Jlicutue ^ci&srtjc (fouraitl JAPAN ZWICHT voor chantage Commentaar KOM NIEUWS in één oogopslag- Getuige handdruk BON Agent gewond bij café-rel Verkeer naar en in Berlijn weer vrij schilderzelfmet Russische invasie in Leopoldstad MAANDAG 5 SEPTEMGER 1960 BUREAUS: Steenstraat 37 Directie, Redactie, Abonnementen- en Advertentie-afdeling Tel. 31441 Eenenveertigste jaargang no. 11963 CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD „Stantvasticfj is gljeblma trign hert ia tegfyeaspott" KERK VRAAGT: helpen bij oogst Minister Luns heeft op een niet mis te verstane wijze uiting gegeven aan wat in brede kringen van ons volk leeft, nu Japan de uitnodiging voor het bezoek van de Karei Doorman heeft ingetrokken: chantage gaat steeds meer de plaats in nemen van behoorlijke diplomatie. In de Noordoostpolder staat de oogst, als gevolg van de voort durende regenval, op de akkers te rotten. In de protestantse kerken is gisteren voor het redden van de oogst gebeden.. En na de diensten konden vrijwilligers zich opgeven om, met man en macht, het koren binnen te halen zodra dat maar even mogelijk zou zijn. Het bovenwindse eiland Sint-Maarten wordt bedreigd door de sterkste orkaan die tot nu toe in het Caribisch gebied heeft De beroemde tweede slag bij El Alamein was helemaal geen militaire overwinning, beweert een Brits historicusmaar wèl een politieke victorie. Geen dag gaat voorbij, of Chroesjtsjef laat van zich horen. Nu was hij weer in Finland, dat met hem mag onderhandelen over een eventuele aansluiting bij de Europese vrijhandel As sociatie. In Amsterdam hebben havenarbeiders vergaderd onder leiding van EVC-functionarissen. Zij staakten aL eerder wegens loon eisen. Of het weer zo ver zal komen moet worden afgewacht: de heren zijn zo goed de bonafide vakbonden nog een kans te geven bij hun onderhandelingen met de werkgevers. De sport: tfoor Nederland zit het er wat de Olympische Spelen betreft grotendeels op. Helaas is Ria van Velsen er tijdens de finale 100 meter rugslag niet aan te pas gekomen. Onze water- poloërs verloren de laatste wedstrijd van Duitsland. Niettemin: het had alles nog slechter kunnen zijn. Op de „balans" staan wij in het algemeen landenklassement nog vóór landen als Japan, Frankrijk, Zweden en Canada. Betaling geschiedt per week/ maand/kwartaal/per giro, (Doorhalen w»t piei vgn loepassin- is) Deze bon is ingezonden door: (straat) van een DOOR deze foto bent u getuige van een handdruk. U ziet hoe Al- bert Kalondji (rechts), president van de mijn- staat in Kongo, sterkte toewenst aan een van zijn vrijwilligers, die samen met enkele honderden anderen per trein ver voerd wordt naar het ge bied waar slag geleverd wordt tussen de volgelin gen van Kalondji en de soldaten van Loemoemba. Zegt die foto u iets? Tot voor heel kort had u waar schijnlijk nog nooit van Ka londji en zijn mijnstaat ge hoord en hoe weinig maanden is het nog maar geleden dat Loemoemba nog een P.T.T.-ambtenaar was? Heel die ontwikkeling in Kongo en de andere sta ten van Afrika voltrekt zich in een zo onwaarschijnlijk snel tempo, dat zelfs de meest oplettende krante lezer moeite heeft het bij te houden. De lezers van onze krant hebben hierbij een streepje voor gehad. Toen vaststond dat Kongo spoedig zelfstan digheid zou krijgen en te verwachten was dat er heel wat strubbelingen uit voort zouden komen heb ben wij uitvoerige reporta ges gegeven van de hand van een onzer verslagge vers. Loemoemba was voor onze lezers geen onbekende meer, toen de wereld nog maar nauwelijks notitie van hem had genomen. En nu de ergste verwachtingen zijn uitgekomen en in Kon go een bloedige strijd om de macht is uitgebroken, ook nu weer houdt een on zer verslaggevers u op de hoogte van de toestand. Wie onze krant leest, is niet slechts ooggetuige hij weet ook wat de inzet is van de strijd. Zorg ervoor dat ook an deren dat weten. Maak uw buren, uw kennissen attent op onze krant. Praat met hen en zorg dat onderstaan de bon spoedig ingevuld aan ons wordt teruggezon den. U maakt er uw eigen krant sterker, dus beter, door en u hebt de zeker heid dat uw kennissen u dankbaar zullen zijn. Een agent van politie is in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een vechtpartij in een Amsterdams café. Twee agenten van het bureau Lo- dewijk van Deysselstraat gingen om streeks twee uur ter assistentie naar het café „De Draver" op de hoek van de Witte de Withstraat en de Admiraal de Ruyterweg, waar onder de stamgas ten een vrij hevige vechtpartij was ontstaan. Toen de politiemannen ver schenen hadden zij alle moeite om de orde te herstellen. Eén van de agenten werd door een beschonken man met een barkruk in de zij geslagen. De agent liep dusdanige verwondingen op dat hij in het Wilhelmina-gasthuis ter verpleging is opgenomen. In de loop van zondag werd de dader, de 29-jarige los-arbeider W. C. de B. ge arresteerd. De man heeft toegegeven te hebben gevochten, een barkruk in zijn hand te hebben gehad, doch hij ontkent de agent te hebben geslagen. T^EN TREURIG SYMPTOOM van de toestand in Japan. Een treurig T-i symptoom ook van het afdrijven naar anarchie van de internationale betrekkingen, waar chantage de plaats kan innemen van behoorlijke diplo matie, en waarbij derde mogendheden de binnenlandse toestand van een ander land zo kunnen beïnvloeden, dat de regering van dit land in een dwangpositie komt. Zo typeerde de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zaterdag in een vraaggesprek voor de tele visie het besluit van de Japanse regering de uitnodiging voor het Neder landse vlooteskader in te trekken. Het besluit „op het laatste mo ment" (nog dezelfde dag had de Ne derlandse regering bekend gemaakt dat het vlootbezoek aan Yokohama zou doorgaan) werd genomen onder invloed van de Indonesische dreige menten. Icra Indonesië, al/thans iai overheidskrin gen, ziet men de zaken anders. De Indo nesische minister van buitenlandse zaken, Soebamd-nio, verklaarde gisteren minzaam, dat „het gezonde verstand dn Japan ein delijk die overhand had gekregen". Hij zed, zijn Japanse collega, Zentaro Kosaka, een persoonlijke dankbrief te zullen stiu- in Djakarta zijn van me ning, dat de „morele overwinning", die elders in de wereld onverbloemd „chan- /"iOST-DUITSLAND heeft vandaag het reisverbod opgeheven, dat vooi West-duitsers naar en van Berlijn was uitgevaardigd. Enkele minuten voor mid- dernacht stond een auto uit Regensburg aan de oostzijde van de Brandenburger Tor, de voornaamste passage van West' naar Oost-Bedlijn. De chauffeur debat teerde met twee manschappen vai communistische volkspolitie. Vlak dat de klok twaalf sloeg, kreeg de auto toestemming door te rijden. Vervolgens kwam een gele sedan uit Keulen. De communisten lieten de wagen gewoon doorgaan. Een tweekleurige sportwagen uit Bonn mocht ook doorrijden. De ambassadeurs te Borm van, Frank rijk, Engeland en de Ver. Staten hebben in een zaterdag uitgegeven gemeenschap pelijke verklaring de bewering der Oost- duitse autori/eiten, dat zij het i-echt heb ben besluiten uit te vaardigen, die vooj geheel Berlijn geldig zijn, met kracht verworpen. Zij verklaarden ook dat er geen sprake van kan zijn dat de Sowjetsector var Berlijn wordt uitgeroepen tot „hoofd stad" van de zogenaamde „Duitse demo cratische republiek". De drie westelijke ambassadeurs leggen er de nadruk op dat de Oostduitse bemoeienis met de toe gangswegen tot Berlijn onwettig is. Brandt Willy Brandt, burgemeester van West- Berlijn (en kandidaat der socialisten voor het kanselierschap van West-Duits- land) heeft in een toespraak op de slot bijeenkomst van de Duitse vereniging de verf voor het schilder feest S KKENS-TJALLE M A PRODUKT FLEXA verkrijgbaar bij VERFHANDEL OEGSTGEEST KEMPENAERSTR. 71 TELEFOON 31705 FLEXA-Dealer Fa. H. Schutte Zn van voormalige krijgsgevangenen, die te Berlijn in het kader van de „dag des vaderlands" werd gehouden, de Oost duitse communistische leiders gewaar schuwd, dat zij „een passend antwoord" zullen krijgen, indien zij maatregelen tegen West-Berlijn zouden nemen. Lachend luisterden prinses Beatrix en een vriendin naar de Italiaanse zanger Aldo Mo naco, die hen toezong in een typisch Romeins restaurant, dat zij na hun bezoek aan de Olympische spelen bezochten. Zaterdag woonden zij met de Griekse Koninklijke familie, de Zweedse prinsessen Margareta en Desirée, prins Jan en prin ses Charlotte van Luxemburg, telgen van het Spaanse Ko ningshuis en de vroegere Ita liaanse Koninklijke familie en vele anderen (negenhonderd in totaal) het z.g. koningsbal in Napels bij. Dit feest werd ge houden in het paleis van de Napo'litaanse hertog Francesco Serra di Cassano. tage" wordt genoemd, stellig van invloed zal zjjn op de kwestie Nieuw-Guinea. Het zwichten van Japan en het aan duidelijk heid niets te wensen overlatend commen taar van de Nederlandse regering, znllen de Indonesiërs inspireren tot hernieuwde aanvallen op het Nederlandse kolonialis me in Nieuw-Guinea, zo meent men. De Japanse mimister van buitenlandse zaken had die Nederlandse ambassadeur bij zich geroepen en hem mondeling ver zocht zijn regering te vragen het bezoek van die Karei Doorman uit te stellen „tot een geschikter ogenblik". Korte tijd later werd de Indonesische ambassadeur in Tokio van het „succes" van zijn regering op de hoogte gebracht. Vrijdagavond nog werd de Japanse regering meegedeeld, dat de Nederlandse regering had afgezien van de gebruikelijke saluutschoten bij aankomst van het smaldeel. Het wankel beleid van de regering Hajato Ikeda -toont vooral een gebrek aan ;n de uitnodiging aan de zekerhlid de reacties van Indonesië kun nen weten. De Japanse kranten geven dit volmondig toe en maken met een zekere schaamte melding van het besluit van hun nieuwe regering. De Indonesische pers juicht over de Japanse stap inzake de Karei Doorman. De linkse Bintang Timur schreef: „Ten slotte is Japan tot sidderen gebracht en het buigt zijn hoofd voor de eisen van de Indonesische regering en het gewone Zaterdag vry laat kreeg de Japanse am bassadeur in Den Haag opdracht de Ne derlandse regering duidelijk te maken dat het voor de Japanse regering, gezien de door Indonesië ontketende agitatie, niet mogelijk is het smaldeel op het ogen blik in Yokohama te ontvangen en dat derhalve de reeds verleende toestemming zal moeten worden ingetrokken. De Nederlandse regering nam, blijkens een mededeling van het ministerie, met grote bevreemding van de mededeling kennisDe houding van de Japanse re gering wend in hoge mate ongebruikelijk geacht. De verontwaardiging in Nederland blijkt o.m. uit het ontslag dat voorzitter en secretaris van het Instituut Nederland Japan prompt hebben ingediend. 'De voorzitter, de, heer F. Th. Roeter van hennep en de secretaris, mr. J. S. M. Dijt, gaven beiden de intrekking van de uitnodiging door de Japanse regering als reden op. De heer Roeter van Lennep zei dat in ieder geval de activiteiten van het Instituut voorlopig worden opge schort. Het Instituut werd ingesteld om de handelsbetrekkingen tussen Japan en Nederland te bevorderen. Aalsmeer heeft zaterdag on danks de regenval genoten van zijn bloemencorso, dat dit jaar onder het motto „Jeugd en bloemen" werd gehouden. De foto toont de bijzonder fraaie wagen „Jeugd en varen", die de Centrale Aalsmeerse veiling aan bood. De stoet had als vanouds het Olympisch stadion in Am sterdam als eindpunt. Orkaan stormt af op St.-Maarten De orkaan „Donna" de hevigste sinds lange tijd koerst met een snelheid van 27 kilometer op het Nederlandse eiland Sint-Maarten af. De gezaghebber meldt, dat alle maat regelen zijn getroffen. Alle woningen hebben de stormluiken gesloten of zijn dichtgetimmerd. De hulpverlening is reeds georgani seerd en het Rode Kruis op Curagao houdt een verplaatsbaar hospitaal gereed. De bawoners van het plaatsje Simson- baai zijn ten dele verwijderd. De deining in de grote baai tegenover Philipsburg bereikt al een hoogte van twee meter en het gevaar bestaat dat de achter Philips burg liggende zoutpannen onderlopen. Het eiland is al door zware regens ge teisterd. Een vliegtuig, dat rondom de orkaan vliegt, meldde gisteravond dat de kern van de orkaan Philipsburg op een af stand van 37 km zal passeren, zodat Sint- Maarten gespaard zal blijven voor de hoogste snelheden. Toch kan de storm nog veel schade aanrichten tengevolge van de hoge zee en de zware regenval. Er bestaat nu echter hoop dat geen men senlevens zullen verloren gaan. Negen doden bij mijnramp in Zuid-Afrika Zaterdag zijn bij een ontploffing in :en goudmijn te Boksburg in Transvaal tot dusver negen mijnwerkers omgeko- i, terwijl negentien anderen nog op gesloten zitten, op een diepte van 2300 Hoewel het reddingswerk ononderbro ken voortgaat, bestaat er weinig hoop voor de ingeslotenen. Dit is de tweede mijnramp binnen enkele weken in Zuid- Men moet zich afvragen, of het beleid van onze regering rondom de Karei Door man in alle opzichten gelukkig is geweest. Er was twijfel mogelijk, of, hoe rechtma tig op zichzelf, het bezoek van het schip aan Nieuw-Guinea op dit ogenblik nut tig heten mocht, Toen, wat later, de Ja panse regering voorwaarden bedong voor een vlootbezoek aan haar land, wel sterk afwijkend van de gebruiken bij dergelijke bezoeken, heeft onze regering daarin be willigd. Zij had toen wellicht beter gedaan, ter stond het voorgenomen bezoek af te ge lasten. De Japanse regering immers, die al blijk gegeven had van bereidheid om te zwichten voor druk, heeft inmiddels heel het vlootbezoek ongedaan gemaakt. Dat dit een ernstige zaak is. moet dui delijk heten. En de scherpe reactie van minister Luns is begrijpelijk. Voor de Japanse regering betekent het, dat zij voortgaat met haar gezicht te verliezen. Bij de kennelijke noodzaak voor een Eisen hower om van een bezoek aan dat land af te zien, is het niet gebleven. Daarmede heeft Japan zich opnieuw pijnlijk onder de kritische aandacht van de wereld gebracht. Die wereld moet langzamerhand de in druk gaan krijgen, dat het figuren als de Soekarno van Indonesië, de Loemoem ba van Kongo en de Castro van Cuba zijn, die in het politieke gebeuren de lakens uitdelen. Dreigend met, en specu lerend op, communistische hulp houden zij zich staande en laten zij zich gelden in een omvang die in geen verhouding staat tot hun werkelijke gezag. De regering van Japan, een oud land, maar een jonge democratie, is ervoor ge zwicht. Zij heeft opnieuw zich de kans laten ontgaan om te laten zien dat zij regeert. En Soekarno is erin geslaagd om, door Japan tot dit besluit te dwingen, Nederland nog eens extra diep te ver nederen. Bovendien moet worden ge vreesd, dat hij. door successen als dit, zich nog eens bijzonder in zijn reeds fatale politiek laat stijven. Voor Nederland is deze vernedering, haar vlag, immers het symbool van haar nationale waardigheid aangedaan, een vernedering, land en volk zelf aangedaan. Om de twijfelachtige gunst van een Soe karno heeft Japan, en heeft de Japanse diplomatie een al te hoge prijs betaald. Het zal moeten begrijpen dat Neder landse sympathie niet met zich sollen laat. WEERBERICHT Het weekeinde werd gekenmerkt dodr een algemene oostwaartse beweging van de verschillende luohMruksystemen. Een lagedrukgebied, dat zaterdagmor gen ten zuiden van IJsland lag, bevindt zich nu boven Skandinavië, terwijl een rug van hogedruk zich in dezelfde tijd verplaatste van Zuid-Groenland naar het zeegebied ten westen van Ierland. Tussen deze rug en het Skandinavische lagedrukgebied doorstroomt polaire lucht naar Nederland, die door noord westenwinden wordt aangevoerd. Als gevolg hiervan daalde de afgelopen nacht de temperatuur op verscheidene plaatsen in het binnenland tot 8 of 9 graden. TN DE laatste weken zijn meer dan 1- 200 Russen Kongo binnenge komen. Men verwacht er nog meer. Zaterdag arriveerden elf Russen via Brazzaville. Velen worden onderge bracht in het kamp Leopold II, het Kongolese legercentrum in Leopold stad. Diplomaten achten het vrijwel zeker dat de Russische hulp, die heel buiten de V.N. omgaat, in de Veiligheidsraad aan de orde zal wor den gesteld. Zij zijn van mening dat er voor oost en west te veel op het spel staat om westelijke mogendhe den te veroorloven stü te zitten ter wijl de Russen in het hart van Afrika een nieuwe satelliet vormen. Irvbussen heeft gouverneur Nelson RoakefeCiler van New Yomk verklaard, dat de Ver. Staiben -i-n Kongo moeten op treden zoals zij op Korea hebben gedaan ale de Sowjetunde daar zou intervenië ren en zou weigenen zich terug te trek- De strijd IDe troepen van Kalondji (president van de afgescheiden mijnstaat zouden zich nu op 12 km van Bakwanga bevin den. Zij hebben zich al meester ge maakt van wagens en vrachtauto's van het leger van Loemoemba en rukken vrij gemakkelijk op in Kasai, omdat de troepen van Loemoemba zich hoofdza kelijk in de steden verschanst hebben. In Eldsabethstad oirculeren geruchten als zouden Loemoemba's troepen in Ki- voe zich in de richting van Katanga be wegen. Den bericht dat een compagnie reeds Kasongo, in hot uiterste zuiden heeft bereikt, loon niet worden bevestigd. Journalisten De Amerikaanse verslaggever Heniry Taylor (zoon van de ambassadeur in Zwitserland) is gisteren in Kasai bij een treffen door m-a ohi neg-ewe-er vuur ge dood. De strijd speelde zich af te Tsje- lenige bij Bakwanga. Taylor werkte voor Schripps-Howaad-bladon, De drie Britse journalisten,, die vrijdag in Bakwanga worden aangehouden, staan thans onder bescherming van Tunesische V.N.-troe- i.n Bakwanga. Alle pogingen om hun invrijheidstelling te verkrijgen zijn echiber mislukt. Als officiële reden voor hun aanhou ding werd opgegeven dat zf| getracht hebben zonder behoorlijke papieren op het grondgebied van de centrale rege ring te komen. Z(j zulllen waarschijn lijk spoedig worden uitgewezen. De rug van hogedruk breidt zich lang zaam over onze streken uit. De onstabi- liteit van de atmosfeer neemt daardoor af en er zullen morgen weinig of geen buien meer voorkomen. De Bilt verwacht tot dinsdagavond: Zonnige perioden, maar ook nog en kele verspreid voorkomende buien. Zwakke tot matige wind tussen noord west en zuidwest. Koude nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt om 11.15 uur). ZON EN MAAN Dinsdag 6 september: zon op 5.59, onder 19.17, maan op 1949, onder 7.02; 12 september laatste kwartier. HET WEER IN EUROPA Rapporten hedenmorgen 7 uur Senaat De Kongolese senaat heeft zaterdag een specda-le commissie ingesteld, die tot taak krijgt een onderzoek In te stellen naar da wettigheid van de regerings maatregelen met betrekking tot het be perken van de publieke vrijheden. De „Planta-zickte" heeft stellig invloed op dc afzet van margarine en roomboter; over exacte gegevens beschikt men echter nog niet. Een over het gehele land wer kend grootwinkelbedrijf heeft de ervaring dat het publiek nog zeer aarzelend staat tegenover de Planta van oude samenstel- 'ing. die nu weer in de handel is. Er werd •en verschuiving geconstateerd van mar- rarine naar roomboter, naar andere door Jnilever vervaardigde margarinesoorten en naar plantenboter van concurrerende on dernemingen. De Westduitse regering denkt de woning nood over drie jaar te hebben opgelost. In de afgelopen tien jaar werd ruim 30 miljard D. mark aan dc woningbouw be steed. Dit jaar komen ongeveer 55^.000 woningen gereed en in 1961 een half mil-

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 1