ALPHEN FEEST VIERT VANDAAG MET SAMSOM Bevaarbaarheid Oude Rijn laat veel te wensen over Minister opende Produktiebedrijf Pifmanschool NIEUWE LEIDSCHE COURANT S WOENSDAG 7 SEPTEMBER 1960 i 9.15 uur): Mannen in Agenda voor Leiden Woensdag Pieterskerk, 7.30 uur: Avondstilte. Oegstgeest, Gemeentehuis, 7.30 uui Raadsvergadering, Patronaatsgebouw, 7.30 uur; Feestavond derde lustrum Ons Genoegen. Academisch ziekenhuis. 12.5013.20 uur: mi dd a gpauze -sam e nkomst Donderdag Het gulden Vlies, 2.30 uur: Ned. Vei. van Huisvrouwen, Boekencirkel. Rehoboth, 8 uur: Veren. H. A. A. Grim bergen over gestabiliseerde voedingsap- paraten. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 7.3( -11.30 uur n.m. Padvindersmarkt. Vrijdag Stationsplein, 1-1 uur v.m.: Weth. A. J. Jonigeleen slaat eerste paal voor gebou wencomplex Philips Pensioenfonds. Kledingmagazijn Verhulst, Breestraat 103, 3 uur: Heropening door burg. jhr. mr. F. H. van Kinschot. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 7.30- 11-30 uur n.m.; Padvindersmarkt. Leiderdorp, Gemeentehuis, 7.30 uur: Gemeenteraad; Herv. kerk, 8 uur: Or gelconcert Jan Bot. De Kleine Burcht, 8 uur: Contactavond scheidsrechterscommissie en groep Lei den C.O.V.S. Zaterdag Hooglandse kerk, 2.30 uur: Excursie Vola. Kwekerij Ballego, Rijnsburgerweg 133, 2 uur: Excursie Tuinbouw en Plantkunde. Clubgebouw Ons Buiten, einde Mar- nixstraat, 3 uur: Opening tentoonstelling bloemen en fruit. Stadsgehoorzaal, 8 uur: Contactavond Leidse Buitenschool. Geref. Jeugdhuis, Breestraat 19, 8 uur n.m.Opening j eugdsociëteit. Oegstgeest, Patronaatsgebouw, 2.30-5.30 en 7.30-11.30 uur n.m.: Padvindersmarkt. Apotheken Geopend Zuiderapotheek, Lammen- schansweg 4, tel. 23553. Films Casino (2.30, 7 en 9.15 uur): Het lot van een mens, (14 jr); donderdag: Moord op de voorpagina (18 jaar). Lido (2.30, 7 en 9.15 uur): Tussen nacht en morgen, (18 jaar). Luxor (2.30, 7 en 9.15 uur): Liefde zon der uitzicht (18 jaar). Rex (2.30, 7.15 en 9.15 uur): De bruiden van Dracula, (18 jaar). Studio (2.30, 7 rok,. (14 jaar). Trianon (2.30, 7 en 9.15 uur): Salomo er de koningin van Scheba (14 jaar) BENTHUIZEN Afscheid van schoolhoofd P. van Rijswijk Tijdens een buitengewone oud erbij een- komst van d'e openbare lagere school werd gisteravond afscheid genomen vaa het hoofd, de heer P. Rijswijk, die ii benoemd tot ieraar aan de Lieve de Key- school (technische schooi voor individueel onderwijs) te Haarlem. De heer G. J. A. Riunsinik, voorzatter van de oudercom- missle, kon onder anderen welkom heben burgemeester J. J. Steenbakker Morilyon Loijsen, webhouder Jos van der Eijk er de heer D. G. van Hoeven, hoofd van di£ christelijke school. Voorzitter Rumsdnk zei het jammer tc vinden, dat de heer Rijswijk, die in augus- 1957 naar Benthuizen kwam, deze plaats nu gaat veriaten. Hij bood de heer Rijswijk, die zich, naar hij zed, in de af gelopen drie jaar bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt, een envelop met inhoud waarna hij met een kort toespraakje nieuwe hoofd, de heer M. M. var Ruit begroette •De burgemeester, wenste de hieer Rijs wijk veel succes boe in zijn nieuwe be trekking. Hij gaf een opsomming van de schoolhoofden, die hij in de Loop der jaren meemaakte, de wens uiibsprekenid, dat de heer Van Ruit het hier langer dan drie jaar zal uithouden. Namens de kinderen bood mej. Nellie Bregman MdT. het schei dende hoofd een geschenk onder couvert Ten slotte spraken nog de heer Van ■Hoeven, die altijd goed bon opschieten mat de heer Rijswijk („onze beginselen, respectievelijk calvinistisch en humanis tisch zijn alibij'd wederzijds .geëerbiedigd") meij. Ddirkse, die 17 jaar lang onder wijzeres is geweest in Benthuizen en di.e thans hoofd van een lagere school te Nootdorp is. Verandering in leiding N.A.S. Er gaan zich bij de plaatselijke gym nastiekvereniging „Na Arbeid Sport" op korte termijn belangrijke wijzigingen voordoen wat betreft de leiding. Mevrouw A. de Braber-Hoogerdam (juffrouw Ada) moet op dontot ersadvies voorlopig de lei van de kleuter-, jongens-, meisjes- en diamesgroepen toevertrouwen aan mej. ""el van Zetten teZoetermeer. De heer S. Oosterhout, eveneens uit Zoetermeer, die al enkele jaren de lei van de herengroepen heeft, zal ook tijn taak neerleggen in verband met zijn aanstelling als ledder van de Boskoopse gymnastiekvereniging „Hou Vast". Dit Wenk. za'l al zijn beschikbare vrije tijd op eisen, met het gevolg, dat „Na Arbeid Sport" zonder leider komt te zitten. Voor lopig is men echter geholpen met de heer J. P. Voshol te Biledswijk, dieheeft toe gezegd de leiding op zich te nemen zolang tijn dagelijkse bezigheid dit toelaat. De heer Voshol was in het veried'en reeds ge ruime tijd „directeur" van N-A.S. Geref. Gemeente Hedenavond om half acht hoopt ds Hofman van Zeist in het kerkgebouw van da Gereformeerde Gemeente voor te gaan. Tijdens deze dienst zal de heer A. Voorwinden worden bevestigd als ouder ling en de heer A. van Dijke ails diaken WOUBRUGGE Collecte De collecte voor de kankerbestrijding heeft in het dorp opgebracht een bedrag Tan f 130. HET IS vandaag een feestelijke dag voor Alphen aan den Rijn. Want we menen het toch zo te mogen stellen, dat de opening van het nieuwe produktiebedrijf van N. Samsom N.V. aan de Irenelaan, die hedenmorgen plaats had door de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, heel de gemeente raakt. Enkele honderden personen vinden in dit moderne bedrijf hun dagelijkse bezigheden tot onderhoud van de gezinnen, waartoe zij behoren. Deze categorie van werkers wordt hierdoor in de gelegenheid gesteld hij te dragen aan de ophouw en blo^i der gemeente. En zeker, als het niet denkbeeldige gevaar in vervulling was gegaan: „Samsom weg van Alphen", zou het niet minder dan een ramp zijn geweest. En de vreugde der gemeente werd, terecht, vertolkt, doordat hier vandaag ook de witte vlag met de zwarte ster van Alphen aan den Rijn wapperde. Dat de betekenis van Samsom echter ook buiten de grenzen van de ge meente ligt, daarvan legde wel getuigenis af de hoge eerdat de minister binnenlandse- zakenmr. Toxopeusnaar Alphen -kwam om de ope ningsceremonie te verrichten. Onder hen, die van hun belangstelling blijk gaven, was ook. de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid- Holland, mr. J. Klaasesz. Want de uitgaven van Samsom op het gebied van recht en wet staan uitstekend aangeschreven tot in de hoogste regionen van ons nationaal bestel. Op het gebied van voorzieningen voor het on derwijs vindt men Samsom tot in de kleinste gehuchten van ons vaderland. nieuws, iets groots in de hand legt. Gaarne hadden wij meer personen uit het bedrijf in deze zaal gezien, maar de ruimte liet het niet toe. Des te meer verheugt het ons. dat de mo derne techniek het mogelijk maakt, dat het gehele personeel meeluistert naar de woorden, die hier worden gesproken, en op die wijze praktisch kan meeleven. Samenvoeging Rondom dit nieuwe gebouw zou doefude grond beschikbaar moeten om, als de mogelijkheden zich daartoe openen mogelijkheden wat betreft de groei en resultaten van het bedrijf latere jaren weer te worden verenigd tot een complex gebouwen, die hai nieais ten opzichte van elkaar zijn ge legen. Nu het -technische apparaat apart staat, is er een scheiding gekomen ten opzichte va-n administratie, verkoopafde lingen, verkoopmagazijnen enz., maar er zijn twee grote eenheden geschapen, die elk op zichzelf efficiënt kunnen wer ken. Mat de wens in de toekomst weer te kunnen worden samengevoegd. Bij al onze overwegingen en beslis singen zijn wij grotelijks gesteund door verschillende instanties. Ik noem in de e plaats de gemeentebestuurders Alphen aan den Rijm die ons zo wei-willend en moedgevend zijn tege- moetgetreden, waarvoor wij oprecht dankbaar zijh. Zij hebben ook met ons medegadacht om bot een aanvaardbare oplossing dn Alphen aan den Rijn te ko men. Voorts denk dik aan de Nederlandse Participatie Maatschappij-, die ons bij ons pogen haan? vertrouwen schonk en ons financiële mogelijkheden opende. Ik herhaal: er is dankbahrheidje- gens God in ons hart, die ons van- in onze onderneming nieuwe mogelijkheden in de hand legt. Nieu we mogelijkhedenmaar ook grotere Een typografisch uitnemend verzorg de uitgave N. Samsom N.V. Nieuwbouw .1959-1960 vertelt van heit begin door •een man dn 1882. Amsbelstedn, het oudfe zomerhuis, waar Ndcolaas Samsom be gon, staat er nog en doet nog dienst. Wij citeren uit genoemd boekje slot: „Van Amstelstein naar dc nieuwe h dat is groei, dat is vooruitgang, dat progressie de grond van de zaak is alleen dezelfde gebleven. En dat klaart dan de schijnbare tegenstellingen, die men in het bedrijf van de meent waar te nemen. Er werken daar meisjes met petticoats cn paardenstaar ten, maar ook mannen die er al vijf entwintig, dertig en veertig dienstjaren hebben opzitten en wier zone dels ook al in de bedrijfsgemeenschap zjjn opgenomen en van wie de petticoat- meisjes misschien wel dochters zijn. Zij zien er anders uit, maar het blijkt niets toe te doen. Dezelfde geest, die Nicolaas Samsom in 1882 van de ge meentesecretarie naar Amstelstein leidde, heeft zijn kleinzoons de weg gewezen naar één van Nederlands vooruitstre vendste architecten en heeft N. Sam som N.V. dc bezitter gemaakt der modernste bedrijfspanden die het Vaderland kent. Dat klopt met de behoudzucht die niet zichzelveir wille vasthoudt wait geen en geen functie meer heeft euwe tijden, maar die behoudt wal alle tijden van waande is. Het for mulier waarmee het begon, de school schriften waarmee het doorging de ize Hollerith-machine®, die er n-u die het bedrijf van Samsom ver binden met zulke uiteenlopende zaken als de militaire dienstplicht, de politiek de volksgezondheid, dat alles sbaat op goede grond: op degelijke gegevens van het verleden. Op die gegevens baseerde Maaskant (de bekende Rotterdamse ar chitect) zijn visie, stelde hij zijn daad. zette -hij dat gebouw neer. Het blijft zijn schepping, daar gaait mieits van af, maar op het dak staat terecht in kapitale neon-le-tter: „Samsom". hier aan -toevoegen dat van de tweede Sa-msom-generatie overleden de heer J. R. Samsom en dat de heren en W. Samsom thans commissaris- De huidige directie wondt gevoerd door de heren J. B. Samsom, mr. R. H. Samsom en J. F. Samsom of: mijnheer Koos. mijnheer Ridder en mijnheer Jan Opening De ontvangst van de talrijke gasten had plaats in de fraaie kam'bine van hei gebouw. Hier werd eerst het woord ge voerd door de Gedelegeerd Gommissariff der N.V.,' de heer W. Samsom. Hij ze: iwider meer: Het ds ons een vreugde zo velen van de familie Samsom hier aan wezig te zien. omdat hun leven nauw Is even met de geschiedenis van onze onderneming, als afstammelingen van de itichiber, de heer N. Samsom. en van zijn zoon, de heer J. B. Samsom, die samen de grondslag toot de onderneming heb ben gelegd. Hoe gaarne hadden wij •ouiw J. B. Samsom op deze dag in midden gehad, maar wegens haar hoge leeftijd is dit niet mogelijk. Wij ?r echter van overtuigd, dat zij van daag dankend met on® medeleeft Het is voor ons alleen een feest- ig, een dag van dankbaarheid je gens God, die ons vandaag iets Zo ziet het exterieur eruit van het vanmorgen officieel geopen de produktiebedrijf van Samsom N.V. te Alphen. Foto Van der Poel verantwoordelijkheid ten opzichte van de maatschappij, de gemeente, waarin wij wonen en de 600 personen, die daarin hun werk vinden. Nieuwe mogelijkheden, naar wij verwachten, voor de dienstverlening op de drie gebieden waarop wij werkzaam zijn: de gemeente-administratie, het on derwijs en het bedrijfsbeheer. Laten wij, medewerkers, een elk op zijn plaats deze nieuwe verantwoordelijk heid aanvaarden met het oog op het devies van onze onderneming: Nauta sequitur astra de schipper richt zich naar de sterren! Ruimte Na de officiële opening door de minis ter sprak de directeur, de heer J. B. Samsom „Ik zal niet dn herhaling vervallen van wat onze gedelegeerd commissaris heeft gezegd over de voorbereiding van dit werk en de medewerking, die wij daarbij hebben ondervonden. De grote ma-te waarin onze architect, de heer Maaskant, met ons meedacht en stuur gaf aan onze overwegingen, heeft ons grote voldoe ning gegeven. U zult 'begrijpen-, dat de beslissing een nieuw terrein een geheel niei conceptie te ontwerpen oen buitenge- i zware beslissing is geweest. 'Ge bonden als wij ons voelen aan de histo- kwam ons dit welhaast voor ah breuk met het verleden. Maar de stap moest worden gedaan, wilden wij volgende geslacht niet voor nog- veel zwaardere problemen zetten. De beslis sing werkte zeer bevrijdend en gaf ruim er de vorm waarin verder kan wor den gewerkt. Wij stelden ons vóór het maken van een ruimte, waarin onder het ns klimaat hoofdzakelijk beschut tend dak de mens in vrijheid zijn werk kunnen verrichten in nauw contact met zijn omgeving en de omringende na tuur, waarin d'e wisselende .seizoenin vloeden zoveel nodig werden opgevan- en geJuidsstoringen worden genivel leerd. ten betere kwaliteit leveren, we moe ten waken voor verspilling op elk gebied. Dat is ons aller belang. Het is de eis van deze tijd. Ons is dit fraaie gebouw met zijn inhoud toe vertrouwd. Laten wij dit alles ge bruiken en hanteren als goede rent meesters, alsof het ons eigendom ware. Met alle krachten en gaven, die God ons heeft gegeven- Bij voortduring zal de directie van deze onderneming zich het vertrouwen dat wij -in het verdeden steeds mochten ervaren, trachten waardig te maken. Ik doe een Klemmend befroep op -al- onze medewerkers oris daarin te steunen. daarbij steeds hopend op Hoger bijstand irn deze zware en verantwoordelijke Burgemeester Z. Bruins Slot vertolkte de gevoelens van de gemeente Alphen. In het bestaan der firma zal men meer dan eens tot stand gekomen uitbreidin gen hebben gevierd, maar de omvang van uitbreiding, die vandaag plechtig in gebruik wordt genomen, overtreft •toch verre al het voorgaande. Al de voorbijgegane jaren hebt u in uw drijfovoering uw familienaam geschreven in nauw contact met die van de plaats van uw vestiging. Voor 1918 als Alphen. daarna als Alplien aan den Rijn. Begrip ,'Samsom-Alphen aan dien Rijn" daardoor voor zeer velen in Nederland begrip gewonden. Een scheiding die beide lijkt dan ook welhaast niet mogelijk. En tochis er op dit punt spanning geweest bij de voorbereiding van de plannen voor de stichting va- Produktiebedrijf. Ajlphen aan d'en Rijn heeft als vestigingsplaats voor industrie bedrijf goede eigenschappen. In dit leven echter ds niets volmaakt ei heeft deze gemeente binnen het kader al haar goede vestigingseigenschap pen wel eens te kampen met een enigs zins ongelijke bodemgesteldheid. Die zijr echter opgelost bij deze bouw. Wij wensen va-n harte de familie Sam som. in het bijzonder de directeuren, comma se a rissen en medewerkers en daar bij niet minder onszelf geluk me totstandkoming van dit mooie, de ge- ï'te sierende Produkitiebedrijf er spreken daarbij de wéns uit: dat de bin ding tussen N. Samsom N.V. en de ge meente hierdoor zo mogelijk nog zal worden versterkt tot heil van beide partijen; dait het gebouw aan alle daar aan te stellen eisen zal voldoen, en dar die ingebruikneming een nieuwe bloei periode voor uw vennootschap mag in luiden.' Op de toespraken van de minister, de heer dr. A. H. Senf van het architecten bureau Maaskant, Van Dommelen, Kroos en ir. Senf en van da heer J. N. Kou- wembemg, lid der ondexnemingscommis- sie, komen wij morgen terug. KOUDEKERK A. D. RIJN Motorrijder gewond Gisteravond reed een vrachtauto, be stuurd door Jac. v. d. H. te Koudekerk over de Hogewaard alhier. Toen de be stuurder stopte om een passagier uit te laten, botste een achter de auto rijdend motorrijwiel, bestuurd door D. K. even eens uit Koudekerk, tegen de achterkant van de auto. De motorrijder liep een hersenschudding en'een bloedende hoofd wond op en is per ziekenauto haar het academisch ziekenhuis te Leiden over gebracht. Het motorrijwiel werd 'licht' beschadigd. PLANTSOEN TELEF. 26558 TYPEN STENO in 4 talen BOEKHOUDEN DUITS - Engels FRANS - SPAANS NEDERLANDS MIDDENST. OPL. SECRETARESSE HAZERSWOUDE Bejaardcnsoos start weer Voor de bejaarden is er weer goed nieuws te melden, daar in de loop der volgende week de bejaardensoos zal wor den heropend. Om de 14 dagen wordt dan weer een middagsamenkomst voor de bejaarden gehouden. Ook' voor dit nieuwe seizoen zal het bestuur weer al het mogelijke doen om de ouden van da gen een gezellig samenzijn te bieden. Verwacht wordt, dat vele bejaarden deze middagen weer zullen bezoeken. Schaaknieuws De Hazerswoudse Schaakclub speelde een vriendschappelijke wedstrijd tegen Koudekerk. Het resultaat werd een grote zege voor Hazerswoude van 9-3. Gedetailleerde uitslagen: M. J. Ravens- beng-D. van Vliet 1-0; J. A. Vos-D. Boe- lee li-Vz; Jac. Haokes-B. Corts 0-1; B. Cok -J. de Wilt 1-0; N. vjd. Bosch-J. v. Ndeu- wenhuizen 0-1; W. v. Ofwegen-J. Corts \s-bi; J. v. d. Ha-ven-G. de Wit 1-0; H. Merbis-L. v. d. Wulp 1-0; J. P. Cok-E. Dorrepaal 1-0; J. van Dorp-J. Rofain 1-0; Joh. de Groot-A. de Witte 1-0; P. de Her tog-A. Scheer 1-0. Plan-Zuid In het uitbreidingsplan-Zuid naderen 4 grote eengezinswoningen hun voltooi ing. De woningen, die reeds zijn toege wezen, kunnen over ongeveer 6 weken worden betrokken, waardoor weer enkele gezinnen, die met ruimtetekort hebben NIEUWVEEN Uitstapje Johannes Stichting Dinsdag maakte een deel van de be woners van de Johannes Stichting een uitstapje. Om één uur startte het gezel schap. Het ging via Leiden en Den Haag Scheveningen. Daarna over Bode graven naar Avifauna, waar de inwen dige mens werd versterkt. Tegen acht uur ging men weer voldaan huiswaarts, temeer daar de deelnemers geen last van de regen hadden ondervonden. Cefa-film Zaterdagavond half acht hoopt de Cefa- afdeling Nieuwveen weer te starten. Een gezellige ontspanningsfilm in kleuren, ge titeld „Dertien ezels" is de eerste film. Het ligt in de bedoeling van september n met maart om de andere zaterdag avond een film of toneelavond te houden. TER AAR Op 14 en 15 oktober wordt in de garage in de heer P. Langhout een bazaar ge houden door de Herv. vrouwenvereniging ,Ora et Labora" en de Herv. meisjesver eniging „Irene". Benoeming De Hervormde Stichting voor Maat schappelijk werk en gezinsverzorging heeft als gezinsverzorgster benoemd mej. Röbbé té Dubbeldam, met als standplaats Ter Aar. Vooruit Vrienden, medewerkers, een giespan- m tijd l'iigt achter ons In zeker opzicht: jammer dait deze fase wordt afgesloten Wij gaan nu weer over tot do orde van de dag. We gaan eens zien wat er nu allemaal van waar zal zijn, na al onze fantasieën; van efficiënt werken, van beter dat en beter dat. Want wij moeten Er zijn nieuwe mogelijkheden geopend en wij zullen dia moeten benut ten. Wij, de leiding, met allen die hier werken. De ouderen en de jongeren. Ja, vooral de jongeren, de meisjes en de jongens die het langst in dit gebouw hun krachten zullen kunnen geven. De eisen zullen toenemen. Wij moe- i de binderij van het iwe bedrijf. Foto Van der Poel moeten goedkoper werken, Industriëlen lichten bezwaren toe Voor Katwijk sou een haven alle problemen oplossen Ï~AE OUDE RIJN laat aan bevaarbaarheid veel te wensen over. Dat heb- L' ben gisteren ondervonden het college van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland onder leiding van commissaris mr. J. Klaasesz, tal van bur gemeesters en wethouders van gemeenten in Rijnland en verscheidene industriëlen uit dat gebied. Op uitnodiging van de Kamer van Koophandel en Fabrieken hadden zij zich 's middags te Katwijk ingescheept voor een vaartocht, die via het Additionele kanaal naar Leiden voerde, waarna het door Leiden en via Leiderdorp, Koudekerk en Alphen aan den Rijn naar Oude Wetering ging, waar men in paviljoen De Brasem aan een maaltijd aanzat. De tocht duurde vrij lang en dat was ook de bedoeling. Onder méér door het wachten voor de talrijke bruggen kwam duidelijk uit, dat hier iets moet gebeuren, wil de industrie in het district van de Kamer vrijer adem kunnen halen. brug, 1 brug over de rijksweg met sluituren; bovendien veroorzaken de bruggen in Leiden vanwege de sluit- verordening der gemeente Leiden veel oponthoud. De vaart door Kat wijk aan den Rijn en Valkenburg levert iedere keer zeer grote moei lijkheden op. De nieuwe beweegbare brug die over het Additionele ka naal komt en die het mogelijk zal maken dat deze schepen buiten Kat wijk aan den Rijn om vareii, zal hiei wellicht uitkomst brengen. Aan boord maakten de industrie-leiders un wensen om beurten voor de rr foon kenbaar. Het scheepvaartverkeer wordt gehinderd door de bruggen, de geringe breedte en de ondiepte vaa vaarwater. Daarover waren allen het De heer G. den Heeten vond, dat deze vaartocht over deze Rijn werkelijk het karakter haid van een tocht door histo risch vaarwater, waarin soms de trek schuit uit vroeger tijden goed zou passen. De ontwikkeling van de Oude Rijn is sterk achtergebleven bij die van het bedrijfsleven. De ontwikkeling naar gro tere schepen is sneller gegaan dan is den en slechts met grote moeite en kosten weet de in dc Rijnstreek geves tigde scheepsbouw deze vaartuigen in open water te brengen. Weinig gedaan Namens de dakpannen- en kleiwaren- fabrieken voorheen D. van Oordt en Co te Alphen aan den Rijn werd opgemerkt, in de naoorlogse jaren bijzonder veel aandacht is besteed aan de verbete ring van wegen en aan de vernieuwing i bruggen, maar dat aan de kanalen het westen van hot land de afgelopen zestig jaar betrekkelijk weinig is gei" Weliswaar worden de binnenwateren op de oorspronkelijke diepte gehouden hier en daar nog wel verbeterd, m ;<s verricht om de bevaarbaarheid op peil te houden is geenszins in overeen stemming met de modernisering en de toenemende tonnage van de binnensche pen. Bovendien zijn de oevers van de kanalen minder goed onderhouden. De heer N. Parlevliet jr. belichtte de Katwijkse moeilijkheden. Voor de loggers en kotters die jaar lijks naar Katwijk komen en voor de binnenschepen die een volle lading aan boord hebben, zijn deze niet ge ring. Zij nerrien de vaarroute via Lei den. Van Katwijk tot voorbij Leiden worden 17 bruggen gepasseerd, waarvan 2 spoorbruggen, 1 tram- Wanneer de schepen deze vaarroute moeten nemen, dan moeten 27 bruggen worden gepa-sseerd tot IJmuidien en het lukt maar een heel enkele maal, dat een logger wanneer men 's morgens vroeg vertrekt 's avonds ter plaatse van t stemming is. Meestal is met deze va; route een 30 uur gemoeid. Bovendien er ontzaglijk veel ongerief en schade. De nauwe bruggen in Leiden maken het haast onmogelijk schadevrij te passeren. Bij dit alles komt nog, dat in Katwijk na 1946 25 nieuwe loggers en trawlers werden gebouwd, die geen van alle in Katwijk kunnen komen, omdat zij alle een breedte hebben van 7 meter of meer. Er zijn verscheidene bruggen in Leiden die doorvaart van deze schenen niet mogelijk maken. Er is ook een groot aantal nieuwe kottere gebouwd. Hier heeft men geen moeilijkheden met de breedte, maar wel met de diepgang. „Er is m|j gezegd, dat ik vanmiddag niet over de zeehaven voor Katwijk mag spreken en daaraan zal ik mij natuurlijk 'houden, maar het één houdt toch wel ten nauwste verband met het ander. Want wanneer er een haven zou komen, zouden al deze problemen voor Katwijk ln één klap z|jn weggevaagd". Dc scheepswerf gebroeders Akerboom n.v. Ie Oegsbgeest bracht onder meer naar voren: De waterstand van de Oude Rijn van Katwijk tot Leiden is sterk onvoldoende. Vooral de waterstand langs de oevers is veel te gering. De scheep vaart door de Oude Rijn wordt in hevige mate belemmerd door de talrijke, langs de oevers gemeerde woonarken; ander zijds worden de woonarken door de scheepvaart bedreigt. Ook deze belem mering en bedreiging zijn hoofdzakelijk te wij ten aan de geringe waterstand in de Oude Rijn en langs de oevers. Oplossing: woonarken verwijderen en vaarwater uitdiepen tot circa 4 meter minus NAP. Het omboogbrengen van de spoorbrug bij de Vink in de lijn Leiden-Den Haag. Dit is uiterst belangrijk in verband met het voornemen tot opvoering van de fre quentie dier treinenloop. Het verbreden van de Tretovliet (Vink- Allemansgeest) is een eerste vereiste om de last van hét passeren van 10 Leidse bruggen te omzeilen. Vooral met grotere schepen neemt de doorvaart door Leiden veel tijd in beslag en veroorzaakt ander zijds veel stagnatie in het stadsverkeer. Per bok Oplossing Op de vraag naar een oplossing zei de heer Parlevliet het antwoord voorhands schuldig te moeten blijven. Van Warmond af is dc vaarroute be trekkclijk goed, maar wanneer deze buiten Leiden om moet worden ge legd dan zou dit enorme kosten vra gen gezien het grote aantal vaste bruggen dat er nu ls en verdere werkzaamheden, die een goede be vaarbaarheid zouden vereisen. Ook voor scheepswerf Boot te Leiden de Oude Rijn als vaarwater een moei lijk probleem. Om pasgebouwde schepen Rotterdam te vervoeren, moet ge bruik worden gemaakt van een hijsbok, die het achterschip tijdens de vaart van de werf tot' die sluis te Gouda zodanig ligt, dat het transport kan plaats hebben. Afgezien van het tijdverlies brengt deze /am vervoer grote extra-kosten met zich. Rijn en Gouwe, die op het ogenblik een diepte hebben van 2-40 me ter, zouden moeten worden uitgediept tot 4 meter. Voor scheepswerf De Dageraad te Wou- brugge zou een diepgang van 4-50 meter beslist noodzakelijk zijn, waarbij de ver binding via Gouda de voorkeur verdient boven eén'nieuwe verbinding via Woer- het Amsterdam Rijnkanaal. Het is natuurlijk niet doenlijk alle wensen van de vertegenwoordigde industrieën weer te geven. De boven staande geven voldoende aan, waar de schoen knelt. Aan het diner in De Brasem werd iof toegezwaaid aan mr. H. A. C. Branderhorst, secretaris van de Kamer, voor de voortreffe lijke organisatie. Mr. Klaasesz sprak een dankwoord namens de gedepu teerden, de burgemeester van Lei den, jhr. mr. F. H. van Kinschot, na mens de gemeentebesturen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 3