ESSO PETROLEUM Chroesjtsjef lanceert trein Bonn propageert noodvoorraad je Slag bij El Alamein niet meer dan „zwanenzang!'? In Capelle en Tilburg wordt gewacht op proces in V.S. Moeilijkheden nemen toe Indische Nederlandse: paria in Ver. Staten Rusland „geeft" Finland economische vrijheid HAVEN-STAKERS WIJZEN WERKCLASSIFICATIE AF Angst voor de dovenetel 5 o o DE Britse historicus Correlli Bar- nett heeft in zijn boek ,,The de sert generals" felle kritiek geleverd op generaal (thans veldmaar schalk) Montgomery, zijn strategie in de woestijnoorlog, de wijze waar op hij zijn voorganger Auchinlek behandelde en zijn ,,op de publici teit gerichte memoires". Barnett komt tot de conclusie dat Rommel's woestijnleger en de Ita liaanse expeditionaire macht toch al ten ondergang gedoemd waren door de landing van de Amerikanen in Frans Noord-Afrika, en dat het verbazingwekkend is, ,,niet dat we de slag bij El Alamein hebben ge wonnen, maar dat we haar bijna hadden verloren". Het keerpunt van de oorlog, in Noord-Afrika was de eerste slag bij El Alamein, die door generaal (thans veldmaarschalk) sir Claude Auchinlek werd gewonnen, aldus Barnett, „even wanhopig moeilijk en dapper als Wellington bij Water loo Napoleon terugdrong". Maar Auchinlek had geen reserven van 40.000 man om de nederlaag in een overwinning te doen verkeren. De werkelijk belangwekkende vraag is waarom de bittere slag bij El Alamein, die zware verlie zen eiste, ooit is gevochten. „Het staat vast dat wanneer Montgome ry deze slag niet had gewonnen Rommel binnen een maand uit Egypte en binnen drie maanden uit Tunesië zou zijn verdreven". „De beroemde tweede slag bij El Alamein zal daarom mijns in ziens de geschiedenis ingaan als een niet noodzakelijke slag". „Waarom werd de tweede slag bij El Alamein geleverd voordat Rommel door de Amerikaanse lan ding werd gedwongen zich terug te trekken? Het was de laatste zuiver Engelse overwinning in de strijd te gen Duitsland het was de zwa nenzang van Engeland als grote on afhankelijke mogendheid. Na de landingen werd de Engelse oor logsinspanning ondergeschikt aan de Amerikaanse. De tweede slag bij El Alamein was de laatste kans om het Britse prestige, geschokt na een jaar van nederlagen, met grote krantenkop pen en klokgelui even beroemd te maken als de overwinningen van Blenheim en Waterloo. Deze slag zal de geschiedenis ingaan meer als een politieke dan een militaire overwinning", aldus Barnett. Communisten willen onderhandelen De procommunistische rebellen van de Pathet Lao, die in de rimboe tegen de re gering van Laos strijden, hebben de voorwaarden bekendgemaakt, waarop zij bereid zijn om vredesonderhandelingen te beginnen, zo meldt het persbureau Nieuw China. Zij willen onder meer dat de ministers van de groep, die door generaal Phoemi wordt geleid, onmiddellijk ontslagen worden, dat er aan de „terreurcampag- ne" van de „reactionaire groepen" een einde wordt gemaakt en dat de aanhan gers van de Pathet Lao, die door de re gering worden vastgehouden, op vrije voeten worden gesteld. Zoals bekend heeft prins Soevanna, premier van de nieuwe regering die ge vormd is na de staatsgreep, vrijdag een beroep gedaan op de leider van de Pathet Lao, zijn halfbroer prins Soephanoevong, om met hem vredesonderhandelingen te Generaal Phoemi Nosavan, de minister van binnenlandse zaken in het kabinet Soevanna Phoema, bevindt zich nog steeds in Savannakhet en weigert naar Vientiane te komen. Aanvankelijk wen ste de generaal Soevanna Phoema niet als kabinetsformateur te erkennen. Voor dat de koning de samenstelling van het kabinet goedkeurde dreigde hij zelfs met een deel van het leger tegen Vientiane en de parachutisten van kapitein Kong Lae te zullen optrekken. Tsjang is Castro één stap voor Nationalistisch China heeft om zijn ge zicht te redden de verwachte stap geno men en de diplomatieke betrekkingen met Cuba verbroken nadat Fidel Castro bekendgemaakt had van Taipei op Pe king te willen overschakelen. Heit ministerie van buitenlandse zaken heeft deze overschakeling zaterdag een buitengewoon onvriendschappelijke daad genoemd. 'te verbreken en communistisch China te erkennen, heeft in Washington geenszins verbazing gewekt. Een derge lijk besluit werd reeds lang verwacht, en het wordt thans in die zin verwel komd dat het voor de andere latijns Ame rikaanse staten duidelijk aantoont dat Cuba meer en meer tot het communis tische kamp gaat behoren. Men wijst er op dat thans behalve elf communistische landen 24 niet-commu- nistische landen diplomatieke betrekkin gen met Peking onderhouden, terwijl vijftig landen Tsjang Kai-Shek erkennen. Cuba is de eerste Amerikaanse staat die diplomatieke betrekkingen met Pe king aanknoopt. Maar andere landen, zo als Canada, Australië en Nieuw Zeeland, wachten slechts het geschikte moment af om dit voorbeeld te volgen. „Kanonier van laatste schot" overleden De man, die in Pocatello, Idaho, V.S., de kanonnier werd genoemd om dat hij in de tweede wereldoorlog het laatste schot loste, wordt vandaag in Pocatello begraven. Earl Harry Min- shew, schilder van beroep, kwam woensdag j.l. in het nationale reactor- proefcentrum ten Noorden van zijl' woonplaats om het leven toen hij van een stelling viel. Min shew behoorde tot de bezetting van een stuk dubbelgeschut aan boord van de Concord. Dit stuk geschut, waarmede op 12 augustus 1945 het laat ste salvo werd gelost, staat thans op de marinewerf te Philadelphia als mu seumstuk. Minshew werkte 13 van de 15 jaar, die sinds de oorlog verstreken zijn, als schilder. Hij was 47 jaar. Ghana leidt negers op tot „saboteurs" De regering van Ghana werft in Zuid- Afrika Afrikaanse vrijwilligers aan die in Ghana een militaire en politieke op leiding krijgen en worden geschoold in sabotage, aldus bericht de in Johannes burg verschijnende „Rand Daily Mail". Twintig vrijwilligers zouden reeds uit Zuid-Afrika zijn vertrokken, vijftig zou den zich opmaken om hun voorbeeld te volgen. De meesten zijn vrijgezel, heb ben een betere schoolopleiding genoten dan de gemiddelde niet-blanke Zuid-Afri kanen en staan de twee verboden poli tieke groeperingen het Afrikaanse na tionale congres en het pan-Afrikaanse congres zeer nabij, aldus het blad. De familie van deze vrijwilligers wordt financieel schadeloos gesteld voor het verlies van inkomsten. Uitlevering daders aanslag geëist Zoals bekend zullen op 17 oktober Dor het Amerikaanse districtsgerechts- of in Brownsville (Texas) twee Neder landse zeelieden, afkomstig van het vrachtschip „Alblasserdijk" van de Hol- land-Amerika Lijn, terecht staan onder beschuldiging van dodelijke mishande ling. Het zijn de 21-jarige steward W. H. uit Capelle aan de IJssel en de 23- jarige A. H. van D. uit Tilburg. Zowel bij de familie van D. in Til burg als bij de familie van de steward in Capelle aan de IJssel bestaan geen plannen om het proces bij te wonen. De kosten zijn veel te hoog en voor stellen over tegemoetkoming zijn niet ge- De jongen uit Tilburg, de jongste uit :n arbeidersgezin, stuurt twee tot drie brieven per week naar huis. Volgens de familie zijn deze brieven ongecensureerd. Uit de brieven heeft de familie opgemaakt, dat van wezen lijke mishandeling geen sprake is ge- Zoals bekend worden de zeelui ervan beschuldigd op 9 juli de 35-jarige onder wijzer Salvador Loya op het havenempla cement van Brownsville zodanig te heb ben mishandeld, dat de Amerikaan aan de gevolgen hiervan zou zijn overleden. Naar de mening van de familie uit Tilburg zou de Amerikaan echter, een avondje met de zeelui uit te zijn geweest, onoorbare voorstellen hebben gedaan. Onder de invloed van drank werd hij handtastelijk waarna de Hol landers hem een klap hebben gegeven, die verkeerd is aangekomen. Volgens de l de Jordaan- ge- Tivee Nederlandse zeelieden staan terecht de haardolie met het hoogste rendement méér warmte minder roet (£sso) Jm Falie eines Falies. (Van onze correspondent in Bonn) ZE ZIJN NOG steeds niet van de baan, de plannen der West- duitse regering tot het aanleggen van voorraden voedsel en grond stoffen „voor het geval". Tegelijk zal de bondsrepublikeinse burger worden aanbevolen en zo nodig dwingend worden voorgeschreven om ook een voorraadje aan te leggen, die hem in het geval van een gewapend conflict over de eer ste week heen zal kunnen helpen. De bevoegdheid tot dit alles zou de Bondsregering willen ontlenen aan het door haar reeds bij de Bondsdag in gediende „Notstandsgesetz", dat even wel heftig omstreden is en waarvan het twijfelachtig is, of het nog in de huidige zittingsperiode van het parle ment, die in juli van het volgende jaar ten einde loopt algemene ver kiezingen hebben daarna in de herfst van 1961 plaats zal worden aange nomen. Op het stuk van de particuliere raadsvorming wil de Bondsregering derhalve eerst de weg bewandelen van de voorlichting der burgerij om trent de noodzaak van het aanleggen van „ijzeren rantsoenen". Dat voor lichting hieromtrent nodig is, hebben de ervaringen van de lente van het vorige jaar bewezen. De tegenwoor dige bondspresident, dr. Heinrich Lüb- ke, was toen nog minister van land bouw, voedselvoorziening en boswezen. (Hij is inmiddels opgevolgd door familie van D. stond het slachtoffer slecht bekend. Ook de familie van de steward te Ca pelle aan de IJssel ontvangt regelmatig bericht van hun gevangen genomen zoon. Uit het gezin, bestaande uit elf kinde waarvan er vier getrouwd zijn, is ;en zoon in dienst van de Holland- Amerika Lijn. Uit de brieven hebben de ouders vernomen, dat hun zoon het, de, omstandigheden in aanmerking geno men, vrij goed gaat. Over de medewer-! king van de rederij, die de verdediging van de beide zeelui aan drie rechtskun digen heeft opgedragen, heeft men niets dan lof. Hoewel de beide families over het ge beurde uiterst nerveus zijn, hebben zij toch het volste vertrouwen in de goede afloop van het proces. Verslag Benelux Nederland, België en Luxemburg heb ben aan de raadgevende interparlemen taire Beneluxraad in hun vierde geza menlijke verslag meegedeeld, dat ondanks de vertraging in de ratificatie en de in werkingtreding van het verdrag tot in stelling van de Benelux economische unie, de regeringen en de instellingen van de douaneovereenkomsten er steeds naar hebben gestreefd de economische integratie der drie landen geleidelijk verder door te voeren in de geest vai bepalingen van het verdrag. In 1959 werden in het bijzonder m lijkheden ondervonden op het gebied de landbouw. Deze moeilijkheden werden enige malen op ministerieel niveau be sproken. Toch menen de regeringen ir het afgelopen jaar niet onbevredigende resultaten te hebben geboekt. Hoe meer echter de economische haar voltooiing nadert, des te moeilijker wordt het oplossen van de resterende problemen. Het rapport bevat een opsomming al hetgeen te vermelden valt met betrek king tot de totstandkoming en de wer king van een economische unie, de cul turele toenadering, de samenwerking op het gebied van het buitenlandse beleid en de eenmaking van het recht. Ook houdt het zich bezig met de af schaffing van de controle op de personen aan de binnengrenzen van de Benelux en de uitbreiding van het vrije verkeer. Voorts zijn inzake de totstandkoming van de gemeenschappelijke handspolitiek goede resultaten bereikt. Bij het opstellen van het buiten tarief Yan de E.E.G. heb ben de Beneluxianden op de hoogte van de tarieven een matige invloed uit geoefend, zo deelt het rapport mee. Gevonden iviel is nu gestolen... Nederland doet beroep op „Zes" en „Zeven" De economische commissie van de Raad van Europa heeft een Nederlands voorstel aan de assemblee aangenomen, een beroep te doen op de vijftien aange sloten landeh gezamenlijk te streven naar overeenstemming tussen „de zes" van de E.E.G. (Europese Economische Gemeenschap), ,,de zeven" van de E.V.A. (Europese Vrijhandels Associa-, »n andere ledenstaten. De economische commissie heeft de afgelopen twee dagen in Stockholm ver gaderd. De besluiten van de commissie zullen worden voorgelegd aan de assem blee, die van 21 tot 23 september in Straatsburg bijeenkomt. Gissen naar plannen van Chroesjtsjef Westelijke waarnemers n Moskou vragen zeb af of Chroestsjef n zijn toespraak voor de V. N. in New York niet zal vragen om een ga- ranti voor de Oder-Neisse-grens. Mocht hij die krijgen dan zou er een moeilijkheid uit de wereld zijn ge holpen voor een eenzijdige regeling van de Duitse kwestie. Waarnmers achten het ook niet onmogelijk dat Cchroesjtsjef in New York een ontwapeningsplan zal ont vouwen, dat belangrijk afwijkt van het vorige Russische plan. Dit neu- we plan zou dan op minder tegen stand van het West enmoeten stui ten dan het oude. Tenslotte kan Chroesjtsjef, zo meende men, naar New York gaan met een nieuw kos misch visitekaartje. Een nieuwe Rus sische prestatie op het gebied van de ruimtevaart zou zeker niet na laten zijn toehoorders te imponeren, zei men. Immigrant uit Amsterdam weggesard „hereboer" Erwin Schwartz). Oud-minister Lübke gaf toen de West duitsers de raad een „ijzeren rant soen" voor een week aan te leggen. In de kranten verschenen lijsten van hetgeen het beste kon worden Inge slagen en in de levensmiddelenwinkels zag men, hoe de huisvrouwen aan het inkopen sloegen. Het is misschien overdreven te zeggen, dat er toen een paniek ontstond, maar de uitwerking van het sub-rosa ministeriële advies was toch bedenkelijker dan men had gedacht. Vele levensmiddelen raakten in korte tijd uitverkocht. Deze ervaringen onderstrepen de nood zaak om de voorraadvorming bij de particulieren anders aan te pakken dan anderhalf jaar geleden. Er moet eerst een voorlichtings-campagne aan voorafgaan, waarin er op wordt ge wezen, dat het aanleggen van nood rantsoenen geenszins ongewoon is en dat het b.v. in de Zwitserse staten bond een onderdeel is van de rege- rings-politiek en tot de verplichtingen van iedere Zwitserse burger behoort, oorts, dat het stapelen van een „ijze ren rantsoen" geenszins betekent, dat er een oorïog op komst is, noch dat het nodig is om alle voorraden nu maar ineens te kopen. Nodig is voorts, dat de groot- en kleinhandel in het levensmiddelenbedrijf zich op de mas sale aankopen kunnen voorbereiden en zelf voorraden in huis nemen, zo dat het niet weer zoals het vorige jaar zal kunner voorkomen, dat er wekenlang geen kaakje meer te krij gen is Deze voorraadvorming in de handel' zou zich moeten uitstrekken over artikelen als meel, rijst of deeg waren (1.000 gram per persoon in het „ijzeren rantsoen", dat het ministerie van landbouw voorstelde), havermout (250 gram), suiker (1.000 gram), ca cao (100 gram), varkensvet, planten- vet of slaolie (1.000 gram), worst of gerookt spek (500 gram) Twee weken drijvend op wrak van tanker In de Amerikaanse staat Illinois, Peoria sloten' de (Nederlandse) Van Mouweriks zaterdag een bitter hoofd stuk'in het boek van hun nieuwe leven in Amerika. Bernardus van Mouweriks, uit Am sterdam, de jonge huisvader zei: „Wij dachten in Europa dat er alleen maar discriminatie plaats vond in het zuiden. Wij weten nu dat het anders is. In dit land wordt discriminatie gepleegd in het zuiden, noorden, oosten en westen." Hij vertelde dat hij, zijn vrouw Geer tje en hun twee kleine kinderen uit Peoria vertrekken, omdat zij geen huis naar hun keuze konden vinden ten ge- JREMIER Nikita Chroesjtsjeifghrqesjtsjel's „verjaardacsvisite" aan volge van de huidskleur van Geertje. Zij is Indonesische van geboorte. Toen zij voor het eerst naar Peoria kwamen, op 27 april van dit jaar kre gen zij onmiddellijk moeilijkheden. Een appartement dat voor hen door e kelijk genootschap gereserveerd was, bleek niet langer beschikbaar. Zij moes ten zich behelpen met een zeer klein woninkje. Ds. Howard H. Keim van de broeder gemeente heeft zaterdag tegenover verslaggever verklaard, dat hij en dere leden van de gemeente in de af gelopen vier maanden geprobeerd heb- en een geschikter huis te vinden. „Maar wij stootten telkens onze neus vanwege die rassengeschiedenis. De Van Mouweriks hebben wel een zeer nuchterende periode doorgemaakt", ■oesjtsjeff; ie giste- ren per speciale trein van de Finse I kennen gegeven dat zijn land gekant blijft hoofdstad Helsinki naar Moskou' Wnff "rnnr,rnicphf> hlok,cpn 'n hPt terugkeerde, heeft zich bereid verklaard met de Finse president Kekkonen te onderhandelen over de gevolgen van een mogelijke aansluiting van Finland bij de Eu ropese Vrijhandels Associatie („Zeven"). De inzet van de be sprekingen is de uitgebreide Finse handel met Rusland. „Actiecommité geeft bonden nog een kans" De actie-commissie van Amster damse havenarbeiders, die de in begin augustus jl. gehouden ha venstaking in de hoofdstad heeft geleid, zal aan de scheepvaartver eniging Noord en de erkende vak bonden een brief schrijven waarin de eis wordt gehandhaafd, dat alle lonen moeten worden opgetrekken tot die van de Stoomvaartmaat schappij Nederland (97 gld per week) met als doel binnen zeer afzienbare tijd 105 gld per week minimum, en met terugwerkende kracht tot september. Zo is op voorstel der commissie gistermor gen besloten op een door circa 750 haven- en veemarbeiders bijge woonde vergadering. Voorts werden werkclassificatie en tariefsysteem afgewezen en wordt me degedeeld, dat besloten is de actie in de Een bloedverwant van moedelijke moordenaars i se premier Hazza Majali arresteera om verhoord te worden een bom welke eerder op de dag bij Amman een kruitfabriek verwoestte. Aangenomen wordt dat de arrestant de bom tot ontploffing gebracht heeft om het onderzoek naar de moordaanslag op de premier te bemoeilijken. De arrestant wordt beschreven als een bloedverwant „en mogelijke medeplich tige van Kamal Shammout, één van de twee loopjongens van een persbureau die beschuldigd worden maandag in het bu reau van wijlen premier Majali een tijd bom geplaatst te hebben". Volgens Jordaanse functionarissen zijn beide loopjongens naar Damascus ge vlucht. Premier Bahjat Talhounl heeft gister avond bekend gemaakt, dat zijn regering vandaag van de V.A.R. zal eisen, dat zij de twee loopjongens uitlevert. Talhouni deed zijn aankondiging na een kabinetszitting onder voorzitterschap van koning Hoessein en bijgewoond door de opperbevelhebber van het Jordaanse leger, lt. gen. Habes Majali. Zondagmiddag is te Herkenbosch in de Roer het stoffelijk overschot gevon den van de 78-jarige J. Menten uit Her kenbosch. De man werd sinds maandag avond vermist. Vijf weken geleden vond de aardap pelhandelaar A. K. uit de Villastraat te Schiedam een groot autowiel met band. Hij deed aangifte bij de politie met de «n Jlle hedrH bedoeling dat de eigenaar het gevon- ten de aetie-cömités in. alle bedry- den voorwerp terug zou krijgen. v.en te versterken. Namens de commas- Maar vrijdag bemerkte hij dat onbe- S1? ,werd h?t voorstel gedaan door haar kenden anders over deze kwestie heb- adviseur, de heer Freek Meis (secre- ben gedacht. Het gevonden wiel is uit taris van de Algem. Bedrijfsbond het pakhuis van de heer K. in de Hob- Transport, eertijds aangesloten bij de bemastr. ontvreemd. inmiddels opgeheven E.V.C. 1958, ld van het partijbestuur der C.P.N.). De vergadering was door de commis sie belegd om te spreken over de lo- en de tactiek en houding te bepa len, die de havenarbeiders in de ko mende weken moeten innemen, aldus de heer Meis. De commissie meende, toen op 1 september jl. het gestelde ultimatum afliep, dat er geen besluit moest worden genomen om te gaan staken aldus de heer Meis omdat de onderhandelingen tussen de bonden en de ondernemers gaande zijn. Men wil de erkende vakbonden een aantal weken de kans geven. Als zij de on derhandelingen op sleeptouw nemer de commissie er om het parool tot tie te geven. Hij zeide, dat in verband met de verwachte nieuwe staking sche pen naar allerlei andere havens waren gedirigeerd. De voorzitter der commissie, de heer A. v. d. Mortel, zeide o.a.: „Wij heb ben door delegaties gepoogd de be drijven te bereiken. Wij hebben niet veel bereikt, maar wij worden door de directies ontvangen en dat was vroe ger niet zo." Er was geen stakings parool gegeven want er werd, aldus de voorzitter, op gerekend en de schepen hadden dubbele vrachtpapieren on nodig naar andere havens te kunnen gaan. Hij deelde nog mede, dat contact heeft gehad met buitenlandse havens. blijft tegen economische blokken westen, omdat die blokken ook een poli tiek karakter hebben. Met voldoening, aldus het communiqué, heeft de Russi sche premier geconstateerd, dat Finland niet van plan is afstand te doen van het voetstuk waarop het land zich „als meest begunstigde natie bij zijn handel met Rusland" bevindt. Chroesjtsjef zou zichzelf niet zijn ge weest als hij vertrokken was zonder wat paniek te strooien. Tijdens de lunch, geboden door de Russische ambassadeur Zakharov, zei de Rus: „In toenemende mate worden de mensen zich ervan wust, dat oorlog voor vele landen ramp zou zijn, in het bijzonder kleine landen. De gebeurtenissen, die de Amerikaanse verkenningsvluchten aan het licht brachten, toonden overduidelijk de gevaarlijke positie, waarin de kleine landen van de westelijke militaire blok ken zijn terecht gekomen". Deze veroordeling van de Navo-poli- ek en Chroesjtsjefs woorden over de Duitse herbewapening hadden een felle recatie tot gevolg. Chroesjtsjefs bedekte dreigementen brengen Finland in een pijnlijke positie tegenover de Scandina vische landen. Overigens heeft president Kekkonen, ie een uitnodiging voor een officieel bezoek aan Moskou in zijn zak heeft, er de nadruk op gelegd dat zijn land vast besloten is om zijn economische en so ciale systeem te verdedigen. Sommigen, aldus Kekkonen, beweren dat Finland vroeg of laat wel commu nistisch zal worden als de vrede met de Sowjet-Unie maar blijft gehandhaafd. Maar ik voor mij, aldus Kekkonen, ben er zeker van dat Finland, al zou zelfs heel Europa communistisch worden, trouw zal blijven aan zijn democratische traditie. hij. Van Mouweriks, 34, zei dat het gezin niet kon blijven wonen in de kleine wo ning. Behalve klein werd ook in de wo ning twee maal ingebroken' en werd zijn auto leeggestolen. ,Er zijn hier veel goede dingen. Maar zijn ook veel slechte. Wij kwamen in het begin onmiddellijk in moeilijkheden te zitten en dat doet nog altijd pijn." Gisteren vertrokken zij naar Eureka, Illinois, 30 kilometer verder, waar eer andere Indonesische familie een huis hun gehuurd heeft, met een gras veld waarop de kinderen spelen Al honderden doden bij overstromingen De Indiase minister voor bevloeiings werken, Hafiz Mohammed Ibrahim, heeft het parlement verklaard, dat 2.800.000 i 3.842 dorpen te lijden hebben van de erstromingen in de Pendsjaab. Naar schatting zijn 552 mensen om het leven gekomen. In de aangrenzende staat Cris- sa hebben tot dusver 28 mensen het leven gelaten. De schade in de Pendsjaab werdt geraamd op 150 miljoen gulden. De stromingen houden nog steeds aan kele dorpen zijn weggespoeld. tankschip op de Atlantische Oceaan ronddrijven, bevinden zich tans onge veer 1.300 mijl ten Oosten van Norfolk, Virginia. Alle drie maken het goed. De Amerikaanse kustwacht deelde gisteren mede, dat de Nederlandse sleepboot Hol land het achterschip met de brug van de tanker African Queen had ontdekt. Het tankschip is twee jaar geleden ver gaan, maar het achterschip werd ge licht en als schroot verkocht. Het werd door de Canadese sleper Melanie Fair lar een Belgische sloperij gesleept. Twee weken geleden echter kreeg de Melanie Fair gebrek aan brandstof, maakte los van de African Queen en ging naar de Azoren om te bunkeren. De mannen aan boord van de African Queen kregen voldoende voedsel en wa ter en hadden radiocontact met andere schepen. Toen de Melanie Fair twee da gen geleden terugkeerde, was de Afri can Queen afgedreven. De kustwacht stelde onmiddellijk een onderzoek in. De sleepreis wordt nu voortgezet. Dolksteek doodt getergde vader 1 In het kerkdorp Braamt (ge meente Bergh) is in de nacht van zaterdag op zondag de 62-jarige Theodorus Hunting door een dolk steek om het leven gekomen. R 7-13 mach. 34 Blijkens dc politieverhoren werd de heer Hunting reeds enige jaren door zijn zoon J. W. Hunting geplahgd. Za terdagavond had deze zoon met twee vrienden, S. G. K. en J. B. R. afge sproken om met een bromfiets met af geschroefde knalpijp voorbij het ouder lijk huis te rijden om daardoor zijn vader te irriteren. Op een gegeven mo ment sprong de vader naar buiten om de lawaaimakers te verjagen. Hij wierp hen met klinkers na. J. B. R. sprong van de bromfiets, vloog op hem toe en bracht hem met een dolk een steek toe, waaraan het slachtoffer nagenoeg meteen bezweek. De rijkspolitie uit Doetinchem wist de dader en ook de beide anderen snel te arresteren. J R. heeft reeds een volledige bekente- |nis afgelegd. Kleuter verdrinkt in het Spaarne Zaterdagmiddag is het driejarig zoon tje van de portier van de machinefa briek van Figee in Haarlem, Nico Smakman, spelenderwijs te water ge raakt en verdronken. Samen met een jongen van acht jaar speelde het kind in een roeibootje in het Spaarne, vlak bij genoemde fabriek. De kleine Nico raakte te water. De andere jongen ging hulp halen in de fabriek en vier arbei ders begaven zich te water. Na tien mi nuten haalde een zeventienjarige leer ling-machinebankwerker uit Hillegom het lichaampje van de jongen op. Pogin-' gen de levensgeesten weer op te wek ken leverden geen resultaat op. Laat de heer N. Chroesjtsjef, eerste minister van dc U.S.S.R., nooit merken dat hy niet welkom is: Hy kent een zenuwslopend afweermiddel: mompelen. Zaterdagavond, bij een koe le ontvangst in de Strombcrg fabriek even buiten Helsinki, mompelde hy: Binnenkort zenden wy een hele trein Spoetniks de kosmos in. Prompt zag iedereen een hele serie aan elkaar gekoppelde ruimtevaartuigen opstijgen en men keek Chroesjtsjef en el kaar wantrouwend aan. „Wat zei hij?", werd op dat moment een veelgehoorde vraag. Maar hy zei niets meer. Koel beje gende hy de opdringende journalisten en glimlachend overzag hy de paniek in zyn kielzog. Een ogenblik dreigde de op merking van de Russische premier in het fabrlekslawaai verloren te gaan, maar een blonde arbeider redde de uit spraak voor het nageslacht. Die blonde man, een in Rus land geboren Fin, was Olcg Sidorov. Hy was op Chroesj tsjef toegelopen en had hem geluk gewenst met „het goede werk dat hy deed". Die woorden deden de Rus, die na dc koele ontvangst ken- neiyk op wraak zon, byzon- der goed. Hy schudde enthou siast de hand van Sidorov, luisterde naar diens levens verhaal en vertelde hem ten slotte, dat Rusland dit jaar 60 miljoen ton staal maakt. Tegen 1980 zal dat vier maal zoveel zyn. zei Chroesjtsjef. „Dat hebt u ook wel nodig voor uw Spoetnik-program ma", veronderstelde Sidorov. „Welnee, Spoetniks vergen niet veel staal" en daarna be gon Chroesjtsjef te mompe len. Volgens Sibodov had hy gezégd: „Rusland treft nu voorbereidingen voor de lan cering van een trein van 60 ton in de wereldruimte". Hoe de trein gelanceerd zal worden, in de vorm van aan elkaar gekoppelde Spoetniks of in een reeks afzonderlykc satelieten, dat wist Sibodov Chroesjtsjef niet na te ver- Een vrouwelyke tolk kwam Sibodov's verhaal later be vestigen. Zy had ook gehoord dat de Rus sprak over een trein met een gewicht van zestig ton, die gelanceerd zou worden in do ruimte. Het hoe het i het i ging ten onder in het lawaai van de fabriek voor elektri sche turbines. Of misschien Is er helemaal geen hoe, waar en wanneer en glimlacht Chroesjtsjef nu om de ontsteltenis die een onduidelyk uitgesproken woord teweeg kan brengen. 387) Over de brandnetel behoe- enigszins mogeiyk is. Va angst en voorzichtigheid van m (en werkelyk niet alleen van de profiteert de dovenetel, die e deze waar alle andere plantengroei uiterst kant zeldzaam is. Om te beletten dat zy uwe!) zouden worden uitgeroeid door het plantaardig voedsel snakkende digerwys toch in geen enkele zouden andere scherpe wapenen kun- familierelatie tot haar staat. Wan- nen dragen, waardoor de belagers neer de dovenetel zou kunnen den- genoodzaakt zyn op een behoorlyke ken, zouden haar gedachten als volgt afstand te biyven. Maar een derge- geweest moeten zyn: Mensen brandnetel te lyken, dan laten lyke verdediging van de plant blykt tcnwereld weliswaar uiterst zeldzaam gemeen is als haar stekelige steenbrokken, te midden i leven! Zelfs a zU TOCH IS HET ZO! Dit verschynsel van mimicry is moeilyk te verkla ren. Sommige plant kundigen schryven deze treffende gelij kenis toe aan het feit, dat dc natuur beperkt moet zyn In haar vomen en zy vinden het hele maal niet zo vcrwonderlyk dat de doel zal iiebbcn de" ene plant een treffende geiykenls gewenste insckten naderby te lokken, vertoont met een andere van geheel andere familie. In de eerste plaats geloven wy niet in de beperktheid aan vormen in de natuur, omdat juist het tegendeel blykt. Maar bovendien, hoe is het dan tc verklaren, dat de dovenetel zlcb juist tussen de brand netels plaatst als wil zy van haar gelykenis het volle profyt trekken? Bovendien is er ln Zuld-Afrlka een plant, die het probleem nog wat dlchtby is het hier door nauwelyks mo- geiyk deze planten van hun omgeving te onderscheiden. Alleen tydens de bloeityd verraden zy zich vaak reeds van verre door hun veelal opvallende en grote bloemen, welk verschynsel wel tot de bestuiving Is deze mimicry toevallig veroor zaakt door de vormenarmoede van de natuur? Dan moeten we de op insecten gclykendo bloemen maar eens ten tonele voeren, want deze fenomenen hebben de van toeval- gewagende biologen voor een onop losbaar raadsel geplaatst. Daarover een volgende keer.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 5