Gebed in de NOP voor de oogst Zo'n heerlijke reep cadeau voor 10 Kwatta-soldaatjes Strijd om zondagsrust in West-Duitsland 1 Meningen van anderen IKOR voelt zich bedreigd door ontwerp-omroepwet Een woord voor vandaag Tijdens de kerkdiensten... Na het bidden op zondag het werken LexMeeuwssen overleden MET RAAD EN DAAD 2 Enkele kanttekeningen ONRUST IN METAAL (I) TN EEN AANTAL grote metaalbedrijven heerst op het ogenblik onrust onder de arbeiders. Voor deze onrust zijn vele oorzaken genoemd maar op de achtergrond speelt overal de wens naar nieuwe loonsverhogingen een rol. Ter ondersteuning van deze wens wordt gewezen op de inderdaad boven ver wachting sterk gestegen produktiviteit in de metaalnijverheid en de elektro technische industrie. Een stijging, die aanzienlijk sterker is geweest dan vorig jaar bij het vaststellen van de nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor deze bedrijfstak kon worden vermoed. Werkgevers en werknemers gingen toen zonder meer akkoord met de bepaling van het College van Rijksbemid delaars, dat in ieder geval vóór 1 juli 1961 geen wijziging gebracht zou mogen worden in de lonen. Veilig kan verondersteld worden, dat toen ook de staatssecretaris van sociale zaken deze gedachte deelde en dat zowel college als staatssecretaris ook nu, na de ongekende stijging van de produktiviteit, niet zo gemakkelijk bereid zullen zijn, hun fiat te geven aan een voortijdige openbreking van de contracten. En we zullen hier begrip voor moeten hebben. Want indien er aan de looptijd van een c.a.o. zo gemakkelijk valt te tornen kan hieruit maar al te gemakkelijk een chaotische verwarring op loongebied voortvloeien, welke het loon- en prijsbeleid op lange termijn geheel zou door kruisen. Zowel werkgevers als werknemers zullen zich moeten realiseren, dat zij hebben te staan voor wat zij hebben aanvaard. ONRUST IN METAAL (II) "pEN KENMERK van de gedifferentieerde loonpolitiek, welke wij thans in Nederland kennen, is, dat de lonen méér afgestemd kunnen worden op de werkelijke situatie per bedrijfstak. De gevarieerde loonsverhogingen in de verschillende bedrijfstakken tijdens het afgelopen jaar hebben dit ook duide lijk gemaakt. De differentiatie per bedrijfstak heeft haar beslag gekregen. Wat nog niet verwerkelijkt is, en wat ook moeilijk reeds tot stand gebracht had kunnen worden in de korte tijd, dat de gedifferentieerde loonpolitiek wordt toegepast, is de differentiatie in beloning per onderneming. Dat dit laatste punt nog onvoldoende tot zijn recht is kunnen komen, heeft ongetwijfeld de moeilijkheden in het metaalbedrijf mede in de hand gewerkt. Juist in de metaal-sector blijken er immers grote bedrijven te bestaan, die op bijzonder gunstige resultaten kunnen wijzen. De werknemer te laten delen óók in het extra gunstige resultaat van de afzonderlijke onderneming is echter mede het doel van de gedifferentieerde loonpolitiek. Wij vragen ons af, of hiertoe niet de weg geopend zou kunnen worden, door invoering van een systeem van winstdeling per onderneming. Voor de metaalindustrie is deze gedachte niet vreemd. Het College van Rijks- bemiddelaars heeft aan de raad voor de metaalindustrie indertijd reeds toege staan, dat ondernemingen, waar de winstcijfers daartoe aanleiding geven, aan de werknemers een winstuitkering mogen doen van 3 pet. over het jaar inkomen. Deze 3 pet. wordt in verschillende bedrijven al uitbetaald. Overwogen zou kunnen worden het College van Rijksbemiddelaars toestem ming te vragen boven die 3 pet. uit te gaan. Een dergelijke uitkering zal geen invloed hebben in de prijzensector, omdat de economisch-zwakkere bedrijven in de metaalsector niet boven hun krachten zullen behoeven te betalen, wat bij een algemene loonmaatregel wèl het geval is. Een dergelijke mogelijkheid ligt in de huidige loonpolitiek en doet aan de verlangens van de werknemers recht wedervaren. De regering heeft zich vorig jaar in haar officiële verklaring uitgesproken voor een gedifferentieerde loonvorming en daarbij tegelijk aandacht gevraagd voor de bezitsvorming, voor de bevordering van winstuitkeringen aan werk nemers, voor eigen woningbezit en effectenbezit en gepremieerde spaar regelingen. Daarom zou juist nu de winstdeling meer in de belangstelling geplaatst kunnen worden. •Kies uit: melk, puur, hazelnoot of pinda (20 ct). Deze actie is geldig tot 31-12-60. Grote behoefte aan ivettelijke regeling (Van onze correspondent in Bonn) DE Westduitse liberale Vrije Demo- kratische Partij, sinds enkele maanden aangevoerd door de zeer ambitieuze dr. Erich Mende, heeft kritiek op de plannen van het minis terie van arbeid om te komen tot herstel zoveel mogelijk althans van de zondagsrust in de Westduitse industrie. Industriële kringen in de Vrije Demokratische Partij hebben er op gewezen, dat de door de mi nister van arbeid, Theodor Blank, voorgestelde en door de katholieke kerk gewenste 8 tot 16-urige zondags rust (met een gelijktijdig verbod tot het uitvoeren van reparaties op zon dagen in de ijzer- en staalindustrie) een productieverlies van .3.2 miljoen tonnen staal per jaar zou betekenen, Het is volgens de industrie onmoge lijk om zoals het ministerie zich dat voorstelt dit productieverlies weer goed te maken met een verho ging van de productiecapaciteit door uitbreiding der investeringen. De verordening, die het ministe rie van arbeid van plan zou zijn hiervoor af te kondigen, is nog niet uitgegeven en op het ministerie doet men er zeer geheimzinnig mee. Zij zal evenwel deze maand, nadat de zomervakantie voor regering en parlement definitief voorbij is in het kabinet worden besproken. De kwestie van de zondagsarbeid is een zaak, die vooral van beteke nis is voor de ijzer- en staalindus trie. Echter niet alleen voor de rond 15.000 arbeiders, die daarbij (met hun verloren zondagsrust) zijn be trokken. Er zouden in de Bondsrepubliek in totaal 1.2 miljoen mensen des zon dags werken (nutsbedrijven, openbaar vervoer, hotels en restaurants), goed 6 procent van het 20 miljoen mensen sterke Westduitse leger van werkne mers en werkneemsters. Wanneer men er mee begint om in de ijzer- er staalindustrie de toegestane zondags- arbeid te beperken, zou dit ook ge makkelijker kunnen worden doorge zet in de andere bedrijfstakken. Ver der zal een wet op de verrichting van zondagsarbeid die er'ongetwijfeld ééns zal moeten komen voor on bepaalde tijd op de lange baan wor den geschoven, wanneer men thans een beslissing over de zondagsrust in de ijzer- en staalindustrie uit de weg gaat. Wettelijk is de zondagsarbeid ner gens in de Bondsrepubliek toege staan. Zij is in de onderscheidene deelstaten op landelijk niveau weg der verordeing geregeld. Deze verordeningen verliezen evenwel haar rechtskracht, zodra de federale rege ring terzake regelend ingrijpt, wat de bedoeling is van de toch al zo hef tig (vanwege zijn ziekenfondshervor ming) becritiseerde Westduitse minis- r van arbeid, Blank. DE BISSCHOPPEN Nadat de protestantse kerk in Duitsland reeds lang tegen de ont heiliging van de zondag fel stelling had genomen, begon het Duitse epis-1 copaat ongeveer een jaar geleden ee actie tot „redding van de zondag' Het besluit daartoe werd genomen op de conferentie der Duitse bisschoppen in Fulda, in oktober van het vorige jaar onder voorzitterschap van aartsbisschop van Keulen, Joseph kardinaal Frings gehouden. De Duit se bisschoppen uitten bij die gelegen heid hun bezorgdheid over de uitbrei ding van de zondagsarbeid en wezen er op, dat deze in geen geval afhan kelijk mag worden gemaakt van lou ter economische overwegingen. Intussen is in het afgelopen jaar bij de voortdurende „Vollbeschafti- gung" in de Bondsrepubliek, de praktische afwezigheid van werkloos heid en het schrikbarende tekort aan arbeidskrachten, de kwestie van de zondagsarbeid nog acuter geworden. Wanneer men in West-Duitsland de zondag als „conjuncturele reserve" in de produktie zou inschakelen, zou dit een produktiestijging van rond 14 procent betekenen. Uit zuiver econo mische overwegingen is de zondag dus een belangrijke dag geworden. De kerkelijke leiders hebben ande re maatstaven en niet ten onrechte kunnen zij er overigens naar verwij zen, dat de zondagsrust bijzondere bescherming geniet in de voorlopige Westduitse Grondwet. Met verordeningen, die ten dele stoelen op bepalingen van 1895 is de industrie er evenwel in geslaagd deze grondwettelijke bescherming in belangrijke mate te ondergraven. Het is inderdaad voor West-Duitsland tijd deze kwestie bij wet te regelen en zo dat in het ene jaar van wetgevende arbeid niet meer mogelijk mocht zijn althans voor de gehele Bondsrepu bliek een voorlopige eenheids-rege ling per verordenipg af te kondigen. ANDERZIJDS PLANTA Do Planta-affaire lioudt nog steeds de pennen in beweging. Vrij Nederland waarschuwt voor de velo vergiften, die alom worden gebruikt. Het weekblad schrijft: Hier en daar hebben wy nogal wat leed vermaak wat betreft de Plantamargarine geconstateerd. Het is wel eens prettig een groot bedryf allo mogelijke verwijten naar het hoofd te kunnen gooien, maar daarmee is do zaak niet afgedaan. Ongetwijfeld zal niets worden nagelaten om deze kwestie tot do bodem te onderzoeken. Het merkwaar dige is, dat dergelijke ongelukken niet vaker voorkomen. Do grote hoeveelheden giftige stoffen die gebruikt worden voor de besproeiing van fruit en groenten, do kleur stoffen die tomaten en kleren mooi moeten maken, kunnen ziekten veroorzaken. Menig een heeft wel eens last gehad van nylon- eczeem, anderen menen buikpijn aan be sproeide appels toe te moeten schrijven. In ieder geval worden er vele vergiften ge bruikt zonder dat men helemaal beseft welke schade zij kunnen aanrichten. Als door deze tragische kwestie hieraan eens aandacht werd besteed, dan blijven wo in de toekomst misschien voor menige ramp gevrywaard. Uit Elsevier we een gedeelte de directeur va fabrieken: W kb lad knipten een vraaggesprek met Brinkcrs' Margarine- „De slag, die de Unilevei heeft gekregen, kan een nadeel betekenen voor de gehele margarineproduktie in ons land. Er is voor concurrenten geen reden tot zelfs maar puur zakelijk leedvermaak. Het gevaar bestaat namelijk dat de totale margarine-afzet gaat dalen. Het mogelijk voordeel voor een fabrikant van concurre rende merken dat hy ten koste van de Uni lever een groter aandeel in de binnenlandse markt krijgt, weegt hier niet tegen op", al dus zei ods de heer G. C. Brinkcrs, direc teur van Brinkers' Margarincfabrickcn N.V. te Zoctenncer. Het is namelijk zo dat de Unilcvcrmerken als bijvoorbeeld Planta min of meer soort namen voor het produkt zijn geworden. Het publiek vraagt als het plantenmargarino wil hebben, makkelijk en zonder bewuste merk voorkeur naar Planta. Dit merk wordt dan ook licht vereenzelvigd met plantcnmarga- rine, Brinkcrs N.V., die do uit planten- vetten bereide Wajangmargarine produceer# krygt bijvoorbeeld bestellingen voor Wa jang-Plan ta. Het gevolg is dat dc planten- en mogelyk ook do normaio margarino in de thans gerezen moeilijkheden worden be- trvkkco. PIET SYBRANDY DS. H. A. VISSER heeft in Gereformeerde jongeren zijn, Hervormd Nederland van 20 Jïeu. 1 J augustus geschreven over de po- pulaire Piet Sybrandy en over de ver Piet Sybrandy-Fanclub, deP.S.F. boys maar De hervormde predikant had heel weinig goede woorden voor de moderne religieuze muziek van krijgen. Want deze onder de jeugd zo populaire daJ figuur. Ds G. P. Klijn (van De Open psalmen, tische kitsch van „Het ruwhouten dergelijke verzeilen. Lie- het mij zijn, als hij die opzocht, ergens Deur) is het met deze kritiek hen met open zijn eigen stad, en probeerde enig persoonlijk contact met hen te dreigt het gevaar, hen alleen maar het blok der oudere generatie wordt, die hen toch niet begrijpt. En dan staan er diverse sekten klaar om te ontvangen. Misschien lukt het niet. Ik heb Piet Sybrandy na de ongezouten kritiek op zijn muzikale „bood schap" een lange, persoonlijke brief geschreven, waarop ik niet zo ge lukkig ben geweest enig antwoord te mogen ontvangen. Maar ja, meldt het maandblaadje als droevig „Piet moet in dienst, het moeilijke tijd voor ons wor- aen en dat zal zijn donkere scha duwen voorüit geworpen hebben. Als wij menen, dat die jongeren het evangelie op een geheel verte- zijn artikel „De P.S.F.... wat kende wijze voorgespeeld en -gezon- ïn w>rv TMpHprlanH van 20 gen krijgen, dan moeten wij hun eens en hij heeft er dan ook be zwaar tegen, dat ds Visser hem een bewonderaar van Piet Sybran dy noemt. Ds Klijn schrijft verder in Her vormd Nederland van zaterdag: Mijn goede vriend, ds. H. A. Vis ser, heeft dc wilde haren, die hem jiiei ook letterlijk sinds zijn jongens ja- zai ren begeleiden, nooit verloren. Dat is soms een voordeel, soms een na- Het laatste is het geval, als hij is dat?" in Herv. Nederland augustus terzijde Piet Sybrandy en zijn tophit „Het ruwhouten kruis" uitmaakt. Het is niet te vergen van een grote-stads- dominee, dat hij alles hoort en leest, wat er in de Kerk alzo gezegd en geschreven wordt, maar ik heb in de radio-rubriek van De Open Deur destijds de muzikaal-christelijke prestaties van Piet Sybrandy duch tig onder de loep genomen en de zelfde bezwaren opgeworpen, die ds. Visser uit. En de heer Goodwill, een man, die mij zeer nastaat en met wiens opmerkingen ik altijd volledig instem, heeft er evenmin om gelogen in zijn artikeltje van 25 juni in Herv. Ned. onder het veelzeggende kopje „Het fluwelen het jeugdige enthou- o'n Fan-club, dat zij kritiek heenhoort aar verrukt is, dat er gesproken wordt. Dat wordt dan terstond beloond met een erelidmaatschap en een eigenhan dig gesigneerde filmstar-foto van de vereerde zanger. Maar als er dan maar direct gretig met je naam gevlagd wordt, moet je daar na- tuurlijk wel een stokje voor ste ken. zodat de „president-generaal" mij maar weer afmeldt in het laat ste. gestencilde maandblaadje. Nu lijkt het mij niet voldoende, alleen maar te roepen; zo niet! en verder eens te onderzoeken uit wel ke kring dergelijke fervente fans eigenlijk voortkomen. Ds. Visser Het ligt over elke over „Piet' losse opmerking dat trachten duidelijk te maken. En bewonderaar van dat gaat niet met een artikeltje in een krant, die in die kringen niet gelezen wordt. Wij moeten, ook met hen, het gesprek zoeken. In dezelfde editie van Her vormd Nederland komt echter dc volgende reactie van een „lezer" voor, die schrijft over hen, die deze religieuze songs Voor hen is de gestorven en op gestane Heiland nummer één in hun leven. God is hun Vader gewor den. Ze zijn nu zijn geliefde kinde ren. Daarom zingen zij daarvan b.v.: „Hand aan hand met Jezus". En of u het nu mooi vindt of le lijk: de gesproken of gezongen echt heid van dit getuigenis spreekt vele mensen aan. Wij ondervinden dat, als wij het in en om Velsen in buurten van noodwoningen of buur- ten van villa's, met één of twee zingende zusjes persoonlijk of, wanneer zij verhinderd zijn, hun grammofoonplaatjes op de geluids versterker voor en na het bren gen van de Boodschap ten gehore brengen. Er is meestal een aandachtig ge hoor en niet weinigen wensen in te gaan op de uitnodiging een uur af te spreken, waarop nader met hen over God, Zijn woord en Zijn wil wordt gesproken. Die eenvoudige liederen liedjes zo u wilt zijn hierbij zonder twij fel een stimulans voor de betrekke lijke sympathie waarmee het woord Gods in deze streek vrij algemeen veronderstelt al, dat het grotendeels ontvangen wordt. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te St. Johannesga G. J. Tijs- seling te Suawoude. Beroepen door de classis Winschoten Dor het diaconaal en maatschappelijk werk te Veendam P. Meyboom te Nw. Scheemda. Benoemd tot geestelijk verzorger van de zieken in het r.k. ziekenhuis te Gro ningen ds. J. Roebers te Dorkwerd. Benoemd tot ziekenhuispredikant te Arnhem ds. A. Kooistra, em. pred. te Elden. GER. KERKEN Benoemd tot hulpprediker te Doorn J. van Oostrom em. legerpredikant te Utrecht. GEREF. KERKEN (vrijgemaakt) Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagde voor het candidaats- examen de heer P. P. Goossens te Amersfoort. CHRIST. GEREF. KERKEN Hamburg heeft weer een synagoge Te Hamburg is zondag de eerste syna goge ingewijd, die in de stad is gebouwd sinds de nazi's in 1938 alle centra joods leven vewoestten. Burgemeester Max Brauer, die in de Hitlerperiode uit Duitsland naar de Ver. Staten vluchtte, gaf de joodse gemeente uit naam van de stad een Torahrol. „Uw nieuwe synagoge overtuigt ervan, dat u met ons wilt leven, da zich ondanks alles wat gebeurd is, deel van onze gemeenschap voelt", hij in een rede. De joodse gemeente van Hamburg heeft een geschiedenis van 300 jaar, waaraan met de nazi's bijna een einde kwam. In 1933 woonden in Hamburg 27.000 joden, die acht synagoges en vier gebedshallen bezaten. Tegen het einde van de tweede wereldoorlog waren nog slechts 650 joden in de stad. Thans telt de joodse gemeente weer 1.400 leden. Tot ridder in de orde van Oranje- Nassau werd benoemd de Haagse beeldhouwster mjuffrouw G. J. W. Rueb. De chf van d afdeling kunsten van het minstri van ondrwijs, kunsten en wtenschappen, dr. J. Hulskr, over handigd haar d bij dez Koninklijke onderschiding bhorend versirselen uit in haar woning aan d Jacqus Mossl- straat te Den Haag. Oecumenische Raad van Kerken in Nederland, het afgelopen Aveek- einde in dc Bergkerk te Amersfoort gehouden, heeft mr. H. Mulderij ge zegd, dat het een vergissing is te menen, dat het IKOR er alleen is voor de uitzending van radiokerkdiensten. Kerkelijke uitzendingen kunnen im mers veel meer weergeven dan radio kerkdiensten. Daarom had mr. Mulderije bezwa- Conrector Seminarium Bevestiging van dr. Koolhaas Onder zeer grote belangstelling van kerkelijke autoriteiten uit het gehele land alsmede afgevaardigden van di verse protestantse kerken is gister avond dr. A. A. Koolhaas in de „Sint Joriskerk" te Amersfoort bevestigd in het ambt van conrector van het Her vormd Seminarium te Driebergen door ds. P. G. van der Hooff uit Hilver- "Ds. Hooff zei in zy'n preek dat het werk, dat dr. Koolhaas gaat doen bij uitstek het doel van het Woord ls: het vormen van de aanstaande diena ren de§ woords. Ds. Van der Hooff las vervolgens het bevestigingsformu lier, waarna dr. Koolhaas een kort woord sprak. Hij noemde het mooiste werk en het boeiendste het werk van een predikant „aan de frontlijn" in het midden van de gemeente. Hij had aan de frontlijn gestaan, maar ook had hij de laatste jaren gediend bij „het basiscomman do" als praeses van de synode. „Vanavond", zo zeide hij „wordt ik teruggezet bij „de instructie", de op leiding van predikanten, wier arbeid in sterke mate gericht is op het werk aan de frontlijn". ren tegen het ontwerp-radiowet, dat het werk van het IKOR terugschroeft en zo de rechten van de kerken be- Mr. Mulderije voelde veel voor het nationale omroepplan van de V.P.R.O. Hij deed de suggesties van een generale radioraad met gefede reerde programmaraden, waarin de tegenwoordige omroepverenigingen en de kerken een plaats zouden krijgen. Het openingswoord werd gespro ken door dr. W. F. Dankbaar, de voor zitter van de Oecumenische Raad. Men is in de oecumenische beweging niet bijeen omdat men elkaar zo sym pathiek vindt, zo zei hij, maar omdat Christus ons aanvaard heeft, zo, dat hij mens werd en onze smarten heeft gedragen. Ds. N. O. Steenbeek vertelde over de jeugdassemblee in Lausanne en prof. dr. H. Berkhof bracht verslag uit over de vergadering van het cen trale comité van de Wereldraad van Kerken. Belangwekkend vooral was het forum, bestaande uit verschillende leden van de bij de raad aangesloten kerken. Het onderwerp was: „Wat be tekent het lidmaatschap van de kerk voor mijl" Ds. Van der Bent naar Nw.-Guinea vertrokken Ds. N. W. van der Bent is met zijn echtgenote zaterdagmiddag van Schip hol naar Biak vertrokken. De predi kant is uitgezonden door het Nederlands Bijbelgenootschap in samenwerking met de Raad voor de Zending van de Neder landse Hervormde Kerk om op Nieuw ea de bijbel- en lectuurverspreiding Het is toch eigenlijk een moeilijk te verwerken verhaal. Abram verhuist naar een ander land en omdat hij bang is voor moeilijkheden, laat hij zijn vrouw Sarai doorgaan voor zijn zuster. Precies dus zoals hij dat in Egypte gedaan had. Het resultaat is in beide gevallen gelijk; prompt wordt ook nu Sarai opgenomen in de harem van de koning van dat land. Maar wat gebeurt er ook nu? God grijpt in. De koning en zijn hele hofhouding krijgen het zwaar te verduren onder Zijn straffende hand en Abram behoudt zijn vrouw en krijgt nog rijke geschenken op de koop toe. Zodat het er alle schijn van heeft dat hier het kwaad niet gestraft maar beloond wordt! Hoe is het nu? Kunnen christenen maar ongestraft zondigen? Kunnen zij er op rekenen dat God die zouden toch wel ver geeft en dat zij toch wel Gods zegeningen kunnen verwachten? Het lijkt wel eens of sommigen zo denken. Hun leven is verre van christelijk maar als hun dat verweten wordt komen de bijbelteksten er vlot uit. Van deze strekking dat ook de christen niet volmaakt maar dat zijn zonden vergeven zijn om Jezus' wil. Weet u dat het een gruwelijk gevaarlijk redenering kan zijn? iN de protestantse kerken in de Noordoost-Polder is gisteren tijdens de diensten gebeden voor het behoud van de oogst. De toestand in dit deel van Ne derland is ernstig, als gevolg van de voortdurende regen. Als niet di rect met de oogst wordt begonnen, zullen de graankorrels verder in halm ontkiemen, waardoor een groot deel van de produktie verlo ren gaat. Men heeft het daarom gisteren in de Noordoost-Polder niet alleen bij bidden willen laten, maar ook metterdaad willen werken om nog te redden wat er nog te redden viel. Na de diensten had men dan ook de inschrijving opengesteld voor vrijwilligers om aan de oogstwerk- zaamheden deel te nemen. Maar ook gisteren liet het weer het bin nenhalen van de gewassen niet Gezien de ernst van de toestand vroegen de leidinggevende figuren in de landbouw gisteren de predikanten in hun gebed de oogst te gedenken. Zaterdag nog maakte een grote groep predikanten een excursie om zich ter plaatse van de noodtoestand te over- Ook al omdat zich ziekten voor doen in de graangewassen, kwam men tot de conclusie, dat een onmiddellijk ingrijpen was geboden. RENTMEESTER Ds. C. Fortuin, hervormd predikant in Emmeloord, zei gisteren tijdens de dienst, dat God de mensen tot rent meester heeft gesteld" over de aarde en dus ook over de oogst. Deze opdracht klemt nog te meer, omdat op de wereld tweederde deel van de mensheid honger lijdt. Gezien deze opdracht kan het voor komen, dat het noodzakelijk is ook op zondag de hand aan de ploeg, of in dit geval aan de maaidorser te slaan. In noodsituaties op zondag, zoals bij voorbeeld in februari 1953 in Zeeland en op de Zuidhollandse eilanden, gaat men niet met de handen in het haar zitten. Men pakt aan. Alleen zij, die dit niet met hun ge weten in overeenstemming kunnen brengen, werken niet. BIDT EN WERKT In de Gereformeerde Kerk van Em meloord is gisteren een kanselbood- schap voorgelezen. In deze boodschap werd eveneens gesproken over het rentmeesterschap van de mens over de aarde en de oogst. In een situatie als onderhavige, al dus deze boodschap, moeten bidden en werken samengaan. Er is te weinig mankracht op de boerderijen om, zodra dit mogelijk is, de oogst snel binnen te halen. In de kanselboodschap werd dan ook een beroep op alle mannen in de ge meente gedaan, geschoold of onge schoold, om zich zondag een dag be schikbaar te stellen. In de Noordoost-Polder is dit jaar 7.0000 hectare tarwe verbouwd, waarvan 1.500 hectare nog op stam staat. Ondanks ook het slechte weer van gisteren hebben toch nog enkele boe ren gisteren gemaaidorst. In Den Haag is op 71-jarige leeftijd de beelhouwster Lex Meeuwssen overleden, die ten tijde van Berlage, Van Konijnen burg en Jan Toorop een bekende figuur is geweest in haar atelier aan de Laan Copes van Cattenburgh in Den Haag. Zij heeft niet alleen door haar beeld houwkunst de aandacht van critici en pu blicisten getrokken, maar ook door haar literaire' (zij schreef twee toneelstukken) en schilderkunstige werkzaamheid. In het raadhuis van Hilversum 'is een maquette te zien van het ontwerp, dat zij voor een opstandingsmonument een huldebetoon aan Christus heeft ge maakt. In haar atelier zullen vrienden over enige tijd een expositie wijden aan dit werkstuk, waarvan de uitvoering op het ogenblik wordt onderzocht. De kunstenares werd reeds enige' tijd in het Novalis-ziekenhuis in Den Haag verpleegd wegens ernstige ziekte. Haar stoffelijk overschot zal dinsdagmiddag om 12.45 ter aarde worden besteld op de al gemene begraafplaats aan de Kerkhof- laan in Den Haag. Wind- en waterhozen voor Noordwijk Zware regenbuien hebben gisteren bij Noordwijk '-en voor september onge woon verschijnsel boven de Noordzee opgeleverd. Wandelaars op het Noord- wijkse strand, die de regen en de wind trotseerden, zagen kort na het middag- lange slurven van windhozen uit vare kantwolken boven zee komen. Deze windhozen veroorzaakten op hun beurt, als zware fonteinen, opspuitende waterhozen. Op een gegeven moment kon men zelfs zes water- en windhozen tegelijk zien. Hoosverschijnselen boven zee doen zich doorgaans alleen voor tij dens herfststormen in oktober en no vember. Vriendschap met dieren, door Rolf Italiaander Nederlandse bewerking van Bruins. Uitgave Broekman De Meris N.V., Amsterdam: fraai ge ïllustreerd boek over de dieren in Afrika en hun invloed op de Afrikaanse Moebange, de jongen uit het oerwoud, door Rolf Italiaander. Uitgave Broek- De Meris N.V., Amsterdam: boeiend boek over een jongensleven in Afrika, het werelddeel dat in deze tijd el zeer „in het nieuws" staat. De onderwereld schaakmat een avon tuur van Bob Morane, door Henri Ver- Vertaling T. de By. Uitgave Meu- lenhoff Co., Amsterdam: spannende Maraboe-pocket, spelend in Parijs en Venetië. Sylvia had gelijk door René Philippe, Vertaling Margot Bakker. Uitgave Meu- lenhoff Co., Amsterdam: spannende pocket uit de wereld der straaljagers. Vraag: Kunt u mij zeggen waar film stroken van vervaardigd worden? Welke lichtsterkte is daar ongeveer voor nodig er veel verschil in? Antwoord: Filmstroken kunnen ver vaardigd worden van normaal film materiaal. Meestal wordt hiervoor 35 mm film gebruikt. Gaat men uit van klein- beeld-negatieven, dan kunnen recht- meer vruchtgebruiker van een bepaald streeks contactafdrukken gemaakt wor- J SaJ den. Gaat men van grotere formaten negatieven uit, dan moet verkleind Vragen op elk gebied kunnen worden ingezonden aan het bureau van ons blad. Iedere vraag afzonderlijk op een velletje papier, duidelijk ondertekend met naam en adres. De antwoorden worden per brief verstrekt. >Deze service is gratis voor onze abonnee's. ■- goed. Hebben wij daarop ook recht? m uoii WPMLö >vul- Antwoord: Het vruchtgebruik eindigt den, wat op betere typen vergrotings- do?r, de. do°d ,v,an vruchtgebruiker, iraten ook mogelyk is. Ook kan men zoda* - een kleinbeeldcamera direct opna- naar dege maken op z.g. omkeerfilm. Deze eigenaar i! men dan direct positief ontwikkel"" ledene du: Het nadeel van deze methode is, dat n de opnamen niet gemakkelijk kan cor rigeren. De benodigde lichtsterkte hangt geheel af van de methode en het ge bruikte objectief. Door diafragmeren kan men de lichtsterkte binnen ruime grenzen regelen. Meestal worden z.g. overspanningslampen van 60 tot 100 Watt gebruikt. Vraag: Wat betekent bij een firma naam „De Erven"? „C Antwoord: Erven is een woord dat bruikte objecbef. Door diafragmeren doorgaans alleen nog gebez.gd wordt in - een firmanaam. Het is een andere be naming voor „de erfgenamen". De zaak wordt dan dus voortgezet door de erf genamen van de oorspronkelijke eige- nalatenschap. De overledene was onder het voorhoofd te krijgen? Ik ben nog niet oud en daarom vind ik rimpels be paald niet prettig. Antwoord: Die rimpels ontstaan door dat bepaalde aangezichtsspieren in een toestand van voortdurende samentrek king verkeren. Volgens sommige schoon heidsspecialisten laat de krampstand van de spiertjes zich opheffen door ontspan nende massage. Indien een dergelijke behandeling voor u tot de mogelijkheden mocht behoren, is dit te proberen. Antwoord: Logboek is afkomstig van „log", het werktuig waarmee de snel heid van een schip bepaald werd. Het woord log is internationaal bekend en afkomstig van het Arabische „lauh". Logboek is dus het register, waarin de snelheden en verdere bijzonderheden omtrent de vaart van een schip geno teerd worden. Tegenwoordig wordt een logboek ook aan boord van vliegtuigen bijgehouden en staan er a 'e gegevens omtrent koersen, weersgeste 'heden en dergelijke van dag tot dag in -'ermeld. Vraag: Mijn noteboom, vier 'r ge leden geplant, groeit heel goed, r de vruchten zijn zeer klein. Is daar ïeu, aan tijd al te dragen. Meestal worden deze vruchten dan ook afgeworpen voordat ze volwassen zijn. Een zaailingnoot draagt gewoonlijk pas op een leeftijd van 15 tot 20 jaar. Dat de vruchten klein zijn, kan ook een raseigenschap zijn, daar van zaailingen nooit vooruit te be kijken is, of het een kleinvruchtige of een grootvruchtige zal zijn. Omenten van deze boom is niet doenlijk, daar dit op zeer jeugdige leeftijd en onder glas moet geschieden. Wilt u graag een groot vruchtige noot welke al op zeer jeug dige leeftijd draagt, dan raden we u aan een geënt exemplaar te kopen. Ze zijn wel duur maar geven veel vol doening.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 2