Laatste zwemdag bracht grootste tegenslag: Ria van Velsen 7e Q5#5 Olympisch allerlei c Olympische Spelen zitten er voor een groot deel op SdiT Duitsland grote winnaar bij Olympische roeiwedstrijden Olympische persoorlog door Japanse kranten Niets nieuws onder 01. zon I De meeste atleten en atletes die ons land tijdens de Olympische Spelen in Rome vertegenwoor digen, hebben hun wedstrijden er op zitten. Zaterdag werd het zwemmen en waterpolo be ëindigd alsmede het roeien. Ook de dames- schermploeg is volledig uitgespeeld. In de nog resterende dagen zaterdag worden de Spelen gesloten zullen nog enkele heren- en dames atleten in de baan komen alsmede de turnsters en de hockeyers. -M- De grote sttoot werd echter zaterdagavond be sloten en met de weinige successen die Neder land in de Italiaanse hoofdstad heeft behaald, is het al precies eender als met die bekende nacht kaars, die al walmend uitgaat. Onze laatste hoop op een mogelijke medaille /&£yÖZOfyZcu4+*~ci. Het programma van de Olym pische Spelen voor dinsdag 6 september luidt als volgt: 7.00 n. Ruitersport, samengestel de wedstrijd 8.00 u. idem, dressuurproef 8.30 u. schermen, degen indivi dueel* 9.00 u. discuswerpen heren" hlnk-stap-sprong tienkamp, 110 m. horden" turnen, verplichte figu ren dames" zeilen" schieten vrij wapen en pistool 10.00 u. worstelen 10.10 u. tienkamp, discuswerpen" 14.30 u. tienkamp, polsstokhoog springen" 15.00 u. hink-stap-sprong, finale turnen, verplichte oefe ningen dames" 15.15 u. 800 m. dames" 15.45 u. 400 m. heren, finale 16.15 u. 1500 m. finale 16.50 u. tienkamp, speerwerpen 18.10 u. tienkamp, 1500 m." 20.00 u. worstelen 21.00 u. voetbal, halve finale Nederlandse deelname RADIO: Hilversum 1: 12.45 u., 17.45, 18.40, 22.00 en 23.45 uur. TELEVISIE: 14,55 uur, film overzicht 20.20 uur, Olympisch allerlei, 22.000 uur voetballen en filmoverzicht. werd zaterdavond grondig de bodem ingeslagen toen Ria van Velsen er tijdens de finale 100 m rugslag gewoonweg niet aan te pas kwam en ver in de achterhoede op een na de laatste plaats eindigde. Ook onze waterpoloërs, die met zo veel ver trouwen naar Rome zijn gereisd, sloten een pe riode van algehele malaise af. De laatste wedstrijd ging tegen Duitsland en zelfs van dit team werd verloren. Met gering verschil weliswaar, maar het bracht ons niet verder dan een toch wel wat zeer bescheiden achtste plaatsje. In het water dus geen eerste plaatsen, ook daarop niet, want de dubbel-scull Rentmeester- Bakker van wie zoveel werd verwacht in de fina le kwam op het prachtige Lac di Albano niet verder dan een vijfde plaats. En dat nog wel onder het toeziend oog van Hare Majesteit de Koningin. Op eervoller wijze werd onze dames- schermequipe tijdens de landenwedstrijden floret uitgeschakeld in de kwartfinales door het sterke Hongarije. Hoewel Nederland nu niet direct de medailles als rijpe appels van de boom heeft kunnen schud den, mogen we over de gehele linie niet onte vreden zijn. In het algemeen landenklassement is het interessant te zien hoe onze vertegenwoor digers een beter gemiddelde haalden dan b.v. Japan, Frankrijk, Zweden, Denemarken, België, Canada en Bulgarije. Die vierde plaatsen hebben dus toch nog goed doorgeteld Tot de knapste meisjes van Olympische Spelen behoren naar veler mening: De Britse Mary Blgnall e Amerikaanse Patricia Galvin. 9 De Japanse vice-president van internationale amateur worstelfedera- "tie, Ichito Hatta, heeft verklaard dat wel degelijk in de partij tussen de in middels gediskwalificeerde Bulgaar Stoyanov en de Rus Koridze sprake is geweest van doorgestoken kaart. De Bulgaar heeft volgens hem opzettelijk verloren om zodoende te voorkomen dat de Zuidslaviër Marlinovic met de gouden medaille zou kunnen gaan strij- JJET kogelslingeren is een spec- lx taculair nummer tijdens de Olympische Spelen. De Rus Ruden- kov toonde zich zaterdag een groot meester in dit lang niet gemakke lijke „vak". Hij slingerde de kogel liefst 67.10 m weg: een nieuw Olym pisch record dat hem tevens de gouden plak bracht. Nederlandse roeiploeg mist hardheid DE TELEURSTELLING is compleet. Of beter: het deb&cle is volkomen. Want men kan toch moeilyk zeggen, dat de Neder landse afvaardiging naar de Olympische roeiwedstrijden op het idyllische Lago di Albano alleen maar teleurgesteld heeft. Stellig niet. De ploeg heeft vrijwel over de gehele linie gefaald. Zelfs Peter Bakker en Co Rentmeester hebben er zaterdag, toen de finales werden verwerkt, niet voor kunnen zorgen, dat de wed strijden tenminste nog een goed slot hebben gekregen. Integendeel. Die overduidelijke nederlaag van de Nederlandse dubbel twee volgens Nederlandse maatstaven toch een super-klasse heeft aangetoond, dat internationaal gesproken de weg omhoog mis schien wel gevonden is, doch dat het einde van die lange weg stellig nog niet in zicht is. Chef d'equipe Willebrand heeft het al eerder gezegd: de Nederland.se roeiers zijn niet hard genoeg. Ze zijn te week. Dat zijn ware woorden ge bleken. Vrijwel steeds hebben de Ne derlandse ploegen op het Lago di Al bano 1500 of misschien 1750 meter goed strijd kunnen leveren, doch in de laatste fase van de strijd misten zij steeds weer kracht om door te gaan. Zelfs bij Lex Redelé, toch een roeier met grote internationale routine, is dit in de herkansingen van de skiffs over duidelijk gebleken. Zeker, wat stijl betreft roeien de Ne derlandse ploegen vaak voortreffelijk, aanzienlijk mooier dan bijvoorbeeld de meeste Tsjechische, Hongaarse en Rus sische teams. Maar wat die Nederland se roeiers niet kunnen is 2000 meter lanig in hoog tempo een beslissing for ceren. En dat is, dat hebben de Olym- TTr/AT hadden we graag onze Ria van Velsen op dit plaatje ge zien, hetzij op de bovenste trede van het ere-podium of aan een van beide zijden. Het liep echter anders af, want de finale 100 m rugslag bracht geen enkel Nederlands siLcces. Win nares werd de Amerikaanse Lynn Burk. Links de Engelse Natalie Steward die tweede werd en rechts de Japanse Tanaka die het brons veroverde. TWEEMAAL GOLD VOOR AMERIKA T7"0NINGIN JULIANA en Prins Bernhard hebben gedurende de dagen dat zjj in Rome verblijven geen gelegenheid laten voor bij gaan om de wedstrijden van de Nederlandse zwem- en water- poloploeg bij te wonen. De Koninklijke gasten hebben echter op een enkele uitzondering na niets dan teleurstellende prestaties kunnen aanschouwen en zaterdag kwam wel de grootste deceptie toen Ria van Velsen tot voor kort nog de snelste rugslagzwemster ter wereld vol komen faalde in de rugslagfinale. Voor de ingewijden eigenlijk niet eens zo erg onverwacht, want hoe snel Ria ook uit de series was gekomen, zij blijft een zwemster met zeer slechte wedstrijd zenuwen, die elk moment de „man met de hamer" op haar baan kan ontmoeten om dan totaal ineen te storten. RIA startte tussen wereldrecordhoud ster Lynn Burke en de kleine Ja panse Sato Tanaka, houdster van het 200 meter-record. Onmiddellijk begon de Haagse zwemster scheef naar lijn te trekken, maar haar tempo en stijl waren op die eerste 50 meter goed en voorlopig viel er niet veel te vrezen, al was Lynn Burke dan ook iets voor haar uit en kwam de kleine Japanse met haar vinnige korte arm slag langzaam maar zeker naast vlak voor het keerpunt-zelfs een halve vingerlengte voor de Nederlandse zwemster. Het keerpunt werd al wat traag smen en toen gebeurde het. Ria, niet gewend zoveel tegenstand te ondervin den, kon het niet opbrengen terug te vechten. Het was om te huilen zoals zij reageerde op de aanval van haar te genstandsters. In plaats van op haar tanden te bijten en alles te geven wat zij nog aan energie over had, gooide i van Velsen er liet bijltje bij neer binnen 20 meter na het keerpunt wa- i de Britse Nataly Steward en de Zuïdafrikaanse Laura Ranwell onze zwemster voorbij. Nataly Steward ging door, passeerde ook de Japanse en tik- 1.10.8 als zilveren medaille-winna- ic»xaan. Met die 1.10.8 was Ria van Velsen dus tevens haar Europees re cord kwijt. Zo zwak was haar zwemmen op de laatste halve baan, dat zij zich zelfs moest laten passeren door de Francaise Do Japanners hebben tot op dit ogenblik nog geen enkele gouden medaille gewonnen, maar dit komt alleen, omdat de jury naar de ver keerde mensen kijkt. Zij zouden hun blikken moeten afwenden van de Japanse deelnemers, die het niet zo best doen, en kijken naar de Ja panse journalisten. Als zij dat doen, zou de muziek in Rome van de vroege tot de late avond het Japan se volkslied spelen. Want de Japanse journalisten in Rome leveren topprestaties. De wer kelijk grote Japanse slag wordt niet op de sportterreinen geleverd, maar tussen de horden Japanse journalis ten in Rome, die allen vechten om zoveel mogelijk nieuws en foto's te kunnen verschaffen aan de enorme en elkaar verwoestende concurreren de Japanse kranten. Sneller In Rome grijpen begerige transpi rerende groepen verslaggevers en fo tografen naar het nieuws en de fo to's, om die zo spoedig mogelijk via speciale netwerken van radio-telex en radio-foto naar Tokio te zenden. Zij slaan elkaar bijna dood om een paar seconde sneller te zijn dan de beste tijd van de vorige dag. In Tokio slaan kranten met reus achtige oplagen elkaar op het hoofd in een wilde persoorlog, zoals er sinds jaren niet is geweest. De voornaamste reden biervan is, dat Japan in 1964 de Olympische Spelen organiseert. De gehele na tie verkeert in een Olympische roes en alles, wat over de Olympische Spelen kan worden geschreven en zelfs alles, wat rustig ongeschreven zou kunnen blijven, is nieuws, groot 25 edities Kranten met een oplaag van zes miljoen dagelijks laten hun persen 24 uur per dag draaien en verschijnen met de een editie na de andere. De grote dagbladen, zoals Asahi, Mainichi, Yomiuri en Sankei komen thans met 25 edi ties per dag uit, ongeteld de ex tra-edities voor werkelijk be langrijke gebeurtenissen. Zelfs al hebben de Japanse atle ten niet zoveel gepresteerd, het feit, dat zij aan de Olympische Spelen meedoen, blijft voor de Japanse pers het belangrijkste nieuws. Eén blad had het gepresteerd op één dag van de vorige week over de Olympische Spelen liefst 103 verha len te publiceren. Japan is ook de grootste afnemer van de foto's, die Associated Press aanbiedt. Sinds het begin van de Olympische Spelen tot zaterdag heeft A.P. alleen al 910 foto's naar Tokio geseind. Als u dit leest, is de duizend al ver overschreden.... Rosy Pacentlnl en de kleine Engelse Sylvia Lewis. Met 1.12.1. als zevende kon Ria zich in de kleedkamer gaan zitten schamen voor zo weinig doorzet tingsvermogen. Lynn Burk eerste Terwijl dit alles zich in de achter hoede afspeelde, was de 17-jarige Lynn Burke uit Flushing in New Yersey meer ■op dan in het water liggend op het goed afgeroffeld. De keiharde Ameri kaanse had een finish alsof zij door de tegelwand heen wilde. Zij had gepro1 beerd haar wereldrecord van 1.09 nog scherper te stellen, maar dat gelukte op deze toch altijd weer wat koelere avond niet. De 1.09.3 was overigens snel genoeg voor een flinke voorsprong. Na afloop verklaarde Lynn Burke, dat zij geen moment zeker van de overwinning is geweest. „Ik was er zelfs niet zeker van dat ik op het laat ste stuk voor lag en zwom toen maar zo hard als ik kon". Prachtige race Een onvergetelijke 1500 meter-eind strijd, de grootste race, die ooit op dit nummer is gezwommen, heeft daarna de tegenslag weer snel doen vergeten. De „grote vier" van de „mijl", George Breen (V.S.), Tsyoshi Yamanaka (Ja pan) en de Australiërs Jhn Konrads en Murray Rose vormden de topklasse in hot veld van acht. Jon Konrads heeft zijn drie concur renten op werkelijk fenomenale wijze weten te kloppen in een race, die per fect was van stijl, van tactiek en van krachtsverdeling. George Breen begon het tempo aan te geven en Yamanaka trok met hem mee. Maar Konrads en Rose wisten precies hoe hard de eerste honderden meters moeten gaan om in de acceleratie van de laatste banen succes te kunnen hebben. De 18-jarige televisie-employé uit Sydney ligt in prachtige balans tamelijk hoog op het water met een diep „golfdal" op hoofd hoogte, waardoor hem het ademhalen met een zo gering mogelijke draai in de schouders al heel gemakkelijk wordt gemaakt. ,De Australiërs wachtten op Velsen: teleurstelling TUIOEILIJKHEDEN en Spelen verloren zijn ge- Eu het ijdelst van allen schandalen, als dia, gaan. Zij teerden 393 door tvas Nero. waardoor het huidige Theodosius de Grote bui- De dikbuikige, over- Olympische bokstornooi ten do ivet gesteld en, zo- voede keizer werd jaloers wordt bezoedeld, zijn niet als beleend, pas weer tot op de Olympische Spelen nieuw. Zij vonden meer nieuw leven geivekt in en liet vele standbeelden dan 2000 jaar geleden op 1896. van voormalige kampioc- de Olympische Spelen ook nen met de grond gelijk al plaats. Een van de Professionalisme en om- maken en op de vuilnis- grootste schuldigen tvas koperij vierden bij de hoop deponeren, de viool spelende keizer oude Olympische Spelen Daarna dwong hij de Nero. ook al hoogtij. Net was organisatoren de 211de In feite was het zo dat heel gewoon, dat de sport- Olympiade, die in 65 na Nero en arrogante en lieden door hooghartige Chr. zou plaats vinden, jaloerse mannen van zijn Romeinse keizers geldelijk tot 67 uit te stellen, zodat soort de oorzaak waren, werden gesteund. IJdel- hij er aan zou kunnen dat de oude Olympische heid voerde de boventoon, deelnemen maakten geen Na 800 meter kwam de eerste aanval, waarvan de Japanner het slachtoffer werd, na 1100 meter had Konrads ook Breen te pakken waarbij Murray Rose, goed bleef volgen, het 100 meter-tempo van 1.11 werd nu verhoogd tot 1.09.5 en dat gaf Breen en Yamanaka de nek slag. Konrads sprintte op de laatste me ters weg en won met ruim 2 sec voor sprong in de nieuwe Olympische record tijd van 17.19.6. Laatste nummer Het laatste zwemnummer van de Olympische Spelen 1960 was de vrije slag-estafette der dames, waarin Ne derland door een domme overneem- fout, waaruit ook al het gebrek aan wedstrijd-hardheid is gebleken, niet van de partij kon zijn. De Australische zwemsters hebben tot na 200 meter de leiding gehad. Dawn Fraser startte en verbeterde met 60.6 het Olympische record, llsa Konrads kon met grote voorsprong op Shirley Stobs vertrekken. De matig zwemmende Lorraine Crapp werd op de derde 100 meter ingehaald door de kleine Carolyn Wood en voor Alva Colquhoun was er op de laatste banen tegen Chris von Saltza toen geen redden meer aan. De velen onder de 20.000 toeschouwers in het uitverkochte •emstadion, die met een chronometer iren gewapend, konden hun ogen niet geloven toen de wijzer op 4.08.9 was blijven, stilstaan. Met een gemiddelde. van Iets meer dan 1.02.2 had Amerika de titel gewonnen voor Australië (4.11.3) en Duitsland, dat in 4.19.7 de strijd om het brons van Hongarije won. ]£EN opname van de roeifinale dubbel-scull op het Albanomeer. Van onder naar boven de ploegen van Tsjecho-Slowakije, Zwitserland, Rusland, Nederland (Rentmeester- Bakker) en België. pische kampioenschappn op het Lago di Albano wel bewezen, van essentieel belang. Zonder die hardheid, die zo op viel bij veel afvaardigingen uit Oost- Europa, is een ploeg in een dermate sterk internationaal milieu al bij voor baat kansloos. Zonder die hardheid ook, komt Nederland stellig niet verder op de weg omhoog Driemaal goud Drie maal klonk het „Freude schoner Götterfnnkc" uit Beethovens negende symfonie, het „volkslied" van de geza menlijke Duitse ploeg, over het meer. Drie maal ging de zwart-rood-gele vlag met de vijf Olympische ringen in de hoogste mast in top. Drie maal ook stond een Duitse ploeg op het erc-plat- form. Duitsland en Rusland mogen dan deze Olympische roehvedstrijd ter vie ring van de 17e Olympiade hebben be heerst, de grote winnaar was toch de gezamenlijke Duitse ploeg, die drie gouden medailles en een zilveren plak won. Rusland tweemaal goud, twee maal zilver was uiteraard een goede tweede. Geen wonder dus, dat Walter Wui fing, de president vara de Duitse roei- bond zijn vreugde nauwelijks kon be dwingen, toen zaterdag in de laatste finale de Duitse acht zegevierde. Het was een overwinning die Duitsland niet mocht missen. Een ongestuurde vier, die zeker goed was voor Olympisch goud en skiff-eur Grodeck had de Duitse bond „opgeofferd" om deze sterke acht te kunnen formeren. De va-banque poli tiek is echter volledig geslaagd, al was men zelfs in het Duitse kamp wel wat teleurgesteld over het feit, dat de ploeg nog tot op de laatste honderd me ter strijd heeft moeten leveren. Dan zouden wij Nederlanders toch maar heel wat sneller tevreden zijn geweest.... Uitgeput De dubbel twee Bakker-Rentmeester was de enige Nederlandse vertegen woordiger in de roei-finales. Kort nadat koningin Juliana op de ere-tribune had plaats genomen, werd de finale van de dubbel twee als voorlaatste nummer van de roeiwedstrijden gehouden. Het is een enerverend duel geworden, waarin de krachtsverschillen aanvankelijk heel gering bleken te zijn. Weliswaar lag de Maas-Willem III na 500 meter al op ae vierde plaats, doch de verschillen waren vrijwel te verwaar lozen. Zelfs toera de 1000-meter lijn werd gepasseerd met Nederland op de derde plaats, was de strijd nog geheel open. Toen zakte de Nederlandse dubbel twee echter langzaam, maar heel zeker te rug. Lang voordat de finish was be reikt, was de beslissing al gevallen. Uitgeput legden de Nederlanders de laatste honderden meters af. Slechts de Belgische dubbel twee konden zij nog achter zich houden. In drie talen kondigde een stem het nog aan: de roeiwed strijden van de Spelen van de 17e Olympiade waren afgelopen. ROEIMED AILLE S De 21 medailles, die zaterdag in de zeven finales van de Olympische roei wedstrijden waren te behalen, zijn als volgt verdeeld: goud zilver brons Duitsland 3 1 Rusland 2 2 1 Amerika 1 1 Tsj.Slowakije 1 1 Italië1 1 Frankrijk 1 Oostenrijk 1 Canada 1 Finland I Polen 1 Zwitserland 1 den waarom de Hongaar niet aan de Olympische Spelen kon meedoen, mogen deelne men aan de O.S. De langste in het De halve finales 200 me- won de gouden medaille, de gouden inedalje overreik- ter heren hebben een drama Larson de zilveren. Jan do te, omhelsde en zoende. Ave- opgeleverd. Dave Segal de Vries zei dat door het ge- ry Brundago, de IOC-voor- Brit die dit jaar speciaal naar spat by de finish de linker- zitter liet het maar zo. Pas Amerika was gereisd om zich hand van Devitt niet te zien toen deze „ceremonie" afge- zo goed mogelijk op dit num- is. Men blijft dus nu by lopen was scheen de oude Rus öIvmnisch~dorD ;s dc RUssi- mer voor tl bereiden is zon- de oude beslissing van de zich bewust van zün zending 1Kus,sl der te lopen in de, halve fi- jury. K^eml^ dK^mïter lang t Oljmplscli cerbewys. ,s zyn gewicht bedraagt 135 kg. Jan voelde zich bepaald Officials van de Hongaarse ongelukkig toen lilj zich •lefferys ii de Brit Peter Rad ford werden op volkomen zwemmer John Henricks en rika, hebben verklaard dat de te bekyken. Hy trok, met zün normale wyze uit de ^eind- de Amerikaanse schoon- 5000 meter loper en oudwe- abnormale lengte meer be- - springster Bonny Wilkie. reldrecordhouder op de 1500 kyks t^an de monumenten John leerde zyn vrouw ken- meter Laszlo Tabori in een waar hy naar keek. Hy is nen tydens zün studie aan de demonstratieloop in het toen maar weer gauw binnen universiteit van Los Angelos. Olympisch stadion hoopt uit dc veilige muren van het "an drie te komen tegen de drie me- Olympisch dorp getrokken, ir zich daljewinnaars op de 5000 me- Jan werd in Riga geboren en terrei- ter. Daar de wedstrijd niet tot op zUn 15de jaar nales uitgeschakeld. Dave startte twee maal te vroeg en m JH mocht toen zijn trainingspak üakerk in Rome waar het hu- w aantrekken. De Zuidafrikaan welijke werd voltrokken tus- sportfederatie, een organisa- langs in Rome waagde „t -O-.* t»„» Australische vrije slag tie van ex-Hongaren in Ame- enkele bezienswaardigheden voldoende. Jan de Vries, president van Na een huwelyksrcis dc Internationale zwemfede- weken hoopt het p ratie en een zestal andere te vestigen op een de officials hebben een film be- nen van de universiteit van onder auspiciën van het IOC lengte normaal" Toen begon ,«1 wa.ar°P d.e finish va" Zuid-Californië in Los Angc- kan worden gehouden, hoopt hij te groeien. Hij houdt van de 100 meter vrije slag heren los. de Hongaarse organisatie dat film, theater en vissen. Op de staat afgebeeld. Opnieuw zün Het was natuuriyk geheel de race geregeld kan worden vraag of hy een meisje had zy^ tot ae^conolusie^ gekomen tegen het Olympische cere- met het organisatiecomité, verstyfde de reus. „Dat is een - - - 0p het volgend IOC-congres particuliere kwestie". „Nee", j-* zel hy ült zyn geraakle - dat niet duidciyk te zien Is monieel toen de Russische of- dat de Amerikaan Larson eer- ficlal Constantln Adryanov dat in 1961 in Athene zal w- der aangekomen^ zou zün dan zyn jonge landgenoot Vassij- den gehouden zal de kwestie bleek dat dit e fijjjftt tische vraag v de Australiër Devitt. Devitt lev Ivanov voordat hy hem of statenlozen, dat r tac J JtOMEIHSE 3 CIJFERS EN FEITEN j (Van een speciale medewerker) I? OME. De gespierde Rus Ruden- kow kon de kogel zaterdagmiddag in het goed bezette Olympische Sta dion nog zo ver slingeren en een nog zo indrukwekkend nieuw Olympisch record vestigen, de Poolse wereldre cordhouder Chris Krzyszkowiak kon nog zo oppermachtig de 3000 meter steeple chase winnen, zaterdag was de dag van Livio Berutti, winnaar van de 200 meter in een tijd van 20.5 sec. Livio Berutti veroverde de eer ste gouden atletiekmedaille voor Ita lië. Hij werd prompt driemaal ge kust door de minister voor sport en toerisme. Hij kreeg een hand van me vrouw Gronchi, de echtgenote van de president van de republiek en een tiental klappen op de schouder van diens zoon. Hij zat des avonds met ministers en markiezen aan aan een banketje en zijn generaal hield bij die gelegenheid een roerende toe spraak. Maar voordat de generaal tot de dienstplichtige soldaat Berutti, in het burgerleven serieus student in de che mie, kon spreken, had deze in het Sta dion de grootste ovatie van deze Spe len in ontvangst mogen nemen. De Italianen die met tienduizenden waren komen opzetten om Berutti te zien waren door het dolle heen. Berutti ge droeg zich als een heer. Hij boog en wenkte en wilde heengaan. Maar men sleepte hem naar de eretribune. Hij moest voor de televisiecamera ver schijnen en hij moest handtekeningen zetten. Berutti is sedert zaterdag lid geworden van de Italiaanse club van beroemdheden waarvan persoonlijkhe den als Capitano, Raimondo dlnzeo en de voetballer Boni Perti leden zijn. Zo gaat dat in Italië. JOUDEN medailles voor Italië (Be- rutti 200 m), Polen (Krzyszkowiak 3000 m steeple chase) en Rusland (Rudenkow kogelslingeren) en een gouden zon over het stadion waar doorheen een koel windje waaide. Een grote dag, zaterdag, voor de atletiek die de „koningin" der sporten is. De eerste gouden dag ook voor de zwart handelaren die eindelijk een beduiden de slag konden slaan en in de haast zelfs enkele kaartjes van gisteren en eergisteren en nog vroeger aan de man konden brengen. Gouden dag ook voor de verkopers van ijs, limonade en strohoeden. Ijs en limonade wor den in Rome evenals ballonnen, toe ters en kermisfluiten aan de Olympi sche gasten tegen onveranderlijke vaste prijzen verkocht De prijzen van dc strohoeden daarentegen zijn variabel. Voor een zelfde hoed betaalt een Italiaan 200 lire, een Duitser 300 lire en een Amerikaan een dollar. Rond het middaguur als de zon des mensen hersens smelten doet, gaan de prijzen omhoog, 's Avonds zijn de laatste hoedjes te geef. T?R zijn gerekend tot en met zater dag in het Olympische Stadion te Rome 16 atletieknummers afgewerkt. Er werden zestien gouden medailles toegekend. Voor deze week staan nog 17 nummers op het programma. Het is dus half-time. Van de zestien afge werkte atletieknummers namen de dames er vijf voor hun rekening en die vijf nummers leverden de Rus sen maar liefst vier gouden medailles op. De Ver. Staten van Amerika veroverde er een. Maar dat was dan wel de fel begeerde 100 meter me daille die het ncgerinnetje Wilma Ru dolph won. Bij de heren, die elf nummers af werkten, is de situatie wat minder eenzijdig. Driemaal goud voor de USA, driemaal goud ook voor Rus land, tweemaal voor Nieuw-Zeeland en eenmaal voor Duitsland, Polen en Italië. De Amerikanen veroverden vijf zilveren medailles, de Russen twee eh België, Duitsland, Oostenrijk en Hongarije een. Het brons was drie maal voor Amerika, tweemaal voor Rusland, tweemaal voor Groot-Brit- tannië, tweemaal voor Polen en een maal voor Jamaica en Frankrijk. Dat maakt een totaal van elf medailles voor de USA en 7 voor Rusland. Dan volgen Polen met drie prijzen en Duits land, Nieuw-Zeeland en Groot-Brittan- nië elk met twee. Italië, België, Oos tenrijk, Hongarije, Jamaica en Frank rijk behaalden een medaille. IK ben de man die het langst op zijn zenuwen moet leven" zei mij Frans Kunen, een middelgrote jonge man uit Breda, die op de laatste Olym pische atletiekdag, 10 september de marathon zal lopen. „Heb je dan last van je zenuwen?" „Och, dat niet, maar dat lange wachten valt toch niet mee. Ik train natuurlijk hard en dat kort de tijd, maar in de afgelopen dagen was ik wel verplicht 's morgens vroeg te trai nen, voor de zon goed doorkwam. En dan zit je de rest van de hete dag maar te wachten. Maar het bevalt me hier wel best." We stonden in de tuin van de wo ning van de Nederlandse ambassa deur in Rome. De Koninklijke fami lie ontving daar vrijdag de Neder landse atleten en officials. Ons ge sprekje werd even onderbroken door chef de mission Kees Kerdel die te gen kroonprinses Beatrix zei: ,fin dit is Frans Kunen, onze marathonloper" Prinses Beatrix reikte Frans Kunen de hand en keek met enige bewonde ring naar de man die straks maar eventjes 42 km hard zal gaan lopen. Toen Kees Kerdel de zwemsters in de prinses ging presenteren kwam Frans Kunen terug. ..Weet je", zei hij, „wat merkwaardig is, ik train 's morgens vroeg en 's avonds, maar 's avonds is het asfalt toch nog zo heet. Ik heb een enorme blaar aan mijn voet opgelopen. Dat heb je bij ons natuurlijk nooit. Die blaar dat moet echt van de warmte van het wegdek zijn gekomen. Wie wint de marathonloop?" „Nou eg, op deze Spelen beleven we als maar verrassingen en dat maakt het moeilijk voorspellingen te doen. Daar komt voor de marathonloop nog bij dat je weinig of geen vergelijkings materiaal hebt. Maar ik heb toch drie favorieten." „Wees voorzichtig, want ik zet het in de krant." „Dat mag. Hier zijn ze. De Rus Popow, de Brit O'Corman en de Marokkaan Radi." „Wat zeg je van je eigen kans?" Niets. Weet je wat ik ook nog ont dekt heb? Dat er klimmetjes in het parcours zitten en dat komt bij ons ook niet voor. Maar ook daar komen we wel overheen." Sj/n)r-'i,iefc. bescheiden en be- «»»s Kunen uit Breda.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 7