van Teleurstellend zwemmen dames op 4 x 100 wisselslag 99P Olympisch allerlei 999 Bepaald geen hoogtijdag Koningin zag een slecht Ned. waterpoloteam Het programma voor maandag WEINIG GLORIEUZE DAG VOOR NEDERLAND Koninlijke familie sprak met Olympische ploeg „Scusa, non e permesso..." Landenvolgorde Winst en verlies voor onze dames Neen, Hoogtepunten heeft de Nederlandse Olym pische ploeg in Rome gisteren bepaald niet ge kend. Of het moet het bezoek aan de Koninklij ke familie zijn, dat zeer geanimeerd verliep. Maar op de sportvelden en in de zwembaden verliep het weinig succesvol. Het begon reeds in de morgenuren toen een fout van Sita Posthumus uit Leeuwarden de damesestafetteploeg op de 4 x 100 m vrije slag uitschakelde doordat het Friese meisje te vroeg van het startblok ging. De diskwalificatie die volgde kwam erg hard aan. -fa Wellicht heeft dit ook zijn invloed gehad op de prestatie van de wisselslag-estafetteploeg die 's avonds teleurstellend voor de dag kwam. In de series zwom men de beste tijd, maar Ria van Velsen (wat ongeconcentreerd bij de start) en Ada den Haan bleken zo slecht in vorm dat er voor Marian Heemskerk en Erika Terpstra geen redden meer aan was. Het werd een vierde plaats. -ft Enigszins jammer, hoewel door de tegenslag wat begrijpelijk, was het protest dat Nederlandse officials indienden tegen de deelname van een Duits schoolslagzwemstertje. Het protest werd evenwel direct afgewezen en daarmee kwam over deze kwestie ook meteen zand. "A" Het waterpoloteam blijft toch wel zeer teleur stellen. De nederlaag tegen Zuid-Slavië in de eer ste wedstrijd heeft kennelijk meteen een zo zware domper op de ploeg gezet dat zij niet meer tot redelijke resultaten komt. Meer dan een zevende plaats zit er niet meer in na de ne derlaag tegen Roemenië. Onze verspringer Henk Visser kwam niet zo ver als hij zelf had gehoopt. Wel bereikte hij de finale, maar zijn drie sprongen die hij daarin mocht maken waren te weinig om bij de laatste zes te komen. -fa Een lichtpuntje vormde het goede werk van de dames schermploeg die in de floretwedstrij den voor landenteams de volgende ronde be- Op het Lac di Albano tot slot werd de Neder landse vier met stuurman kansloos uitgeschakeld voor de finale, zodat onze roeiers nog één troef in handen hebben: de dubbel-scull Rentmeester- Bakker. Het de programma voor Olympische Spelen op maandag 5 september luidt als volgt: 8.00 u.: ruitersport dressuur- 8.30 u.: schermen, individueel degen*. 9.00 u.: polsstokhoogspringen; tienkamp 100 m*; hockey; ver plichte oefeningen heren, tur nen, zeilen", schieten; 10.00 u.: tienkamp, versprin gen*. worstelen. 11.00 u.: hockey. 14.00 u.: hockey. 15.00 u.: tienkamp, kogelsto ten*, turnen, verplichte oefe ningen heren. 15.15 u.: 110 m horden, halve finales. 15.40 u.: 200 m dames, halve finales; discuswerpen dames, 15.45 u.: tienkamp, hoogsprin gen*. hockey. 440 m heren, halve 16.00 i 16.15 finales. 16.45 u. 110 m. horden, finale. 200 m dames, finale. tienkamp, 400 m*. worstelen. boksen; voetbal, hal- 17.10 17.45 i 20.00 21.00 i ve finale. Nederlandse deelname. RADIO Hilversum I: 12.45 u., 17.45 u„ 18.40, 22.00 u. en 23.45 u. TELEVISIE: 14.55 u., filmover zicht atletiek, 21.05 u. filmover zicht, 22.00 u. voetbal tweede helft van de eerste halve finale. De Amerikaanse Wilna Rudolph won op magistrale wijze de 100 m sprint voor dames in de nieuwe wereld- en Olympische recordtijd van 11 seconden precies. Zij ging door de finish, voor Dorothy Hyman (Engeland), Giuseppa Leone (Italië). Nu verloren van Roemenië: 5-4 De verrassingen in het watcrpolotor- nool zijn niet van de lucht. In de fina lepoule wist Italië een 21 zege op fa voriet Zuid-Slavië te behalen, waardoor de Italianen thans ongeslagen aan de kop gaan. Olympisch titelhouder Hon garije speelde met 33 gelijk tegen Rusland, waardoor beide landen voor het waterpolo-goud zijn uitgeschakeld. Bij ItaliëZuid-Slavië werden de Italianen gesteund door de vaak hyste rische aanmoedigingen van de duizen den op de tribunes. Zij drongen hun te genstanders keer op keer met snelle combinaties terug. Het resultaat was een 10 voorsprong in de eerste helft. Na rust was Zuid-Slavië het meest in de aanval, maar het duurde tot drie min. voor tijd, voordat het succes had en de gelijkmaker scoorde. In dezelfde mi nuut gaven de Italianen blijk een enorme stootkracht te hébben. Zij na- opnieuw een voorsprong en gaven af. HongarijeRusland werd onder lei ding van de Ned. arbiter Wil Goose gespeeld. Het werd een opwindende wed strijd, waarbij de ploegen aan elkaar gewaagd waren. In de tweede helft bij een 11 stand, ontwikkelde zich een fel le kamp met wisselende kansen. Rus land nam de leiding toen twee Honga ren en één Rus uit het water waren ge stuurd, doch onder dezelfde omstandig heden maakten de Hongaren weer ge lijk. Beide teams scoorden nog éénmaal, doch in de laatste enerverende minuten gaven de ploegen elkaar niets meer toe. De stand in de finale-poule is thans: 1. Italië 4 pt.; 2. Zuid-Slavië 2 pt.3. Hongarije 1 pt. en 4. Rusland 1 pt. Nederland, zonder Harro Ran, die don derdagavond laat met een spierblessure in het ziekenhuis moest worden opgeno- Op de Nederlandse ambassade in Rome heeft het Koninklijke Gezin de Nederlandse deelnemers aan de Spelen gisteren op een receptie ge nodigd. De prinsessen Beatrix en Irene waren al spoedig in druk ge sprek gewikkeld met de zwemsters, die juist die dag 2ulke grote teleur stellingen te verwerken hebben gekregen. doch gistermiddag weer in het Olympisch dorp terugkeerde, heeft een weinig glorieuze 54 nederlaag tegen Roemenië geleden. Onder het oog van koningin Juliana, prins Bernhard en prinses Armgard heeft ons waterpolo team zich een brevet van onvermogen gegeven. Slechts één speler onderscheidde zich: Harry Lamme, die alle vier doelpunten op zijn naam bracht. Het streven van de overigen om de wedstrijd een gun stiger wending te geven, bleef zonder succes. Ook nu weer liet Nederland te veel met zich spelen in plaats van zelf het initiatief te nemen. Drie maal nam Nederland in de eerste helft de leiding; drie maal maakten de Roemenen gelijk, zodat de rust met 33 in ging. Na rust ram Roemenië een 43 voorsprong en daarmede was in feite het pleit be slecht. Het werd zelfs 5—3, doch Lam me wist vlak voor tijd de achterstand tot 54 te reduceren. Tijd voor de ge lijkmaker was er toen niet meer. In dezelfde poule om de vijfde tot d< achtste plaats speelden Duitsland en tb Ver. Staten gisteren tegen elkaar. He werd een 43 Duitse zege, waardoor de stand in deze poule geworden is: 1. Duitsland 3 pt., 2. Roemenië 3 pt., 3. Ver. Staten 2 pt.; 4. Nederland 0 pt. Verdeling van de Olymp. medailles Na de zevende wedstrijddag van dc Olympische Spelen 1960 is de verdeling van het aantal medailles per land als goud zilver brons 1. Rusland 15 5 9 2. Ver. Staten 13 11 5 3. Duitsland 5 12 5 4. Italië 5 3 2 5. Australië 4 4 3 6. Hongarije 3 5 2 7. Turkije 3 0 0 8. Nieuw Zeeland 2 0 0 9. Groot Britannië 12 5 10. Roemenië 113 11. Zweden 112 12. Bulgarije 1 1 1 13. Denemarken 10 1 14. Japan 0 3 1 15. België 0 2 1 16. Polen 0 1 3% 17. Nederland 0 1 2 18. Tsj. Slowakije 0 1 1 19. Ver. Ar. Rep. 0 1 0 20. Zuid Slavië 0 1 0 21. Frankrijk 0 0 1 Brazilië 0 0 1 ROM£IHSE CUFERS EN FEITEN Erica Terpstra zeer sneldoch Ada den Haan onder haar vorm TAE voorlaatste zwemdag van de Olympische Spelen 1960 heeft de -E' Nederlandse ploeg weinig geluk gebracht. Nadat de 4 maal 100 meter vrije slag estafetteploeg voor de ogen van de koninklijke familie in de ochtenduren was gediskwalificeerd wegens te vroeg overnemen van een wissel, werd de wisselslagploeg in de finale vierde achter de Verenigde Staten, Australië en Duitsland. TTET was voor de Nederlandse toeschouwers een enorme teleur- stelling de meisjes, die als zekere winnaressen van de bronzen medaille waren aangewezen, door het matige zwemmen van Ada den Haan een ondergeschikte rol te zien spelen. T^RICA TERPSTRA heeft in de laatste meter borstcrawl alles en alles gegeven om de achterstand op Duitsland en Groot Brittan- nië weer. goed te maken. Het Haagse meisje is daarin volgens d-- horloges van het bataljon tjjdwaarnemers geslaagd. Zowel vooi Duitsland, Nederland als Groot Britannië werd 4.47,6 geregistreerd, Erica Terpstra lag een meter voor de finish nog iets achter de Duit se Ursel Brunner, maar toen de handen van de zwemsters tegen d« bassinwand sloegen, durfde men niet met enige zekerheid een volg orde van aankomst te geven. ca als derde hadden zien aantikken was groot, maar de zes juryleden hadden met 4 tegen 2 stemmen in het voordeel van Duitsland beslist. Spontaan was het Nederlandse viertal de „Madchen" de hand gaan drukken, terwijl de of ficials zich naar de jury spoedden om te protesteren tegen het meezwemmen van Ursula Kupper, de Oostduitse schoolslagkampioene. Volgens de reg lementen moeten alle deelnemers in de wisselslag ook zijn ingeschreven in de persoonlijke nummers. Met Ursula Kupper was dit niet het geval, dacht men in het Nederlandse kamp. Maar volgens de lijsten van het wedstrijdsecretariaat was zij te elfder ure als reserve ingeschreven. Het pro test werd dus onmiddellijk afgewezen en in de optocht naar het erepodium liep Oranje niet mee. T)E VINGER van een U Romeinse agent ging waarschuwend de hoogte so" zei hij, heigeen be- e en ..par on. mag jrden lope, van. bijna f officials. r 01 yin pis in manui regel dat agent net van repliek die.- nen toen deze plotseling van kleur verschoot, hij had haar herkend. Neem mij niet kwalijk, uwe hoogheid", zei hij mei te deze alle charme die een Ita- ■n aardig liaan kan opbrengen als een ge- hij tegenover oen dame ontschuldigingen caanse roeiploeg. Onhe- vust had hij zijn zus de irm geboden bij hun vandeling, vergetende dat iorp maakt, loep rmd Hei blonde bune hadden. ,,Geen sprake Ursel Brunner tikte eerst aan", dacht een ander. De juryleden staken de hoofden bijeen en kwamen al gauw tot hun uitspraak: ..Goud voor Amerika, zilver voor Australië en brons voor Duitsland". Nederland was vierde en Groot-Britannië vijfde in dezelfde tijd als de Duitse meisjes: 4 47.6. De verontwaardiging bij hen, die Erl- DAT onze Koninklijke familie bij zonder veei belangstelling voor de sport heeft is gisteren overduide lijk gebleken tijdens de ontmoeting die Koningin Juliana. Prins Bernhard Home hadden met de leden Nederlandse Olympische ploeg voor zover die aanwezig konden zijn. Nadat chef d'équipe Kees Kerdel de atleten aan de vorstin had voor gesteld onderhield Hare Majesteit zich geruime tijd met de jongens en meisjes, waarbij zij met grote belang stelling informeerde naar de gelever de prestaties. Er heerste een bijzonder onbevan gen sfeer tijdens deze bijeenkomst die behalve de Nederlandse ploeg en officials werd bijgewoond door de voorzitter van de FINA. Jan de Vries, de president van de internationale at- letiekfederatie. de Markies Exeter, de staatssecretaris van O, K. en W., mr. Y. S. Holten en voorts leden van di plomatieke missies en kerkelijke hoog waardigheidsbekleders. De Koninklijke familie bezoekt ook tal van wedstrijden en leeft zeer in tens mee met de verrichtingen op het veld, in de baan of het zwembad. Zo waren de Koninklijke bezoekers gis teren in de morgenuren in het zwem- stadion, zag men in de middaguren de waterpolowedstrijd Nederland Roemenië en stond er 's avonds op nieuw een bezoek aan het zwemsta- dion op het programma om de Ne derlandse wisselestafetteploeg aan het zitter van de .jury d'appèl, sprak in een gesprek met Jan de Vries de hoop uit dat het aantal te behandelen geschillen tot een minimum zal blij ven beperkt. De Prins betuigde zijn grote spijt over het feit, dat onze damesploeg op de 4x100 m. vrije slag estafette gistermorgen werd gediskwa lificeerd wegens het tevroeg starten van Sita Posthumus. Onbillijk Hij noemde deze maatregel zelfs onbillijk. „Waarom geen maatregel in gesteld om In dergelijke gevallen die nauwelijks met het blote oog waar neembaar zün strafseeonden toe te kennen in plaats van brute uitscha keling?", zo betoogde de Prins. Ook de waterpoloregels achtte Zijn Ko ninklijke Hoogheid voor herziening Er ontspon zich een interessante discussie over verscheidene problemen die sport beroeren. Om bij de Olym pische dressuurwedstrijden tot een juiste waardering te komen en in geval van protesten bewijsmateriaal bij de hand te hebben immers een beslissing van een jurylid bij de dres suur is meermalen ten rechte of ten onrechte aanvechtbaar zullen proe. ven op de filmband worden vastge legd waartoe het initiatief \an Prins Bernhard is uitgegaan. Tot slot drukte de Prins zich zeer lovend uit over het zeilen van de Griekse Prins Constantijn, die zoals bekend enige tijd geleden de gast was van de Koninklijke familie en nu in de Baai van Nanels in de Dra- kenklasse aan dc Olympische zeil wedstrijden deelneemt. Niet overtuigend Na niet ertuigende eerste 100 meter rugslag van Ria van Velsen (1.11.2.), die bij het keerpunt zoveel op Lynn Burke verloor, dat het blonde Amcrikaantje met grote voorsprong op de nieuwe wereldrecordtijd van 1.09.0 kon afgaan om daarna de dienst aan Patty Keppner over te dragen, startte Ada den Haan op de schoolslag gelijk met de Japanse Takamatsu. Ada, ge kozen na een deze week gezwommen selectie tussen haar en Grctta Kok (1.21.2 tegen 1.22.1), bleef nu ver onder haar beste vorm. Zij verloor ziender ogen op Ursula Kupper, de Britse Olympische kampioene Anita Lons- brough en de Japanse Takamatsu. Toen Marian Heemskerk voor dc derde 100 meter overnam leek de achterstand voor Nederland al hopeloos. De Amerikaanse ploeg ging met ver bluffende overmacht zonder ook maar bedreigd te kunnen wor den op het goud en een nieuw wereld record af. De Australische meisjes zwommen op dat ogenblik met duide lijke voorsprong op de tweede plaats cn daarachter ontwikkelde zich een enorme strijd om het brons tussen Duitsland, Groot Britannië en Neder- Enorm tempo Marian Heemskerk ging dc Japanse vlinderslag zwemster voorbij en kwam heel dicht bij de Britse en Australische meisjes. Op de laatste 100 meter Dawn Eraser met een formidabele 1.01.6 alle twijfel omtrent de tweede po sitie weg. Erica Terpstra startte mei bijna 214 sec achterstand op Ursel Brun ner en een halve seconde achter dc Britse Natalie Stewart. In een en tempo en met een bijzonder goed lodox-keerpunt ging de zwemster HZ PC over de baan. Maar Ursel Brunner, de enige wes telijke in de Duitse ploeg, kon zich in de eindsprint nog juist handhaven. Het eindpunt had voor haar geen halve me ter verder moeten liggen. De Amerikaanse tussentijden waren: Lynn Burke 1 09 0. Patty Kempner 1.20,9, Arolyn Schuier 1.08.9 en Chris von Saltza 1,02.3. De Nederlandse tus sentijden: Ria van Velsen 1 11.2, Ada den Haan 1.22.8. Marian Heemskerk 1.10.9 en Erica Terpstra 1.02.7. De Verenigde Staten had dus weer een goede avond, want het Amerikaan se succes in de fantastische tijd van 4.41.1 betekende met de 1.09.0 van Lynn Burke de tweede gouden medaille en het derde wereldrecord op deze zwem- Tevoren had de 19-jarige student Mi ke Troy uit Indianapolis het 200 meter vlinderslagkampioenschap op zijn naam gebracht in 2.12.8. Dat is 0,4 sec onder zijn wereldrecord. Het was een race zonder historie, waarin de Ameri kaan van de start af door niemand werd bedreigd. De series voor de 1500 meter vrije slag werden gisteren ook gezwommen. In de eerste serie verbeterde de Japan ner Yamanaka direct al een Olympisch record. Hij had 17.46.5 nodig, terwijl het in Melbourne door de Amerikaan George Breen gevestigde record op 17.52.9 stond. Lang heeft hij er echter geen plezier van gehad, want in de vijfde en laatste serie was het de Australiër Murray Rose, die het record opnieuw verbeter- i en op liefst 17.32.8 bracht. Inmiddels was in de vierde serie ook :n Europees record gesneuveld. De Hongaar Katona legde de 1500 meter af Voor de vanavond te les hebben zich geplaatst: Murray Ro se (Austr.), Yamanaka (Japan). Kon- rads (Austr.L Katona (Hor.g.), Somers (V.S.), Campion (G.B.), Breen (V.S.) en Mc. Lachlan (Z-.Afr.i. Zoals gezegd, ook Mike Troy (V.S.) vestigde op de 200 m vlinderslag een nieuw Olympisch en wereldrecord met .12.8. De zilveren medaille op dit num mer was voor de Australiër Neville Hayes en de bronzen medaille ging naar de Amerikaan David Gillanders. Als vierde eindigde de Italiaan Dcnnerlein, die met zijn 2.16 een nieuw Europees r«cord vestigde. Het oude record stond met 2.18 al op zijn naam. Boksjury werd gereorganiseerd Reeds verscheidene dagen wordt er steen en been geklaagd over de slechte arbitrage in het Olympische boks- tornooi. Ook onze landgenoot Jan de Rooy is daarvan woensdagavond het slachtoffer geworden. De wedstrijdcommissie van de int. boksbond heeft gisteren drastische maat regelen genomen om verdere onaange naamheden te voorkomen door de helft van de dertig arbiters en juryleden wegens incompetentie van hun taak te ontheffen. Een groot aantal felle prolesten werd gisteren ingediend en Engeland dreigde naar aanleiding van een volkomen on juiste beslissing zich uit het bokstornooi Mexi Na vriidag luidt het landenklassement als volgt: 1 Rusland 21514 pnt., 2 Ver. Staten 201%, 3 Duitsland 143, 4 Australië 75, 5 Hongarije 73, 6 Italië 69%, 7 Groot Britannië 58nA8 Polen 37%, 9 Roemenië 37, 10 Nederland 33. 11 Zweden 33, 12 Turkije 26, 13 Japan 24, 14 Tsjecho Slowakije 23, 15 Nieuw Zeeland 19, 16 Bulgarije 18. 17 Denemarken 18, 18 Frankrijk 14%, 19 België 14, 20 Finland 12, 21 Mexico 10, 22 Zuid Slavië 8, 23 Canada 7, 24 Brazilië 5, 25 Ver. Arabische Republiek 5, 26 Jamaica 4. 27 Perzië 4, 28 Cuba 3, 29 Zwitserland 3, 30 Kenia 1, 31 Noorwegen 1, 32 Zuid-Afrika 1. -Rusland heeft de gouden medalje ge wonnen in het heren floret schermen voor ploegen door een 94 zege op Ita lic. De Olympische titelhouder, Italië, moest genoegen nemen met de zilveren medalje. In 1956 had Rusland voor het eerst deelgenomen aan het Olympi sche schermkampioenschap floret. Dc beslissende strijd werd vrijdagavond geleverd in de laatste wedstrijd tussen de Rus Zhdanhvitsj en dc Italiaan Al berto Pellegrino die een 52 neder laag te verduren kreeg. Duitsland behaalde in de ploegen competitie de bronzen medalje. De jeugdige Duitsers wonnen met 95 van de Hongaarse floretploeg. Honga rije bereikte daarmee de vierde plaats. De vier Nederlandse schermsters, Nina Kleyweg, Dany van Rossum, El- ly Botbijl en Lcn-ie Kokkes-Hanepen hebben vrijdagmiddag de eerste ont moeting in het landentornooi floret met 106 van Oostenrijk gewonnen. Nina Kleyweg en Dany van Rossum won nen ieder drie van hun vier partijen, Elly Botbijl en Lenie Kokkes-Hanepen wonnen en verloren twee partijen. Na de overwinning op Oostenrijk verloor de Nederlandse dames-équipe de tweede lanidenontmoeting met 9—3 van Duitsland, dat dus in deze poule ongeslagen bleef. De wedstrijd was al leen van belang voor de plaatsing in de kwartfinale, waarin zowel Neder land en Duitsland vandaag uitkomen samen met zes andere équipes. De drie persoonlijke overwinningen werden behaald door Lenie Kokkes-Ha nepen, Dany van Rossum en Elly Bot bijl. Nina Kleyweg verloor drie par tijen. Elly Botbijl versloeg de nieuwe Olym pische kampioen, Heida Schmid uit Augs burg, die daags tevoren uit 56 scherm- sters de Olympische titel behaalde, met slechts een verloren partij uit alle ron den en de finale tezamen. Zij liep nu te gen onze landgenote snel een 30 ach terstand op. die ze niet meer wist weg te werken. Na 3—1 en 3—2 plaatste Elly de beslissende treffer en won dus met 4—2. In de drie andere poules werden de équipes van Venezuela, Engeland e Ver. Staten uitgeschakeld. Van de 12 landen die aan dit florettornooi deelne men, komen cr vandaag acht in dc kwarfinales: Nederland tegen Hongarije. Italië tegen Polen, Duitsland tegen Roe menië en Frankrijk tegen Rusland. Avery Brundage, president het is te verliezen of te win- van het IOC, heeft een scher- pe brief aan het Nationalis tisch Chinese Olympische Co mité gestuurd over het bord .Onder protest" dat de atle- Het is niet zo erg." De troosters waren allen boksers. De een had een blauw oog, de andere een wonde bove met enige gebaren duidelijk het stadion terug alsof dit te maken, dat hij een Rus- hun rechtmatig honk renste. Hel Temidden s nog meisje gaf hem onmiddellijk het Russische met sikkel en hamer nog steeds het meest gezochte. Een dagblad geeft de volgende zwarte prij- zen van insignes: Rusland weten dat de Chinezen slechts 1000 lire, Japan en Verenigde voerder heeft erkend dat de handelswijze van zijn ploeg onjuist is geweest. Kort voor de opening van de Spelen had het IOC laten het drukke atletiekprogramma zorgden zij voor de nodige hilariteit. r Zij liepen op de baan en gedragen. Een Chinese woord- Van alle nationale insignes gerde het Italiaanse muntje gingen het veld op. ook al _g c.-l-l-oI -,.iiik heb werden zij voortdurend weg- ld no- gejaagd. Het was de eerste geslaagde invasie in het streng bewaakte stadion. f(ról2tSr 81,1 TT Armin Hary. de Olympisch l donderdagavond dc sprintkampioen is bij Jesse "\i Z. Olympisch Owens op bezoek gegaan. ,n*n ma'*h Owens ging met de niiuwe kampioen samen in de start blokken staan en de fotogra ven schoten naar hartelust olaatjes. Voor Owens duurde deze pose iets te lang en Hary moest hem overeind helper Ze drukten elkaar de hand .,U bent een groot sprint» zich daaraan maar tijdens de andere insignes zijn veel opening liep achter de man goedkoper. In de ruilhandel i met het bordje „Formosa" een Russische insigne drit een andere, met „Onder pro- Duitse, twee Australisch plus De grote Ierse hardloper Ron Delaney, die op de 800 meter werd uitgeschakeld getroost. „Och ik weet wat naderde Russische insigne drie v,asov hem optilde en speels op de arm nam. „Ik had niet gedacht, dat cr Iemand op dc wereld was. die dat met me kon doen", zei by. Een zestal duiven, waar schijnlijk behorend tot de duizenden die los^elate Belgische, Zwitsei Britse waard. Een Japans insigne levert twee Amerika- (Telefonisch van onze redacteur) T>OME. Er zijn op het ogenblik 70.000 vreemdelingen in Rome en is belangrijk minder dan ver wacht werd. 30.000 gasten logeren in hotels. 15.000 gaven de voorkeur aan tenten. 15.000 hebben onderkomen ge vonden in religieuze instituten en tienduizend bij particulieren. In de hotels is nog plaats in de tentenkam pen nog ruimte en vele particulieren kijken met lede ogen naar de opge poetste nette slaapkamers die leeg staan. Er zijn in totaal nog 5060.000 slaapplaatsen vrij en vele Romeinen die gedacht hadden een slaatje te slaan beginnen lange gezichten te trekken. Men heeft al uitgerekend dat er andere jaren meer geld wordt om gezet dan aan deze hooggeprezen Olympische tijd. En het verkeer loopt intussen spaak. Men schat dat er een tienduizend Olympische automobielen door Rome rijden en dat is dan de geweldige druppel die de emmer doet overlopen. Om per auto het Olympische stadion te bereiken moet het vehikel dicht geplakt zijn met vele papieren en geëscorteerd worden door motorpoli tie. Verstandige mensen laten de auto ergens ver van het stadion verwij derd staan en gaan een half uur te voet. Domme mensen proberen door de cordons heen te dringen en wor den kilometers omgeleid en komen een uur te laat in het stadion. De zwarte handel bloeit wat niet kan uitblijven bij zoveel geboren zwarthandelaars en zovele goedge lovige toeristen. Voor vele evenemen ten zijn nog plenty kaartjes te ver krijgen maar velen gaan toch naar de Piazza Colonna waar de zwarthande- laarsbeurs is gevestigd om daar voor duur geld goedkope kaarten te ver werven. Gisteren heeft een Amerikaan voor een kaart van 3000 lire 30.000 lire betaald. Dat was echter geen prijsopdrijving maar een vergissing van slechts een nulletje. /~iP Olympische Spelen worden niet alleen medailles gewonnenmaar ook verloren. En de verliezers staan vaak meer in het centrum van de be langstelling dan de winnaars. Een der hoogst geplaatste verliezers was de roeier John Kelly, broer van Grace van Monaco. Iedereen wist dat John Kelly had verloren maar vrijwel nie mand wist wie had gewonnen. Een andere verliezer van sportieve stan ding was de Amerikaanse neger Tho mas die wereldrecordhouder hoog- springen is. Thomas was een zekere winnaar en had overal een voorschot op zijn te veroveren medaille kunnen opnemen. Maar Thomas verloor. Hij werd door vier Rusen in de tang ge nomen en moest tevreden zijn met de bronzen medaille. En dan is daar natuurlijk nog de Canadese neger Jerome, die in de demi-finale 100 m na 60 meter moest opgeven wegens kramp aan zijn rechterbeen. Larson de winnaar van de zilveren medaille op de 100 meter vrije slag is ivel de meest besproken verliezer. Officieel tikte de Australiër Devitt als eerste aan, maar velen nemen nog altijd aan dat Larson nummer één was. Larson droeg en draagt zijn nederlaag als een man. Een van cle pijnlijkste neder lagen leed de wielrenner op de weg Trape. Deze Italiaan was met de Rus Kapitanow aan de haal. De Rus die in de sprint geen schijn van leans zou hebben permitteerde zich ook nog de luxe een ronde te vroeg te sprinten. Dat was zijn doodvonnis, dacht men. Maar de Rus reed sluw en slim en won met banddikte. De Italiaan Trape huilde tranen met tuiten. fïP de 400 meter vrije slag dames verloren de Australische meisjes Konrads en Fraser zonder ook maar een ogenblik de kans te hebben gehad cn zonder strijd geleverd te hebben. En juist deze meisjes was de mare vooruitgegaan dat ze niet te kloppen waren. Het Nederlandse hockeyteam hield tot tien minuten voor einde een 11-stand tegen India. De uitslag luidde 41 voor de grootmeesters uit India. Het knappe meisje Bignal, beste vriendin van Eef Kamerbeek („schrijf het maar ze weten het nu toch allemaal we hebben het lang geheim gehouden") sprong in de kwa lificatie 6,21 meter ver en daarna tweemaal ongeldig en de laatste ze nuwachtige keer 6,01 meter. Geen medaille. O'Brien de kogelstoter en de winnaar van het goud in Helsinki en Melbourne zou ook in Rome ge wonnen hebben als niet Bill Nieder toch had meegedaan. Nieder wereld recordhouder faalde tijdens de kwali ficatie in Amerika en mocht dus niet mee. Hij liet het er niet bij zitten en verbeterde het wereldrecord. Dat le verde hem toch nog een ticket voor Rome op. Hij kwam en won. O'Brien Tot op dit ogenblik is de grootste verliezer in het stuk van atletiek de USA. Sedert 1896 werden de Spelen 13 maal gehouden. De USA wonnen negen maal het nummer 100 meter hardlopen. Ze verloren in 1908, 1924, 1928 en nu in 1960. Amerika was voor het eerst sinds 1900 niet vertegen woordigd in de finale over de 800 meter, een nummer dat de Amerika nen zeven maal wonnen. Het nummer hoogspringen hebben de Amerikanen slechts tweemaal verloren. De eerste keer in 1932 en nu in 1960. QPVALLEND is ook dat deze Spe len niet al voorheen in Helsinki en Melbourne een zaak is die Russen en Amerikanen met elkaar uitmaken en waarbij de rest van de wereld slechts minder belangrijke bijrollen speelt. Dit keer doen de anderen ook mee en met name in de atletiek spe len Duitsland. Engeland en zelfs lan den als Zwitserland en Nieuw-Zee- land hoofdrollen. En dat is goed, want de verstandhouding over en weer zo best en zelfverzekerde en hautaine optreden van Ameri kanen en Russen werd te opvallend soms hinderlijk. Wederom nieuw Olvmpiseh record kogelslingeren Nadat de Hongaar Zslvotzky tijdens de --alificatiewedstrijcen kogelslingeren iet Olympisch record op 64.80 meter had gebracht, werd dit nieuwe record weer verbeterd door de Rus Vasily Rudcnkov. die een afstand van 67.03 meter haalde.

Nieuwe Leidsche Courant | 1960 | | pagina 9