zioh op steden en dprpjes gestort. De materiële- schade zijn kwaal in de maatschappij-te ontgaan. Ieder jaar steryen gemid deld 600 Nederlanders aan bron chia al astma, een hoger sterftecijfer dan voor tuberculose Bovendien zijn ca. 2500 astma-lijders invalide Deze gegevens heeft de voorzitster van de Nationale stichting voor astma-behan delingscentra Jkv. M. van Riemsdijk gis termiddag openbaar gemaakt ter ïllustra- an de grote nood onder de talloos vele lijders aan deze ziekte. De oorzaak deze kwellende kwaal is'nog duister. De psyche heeft een overwegend aan deel in de ziekte, zodat aan de psycho somatische behandeling, der patiënten volledig aandacht dient te worden ge schonken. aldus jkvr. Van Riemsdijk. Broodnodig is om de oprichting instituten met een centrale behandelings mogelijkheid. Astmatici kunnen daar po liklinisch individueel worden behandeld door een team van artsen en specialisten met behulp van de meest moderne appa ratuur. De Nationale stichting, die uit gaat van de Vereniging tot bevordering van do belangen- van astmatici, heeft reeds een aantal plannen hiervoor in p.-rtefeuille. Zaterdag 17 september begint de stich ting een nationale actie ter verkrijging van de nodige financiële middelen. Deze behandelcentra zijn vooral nodig in de grote steden. Elk centrum kost naar schatting f 500.000. De hulpverlening wordt - belemmerd door de sterke wind. Helikopters konden niet opstijgen en ook het eerste K.L.M.- vliegtuig, dat gisteren naar het zondag getroffen eiland St. Maarten zou ver trekken moest aan de grond blijven. Een Engels fregat heeft inmiddels levens middelen: naar het eiland AnguiHa ge bracht. Over de toestand op de Maagden eilanden had de Britse admiraliteit nog gegn _berrchten ontvanger!. Aangenomen wordt dat ook de kleine Franse en derlan-dse--eilanden in dit gebied hulp nodig hebben. Uit.de traag doorkomende berichten van het eiland St. Maarten blijkt dat de schade allerminst meevalt.- De brug die de landtong, waarop het vliegveld ligt, met het eiland verbindt is verwoest. Ook alle gebouwen rond het vliegveld zijn weggevaagd. Dc Amerikanen hebben aangeboden St. Maarten op te nemen de hulpverlening die van Puerto Rico uit wordt georganiseerd. Visserijgolfjes HET IS NU VOLOP haringtijd in IJmuiden. Gisteren werden er niet minder dan 5430 kisten verse haring door de treilers aangevoerd. De kwaliteit van deze haring was goed, de prijzen handhaafden zich bij deze grote aanvoer uitstekend. Voor de haring werd 20,20 tot 16 bij het scheiden van de markt betaald per kist van 50 kilo. De aanvoer van verse zeevis is niet erg ruim. Toch poogt men wel mpt een zo ruim mogelijk as sortiment aan de markt te komen. Overigens de dagen, waarop de tfeiler Haarlem IJM 9 na drie dagen met 3000 kisten verse haring aan de markt kwam, liggen ver achter ons. Ook dit haringseizoen komen de treilers na normaal twaalfdaagse reizen met haringvangsten-binnen, die de duizend kisten niet te boven gaan. Negen treilers, drie loggers en drie kot ters kwaftien dinsdag aan de markt in IJmuiden. Zij zorgden voor een totale aanvoer van 8700 kisten verse vis Er waren 300 kisten schelvis, 260 wijting, 5430 haring, 420 makreel, 85 schol, 80 gul en kabeljauw, 50 diversen, 250 kilo ton gen, 120 stijve kabeljauwen, 60 stuks haaien en 250 kleine kistjes haring. De schepen De KW 99 kwam binnen met 250 ha ring, 35 makreel, 20 wijting, 15 schelvis 15 gul en kabeljauw; de Albatros KW 87 met 560 haring en 40 wijting; de VL.16 met 440 haring, 250 kleine kistjes haring, 10 wijting, 5 schelvis en 20 gul en kabel jauw; de SCH 261 met 910 haring, S ma kreel, 10 schelvis en 10 wijting; de KW 135 Emma Wilhelmina met 240 haring, 70 makreel en 25 diversen; de Arie Ouwe hand KW 122 met 600 haring, 30 makreel. 70 schelvis en 50 wijting; de Nestor KW 101 met 390 haring, 40 makreel, 25 wijting, 5 schelvis, 5 diversen en 10 stijve kabel jauwen; de Sakina Martina KW 32 met 900 haring, 175 makreel, 30 schelvis, 35 wijting en 5 gul en kabeljauw en de KW 81 met 850 haring en 10 diversen. De haaien werden aangevoerd door de Deen se kotter L. 98. En vandaag Voor vandaag stonden er in ieder geval drie treilers op het losprogramma. De Ariadne IJM 18'zorgde voor 220 haring, 350 makreel. 10 wijting, 110 gul en kabel jauwen; de SCH 171 zorgde voor 300 ha ring. 200 makreel, 50 stijve kabeljauwen en 5 diversen, de Claesje RO 46 voor 84C makreel, 85 schelvis en 10 gul en kabel jauw .Vangsten die wat assortiment be treft. nogal uiteenlopend waren. Om de Noord maakte een briesje var windkracht 5 het de vissers het leven eer beetje zuur. De vangsten liepen onmiddel lijk sterk terug in het nogal woelige wa ter. Slechts waren- die vangsten plet 150 Tussën Ommen en Mariënberg is Re familie Blaauw'dobr eeri -personen- tot 350 manden haring, makreel, schelvis kabeljauw overigens niet. Langs" de kust werd weinig gevangen. De treiler Willem gaf een dagvangst door van 270 manden, de Beatrice IJM 72 meldde een trek van 60 manden, de Tho- IJM 33 eveneens, de Francina en trek van 50 manden, de Postboy IJM 35 een trek van 90. manden e Delft IJM 37 een trek van 70 manden. varen vrijwel alle IJmuidense er Katwijkse treilers, die om de Noord vis ten. De rest was uit- of thuisstomend. Boot naar Oostende De scheepsbouwer J. H. Boot. directeur an de Dageraad te Woubrugge, behoort ook tot de inleiders op de studiedagen, die de Koninklijke Vlaamse Ingenieurs vereniging 15, 16 en 17 september in Oost ende houdt. De heer Boot spreekt ovei rationalisatie aan boord van vissersvaar tuigen. Dr. J. Reuter zal snreken ovei materialen voor netten, de heer P. A de Boer over proeven met pelagische netten x. W. A. Swaan over zeegangsproe- met vissersvaartuigen. Oostende ver wacht van deze studiedagen, die velen de gelegenheid zullen geven ook eens met de rijzige Noorse FAO-chef Jan Olof Traung. kennis te kunnen, maken, heel Vismcclnarigheid De dumping van het Peruviaanse vis meel op de Europese markt heeft op de Duitse markt ook gevolgen voor de prii- zen voor verse zeevis. De vismeelprodu- centen betalen thans niet meer dan 2.50 tot 3.50 DM voor een kist visafval aan de groothandelaar, tegen 6.75 tot 7,50 DM voor de peruviaanse concurrentie Dit is vooral een tegenslag bü de verwerking van roodbaars. waarvan slechts een der de als filets overblijft. De hoge prijs vóór afval maakte veel verwerkingskosten Door het wegvallen van dit deel zijn de prijzen voor visfilets in Duits land gestegen. Niet schrikbarend, want de concurrentie op de markt voor zeevis, spreekt uiteraard ook nog een hartig, woordje mee. aanvoer van verse zeevis is de af- gelopen week, evenals hier, ook in Duits land tamelijk gering geweest. Er liepen weinig treilers binnen. Hun vangsten be staan hoofdzakelijk uit haring en makreel. Volgende week verwacht men in Duits land weer grotere aanvoer van roodbaars. kabeljauw en koolvis van de treilers, die de verrevisserij uitoefenen'. gisteren een 4-jarig meisje uit een trein gevallen. Een 12-jarig zusje- zou haar naar liet toilet begeleiden, .maar rgiste riiih in ;.dë deur, waardopj 'hét' kmd naar -bijitéiï viel. .Ogenblik^' .keiijlv, werd. er. aai? de noodrem -'ggr-i trokken. Tóén men- - liet"k-ihiF" langs' de rails vond bleek, dat het slechts lichte verwondingen had opgelopen. e Het twee-en-een-halfjarig jongetje L. van Weerden is gisteren verdronken in een vijver nabij de Johan Beenl'aan in Utrecht. De kleuter was in de buurt van de vijver met een ouder broertje aan het spelen en is daarbij te water geraakt. Een passerende kolenhandelaar heeft het kind uit de vijver gehaald en kunstmatige ademhaling toegepast, maar tevergeefs. 9 Bij het oversteken van de rijksweg van de .Afsluitdijk naar Groningen is gisteren het zevenjarig dochtertje van Echtpaar ontdeed zicli van baby De rijkspolitie heeft de ko-ster-tuanmart van de Hervormde kerk te Eemnes, de 29-jarige W. van G., en zijn 28-jarige vrouw D. van G.-B. gearresteerd en naar het Larcnse politiebureau overgebracht, Zij worden verdacht van moord op hun in augustus geboren baby. De vrouw hééft toegegeven, dat zij haar zoontje heeft omgebracht uit vrees voor de toekomst en omdat het echtpaar dacht, dat er voor hun beide kinderen er was ai een kind van ongeveer een ja in hét kléine kostershuis niet genoeg ruimte zou zijn. Zij verklaarde, dat zfj het kind had weggestopt in een vuilnisemmer un het kerkgebouw. Inderdaad heeft daarin het vermoorde kind ontdekt. Sfeer in 'f gezin De Nieuwe Leidsche" er in t auto gegrepen. Hét- kind was op. slag Gisteravond half zes reed de zesjarige IJ.-M. Wjjhberg. aan de Almelóseweg in de ^bUurtedhapHaarle (geni. Hellen-, .doorn) op. de .fiefs.,vanaf de uitrit, bij hét huis "vah züh ouders de Almelóse weg- op-. Hij werd aangereden door eeh bestelauto. De' jongen werd ongeveer tien meter meegesleurd én kwam iri een bermsloot terecht. !De jongen overleed korte tijd later. VOORSCHOTEN Komst ds. Modderaar Ds. Modderaar, de beroepenprediikant jpjj.de Geref. Kerk alhier, hoopt zondag 18 september afscheid te.preken in Rot terdam. Woensdag 28 .september 's avonds zal de nieuwe predikant bevestigd worden door ds. K. Smit, terwijl ds. Mod deraar in dezelfdie dienst zijn imtreepreek hoopt te houden. Burgerlijke stand Geboren: Jan, z v W J Berghuis en S Roorda; Cornelis L A, z v J N van Brecht en M J T Paardekooper; Conny, der Werf en G W Kolderman: Bartholomeus P J, z v B Kraan en J C i der Meij; Johannes A P, z v P Appel M R Steenbeek; Jacqueline H M A. G J Sips en E J M van Montfort; Franciscus G M, z v H L Bokqrn en A van der Burg; Catharina J. d v H Qu- werkerk én G M Dam. Ondertrouwd: L J van Aken, geb 11-7-38 te Utrecht en R C George, geb 10-1-38 te Voorschoten; M M J van der Lubbe, geb 15-4-35 te Leidschendam en M C J Hartogs, geb 3-1-41. Gehuwd: N J van Bemmelen, geb 13-2-32 en J J M H Staps, geb 26-11-37 te Wassenaar; P Cornelisse, geb 24-8-24 te Leidschendam en E van der Meer, geb 3-8-35; T J Paardekooper, geb 21-5-33 te Zoeterwoude en A M van der Winden, geb 30-8-34. Ovérleden te Zandvoprt: Petrus B M Stroijckens, geb. 16-7-46; P A van Leeu wen, geb. 8-3-79, echtg v M E Fransen. OM TITEL „MISS VINGERVLUG" Snelvingerigc typistes (cn ook haar mannelijke collega's!) uit het hele land zullen zaterdag 24 september weer een gooi doen naar het nationale kampioen schap machineschrUvcn en naar de titel „Miss of Mr Vingervlug". Voor de tiende maal heeft dc stichting nationale kampioenschappen in machi neschrUvcn deze wedstrijden in de Hout rustrotonde georganiseerd In het kader van dc Damesbcurs, cn het is wel zeker dat ook dit jaar weer vele pogingen in het wérk zullen worden gesteld on snelheidsrecord, dat nu met 519 aanslagen per minuut op naam staat van de Rot terdamse Trix Weevers, te breken. Behalve om de snelheid zal het in deze wedstrijd ook gaan óm de accuratesse Vorig jaar ging deze prijs voor d vende maal naar de Haagse mevrouw Ellen Polman, die in een half uur slechts 17 fouten maakte en daarnaast zelfs 447 aanslagen wist te noteren. Voor i__. is er de Babylon-wisselbeker, die een week later op zaterdag 1 oktober za] worden uitgereikt; eveneens in de Hout rustrotonde. De kampioenschapswedstrijden hebben in de afgelopen tien jaar, zowel bij o' hoidsiostanities als in het bedrijfsleven goedé reputatie gekregen. Zó zelfs dat. in vele bedrijven reeds voorwedstrijden worden gehouden. Hieruit worden deel«emers(sters) ge> kozen, die in Den Haag zullen uitkomen. Deze voorselectie heeft tot gevolg dat er bij de nationale kampioenschappen ieder jaar minder gegadigden zijn: tien jaar geleden waren het er ruim 130 en vorig jaar slechts 61! Alleen de besten kwamen naar Den Haag, wat overigens niiet inhoudt dat anderen ndet mogen deel nemen. Tot 17 september kan worden ingeschreven. Inschrijving: SPORTSCHOOL Haven 4a - Katwijk aan Zee JUDO LESSEN VOOR DAMES, HEREN, JEUGD KATWIJK Spreekbeurten Morgenavond acht uur spreekt de heer H. Schouten jr. uit Leiden op het adres Prinses Margrietlaan 9 op een bijeen komst van de Baptisten Gemeente.- Morgenavond acht uur spreekt ds. W. L. Tukker in de Kapel. KATWIJK AAN ZEE Duiven vlogen De postduivenhoudersvorenigdng De Rijnmonders hield een wedvlucht met oude en. jonge duiven van Roermond af. Afetand 156 km. In concours 178 duiven, due gelost werden om 11.40 uur met sterke zuid-westenwind, licht bewolkt. .De ste duif kwam aan om 14.21.17 uu. maakte een snelheid van 956.44 meter per minuut. De uitslagM. Souvereln l-3-6-33-óo, Tin die Kluyver 2-11-37-44; B. Paauw 4-9-10; J. Heemskerk 5-14-15-19-29; B, Mulder 7-12-23; N. de Vreugd 8-24-28' Th. van Essen 13-18-27; L. Knetsch 16-35; J. van Maanen 17-21-34-45; J. Parlëvliet 20-30; N. JECleen. 22-36-41; W. van Zanten 25; M. van Duijvenbode 26; P. Hogewoning 31-32-40-42; C. Kraaijenoord 39 er Smit 43. Hoog cn laag water Donderdag 8 september: hoog v om 4.56 en 17.21 uur; laag water om en 13.10 uur. Uw oogarts bezocht, dan een bril gekocht bij Bospiein 8 Katwijk Telefoon 3807 ziekenfondsleverancier speciaalzaak voor brillen Bernon -Mitchell en William Mar tin, voormalige leden van de Ame rikaanse inlichtingendienst, hebben gisteren op een persconferentie in Moskou meegedeeld, dat hun door de Sowjetregering politiek asiel verleend is, aldus radio Moskou. In een verklaring hebben zij mee gedeeld, dat zij besloten hebben tc breken met Amerika en dat het Krem lin „besloten heeft hun verzoek om naturalisatie tot Sowjetburgers in te willigen", aldus het persbureau Tass Mitchell las een verklaring voor die hij en Martin gedèponeerd hadden in de Staatsbank van Laurel jn Maryland in safe nummer 174. De safe, aldus de verklaring, is ge huurd op naam van Mitchell. Tass zei, dat de twee mannen een fotokopie van de verklaring hadden meegebracht, waarin een uitlegging ge geven wordt van de- motieven waarom ij Amerika verlieten. Mitchell en Martin verdwenen in juni van dit jaar en men nam aan dat zij via Mexico en Cuba de Sowjetunie be reikt hadden. Zij waren hl dienst van het Nationale veiligheidsagentschap. Het Amerikaanse ministerie van de fensie deelde later mee, dat de twee mannen het agentschap ervan op hoogte hadden gesteld van plan te zijn een vakantiereis naar het westen van de Verenigde Staten te maken. In hun verklaring op de persconferen tie zeiden Mitchell en Martin, dat vanaf het ogenblik dat zy voor de N.S.A. be gonnen te werken in 195?, zij ervan over tuigd raakten dat de Amerikaanse rege ring bewuste valse en teleurstellende verklaringen aflegde om haar eigen po litiek te verdedigen en het optreden van andere landen te veroordelen. Bij het onderzoek dat het Amerikaan se ministerie van defensie de vorige maand instelde, deelde het ministerie mee dat Mitchell noch Martin tor gang hadden tot geheime lnliohtiil gen over Amerikaanse wapens of" de fensieplannen. Het Pentagon deelde voorts mee. dat Mitchell onder psychiatrische behande ling was kort voordat hij 24 juni naar Mexico ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 4